Mr. A.J. Honig j ZaJteAdaq. DltvtlWSlM SANOSTOL Rubriek voor Vragen Lijst 7 Lijst Verbetering en Uitbreiding der Ouderdomsverzekering Stemt Christelijk Historisch Lijst 7 Lijst Morgen gaat het beter Frans Hals [WOENSDAG 12 APR IE 1939 H SS RE EM'S DAG BE AD' Eens bestond er zegelrecht op advertenties. Zeventig jaar geleden werd het opgeheven. Op den éérsten Paaschdag, 9 April, was het 70 jaar geleden, dat wijlen Koning Willem III zijn handteekening plaatste onder het wetje tot afschaffing „van het zegelregt op de gedrukte stukken en op de advertentiën in de nieuwspapieren". Onze voorouders moesten toch ook wel zóó overtuigd zijn geweest van de volstrekte noodzakelijkheid om te adverteeren, dat zij in 1843 er toe overgingen, een zegelrecht te heffen op advertenties. Het werd vastgelegd in de wet van 3 October 1843, Stsbl. 47, tege lijk met tal van andere objecten, welke van dat tijdstip af aan zegelrecht onderworpen werden. Zoo oogenschijnlijk zou men meenen dat ook die Zegelwet van 1843 'uitsluitend be oogde meer geld in het rijkslaatje te brengen, doch de wetgever van bijna een eeuw geleden was niet zoo egoïstisch ten opzichte van de rijkskas aangelegd, gelijk blijken moge uit een zinsnede uit den considerans bij de vo renbedoelde wet. Wij lezen daar immers: „Willende tevens, zoo in het belang der inge zetenen, als in dat van de schatkist, ten deze die verbeteringen daarstellen, waarvan de ondervinding de doelmatigheid heeft aange toond". Men ziet hieruit dus wel, dat de toen maals nieuwe Zegelwet óók in het belang der ingezetenen werd afgekondigd, zoo ongeveer als de huidige belastingwetten, waarin wij ons thans verheugen mogen. Voor den fiscus uit het tijdperk 1843 tot 1869 ware het te wenschen geweest, dat de reclame door middel van dagbladen toen reeds even veelvuldig benut was als thans het geval is, want dan zou de schatkist er al bij zonder goed bij gevaren zijn. Art. 18 van de Zegelwet-1843 luidde als volgt: „Aan een zegelregt van vijf en twintig centen is onderhevig iedere advertentie, bekendmaking of aan kondiging, geplaatst in een daartoe bestemd blad, of in eenlg ander nieuwspapier of courant, binnen het rijk gedrukt en uitgegeven wordende en zulks voor elke plaatsing: alles behoudens de vrijstellingen, vermeld bij art. 27, onder litt. B.". Wat die vrijstellingen betreft, vinden wij in het laatstgenoemd artikel vermeld, dat voor de advertenties, bekendmakingen en aan kondigingen door openbare autoriteiten en instellingen geplaatst, andere dan die welke op aanbestedingen, verkoopingen, verhuringen of verpachtingen betrekking hadden, geen zegelrecht betaald behoefde te worden. Oók vielen buiten het zegelrecht de advertenties, „welke uitsluitend een oproeping tot liefda digheid of mededeeling van ontvangen giften ten onderwerp hebben en die, betrekkelijk den geregtelijken verkoop van roerende- en onroerende goederen en tot invordering der directe belastingen". De uitgevers van dagbladen klagen en zeker niet ten onrechte dat zij in dezen tijd met tal van administratieven ballast be zwaard worden, maar zij kunnen zich er mee troosten dat hun collega's uit het midden der vorige eeuw het administratief óók nog niet zoo eenvoudig hadden. Wat de uitvoering van de Zegelwet betreft, bepaalde art. 19: „Vóór of op den vijftienden dag van iedere maand, zullen de drukkers een exemplaar van elk der bij hen. gedurende de jongst afgeloo- pen maand, gedrukte en uitgegevene couran ten. nieuwspapieren of dagbladen, aan het kantoor van den ontvanger van het zegel of van de registratie, onder welks kring zij woonachtig zijn, overbrengen. Die afdrukken zullen allen ten voormelden kantore moeten blijven berusten, en het ze gelregt der advertentiën, bekendmakingen en aankondigingen zal daarop dadelijk bij de aanbieding door de drukkers worden voldaan, tegen ongezegelde quitantie, doch onder In houding van het. voor die afdrukken zeiven, overeenkomstig de bestaande wetten, betaal de zegelregt". Nog was bepaald dat, indien binnen den boven vermelden termijn de nieuwspapieren niet alle te bestemder plaatse waren ingeleverd, de drukkers voor lederen dag verzuim één gulden zouden verbeuren, onverminderd liet recht op de advertenties, bekendmakingen of aankondigingen verschuldigd. Inderdaad, er kwam dus destijds oók nogal Iets kijken. Maar het wetje, dat wij in den aanhef van dezen historischen terugblik aan haalden, bracht uitkomst. Op 9 April 1869 bekrachtigde Koning Wil lem III de afschaffing van het zegelrecht op de advertenties, welk wetje op 30 Juni 1869 in werking trad. De advertentie, welke ge plaatst werden in bladen, welke vóór 1 Juli 1869 werden gedrukt en uitgegeven, waren nog aan zegelrecht onderhevig. PRAGRAMMA VAN DE HAARLEM SCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 13 APRIL. Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 2: Hilversum n. Progr. 3: 8.00 Keulen: 9.50 Radio P.T.T. Nord. 11.20 Parijs Radio. 12.35 Ned. Brussel. 2.05 London Regional 3.15 Pauze. 3.20 Keulen. 4-20 London Regional. 5.20 Fr. Brussel. 5.50 Radio PTT Nord: 6.05 Ned. Brussel; 6.35 Pauze. 6.40 Keulen 7.35 Fr. Brussel; 7.50 Keu len. 8.20 Ned. Brussel; 9.00 Pauze. 9.05 Lon don Regional. 9.40 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Keulen. 11.20 Dammarks Radio of Di versen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9-20 Parijs Radio, 9,30 Diversen. 10.35 London Regional. 11.50 Droitwidh; 3.15 London Regional 3.35 Droit- wich 6.40 Fr. Brussel 7.20 Droitwich. 8.00 Ber lijn of diversen. 8.20 Fr. Brussel, 9.20 Droit wich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Bekende zangers en zangeressen. 1. Von der Puszta will ich traumen, Zarah Leander. 2. Ay ay ay, Luigl Fort. 3. Loin des guitares, Tino Rossi. 4. Der Rosenkavalier. H. E. G-roh. 5. Tango del Rose. Hélène Cals. 6. On treasure Island, Bing Crosby. 7. Ein Stern fallt vom Himmel, Joseph Schmidt. 8. Herz du kennst meine Sehnsucht, Martlia Eggerth. 9. Vale, Ch. Kuilman. 10. Mon bel amigo, Charlotte Dauvia. 11. Kann denn Liebe Sünde sein, Zarah Lean der. 12. Si vous l'avicz compris, Luigi Fort. 13. Bella Ragazzina, Tino Rosi. 14. Der Barbier von Bagdad, H. E. Groh. 15. Tango della Seduzione, Hélène Cals. 16. Take me back my boots and saddle, Bing Crosby. 17. Mandulinata di Napoli, J. Schmidt. 18. Ein neues Leben fangt an, Martha Eg gerth. 19. Love here is my heart, Ch. Kuilman. 20. Dans ses bras, Ch. Dauvia. Dan moet U Sanostol nemen, het natuurlijke levertraan-product voor jong en oud, met het hooge gehalte aan vitaminen A, D, B en C en zoo verrukkelijk van smaak door het toe gevoegde sinaasappelsapSanostol verdrijft Uw vermoeidheid en geeft U Uw kracht en uithoudingsver mogen terug. Sanostol is practiscb vetvrij en kan dus met water wor den vermengd. Per flacon f. 1.40: „familieverpakking", 2'/, x zooveel inhoudende, slechts f. 2.75, dus extra voordeelig! Jfiel lekkere levertraan-productl" BROCADES STHEEMAN PHARMACIA (Adv. mgez. Mea.j FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechbbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 11 April 1939. 1. G. Scheerman. tuinder en koopman, wonende te Beverwijk, H e e mske rke rwe g 242, Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. 2. K. Manneveld, melkhandelaar, wonende te Haarlem, Floresstraat 19. Curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. 3. W. Plessius, veehouder, wonende te Haar lemmermeer, Badhoevedorp. Akerdijk 281. Curator Mr. H. J. Pot te Haarlem. 4. J. A. Vonk. schilder, wonende te Zwanen burg, gemeente Haarlemmermeer, Wilgen laan 77. Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. S. J. Pit te Haarlem. Het gewoon en liet uitgebreid L.O. Gegevens over 1938. Aan gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek ontleenen wij Gewoon Lager Onderwijs. Het aantal scholen bedroeg op 31 December 1938 7021. Tegenover het vorig jaar beteekent dit een vermeerdering met 7 scholen. De toe neming is ontstaan Uit een afneming van de openbare met 13 en een toeneming van de bij zondere scholen met 20. Het aantal leerlingen bedi'oeg 1.143.181. Ver geleken met het vorig jaar is het met 893 ge daald, dat is met 0,1%, Bij het openbaar on derwijs verminderde het aantal leerlingen met 7024 (—1,9%, in 1937 —1,8%, in 1936 2%); het aantal leerlingen bij het bijzonder onder wijs steeg met 6131 (+0.8%, in 1937 +1%, in 1936 +1.1%). Het aantal leerlingen der Pro- testantsch-Christelijke scholen steeg met 0.3% (in 1937 +0.2%, in 1936 +0.9%), dat der Roomsch-Katholieke met 1.1% (in 1937 +1.5%, in 1936 +1,2%) en dat der overige bijzondere scholen met 1,3% (in 1937 +0,6%. in 1936 3.8%). Het aantal hoofden en onderwijzers bedroeg op den teldatum 30.184. Tegenover het vorig jaar beteekent dit een stijging met 198, terwijl in 1937 een afneming met 160 viel te consta- teeren. Het aantal kweekelir.gen met akte, aan wie de leiding van een klasse was opgedragen, be droeg op 31 December 1938 4193, dat is 23 meer dan een jaar tevoren. Uitgebreid Lager Onderwijs. Bij het u.l.o bedroeg het aantal scholen op 31 December 1938 791. Vergeleken met het vorig jaar beduidt dit een vermeerdering met 12 scholen. Het aantal leerlingen bedroeg 99.597. Tegen over het vorig jaar is het met 2899 gestegen, dat is met 3%, terwijl in 1937 een accres met 3035 (3,2%) kon worden waargenomen. In 1936 bedroeg het accres 3,7%. Bij het openbaar onderwijs verminderde het aantal leerlingen met 192 (—0.5%, in 1937 0.3%, in 1936 +3%), terwijl het bij het bijzonder onderwijs steeg met 3091 (+5,4%, in 1937 +5,4%, in 1936 4.2%). Het aantal leerlingen der Protes- tantsch-Christelijke scholen vermeerderde met 4.8% (in 1937 4,8%, in 1936 4,4%), dat der Roomsch-Katholieke met 6% (in 1937 6%, in 1936 +4.4%) en dat der overige bijzondere scholen met 4.4% (in 1937 4.8%, in 1936 +0.1%) Het aantal hoofden en onderwijzers bedroeg 3734. Tegenover het vorig jaar valt een toe neming met 120 te constateeren, terwijl deze in 1937 80 bedroeg. Het aantal kweekelingen met akte, aan wie de zelfstandige leiding van een klasse was toevertrouwd, bedroeg op 31 December 1938 270, d.i. 110 meer dan een jaar tevoren. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en ivoonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antxeoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn. worden tevens in ons blad plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: 1. Is een mevrouw verplicht een werkster, die voor vast is aangenomen, bij ziek te uit te betalen? 2. Zoo ja, hoeveel en hoe lang? ANTWOORD: X. Ja. 2. Het loon gedurende 8 a 14 dagen, al naar gelang de dienstbetrekking kort of al lang duur de. VRAAG: Kan iedereen een bankwerkerij en plaatwerkerij openen zonder last te krijgen met de Vestigingswet? ANTWOORD: Nog wel. VRAAG: Kan een vader aansprakelijk gesteld worden voor de schulden van een Inwonenden meerderjarigen zoon? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ik heb mijn auto verhuurd aan Iemand In het bezit van een rijbewijs. Hij heeft een lantaarnpaal omver gereden. Wie moet nu betalen: de eigenaar of de bestuurder? ANTWOORD: Men kan u als eigenaar nummerhouder aanspreken tot betaling. Gij hebt dan verhaal op den huurder .tenzij overmacht in liet spel is. VRAAG: Een vader, die werkloos is, is her trouwd. Is zijn dochter, die niet Inwoont, ver plicht hem te ondersteunen? ANTWOORD: Als hij behoeftig is en zij daar toe In staat, js zij daartoe verplicht. PLANTEN. VRAAG: 1. Hoe kan ik het beste een palm behandelen? Veel zon, veel water? De bladeren hebben alle bruine punten, 2. Twee cacteeën hebben een plaatsje in zon, maar toch worden zij paarsachtig aan den voet. Waardoor kan dat komen? ANTWOORD: X. Wel veel licht, doch niet veel zon is voor uw palm gewenscht. De hoe veelheid water is niet te bepalen, dit hangt af van de soort grond waarin zij staat, de atmos feer in de kamer enz. Dit moet u aanvoelen. 2. Hebben uw cacteeën ook hinder gehad var den vorst? De standplaats is goed. Of heeft t misschien te veel water gegeven? Cacteeën heb ben vooral in den winter zeer weinig water noodig. VRAAG: Ik heb een cloxinla in turfmolm (Adv. ingez. Mee. if-: - Copyright P B 8o« 6 Copenhogon Elven l*t«r reikte hg den soldaat door het tralievenster den begeerden vuurslag esja, au »oet je maar goed opletten, wat er verder gebeurde. (Adv. ingez. Med.) overgehouden. De bol begint juist uit te loope: Wanneer en in welke aarde moet ik hem plai ten? Hoe is de verdere behandeling? ANTWOORD: Begin April kunt u den knol i een pot zetten gevuld met bladaarde en waa: door wat scherp zand. Vooral den knol niet t diep planten. Heeft u een bloembak dan nu pot Ingraven. Heeft u alleen een kamer ter bi schikking dan dicht voor het raam. Zoo mog- lijk den eersten tijd een ruit over den pot leggei VRAAG: 1. Hoe moet ik mijn uitgebloeid azalea behandelen om over te houden voor de t-olgenden bloei? 2. Idem cyclame? 3. Hoe kan ik het beste mijn geraniums de winter overhouden? ANTWOORD: Mest en water geven zoodra d plant is ullgebloeid. De oude bloomen er af snij den. De plant zoo nu en dan eens flink afspu! ten. In Juni tot September bulten zetten met de pot in den grond en daarna weer naar binnen. 2. Cyclamen na den bloei zoo la.ngzamerhan do hoeveelheid water te verminderen zoodat he blad geel wordt en de plant tot rust komt. In de pot laten staan en droog bewaren. In Aug, Sept. kunt u weer beginnen te kweeken. 3. Vorstvrij en vooral niet veel water gever tenzij ze in een zeer warme kamer staan. Nie insnijden vóór den winter. Dorre en rottend bladeren verwijderen. DIVERSEN. VRAAGWanneer tijdens den huurtijd di kachel van de centrale verwarming onklaa wordt, voor wien zijn dan de reparatiekosten al de kachel voor het ingaan van de huur op capa citeit en deugdelijkheid is beproefd? ANTWOORD: Voor rekening van den huur der als het kleine en geringe kosten zijn, ander, voor rekening van den verhuurder, tenzij he aan de schuld van den huurder te wijten zos zijn. VRAAG: 1. Wanneer is de Kaagweek? 2. Wanneer is de Vlerdaagsche? 3. Wanneer is de Sneekweek? ANTWOORD: 1. Op 22, 23, 24 en 25 Juli. 2. Vermoedelijk 25, 26. 27 en 28 Juli. 3. Dat is ons niet bekend. VRAAG: 1. Wat zijn de tien grootste plaatsen van Nederland? Hoeveel inwoners hebben ze? 2. Hoeveel inwoners heeft Breda? ANTWOORD: 1. Amsterdam 788.873. Rotter dam 605,733. Den Haag 490.185, Utrecht 162.981, Haarlem 135,356. Groningen 118,400, Eindhoven 108.504, Tilburg 93.003, Enschedé 89,316, Arn hem 87.649. 2. Breda heeft 42.958 inwoners. VRAAG: Hoeveel kost het trouwen op Zater dagmorgen in Velsen? ANTWOORD: Van 91 uur 40. VRAAG: Hoe moet ik mahonie-, eiken-, beu ken en notenhout behandelen voor ik het kan lakken? ANTWOORD: Met een puimsteentje zoo glad mogelijk schuren, en voor .het lakken gehee! stofvrij maken VRAAG: Hoe maak ik bleekwater? ANTWOORD: 250 gram chloorkalk in een einig warm water tot een brei wrijven en aan vullen met koud water tot 10 Liter, rustig goed afgedekt laten staan totdat de vloeistof geheel helder is en langzaam in een steenen of houten vaatwerk overgieten. 100 gr. soda met 10 liter heet water oplossen en bij de chlooroplossing gieten. Een en ander in houden of steenen vaat werk. t.e.m. DONDERDAGAVOND IN (Adv. Ingez. Med.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit van 6 April 1939 is met in gang van 1 Mei 1939 benoemd tot burge meester der gemeente Oldekerk: mr. M. Ritzema. Is met ingang van 15 Mei 1939 benoemd tot burgemeester der gemeente St.-Maarten: Mr. R. Kooiman. Is met ingang van 20 April 1939 benoemd tot burgemeester der gemeente Rozenburg: jhr. L. G. Just de la Paisslères. HET 27STE NEDERLANDSCH NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES TE NIJMEGEN Dinsdagmiddag is te Nijmegen in het concert-j gebouw het 27ste Nederlandsche natuur- en ge neeskundig congres geopend met een rede van den algemeenen voorzitter, prof. G. Holst uit Eindhoven, die sprak over de eigenschappen van magnetisch materiaal. Na een rede van prof. dr. B. Brouwer te Amsterdam, die een wetenschap- pelijke beschouwing gaf over de hydro-dynami-j sche verhoudingen binnen de schedelholte en het wervèlkanaal voor de neurochirurgie, werd een speciale tentoonstelling geopend door prof- G. Holst. Na de opening van deze wetenschappe lijke en interessante tentoonstelling werd den congressisten een thee aangeboden. Dinsdag avond zijn de congressisten ontvangen door het gemeentebestuur van Nijmegen, waarna de huis houdelijke algemeene vergadering is gehouden. De koning en de koningin zaten op een prachtigen troon, vlak tegenover den rechter en den geheelen raad. (Wordt vervolgd ORGELCONCERT. Orgelbespeling in de Groote- it' St. Bavo Kerk te Haarlem, op Donderdag 13 April 1939, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma. 1 a. Christe, du Lamm Gottes b. Christ ist erstanden 2. Elevazione 3. Pastorale 4. Canzona 5. Variaties „mein junges Leben hat ein End" j. p. Sweellnek 6. a. Pavane w. Byrd b. Gagliarda B. Schraid J. S. Bach D. Zipoli J. S. Bach A. Gabrieli

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6