I WOENSDAG 12 APRIE 1939 H SS RE EM'S DAGBEAD 9 UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL Vergadering der N. S. B. Dinsdagavond hield de Nat. Soc. Beweging te Bloemendaal een openbare vergadering in hotel „Vreeburg". De bijeenkomst was niet druk bezocht. De voorzitter, de heer Neuman, moest dan ook zijn spijt te kennen geven, dat de opkomst niet grooter was. De heer Ten Hoorn hield een rede over „De N.S.B. in haar ideëelen en practischen strijd voor het herstel van den eerbied voor den arbeid". Eerst las hij een gedichtje voor uit een verkiezingsblaadje van vier jaren ge leden, waarin het streven van de N.S.B. als dwaas gedoe werd voorgesteld. „En nog", zei spreker, „vindt men de N.S.B, dwaas. En waarom? Omdat er veel leugens over Duitsch- land worden verteld en waaraan allerlei ge breken worden toegedicht. Is echter het zeggen van de waarheid dwaas gedoe? Er zijn wel andere dwaasheden, zooals het wegsturen van de natuurboter naar Engeland tegen lagen prijs en het gebruiken van dure margarine in eigen land; het vernietigen van groote hoe veelheden levensmiddelen; het afslachten van drachtig vee en invoer van Argentijnsch vleesch, enz. Is het als volksmisleiding te be schouwen, als we zulke dingen, die nog met talrijke andere dwaze gevallen te vermeerde ren zouden zijn, naar voren brengen? vroeg 5PIn korte trekken behandelde hij vervolgens het bekende beginsel (Ier N.S.B. „Het zedelijk en lichamelijk welzijn van het volk gaat te niet", zei spreker. „Let maar op het getuigenis van de politie daaromtrent. Groote nood door werkloosheid is daarvan grootendeels de schuld. De N.S.B. strijdt tegen het stelsel; zij valt geen personen of par tijen aan. Dat stelsel is de oorzaak, dat jaai- lijks 380 millioen aan steun moet worden uit gekeerd. Dit is een nationale schande. Dit bedrag kon beter besteed worden aan produc tieven arbeid. De negen vooraanstaande man nen hebben aangetoond, dat we op deze ma nier ten gronde gaan. En als Dr. Colijn moet voorspellen, dat er een „residu" van 200000 werkloozen zal blijven, dan kunnen, dan mogen wij geen rust hebben. De N.S.B. wil een krachtig, deskundig staatsbestuur, voortgekomen uit de corpora tieve gedachte, dus geen onmachtig, verpoli tiekt staatsbestuur. Onze tegenstanders voelen den nood van ons volk niet. Deden zij dat, dan zou het niet voorkomen, dat een burgemeester op feestelijke wijze een nieuw stempellokaal opende. Het Plan Westhoff is al acht maan den oud, maar men hoort er niets van, omdat men door de politiek onmachtig is. Velen zijn het er over eens, dat minister Slotemaker moet verdwijnen, maar niemand durft het, om der wille van de politiek, te zeggen. Wij vragen daden. De regeering is alleen krachtig, als het gaat tegen de N.S.B." Spreker noemt vervolgens vele gevallen van onrecht en slapte bij de regeering, als gevolg van het stelsel. Het kapitalisme en het Marxisme hebben er voor gezorgd, dat het zelfrespect verloren ging bij de arbeiders. Het vaderland is thans economisch in nood. En de Koningin zelf dringt er op aan, elkanders las ten te dragen, elkander te begrijpen en eens gezind te zijn. De N.S.B. strijdt tegen versnip pering en tegen sociale onrechtvaardigheid, tegen het stelsel, waarbij alleen gevraagd wordt: „wat verdien ik er mee?" Wij willen een vaderland, waarin ieder arbeid en brood vindt. „Hoe bestrijdt men de N.S.B.?", vroeg spre ker. „Met leugens over Duitschland. De vak bonden maken de arbeiders bang voor Duitsch land, maar de regeering stuurt hen naar Duitschland om te werken. De politieke leiders werken weer sterk met leugens, omdat ze bang zijn, verantwoording te moeten afleg gen voor hun niet ingeloste beloften. We moe ten nu maar eens ophouden met te kijken naar Duitschland. Daar hebben we niets mee te maken. We hebben genoeg aan eigen nooden". De beschuldiging, dat het nationaal-socia- lisme onchristelijk is, wijst spr. van de hand. De kerk heeft er geen vrijheidsbeperking van te vreezen, mits ze zich houdt aan wat der kerke is en de politiek er buiten laat. Gods dienst en politiek haogen niet door elkaar gehaald worden. De heer Mussert is nog zoo dom niet. Hij was het, die tegen de sancties was, tegen de devaluatie, tegen het lid blijven van den Vol kenbond. Hij was het die was voor erkenning van Franco, en voor een betere verdediging van Indië. De geschiedenis heeft bewezen, dat Mussert nog zoo dwaas niet is. En spr. durft dan ook voorspellen, dat het nationaal-socia- lisme zal komen. Na de pauze was er gelegenheid vragen te stellen, waarna de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze werd gesloten. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. P. S. van den Raadt-Rings, d. E. van der Werff-Penske, z. M. A. Genzer- Helling, d. G. M. Andriessen-Schneiders, d. A. M. Schöler-Hietbrink, z. Ondertrouwd: B. H. Bolsenbroek en W. de Vries Lentsch. G. Nieuwenhuis en E. Dijk stra. Getrouwd: R. F. Erlings en M. P. H. Verhulst. J. G. E. Groneman en R. A. W. Visser. A. F. J. C. Habermehl en N. Sigling. Overleden: F. J. Blom, 69 j., wed. van H. Tuijmelaar. C. van Meeteren 50 j. SPREEKUUR WETHOUDER J. OUWEHAND. De Wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken, ir. J. Ouwehand. is verhinderd op Woensdag 12 April zijn gewone spreekuur te houden HILLECOM TERAARDEBESTELLING L. v. d. LINDE. Onder zeer groote belangstelling werd Za terdagmiddag- op de algemeene begraafplaats het stoffelijk overschot van den heer L. van der Linde aan den schoot der aarde toever trouwd. Onder de aanwezigen merkten wij op de beide wethouders en den gemeentesecretaris, deputaties van de verschillende middenstands- vereenigingen. Bloembollencultuur, Ned. Pro testantenbond, Vreemdelingenverkeer, enz. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den president-commissaris der N.V. Edi- tio, den heer C. Velthuys, waarna ds. Van Wijngaarden sprak namens den Protestanten bond en troostwoorden richtte tot den vader, de weduwe en verdere familie. Een broeder dankte voor de belangstelling. Een schat van bloemen dekte de baar. TEGEN EEN PAAL GEREDEN. Maandagmorgen reed de 16-jarige A. D. uit Amsterdam per fiets in zeer grooten vaart op het rijwielpad langs de Weeresteinstraat nabij de Oosteinderbrug. Een bloemenkoo- pende voetranger stak plotseling dit pad over. Bij zijn poging om dezen man te ont wijken, hetgeen niet geheel gelukte, raakte de fietser de macht over het stuur kwijt en reed tegen een ijzeren paal. De jongen bekwam een groote wonde aan het hoofd en een zware hersenschudding. I/eden der E.H.B.O. waren spoedig ter plaatse en een juist pas- seerend geneesheer oordeelde opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Per ziekenauto werd de gewonde vervolgens eerst naar het St. Elizabeths gasthuis te Haarlem en daarna naar het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Naar wij vernemen was bij aan komst aldaar zijn toestand zorgwekkend. WANDELSPORT. Dank zij het fraaie weder is de eerste Jubileum-Bloembollenmarsch van St. Christo- phorus Maandag 10 April, uitstekend ge slaagd. Precies 12 uur zetten de wandelaars zich op de Weth. Balverskade in beweging cm 20 K.M. (dames) en 25 KM. (heeren) door onze mooie omgeving te tippelen. Er werd keurig gemarcheerd en de be kende bloemslingers deden hier en daar op geld. Niet minder dan 16 heeren- en 6 dames vereenigingen kwamen uit, benevens vele in- dividueelen. De vereenigingen werden door een jury voor de verschillende fraaie eere- iprijzen beoordeeld. Bij de heeren staan het hoogst genoteerd: De Tippelaars, Beverwijk met 76 p., Padvinders Haarlem 75 p. en Spor tief Haarlem met 72 p. Bij de dames D.E.M. 82 p., S.S.S. Beverwijk 81 p., S.V.U. Amsterdam 71 p. Op 23 April heeft de tweede marsch plaats ONTVANGER DIRECTE BELASTINGEN. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de ontvanger der directe belastin gen, enz. J. W. Cox verplaatst van het kan toor Hillegom naar het kantoor Wormerveer. VERKIEZINGSVERGADERING S.D.A.P. In een slechts matig bezochte vergadering in Hotel Sistermans sprak Maandagavond het Tweede Kamerlid W. Drees over het onder- kerp „De beteekenis der aanstaande Staten verkiezing". Spreker kon zich de weinige belangstelling voor deze verkiezingen in verband met het groote wereldgebeuren om ons heen zeer wel begrijpen, hoewel het zeer verkeerd is het nabijliggende werk van allen dag te verwaar- loozen. omdat dit toch ok met de buiten- landsche politiek indirect verband houdt. Een uitvoerig overzicht werd gegeven van de taak der Staten, waaronder de belangrijke taak der verkiezing van de Eerste garner en dus van groot gewicht voor wetgeving, enz. Bij de bespreking der Gedep. Staten werd critiek uitgeoefend op de zetelverdeeling: de Katholieken met 14 zetels in de Prov. Staten bezetten 2 zetels en de S.DA.P. met 23 zetels hebben 1 Gedeputeerde. De taak der Staten kan men in 2 deelen splitsen, namelijk wat zijn verplicht zijn te doen en wat zij mogen en kunnen doen. Onder de eerste groep be- hooren krankzinnigenverpleging, water- schapstoezicht, prov. wegenzorg en op dit terrein botsen de politieke inzichten niet erg tegen elkander. Met vreugde werd geconsta teerd dat het aandringen der S.D.A.P. op een snellere uitvoering van het wegenplan met het oog op de werkloosheid succes had gehad. De tweede groep geeft meer aanleiding tot politieke wrijving, want hieronder kan men rekenen gezondheidszorg, speciale takken van onderwijs, toezicht op bedrijven, electriciteit en waterleiding enz. Waar Zuid-Holland fi nancieel de meest bevoorrechte provincie is, werd een vergelijking getrokken met Noord- Holland, die verre ten gunste van laatst genoemde uit viel, omdat in Zuid-Holland onnoodig veel bezuinigd werd. Op de be grooting voor 1939 trekt Noord-Holland uit voor onderwijs en cultuur-doeleinden f 440.000 tegen Zuid-Holland f 140.000; voor volksge zondheid bedragen deze cijfers resp. f 514.000 en f 287.000. Ook bij de pogingen om de werkloosheid in te dammen heeft de provincie een taak te vervullen. Spr. gelooft niet in een direct gevaar van oorlog voor Nederland, maar het groote gevaar is de economische en politieke invloed van een naburig land om op deze wijze ook ons land tot een vazalstaat te maken. Waar ook hier groèpen een politiek in deze richting voeren is het zoo belangrijk dat bij deze ver kiezing eensgezind de geestelijke gesteldheid van ons land blijkt en daai'om is de eerst* concessie zoo gevaarlijk. De demonstratie van 2en Paaschdag heeft voldoende bewezen wal er in een groot deel van ons volk leeft en spr besloot met een opwekking de daar uitgespro ken idealen uit te dragen. ZANDVOORT R.-K. STAATSPARTIJ. Dinsdagavond sprak mr. J. B. Bomans, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland in het Pa tronaatsgebouw over de beteekenis van de ver kiezingen voor de Provinciale Staten. Op duidelijke wijze zette spreker, uiteen dat de Provinciale Staten geen politiek college is. Toch zijn de verkiezingen van zeer groot belang, al was het alleen maar om te getuigen, dat er nog R.-K. zyn. Spreker hoopte zelfs dat het aantal zetels der R.-K. met twee zou vermeerderen. Op grond van de cijfers van de vorige verkiezingen was dit zeker mogelijk. Het prettigst zou spreker het vinden, als bleek dat de R.-K. S was vooruit gegaan, ten koste van de N.S.B. Het gevolg hier van zou zijn, dat de N.S.B. in 1940 geen enkel lid meer in de Eerste Kamer kon brengen. Spreker noemde dan enkele cijfers, om aan te toonen dat de R.-K. S. wel recht had op een flink aantal zetels. De R.-Katholieken vormden op het oogenblik: 35 pet. van de bevolking. 40 pet. van alle militiephchiigen; 45 pet. van de schoolgaande jeugd en 50 pet. van alle kinderen beneden 10 jaar. Tegenover de andere helft van de bevolking die op allerlei wijzen verdeeld is, vormen de R.-Katholieken een stevige eenheid. Door de activiteit van de R.-Katholieke leden, was soms zeer veel in de goede richting bereikt. Met een opwekking mede te werken op 19 April het aantal Katholieke stemmen te doen stijgen, besloot spreker zijn betoog. Nadat nog enkele vragen, betrekking hebbend op het P.E.N. waren beantwoord, sloot de voor zitter, de heer Crabbendam de vergadering. PROPAGANDA-AVOND V.C.J.C.-KAMPEN. Door den jeugdgemeenschappenbond te Zand- voort wordt Zaterdag 15 April in gebouw Brug straat 15 een avond georganiseerd, welke ten doel heeft meer bekendheid te geven aan zomer kampen der V.C.J.C.,die jaarlijks in verschillen de plaatsen van ons land worden gehouden. Na een propaganda-toespraak door een verte genwoordiger der V.C.J.C. zal de kampfilm der V.C.J.C. worden vertoond. HERDENKINGSAVOND. Donderdag, 20 April, wordt in gebouw Brug straat 15 een herdenkingsavond gehouden in verband met het vijftienjarig bestaan van den Kring. HET ONTSLAG VAN DEN HEER L. OLREE. In verband met het bereiken van den 60-jari- gen leeftijd werd aan den heer L. Olree, onder wijzer aan school D, ontslag verleend met in gang van 1 Juni a.s. De heer Olree. die gaarne bereid is, plaats te maken voor een jongere kracht, kwam toch tegen dit besluit van den raad in verzet, omdat hij het allerminst in het belang van zijn leerlingen vond, dat deze gedu rende de laatste zes weken van het schooljaar, van 1 Juni tot de zomervacantie nog aan een andere, geheel vreemde leiding, werden toever trouwd, te meer, omdat er bij deze leerlingen verscheidene candidaten zijn voor Lyceum en H.B.S. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland kon den de bezwaren van den heer Olree blijkbaar billijken en zonden heden bericht, dat zij had den goed gevonden, dat het ontslag niet per 1 Juni, maar met ingang van 1 September a.s. werd verleend. SCHOOLVOETBAL. Dinsdagmorgen had op het Zeemeeuwen-ter rein eerst een wedstrijd plaats tusschen school Brederodestraat en school B, die door school B met 30 werd gewonnen. Daarna won school C van school D met 100. DIERENHULP. Zondag 16 April, organiseert .JDierenhulp". de afd. Zandvoort van de Ned. Ver. tot Be scherming van dieren, in Groot Badhuis een propaganda-feestavond. De tooneelvereeniging „Ons Tocaieel" ver leent haar medewerking door de opvoering van „Tante Jutta uit Calcutta", een blijspel in drie bedrijven van Max Reimann en Otto Schwartz. Engel Paap met zijn band verzorgen de dansmuziek. SPELDJESDAG. Woensdag 19 April, wordt een speldjesdag georganiseerd ten bate van de kas van het Jongensopvoedingsgesticht „Valkenheide". Collectanten kunnen zich melden bij mej. N. de Vries, Haltestraat. KIND VERMIST. Toen het 11-jarig zoontje van den heer J. K. gisteravond laat nog niet was thuis gekomen, maakten de ouders zich begrijpelijkerwijze on gerust en waarschuwden de politie, die op haar beurt de Zandvoortsche Reddingsbrigade van het geval op de hoogte stelde. Den geheelen nacht werd de omgeving afgezocht, doch de jon gen werd niet gevonden, 's Morgens ongeveer half zeven zag een der leden van de Z.R.B., die huiswaarts keerde, den jongen in de nabijheid van zijn woning staan. Het bleek toen dat hij den nacht had doorgebracht in het schuurtje van een buurman. HAARLEMMERMEER GOED GESLAAGDE EERSTE HULP-AVOND. De afdeeling Hoofddorp van de E.H.B.O. hield gisterenavond in hotel „De Landbouw" een pro paganda-feestavond met medewerking van de Tooneelvereeniging „D.V.V." uit Badhoevedorp en de Hoofddorpsche Orkestvereeniging. Tegenwoordig waren Dr. Nanninga en de heer Slob, hoofd van den Luchtbeschermings dienst in Haarlemmermeer. De voorzitter, de heer J. Stassen heette allen welkom. Dr. Nanninga zei dat de E.H.B.O. evenals zoo vele andere diensten in dezen precairen tijd pa raat moet zijn. In vele gevallen moet snel wor den ingegrepen en een dokter is niet altijd aan wezig. Lid te zijn van E.H.B.O. geeft een gevoel van veiligheid in eigen huisgezin. De aanwe zigheid van den Rijksweg maakt de E.H.B.O. tot een noodzakelijke instelling. Een viertal leden van de Orkestvereeniging bracht enkele aardige nummers ten gehoore. De leden van de E.H.B.O. brachten enkele demon straties ten tooneel waaruit het groot nut mocht blijken. Mej. Spaargaren en de heer v. d. Blaey de monstreerden hun vaardigheid op de mondhar monica. De tooneelvereeniginge „D.V.V." kwam met twee dolkomieke een-acters, waarmee het ge zelschap veel succes oogstte. Hierbij muntten de heeren Deys, Snijders en Zwaan door hun spel uit. Over het algemeen was de uitspraak slecht, doch dat dit verbeteren kan, heeft eerstgenoemde bewezen. Bij de da mes was mevr. van Wijk weer goed. Dr. Nanninga bracht tenslotte dank aan alle medewerkenden. HALFWEG CONCOURS-HIPPIQUE UITSTEKEND GESLAAGD. De Landelijke Ruitervereeniging „Ritmees ter de Kruyff" te Halfweg had ter gelegen heid van haar tienjarig bestaan een concours- hippique uitgeschreven, waaraan zes vereeni gingen in het streekverband Noord-Holland „Zuid" deelnamen. Bij de officieele opening waren o.m. aan wezig de eere-voorzitter, de heer A. Biesheuvel Jr. en de volledige jury. De uitslagen van de wedstrijden luidden: Dresssuurproef voor viertallen: 1. LR. „De Amstelruiters", 45,40 pnt., 2. L.R. „Ritm. de Kruyff" 42,05 pnt. Individueele dressuurproef, Klasse N. voor amazones: 1. Mej. Molenaar, „Kapt. v. d. Wall", 2. Mej. v. d. Schans, L.R. „Pegasus". Individueele dressuurproef, Klasse N. voor ruiters: 1. J. van Nieuwenhuyzen, „Kapt. v. d. Wall", 2. F. Kuyl. „De Slotruiters". Individueele Dressuurproef. Klasse N.: 1. J. Stut. met Duxman van L.R „Ritm. de Kruyff", 2. J. de Rijk met Verenia van L.R. „Kapt. v. d. Wall". Individueele Handicap-Dressuurproef, Klasse B en L; 1. P. Meerburg, „Kapt. v. d. Wal!", 2. M. Kamper, „Ritm. de Kruyff". Springconcours, Klasse N: 1. J. van Nieuwen huyzen, „Kapt. v. d. Wall", 2. P. de Haan, „Badhoeveruiters". Keuring Type Landbouwrijpaard: 1. P. Fransen met Bob van „Amstelruiters", 2. K. de Jong. met Hans van „Ritm. de Kruyff". Springconcours voor amazones: 1. Mej. A. v. d. Bosch, „Slotruiters" met Willie, 2 Mej. Molenaar. „Kapt. v. d. Wall". Springconcours, Klasse N: 1. W. Imminck, „De Amstelruiters" met Rina; 2. J. Groene- woud, „Kapt. v. d. Wall". Klavertje Drie: 1. L.R. „Ritmeester de Kruyff" met de ruiters K. de Jong, J. de Jong en G. van Beem. Handicap Springconcours: 1. P. Meerburg, „Kapt. v. d. Wall", 2. P. Fransen, „Amstel ruiters". Hierna volgde de „Parade" van de deelne mende vereenigingen onder leiding van den heer De Munnik. De verdere uitslagen luidden: Springen voor groepen van 2 ruiters: 1. „De Amstelruiters" met de ruiters P. Fransen en J. de Vries. De Veelzijdigheidsproef bestaande uit han- dicapsdressurproef, trekproef en handicap springconcours had het volgende resultaat: 1. Paul Meerburg, L.R. „Kapt. v. d. Wall". Hoofddorp. 2. M. Kamper, L.R. „Ritm. de Kruyff". BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: P. Nooy, 27 j. en L. E. Vreeken 26 j. J. Schönhage, 22 j. en M. M. van der Putte, 21 j. Getrouwd: P. C. Veldman, 24 j. en Th. Stroo- mer, 23 j. Overleden: C. van der Helm, 85 j. wed. van E. M. Heemskerk. HEEMSTEDE JUBILEUM GASFABRIEK. Op 14 April zal de heer C. Verdouw 25 jaar verbonden zijn aan de Gasfabriek te Heem stede. Eerst was hij smid-bankwerker tot dat hij in 1920 benoemd werd tot fabrieksopzich- ter. In deze kwaliteit heeft de heer Verdouw alle uitbreidingen en veranderingen medege maakt. Het gasbedrijf bezit in dezen fabrieks- opzichter een zijner beste krachten. Het personeel der bedrijven is voornemens den jubilaris op 14 April te huldigen. TENTOONSTELLING WERKSTUKKEN ONSCHOOLSCHE SAMENKOMSTEN. Zaterdagmiddag zal in de gymnastiekzaal der St. Augustinusschool aan de Molenwerfslaan een tentoonstelling geopend worden van alle artikelen vervaardigd door de meisjes en jongens tijdens de 5 wintermaanden der onschoolsche samenkomsten. De officieele opening zal des middags 3 uur plaats hebben door Pastoor v. Noort. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: P. J. M. van Empelen en E. G. P. Bal. G. P. Koek-A. van Dorp. Getrouwd: L. Klompe en W. C. van Oosten. P. van der Wereld en M. J. C. Jansen. Bevallen: A. M. ter Wolbeek-v. d. Aar, z. L. Ree-Hofman, z. Overleden: W. G. Boom, 46 j„ geh. KI. Groot 39 j. ongeh. DE KINDERSPEELTUIN „KINDERVREUGD". Dinsdag is de kinderspeeltuin „Kindervreugd" weer geopend. Op den eersten morgen kwamen 220 kinderen door de hekken, des middags was dit al gestegen tot ruim 260. Het bestuur heeft kans gezien er nog een zand bak van 80 M2. oppervlakte bij te krijgen. In den loop van deze week zullen nog twee wippen, twee bakschommels, een klein schom meltje en 2 tonnen bij geplaatst worden. Tijdens de Paaschvacantie zal de speeltuin iederen middag en avond geopend zijn, daarna eiken Woensdag- en Zaterdagmiddag tot de groote vacantie, dan wordt de tuin weer eiken dag geopend. SANTPOORT TOONEELVEREEN. „NUT EN GENOEGEN". De tocneelvereeniging „Nut en Genoegen" voerde in „Zomerlust" onder regie van den heer Meijer op „De Lijdensweg", tooneelspel in 3 bedrijven door F. Filippi. Door het feit dat cok elders een tooneelvereeniging optrad was de zaal niet best bezet. Dit was be paald jammer, want „Nut en Genoegen" heeft van dit tooneelspel een goede vertolking gegeven. BREDERODE WINT HET D.T.C.-TOURNOOl Met de Paaschdagen heeft Brederode deel genomen aan het Paaschtournooi van D.T.C (Amsterdam). Op den eersten dag waren de resultaten- BrederodeSurinaam Boys 10 D.T.C.Exterio 15 Op den tweeden dag werd als volgt ge speeld: Surinaam-BoysD.T.C. 23 BrederodeExterio 41 Brederode legde dus beslag op den eersten prijs, een mooien beker. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) De moord te Holten. HOLTEN 11 April. Omtrent den moord te Holten vernemen wij nader, dat de misdaad in de kleine boerderij van het echtpaar LeetinkTempelman omstreeks twee uur van nacht is geschied. De man is met een scherp voorwerp ver moord en had voornamelijk verwondingen aan hoofd en hals. Alles wijst er op, dat aan den dood een worsteling is voorafgegaan. In de kamers was alles overhoop gehaald. De vrouw, die zich nog niet ter ruste had begeven, werd op een keukenstoel in bewusteloozen toestand aangetroffen. Ook zij had ernstige verwondin gen aan het hoofd, eveneens met een scherp voorwerp toegebracht. Nadat dokter Gerritse de vrouw de eerste geneeskundige hulp had verleend, kwam het bewustzijn nog even terug. Zij kon de politie toen mededeelen dat twee mannen de boerderij waren binnengedrongen. Meer kon zij niet verklaren, daar zij in zeer overspannen toestand verkeert. Per zieken auto is de vrouw naar het St. Jozef-ziekenhuis te Deventer vervoerd. Haar toestand is zorg wekkend. DRUKTE OP ASSUMBURG. Tijdens de Paaschdagen was het op „Assum- burg" in verband met het 10-jarig bestaan van de N. J. H. C. buitengewoon druk. Zeker wel een 300 trekkers en treksters hadden er hun intrek genomen. Op Eersten Paaschdag werd des avonds te half negen een groot Paaschvuur ontstoken. De jongelui schaarden er zich om heen en zongen verschillende aardige liedjes. Een der trekkers hield nog een korte voordracht van sociale strekking. 2de Paaschdag had een feestmaaltijd plaats, terwijl de rede van dr van Poelje, den algemeenen voorzitter, via de gramofoon werd aangehoord. Het prachtige voorjaarsweer droeg er veel toe bij om de feestvreugde te verhoogen. Conferentie te Parijs over de landsverdediging. Bespreking tusschen regeering en militaire autoriteiten. Havas meldt uit Parijs: Het permanente comité der landsverdediging is Zondagmiddag te vijf uur op het ministerie van landsverde diging onder voorzitterschap van den minis ter-president bijeengekomen. Aan de besprekingen werd deelgenomen door de ministers Camplnchï en Guy la Chambre. resp. van marine en luchtvaart, de chef van den generalen staf, generaal Gamelin, vice- admiraal Darlan, chef van den marinestaf en generaa. Vulllemln. chef van den staf der luchtmacht, alsmede generaal Buhrer, inspec teur-generaal van het koloniale leger. Eenige minuten over vijf kwam nog de mi nister van buitenlandsche zaken, Bonnet, vergezeld van Légèr. secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken. Weer een moord in de inter nationale concessie te Sjanghai. Ambtenaar doodgeschoten. SJANGHAI, 11 April (Reuter.) In de in ternationale nederzetting is een jeugdig amb tenaar van tie door de Japanners ingestelde regeering, Sjih. doodgeschoten. De aanvallers wisten te ontkomen na een Chineeschen poli tieman en twee burgers te hebben gewond. Chineescli offensief in Sjansi. Aanvallen zouden echter door de Japanners afgeslagen zijn. TOKIO. 10 April (Domei). In het zui den der provincie Sjansi zijn de Chineezen een door Tsjang Kai Sjek bevolen offensief tegen bijna alle Japansche linies begonnen. Volgens Domei hebben de Japanners evenwel alle Chineesche aanvallen met succes afge slagen. Italiaansche troepen bereiken de Joego-Slavisclie grens. TIRANA, 11 April. Een afdeeling ge motoriseerde Italiaansche ttoepen heeft de Joego-Slavische grens bereikt. Zij werd verwelkomd door Joego-Slavische troepen, die haar tegemoet waren ge komen. VROUW IN HAAR WONING VERBRAND. DELFT, 11 April, Vanochtend is In een wo ning aan het Zuideinde te Delft de alleen wonende 79-jarige weduwe v. d. H. die met petroleum de kachel wilde aanmaken, in brand geraakt, aangezien haar kleeren vlam vatten. Een buurvrouw, die door rookwolken gewaarschuwd was, ging de woning binnen en doofde de vlammen. De vrouw bleek reeds te zijn overleden. PAASCHFEEST VER. VAN BEWONERS HAARLEM Z.W. Maandag 10 April, 2en Paaschdag had de Vereeniglng ter Behartiging van de Belangen voor Bewoners van Haarlem Z.W. in Dreef- zicht een Paaschfeestje georganiseerd, aange boden door de kinderen aan de ouders. Reeds geruimen tijd hadden de kinderen onder des kundige leiding van de heeren J. van Wester voorde en W. Hommes, bijgestaan door tal van dames en heeren leden met veel animo hun stukjes en dansjes Ingestudeerd, Toen de voorzitter om half drie het feest opende, bleek de belangstelling alle verwach tingen te overtreffen en waren ruim 350 ouders en kinderen aanwezig om de verrich tingen der jeugdige acteurs, 3 tot 14 jaar, gade te slaan. Tal van aardige stukjes werden vlot door hen opgevoerd, waarbij van plankenkoorts niets te bespeuren viel en de waardeering der toeschouwers was dan ook groot en de kleinen en de grooten werden met veel applaus ge huldigd voor de keurige prestaties. De door de grooteren gezongen Krontjong liedjes vielen buitengewoon in den smaak en de bekende refreintjes werden uit volle borst meegezongen. Ook het door een viertal dames gedanste menuet oogstte veel applaus, zoodat deze zelfs herhaald moest worden. MA1KT minus PURMERENDER MARKTBERICHT. Purmerend, 11 April 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 59.000 K.G. Handel kalm. Hoogste prijs f 17.50. Aanvoer 4 partijen Kleine Boerenkaas. Laag ste prijs f 68. l partij Volvette kaas, laagste prijs f 20. 1359 Boter f 130—f 1.34. Runderen, totaal 635 stuks 220 Vette koeien 60—72 per kilo. vlug. 195 Gelde koelen 110 180 per stuk matig. 190 Melkkoeien 180280 per stuk, stug. 10 Stieren 48—56 per kilo, matig. 20 Paarden 70—180 per stuk, stug. 34 Vette kalveren 60—90 per kilo matig. 1439 Nuchtere kalveren voor de slacht 4—10 per stuk. matig. Nuchtere kalveren voor de fok 12—18 per stuk. matig. 281 Vette varkens voor de slecht 4649 per kilo, vlug. 71 Magere varkens 23—28 per stuk. matig. 360 Biggen 1218 per stuk. matig. 794 Schapen 16—30 per stuk, stug. 54 Bokken 3—11 per stuk, matig. Kipeieren 3—3.50 per 100 st Eendeieren 2.65 per 100 st. 8300 Piepkuikens 0.750.82V2 per kilo. 1800 Oude Kippen en Hanen 40—45 per kilo. Konijnen 30—1.60 per stuk. 200 Eenden 20—50 per stuk. Duiven 40 per paar 8 kisten jonge hanen (wit) 0.50 per kg., (rood) 0.60 per kg. 1300 Kievitseieren 6—8 per 100 stuks. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend G-A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 125.000 Eendeieren. 80.000 Kippeneieren 65-66 K.G. f 3.60 a f 3.70, 63-64 K.G. f 3.60 a f 3.65. 60-62 K K. f 3.45 a f 3.60 58-59 K.G. f 3.45 a f 3 50 56-57 K.G. f 3.40 a f 3-45. 53-55 K.G f 3.30 a f 3.40. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 11 April. Ondertrouwd 11 April: H. C. van Lenning en S. H. Sleutelberg. Getrouwd 11 April: B. Harding en L. J. J. van Buchem; H. Polak en T. A. van Roode. Bevallen 7 April: E. Adelaarde Vries, z.; E. van KleefReurink. z.; J. J. ColletWar- naar, d.; 8 April: R. M Kasteelen—Koekkoek, d.; J. M. van der Velden—Rijs, z.; E, S. Di- vendaal—Hoenderdos, d.; M. J. J. de Bruin Meerman, z. en d.; M. C. Bussingvan der Velde, d.; C. M. WoltersDreijer, z.; 9 April: H. Wiltebolvan Kampen, d.; C. A. Schreurs —van Nieuwkerk, z.; 10 April: C. Denekamp— van Doorn, d.; A. M. van den Berg—Komen, z.; 6 April: C. de VriesBroersz, d. Overleden 7 April: H. Appelboom—Veen- stra. 82 jZomervaart; 8 April: C. A. Pakkoo— van Oekel, 62 j., Haitsma Mulierstraat: E. Drooglever—Fukker, 82 J.. Koninginneweg; A. M. P C. Sacré, 80 j.. Groot Houtstraat; 9 April: G Qulst—Lieman. 82 j.. Jansstraat: H. W. van den Brink. 87 j., Ramplaan: C. van Hasselt, 61 j., Hazepaterslaan; 10 April: E. Visser, 65 j., Kleverlaan; J. Visser, 78 j., Plein.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7