Haarlem's Dagblad Duitsche voorstellen aan Polen. Voorzomer. Het Belangrijkste Onze l/tiie-ïiid Avond Ochtendbeurs Amsterdam Woensdag 12 April 1939 Abonnementen per vreek f0.25. p. mnand f 1.10. per 3 maanden f 3.23. franco per posl f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenliëni 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. 56e Jaargang No. 17120 Uitgave Lonrens Cosfer, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM OVERVEEN. Reeds nu Zonnebaden. - Goed be schut op onze terrassen. De CorridorDantzig en Oppe r-Silez ië. Poolsche ambassadeur naar Berlijn vertrokken. BERLIJN 12 April (Reuter) In buitenlandsche politieke kringen ver luidt dat de Poolsche ambassadeur te Berlijn, Lipski, die gisteren naar War schau is vertrokken, definitieve voor stellen van de Duitsche regeering aan de regeering van Polen zal voorleggen tot regeling van de geschillen. In de eerste plaats wordt Polen ver zocht toestemming te verleenen tot het aanleggen van een autoweg door den Corridor, vervolgens regeling van het vraagstuk-Dantzig en ten derde het afstaan van zekere Duitsch sprekende gebieden in Opper-Silezië en langs de nieuwe Poolsch-Tsjechische grens en tenslotte de regeling van een aantal kleinere kwesties. Duitschland stelt voor eenigen tijd te laten om deze vraagstukken te overwegen, met de belofte, dat het in dezen tijd niets zal doen. Men heeft van deze geruchten geen bèvesti- ging en er is geen twijfel of Duitschland zal pogen tot een vreedzame regeling te komen met Polen inzake een aantal vraagstukken, welke het van levensbelang acht. Verschillende grooi-verlof- gangers moeten zich gereed houden. De regeeringspersdienst meldt Zooals minister Colijn Dinsdag ochtend in zijn radiorede heeft opgemerkt, is het een eisch van voorzichtig beleid 0111 bijtijds de voorwaarden te scheppen, die het ongestoord verloop van een mobi lisatie, indien deze te eeniger tijd onverhoopt noodzakelijk mocht blijken, te waarborgen. Tot deze voorwaarden behoorde de oproeping van de grensbatal- jons. Een andere voorwaarde is het bij voorbaat doen waarschu wen zich voor opkomst gereed te houden van eenig met groot verlof Gratis ligstoelen. (Adv ingez. MecL.) Hongarije en Peru uit den Volkenbond. Beide landen wenschen op technisch gebied met Genève in contact te blijven. De regeeringen van Hongarije en Peru hebben te Genève doen weten, dat haar landen uit den Volken bond treden. De Hongaarsche regeering heeft het voor nemen te kennen gegeven te willen blijven samenwerken met den Bond op technisch gebied. Voorts wil zij blijven deelnemen aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie en aan het Internationaal Arbeids bureau. Het uittreden van Hongarije uit den Vol kenbond, aan den vooravond van de reis der Hongaarsche staatslieden naar Rome en Ber lijn, heeft politieke kringen te Boedapest geenszins verrast. De Peruaansche regeering heeft medege deeld wel uit den Volkenbond te treden, maar trouw te zullen blijven aan het ideaal, dat bij de instelling van den Volkenbond voorzat. Ook Peru zal blijven medewerken met de technische Volkenbondsorganisaties, zooals het Arbeidsbureau en het Permanente Hof voor Internationale Justitie. Chineesche pacifieatiecoinmissie overvallen. Zes slachtoffers. 't Is wonderlijk, zooals het weer Opeens is omgeslagen, We zitten eensklaps min of meer In volle zomerdagen. Ons vreemde vaderlandsche klimaat Is niet meer te herkennen. Het vindt ons niet geheel paraat. Je moet er nog aan wennen. Je bent geneigd, je Jaeger dracht Nog maar wat aan te houden. Als straks weer een verrassing wacht, Dan ben je zóó verkouden. Boft daar de schooljeugd even bij En zij die onderwijzen, Wat zullen zij, zoo vrij en blij. Zoo'n paaschvacantie prijzen. De struiken schieten nu in knop, Het kleurt aan alle kanten, De ijscoman komt welig op, En vindt weer oude klanten. Weg is het laatste restje kou, De kille Maartsche regen, Wij hebben, wou 'k maar zeggen, nou Wel onzen zin gekregen. Breng nu ook lof aan ons klimaat, En als 't, na enkle dagen, Misschien weer eens wat reegnen gaat, Dan niet weer daadlij k klagen. P. GASUS. Roemenië blijft zich verzetten tegen gebiedsafstand. Het woord is aan Lemesle Niemand leeft minder rustig dan hij, die altijd vol zorg is voor zijn rust. (Adv. Ingez. MedJ ASSISTENT-BOORMEESTER EN MANDOER VERMIST. PALEMBANG, 12 April (AnetaA.NP.) In de Moesi is door onbekende oorzaak een motor boot omgeslagen, waarbij de inzittenden te water raakten. De assistent-boormeester van de B.P.M., de heer B. Swart, en een inheemsch mandoer worden vermist. De pogingen tot op sporing zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. Een misplaatste „grap". Onjuiste oproepingen te Haarlem. Naar wij vernemen zijn in den afgeloopen nacht verschillende inwoners van Haarlem uit hun bed gebeld door eenige burgers, die met een auto er op uitgetrokken waren om hen mede te deelen, dat zij hedenmorgen in het Stadhuis of in de Infanteriekazerne moesten komen. Onder de personen die „opgeroepen" werden, waren er die van eiken dienstplicht v rijgesteld zijn. Er werd door de brengers van óe boodschap geen papier afgegeven, wat reeds achterdocht had kunnen wekken, maar in deze dagen van spanning is aan dit feit geen voldoende aandacht geschonken. Toen de „opgeroepenen" van morgen kwamen, ver namen zij, dat bij de autoriteiten niéts be kend was. De menschen zijn dus het slachtof fer geworden van een misplaatste „grap". De politie is met het geval in kennis ge steld, zoodat een onderzoek wordt Ingesteld. Toestand op Malta „normaal" geacht. LONDEN. 11 April (Reuter). Uit Malta wordt gemeld, dat de buitengewone militaire verdedigingsmaatregelen zijn verzwakt. Op Malta is men van meening. dat de span ning der laatste dagen is afgenomen. Offi- cieele kringen gelooven. dat de toestand ..nor maal" is. HEDEN12 PAGINA'S binnenland Verschillende groot-verlofgangers moeten zich gereed houden. Er zouden bü de regeering voornemens be staan den eersten oefentijd op 18 maan den te stellen. 2 De landbouwcrisismaatregelen zijn nog ge- ruimen tijd noodig. 3 buitenland De Italiaansche troepen hebben bij hun op- marscb in Albanië de Joego Slavische en Grieksche grens bereikt. 5 Italië beeft thans vier volledige lichtingen onder de wapenen. 5 ARTIKELEN enz J. B. Schuil over „Een dokters dilemma" 2 .1. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 Van onzen Londenscben correspondent: Her denking van Shakespeare's geboortedag. 5 K. de Jong: Sonate avond. 5 Van onzen Londenscben correspondent: Het „Defensieve front" nog niet voltooid. 7 Planton voor een vochtig plekje. 7 Domyn Keller: K. L. M. wil haar positie handhaven. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9 Anti-Italiaansche stemming in de Mohammedaansche landen. Protestbetoogingen in Algiers. Havas meldt uit Beyroeth, 11 April: De in de Mohammedaansche landen van het naburige oosten heerschende stemming van af keuring voor den Italiaanschen aanval op Al banië neemt vastere vormen aan. De Syrische regeering heeft een officieele ontvangst ter eere van de Italiaansche delegatie, die in verband met het huwelijk van den kroonprins van Iran op weg is naar dien staat, afgezegd. De nationale jeugd van Iran zal Vrijdag betoogen tegen „de politiek van geweld tegen de Mohammedaansche volken". De bladen in Irak en Palestina maken mel ding van een anti-Mohammedaansehe houding in Tripolis en spreken den wensch uit, dat de overeenkomsten over de hangende kwesties, die tusschen de Arabieren in Syrië en Palestina en de mandataire mogendheden verwacht kunnen worden, het tot stand brengen van een gemeen schappelijk front in den strijd tegen de onder nemingen der totalitaire staten mogelijk zullen maken. De gouverneur-generaal van Algiers heeft uit alle lagen der Mohammedaansche bevolking pro testen ontvangen tegen het optreden van Italië. De protesten gingen vergezeld van hernieuwde betuigingen van trouw aan Frankrijk en plech tige beloften, het moederland tegen aanvalsda- den te zullen verdedigen. In de belangrijke cen tra zijn grootscheepsche protestbetoogingen ge houden. Ook in Canada illegale actie. Clandestiene zenrler zet tot, gewelddaden aan. WINNIPEG, 12 April. (Havas). De „Winnipeg Free Press" bericht dal het parlement van Ma nitoba in den afgeloopen nacht streng bewaakt is, in verband met een waarschuwing, welke de regeering had ontvangen dat aanhangers van het „Iersche Republikeinsche Leger" het ge bouw in de lucht wilden laten vliegen. Een clandestiene radio-zender heeft opdracht gege ven een aantal ontploffingen in Canada te ver oorzaken. Inderdaad zyn in de federale magazij nen te Toronto twee pogingen ontdekt spring stof te stelen. In Engeland. LONDEN. 12 April (Havas). Te Liverpool een telefooncel door een ontploffing van ec bom geheel vernield. Personen werden evenwr niet getroffen. De politie heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld in alle kelders en souster- fains in de omgeving. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming „RADICAA L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) begint hedenavond precies om acht uur. In verband met de uitgebreidheid van ons programma moeten wij ons stipt aan dit aanvangsuur houden. Zorgt U dus op tijd in den Stadsschouwburg aan wezig te zijn-, voor een vlotte afwerking van het programma is dat van veel belang. Italië koestert geen agressieve plannen jegens Griekenland. „Onaantastbaarheid zal geëerbiedigd worden." ATHENE, 12 April (Havas). De Italiaansche zaakgelastigde heeft den minister-president Metaxas, de verzekering gegeven, dat de geruch ten, volgens welke Italië een actie te gen Griekenland zou willen onderne men valsch zijn. Italië zal de onaan tastbaarheid van geheel Griekenland eerbiedigen. Het wil de goede en vriendschappelijke betrekkingen ont wikkelen en is bereid en concreet be wijs van zijn goeden wil te geven. In de Grieksche bzladen wordt voorts een bericht gepubliceerd waarin gemeld wordt dat de Italiaansche regeering aan de Brit- sche regeering formeele verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van Griekenland en Korfoe. Koning Carol en koning Boris voeren besprekingen. BOEKAREST 12 April (Reuter). Koning Carol zal vandaag uit de Dobroedsja, waar hij eenige dagen vacntie heeft doorgebracht en de garnizoenen aan de Bulgaarsche grens heeft be zocht, terugkeer en. Naar verluidt is koning Carol bereid de Bul gaarsche minderheid tegemoet te komen, doch blijft hij zich verzetten tegen afstand van ge bied, vooral nu Turkije beloofd heeft Roemenië te helpen. In Roemeensche kringen te Sol'ia verluidt, dat koning Boris en koning Carol in contact met elkaar zijn getreden. Bulgarije schijnt tevre den te zijn met een klein stuk van de Dobroedsja en een weg naar de zee door Tracië, doch Bul garije schijnt niet bereid te zijn toe te treden tot "de Balkan-Entente, welke volgens Bulgaar sche opvatting oorspronkelijk tegen Bulgarije is opgericht. Wel zou Bulgarije kunnen toetreden tot een Balkan-overeenkomst op breeden econo- mischen grondslag met 't doel een neutraal blok te stichten tusschen de as RomeBerlijn en het Britsch-Fransche verbond. Bulgarije wil ook niet toetreden tot het anti-komintern verdrag. Nationaal-socialistische partij in Bulgarije ontbonden. SOFIA, 12 April (Reuter). - De minister van binnenlandsche zaken heeft de Roemeen sche nationaal-socialistische partij „Ratnizi". welke snel in omvang toenam en welke door Duitschland werd gesteund, ontbonden om dat gebleken is dat de partij aanstuurde op een wijziging van den bestuursvorm des lands. Het bericht van de ontbinding werd overal in het land met voldoening begroet. GEZICHT OP TIRANA, de prachtig gelegen hoofdstad van Albanië. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 287—9 1/2 H. V. A. 389—92 Vergde Vorstenlanden 76 Ainst. Rubber 1825 Philips 180—2 AKU 32—1/4 Unilever 1202 Ned. Scheepvaart Unie 98—9 Koninkl. Ned. Stoomboot Mij. 99 Holland-Amerika Lijn 95 1/2 Beth. Steel 41 1/2—2 1/16 ij. S. Steel 35 1 4—5 9/16 "Republic Steel 10 13/161 Anaconda 17 3/89/16 Shell 8 5/8—13/16 Tidewater Ass. Oil 9 1 45/16 Kennecot Copper 22 3/4 Militaire activiteit in Arabië. Aanwerving van vrijwilligers. ADEN, 11 April (Havas) In de verschil lende landen van het Arabische schiereiland heerscht een groote militaire bedrijvigheid. De Iman van Jemen heeft order gegeven tot aanwerving en instructie van een vrijwilli gersleger. De bevolking is uitgenoodigd een verdediging tegen een eventueelen buiten- landschen aanval te vormen. Ook in Nedsjed wordt een leger georgani seerd. Minister Steenberghe niet naar New-York. 's-GRAVENHAGE. 12 April De minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steen berghe zal wegens drukke ambtsbezigheden geen gevolg kunnen geven aan zijn voorne men 4 Mei a.s. het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstelling te New York officieel te openen. Hr. Ms. gezant te Washington, dr. A, Loudon, zal de openingsplechtigheid namens de Ne derlandsche regeering verrichten. zijnd personeel, dat is aangewezen om voorbereidingen te treffen in verband met te vormen oorlogs- onderdeelen. Dit is thans geschied. De groei van Haarlem. Het le kwartaal 1939 gaf een stijging van 383. Haarlem blijft nog steeds groeien. Ook in den crisistijd gaat het aantal inwoners geregeld vooruit. Dit komt niet alleen doordat er een ge boorte-overschot op het sterftecijfer is, maar ook door het feit dat zich hier meer personen komen vestigen dan er vertrekken. In het eerste kwartaal van 1939 steeg het inwoner-aantal van Haarlem met 383. Januari gaf een vermeerdering van 109, Fe bruari van 58 en Maart van 216. Het inwoner-aantal was dus op 1 April 137.887. Het gaat dus naar de 140.000! De vooruitgang in het le kwartaal van 1938 was 511, zoodat de stijging over hetzelfde tijd vak van 1939 wel iets kleiner was. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat te Kaifen, de hoofdstad van de Chineesche provincie Honan, Zondag terroristen binnengedrongen zijn in een vergadering van de door de Ja panners ingestelde Chineesche plaat selijke pacificatiecommissie: zij ver moordden zes van de zeven leden. Het zevende lid bevond zich niet in de stad. Onder de slachtoffers bevinden zich de generaals Hoejoekoen en Foe-Sjoeang-Wing, die vroeger hooge commandoposten in het Mandsjoerij- sche leger hebben bekleed. Militaire voorzorgsmaatregelen in Joego-Slavië. In de afgeloopen dagen zijn in Joego-Slavië militaire voorzorgsmaatregelen genomen. Ver scheidene lichtingen reservisten zijn opgeroepen, in hoofdzaak voor het derde leger in de distric ten, waarin het grootste deel der Joego-Slavisch- Albaneesche grenzen ligt. Men gelooft dat dergelijke maatregelen aan andere deelen der grenzen zijn genomen. Het derde leger ligt in garnizoen te Skolpje in Ma cedonië. Generaal-veldmaarschalk Goering is in Tripolis aangekomen, waar hij door maarschalk Balbo werd verwelkomd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1