VACANTIE is vragen om ziekte! ACEND Een Dokters Dilemma. DIORAMA'S Schotersingel 117A Eenheid door I Democratie ACHTTIEN MAANDEN eerste oefentijd? EENHEID DOOR DEMOCRATIE VELSEN WOENSDAG 12 APRIL 1939 HAARDE M'S DAGBLAD 2 Jlir. De Geer over rlen internatio nalen toestand. Geen gevaar voor ons land geducht. De Christelljke-Hlstorische Unie heeft he den in ..Bellevue" te Amsterdam haar jaar vergadering gehouden. De voorzitter, jhr. rar. D J. de Geer. heeft deze bijeenkomst geopend met een rede. waaraan het volgende is ontleend: De omstandigheden, waaronder wij vandaag bijeenkomen, zijn verre van gunstig Het is nog slechts vier weken geleden dat een nieuwe slag aan het internationaal vertrouwen werd toegebracht door de vernietiging van den Tsjecho-Slowaakschen staat. En terwijl de gevolgen zich daarvan nog pijnlijk doen ge voelen in een verhoogde spanning in onze Europeesche samenleving, heeft zich alweer een volgend onrecht voltrokken in de ge welddadige overrompeling van Albanië Dit maal was de bedreiging met geweld niet vol doende, maar moest het moderne moordtuig actief worden ingezet om het doel te bereiken Met deernis en sympathie denken wij aan het moedige volk, dat het niet over zich kon verkrijgen, zonder verweer zijn vrijheid prijs te geven. Het ideaal van de totalitaire staten, zoo heeft men ons verkondigd. Is „gevaarlijk leven". Dit schijnt wel voornamelijk bedoeld te zijn als- gevaarlijk voor anderen Een ge isoleerden aanval op ons land. zooals andere landen dien hebben ondergaan en sommige ook hier verwachten, ducht spr. aller minst. Het gevaar, dat ook wij in dezen tijd loopen, bestaat in een dreigenden wereldoorlog en in de kans, daarin te worden betrokken. Het bestaat niet in een separate actie tegen ons land. Onze aardrijkskundigee Jigging en tal van andere factoren sluiten die uit!" Het staat vast, dat Nederland, indien on verhoopt een nieuwe oorlog uitbreekt, dezelfde strikte neutraliteit zal betrachten als in den oorlog van 19141918 en de eerste, die onze grens schendt, zal beschouwen als vijand. Spr. wil het moedig uitspreken, alle schuwe probleemstelling ten spijt, dat ons land be stuurd moet worden, niet als een neutrale, maar als een christelijke staat in protestant- schen zin. Ns deze uitspraak te hebben toegelicht, con stateerde spr. verder, dat over de drie punten van staatsbeleid, die de nood van onzen tijd met bijzonderen klem aan de orde stelt, geen beheerschend geschil tusschen de voornaam ste politieke partijen bestaat. Die punten zijn onze internationale politiek, de defensie en de werkloosheidsbestrijding. Het eenige punt eruit, dat een oogenblik leek meer stof te zullen opjagen, en dit mis schien in de naaste toekomst ook nog wel doen zal, ls de stimuleering van den afzet op de binnenlandsche markt, en wel speciaal één der middelen die de regeering daartoe wil aanwenden, n.i. een herziening van het tarief van invoerrechten. Maar het is een dogmatisch vooroordeel, contingenteeringen als een nu eenmaal in dezen tijd noodzakelijk kwaad te aanvaarden en tegelijkertijd invoerrechten als een onder alle omstandigheden verwerpelijk middel af te wijzen. Beide liggen in een zelfde lijn en hebben een zelfde doel. Welk van beide in een bepaald geval de voorkeur verdient, is een vraag van beleid, niet van beginsel. Zóó GOEDKOOP slaagde U nooit. Voor f 4.behangen wij Uw kamer (max. 10 rol) met inbegrip van behang en rand. BEHANGCENTRALE GIERSTRAAT 63 TELEF. 18101. (Adv. Ingez. ;,ied.) v-je !\0\<3 e\e° Moeder, ais er in Uw gezin te weinig gegeten wordt, eet dan het heerlijke brood van Van der Linden's Bakkerijen BAKENESSERGRACHT 71 TELEFOON 15882 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) WOENSDAG 12 APRIL Statenzaal, Prinsenhof: vergadering van den gemeenteraad, 2 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Vrije-tijd- avond Haarlem's Dagblad. Hotel „De Leeuwerik": Openbare vergadering Ned. Moderne Middenstandsbond. 8.30 uur. Luxor Theater: „Dc onsterfelijke wals". 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Fernandel in: „Met een kwartje de wereld rond". Op het tooneel: Koos Koen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Morgen gaat 't beter" 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Marionetten" en Ru dolph Valentino in „De zoon van den Sheik." 8.15 uur. 's Middags 2 uur: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" Moviac Theater: „Kara-ben-Nemsi" en film reportage „De Straat". 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De drie Musketiers" en „Het perfecte Alibi". 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags Toegang vrij. DONDERDAG 13 APRIL Stadsschouwburg: Kinderoperette „Goud- sprookje's Toovcrliod". 7 uur. Gem. Concertgebouw: Eenheid door Democra tie. Sprekers: Jhr. ir. O. C. A. v. Lidth de Jeude en Dr. H. B. Wiardi Beekman. 8.15 uur. Geb. Blauwe Kruis' J Kits over: „De Morgen ster en de Antichrist." 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's midhag^ -;n s avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. HET TOONEEL Hef Residentie-Tooneel. In „Een Dokters Dilemma" waarvan giste ren de eerste voorstelling door Het Residentie Tooneel in den Stadsschouwburg te Amster dam werd gegeven, zien wjj Bernard Shaw ten voeten uit. Ik ken geen werk van dezen Ierse hen schrijver van zoo fel sarcasme als dit in medische kringen spelende stuk. Shaw spot in „Een Dokters Dilemma" op geestige dikwijls vlijmscherpe wijze met de ..gepaten teerde" medici en eigenlijk ook met het door de wereld gepatenteerde fatsoen. Hij stelt een groep van zoogenaamde .achtenswaar dige" doktoren tegenover een schilder, die van plicht en moraal, zooals de wereld deze verstaat, geen begrip heeft en het lijkt mij wel zeker, dat de sympathie van Shaw eer der aan den kant van dezen amoreelen kun stenaar staat, die sterft „in zijn geloof aan Michel Angelo, Velasquez en Rembrandt, aan de macht der teekening, aan het mysterie der kleuren, aan de verlossing van alle kwaad door de eeuwige schoonheid en aan de zen ding der kunst, die zijn handen had geze gend" dan aan die van de „fatsoenlijke" dok toren. Shaw is in dit stuk op zijn best. Wie zou als deze schrijver op het tooneel zulke lange re deneeringen over medische kwesties kunnen houden, zonder dat hij een oogenblik verveelt niet alleen, maar dat wij aldoor ook geboeid naar hem luisteren? En hoe scherp staan al deze doktoren met hun hobbies en kleinzie ligheden voor ons geteekend, al erkennen wij dan ook dat de schrijver nu en dan over de schreef gaat en overdrijft. Maar achter die charge voelen wij toch steeds de waarheid En in Jennifer Duibedat, die voor het leven van haar man strijdt en in hem als kun stenaar volkomen gelooft, heeft Shaw oins wel een van zijn mooiste en meest ontroerende vrouwenfiguren geschonken. Het is wel op merkelijk, dat de Iersche schrijver, die zoo scherp en sarcastisch kan zijn in de teeke ning van zijn mannenfiguren, de vrouw dik wijls op een zoo hoog en bijna onaantastbaar voetstuk plaatste. Men denke aan zijn Can dida, St. Joan en ook deze Jennifer. Een Dokters Dilemma is in 1913 een zeer groot succes geweest van De Haghespelers. Enny Vrede speelde toen Jennifer, Hei-man Klopper, den schilder en Verkade Sir Colenso Picdyeon, den dokter, die voor het dilemma geplaatst wordt een amoreel kunstenaar een „geniale hond", zooals hij hem noemde of een armen braven busdokter het leven te redden. Ik heb die voorstelling toen niet gezien maar wel de gedenkwaardige Duitsche opvoering in 1924, waarin Alexander Moissi den kunstenaar speelde en.... ELsa Mauhs Jennifer. Moissi speelde met een weeke stem en fijn gebaar, zoo dat zijn omgeving al thans de mannen vergeleken bij hem, log, zwaar en plomp werden en onze sympathie ten slotte geheel naar Louis Dubedat uitging, al zouden wij hem zeker ook nooit één penny hebben geleend. En Elsa Mauhs was een prachtige tegenspeelster van den beroem den Duitschen acteur. Het is een gelukkige gedachte geweest van Het Residentie-Tooneel om dit zeer knappe stuk van Shaw op het repertoire te nemen en het Haagsche gezelschap heeft er onder regie van Johan de Meester in eenvoudige. maaj. goede decors een óver het geheel zeer niooie voorstelling van gegeven. De groep der dok toren wérd knap en scherp getypeerd door Dirk Verbeek, Philippe la Chapelle zij tweeën hadden in andere rollen ook meegespeeld in de voorstelling van 1913 Piet. Bron. Jan C. de Vos. Ado.phe Engers en Bob de Lange. Vooral Piet Bron heeft Sir Patrick Cullen. een ouden en eigenlijk een verstandigen medicus, wien hij een prachtigen kop had meegegeven, zeer fijn uitgebeeld. La Chapelle was ontroe rend als de teringachtige arme en brave Dr. Blenkinsopp, Adolphe Engers zeer geestig als de domme en praatzieke Dr. Bonnington al konden wij onmogelijk in hem een dokter zien. die aan het „Hof" practiseerde Jan C. de Vos gaf overtuigend en natuurlijk den chirurg met zijn hobbies, Bob de Lange schiep den pienderen Dr. Leo Schutzmacher en Dirk Verbeek was voortreffelijk als Sir Colenso Ridgeon, de dokter, die voor het moeilijk di lemma komt te staan en Dubedat. feitelijk doodt, omdat hij zijn vrouw liefheeft. Johan de Meester was zeer goed als de amoreele kunstenaar, al gaf hij hem niet die ondefinieerbare charme mee als indertijd Moissi deed. Toch was het van de Meester een knap gespeelde rol Vooral de sterfscène maak te indruk. Maar boven allen blonk Vera Bondam uit, die de rol van Jennifer vooral door haar ge loof en haar onaantastbare liefde voor Dube dat op een zeer hoog niveau bracht. Zij speelde haar teer. vrouwelijk, jong en heel ge voelig, zonder een zweem van sentimentaüteit. De voorstelling had groot succes en wij mo gen hopen, dat dit stuk van Shaw ook nog eens te Haarlem al is het dan in het volgend seizoen gespeeld zal worden. J. B. SCHUIL. DE DIEFSTAL VAN f 50. In ons vorig nummer werd medegedeeld, dat door de politie een 28-jarige man was aange houden, als verdacht van diefstal van een bankbiljet van f 50. Op verzoek van den Com missaris van Politie heeft zich een kellner aangemeld, die mededeelde, dat de aangehou dene hem in een café het bankbiljet ter wisse ling had aangeboden. Dn verdachte heeft toen het misdrijf bekend; hij is aan de Justitie voorgeleid. AMUSEMENTS AVOND VAN „ACCORDIA". Op Maandag 17 April geeft het E. II. P. A. O „Aecordia", in de groote zaal van het gebouw „Sint Bavo", Smedestraat, haar laatsten amuse mentsavond in dit seizoen. Behalve een tiental nummers van het orkest en enkele solo-num mers van den directeur, den heer Herman Teu- nissen, zal het programma afgewisseld worden door het Radio-Duo Tummers en Angela. 100 Vreugd bij het zien der Entree 10 ct. (Kinderen 5 ct.) Geopend van 10-12; 2-5 en 7-9 uur (Behalve Dinsdag, Vrijdag en Zondag) (Adv. Ingez. Med.) AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. (Maandag en Woensdag). Amsterdam. 12 April 1939. 193 Vette kalveren: le kwaliteit 6876, 2e kwaliteit 5866, 3e kwaliteit 4456 per kilo levendgewicht. Ondermelkers magere noteering. 263 Nuchtere kalveren 47.50 per stuk. 166 Varkens: Vleeschvarkens. wegende van 90110 kilo 5859 per kilo slachtgewicht. Zware varkens 5758 per kilo slachtgewicht. Vette varkens 5556 per kilo slachtgewicht Overzicht: Vette kalverenmatige .aanvoer, sleepende handel, prijzen hooger. Nuchtere kalveren: ruime aanvoer, stugge handel, prijzen onveranderd. Varkens: matige aanvoer, zeer stille han del, prijzen onveranderd. Verivachting geldig vaji hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Iets minder warm overdag, gedeeltelijk bewolkt, droog be houdens kans op onweer vooral in het Oosten, zwakke tot matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 58 F. Laagste hedennacht 48 F. Hoogste heden 56 F. Het gebied van hoogen luchtdruk dat giste ren over het Oostzeeeebied lag, trok in Zuid oostelijke richting naar de Balkan. Tegelijker tijd steeg de luchtdruk in Frankrijk en Spanje aanzienlijk. Tengevolge van deze wijziging in de algemeene luchtdrukverdeeling worden over West-Europa thans iets koelere lucht- massa's uit het Zuidwesten aangevoerd. Deze luchtmassa's zijn bovendien veel vochtiger. Het doordringen van deze luchtmassa's gaf in Frankrijk, België, West-Duitschland en het Zuidoosten van ons land plaatselijk aanlei ding tot het optreden van licht onweersbuien Hedenmorgen waren de ochtendtemperaturen in West-Europa nog zeer hoog, Maastricht 19 graden Celsius, na een minimumtempera tuur van 15 graden (13 graden boven nor maal). De Oceaandepressie dringt langzaam in Noordoostelijke richting door. Zij doet de luchtdruk in Schotland en Zuid-Noorwegen dalen. Ook op IJsland en Groenland dealt de .uchtdruk. Een ondiepe storing trok over Lap and en Finland naar Rusland. Zij bracht sneeuwval in Noord-Zweden. Overigens viel in geheel West-Europa nergens regen van betee- kenis. BAROMETERSTAND Voxige stand 761 m.M. Stand van heden 761 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. A FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 9.57 uur; n.m. 22.38 uur. Strand berijdbaar van 15.0020.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Nu meer dan ooit: Kiest op 19 APRIL Democraten (Adv Inqez. Med.) VOORRFÜRS TF. AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam had hedenmor gen een veel kalmer voorkomen dan gisteren het. geval was. Het gevoel van zenuwachtigheid was klaarblijkelijk aanmerkelijk bedaard, en de handel droeg een rustig karakter. De omzet ten waren daarbij van beperkte afmetingen. De koersen van de leidende munteenheden waren echter zoo goed als onveranderd. De Ameri- kaansche dollars werden afgedaan tegen "13/8. Er was heden echter geen dringende vraag, wel was het Nedeiiandsche egalisatie fonds bereid om dollars af te geven, maar voor zoover uiterlijk kon worden nagegaan, werden door het fonds geen omvangrijke transacties afgesloten. Voor bescheiden posten was tot ge noemden prijs ook in de open markt wel mate riaal beschikbaar. In Britsche ponden ging het kalm toe, nadat oorspronkelijk was gehandeld in de omgeving van 8.81 7/8 viel een kleine ver zwakking waar te nemen, waarbij echter geen wijziging van beteekems viel op te merken. Voor ponden op termijn werd een disagio opge geven van omstreeks 1 cent voor 1 maand en 2'cent voor 3 maanden. Fransche francs wa ren 4.99, mei de gebruikelijke marges voor bied en laatprijzen, waarbij een disagio voor termijn- l'rancs werd vernomen van omstreeks 1 cent voor 1 maand en circa 2 3/4 cent voor 3 maan den. Belga's waren 31,6731.71. De onzekere beoordeeling van het Belgische devies kwam hedenmorgen tot uitdrukking in het grooter worden van de termijnprijzen. Op 1 maand werden Belga's verhandeld met een disagio van omstreeks 42 cents en op 3 maanden van circa 110 cents. Zwitsersche francs waren 42.2442.26, Duitsche marken golden 75.5275.58. De Scan dinavische valuta's waren vrijwel onveranderd. De affaire tijdens het niet-officieele ochtend- effectenverkeer was van bescheiden omvang. De stemming was vergeleken met gisteren ver beterd. de lokale aandeelen werden voor, zoo ver zaken werden gedaan, meerendeels eenige punten boven de vorige slotprijzen verhandeld, welke slotprijzen overigens op het laagste punt van den dag lagen. De Amerikaansche aandee len werden door elkander genomen wat hooger afgedaan WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.811/7. Berlijn 75.55. Parijs 4.99. Brussel 31.69. Zwitserland 42.24 \/2. New-Yoi-k 1.88 3/8. 12 uur. Londen 8.813/4. Berlijn 75.55. Parijs 4.99. Brussel 31.69. Zwitserland 42.24 y2. Kopenhagen 39.35. Stockholm 45.45. Oslo 44.32 New-York 1.88 3 8. Italië: a. vrije lire 9.95. b. reis lire 9. c. bankpapier 6.30. De mededeeling in de radiorede, welke minis ter-president Colijn gistermorgen heeft gehou den, dat het noodig is bijzondere voorzieningen te treffen, die een meer permanent karakter dra gen en van zoodanigen aard zijn, dat in geval van internationale spanningen niet telkens tot het treffen van bijzondere maatregelen behoeft te worden overgegaan, schijnen te slaan op ma- terieele voorzieningen in de grensgebieden en aan de kust en op maatregelen betreffende het permanent ter beschikking hebben van een groo- tere sterkte aan manschappen voor de grens- en kustbeveiliging dan op het oogenblik mogelijk is. Voor de aangekondigde versterking van de troepen voor permanente beveiliging van de grensgebieden en de kuststrook had de regeering de keus uit een drietal systemen, n.l. oprichting van een vrijwilligerscorps, waarvan de manschap pen zich voor een zeker aantal jaren zouden moeten verbinden als beroepssoldaat dienst te doen, verder een vergrooting van het jaarlijksch contingent en in de derde plaats verlenging van den eersten oei'eningstijd. De Tel. meent te weten, dat de regeering het laatstgenoemde systeem heeft gekozen, o.m. uit overweging, dat verdere uitbreiding van het contingent onevenredige verhooging van kosten zou meebrengen van materieel en encadreering, kazerneering en dergelijken. Naar 't oordeel in bevoegde kringen, zal volgens het blad, nu de eerste oefeningstijd verlengd worden waar schijnlijk tot 17 of 18 maanden. Na een eerste opleiding van vijf, of waar schijnlijk zes maanden zouden de dienstplichtigen dan tweemaal zes maanden als tweede bataljon in de grensgebieden dienst doen, in verband met 't bestaande stelsel van onder de wapenen komen in twee ploegen. Aldus zouden de manschappen na zes maanden verder oefening in de garnizoe nen, waar thans de tweede bataljons zich gedu rende de tweede helft van hun diensttijd van elf maanden bevinden, nog zes maanden beschik baar zijn om dienst te doen in het grensgebied, waar, gelijk reeds gemeld, reeds nadere mate- rieele voorzieningen worden getroffen, om ter plaatse van hun oorlogsbestemming nader te worden afgericht. Het is natuurlijk mogelijk deze termijnen nog iets korter te nemen, doch dat zou extra-moei lijkheden kunnen opleveren in verband met de tijdstippen van eerste opkomst onder de wa penen. Een wetsontwerp tot overeenkomstige wijzi ging van de Dienstplichtwet zou vrijwel ge reed zijn. SCHUIT GEZONKEN IN DE LEIDSCHE VAART. In de Leidschevaart is een aan de Emmaka- de gemeerd liggende, met steenen geladen zandbak gezonken. De schuit ligt geheel on der water, maar buiten het vaarwater. Een roode vlag aan een stok duidt de plek aan, waar de schuit onder water ligt. VOETBAL. DE PROMOTIEWEDSTRIJDEN VAN E. D. O. Voorloopig is het volgende programma voor de promotie tweede klasse vastgesteld: 16 April: HilversumE.D.O. 30 April: H.B.S.Hilversum. 14 Mei: E.D.O.—H.B.S. SCHAKEN. „HET OOSTEN". Voor de onderlinge competitie werden de volgende partijen gespeeld Groep I: C. FrijnTh. Herfst 10 A. G. van EisE. Veerman 01 P. HoogendoornE. F. van Beem 01 A. VeermanTh. Herfst afgebr. Groep II: F. Tork—A. Horeman i/2yz C. HovinghJ. Prosee 10 H. LindD. Buur 01 IJMUIDEN BESOMMINGEN. Maanden. Trawlers: 960 Dirkje RO 53 f 2700 750 Silvain IJM 116 f 3290 565 I. S. Groen IJM 130 f 2630 685 Eveline IJm. 115 f 2880 570 Adelante IJM 19 f 2740 275 Uiver IJM 384 f 2190 150 Neptunus IJM 87 f 1650 285 Jacq. Clasine IJM 10 f 2100 190 Mary IJM 189 f 1670 1220 Caroline IJM 26 f 3930 85 Jenny Elsa IJM 88 f 1470 435 Aneta IJM 82 f 1930 Loggers: Adjowïco R.O. 9 f870; KW 62 f220; KW 42 f350; KW 163 f220; KW 51 f1050. IJMUIDEN 12 April 1939. Tarbot 64—52 cent per K.G. Tong 8456 cent per K.G. Heilbot 10578 cent per K.G. Griet f 25—f 19 per 50 K.G. Groote schol f 26 per 50 K.G. Middel schol f 23 per 50 K.G. Zetschol f 32f 23 per 50 K.G. Kleinschol f 26f 8,50 per 50 K.G. Bot f 13—f 8,50 per 50 K.G. Schar f 9—f 1,40 per 50 K.G. Tongschar f 24f 13 per 50 K.G. Poontjes f6.70—f 1,80 per 50 K.G. Groote schelvisch f 16f 10,50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 16—f 10 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 13f 7,20 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 9,70f 6.10 per 50 K.G. Groote gul f 6f 5,50 per 50 K.G. Kleine gul f 9—f 4,90 per 50 K.G. Wijting f 4f 2,60 per 50 K.G. Makreel f4,20—f 1,40 per 50 K.G. Versche haring f 5,90f 3,25 per 50 K.G. Kleine heek f 6.50 per 50 K.G. Kabeljauw f32—f 11 per 125 K.G. Vleet f 2,70f 0,80 per stuk. Leng f 1,75f 0,70 per stuk Koolvisch f0,60f 0,15 per stuk. Rog f 24f 16.50 per koop. RESTANT BESOMMING. Trawlers: Manden: 560 Norma Maria IJM 6f 3580 Loggers: RO 1 f 650, IJM 204 f 520, KW 166 f 180, KW 55 f 240, KW 3 f 410, KW 47 f 150, KW 101 f 180, KW 155 f 250, KW 144 f 470, KW 48 f 320, KW 89 f 230, KW 56 f 240, KW 175 f 250, KW 161 f 260, KW 59 f 240, KW 28 f 690, KW 69 f 250, KW 27 f 180, KW 154 f 230, KW 41 f 270, KW 108 f 200, KW 179 f 240, KW 178 f 270, KW f 240, KW 39 f 970, KW 102 f 260, KW 60 f 370, IJM 201 f 240, KW 16 f 240, KW 110 f 200, KW 52 f 220, KW 105 f 200, KW 19 f 220, KW 104 f 320, KW 130 f 620, KW 95 f 450, KW 127 f 150 KW 44 f 720. MORGENAVOND 20.15 UUR spreken in de Gem. Concertzaal Jhr. Ir. O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE, Dr. H. B. WIARDI BECKMAN voor Declamatie PAUL HL'F. Kaarten 10 en 5 ct. aan het Secretariaat Kenaupark 15 en aan de zaal. (Adv. Ingez. Med.) De aanhouding in IJmuiden-Oost. Omtrent de aanhouding van een inwoner van IJmuiden-Oost op het tijdstip, dat hij van een inbraak thuiskwam meldt het politie rapport, dat er tijdens de afwezigheid der be woners was ingebroken bij een winkelier in de Huygensstraat. Toegang werd verschaft door het opendrukken van een keukenraam. Behalve eenige gouden voorwerpen werd een bedrag van ongeveer f 70 vermist. Ongeveer tezelfder tijd werd in een perceel aan de Trawlerkade de gasmeter gelicht. Van den dader was geen spoor aanwezig, maar de politie had reeds geruimen tijd het oog op den aangehoudene, een 30-jarigen in woner van IJmuiden-Oost. Zij was er van overtuigd, dat hij zich aan tal van inbraken had schuldig gemaakt, doch steeds wist hij zijn spoor op listige wijze te verbergen. Zoodra de politie kennis kreeg van de in braken, werd onmiddellijk de omgeving ven zijn woning afgezet. Na geruimen tijd te heb ben gewacht, zag de brigadier Dames in het duister een man aankomen, die door een taxi was afgezet en die trachtte, langs de achter zijde zijn woning te bereiken. De brigadier ging tot aanhouding over, maar dit ging niet gemakkelijk daar de man, die na later bleek, den buit meevoerde, zich hevig verzette en trachtte te ontkomen. De brigadier bleef ech ter de baas en toen hij hulp kreeg van twee andere geposteerde agenten, was het verzet van den man spoedig gebroken. Toen hem de boeien waren aangelegd begreep hij, dat ver der verzet vruchteloos was. Hij had de beurs bij zich, waarin zich nog f 56 bevond en ver der was hij in het bezit van eenige polshorloges en gouden voorwerpen, terwijl voorts een loo- per. een aantal sleutels, een zaklantaarn en andere voorwerpen, die hem op zijn nachte lijke tochten van nut konden zijn, op hem werden bevonden. De politie is van meening, dat hiermede aan het optreden van een sluwen inbreker voor loopig een einde is gemaakt. Zij is thans nog bezig, het verband te zoeken met andere in braken en diefstallen, waarvan men hem ver denkt. De man. die reeds eenige malen was aangehouden in gezelschap van anderen, waarmede hij vermoedelijk samenwerkte, wist steeds op listige wijze den dans te ontsprin gen. De woning, waar hij met een vrouw sa menleeft. Ls aan een grondig onderzoek on derworpen. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Walrus IJM 24, vangst: 1000 manden haring, Betje RO 16, vangst: 180 manden gul, kabel jauw en blanke koolvisch, 15 manden platvisch, 45 manden koolvisch, 130 manden wijting, 30 manden varia. Totaal 400 manden, benevens 150 st. stijve kabeljauw. Hercules IJM 196, vangst: 85 manden schel visch, 90 manden braadschelvisch, 110 manden radio, 350 manden makreel, 60 manden gul, 70 manden koolvisch, 40 manden varia. Totaal 805 manden, benevens 110 st. stijve kabeljauw. Hedenavond oefeningen van den luchtbeschermingsdienst. Op verschillende plaatsen in Velsen-Noord. Reecis eenige toeken geleden was vastgesteld dat hedenavond in ver schillende straten in Velsen-Noord op verschillende punten een oefening van alle hulpdiensten van den luchtbe schermingsdienst zou worden gehou den. Overwogen is deze oefening in ver band met de tijdsomstandigheden uit te stellen. Het werd echter beter ge acht haar toel te laten doorgaan. De bevolking make zich dus niet on gerust. Verder deelt het hoofd van den lucht beschermingsdienst mede dat het in het voornemen ligt binnenkort een verduisteringsoefening te houden. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. J. van der Veldt-Booij, d„ Rijks weg 226, Santpoort. J. de Waard-de Vries, z., Ruijsdaelstraat 49, IJmuiden. A. Helemigh- Groen, z„ D. Hartoghstraat 38, IJmuiden. H. M. van der Duijn Schouten-Licht, d., Eiland 44, IJmuiden. W. C. Heeremans-Gozeling. d., Voorplaats 33, Santpoort. E. Brands-de Groot, d„ Paulus Potterstraat 20, IJmuiden. Ph. van Pel-Prins, z„ G. Doustraat 67, IJmuiden. E. M. Rekveld-Heeremans, d„ Kerkweg 36, Sant poort. G. Smit-van der Leden, z„ Rijksweg 228, Velsen. C. W. van der Walle-Leunis, z., Kruidbergerweg 38, Santpoort. H. Dufour-van Hall, d., Duin- en Kruidbergerweg 23b, Velsen. C. van Lare-Schuurbiers, z., Pr. Krugerstraat 44, IJmuiden. B. C. Holman-Stuut, d., Ka naalstraat 116 rd„ IJmuiden. A. Besse-Moos, d„ Palmenstraat 7 rd„ IJmuiden. L. M. Peek- van Platerïnk, z„ Kennemerlaan 27, IJmuiden. C. G. Gozeling-Dijkman, z„ Hofgeest 16c, Vel sen. M. Zeilmaker-Bakker, d„ Fr. Netscher- laan 25, Santpoort. Overleden: T. Sint, 73 j„ wed. van P. Malff, Kanaalkade 2, Velsen. W. H. Harmsen, 84 j„ echtgen. van F. Donkersloot, IJm. straatweg 175, IJmuiden. M. K. Bakker, 63 j., echtgen. van C. Tholen, Beverwijk. Burgemeester Kwint opent het modelhuis van de lucht bescherming. De eenige weken geleden opgerichte afdeeling Velsen van de Vereeniging voor Luchtbe scherming heeft in den korten tijd van haar bestaan niet stilgezeten, wat wel hieruit blijkt, dat zij nu reeds de beschikking heeft over een mcdelhuis, waarin ieder kan zien, op welke wijze hij zijn huis kan beveiligen tegen de gevaren die hem in oorlogstijd uit de lucht bedreigen. Het modelhuis werd gisteravond door den eerevoorzitter der afdeeling burgemeester Kwint geopend.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2