Haarlem's Dagblad Hieuwt tya Verboden Toegang. van Engeland en Frankrijk De Fransche toezeggingen aan Roemenië en Griekenland. Noodzakelijkheden. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17122 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Vrijdag 14 April 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De door Engeland en Frankrijk jegens Duitschland en Italië gevoerde nieuwe poli tiek heeft gisteren verdere ontwikkeling be reikt. Het is de politiek van de bordjes „Ver boden Toegang". Zij worden op de Europee- sche landkaart geplaatst aan de grenzen van een gansche reeks van kleine en „middel- groote" staten, in sommige gevallen in samen werking met die staten, in andere zonder dat zij erin gekend zijn of erin gekend wenschen te worden. Tot die laatste gevallen behooren, zooals men weet, Nederland, Bel gië en ook Zwitserland, die hun standpunt van volstrekte neutraliteit handhaven en dus met geen enkelen staat garantieverdragen sluiten of daarover onderhandelen of zelfs maar van gedachte wisselen. Tot de eerste categorie, die der landen waarmee wèl overleg is gepleegd, behooren Polen alsmede eenige Balkan-staten. Chamberlain en Daladier heb ben gisteren in verklaringen, die op dit punt precies gelijkluidend waren, medegedeeld dat zij de grenzen van Roemenië en Griekenland gewaarborgd hebben en dat Engeland en Frankrijk deze landen dus zullen bijstaan als zij mochten worden aangevallen en zich tot gewapend verzet genoopt zouden zien. Joego slavië. dat zoo dicht bij het vuur zit en zich allesbehalve behagelijk moet voelen, is nog niet in het openbaar in de garanties betrok ken. Verondersteld wordt dat het zulks zelf niet gewenscht heeft. Zoowel in Engeland als In Frankrijk zijn de redevoeringen der premiers met bijval ont vangen. Algemeen is men daar kennelijk overtuigd, dat de thans gevoerde politiek de eenige mogelijke is die men kan toepassen. Critiek wordt dan ook slechts uitgeoefend op den omvang van dit beleid. De opposities wenschen het uitgebreid te zien tot een deel neming van Sovjet-Rusland aan het front der garanties. In Engeland komt deze critiek sterker tot uiting dan in Frankrijk, waar men wel zeer vereend achter Daladier's beleid staat. Chamberlain heeft erop geantwoord dat hij wel het nauwste contact met de Rus sische vertegenwoordigers houdt maar niet alleen rekening heeft te houden met wat de Engelsche regeering zelf wil doch ook met hetgeen de regeeringen van andere landen willen. Waarbij men onmiddellijk denkt aan Polen, dat op een bondgenootschap met Rus land geenszins gesteld is. Intusschen blijkt uit de critiek en het erop gegeven antwoord dat het Verboden Toegang stelsel niet volledig is en uit de bovenaange- duide verschillende opvattingen der landen met gegarandeerde grenzen bovendien, dat dit toch wel iets anders is dan het stelsel dei- collectieve veiligheid, in het Volkenbonds pact belichaamd, maar nimmer tot actieve werkelijkheid gebracht. Dat was een opzet, waarin niet alleen een veel grooter aantal staten betrokken was maar die zich bovendien grondde op volstrekte on derlinge verbondenheid. Met de thans weer herhaaldelijk gebruikte term „collectieve vei ligheid" wordt dus niet het oorspronkelijke stelsel van internationale rechtsorganisatie bedoeld, maar een opportunistisch beleid dat door de omstandigheden door Engeland en Frankrijk als de meest practische politiek is aanvaard. Zooals te verwachten was hebben de rede voeringen van Chamberlain en Daladier geen ontspanning gebracht. In Duitschland neemt de pers een zeer bittere houding tegen Enge land aan. In Italië is men gematigder Cham berlain stelt trouwens nog steeds alles in het werk om het Britsch-Italiaansche verdrag te handhaven en met Italië op voet van samen werking te verkeeren. Hij heeft de mogelijk heid van opzegging van het verdrag gisteren vierkant afgewezen en gezegd „dat niemand, die verantwoordelijkheidsgevoel bezit, in deze dagen lichtvaardig iets kan doen dat zou leiden tot een verhoogde internationale span ning." Millioenen menschen in de geheele wereld, ook in ons land, zullen met deze woorden instemmen. Een spoedige terugtrekking der Italiaansche troepen uit Spanje zou inderdaad tot een zekere ontspanning leiden en weer wat nieuwe hoop geven omtrent de Italiaan sche voornemens. Ik herinner er daarbij aan dat Mussolini nog onlangs verklaard heeft, dat hij een lang tijdperk vah Europeeschen vrede wenschte. De mogelijkheid blijft inderdaad groot dat hij wel manoeuvreert om zooveel mogelijk voor- deelen te behalen maar ondanks alle dreige menten voornemens is het uitbreken van een Europeeschen oorlog te helpen voorkomen. De redenen liggen voor de hand. R. P. Vanmiddag spreekt Roosevelt. WASHINGTON. 14 April. (Reuter-ANP.) Vanmiddag te 4 uur Greenwichtijd zal de presi dent der Vereenigde Staten, Roosevelt, een toe spraak houden tot de leiders van de Pan-Ame- rikaansche Unie. Men verwacht, dat hij in deze rede de dictators zal waarschuwen zich niet te nestelen in de staten van Latijnsch Amerika. De rede zal per radio worden uitgezonden. Koningin Geraldine hersteld. ATHENE, 14 April. (Havas) Professor Louros, die konirtgin Geraldine te Larissa heeft behan deld, is te Athene teruggekeerd. Hij verzekerde, dat de koningin geheel hersteld is. Steun toegezegd aan Roemenië en Griekenland In respectievelijk in het Lagerhuis en voor de pers afgelegde verklaringen hebben Chamberlain en Daladier gisteren medegedeeld, dat Engeland en Frankrijk aan Roe menië en Griekenland steun hebben toegezegd ingeval deze landen het slachtoffer mochten worden van een agressie, waartegen de Roemeensche en Grieksche regeeringen zich met haar strijdkrachten zouden meenen te moeten verzetten. Chamberlain heeft in zijn verklaring nog gezegd, dat Engeland het accoord met Italië niet zal opzeggen. Te Berlijn en te Rome is men van oordeel dat de Britsch- Fransche garanties voor de betrokken landen volkomen overbodig zijn. Men ziet er een nieuwe poging tot omsinge ling van Duitschland en Italië in. (Men zie pag. 5 en 6.) Bondgenootschap met Polen bevestigd. Havas meldt uit Parijs: De Fransche regeering heeft Donderdag de besluiten bekend gemaakt, welke de minister raad genomen heeft. Daladier heeft hiervan mededeeling gedaan aan de pers en hierbij de volgende verklaring afgelegd: „De politiek van Frankrijk heb ik gedefi- neerd in mijn radioredevoering van 29 Maart. Ik zei toen, dat Euhopa opgeschrikt was en Frankrijk, vastbesloten den vrede in vrijheid en eer te handhaven, eerst zijn eigen ver dediging moest versterken en zijn banden van solidariteit met de andere volken, welke een agressie willen weerstaan, moest uitbrei den. Sedertdien hebben wij in dien geest ge handeld. Wij hebben het gedaan zonder woor den en zonder ijdele provocaties. Wanneer een actie doeltreffend wil zijn, behoeft zij niet te worden begeleid door rede voeringen of bedreigingen. Daarom hebben wij militaire maatregelen genomen, die een waarborg bieden tegen iedere verrassing van de grens van Frankrijk en zijn rijk. Ik breng hulde aan het geheele volk, dat, in Frankrijk en de overzeesche gebieden een bewonderenswaardig voorbeeld van kalmte en vastberadenheid geeft. Terzelfder tijd en met dezelfde methoden hebben wij de noodzakelijke diplomatieke actie voor de handhaving van den vrede door versteviging dei- solidariteit, welke een een heid moet vormen tegenover het gemeen schappelijk gevaar voor alle landen, die vast besloten zijn hun vrijheid te behouden, voort gezet. Wij blijven in voortdurend contact met de regeeringen van Engeland, de Ver. Staten, Rusland, Polen en den Balkanbond. Ons doel is noodzakelijke samenwerking te organisee- ren tusschen alle naties die er niet aan den ken om de vitale belangen van eenig volk, welk het ook zij, te bedreigen, die geen enkel loyaal onderzoek der huidige problemen af wijzen, en die vastbesloten zijn om weerstand te bieden aan iedere poging tot overheer- sching. Moet ik hieraan toevoegen dat onze nauwe en diepe overeenstemming met Groot- Brittannië nooit een grooter kracht gehad heeft dan thans? Ik richt dus tot de Fransche natie de vol gende verklaring, welke is opgesteld in over eenstemming tusschen de Fransche en de Engelsche regeeringen: de Fransche regeering hecht er het grootste belang aan, iedere wij ziging te voorkomen, die opgelegd wordt door bedreiging met geweld, in den status quo in de Middellandsche Zee en op het Balkan Schiereiland. Rekening houdende met de bijzon dere ongerustheid, die de gebeurte nissen dezer laatste weken hebben doen ontstaan, heeft de Fransche re geering bijgevolg aan Roemenië en Griekenland de bijzondere verzeke ring gegeven, dat, ingeval een actie zou worden ondernomen welke dui delijk de onafhankelijkheid van Roe menië of Griekenland zou bedreigen en waartegen de Roemeensche of de Grieksche regeering het in haar vitaal belang zou achten verzet te bieden met haar nationale strijdkrachten, de Fransche regeering zich gebon den zal achten haar onmiddellijk allen bijstand die in haar vermogen is te verleenen. De Engelsche regéering heeft een gelijke* houding aangenomen. De Fransche regeering was aan den anderen kant verheugd over de afsluiting van de wederzijdsche verplichtin gen tusschen Engeland en Polen, welke landen besloten hebben elkander wederzijds steun te verleenen ter verdediging van hun onaf hankelijkheid wanneer zij direct of indirect werden bedreigd. Het Fransch-Poolsche bondgenoot schap is aan den anderen kant be vestigd door de Fransche en de Pool- sche regeering in denzelfden geest. Frankrijk en Polen waarborgen elkan der onmiddellijk en rechtstreeks tegen iedere directe of indirecte bedreiging die een aanslag zou beteekenen op hun vitale belangen. Nog vandaag doen onze ambassadeurs mededeeling van deze verklaring aan alle betrokken regeeringen en in het bijzonder aan Turkije. „EEN ONGEVRAAGDE GARANTIE." De Italiaansche reactie op de verklaringen van Chamberlain en Daladier. ENGELAND TRACHT DE OMSINGELING VAN DUITSCHLAND EN ITALIë TE BESPOEDIGEN, ZEGT DE „MESSAGERO". ROME, 14 April (Stefani). De bladen wijden de geheele vocirpagina aan de verga dering van den grooten fascistischen raad en de woorden van Mussolini, doch geven geen directe besprekingen van de redevoering van Chamberlain, welke evenwel in haar ge heel op andere pagina's gepubliceerd wordt evenals de verklaring van Daladier, onder het opschrift „Het standpunt der democratieën' In een correspondentie uit Londen schrijft de „Messagero" dat Engeland om de omsingeling van Duitschland en Italië te bespoedigen, bezig is een stelsel op te bouwen van allianties, accoorden, unilaterale en bilaterale garanties, dat neg gevaarlijker is dan een collectief blok. aangezien het zulk chaos in Europa zal verwekken, dat een enkel incident voldoende is om de geheele wereld in brand te zetten De Parijsche correspondent van de Popoio di Roma merkt op, dat de door Frankrijk aangenomen houding, hoewel gelijk aan die van Engeland, toch voorzichtiger en mer ge reserveerd is en den indruk bevestigt, dat de Fransche regeering niet te ver wenscht te gaan, zoo lang Engeland niet den verplich ten militairen dienst heeft ingevoerd. De „Lavoro fascista" zet boven het verslag van de Lagerhuisvergadering: „Chamberlain biedt Roemenië en Griekenland een onge vraagde garantie aan". Havas zegt, dat de Italiaansche reactie op de verklaringen" van Cham berlain en Daladier niet zeer gunstig is, hoewel men zich ook in regeërings- kringen uiterst gereserveerd toont. Te Rome is men van meening. dat de Ita liaansche verzekeringen, welke Griekenland spontaan gegeven zijn. een garantie overbodi: maakten, een garantie, waarin men bovendien een voortzetting van een politiek tot omsinge ling der spilmogendheden wil zien. Men uit verder de meening, dat de garantie aan Roemenië een ontspanning tusschen Boeda pest en Boekarest niet zal vergemakkelijken doordat zij Roemenië slechts minder "welwil lende tegenover de verlangens van Hongarije kan maken. Kortom, fascistische kringen zijn van oordeel, dat de verklaringen van Don derdag een moeilijker situatie scheppen op den Balkan, waar zones van spanning be staan. Volgens een deskundige beschou wing moet een goed motorrenner in liet bezit zijn van scherpe oogen en stalen zenuwen). 't Is altijd prettig om weer eens iets nieuws te leeren, Vooral uit een milieu jezelf niet goed bekend, Zoo zijn er eischen wanneer je iets wilt presteeren, Als je voor je plezier of broodje motor rent. Ik voel daar niet zooveel voor, wil ik wel bekennen, Ik ben op sportgebied bezadigder van smaak. Dan het opwindend en riskante motorrennen, Maar andren denken anders en dat is hun zaak. Ik wil in elk geval mijn kennis graag verhoogen. Wanneer zoo'n renner hopen wil op zege praal. Dan moet hij uitgerust zijn met twee scherpe oogen En, van gelijk belang, met zenuwen van staal Die beide eigenschappen mogen niet ontbreken, Zoo zegt men, en ik neem het grif als waarheid aan. Neen, sterker nog, het komt mij voor vanzelf te spreken, Al heb ik in die richting zelf nooit iets En toch, naar mijn gevoel moet er nog iets mankeeren, Die zenuwen, die oogen. goed, mtiar anders niets? 't Voldoet mij niet geheel, ik zit te prakki- zeeren, Behoeft een goede motorrenner nog niet iets? Er moet toch nog wat zijn, dat niet is te ontberen, AI kan ik dan als leek deskundigen niets leeren, Ach ja, natuurlijk, 'k weet het al een motorfiets. P. GASUS Duitsche meening over Chamberlain's rede. „Een slag in de lucht". In Berlijnsche politieke kringen tracht men volgens Havas de beteekenis van de verklaringen van Chamberlain en Daladier te verkleinen. Men stelt de door Frankrijk en Engeland aan Grie kenland en Roemenië verstrekte garan tie als een slag in de lucht, omdat, zoo zegt men, deze gebaren op geen enkele werkelijke bedreiging van de zijde der autoritaire staten tegen de onafhanke lijkheid van Roemenië en Griekenland correspondeeren. Men zegt dat officieele kringen de verklarin gen zorgvuldig willen bestudeeren, alvorens zij zich formeel uitspreken. Zij verklaren echter reeds thans, dat de Fransch-Britsche garantie althans geen nut heeft. De „Deutsche Dienst" schrijft o.m.: De rede voering van Chamberlain, welke een zoo groote sensatie zou brengen, kan slechts een bluf ge noemd worden van de soort, zooals wij in de verklaringen van den Engelschen minister-pre sident in de laatste maanden steeds hebben aangetroffen. Men kan slechts beweren, dat zij noch zijn vrienden tevreden heeft gesteld en de oppositie heeft gekalmeerd, noch op de asmo- gendheden eenigen indruk heeft gemaakt. De geheele jongste ontwikkeling, waarin En geland een zoo treurig beroemde rol speelde en welke een klaaglijk einde heeft gevonden door de redevoering van den minister-president in het Lagerhuis bewijst opnieuw dat Engeland paniek en oorlogsstemming noodig heeft om ten slotte op te treden in de rol van vredesstichter. In werkelijkheid evenwel om als „lijkenroover" een buit binnen fle halen, welke voor hem in rustige tijden volkomen onbereikbaar zou zijn. Het is zacht uitgedrukt een ongegeneerdheid, wanneer Engeland zich verstout zijn twijfel achtige bescherming aan te bieden aan de Griek sche regeering, welke zoo juist door haar harte lijk gestelde notawisseling met de Italiaansche regeering heeft bewezen, dat zij zich niet be dreigd gevoelt. Hetzelfde geldt voor het Engel sche aanbod aan Roemenië, Turkije en Joe- go-Slavië. Groote voorbereidingen voor Hitler's verjaardag. Een feestweg van 8 Ys K.M. Uitgebreide maatregelen worden te Berlijn genomen voor de luisterrijke viering van den 50sten verjaardag van Hitier. Een 8Va K.M. lange feestweg is men bezig te versieren. Daar zal de groote parade plaats vinden. De weg naar het Adolf Hitlerplein wordt getooid met 350 metalen palen van 11 meter hoogte, waar aan 6 meter lange hakenkruisvlaggen zullen worden opgehangen. De Spaansche weer macht heeft besloten den chef van het leger corps Aragon, generaal Moscardo, alsmede zijn stafchef, kolonel Gazapo, naar Berlijn af te vaardigen, om Hitier de gelukwenschen over te brengen. DE BOLLENVELDEN. Ontheffing Winkelsluiting. B. en W. hebben, lettende op artikel 9, lid 5. der Winkelsluitingswet 1930. Stbl. no. 460, besloten, met het oog op den stand der bloe menvelden op de Zondagen 16 en 23 April 1939. op welke dagen alhier een talrijk be zoek van elders te verwachten is, algemeene ontheffing te verleenen van alle verbods bepalingen van bovengenoemde wet tot des namiddags 8 uur Het woord is aan Gustave Ie Bon: De persoonlijke moed is veel zeldzamer dan de col lectieve. Britsche pers is bet eens met Chamberlain's verklaring. Ook de Fransche bladen stemmen in met de nieuwe toezeggingen. LONDEN, 14 April. (Reuter.) De Britsche pers stemt algemeen in met de rede van minister-president Chamber lain en men is het er algemeen mede eens, dat het Britsch-Italiaansche ver drag niet moet worden opgezegd, zoo lang Italië nog in de gelegenheid is de verplichtingen na te komen. De Times wijst er op, dat de werkelijke proef moet komen na de parade te Madrid. Wanneer dan de Italiaansche troepen niet teruggetrokken worden, behoeft het verdrag niet eens opgezegd te worden. Ten aanzien van de garanties, welke Engeland in Oost-Europa op zich heeft genomen schrijft de Times, dat deze verantwoordelijk heid niet lichtzinnig is aanvaard- Zij zijn een ant woord op den loop der gebeurtenissen, waarop geen ander antwoord mogelijk is. De Daily Telegraph keurt de beslissing het Britsch-Italiaansche verdrag niet op te zeggen goed, omdat een geschil tusschen Italië en En geland in de Middellandsche Zee gelijk zou staan met in de kaart van Duitschland spelen. PARIJS, 14 April. (Havas) De geheele Fran sche pers begroet de verklaringen van Cham berlain en Daladier. Men is van oordeel, dat een krachtige organisatie van collectieve veiligheid is geschapen tegen ieder misbruik van macht. De meeste bladen verlangen evenwel, dat ook de Sovjet-Unie in het systeem wordt ingeschakeld. De „Jour" bericht, dat Joego Slavië niet is genoemd omdat de regeeringen te Athene en Boekarest te Parijs en Londen uiting hadden gegeven aan hun be zorgdheid, terwijl de regeering te Bel grado verklaarde geheel gerustgesteld te zijn door de verzekering van Rome. De „Petit Journal" verlangt thans dat Enge land militaire dienstplicht zal invoeren, dat Frankrijk 5000 vliegtuigen zal bouwen en dat de Vereenigde Staten de neutraliteitswet zullen wijzigen. Saint Brice schrijft in de „Journal" dat'de verklaringen van Chamberlain en Daladier slechts étappen zijn in de organisatie van de collectieve veiligheid. Italianen zullen Spanje verlaten. Begin Mei vertrekt het eerste deel. ROME, 13 April. De correspon denten te Madrid van de Italiaansche bladen bevestigen vandaag, dat in de eerste week van Mei een aanvang zal worden gemaakt met het terugtrekken der Italiaansche vrijwillegers na de groote parade van 2 Mei. (United Press) Nog een Mobamniedaanseb protest tegen de bezetting van Albanië. TUNIS. 14 April (Havas). De Bond van Noord Afrikaansche Mohamedaansche oud strijders uit den oorlog van 1914-1918 heeft in een algemeene vergadering een motie aange nomen, waarin wordt geprostesteerd tegen den aanval, waarvan Albanië het slachtoffer is geworden. Deel der Duitsche vloot uitgevaren. (Men zie ook pag. 6) LONDEN. 14 April 'Havas) De Berlijn sche correspondent van de „Daily Express" bericht, dat zes eenheden van de Duitsche vloot, welke deel moeten nemeft aan de ma noeuvres voor de Spaansche kust. vanochtend uit Kiel zijn vertrokken. De schepen stoom den evenwel niet door het Kanaal van Kiel, doch zetten koers naar het noorden. HEDEN 16 PAGINA'S BINNENLAND. pag. Tegen den Pool Wreszynski, is na een fel en scherp requisitoir vier jaar gevangenis straf geëischt. 3 BUITENLAND. Engeland en Frankrijk zullen Roemenië en Griekenland steunen in geval van agres sie. 1 en 5 Chamberlain heeft medegedeeld dat Enge land het verdrag met Italië niet zal opzeggen 5 SPORT. Sport in 't Kort. 8 Damrubriek. 8 Het Sportgesprek van 4e week. 8 ARTIKELEN, enz. R. P.: Verboden Toegang. j K. de Jong: Vocaal en Instrumentaal concert 2 G. J. Kalt: Uitvoering door leerlingen van Annie Bonarius. 2 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Lind bergh, de Zwijger. g Van onzen Geneefschen correspondent: Zwitserland's militaire maatregelen. g S. A. Reitsma: De Albaneesche steden. 9 Voor de Jeugd. 14 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1