m HET „DEFENSIEVE FRONT HUIDJEUK r mm CiKiCiiiN nog niet voltooid. WOENSDAG 12 APRIE 1939 H 'K A RL'E M'S DAGBEAD' Onze Londensche correspondent schrijft: E weg naar het defensieve front blijkt met veel beletselen belegd. Ze zouden er wellicht niet zijn geweest of ze zouden wellicht niet zoo talrijk zijn geweest indien Engeland eerder van de nood zakelijkheid van zoo'n front (in zijn eigen belang) overtuigd was geworden. De regee ring, die verantwoordelijk is, blijft uiteraard volhouden dat de tijd er voor eerst kwam toen Tsjecho-Slowakije werd overrompeld. Vele regeeringsmannen zullen er in hun hart wel anders over denken. Heel wat volgelingen van de regeering, afgescheiden van het drie tal Eden-Duff Cooper-Churchill, zeggen rond uit dat zij er anders over denken en dat Mün- chen al het sein heeft gegeven voor samen werking tusschen naties die den vrede willen bewaren door met vereende strijdmiddelen pal te staan tegen verdere pogingen nationale onafhankelijkheid in Europa te vernietigen. Zeker is dat wat Chamberlain thans zoekt te bereiken gemakkelijker zou zijn gegaan den morgen ria den historischen nacht van München. Maar hier heeft men een gedane zaak, die geen keer kan nemen. Zes maanden na München moet men zich de vraag stellen of er nog een defensief front kan ontstaan, dat den vrede zal kunnen bewaren. Het scheen dat Lord Stanhope in zijn teveel aan jjver om te getuigen dat de vloot klaar stpnd voor alle gebeurlijkheden, die vraag stellig ontkennend beantwoord-de. Practische moeilijkheden. Het werk voor de stichting van dit defen sief front is nu zeer dringend geworden. Wij, die midden in het diplomatiek centrum zit ten, kunnen tevens waarnemen hoe koortsig en voor bedaard overleg hinderlijk de atmos feer is. Het geval Stanhope was een treffend symptoom van die atmosfeer, die zelfs, naar bleek, een verantwoordelijk minister parten speelt. Tsjecho-Slowakije is inmiddels als lid van een defensief verbond verloren gegaan en het lot van dit land heeft alle andere lan den in Oost- en Zuid-Oost Europa zoo voor zichtig gemaakt dat er nagenoeg geen land met hen is te bezeilen. De combinatie, die men zich voorstelt te vormen (al niet meer in den aanvankelijk beraamden vorm echter), is strategisch aanmerkelijk zwakker dan ze voor den val van Tsjecho-Slowakije zou zijn geweest en dan het geval zou zijn geweest in dien de Britsche regeering bijv. den Spaan- schen burgeroorlog had beschouwd met de oogen van thans, waar de schellen af zijn gevallen. Het zal nog moeten blijken hoe de afspraak van Chamberlain en Mussolini met betrekking tot Spanje en de Middellandsche Zee in de practijk zal werken. Met de ge dachte aan Italië's traditioneel optreden in internationale conflicten heeft men hier goe de hoop dat, als het er op aankomt, de positie van Engeland en Frankrijk in de Middelland sche Zee niet zal zijn verzwakt en dat Spanje geen derde vijandelijke grens voor Frankrijk wordt. Maar de spil is intact en Franco heet mee te draaien en in Burgos voor de beweging te hebben geteekend. Het heeft er dus wel allen schijn van dat Engeland en Frankrijk „scratch" zijn in een zware handicap race, die den vrede tot inzet heeft. Beide landen, met Engeland als „pacer", zullen hun uiterste krachten moeten inspannen. De positie van Polen. Er is al wat gewonnen. Kolonel Beck is naar Engeland gekomen in een stemming, die was ingegeven door omzichtigheid, ongerustheid en zelfbewustheid. De zelfbewustheid kwam voort uit het besef dat Polen is behandeld en thans wordt aangezien als een groote mo gendheid. Een groote mogendheid kan geen gunsten aanvaarden zonder er het equivalent voor terug te geven. Het omineus gebrom van Berlijn ten spijt heeft Beek voor zijn land de bilaterale overeenkomst aangegaan met Groot Brittannië, waarbij de twee landen el kaar wederzijds steun toezeggen indien hun onafhankelijk bestaan wordt bedreigd. De Engelsche eenzijdige verzekering dat de Brit sche macht voor Polen's onafhankelijkheid in actie zou komen behoort hiermee tot de ge schiedenis. IYA1KT ROTTERDAM, Veemarkt 11 April. Totaal aanvoer 5958. Paarden 221. Veulens 5. Magere runderen 473. Vette runderen 820. Vette kalveren 212. Graskalveren 90. Nuchtere kalve ren 2150. Schapen 313. Lammeren 15. Varkens 568. Biggen 3. Bokken en geiten 88. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 72, 2e kw. 60. 3e kw. 3646. Vette ossen le kw. 68, 2e kw. 58, 3e kw. 3848. Stieren le kw. 62, 2e kw. 54, 3e kw. 50. Vette kalveren le kw. 110, 2e kw. 95, 3e kw. 6575. Schapen le kw. 50, 2e kw. 43, 3e kw. 32. Lammeren le kw. 56, 2e kw. 47, 3e kw. 42. Graskalveren 2e kw. 52, 3e kw. 40. Nuchtere kalveren le kw. 30, 2e kw. 25, 3e kw. 20. Slachtpaarden le kw. 54, 2e kw. 46, 3e kw. 36. Varkens le kw. 48. 2e kw. 47 3e kw. 45. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 25, 2e kw. 19, 3e kw. 17. Lammeren le lew. 22, 2e kw. 16, 3e kw. 12. Nuchtere slachtkalveren le kw. 6>/2. 2e kw. 51/2, 3e kw. 4. Nuchtere fokkalveren le kw. 20, 2e kw. 15, 3e kw. 12. Slachtpaarden le kw. 240, 2e kw. 200, 3e kw. 125. Werkpaarden le kw. 350, 2e kw. 275, 3e kw. 135. Hitten le kw. 255, 2e kw. 195, 3e kw. 125 Stieren le kw. 270, 2e kw. 195, 3e kw. 145. Kalfkoeien le kw 285, 2e kw. 220, 3e kw. 155. Melkkoeien le kw. 280, 2e kw. 210, 3e kw. 155. Va*-ekoeien le kw. 195, 2e kw. 160, 3e kw. 140. Vaarzen le kw. 170, 2e kw. 150, 3e kw. 110. Pinken le kw. 130. 2e kw. 110, 3e kw. 90. Graskalveren le kw. 55, 2e kw. 35, 3e kw. 25. Bokken en geiten le kw. 11. 2e kw. 8, 3e kw. 5. Vette koeien en ossen, aanvoer als vor. week, handel kalm, prijzen prima's 76 en 72 ct. Derde kw. koeien iets lager. Stieren, aanvoer korter, handel matig, prijzen eerste stieren iets duur der overigens als vor. week. Vette kalveren, aanvoer iets korter, handel stroef, prijzen pri ma's iets lager. Schapen en lammeren, aanvoer ruimer, handel lui, prijzen lui. Nuchtere slacht en fokkalveren, aanvoer iets korter, handel traag, prijzen iets lager. Paarden, aanvoer iets grooter, handel kalm, prijzen prijshoudend. Kalf- en melkkoeien, aanvoer ruimer, handel lusteloos, prijzen vooral niet hooger. Varekoeien, aanvoer flink, handel stil, prijzen als vor. week. Vaarzen en pinken, aanvoer matig, handel stug, prijzen onveranderd. Graskalveren, aanvoer matig, han del slecht, prijzen onveranderd. Bokken en gei ten, aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen als Vor. week. Maar een bilaterale overeenkomst is nog bij lange na geen defensief Europeesch front. Polen kan daarin niet treden, zeker niet in dit stadium. Dit land kan daarom zijn rol niet spelen in de garantie van de Roemeensche grenzen of van Roemenië's onafhankelijkheid (die in even hooge mate in Engeland's belang is als de onafhankelijkheid van Polen) Roemenië kan naar Britsch oordeel het best beschermd worden door een Britsch-Fransch-Poolsche garantie. „Dat kan niet", heeft kolonel Beek in Londen gezegd. Polen is een vriend van Hongarije en Hongarije is geen vriend van Roemenië omdat dit land zooveel oorspronke lijk Hongaarsch gebied heeft ingepalmd. Po len kan zijn bondgenoot Hongarije niet af vallen en een land helpen verdedigen, waarop de bondgenoot zeer verklaarbare aanspraken heeft. Polen wil ook niets te maken hebben met Rusland, in de eerste plaats niet omdat het alles wil vermijden om het heelemaal bij Duitschland te verkerven, in de tweede plaats niet omdat een smartelijke historie Po len heeft geleerd dat Russische soldaten op zijn gebied onheil spellen en omdat de Russi sche vos, al kan hij zijn haren hebben verlo ren, misschien zijn streken niet verloren heeft. De Engelsche staatslieden konden deze zienswijzen uiteraard slechts billijken. En daarmee is dit idee van een Poolsch-Roe- mensch verbond in het Oosten als comple ment van een Engelsch-Fransch verbond in het westen van de baan. Nog" meer bilaterale overeen komsten. Aks dus het uitzicht op een homogeen vre- desblok niet goed is, moet het doel ge diend worden met meer bilaterale overeen komsten dan die waarover Engeland en Po len het eens zijn geworden. Ze kunnen in el kaar grijpen en zoo even doeltreffend zijn als een aaneengesloten defensief front. De aan kondiging van het bilaterale vergelijk, die Chamberlain Donderdagmiddag in het La gerhuis voorlas, bevatte de zinsnede dat beide landen vrij bleven vergelijken aan te gaan met andere landen, in het belang van de handhaving van den vrede. In alle politieke partijen hier roepen stemmen om een Britsch- Russische Entente. Zij beschouwen dit als het eerste en voornaamste doel waarnaar de Brit sche diplomatie moet streven, omdat zoo'n entente aan het defensief front de formida bele kracht zou geven, die het noodig heeft. Zooals de zaken thans staan is een derge lijke innige Britsch-Russische samenwerking, als een entente veronderstelt twijfelachtig. Chamberlain heeft wel gezegd, dat er van zijn kant geen „ideologische belemmeringen" zijn voor samengaan met Rusland, maar Rus land blijft bij hem en bij de invloedrijkste menschen van het land verdacht. Ofschoon Lord Halifax en de Russische gezant in Lon den herhaaldelijk met alle uiterlijkheden van vriendschap en minzaamheid met elkaar con- fereeren, is de verstandhouding was gekun steld en niet wat ze wezen moet om er een en tente uit te kunnen zien groeien. Bovendien is er niet alleen aan Engelschen kant gebrek aan ware warmte. Rusland is het eenige land in Oost-Europa dat voorloopig geen aanvallen aan zijn grenzen behoeft te vreezen. Dat geldt sterker dan ooit nu En geland op zich heeft genomen de Poolsche grenzen te helpen verdedigen. Geen eigenbe lang behoeft Stalin te nopen een verdedi gend verbond met de Westex'sche. democratieën aan te gaan. Engeland's belang is meer dan dat van Rusland gemoeid met Russische medewerking in het defensief front. Verdere concrete resultaten, bijv. een Engelsch-Fransch-Russisch vergelijk, dat ge heel afgescheiden zou blijven van de En- gelsch—Poolsche bilaterale overeenkomst-, moeten afhangen van de diplomatieke be sprekingen, die aan den gang zijn. Na het geen hierboven is gezegd mag men er aan twijfelen of er veel zal worden bereikt. De Bal- kan-staten, die hier terstond in het eerste am- bitieuse plan werden betrokken, aarzelen een provoceerende houding aan te nemen tegen over de spil-landen, Roemenië is het sterkste voorbeeld en heeft terwijl dit wordt ge schreven nog niet gehapt in het -lokaas, dat Engeland het in den vorm van een garantie, als aan Polen werd gegeven, heeft voorgehou den. De Balkanstaten hebben hun onderlinge wrijving en grieven. De vraag dus. welk aan deel Rusland en de Balkanstaten willen ne men in het gemeenschappelijk front tegen over veroveringszucht, blijft alsnog onbeant woord. A. K. v. R. Voor Zonnestraal. Jan van Zutphen aan het woord. Jan van Zutphen schrijft ons: Dat in de oude hoofdstad van Noord-Hol land. nl. binnen Haarlem, en wel in één der Statenvergaderingen van meer dan tien jaar her, de mogelijkheid werd geschapen, dat „Zonnestraal"' werd gebauwd, is een feit, dat dankbaar herdacht kan worden. Niet minder dat de steun voor dit plan una niem in de Staten tot uiting kwam. Dat de eerste jaren voor „Zonnestraal" de moeilijkste jaren waren, spreekt vanzelf. Dat crisis en werkloosheid, de algemeene maatschappe lijke inzinking groote moeilijkheden mee brachten, beseft een ieder, maar de toene mende sympathie voor het „Zonnestraal"- werk. dat voor patiënten van alle gezindten in ..Zonnestraal" wordt verricht, was oorzaak dat ..Zonnestraal" niet alleen staande kon blijven, doch zelfs haar taak kon uitbreiden. Begonnen met de verpleging van slechts 17 patiënten groeide de verplegingsmogelijkheid uit en worden thans reeds 300 patiënten per jaar verpleegd met de meest moderne en zorg volle behandeling. Het werk dat destijds in de Staten van Haarlem een aanvang nam, is in den loop der jaren door Haarlem's Burgerij op werkelijk waardige wijze gesteund en nu wij opnieuw voor een Haarlemsche .,Zonnestraal"-dag staan, te houden op Zaterdag 15 April, reke nen wij op alle vrienden en vriendinnen van „Zonnestraal" en hen. die in hun hart iets ge voelen voor de t.b.c.-bestrijding om het wel slagen van dien dag te verzekeren. Diep overtuigd hierin niet teleurgesteld te worden en wetend, dat het devies van „Zon nestraal": „De Sterken voor de Zwakken"' weerklank vindt in de harten der Haarlem mers. Collectanten kunnen zich aanmelden op het Bureati der „Zonnestraal"-collecte, p.a. Hotel „Royal", Stationsplein 4. Voorde filmvoorstelling, welke hedenavond zal plaats vinden in het gebouw van den Pro testantenbond, in de Jacobstraat, is nog een beperkt aan tal plaatsen beschikbaar. Uitslag. snljwónden en stm-o-.,... Houdt Foster's Zalf bij voorkomt ontsteking en aambole ■idjeuk alsook kneuzingen, direct behandeld worden. Deze antiseptische zalf ijeuk en pijn. Eveneen» aandoening heilzaam voor aambeien en eciemateuze aandoeningen. Foster's Zalf. alom verkrijgbaar a Fl. 1.23 per groote doos, Fl. i per tube. 60c. per kleine doos. (Adv. Ingez. Med.) Werk maakt sterk. Mevr. ir. M. WaardenburgLindeyer voor de radio. Naast den bijzonderen radio-avond op 8 Mei a.s., waarop Dr. H. Colijn, Dr. W. de Vlugt en Jhr. Van Kaïnebeek zullen spreken over het werk van de Centrale voor Werkloozenzorg. gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, zullen nog een viertal sprekers(sters) op bepaalde avonden in April en Mei, bijzonderheden vertellen over het werk van de „Centrale". Op Donderdag 13 April a.s. zal mevrouw Ir. M. WaardenburgLindeyer een korte uiteenzet ting geven van de zgn. korte „huishoudkampen", die zoowel van het Nederlandsch Verbond van Chr. Meisjesvereenigingen als de Gereformeer de groep uitgaan. Deze huishoudkampen wor den mede gefinancierd door de „Centrale" en bedoelen bij onze meisjes belangstelling te kweeken voor de huishoudelijke beroepen en haar den weg te openen tot dit werk door een opleiding aan de „internaten" van de „Cen trale" te Haarlem en Groningen. Mevrouw Waatdenburg spreekt via de N. C. R. V. op Donderdag a.s. van 19.50 tot 20.00 uur. DE ZESDE éTAGE. De tooneelgroep Het Masker (dir. Ko Arnoldi) zal op Zaterdag 15 April in den Stadsschouwburg de eerste voorstelling hier ter stede geven van Zesde Etage (Sixième Etage) van den Zwitser- schen auteur Alfred Gehri. NATUURLIJK BRONWATER WOESTE HOEVE OP OE VELUWE (Adv. ingez. Med.) DE BEZETTING VAN TIRANA DOOR ÖE ITALIANEN. Een afdeeling Italiaansche tanks trekt door een der straten van Albanië's hoofdstad. (Telegrafisch overgebrachte foto.) 'jfd- V**1 - koop SUNLIGHT ZEEP EN NOOIT ZEEP VAIM ONBEKENDE HERKOMST (Adv. Ingez. Med.) Prof. Obbink neemt afscheid als hoogleeraar. Bij K. B. van 6 April 1939, is met ingang van 18 September 1939 op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan dr. H. Th. Obbink. als hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze be trekking bewezen diensten. Herman Theodorus Obbink is onlangs zeventig jaar geworden. Hij had zijn opleiding ontvangen aan het gymnasium te Doetinchem en aan de uni versiteit te Utrecht. Na aanvankelijk als Ned. Herv. predikant te hebben gestaan in Hogersmil- de, Kamperveen, Middelburg en Den Haag, werd hij in de residentie leeraar in het Hebreeuwsch aan het stedelijk gymnasium. In 1910 werd dr. Obbink, die inmiddels cum lande was gepromoveerd op een proefschrift, ge titeld: „De heilige oorlog volgens de Koran", hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Hij bleef echter slechts 'n drietal jaren in de hoofdstad "en aanvaardde daarop een professoraat in Utrecht. Daar heeft hij alle gelegenheid gevonden, zijn gaven volledig te ontplooien. Meer dan een kwart eeuw heeft hij in de Domstad de algemeene gods dienst-wetenschap, het Assyrisch en het Egyp tisch onderwezen. Sedert 1929 is hij opgetreden als hofprediker. Ook vele andere functies heeft hij nauwgezet vervuld. Op journalistiek gebied is prof. Obbink vele jaren met vrucht werkzaam geweest; het „Alge meen Weekblad voor Christendom en Cultuur" heeft onder zijn leiding veel gezag in breeden kring verworven. 24ste CONGRES VAN DE FEDERATIE VAN ARBEIDERS-ESPERANTISTEN TE ARNHEM. Tijdens de Paascbdagen organiseerde de Fe deratie van Arbeiders-Esperantisten haar 24e landelijk congres te Arnhem. De deelnemers werden op het stadhuis offi cieel ontvangen, waarna een begroetingsavond plaats had in Musis Sacrum". De voorzitter van de Federatie, de heer A. Veen, heeft het congres geopend met begroe tingswoorden tot allen, die hun belangstelling in de Arbeiders-Esperanto-beweging hadden ge toond. Na de openingsrede werd aan den heer Faul- haber, die afscheid nam als 2en voorzitter, een boekenkast en een enveloppe met inhoud voor een yacantiereis aangeboden als blijk van waar deering voor het vele, dat hij in het belang van de Federatie gedaan heeft. Aan zijn echtge- noote werden bloemen aangeboden. Hierna werd gelegenheid gegeven aan de vertegenwoordigers van de sympathiseerende organisaties om de beste wenschen voor het slagen van het congres uit te spreken. Hierna behandelde het congres vele onderwer pen van organisatorischen aard. Het voorstel van het hoofdbestuur, dat in overleg met de an dere betrokken hoofdbesturen uit de Arbeiders beweging voorbereid was, betreffende de Apel- doornsche resolutie, werd na uitvoerige bespre kingen aangenomen. In de laatste zitting ging het congres over tot de verkiezing van nieuwe bestuursleden. In de plaats van de heeren Faulhaber, Mannoury en Prent werden gekozen Schoonenberg, Prins en Van Haren. Het voorstel van district Amsterdam om in 1940 het 25e jubileum-congres in Am sterdam te houden, werd aangenomen. Onder daverenden bijval nam het congres tenslotte het voorstel aan, om den heer Faulhaber tot eere voorzitter van de Federatie te kiezen. Na het aanbieden van een herinnering aan de scheidende bestuursleden, sprak de voorzitter Veen zijn slotrede uit Bij een veldwachter ingebroken. Gisternacht is te Stolwijk ingebroken bij den gemeente-velwachter van Roijen, bij wien ont vreemd zijn een gouden armband, een gouden horloge en een beursje met ongeveer f 10 in houd. Toen de veldwachter 's nachts bezig was met de bezorging van de oproepingskaarten voor hen, die tot de grensbataljons behooren, heeft een inbreker kans gezien door open schuiving van een raam aan de voorzijde van zijn woning aan den Goudschen weg binnen te dringen. Na meegenomen te hebben wat hij van zijn gading vond, is hij door de ach terdeur vertrokken. De vrouw van den veldwachter sliep en heeft van het gebeurde niets gemerkt. De ongewenschte bezoeker heeft geen spoor achtergelaten. Door een haal wol getroffen en gedood. Dinsdagmiddag om ongeveer twee uur is in de groote pakloods van de N.V. v.h. Weduwe D. S. Schuppen en Zn. Veenendaalsche Sajet en Vijfschachtenfabrieken te Veenendaal, een doodelijk ongeval gebeurd. De 36-jarige N. Schoenman, gehuwd en vader van twee kin deren, was bezig met het verplaatsen van groote balen wol. toen plotseling een van de zware balen, wegende 500 K.G aan het rol len ging. Hij werd door de baal wol getrof fen en ernstig aan het hoofd gewond Genees kundige hulp mocht niet meer baten, het slachtoffer overleed eenige oogenblikken na het ongeval Ruim elf mille bij Lissone gestolen. Ongenaode gasten hebben de Paaschdagen gebruikt om een bezoek te brengen aan het reis bureau Lissone in de Leidschestraat te Amster dam. Twee brandkasten zijn opengeboord en daar uit is in totaal een bedrag van 1' 9400 aan vreemd geld en ongeveer tweeduizend gulden aan Nederlandsch geld gestolen. Vermoedelijk hebben de dieven zich laten insluiten in een naast de firma Lissone gelegen perceel, waarna zij zich op een geschikt oogen- blik via den tuin en de schutting naar het per ceel van de fa. Lissone hebben begeven. Het ontvreemde vreemde geld bestaat uit 31.000 Belgische francs, 8000 Zwitsersche francs, 7000 lire en 239 pond sterling. —Planten voor een vochtig plekje. 1 Niet iedereen geniet het voorrecht er een zonnige tuin op na te houden, veel stadsbe woners met hoog omheinde plekjes grond klagen over vocht en schaduw, met het nood lottige gevolg, dat ze al gauw de aardigheid van hun tuin afgekeken hebben, want „er wil toch immers niets groeien". Zoo erg is het echter niet, er zijn met een beetje goede wil genoeg planten te vinden, die juist vocht verlangen en van drogen grond niets moeten hebben. Het gaat er hier echter om, niet klakkeloos een aantal mooie planten te be stellen, doch met den kweeker overleg te plegen, welk materiaal voor zijn tuin speciaal in aanmerking komt. L.vlhrum roseum. Lady Sackville. Een der mooiste vaste planten, die bij voor keur op vochtige plaatsen en aan den water kant groeien, is de Lythrum of Kattestaart, met groote fcirsche takken en zuiver rose bloemen, die een hoogte kan bereiken van 11V2 meter en speciaal in de maanden Juli en Augustus in volle luister prijkt. Nog een aardige overblijvende plant is de Meconopsis cambrica. die in de maanden Mei-tot Octo ber helder gele Papaverachtige bloemen voortbrengt op pl.m. 40 cM. lange bloem stengels. En wat een kostelijke verschijning is de Bletia hyacintina. een vollegronds- Orchidée met sierlijke paars-vLolette bloe men. die in Juni en Juli bloeien. Verschillende Campanula's zijn ook voor ons doel geschikt, c.a de Campanula macran- tha alba, een opvallende vaste plant met groote witte bloemen aan 1 meter lange sten gels. die in Juni te voorschijn komen, de Campanula lactlflora met groote licht blauwe bloemtrossen van Juli tot September, welke plant een hoogte kan bereiken van V/j, M. Voor verwildering onder struikgewas is de Campanula rapunculoides uiterst geschikt, ze wordt 80 c.M. hoog en haar bloemstengels zijn in de maanden Juni en Juli bezet met tallooze hangende purperkleurige bloemen. Waar weinig anders groeien wil, onder zware boomen of heesters doet de Conval- laria Polygonatum macrophyllum het uitste kend, 't is een grootbloemigc en forsche vorm van de bekende Salomonszegel, die in Mei bloeit en 80 cM. hoog wordt En laten we de Cimifuiga simplex niet vergeten, die in de maand September 1 meter lange bloemtakken vormt, rondom bezet met zuiver witte bloemen waaruit groote bossen meeldraden te voorschijn komen. Ook voor haar zijn vocht en lichte schaduw levensvoor waarden. Vochtige plekken en schaduwhoekjes in den tuin behoeven heusch niet zoo stiefmoederlijk bedeeld te worden, zij eischen alleen een eigen beplanting, die we met zorg uit moeten zoeken en dan kunnen ook zij van een bijzondere be koring zijn. SCHOONHEID is ook altlid schoonheid van de huid. Een mooie huid is altijd ook een jeugdige huid. Men kan die behouden of herkrijgen door Sulfoderm-poeder dat een doorloopende. van buiten af onopvallende vernieuwing van de huid bewerkt. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) JAARVERGADERING NEDERLANDSCHE UNIE VAN SPEELTUINORGANISATIES. De Nederlandsche Unie van Speeltuinorgani saties heeft te Arnhem de achtste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De jaarverslagen van den secretaris en pen ningmeester waren in opgewekten toon gesteld. In het afgeloopen jaar traden 29 nieuwe ver- eenigingen toe. zoodat het aantal aangesloten vereenigingen thans 110 bedraagt, waarvan 92 op het congres vertegenwoordigd waren. De heer W. Klaren, uit Haarlem, bracht namens zijn va der den dank over voor de hulde, die de 87- jarige oud-oprichter uit den lande gebracht is ter gelegenheid van zijn laatstcn verjaardag. Besloten werd het volgende congres in Utrecht te houden. De begrooting voor 1940 geeft een totaal-cijfer van f 1415. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de voorzitter, de heer J. du Bois, uit Amsterdam, herkozen werd. Herkozen werden eveneens de heeren Jac. Hillesum, uit Amster dam. en W. Klaren, uit Haarlem, thans resp. als eerste en tweede secretaris, nieuw gekozen wer den de heeren R. L. Luit uit Groningen. M. Storm uit Eindhoven en J. Wotthers uit Heer len. Van de daarna ingediende voorstellen was het belangrijkste, dat betreffende de wijziging van statuten en huishoudelijk reglement. Na ampele discussie werd besloten daartoe een commissie uit het hoofdbestuur te benoemen, aan te vullen met leden van verschillende fe deraties uit den lande.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11