I J. P. VAN VELSEN LINDBERGH, DE ZWIJGER. Zwitserland's Militaire Maatregelen. MAKELAARSKANTOOR VRIJDAG 14 A" PR IE 1939 H A A R EE M'S D A G B E A D' Het mysterie van het luchtmachtrapport. Onze Londensche correspondent schrijft: EN leest herhaaldelijk tegenstrijdige berichten over het reizen en trekken van kolonel Lindbergh. Het publiek van de gansche wereld heeft hem leeren zien als een mysterieuze figuur. Men schenkt er geen aandacht meer aan als de eene krant meldt dat de vermaarde vlieger werkt aan een kunstmatig hart en de andere dat hij met Stalin koffie zit te drinken. Van één kant is juist vernomen, dat de kolonel zich ergens in Enge land schuil houdt. Van een anderen kant is ver klaard dat hij op een stoomschip is op weg naar de Vereenigde Staten. Zijn officieele positie in Europa heet te zijn die van vertegenwoordiger van de American Airways. Maar ook is wel ge zegd dat hij geen deel uitamakt van groote Ame- Kolonel Lindbergh. rikaansche of Europeesche ondernemingen en dat hij zijn eigen onderneming is. Niemand weet er het fijne van en de faam, die in dezen tijd om Lindbergh hangt, is de faam van den „mys- teryman". Hij is in dit opzicht zeer verschillend van de andere pioniers van de luchtvaart. Velen van hen gaan eenvoudig voort te pionieren in dit bedrijf voor zoover er nog te pionieren over blijft. Kingsford-Smith en anderen zijn „pionie rend" om het leven gekomen. Zij waren eens vliegers altijd vliegers en er was geen mysterie om hen heen. Anders was het met Lindbergh die eens in het verleden op zijn eentje van New-York's om trek naar Parijs vloog in de zekerste en rustig ste Atlantische vlucht van alle. Zijn mede-ver keersvliegers in de Vereenigde Staten verklaar den dat „the lying fooi" zeewaarts was gegaan. Lindbergh, jongensachtig, droog, stil en gesloten, stond toen in zijn land bekend als de vliegende dwaas. Deze dwaas werd de afgod van zijn volk. Bij zijn terugkeer uit Europa, na zijn vlucht, reed hij door de straten van New-York als een koning overstelpt met heldenvereering.en met de gebruikelijke papiersnippers, die als dichte sneeuw op zijn jong hoofd daalden. Het was de triomftocht van een volksidool en van den voorbeeldigen held van Amerika's jeugd. Hoe is het gekomen dat de jonge man met het open gezicht en de klare ongekunsteldheid ver anderd is in de geheimzinnige figuur, die alle openbaarheid zoekt te ontgaan en die met ver trouwelijke rapporten en in even vertrouwelijke gesprekken met de leiders van naties invloed heet uit te oefenen in de internationale politiek? Lindbergh is niet langer de afgod van de Amerikaansche natie in haar geheel. Het voet stuk, waarop hij in de Vereenigde Staten stond, begon te wankelen toen hij na het proces-Haupt- mann zijn vaderland verliet. De wereld maakte uit dat Lindbergh Amerika had verlaten omdat hij en zijn gezin er zich bedreigd voelden door de gangsters. Dat was een zware slag voor de Amerikaansche eigenwaarde. De Amerikanen moesten ervaren dat hun held hun den rug had toegekeerd. Lindbergh had Amerika. Amerika had Lindbergh verloren. Hij woonde stil in En geland waar zijn vrouw hem opnieuw een zoon schonk. Hii trok naar Frankrijk. Duitschland, Rusland en dan weer naar Engeland. Hij bracht weken en weken door op een einlandje aan de Fransche kust, werkend met een wetenschappe lijk onderzoeker aan een orgaan, dat alle func ties kon verrichten van het menschelijk hart Een jaar geleden keerde hij voor luttele dagen naar Amerika terug onder geheimzinnige om standigheden. Hij verliet onopgemerkt het schip dat hem gebracht had en begaf zich naar een schuilplaats, die de scherpste nieuwsneus niet kon ontdekken. Even stil als hij gekomen was vertrok hij weer. Kolonel Lindbergh gaf zijn volk. of vele mil- lioenen van zijn volk, een tweeden pijnlijken schok toen een halfjaar geleden bekend werd dat Goering hem de orde van den Duitschen Adelaar had verleend. De afkeer van de natio- naal-socialistische politiek is nergens heviger dan in de Vereenigde Staten. Daarom ontstond er zooveel ontsteltenis en verohtwaardiging, toen bleek dat de man, die men er eens in geestdrift en vervoering op de handen had gedragen, een onderscheiding van de Duitsche regeering had aanvaard. De Amerikaansche kranten publi ceerden artikelen met bittere verwijten aan het adres van „wijlen hun held", zooals een scham pere schrijver het uitdrukte. Ook de politici lie ten zich niet onbetuigd. Maar Lindbergh bleef zwijgen overeenkomstig zijn gewoonte. In Januari van dit jaar wend het mysterie- Lindbergh dieper. Men had toen de lucht ge kregen van het bestaan van een rapport-Lind- bergh over de Europeesche luchtmachten. Het oordeel over den kolonel werd zachter. Men be gon hem te zien als een man die zijn vaderland diensten bewees door op welke manier dan ook onschatbare gegevens te verschaffen van militairen aard, die leiding gaven aan het werk voor de weermacht en de bui- tenlandsche politiek, die in het Witte Huis werd ontworpen. Maar men heeft nooit verno men hoe het er precies mee zat. En de Duitsche medaille op de borst van Lindbergh bleef als een doorn in het oog der Amerikaansche open bare meening. qp EN tijde van de eerste Tsjechische crisis i- werden over het rapport van Lindbergh al lerlei uitspraken gedaan en veronderstellingen geopperd. Het werd, heette het, de beslissende factor in Chamberlain's politiek in München. Het rapport had. zoo werd beweerd, aangetoond dat de Duitsche luchtmacht stukken beter was dan die van Engeland en Frankrijk tezamen en dat de Russisahe luchtmacht, hoe aanzienlijk ook kwantitatief, als factor in de machtsverhoudin gen uitgeschakeld kon worden, omdat ze bij ge brek aan vliegers en bevelvoerende officieren (voor een belangrijk deel „geliquideerd" in de „zuivering") niet van den grond kon komen. In Amerika werd verklaard dat Lindbergh Cham berlain persoonlijk, op verzoek van den Ameri- kaanschen gezant in Londen, Kennedy, hierover had ingelicht. Ook thans weet men nog niet wat in deze voorstelling waarheid en wat verdichtsel is. Ook weet men nog niet wat Lindbergh feitelijk uit voert, hoe hij staat tegenover de „ideologische" tegenstellingen in de wereld, voor wat of voor wie hij werkt. Hij is beurtelings een vriend van Hitler, van Stalin en van Chamberlain genoemd. Zekerheid kan Lindbergh zelf alleen geven. Maar hij is de groote zwijger van zijn tijd. Het jongste bericht, dat hij scheep gegaan is naar de Vereenigde Staten, schijnt juist te zijn. Er is bij verteld dat hij aan het Congres inlich tingen gaat geven over dat rapport inzake de luchtvaart. Blijkbaar zijn de Amerikaansche volksvertegenwoordigers jaloersch op Chamber lain, die van den inhoud van dat rapport zoo veel meer heet te weten dan zij. A. K. VAN R. Lagerhuisoppositie verlangt samenwerking met Rusland. Churchill keurt de verklaring van Chamberlain goed. Na Chamberlain is gisteren in het Lagerhuis het woord gevoerd door den leider der arbei dersfractie. Attlee. Hij verklaarde door de rede van Chamberlain teleurgesteld te zijn. Men heeft een brutalen inval in Albanië, zon der waarschuwing of uitleg, gezien, die vol gens Attlee een schending der verplichtingen, welke Mussolini in het BritschItaliaansche verdrag op zich heeft genomen. beteekent.De roof van Albanië is voor het Britsch-Italiaan- sche verdrag wat de vernietiging van Tsje- cho-Slowakije voor ae overeenkomst van München is geweest en heeft aangetoond, dat het onmogelijk is het woord van den heer- scher van Duitschland en van dien van Italië te aanvaarden. Attlee juichte het aanvaarden van een ver antwoordelijkheid tegenover Polen. Grieken land en Roeminë toe, doch wenschte een werkelijke politiek van collectieve veiligheid ▼oor den duur van jaren te zien. Indien men tot een collectieve veiligheid wil komen, moet er een eenheid tusschen En geland, Frankrijk en de Sovjet Unie tot stand komen. De liberale leider, Sinclair, zelde, dat deze daad van Italië van openlijke agressie het laatste stukje van de politiek van pacificatie aan flarden scheurt en twee artikelen van de Britsch-Italiaansche overeenkomst en het z.g. gentleman's agreement schendt. Sinclair drong er op aan, dat de regeering tezamen met Frankrijk. Turkije en wellicht Roemenië, zich tot Rusland zou wenden met definitieve voor stellen voor hulpverleening In geval van een aanval op den Balkan. Churchill steunt Chambérlajn's verklaring. Churchill zeide de verklaring van Cham berlain goed te keuren. Hoewel Italië een houding van ontrouw heeft aangenomen te genover Engeland, aldus deze spreker, ben ik er nog niet van overtuigd, dat Italië of het Italiaansche volk besloten heeft zich in een doodelijken strijd met Engeland en Frankrijk in de Middellandsche Zee te storten. Wij mo gen aannemen, dat Duitschland, Italië in een oorlog met de westelijke mogendheden zou wenschen te wikkelen, voor het zijn groo- ten slag slaat ln midden- of noord-Europa. Het is niet in het Britsche belang dat te be vorderen. Chamberlain, aldus vervolgde Churchill, heeft volledig recht op den steun van het ge- heele volk. Indien men den vrede wil behou den. moet in de eerste plaats Sovjet-Rusland volledig in de defensieve vredesbesprekingen worden opgenomen. In de tweede plaats moet voor het behoud van den vrede de eenheid in de Balkanlan- den bevorderd worden. De vier Balkanstaten vormen een onmetelijke combinatie en, als zij slechts tezamen blijven zijn zij veilig. Nadat Lansbury had gepleit voor het voeren van besprekingen met Hitler en Mussolini, nam Eden het woord. Hij zeide. dat reeds sedert langen tijd het doel van zekere Europeesche mogendheden strategisch is. Zij trachten zich bepaalde po sities te verwerven tot het verwerven van voordeelen, die den volgenden stap moeten mogelijk maken. Het Rijnland werd niet be zet om een gerechtvaardigden nationalen trots te bevredigen, maar die bezetting maakte deel uit van een weloverwogen plan tot het verwerven van voordeelen voor nieuwe stappen. Ik geloof, aldus Eden, dat de politiek, welke tien dagen geleden door het huis eenstem mig werd gesteund, de eenige is, waarvan men kan hopen, dat zij tot dat resultaat kan leiden. (Applaus op de ministersbanken) De arbeidersafgevaardigde Wedgwood zeide o.a.: „Wij kunnen niet toestaan, dat Neder land of Denemarken zouden ondergaan. In dien het systeem der tweezijdige overeenkom sten wordt voortgezet, laat ons dan een twee zijdige overeenkomst met Nederland slui ten". Simon antwoordt namens de regeering. Sir John Simon die de debatten sloot, zeide dat niet blijkt, dat het land op eenige wijze zijn vertrouwen ln de tegenwoordige regeering heeft verloren. Ten aanzien van Albanië» deelde hij mede, dat het telegrafische ver- 1 keer met den Brltschen gezant hervat is ..Wil ontvangen nu brichten van hem en wachten nog steeds op 'n volledig verslag, dat hij ongetwijfeld opstelt en ons in de volgende dagen zal toezenden". Sprekende over de Engelsch-Italiaansche overeenkomst zelde Sir John Simon dat er goede reden is om te verwachten dat Italië deze overeenkomst zal nakomen. Wat de missie van Leith Ross naar Roemenië betreft, de regeering hecht hieraan het groot ste belang De missie zal de volgende week in Roemenië zijn. Komende tot Rusland wenschte Simon een "envoudigp "erklaring namen* »-e<»perine te leggen. iHiJ zelde: Ik zou allereerst willen zeggei dat er geen enkele wensch bestaat Rusland uit te sluiten of na te laten het volledige voordeel te trekken uit hulp van Rusland in de zaak van den vrede. Reeds dadelijk bij den aanvang van deze nieuwe politiek hebben wij Rusland ernstig tot samenwerking uitge- noodigd. Zeer kort na de bezetting van Tsjecho- Slowakije door Duitschland hebben wij de Sovjet regeering uitgenoodigd zich aan te sluiten bij een verklaring der vier mogend heden. Simon herinnerde er aan. dat de Sov jets er in toestemden dit te deen zoodra Frankrijk en Polen de onderteckening er van toezegden. Ongelukkigerwijs was het onmogelijk dit te verwezenlijken en waren wij genoodzaakt een anderen koers te volgen. Het volgende voorste! was dat van Rusland inzake een conferentie der mogendheden te Boekarest. De moeilijkheden welke wij gevoelden had den niets te maken met het feit dat deze was voorgesteld door Rusland. De eenige vraag was, wat het doeltreffendste was om overeen komsten te verkrijgen tusschen de belang hebbende mogendheden. Wij hebben ons er nimmer tegen verzet omdat het was voorge ste/ld door Rusland. In Maart cn April gaven de gebeurtenissen in Europa in zekere landen aanleiding tot de bezorgdheid. Wij namen den staip ons te bin den tegenover die landen wier onafhankelijk- hein aan een directe bedreiging waren of kon den worden blootgesteld. Gedurende alle onderhandelingen hebben wij met Sovjet Rusland zeer nauw contact ge houden. Ik wensch het Huis eenvoudig te doen be grijpen. dat er geen waarheid schuilt in de suggestie dat wij probeeren middelen te zoeken om te voorkomen dat Sovjet Rusland volledig zou worden opgenomen in het stelsel dat wij wenschen op te bouwen tegen de agressie. Er is geen feit treffender, aldus Simon, dan dit: dat het mogelijk is geweest de traditio- neele Britsche politiek te hervormen door er een reeks formidabele verplichtingen aan toe te voegen, welke onder zekere omstandigheden ons land tot een oorlog zouden brengen, met de algemeene goedkeuring van het Britsche volk.. Het zou juist zijn indien de hoofden der totalitaire staten deze wijziging onder oogen zouden zien. De verklaring is niet, dat de aard van het Britsche volk !s veranderd of dat wij plotseling ons gevoel voor historie heb ben verloren. De verklaring ligt in de wijziging van Europa zelf. Halifax in liet Hoogerhuis: Allen, die eerbied hebben voor de internationale betrekkingen, wil len wij bijeenbrengen. Ook in het Hoogerhuis is gisteren een re- geeringsverklaring afgelegd en wel door Lord Halifax, den minister van buitenlandsche zaken in antwoord op een verzoek van Lord Snell. die om opheldering verzocht had over den toestand in Europa, vooral met betrek king tot de Middellandsche Zee. Na de garantie jegens Roemenië en Grie kenland te hebben aangekondigd, zeide Hali fax: „Wij deelen deze verklaring mede aan de rechtstreeks betrokken regeeringen en de an deren, speciaal Turkije, welks nauwe betrek kingen met de Grieksche regeering bekend zijn". Na de verklaring van Halifax voerde Lord Snell het woord. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat Griekenland en Roemenië de verzekering hadden gekregen, waarop zij ge wacht hadden. Hij meende te moeten begrij pen. dat een dergelijke verzekering niet aan Turkije was gegeven omdat dit niet noodzake lijk was geacht. In tegenstelling met de meeste andere spre kers noemde Mansfield het denkbeeld, dat geen veiligheidsstelsel volledig kan zijn zon der medewerking van Sovjet Rusland, „ketterij", en we! omdat niemand de waarde kent van den militairen bijstand der Sovjets en de Sov- jetregeering nooit openlijk haar vroegere streven naar de wereldrevolutie heeft afge zworen. Ook drong hij aan op onmiddellijke invoering van een vorm van dienstplicht. Halifax deelde in zijn antwoord mede, dat Ciano den Britschen ambassadeur de verze kering had gegeven, dat de Italianen, waar zij zich ook in Spanje bevinden, teruggetrokken zullen worden en dat, toen gevraagd werd naar de vliegtuigen op de Balearen, het ant woord luidde: „Wanneer de troepen vertrek ken, gaan de vliegtuigen mee". In antwoord op een opmerking, dat hij in zijn rede Rusland niet genoemd had, ant woordde Halifax; Gedurende de angstige weken heb ik" mijn best gedaan, om den Sovjet-ambassadeur nauwkeurig op de hoogte te houden van onze denkbeelden en hem grondig op de hoogte ge houden. met gepaste inachtneming van het vertrouwen van anderen in verband met de moeilijkheden, die in andere kringen onder vonden zouden kunnen worden. Het zal niet de schuld van onze regeering zijn. als deze moei lijkheden niet te boven worden gekomen. Halifax kon het Huis de verzekering geven, dat het geenszins in het voornemen der re geering iigt „ideologische" denkbeelden van invloed te doen zijn op haar vasten wil, alles te doen om al degenen bijeen te brengen, die eerbied hebben voor de internationale betrek kingen en de dingen, die wij allen willen be schermen. „Laat dit voldoende zijn .om te toonen, dat dit punt geenszins uit mijn gedachten of de gedachten der Britsche regeering verdwenen is Wij zullen al het mogelijke doen om de be doelde moeilijkheden uit den weg te ruimen" De vergadering van het Huis werd tot Dins dag verdaagd. Duitsche vlootmanoeuvres aan de Spaansche kust. Franco er bij tegenwoordig? In officieele kringen te Londen wordt vernomen, dat de Duitsche regeering de Bi-itsche en de Fransche regeering heeft medegedeeld, dat de gebruikelijke voorjaarsmanoeuvres van de Duitsche vloot dit jaar voor de Spaansche kust zullen worden gehouden en ongeveer een maand zullen duren. De betrokken oorlogsbodems zullen hun thuishavens op 18 dezer verlaten en bestaan uit zes kruisers. waaronder drie van het type ..Deutschland", een flottilje torpedojagers, duik- booten en hulpschepen. Volgens een bericht van Havas uit Berlijn zou het eskader in den afgeloopen nacht uit Wil helmshaven naar de Spaansche wateren vertrek ken en verklaart men te Berlijn in doorgaans goed ingelichte kringen, dat hier sprake is van een oefenreis, die reeds lang op het programma stond enin den loop waarvan de schepen de Spaansche havens aan den Atlantischen Oceaan aandoen. Het is mogelijk zoo voegt men ei aan toe, dat het eskader in tegenwoordigheid van Franco manoeuvres zal houden. Een milliard Zwitsersche franken voor de militaire lands verdediging sinds de geboorte van het Derde Rijk Een oproep tot de Zwitsersche vrouwen en oudere mannen, om als vrijwilligers tot de militaire hulpdiensten toe te treden. (Van onzen Geneefschen correspondent) Genève, 11 April 1939 De Zwitsersche regeering heeft aan het Zwitsersche volk als Paaschgeschenk een wetsontwerp aangeboden, waarin wederom een crediet van 190 millioen Zwitsersche fran ken ter versterking van de militaire lands verdediging wordt aangevraagd en een vol gende nieuwe credietaanvrage van nog 160 millioen wordt in uitzicht gesteld. Wanneer ik hier spreek van een Paasch geschenk, is dit geen ironie. Want hoe on gaarne men ook in Zwitserland belasting be taalt en dus ieder voorstel der regeering tot verhooging der staatsuitgaven met onbeha gen ontvangen wordt, de bezorgdheid over den internationalen toestand is op het oogen- blik in Zwitserland zoo sterk, dat ieder regee- ringsvoorstel tot versterking der landsverde diging met een ware opluchting begroet wordt, ook al zullen nieuwe belastingen tot dekking der kosten noodzakelijk worden. Het is trouwens bekend, dat het juist de volks vertegenwoordigers, ook de sociaal-democra tische, geweest zijn. die in de laatste maan den de regeering hebben aangespoord toch vooral niets na te laten, dat tot versterking der landsverdediging en dus tot handhaving van de onafhankelijkheid en vrijheid van het land zou kunnen bijdragen. De regeering heeft dus een nieuw crediet van 190 millioen Zwitsersche franken voor nieuwe militaire uitgaven verlangd. Het par lement zal stellig geen bezwaar maken deze gelden te bewilligen. Het geld zal voorname lijk besteed worden voor de militaire lucht macht f75 millioen zullen besteed worden voor den aankoop van vliegtuigen en van materiaal voor den afweer van luchtaanval len) en voor den bouw van vestingswerken (53 millioen franken zullen hiervoor worden aangewend, ten deele voor een aanvulling van het vestingstelsel onmiddellijk bij de grenzen, ten deele voor den aanleg van een tweeden gordel meer binnen in het land zelf). Verder is een bedrag van 45 millioen franken uitgetrokken voor versterking van het oorlogsmateriaal en voor den aankoop van reservevoorraden aan munitie. Als ook de reeds in uitzicht gestelde cre dietaanvrage voor 160 millioen nog in den loop van dit jaar zal worden ingediend en be willigd, zal Zwitserland dan in de zeven jaren die sinds het aan het bewind komen van Hit- Ier verstreken zullen zijn, ongeveer 1000 mil lioen Zwitsersche franken aan extra uitgaven voor de versterking zijner bewapening hebben uitgegeven, geheel afgezien dus van de jaar- lijksche gewone militaire ïAgaven, die ten bedrage van ongeveer 100 millioen franken jaarlijks op de begrooting van het ministerie voor militaire aangelegenheden plegen ge plaatst te worden. De reeks van extra-uitgaven voor de lands verdediging is reeds in 1933 met een crediet van 97 millioen franken begonnen. Hierop volgde in 1936 een nieuw crediet van niet minder dan 235 millioen. In 1938 werd de re geering opnieuw gemachtigd 100 millioen franken voor extra-doeleinden te besteden. In dit jaar is reeds in verband met de noodzake lijkheid van werkverruiming ter bestrijding van de werkloosheid een crediet van 200 mil lioen franken verleend voor de uitvoering van militair belang. De thans tot de volksverte genwoordiging gerichte aanvrage van 190 mil lioen en de voor later aangekondigde nieuwe van 160 millioen doen het bedrag der sinds de stichting van het Derde Rijk noodig geachte militaire uitgaven ter verdediging van de Zwitsersche onafhankelijkheid en vrijheid stijgen tot 985 millioen Zwitsersche franken! Hoe dit milliard zal worden bijeengebracht staat nog niet vast. In 1936 heeft een binnen- landsche leening tegen lage rente reeds een bedrag van ongeveer 350 millioen opgebracht. Uit de in „verdedigingsbelasting" veranderde crisisbelasting uit de jaren der economische wereldcrisis zal jaarlijks een kleine 50 mil lioen worden verkregen. Vermoedelijk zal echter nog besloten worden tot een „verde digingsoffer", dat van het kapitaal en de groote inkomsten een belangrijke bijdrage voor éénmaal voor de militaire landsverdedi ging zal vergen. De zaak is bij de regeering nog in studie. Verschillende bladen hebben de regeering echter reeds den raad gegeven het ijzer te smeden terwijl het heet is. Op het oogenblik bestaat bij de bevolking een groo te bereidwilligheid tot het brengen van finan- cieele offers voor 's lands verdediging. De re geering late. zeggen zij, dit oogenblik van offervaardigheid niet door al te lange studies voorbijgaan. Van de Zwitsersche bevolking zal echter niet slechts een financieele offervaardigheid wor den verlangd. Ik heb hier niet alleen de dienstplichtigen op het oog natuurlijk, Ook van de niet-dienstplichtigen wordt een persoonlijke, niet slechts financieele mede werking tot het behoud van het vaderland verwacht. De regeering heeft in een oproep van 5 April aan de Zwitsersche bevolking, voor zooverre zij niet slechts financieele mede werking tot het behoud van het vaderland verwacht. De regeering heeft in een oproep van 5 April aan de Zwitsersche bevolking, Door de wet van 22 December 1938 bestaat de militaire dienstplicht in Zwitserland voor taan van het 18e tot het 60ste levensjaar. De jongelieden en mannen zullen van hun 18e tot 48ste levensjaar regelmatig eenigen mili tairen dienst te verrichten hebben. De 48- jarigen en ouderen (en eveneens de jongere dienstplichtigen, die voor zuiver militairen dienst, niet bruikbaar zijn) zullen tot hun 60ste levensjaar bij de militaire hulpdiensten achter het front worden ingedeeld. Dit is een door de tijdsomstandigheden noodzakelijk ge worden nieuwigheid, daar men vroeger bij het bereiken van den 48-jarigen leeftijd van alle verdere militaire verplichtingen bevrijd was Ook jongeren, die hetzij terstond bij de eerste keuring, hetzij later tijdens den dienst plichtigen leeftijd ongeschikt voor zuiver mi litairen dienst geacht werden, waren tot dus ver geheel dienstvrij. Deze nieuwe wet van 22 December 1938. die eerst op 22 Maart van dit jaar in werking kon treden, daar eerst moest afgewacht worden, of wellicht een referendum ertegen zou worden aangevraagd, heeft echter over het algemeen geen terugwerkende kracht. De thans 48-jari gen en ouderen blijven, evenals de na hun In diensttreding later voor zuiver militairen dienst afgekeurden. geheel vrij en worden niet verplicht tot de militaire hulpdiensten toe te treden. Alleen diegenen, die bij de eerste keuring waren afgekeurd en thans den leeftijd van 32 jaar nog niet hebben be reikt. zullen zich aan een herkeuring moeten onderwerpen, waarbij nagegaan zal worden, of zij wellicht voor militaire hulpdiensten bruikbaar zouden zijn Groot 'ai het aantal dergenen die ui' deze hoofde onmiddellijk bij de militaire hulpdiensten zullen worden ingedeeld, niet worden. De nieuwe wet zal eerst geleidelijk van grootere practische be- teekenis worden. Met het oog op dit gemis aan terugwer kende kracht der wet van 22 December 1938 heeft de Zwitsersche regeering de vorige week dan ook den boven vermelden op roep tot de geheele n iet-dienstplichtige Zwitsersche bevolking gericht, om zich als vrijwilligers bij de militaire hulpdiensten aan te melden. De oproep geldt in de eerste plaats de 48-jarigen en ouderen van het manlijk geslacht en de mannen tusschen de 32 en 48 jaar, die voor zuiver militairen dienst on bruikbaar zijn geworden. De oproep is echter ook tot de gezonde Zwitsersche vrouwen en meisjes gericht, voor zooverre dezen niet in oorlogstijd de taak van haar man, vader, broeder of zoon in het gewone economische leven van het land moeten vervullen. De Zwitsersche regeering vertrouwt, dat zoovele mannen en vrouwen zich vrijwillig voor deze militaire hulpdiensten achter het front zul len aanmelden, dat een groot aantal voor den strijd geschikte jongeren, die thans achter het front hulpdiensten moeten verrichten, voor het. front zullen vrijkomen en daardoor de militaire strijdkracht van het Zwitsersche leger niet onbelangrijk zullen verhoogen. De regeering heeft de militaire hulpdiensten in niet minder dan 31 verschillende soorten verdeeld. Voor zoover mogelijk zal iedere vrijwilliger tot dien militairen hulpdienst worden gebruikt, waarvoor hij op grond van zijn bekwaamheden en wenschen het meest in aanmerking komt. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. R HE UM ATI E «LIJDERS, HEBT GE ANGST VOOR DE TOEKOMST Waarom verlost ge U zelf niet eens en voor alvan die pijnen door Urodonal te nemen. Dank zij de onvergelijkelijke bestanddeelen, die het bevat, verwij- derthetuit Uworganisme,Het urinezuur, dat in de meeste gevallen de oorzaak vanUwliiden is. Juist hierdoor verleent Urodonal Uw gestel meer weerstand en voorkomt het die aanvallen van pijn, die U voor Uw tijd oud en gebrekkig maken. Begin nog heden met dagelijks een koffielepel Urodonal in wat water te nemen. Het doet U zoo goed. Bij apothekers en drogisten. 2CB Het is een product Chatela (Adv. ingez. Med.) KLEVERLAAN 174 HAARLEM - TEL. 12840 (Adv. Ingez. Med.) Gedistingeerds zoo'n gladdering n Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace (Adv. ingez. Med.) Activiteit der Spaansche troepen bij Gibraltar. Britsche militaire autoriteiten nemen voorzorgsmaatregelen. Te Londen zijn volgens Havas berichten ontvangen, welke wijzen op een activiteit van Spaansche troe pen bij Gibraltar. De Engelsche mi litaire autoriteiten hebben de noodige voorzorgsmaatsegelen genomen: 200 man genietroepen werken aan den aanleg van een barricade op den grooten weg op ongeveer 200 M. van de neutrale zone tusschen 't Spaansche en Engelsche gebied. Na zonsondergang mogen geen auto's of autobussen meer Gibraltar in of uit. Men meldt dat verschillende soorten veld geschut, mitrailleurs, tanks, en munitie alle dagen op groote vrachauto's van Cadiz naar La Linea zijn overgebracht. Sinds Dinsdag zouden in deze stad 2000 tot 3000 man troepen zijn aangekomen. In La Linea hebben de autoriteiten alle auto's opgevorderd. De militaire attaché en de luchtvaart attaché der Fransche ambassade zijn te Gi braltar aangekomen. Men meent te weten dat zij een speciale missie hebben. De militaire maatregelen in in België. Vier a vijfduizend man onder de wapenen geroepen. Het persbureau Belga meldt: Onder de manschappen, die onder de wapenen zijn geroepen, bevinden zich specialisten van de genie, vernielingsdetachementen, leden van de luchtafweerdiensten op den beganen grond, in- gedeelden bij de forten van Namen en Luik en sommige reserveofficieren, die het kader der genoemde eenheden moeten aanvullen. In het geheel zijn vier tot vijfduizend man opgeroepen. Victor Emanuel aanvaardt de kroon van Albanië. ROME, 13 April. Koning Victor Emanuel van Italië heeft de kroon van Albanië aanvaard. (Reuter.) Ernstige treinbotsing in Mexico. MEXICO. 14 April. (Reuter.) Ongeveer 225 K.M ten noorden van Mexiro stad is een snel trein tegen mandei'rein gereden Hier door werden 26 personen gedood en vijftig ge wond.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10