Hod in't Had TE WEINIG EETLUST? riSfflWrrTf DAMRUBRIEK. m H §§j fi m m m a fi if m m Él 9 ÉS" HP If m 9 ff w. HET SPORTGESPREK v r ij d a g 14 April 1939 H A A R t E M'S DAGBLAD i Wolverhampton Wanderers komen in Haarlem Enkele bijzonderheden uit hun geschiedenis Barnsley's opmerke lijke prestatie De match SchotlandEngeland te Glasgow Een sterk Schotsch elftalDe perikelen van Daring C. B. in België Schuld en boeteGewogen en te zwaar bevonden. Voor de derde maal komt een Engelsch voetbalteam een lichtwedstrijd aan den Scho- terweg spelen. Eerst was het de Zuidelijke derde klasser Southend United, die het Ne- derlandsch B-elftal partij gaf, daarna (op 6 October 1937) de Islington Corinthians, de amateurs, die een wereldtour gingen maken en thans, op 24 Mei a.s. komen de Wolver hampton Wanderers op bezoek. Deze club behoeft feitelijk geen introductie, iedere voetbal-enthousiast weet. dat de Wol ves momenteel het sterkste elftal in de League hebben, dat zij binnenkort tegen Portsmouth in de bekerfinale zullen spelen en dat zij wellicht Everton in de race naar het kampioenschap zouden hebben bijgehou den, als niet een aantal vooraanstaande spe lers tegelijkertijd door verwondingen was uitgeschakeld. Wolverhampton, dat in hetzelfde tenue speelt als de Zeemeeuwen, namelijk oranje shirt met zwarte kraag en manchetten, de gradeerde kort na den oorlog naar de tweede divisie en het duurde geruimen tijd, voor dat de huidige manager, de bekwame Major Buckley, het team zoodanig had vernieuwd en opgebouwd, dat in 1932 de plaats in de hoogste klasse kon worden heroverd. Sedert dien heeft de ploeg zeer aan kracht gewonnen, waartoe de klier-behandeling, het zoogenaamde „gland-treatment", volgens de deskundigen veel heeft bijgedragen. De Wolves wonnen in 1908 den beker door Newcastle United in de finale op het terrein bij het Kristallen Paleis met 3-1 te verslaan. Het elftal werd toen aangevoerd door domi nee Kenneth Hunt, de eenige amateur, die ooit een FA.-Cup-medaille veroverde. In 1921 kwamen de Wanderers, die toen in de tweede klasse speelden, wederom in de finale, doch zij werden toen op het Chelsea-veld door Tot tenham Hotspurs met 1-0 verslagen. Men moet het initiatief van het Haarlem- bestuur in dezen toejuichen, want onze stad is op het gebied van goed internationaal voetbal zeker niet verwend. En al zuilen de Wolves op hun vacantie-uitstapje zich niet zoo inspannen als in de competitie en de bekerfinale, van hun techniek en positiespel zal ongetwijfeld veel zijn te leeren. Het gebeurt in Engelsch beroepsvoetbal niet dikwijls, dat een club reeds een maand voor den afloop van het seizoen het kampioen schap en promotie behaalt en zeker niet met zulk een grooten voorsprong als Barnsley dat thans heeft gedaan. Deze vereeniging, die in vroeger jaren als Neem dan brood van VAN DER LINDEN, dat bevordert de eetlust door zijn heer lijken smaak. Van der Linden's Bakkerijen BAKENESSERGRACHT 71 TELEFOON 15882 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) bekervechter triomfen vierde en als tweede klasser tweemaal in drie jaar tijds den eind strijd bereikte om den tweeden keer de trofee te veroveren (1912), degradeerde in 1933 en wederom in 1938 naar de derde divisie. Beide malen werd echter na één enkel seizoen in de lagere afdeeling weer promotie behaald, een zelfde prestatie derhalve, zooals ook H. F. C. die volbracht. Thans is Barnsley, dat nog vier matches te spelen heeft, kampioen geworden met niet minder dan veertien punten voorsprong op nummer twee. Het mag als bekend worden verondersteld, dat Bob Glendenning, alvorens voor Bolton Wanderers te gaan spelen, met Barnsley in 1912 een bekermedaille, den hoogsten prijs in beroepsvoetbal, won. Zaterdag a.s. wordt de interessantste match van het seizoen, de wedstrijd Schotland- Engeland, in Hampden Park te Glasgow ge speeld. Deze jaarlijksche ontmoeting vindt afwisselend te Wembley en te Glasgow plaats en het is wel merkwaardig te constateeren, dat de Engelschen sinds den oorlog in Hamp den Park slechts tweemaal hebben gewonnen. De Schotten hebben de loffelijke gewoonte, voor „eigen" publiek steeds hun beste spel te vertoonen, terwijl de tegenpartij door de aan moedigingen van de enorme menigte blijk baar min of meer van haar stuk wordt ge bracht. Het moet dan ook wel een bizondere gewaarwording zijn, temidden van 150.000 toeschouwers te spelen, wier donderende aan moedigingen voor de Schotten bestemd zijn. Daar in het Schotsche elftal eenige spelers zijn gekozen, die ook het vorig jaar te Am sterdam tegen Nederland van de partij wa ren, laten we hier de opstelling volgen: Daw son (Glasgow Rangers); Carabine Third Lanark) en Cummings (Aston Villa': Shankley (Preston North End). Baxter (Middlesbrough) en McNab (West Bromwich Albion'; McSpadyen 'Partick Thistle). Wal ker iHeart of Midlothian), Dougal (Preston North End), Venters 'Glasgow Rangers» en Milne (Middlesbrough). Een zeer sterk team, vooral in middenlinie en verdediging. Met de instelling van het professionalisme is men in België van den wal in de sloot ge raakt De meeste clubs hebben moeite om den speler geregeld bun geld uit te betalen hoe- we! cif bedragen die de profs aan loor mt- vangen. over het algemeen zeer laag zijn Die laatste overweging zal dan ook wel de oor zaak zijn geweest, dat een elftal van een eerste klasse club zich Onlangs liet omkoopen om een bepaald team aan de overwinning te helpen. Het bestuurslid van de club, die tot dergelijke snoode en hoogst afkeurenswaar dige practijken overging, heeft zijn vereeni ging een slechten dienst bewezen. Immers de Daring C. B., die toch al gedoemd was te de- gradeeren, werd als strafmaatregel nog een klasse verlaagd, zoodat de oude club van Swartenbroekx er thans wel zeer slecht aan toe is. Eerlijkheid duurt het langst, vooral in de sport! Het sportleven biedt vele teleurstellingen, van kleine, zooals het verliezen in de eerste ronde van het schoolvoetbaltournooi, door dat de keeper te klein was om hooge ballen onder de lat te stoppen, tot groote, zooals David McKay onlangs ondervond. McKay is een jongeling uit Zuid-Afrika, die als vlieggewicht had ingeschreven voor de Engelsche amateur-bokskampioenschappen. Vol moed ging hij op weg naar Londen, waar toe hij een bootreis van 12.000 kilometer moest maken. Die zeereis beviel hem goed, zoo goed zelfs, dat hij bij aankomst in de Engel sche hoofdstad te zwaar voor vlieggewicht bleek te zijn. Daar hij zich niet als deelnemer in een hoogere gewichtsklasse had aangemeld en de inschrijving reeds gesloten was, kon McKay niet aan zijn plan gevolg geven om in de .,bantam"-afdeeling uit te komen. Het wedstrijd-reglement is op dat punt zeer streng en er bleef den jongeman niets anders over dan als belangstellend toeschouwer de matches te volgen. Zijn eenige troost is, dat hij er prat op kan gaan, in Londen geen ne derlaag te hebben geleden. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat de invloed van de gezon de zeelucht hem op de terugreis in een nog hoogere gewichtsklasse, het vedergewicht, brengt en men zou in dit verband kunnen zeggen, dat McKay van een mug een olifant heeft gemaakt. WANDELSPORT. J. SWART f Te Haarlem is in den ouderdom van 32 jaar overleden de heer J. Swart, secretaris van de Wandelsportvereeniging „aJn Passtoors". Hij heeft ook eenige malen met succes deelgeno men aan de vierdaagsche afstandsmarschen. MOTORWIELRIJDEN. DE DUINRELLTERREINRIT. De Duinrellterreinrit VII, die zal plaats heb ben op Zondag 16 April, te 12 uur, belooft weer interessant te worden. Behalve een tachtigtal Nederlandsohe rijders, waaronder de kampioenen Renooy, Van Rijn, Bovee, Verkerke ea. zullen de beide Belgische F.N. rijders „Edison" en Borrè van de partij zijn, evenals de vermaarde Duilsche falnilisrijder Herman Scherzer op D.K.W. Zooals bekend wordt de Duinrellterrein- ritten georganiseerd door de Motorclub Was senaar en omstreken op het landgoed van de Graaf van Zuylen van Nijevelt te Wasse naar.. MOTORCLUB „SPAARNESTAD". Deze club opende het nieuwe seizoen met een» amusementsrit naar de mooie omgeving van het Gooi. Nadat te 10 uur was gestart bij Café „Dreefzicht" werd in kalm tempo naar Hilversum gereden, dat te één uur werd bereikt. Na daar eenigen tijd te hebben vertoefd, ging men naar Crailoo, waar de tijd gezellig werd doorgebracht met eenige spelen en be- hendigheidsproeven op den motor, waarvoor punten werden toegekend. Na een zeer prettigen dag ging men weer op Haarlem aan, waar in „Dreefzicht" de prij zen werden uitgereikt, welke bestonden uit schaaltjes met eieren. ROEFEN. WEDSTRIJDEN IN OPEN ZEE. Uit Cannes: In open zee werden Woensdag twee races gehouden, resp. tusschen de ach ten van Cambridge en de club Nautique de Nice en tusschen Oxford en Toulouse. De af stand bedroeg beide malen 1500 m. Cambridge won van Nautique de Nice met twee lengten in den tijd van 5 minuten 22 sec. en Oxford sloeg Toulouse met 1 lengte in 5 minuten 40 sec. Alle correspondentie deze rubriek be treffende te zenden aan den damredacteur J. W. van Dartelen, Koediefslaan 42, Heem stede. Overname zonder bronvermelding venbo den. Voor onze probleemvrienden. Hieronder geven wij ter oplossing een pro bleem van W. M. Teeuwen te Haarlemmer meer Probleem no. 2611. Auteur: W. M. Teeuwen, Haarlemmermeer Eerste publicatie. Zwart: Wit: Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op: 5 7 8 9 13 18 19 en 20. Wit 9 schijven op: 22 29 33 34 37 38 40 47 en -50. Wit speelt en wint. Oplossingen van probleem No. 2611 worden gaarne ingewacht tot uiterlijk binnen veer tien dagen na verschijning dezer rubriek. Probleem no. 2599 werd correct opgelost door K. Bakker te Haarlem en J. Perwerda te Amsterdam. Oplossingen. No. 2602. Auteur: H. H. ten Napel, Urk (N.-H.), Wit: 27—22 (18:38) 44—39 (34:32) 39—34 (19:28) 42:2 (35:44 2:25 en wint. Partij-stand. Onderstaande fraaie combinatie van J. Scheeres Sr. te Delfzijl ontleenen wij aan het Orgaan van den Prov. Gron. Dambond. Partij-stand No. 2612. Zwart: 1 i JU Wit: Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 3 11 13 14 16 19 23 i en 35. Wit 9 schijven op: 22 28 32 37 39 43 45 48 en 49. Wit wint in dezfen stand door den vol genden slagzet: Wit: 37—31 (26:37) 32:41 (23:32 22—18 (13:22) 45—40! (35:33) 43—38 (ad libitum) 48:6! Van probleem No. 2602 ontvingen wij cor recte oplossingen van J. Ferwerda te Amster dam en J. Piek te Heemstede. Een verrassende lokzet. In de competitie te Vroomshoop kwam on derstaande stelling voor: Partij-fragment No. 2613. Zwart KON. NED. KORFBALBOND. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Competitie. In 2 B gaat A. W. naar Blauw Wit 3. Er is weinig verschil tusschen deze ploegen: een ge lijk spel is te verwachten. Groen Geel gaat naar Vesta. De laatste staat er iets beter voor. In 2 C ontvangt K. V. D. de Purmerenders. B. E. P. kan dezen wedstrijd winnen. De ontmoe ting OosterparkWesterkwartier 2 is voor W. K. 2. In 3 D zal Togo wel het kampioenschap be halen, want het zou al heel vreemd moeten gaan wil Swift 2 winnen. In 3 E heeft O. K. 3 een goede kans de punten mee naar Haarlem te brengen. K. V. D. 2 is wel een der zwakste ploegen gebleken. Zilveren Korf. Voor de Zilveren Korf gaat S. V. het tegen Hercules probeeren. Slechts een volledige S. V.- ploeg heeft een kans. Zilveren N. v. d. Dagbal. De vastgestelde wedstrijd BI. Wit 4T. H. B. 2 gaat niet door. Aurora ontvangt Rohda 2. De Haarlemmers lijken ons wel in staat te winnen. Haarlem bindt den strijd aan met Ready-Tecka, waar het de handen vol aan zal hebben. S. V. 2, dat naar D. V. D. 2 gaat en O. K. 2, dat Sparta opzoekt, hebben beide een zware taak. N. Flora ontvanagt Victoria. Promotie-degradatie N. Holland I. Amsterdam-Zuid ontmoet D. E. D.. N. Flora ontvangt Victoria. HAARL. KORFBALBOND DE SENIORENWEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG Palvu krijgt morgen een behoorlijke kans haar positie iets te versterken, want haar tegen stander O. K. 4 staat met hetzelfde aantal wed strijden 14 vier punten achter. Animo Ready ontvangt Watervliet, dat nog stevig op de tweede plaats staat en Aurora dicht op de hielen zit bij den wedloop om de eerste plaats. Wint Watervliet," waar wel kans op is, dan wordt de spanning in de eerste klasse nog grooter. Voor de tweede klasse gaat S. V. 3 naar de Zwaluwen en verliest. Aurora 2 kan van Haar lem 3 winnen. Voor de derde klasse A lijkt ons Animo Ready 3 sterker dan Palvu 2. Beker- en lagere series. Voor den beker gaat Meerlebosch I naar O. K. 5. Voor de lagere series ontmoeten elkaar: Wa tervliet 2O. K. 6, Oosthoek IMeerlebosch 2 en T. H. B. 3—N. Flora 3. Adspirantenwedstrijden voor Zondag. Het competitieprogramma meldt slechts drie wedstrijden voor de derde klasse. Aurora, de kampioene ontvangt het kanslooze Animo Ready b, dat al haar wedstrijden tot nog toe verloor. Haarlem c lijkt zwakker dan Meer lebosch c, dat op visite komt. Meerlebosch b wint van O. K. c. mm Yk Wil: Stand in cijfers: Zwart 7 schijven op: 11 19 20 21 22 26 en 27. Wit 7 schijven op: 30 33 36 37 42 46 en 48. Wit speelde als lokzet 3025, waarop Zwart erin liep en vervolgde met (2228?) 25:32 (27:47). Nu antwoordde Wit echter met 48 43! (47:29 43—38 29:31) en 36:7 en won. Ingezonden door den heer Warner Warringa te Vroomshoop. Een griezelig uitziend geval, dal nochtans goed afliep. De coureur Garland is te Sydney in volle snelheid tegen en halverwege op de balustrade gevlogen. Hij kwam als een poes op zijn pooien terecht en reed den wedstrijd verder uit. BOKSEN. TOMMY FARR WINT OP PUNTEN VAN BURMAN. Uit Londen: Tommy Fair (Groot Britannië) heeft na een wedstrijd over twaalf ronden op punten gewonnen van Clarence Burman Amerika VOETBAL. HAARL. VOETBALBOND- DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. In de A-afdeeling werden cle beide finalis ten van het vorig jaar-, de M.T.S. en de 1ste H.B.S.B. I geslagen, zoodat de eindstrijd dit maal gaat tusschen de H.B.S. I (Velsen) en de 2de H.B.S.B. I De laatste school komt voor het eerst in de A-afd. uit; ze boekt dus een aardig succes. In de B-afd. won de H.BB. A I vrij gemak kelijk van de Zandvoortsche U-L.O.-school. Het is toch jammer, dat de HJ3.S.-ers den strijd in de A-afd. niet aangedurfd hebben. In den anderen halven eindstrijd had de Hartenlustschool met de U.L.O. C heel wat meer moeit. Kortvoor tijd stond het nog 22. doch toen werkte een der UJL.O.-spelers den bal in eigen doel. De Hartenlustschool had zich het grootste deel van den wedstrijd wel wat sterker getoond. De uitslagen van Donderdag waren: Afdeeling A. lste HB.S. B I—H.B.S. I Velsen 0—1 M.T.S.—2de H.B.S. B I 0—2 Afdeeling B: H.B.S. A I—U.L.O. I Zandvoort 5—0 UJL.O. C IHartenlustschool (BI'daal) 23 Afdeeling C: Rectificatie. De uitslag van de kwartfinale U.L.O. C 3 Noorderschool I is niet 0—2, doch 20, zoodat de Ul.O. C 3 in den hal ven eindstrijd tegen de Bronsteeschool 2 uitkwam. Eindstrijden op Zaterdag: Afdeeling A. HBB. I (Velsen)—2e H.B.S. B I 2.30, E.D.O. Afdeeling B: H.B.S. A IHartenlustschool (Bloemendaal) 2 uur, E.D.O. Afdeeling C: 10.30 uur, E.D.O. Afdeeling D: Verlieiaeirsafd. 10 uur, E.D.O. Winnaarsafd. 1.15 uur, E.DO. Afdeeling E: Verliezersafd. 10.15 uur, E.D.O. Winnaairsafd. 3.15 uur, E.D.O. Misschien is het nog wel eens goed, de jongelui er aan te herinneren, dat zij tijdig (d.i. minstens tien minuten voor het begin van hun wedstrijd) aanwezig dienen te zijn. Aleeen dan kan het tournooi een vlot ver loop hebben, omdat de tijden zoo gesteld zijn, dat zelfs een mogelijke verlenging bij gelijk spel geen invloed zal hebben op het tijdstip van het einde van het tournooi. Dit zal om half vijf beëindigd kunnen zijn. Onmiddellijk hierna volgt de prijsuitdeeling. Wij kunnen nog mededeelen, dat ook de verliezers in de finales van de Afd. A, B en C thans een wisselplaquebte ontvangen. BLOEMENDAAL II—D.C.O. A.s. Zondagmorgen 10 uur wordt op het Bloemendaal-terrein bovengenoemde belang rijke wedstrijd gespeeld, die de beslissing in zake het kampioenschap der Eerste klasse A van den H.VB. kan brengen. Boekten de witte reserves twee weken ge leden nog 3 punten achterstand op D.C.O., r-hans hebben zij met 1 punt voorsprong de leiding overgenomen. Voor beide clubs is de wedstrijd van a.s. Zondag de laatste van hun competitie-programma Ongetwijfeld zal het Zondag op net Bloe- mendaal-veld spannen; het zal zeer zeker de moeite waard zijn, deze twee sterke H.V.B.- eerste-klassers aan het werk te zien. K. WOLSTRAAT 4, SOPHIASTRAAT 13, Telef. 13516. (Adv. ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) VAN DE WEEK D. BREMER. De heer D. Bremer, de nestor van de Haarlemsche Kegelaars, vertelt. Als men bijna 45 jaar lang de kegelsport heeft beoefend en men heeft er op 71-jari- gen leeftijd nog evenveel plezier in als toen men begon, dan mag men toch zeker wel als 'n enthousiast en deskundig kegelaar wor den beschouwd. Als zoodanig is de heer D. Bremer, de nestor van den Haarlemschen Kegelbond, dan ook bekend en terecht, zooals uit het volgende zal blijken. „In 1895 ben ik als één der oprichters van de vereeniging „Volharding" met de beoefe ning van deze sport begonnen. Na enkele jaren trad onze club toe tot den thans jubi- leerende Haarlemschen Kegel Bond. „Het ging in die dagen een beetje anders toe dan nu; er wordt thans in een betere omgeving met beter mate riaal gespeeld. Vroeger was het kegelen niet zoo populair en alles was veel eenvoudi ger. Toen was men verheugd met een kop en schotel of een theeblad als eerste prijs tegen woordig wint men zilveren medailles en bekers, om van de grootere prij zen nog maar niet te spreken. „Ik ben 24 jaar voorzitter van „Volharding geweest en heb er steeds naar gestreefd, de gezelligheid, de saamhocrigheid en de vriend schap te bevorderen. In 1938 werd ik tot eere voorzitter benoemd en tevens ben ik eerelid van den H.KB. „Het kegelen vermoeit me nooit, ik ben als deelnemer aan wedstrijden nimmer zenuw achtig en al duurt een wedstrijd ook neg zoo lang, zoodat „sterke mannen met baarden er het bijltje bij neerleggen, ik voel me altijd frisch en houd tot het einde vol. Jarenlan= heb ik aan vele concoursen door het geheele land deelgenomen en vele prijzen behaald. „Een van mijn aardigste herinneringen be waar ik aan een 100 ballen-wedstrijd tegen den heer Franzen. We spraken af die 100 bal len achter elkaar op negen banen te gooien en ik kan u verzekeren, datdit niet meeva.t. Zelfs raakte men bij het optellen in de war, eerst werd ik winnaar verklaard, doch later bleek, dat mijn tegenstander met slechts vier „houten" in de meerderheid was ge bleven. „Behalve het Meesterschap van Arnhem en'het kampioenschap van Haarlem dat ik driemaal veroverde, heb ik ook in 1924, het kampioenschap van Nederland gewonnen. Aan laatst genoemden wedstrijd namen dan honderd kegelaars deel en pas op het laatste oogenblik, kort voor middernacht, slaagde ik er ln, den Zandvoortschen speler die den leiding had, van de eerste plaats te verdringen. „Dit landskampioenschap, dat in een natio naal concours werd verspeeld, wordt thans niet meer gehouden; men moest er een spe ciale baan voor beschikbaar stellen en vrij houden en dat kestte te veel geld. Trouwens, in de crisisjaren is het aantal kegelaars in Haarlem met ongeveer 150 verminderd: eerst sinds korten tijd valt er weer een toeneming te bespeuren. ..Het kampioenschap van Haarlem won ik in 1924. in 1929 en ook nog eens ln 1938. Ik was toen weliswaar 70 jaar. maar ik houd me met geregeld zwemmen steeds in goede con ditie en ik gevoel me nog jong. En dan heeft men geen moeite om de vereischte 50 ballen te gooien. ,Ook op het nationale concours te Utrecht heb ik vier jaar geleden cp je personeele baan den eersten prijs gewonnen. Toen moest men 3 maal 5 ballen gooien voor den serieprijs en nadat mijn sterkste concurrent 44. 42 43 had geboekt (45 is het hoogste), noteerde ik 45. 44~ en 43. Vroeger werd de personeele baan altijd in 3 maal 5 ballen verkegeld: in het nieuwe reglement is daarin een wijziging ge bracht. thans behoeft men slechts 2 keer 5 billen te gooien. „Ik 'neb altijd veel plezier in deze sport gehad en ik hoop het kegelen nog lang te kunnen beoefenen, zij het dan ook niet meer als deelnemer aan een concours".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14