I VRIJDAG 14 XPEIE 1939 I-I X X R i; E M'S D A G B V. A D 11 UIT DE OMSTREKEN 1JMUIDEN Komt de spoorwegtunnel niet naast de verkeerstunnel? De directie der N. S. schijnt meer te voelen voor een tunnel ter plaatse van de spoorbrug. Het werd tot nu toe voor een uitge maakte zaak gehouden, dat wanneer er behalve een tunnel voor het verkeer ook een spoorwegtunnel onder het Noord zeekanaal bij Velsen mocht komen, (het geen thans als vaststaand mag worden beschouwd), deze beide tunnels naast elkaar komen te leggen, zulks om te voorkomen, dat voor eiken tunnel een aparte werkput gegraven zou moeten worden. Met alles werd er rekening mee gehouden, dat verkeers- en spoorweg tunnel naast elkaar onder het kanaal door zouden duiken. Maar nu vernemen wij uit goede bron, dat het nog lang niet zeker is, dat de spoorwegtunnel daar komt, waar zulks uit hoofde van een eco nomische uitvoering van de tunnelplannen ge- wenscht zou zijn en wel omdat de directie der Nederlandsche Spoorwegen het meer in over eenstemming met haar belangen acht, dat de tunnel komt op de plaats van de spoorbrug m.a.w. in de bestaande spoorwegverbinding Haarlem Uitgeest. Genoemde directie, zoo vernamen wij, stelt zich op het standpunt, dat het locale ver keer op deze lijn voor haar van zulk een groot belang is, dat dit zooveel mogelijk behouden dient te worden. Wanneer de spoorwegtunnel op geruimen afstand buiten het dorp Velsen komt en als gevolg daarvan de spoorbaan reeds bij Santpoort moet worden omgebogen en boven dien het nieuwe station Beverwijk hierdoor ver der van de stad verwijderd komt te liggen, kan er van een locaal verkeer van Santpoort, Drie huis en Velsen met Beverwijk geen sprake meer zijn. En om dit te behouden wenschen de Ne derlandsche Spoorwegen een oplossing van het tunnelplan dat dus feitelijk nog een tunnel- vraagstuk is dat geheel afwijkt van dat, het welk men in breeden kring voor definitief vast gesteld hield. Vergadering der N. S. B. De Kring Kennemerland hield gisteravond een openbare vergadering in Thalia, waarin als sprekers optraden de heeren G. F. Vlekke en H. J. Woudenberg. De heer Woudenberg wilde slechts een kort inleidend woord spre ken, om hierdoor meer gelegenheid te geven aan den tweeden spreker en om tevens ge legenheid voor debat te geven. De heer Woudenberg sprak over het oude regeersysteem waar tegenover in opkomst is een nieuwe jongere generatie. Spreker noemde dit oude systeem een afgeleefd wezen, dat zich wil handhaven door wat men noemt de democratie. Dit stelsel tracht de oude inter nationale politiek te behouden waar achter zit het kapitaal van het Jodendom. Daarom dient men zich af te vragen: door wie worden Wij geregeerd. De heerschende macht vreest de opkomende nieuwe macht. Tot de steun pilaren van deze oude macht behooren niet alleen de rechtsche partijen maar zelfs de S.D.A.P. die zich verkocht heeft aan het ka pitaal. Na gewezen te hebben op de ver kiezingsmanoeuvre, die hij er achter de mili taire toebereidselen ziet was het woord aan den tweeden spreken, den heer G. F. Vlekke. Deze sprak van den spannenden en moei lijken tijd, waarin men tracht de menigte van de werkelijkheid af te leiden. Spreker betreur de het dat men in 1939 tracht een volk als het onze, dat als een ontwikkeld volk bekend staat, zoo te misleiden door verkeerde voor stellingen. Als nat. socialist wil spreker trach ten de hoorders de oogen te openen voor de afleidingstactiek die thans gevoerd wordt. ENGELSCHE VISCHHANDELAREN NAAR ONS LAND. Een gezelschap van ongeveer 60 Engelsche visehwinkeliers en groothandelaren in visch zullen dezer dagen een bezoek aan ons land brengen. Zaterdagochtend a.s. zullen de vischafslag en verschillende reederijen te Scheveningen worden bezocht. Maandag a.s. wordt het visscherijbedrijf te IJmuiden in oogenschouw genomen. Verder staan nog verschillende excursies op het programma waarbij o.a. de bloembollen- velden zullen worden bezocht. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers. 700 Claesje R.O. 46 f 2190. Loggers: Sch. 15 f 1690. K.W. 5 f 730. Aangevoerd aan den afsflag 593 kisten versche haring. MARKTBERICHT. Tarbot f 0.67f 0.52 per kilo. Tong f 1—f 0.62 idem. Heilbot f 1.22 idem. Griet f 23 per 50 kilo. Groote schol f 24 idem. Middel schol f 19 idem. Zetschol f 7 idem. Kleine schol f 9f 4.80 idem. Schar f 4.80—f 1.20 idem. Tongschar f 26 idem. Wijting f 3.60—f 1.70 idem. Versche haring f 5.10f 3.10 idem. Kabeljauw f 36f 13 per 125 kilo. Leng f 1.70—f 0.80 per stuk. Koolvisch f 0.21 idem. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Aneta IJM. 82. Walrus IJM. 24, Hercules IJM. 196, Betje R.O. 16. DE SCHOOL VOETBALWEDSTRIJDEN. Donderdag vielen zoowel in de C- als in de E- afdeeling de beslissingen. In de C-afdeeling begon H. B. S. 3 met aan het 3e elftal van de Nijverheidsschool een 40 nederlaag toe te brengen. De H. B. S.'ers behoefden nu „slechts" tegen Nijverheidsschool gelijk te spelen, om zich kam pioen te kunnen noemen, doch zij slaagden hierin niet. Nadat de rust met 00 was geko men, wist de rechtsbuiten der Nijverheidsschool het eenige doelpunt van den wedstrijd te scoren. Het merkwaardige geval deed zich nu voor dat alle drie clubs die zich voor de halve com petitie hadden geklasseerd, 2 winstpunten had den, zoodat penalties moesten beslissen. Bepaald was, dat alle elf spelers van iedere school elk één penalty moesten nemen. Dat „penaltys nemen" ook nog een kunst is, bleek hierbij duidelijk. Het eerst beproefde de Nijverheidsschool 2 haar geluk. Zij noteerde 4 doelpunten. Ook de H. B. S. 3, die toen aan de beurt was. kon het niet verder brengen. Tenslotte trapten de spelers van Nijverheids school 3 vijfmaal den bal in 't net, zoodat dit elftal kampioen werd. Op het Stormvogelsterrein speelden eerst de Cort v. d. Lindenschool en School H tegen elkaar om het kampioenschap van de verliezers- ronde. School H toonde zich verreweg 't sterkst en won dan ook met sprekende cijfers het kam pioenschap. Voor het kampioenschap van de winnaars ronde speelden School 7 en School D tegen elkaar. School 7 won met niet minder dan 6—0, ondanks het feit, dat in het veld de partijen vrij aardig tegen elkaar opwogen. De kleinste speler der ploeg, Theo Effern, maakte 3 doel punten, Jan Blinkhoff 2 en Dick Koster één. School J speelt nu nog om het algemeen kampioenschap van het geheele Noordelijke rayon tegen den Beverwij kschen kampioen. De uitslagen waren: Afdeeling C. Nijverheidsschool 3H. B. S. 3 04 Nijverheidsschool 2H. B. S. 3 10 Nijverheidsschool 3 kampioen na het nemen van penalties. Afdeeling E. Finale Verliezersronde. School HCort v. d. Lindenschool 51 Finale Winnaarsronde. School JSchool D. 60 SANTPOORT DE HAGELINGERWEG. Destijds deelden wij reeds mede, dat het dee van den Hagelingerweg tusschen Kruidberger- weg en Kweekerslaan aanzienlijk verbeterd was door den aanleg van een weg voor snelverkeei en twee parallelwegen. Ten Noorden en ten Zuiden van dit gedeeltf echter bleef de oude toestand tot dusver ge handhaafd en daardoor kwam bet verkeer in een vooral aan den Zuidkant steeds nauwei wordende trechter, die bovendien nog bestraal was met de „beruchte" keien. Thans echter zijn er aan dit deel werkzaam heden verricht, die het beste voor de toekomsi doen hopen. Verschillende voortuintjes van huizen zijn aanzienlijk kleiner geworden en daar hier tei plaatse aan een breeder trottoir absoluut geer behoefte bestaat ,zal dit ten goede komen aan de rijwegverbetering. Nog meer Zuidelijk echter staan een aanta huizen in den weg en het zou wel eens kunnen dat deze oorzaak zullen zijn, dat de zon nog heel wat keeren op- en onder zal gaan, alvorens hiei de Hagelingerweg de vereischte breedte zaJ hebben. CASTRICUM Ernstig ongeval nabij de Puikman. Twee kinderen gewond. Gisteravond te ongeveer acht uur gebeurde op den Rijksstraatweg nabij de Puikman een verkeersongeluk, waarbü twee kinderen wer den gewond. Déze kinderen, Beentjes genaamd kwamen met een onverlichten wagen van het land en reden den verkeersweg op, juist toen uit de richting Beverwijk een transportauto mei militairen, op weg naar Bergen, naderde. De be stuurder van deze auto zag den onverlichter wagen te laat en kon daardoor een aanrijding niet voorkomen. De kinderen werden gewond, één hunner moest naar een ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd. Het tweede kind kon naar de ouder lijke woning worden overgebracht. Dr. Leenaers was spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. De politie heeft naar de oorzaak van het on geval een onderzoek ingesteld. BEVERWIJK Verkooping van een pakhuis. Donderdagmiddag werd in het Kennemer- Theater ten overstaan van notaris Bremmers in het openbaar verkocht een pakhuis aan de Meerstraat no. 82, hoek Nieuwstraat alhier, groot 1 A. 64 c.A. Eigendom van mevr. wed. P. Tabak-Hoogland. Hoogste bieder N. Schuyt, alhier voor f 3510. Bij afslag gemijnd door denzelfde op f 600. Op brengst f 4110. HAARLEMMERMEER Kindje in Ringvaart verdronken. In een onbewaakt oogenblik te water geraakt. Het vierjarig kind van de familie F., wonen de aan den Hillegommerdijk in deze gemeente is tijdens een onbewaakt oogenblik in het wa ter van de Ringvaart gevallen en jammerlijk verdronken. Nog trachtten enkele E.H.B.O.-leden uit Nw. Vennep door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, doch dit bleek tevergeefs. De geneesheer kon dan ook slechts den dood cohstateeren. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de adjunct-inspecteur van politie, de heer T. Jansen slaagde te Am sterdam voor het inspecteurs-diploma van den Bond van Hoogere Politie-ambtenaren in Ne derland. AUTO DOOR AFRASTERING. Gistermiddag is op den Rijksweg het aan tal auto-ongelukken wederom met een ver meerderd. De heer F. C. R. uit Den Haag was met een personenauto op weg naar Amsterdam. Door tot nog toe onbekende oorzaak raakte de be stuurder op het viaduct over den Bennebroe- kerdwarsweg de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto met een hevigen slag tegen de afrastering van het viaduct botste Door den slag knapten een reeks betonnen paaltjes af en werd de stalen afrastering vernield. Hierop schoot de auto van het viaduct en stortte neer op den afrit van den Rijkswég naar den Bennebroekerweg. De auto werd bijna geheel vernield en moest door een kraanwagen worden weggesleept. De bestuurder kreeg geen letsel. GESTOLEN EN WEER VERRUILD. Ten nadeele van de weduwe V. aan den Slo- terweg is uit de schuur achter de woning een tweetal rijwielen ontvreemd. De onrechtma tige bezitter bleek nog niet tevreden. In ieder geval zette hij een der rijwielen neer bij den heer van 't L. aan den Sloterweg en nam van daar een rijwiel mee. dat er beter uitzag. De politie stelt een onderzoek in. AERDENHOUT PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Mevrouw T. BaerTaphorn te Aerdenhout is door Z.H. de Paus begiftigd met de onderschei ding „Pro Eclesia et Pontifice". BENNEBROEK STEMMING VOOR DEN GEMEENTERAAD. Door Burgemeester en Wethouders is be paald dat de stemming voor den gemeente raad zal worden gehouden op Woensdag 14 Juni e.k. BLOEMENDAAL GUNNING De bouw van 4 gemeentewoningen aan den Brouwerskolkweg te Overveen is door de ge meente Bloemendaal gegund aan J. Hemmes te Santpoort. De architectuur wordt verzorgd door archi tect Mulder uit Bloemendaal. ERNSTIGE AANRIJDING. Donderdagmiddag 12 uur had op den Ken- nemerweg te Bloemendaal eên vrij ernstig ongeval plaats. Een wielrijder, genaamd J. J. v. E.. metaal bewerker wonende te Haarlem, kwam uit den Johan Verhulstweg en wilde naar het linker gelegen rijwielpad van den Kennemerweg oversteken. Tijdens dit oversteken werd hij ge grepen door een op den Kennemerweg van de richting Santpoort komende bestelauto, die werd bestuurd door den heer W. v. Z. uit Haarlem. De wielrijder werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Een juist passee- ren.de arts, alsmede Dr. Drijber uit Bloemen daal verleenden de eerste hulp. Zij constateer den een linker beenbreuk. Op hun advies werd de patient naar het St. Elisabeth Gasthuis overgebracht. ZANDVOORT DIRECTEUR POST- EN TELEGRAAF KANTOOR. Bij beschikking van den directeur-generaal der P. T. T. is met ingang van 16 April 1939 als directeur van het post- en telegraafkantoor te Zandvoort aangewezen de commies bij den P. T. en T.-dienst J. Haan, thans beheerder van het bijpost-, T. en T.-kantoor te Haarlem (Tem peliersstraat). De heer Haan werd 25 Mei 1880 te Uithuizer- meeden geboren. Op, 16 November 1899 werd hij klerk bij den P.' en T.-dienst le Amsterdam; op 1 Juli 1900 werd hij in dezelfde functie over geplaatst naar Zandvoort en precies vier jaar la ter werd hij aangesteld als beheerder van het kantoor Tempeliersstraat. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. In het gebouw der voormalige bewaarschool, Duinweg alhier, zal op Maandag 24 April van 1012 en van 1316 uur en op Dinsdag 25 en Woensdag 26 April van 9.3012 en van 1316 uur, herijk der maten en gewichten plaats heb ben. SCIIOOLVOETBAL. Onder groote belangstelling vooral van de jeugd, werden Donderdagvoormiddag de school- voetbalwedstrijden voortgezet. School C won an spannenden strijd van de Wilhelminaschool met 10. School D won met 32 van de Christ. School Brederodestraat. VERFRAAIING VAN HET DORP. Niet alleen Comité Flora en de gemeente wer ken samen om door het planten van bloemen en sierheesters ons baddorp een aantrekkelijk aan zien te geven, ook de Ned. Spoorwegen hebben Zandvoort in dit opzicht extra bedacht Aan de Noordzijde van het perron zorgde de chef er reeds ieder jaar voor, dat een versiering met voorjaars- en andere bloemen werd aan gebracht. Thans heeft de directie gezorgd voor een collectie van sier- en bloemheesters o.a. se ringen en rhododedrons, die geplant zijn op den strook grond, ten Zuiden van het perron. Deze beplanting zal er niet weinig toe bijdra gen den eersten indruk die de bezoekers van Zandvoort krijgen, prettiger te maken. JAARFEEST JONGEMANNENVEREENIGING. Het jaarfeest van de Jongemannenvereeni- ging, dat in „Ons Huis" werd gevierd mag alleszins geslaagd heeten. In zijn openings woord schetste de heer M. C. Draijer de groote moeilijkheden, waarmee een vereeniging als deze steeds had te kampen. Nadat gezamenlijk was gezongen en gebeden vertelde Ds. Brink het een en ander over het leven van een predikant in Indië. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het vereenigingsleven zeer goed was. Het aan tal leden was gelijk gebleven. De penningmeester noemde den financieeien toestand der vereeniging gezond. Er was een batig saldo. Na de pauze kwamen de afgevaardigden van de zusterverenigingen uit Haarlem en omstre ken het bestuur feliciteeren. Hierna werd een tooneelstukje opgevoerd, getiteld: Wat men bij den barbier alzoo hoort. Dit aardige tooneelstukje was geschreven door den heer M. C. Draijer. Tenslotte werd nog een serie lichtbeelden vertoond van Bijbelsc-he platen, waarbij eenige leden om beurten enkele versregels reclameer den of zongen. De goedgeslaagde en drukbezochte bijeen komst werd besloten met een Avondzang. VELSEN Instelling van een psychiatrischen voor- en nazorgdienst. De verpleging van armlastige krankzinnigen vordert van de gemeente jaarlijks een belang rijk bedrag, aldus schrijven 3. en W. aan den Raad. Voor 1939 is hiervoor op de begrootïng uitgetrokken f 64000. Door leden van den Raad is reeds eenige malen gevraagd na te gaan of door instelling van een psychiatrischen voor- en nazorgdienst bezuinigingen zouden kunnen worden verkregen. Uit een onderzoek is B. en W. gebleken, dat blijkens de elders opgedane er varing het mogelijk is door de instelling van een psychiatrischen voor- en nazorgdienst op den duur een bezuiniging te verkrijgen. Ander zijds kan goed werk worden gedaan, omdat het zenden van een patiënt naar een gesticht voor de familie dikwijls een buitengewoon zware stap is, die zoo eenigszins mogelijk moet wor den voorkomen door voorzorg en zoo hij on vermijdelijk is, zooveel mogeiijk moet worden verkort door nazorg. Tot dusver is de gemeente verstoken van psychiatrische hulp. B. en W. zijn van mee ning, dat het èn uit sociaal-geneeskundig en uit financieel oogpunt wenschelijk is maat regelen te treffen om hierin te voorzien. Alleen zeer groote gemeenten, zooals b.v Amsterdam en Rotterdam kunnen zelfstan dig een dergelijken dienst inrichten en onder houden. Voor de overige gemeenten is de op lossing te vinden in het stichten van een ge- meenschappelijken dienst. In een te Haarlem gehouden bespreking, aar aanwezig waren vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Haarlem, Velsen. Haarlemmermeer. Beverwijk. Heemstede, Nieuwer Amstel. Bloemendaal. Aalsmeer. Zand voort, Heemskerk, Haarlemmerliede en Spaarn- woude en Bennebroek, verklaarde het ge meentebestuur van Haarlem zich bereid, als onderdeel van den Gemeentelijken geneeskun digen- en gezondheidsdienst dier gemeente op te richten een .Psychiatrischen voor- en na zorgdienst voor Haarlem en omliggende ge meenten". (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) ARROND. RECHTBANK. HAARLEM, Donderdag Zigeunerin paste wisseltruc toe. Tegen een zigeunerin, die te IJmuiden door een wisseltruc eenige winkeliers had op gelicht, eischte de Officier 14 dagen geleden negen maanden gevangenisstraf. Mr. dr. Smit drong op clementie aan. De Rechtbank veroordeelde haar conform den eisch. Magazijnknecht bestal zijn firma. Een 28-jarige knecht van een Beverwij k- sche grossierderij had een schuld aan een bakker. Om die schuld af te doen gaf hij den bakker, die bij de firma klant was elke week eenige goederen af, die deze niet be steld had. Bij een bestelling kreeg men een bon van het kantoor waarop men bij het ma gazijn zijn bestelling kon halen. De bakker kreeg nu van den magazijnknecht geregeld pakjes margarine, suiker en dergelijke. Ze hadden dit spelletje ongeveer 7 maanden uit gehaald en daarbij de firma voor f 200 be nadeeld Zes maanden voorwaardelijk vroeg de Of ficier 14 dage geleden tegen den magazijn knecht en vier maanden voorwaardelijk tegen den bakker. Mr. Drilsma sloot zich daar bij aan. Door de Rechtbank werd de magazijnknecht con form den eisch veroordeeld terwijl de bakker vier maanden voorwaardelijk kreeg en bo vendien nog een geldboete van f 150. Moet men bloembollen rooien bij intrekking van teelt vergunning? Wat moet een bloembollenhandelaar doen. die aanvankelijk ©en vergunning heeft voor het telen van bloembollen en dus bloembol len plant, doch van wien later de vergunning wordt ingetrokken? Dat was de vraag, die de Officier van de Haarlemsche Rechtbank 14 dagen geleden beantwoordde met: niets. Men mag de bollen niet rooien aldus de officier, want dan verricht men een teelt handeling en men mag juist niet telen. Op dien grond vroeg de Officier vrijspraak voor een landbouwer uit de Haarlemmermeer, die in hooger beroep terecht stond omdat hij ongeveer drie are met bloembollen had be- teeld en niets gedaan had toen zijn teelt vergunning was ingetrokken. De ambtenaar van de Landbouwcrisiswet had dus niet kun nen constateeren dat er geteeld was. De verdediger mr. J. van der Hoeven was het met dc conclusie van den Officier eens. De Rechtbank bevestigde - ihter het von nis van den Kantonrechter: 2 X f 50 boete De aanschaffing; van gasmaskers. Verzoek om het geleidelijk te doen. Het syndicaat „gasmaskers", dat zich zonder zakelijke oogmerken ten doel stelt om Nederland sche burgers, die zulks wenschen. van gasmas kers te voorzien, doet een beroep op de men- schen om zich deze gasmaskers geleidelijk aan te schaffen. Thans is de toestand zoo dat men zich alleen in tijden van verhoogde internationale spanning tot het syndicaat wendt om maskers te koopen. en om verschillende redenen is het dan niet doenlijk om aan alle aanvragen te voldoen. In de eerste plaats hebben we in Nederland voor de burgers (zooals men weet zorgt de overheid alleen voor de militairen en de luchtbescher mingsdiensten) geen voorraad gasmaskers en moet derhalve naarmate de vraag besteld worden, en bovendien moeten alle maskers ge keurd worden op de Hembrug en het bedrijf aldaar is ook niet ingesteld op horten en stooten. De Nederlandsche regeering beschouwt gas maskers als een onderdeel van de z.g.n. zelf bescherming. De voorlichting ter aanschaffing van gasmaskers berust niet bij de overheids diensten doch bij de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Derhalve gaat het syndicaat „Gasmaskers" ertoe over om in zeer nauwe samenwerking met deze vereeniging de maskervoorziening ter hand te nemen. Leverbaar zijn de maskers 0.07 (Belgisch). 0.10 (Hevea-electro) en 0.09 (Hembrug). En degenen, die zich een masker willen aanschaffen kunnen zich in Haarlem wenden tot den com mandant van de Vrijwillige Burgerwacht. Dantzig zal zijn verbondenheid met Duitschland demonstreeren. WARSCHAU 13 April (Havas) De Kuryer Polski bericht dat op 20 April a.s. in de vrije stad Dantzig betoogingen zullen worden gehouden ter gelegenheid van den verjaardag van Hitler met het doel de geestelijke en poli tieke verbondenheid van Dantzig met Duitsch land te toonen. Het blad kondigt verder aan, dat een groep nationaal-socialistische ieden van den Volksdag van de vrije stad zullen verzoeken: Ten eerste dat de hooge-commissaris zal wor den weggezonden. Ten tweede: dat de geestelijke verbondenheid van Dantzig met het Derde Rijk zal worden afgekondigd. Ten derde; dat onderhandelingen zullen wor den geopend tot een definitieve regeling van den juridischen status van de vrije stad. Kaifeng door de Chineezen heroverd. HONGKONG 13 April. Volgens de berich ten, die hier binnenkomen, hebben de Chinee zen bij den strijd aan den Loenghaispoorlijn door de inneming van de stad Kaifeng groote succes sen geboekt. Dit is de eerste Chineesche provinciehoofd stad, die door de Chineezen heroverd is. De Chineesche bevolking van Hongkong vierde met groot enthousiasme de inneming van Kaifeng. Ten zuiden van den Loenghnibaan wordt nog hevig gevochten. Blijkbaar is het reeds lang aangekondigde tegenoffensief der Chineezen thans begonnen. Volgens de Chineesche berich ten hebben zij ook op andere punten aanzien lijke succesen geboekt. Een deel van het Chi neesche leger zou nog slechts op ongeveer 15 K.M. van Kanton verwijderd staan, andere Chi neesche troepen bevinden zich op 50 K.M. van Hankau. Gelijktijdig met het inzetten van het tegen offensief door de regeeringst roepen is in ver scheiden provincies de guerilla weer sterk toe genomen, zij zou den Japanners groote verliezen berokkenen. (United Press). Zaandamsche kruideniersfirma voor duizenden guldens benadeeld. Knecht stal groote hoeveelheden Zuidvruchten. HAARLEM. Donderdag. De Rechtbank heeft zich hedenmorgen lang durig bezig gehouden met de berechting van een diefstal van goederen op groote schaal bij een bekende Zaandamsche kruideniersfirma. Een 30-jarige knecht had in den loop van 1938 en in het begin, van '39 groote hoeveelheden ge droogde vruchten gestolen, die dank zij de hulp van verschillende medewerkers in Amsterdam werden verkocht. De knecht had tot taak des morgens vroeg de magazijnen in orde te houden en in die uren wist hij steeds eenige kisten met gedroogde vruchten aan een medeplichtige te geven, die dan voor verdere doorzending zorgde. De knecht zelf kreeg echter slechts een gering bedrag; de groote winsten gingen naar de helers. Dit spelletje ging zoo anderhalf jaar door cn de firma werd op die manier voor ongeveer zesduizend gulden benadeeld. Een bedrijfschef der benadeelde firma deelde mede, dat er eenmaal per jaar een groote inven tarisatie plaats vond terwijl er tevens om de vier weken werd gecontroleerd. De verdachte stond bekend als bijzonder plichtsgetrouw en hij ge noot dan ook het volle vertrouwen van zijn superieuren. De verdachte gaf de hem ten laste gelegde feiten toe. De officier meende, dat de knecht er bewust naar gestreefd heeft een vertrouwenspositie in te nemen waardoor hij gemakkelijker zijn dief stallen kon plegen. Hij is daarbij echter door verscheidene „vrienden" geholpen. Daarmee rekening houdend vroeg cle officier zes maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief. Mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi de verdedigster, wees er op dat de verdachte een goed verleden heeft. Zij betreurde het, dat de inventarisatie op 1 Mei 1938 toen er al vele kisten ontvreemd waren, niet beter was ge weest. Daardoor hadden misschien de volgende diefstallen voorkomen kunnen worden. Boven dien mag men den bediende niet verwijten, dat hij nauwgezet zijn werk deed. Dat deed hij reeds tien jaar en zeker niet met het vooropgezette doel om te stelen. De verdedigster drong daarom op een gecombineerde straf aan. Vervolgens verscheen de eerste der helers in het verdachtenbankje, een dertigjarige Zaandam sche winkelier, die de gedroogde vruchten des morgens met een bakfiets uit het magazijn haalde en dan des avonds aan den knecht het overeengekomen bedrag uitbetaalde. In December '38 was hij echter met dezen handel op advies van zijn vader, uitgescheden. De officier vroeg 6 maanden met aftrek. Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuis somde verschillen de punten op, waaruit hij de conclusie trok, dat de verdachte psychisch niet geheel toereke ningsvatbaar is. De officier was het daarmee niet eens. Een dergelijke conclusie kan alleen door een psychiater worden gegeven. De volgende heler was een 27-jarige los werk man uit Zaandam, die aanvankelijk alleen als hulp van den eersten heler dienst had gedaan. Toen deze er echter in December mee was op gehouden had hij de zaak nog eenigen tijd op den ouden voet voortgezet. De officier vond, dat de omvang van de ge stolen hoeveelheid goederen zich omgekeerd evenredig verhoudt tot de sympathie van de verdachten. De eerste wordt namelijk steeds klei ner en de laatste steeds grooter. Deze verdachte heeft niet zoo heel veel gestolen. Zijn houding is echter van dien aard geweest dat er geen reden is tegen hem een lichtere straf dan 6 maanden te vragen. Mr. O. H. van Wijk wees er nog eens op, dat deze verdachte stap voor stap tol de diefstallen is gekomen. Later is hij er echter uit eigen be weging mee opgehouden. Spr. vroeg daarom een voorwaardelijke straf. Ook het reclassee- ringsrapport adviseert daartoe. De laatste verdachte, die in deze zaak terecht stond was een 35-jarige koopman uit Koog aan de Zaan, die er achter was gekomen dat de knecht gedroogde vruchten stal en ze dan aan anderen verkocht. Zelf had hij ook een partijtje genomen en gezegd, dat hij de „volgende keer" wel zou betalen. Voor de Rechtbank verklaarde hij echter, dat hij nooit het plan had gehad om te betalen. „Je dacht zeker: hij kan mc toch niets maken en daarom wilde je dc situatie goed uitbuiten", zei de president. De officier vond geen reden om een lagere straf te vragen, dat hij bij de vorige verdachten ge- eischt had en vroeg zes maanden, gevangenis straf. Mej. Mr. E. Gouda pleitte een voorwaar delijke straf. Uitspraak van al deze zaken 27 April. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. 13 April. Ondertrouwd 13 April: J. W. van Slooten en M. M. C. Bakker; J. Zwiers en R. Klaver; IJ. Eijsker en A. M. Klabou. Getrouwd 13 April: J. H. Cornelissen en A. C. Kessens; T. D. Hetcm en G. M. Haase. Bevallen: 9 April: M. P. Warlé—Bom, z.; 10 April: M. E Heijselaar—Skoruppa. z.\ A. Strijbosch —Dekker z.; M. J. Loogman—van der Kroft, d.; 12 April: M de HaanDiekema. z.; M. J. J Melchior—Ressing. z.; W. C. Huis in 't Veld—Nouwiand. z.; C. H. A. de Brouwer- Pols, z.; M M. Faase—Leuven, z.; 13 April: V. M. Stuifbergen—GrimmJinger, d. Overleden 11 AprilJ. Swart 32 j.. Zijl straat; 12 April. W Philippo Bouwer 82 j„ Witte Heerenstraat; J. de Jong, 83 J. Kam perstraat; N. B. aan de Kerk, 71 J„ Pada-ng- straat; J. P. A. Paulen, 64 J., Wijde Gelde- loozepa'1

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11