SCHERP EN FEL REQUISITOIR TEGEN WRESZYNSKI Maximumstraf van vier jaar geëischt Critiek op houding der directie van de A. B. Ik ontdek Amerika Zon gevraagd. V E IJ D A G 14 'A'PRI L' 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 voor twee kleine oplichtingen. Millioenenzaak op den achtergrond. DE Officier van Justitie bij de Am- stcrdamsche rechtbank, mr. L. de Blécourt, heeft Donderdag middag een buitengewoon scherp requisitoir gehouden tegen den Pool Wreszynski, die terecht stond wegens oplichting van twee menschen voor een bedrag van rcsp. f 4.000 en f 6.000, be dragen, welke nietig te noemen zijn in vergelijking met de groote geldsommen waarmede dez.e verdachte anders ge wend was te werken. De Officier oefende ook scherpe cri tiek uit op de directie van de Amster- damsche Bank, die met Wreszynski in relatie heeft gestaan. De eisch was de maximumstraf, welke voor dit soort misdrijven kan worden opgelegd, nl. vier jaar zonder aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. Deze man, zoo zeide de Officier in zijn requi sitoir, doelende op den verdachte, is een inter nationale misdadiger, die voor Stavisky niet be hoeft onder te doen. Hij werkt met een buiten gewone fantasie en brutaliteit. Steeds weer wordt de grond hem te warm onder de voeten en steeds weer wijkt hij uit of wordt hij uit gewezen, zoodat hij zelden met de justitie in aanraking komt. Maar hier in ons kleine landje loopt hij eindelijk tegen de lamp. De Officier schetste de wijze, waarop de Ne- derlandsche koopman H. met verdachte in aan raking is gekomen. Wr. bood hem aan zijn se cretaris te worden tegen een salaris van 500 dol lars per maand plus een winstaandeel. De heer H. voelde er wel voor, temeer daar hij zag, dat verdachte uitstekende connecties had, nl. den directeur van de Amsterdamsche Bank. De heer H. vertrouwde hem en stelde hem f 6000 ter hand om er zaken mee te doen. Het was aan vankelijk geen wonder, dat H. den verd. ver trouwde. Zoo zat op zekeren dag de directeur van de Amsterdamsche Bank in de hall van het hotel op verd. te wachten. Verdachte had ge zegd: „Laat die meneer maar wachten. Ik heb hem niet noodig, maar hij mij". Dat maakt indruk! Hierna schetste spr. de wijze waarop verd. juffr. Toni M. f 4000 heeft afhandig gemaakt. Bijna had verd. nog een derde slacht offer gemaakt, nl. de directie van een Zeeuwsche fabriek. Ook in dat geval schermde hij met millioenenbedragen en noemde weer namen, die klonken als een klok. Hij zou getelefoneerd heb ben met de ministers van Defensie van Amerika en Engeland en er zouden groote contracten zijn afgesloten. Maar juist op het oogenblik, dat ver. zijn slag zou slaan, rook de koopman H. lont, hij waarschuwde de politie en verd. werd gearresteerd. Bezittingen van een vriendin verpand. Wreszynski had, toen hij in Nederland aan kwam, geen cent. Dit blijkt uit allerlei dingen. In Amerika moest hij reeds de bezittingen van zijn vriendin Eva Busch verpanden om de ho telrekening daar te betalen. Eva Busch verliet hem en ging naar Nederland. Later kwam verd. ook naar ons land en telegrafeerde naar Eva: „Kom mij van de boot halen en neem f 1000 voor me mee". Ook uit de verklaringen van de hoteldirecties bleek, dat verd. volkomen aan den grond zat. Maar plotseling zat hij dik in zijn geld. Her haaldelijk wiseslde hij ee nbankbiljet van f 1000 en tegen Eva B. zeide hij sprekende over de Amsterdamsche Bank-zaak dat hij f 10.000 voorschot heeft gehad. Precies f 10.000, nl. vier en zesduizend! Deze man wiens kinderen in Zwitserland van honger schreeuwen smeet in Nederland met geld. Hij gaf dure cadeaux en kocht zich piekfijne kleeren. Bovendien het hij door een detective Eva Busch volgen. Dc bankzaak Vervolgens behandelde spr. de Amsterdam sche Bankzaak. De zaak begon voor ons, aldus spr., toen wij na verd.'s arrestatie, een groot, ge wichtig papier, dat z.g.n. opgemaakt was te Washington en geteekend was door drie voor aanstaande Duitschers, in handen kregen. Het bleek, dat dit document was geschreven op papier van Nederlandsch fabrikaat. En nog merk waardiger was aldus de Officier dat ik het handschrift van dezen schelm van een ver dachte herkende. De inhoud van het stuk was aanleiding voor het parket om inlichtingen te vragen aan de directie van de Amsterdamsche Bank. De directeur, mr. van Nierop, vertelde, dat hij met Norris en Wreszynski in zee was ge gaan om Stillhaltevorderingen ten bedrage van 20.500.000 te doen deblokkeeren. De Amsterdam sche Bank verkocht de geblokkeerde vorderin gen voor 17Vï millioen aan Norris-Wreszynski. Dit bedrag zou binnen vier maanden betaald worden. In die pool, die de geblokkeerde vor deringen verkocht aan Norris-Wr., zat ook de Unilever en zelfs het Vaticaan. Van betaling is niets gekomen. In de zaak speelde ook Layton- Bennett een rol, een zeer dubieuse figuur. De schade voor de Amsterdamsche Bank wordt ge schat op 13 a 16 millioen. Dat geld is verdwe nen in de zakken van Norris en consorten. Zij hebben de vorderingen, die zij voor 85 procent gekocht hadden van de Amsterdamsche Bank, di rect verkocht voor 50 procent van de waarde en dat terwijl de koopsom ad. 85 procent van de waarde nog betaald moest worden door de hee- ren. De zwendel ligt er dik boven op. Tijdens het verhoor heeft Wr. tegen den Of ficier gezegd: „Waarom begint u nu met de Am sterdamsche Bank-zaak. Als dat bekend wordt komt ook de Vaticaanstadzaak en de Unilever - zaak uit en dan wordt mijn uitlevering gevraagd en dan zit ik minstens een halve eeuw." Scherpzinnig inspecteur. Tegen den scherpzinnigen politie- inspecteur de Ruiter, die op uitsteken de wijze het politieele onderzoek leid de, heeft Wreszyinski gezegd: „U bent een pientere kerel, jammer, dat ik u niet eerder heb gekend, we zouden prachtzaken hebben kunnen doen." Tevens voegde hij er bij: „Maar 't is maar goed dat u geeen directeur van de Amsterdamsche Bank was, want dan zou ik geen cent hebben losgekregen." Is dat, aldus de Officier, de taal van een on schuldig man. Hij is een allerinbetrouwbaarst man en als je maar een oogenblik met verd. praat, voel je direct naar je portefeuille. De heer van Nierop, die zeer zeker te goeder trouw was, had zich eerder tot het parket moeten wenden. Spr. herinnerde aan dc Vcendammer Hypotheekbank, aan dc H. V. A.-zaak, toen valsche aandeden bijna in omloop werden gebracht door een misdadig complot. Tijdig is in deze zaken inge grepen. In het eerste geval is nog een belangrijk bedrag gered, in het tweede is de H. V. A. voor groote schade be waard. En hoe wordt er niet opgetre den tegen zwendelbankcn! Maar van dit millioenenmisdrijf hebben wij niets ge hoord! „Zijn we dan alleen maar goed om een gestolen fiets uit de bank op te sporen?" zoo riep de Officier uit. Helaas is door de directie niet tijdig aangifte gedaan. Ik maak me sterk aldus mr. De Blé- cfeurt dat we een belangrijk deel van het geld zouden hebben kunnen terughalen. Deze verdachte is een eerste klas schurk. Hoe langer deze zaak duurt, hoe meer klachten ko men er tegen verdachte binnen. Mr. de Blécourt las nog een paar brieven voor van menschen, die blijkbaar ook door verd. zijn „geflescht en uitgekleed", zooals de Officier het uitdrukte. Met enorme brutaliteit trad deze interna tionale zwendelaar op. Alle millioenen, die hij gekregen heeft, heeft hij verzwendeld, verbrast en ver speculeer d. Huizen, drank, kostbaarheden en vrouwen kocht hij. Honderden maakte hij on gelukkig. Zelf Jood zijnde, schroomde hij niet een arme Joodsche familie voor f 4000 op te lichten. Hij is een van die menschen, die oorzaak zijn, dat thans duizenden Joden van huis en hof verjaagd worden. „Helaas kan ik niet die straf cischen, die ik zou willen zien opgelegd. Het wet telijk maximum is vier jaren. Dat is voor dezen man veel en veel te weinig!" „Ik eisch" aldus de Officier „tegen dezen gevaarlijken oplichter vier jaar gevangenisstraf zonder aftrek van voor arrest". De verdediger, mr. A. de Leeuw, concludeer de in zijn pleidooi tot vrijspraak. De verdachte hield ook nog een lange verde digingsrede, waarin hij zijn onschuld betoogde. Op 27 April a.s. zal de rechtbank vonnis wij zen. WEESPER AGENT BUITEN VERVOLGING GESTELD. De raadkamer van het Amsterdamsche gerechtshof heeft thans den Weesper agent W. ook voor het laatste feit, dat hem nog ten laste was gelegd, buiten vervolging gesteld. Aanvankelijk zou de agent terechtstaan voor vijf strafbare feiten. Hij kwam in ver zet en de raadkamer van de rechtbank achtte zijn verzet in vier gevallen gegrond en voor een geval verwees de raadkamer de zaak ter behandeling naar de openbare zitting der rechtbank. De verdediger, mr. Muller Massis, ging van deze beslissing in appèl, evenals de officier van justitie. Het hof heeft den agent thans geheel buiten vervolging gesteld. (Adv. Ingez. Med.) Zware straffen voor het niet- verleenen van medewerking bij verdnisteringsoefeningen. De Amsterdamsche politierechter heeft Donderdag zitting gehouden voor overtre dingen van de luchtbeschermingswet tijdens de op 21 October j.l. gehouden verduisterings oefeningen in de gemeente Diemen. De burgemeester van Diemen, jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein werd als getuige ge hoord. Hij verklaarde, dat de medewerking van de bevolking bij de verduisteringsoefe ningen veel te wenschen overliet. Nadat de betrokken veldwachter deze verklaringen had bevestigd, eischte de offi cier tegen een wielrijder, die met licht had gereden, vijftig gulden boeten, subsidiair twintig dagen hechtenis, welke straf eveneené werd gevraagd voor een voetganger, die on danks het nadrukkelijk verbod van den bur gemeester om zich buiten noodzaak op den openbaren weg te bevinden, zulks toch had gedaan. De politierechter, dr. N. Muller, achtte de feiten zeer ernstig en veroordeelde de ver dachten tot respectievelijk dertig gulden en vijf en twintig gulden boete, subsidiair twin tig dagen hechtenis. PARTICULIERE HUISEIGENAREN VORMEN EEN NIEUWE LANDELIJKE ORGANISATIE. Naar wjj vernemen heeft de samenwerking, die ten vorige jare is ontstaan tusschen de ver- eeniging van huiseigenaars „Het Eigendoms recht" te Amsterdam en de vereeniging van huiseigenaren „Onderling Belang" te 's-Graven- hage vasten vorm aangenomen. In een te Amsterdam gehouden vergadering is in het leven geroepen de bond van besturen van huiseigenarenvereenigingen in Nederland, welke zich ten doel stelt de behartiging van de gemeenschappelijke belangen van vereenigingen van particuliere huiseigenaren. Tot leden van het hoofdbestuur werden aan gewezen de heeren Jan Brouwer en P. H. Het Lam, bestuursleden van „Het Eigendomsrecht" en de heeren J. van Nooy en A. v. d. Hilt be stuursleden van „Onderling Belang". Tot voorzitter van den bond werd gekozen mr. Th. F. Boerlage te Amsterdam, die zich be reid heeft verklaard deze benoeming voorloopig te aanvaarden. Het voorloopige secretariaat van den bond is gevestigd Weteringschans 84c. Amsterdam (C). COURANTEN-RECLAME VOOR VISCH. „Opnieuw hebben wij meer dan 75% van ons reclame-budget voor 1939 in couranten belegd", verklaarde R. P. Harper, verkoopsleider van de Van Camp Sea Food Cy., die o.a. groote hoeveelheden tonijn op de Amerïkaan- sche markt brengt. Hij voegde er aan toe: „Aan de pro ductiviteit van advertenties in couran ten is het in de eerste plaats te dan ken, dat de consumptie van tonijn sinds 1921 met 4000 is gestegen." Schrijf duidelijk en adresseer volledig. Bij verzending van post voor de grenstroepen. De regeling van den postdienst ten behoeve van de troepen, welke voor de grensbeveili- ging onder de wapenen zijn, geschiedt door daarvoor ingerichte veld postkan toren, welke o.m. zorgen voor de uitreiking van alle voor de militairen bestemde poststukken. Het is van het grootste belang voor een vlotten gang van zaken, dat deze correspon dentie zoo volledig mogelijk wordt geadres seerd. Vermeld moeten worden: naam. voorletters en militairen rang, alsmede het corps en het onderdeel waartoe de militair behoort of waarbij hij is gedetacheerd. En ten slotte: duidelijk schrift. Indien het publiek hiermede rekening wil houden, krijgen de militairen aan de grens op tijd him post. Kinderen speelden met vuur. Felle brand in rietopslagplaats te Drimmelen. Doordat kinderen met vuur speelden, is Donderdag brand ontstaan in een groote op slagplaats van den heer Schweitzer, opper- brandmeester te Drimmelen (gem. Made). In de opslagplaats bevond zich 45.000 K.G. riet en een groote hoeveelheid beschoeiïngs- materiaal. De brand nam een grooten omvang aan en dreigde de omliggende woningen aan te tasten. De plaatselijke brandweer moest de assistentie inroepen van de brandweer van Breda, die spoedig ter plaatse was. Na een uur slaagde men er toen in het vuur onder de knie te krijgen en was het gevaar voor uitbreiding geweken. Het woonhuis van den heer Schweit zer, dat reeds door de vlammen was aange tast, wist men te behouden. De schuur, waarin het riet en het be schoeiingsmateriaal was opgeslagen, werd met den inhoud een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. ARBEIDER ONDER GRONDGRAAFINLACHINE GERAAKT EN OVERLEDEN. Donderdagmiddag is in de steenfabriek der firma Jurgens te Bemmel de negentienjarige arbeider A. Leyzer onder een grondgraaf- machine geraakt. Hij werd hierbij zoodanig gewond, dat hij korten tijd na het ongeluk is overleden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 12 April 1939. is met in gang van 18 September 1939 aan mr. F. D. Holle man, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onder wijs te geven in de geodesie: dr. ir. F. A. Vening Meinesz. Is benoemd tot lector in de afdeeling der scheikundige technologie aan de Technische Hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de scheikundige technologie: dr. ir. P. M. Heer tjes, thans assistent. Is met ingang van 1 October 1939 benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in het oud-va- derlandsch recht en zijn geschiedenis: mr. W. van Iterson, te Leiden. Is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de af deeling der algemeene wetenschappen aan de Technische Hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde: dr. R. de Laer Kroning, lector aan de Rijksuniversiteit te Groningen, met toekenning van gelijktijdig ontslag uit laatstgenoemde functie. Tough Guys' De Amerikanen die ge in New York ontmoet zijn wel-gekleede en even wei-gemanierde mannen. Ik geloof niet dat er een hoffelijker man bestaat dan de doorsnee-Amerikaan. En zij zijn geen gangsters, maar mannen als gij en ik: opstaan, werken, eten, koffie, krant, pantoffels, bedje-toe en Zaterdagavonds een bioscoopje. Nee, de doorsnee-New-Yorker is geen cow boy en geen gangster, doch een man met een gezin, een baantje en een verre, hooge. kleurige regenboog ergens in het diepe blauw van zijn hemelsctie illusies: een huisje, een tuintje in de zon en zelf-kippenhouden. Toch zijn er nog wel van die taaie rakkers, „tough guys", onmaatschappelingen, boeiend als alles wat uitzonderlijk is, uitzonderlijk in de richting van het verhevene, of uitzonderlijk naar den kant van de onderwereld. Twee tough guys stonden dezer dagen in de Amerikaansche aandacht. Mag ik U voorstellen: Johnny Torrio, bijge naamd The Little Fellow, 't kleine kereltje Hij is voor zijn rechter verschenen alleen maar wegens belastingontduiking. Maar Johnny Torrio, vijf-voet-vijf-lang heeft meer op zijn kerfstok. Een heel leven van misdaad. Een heel leven aan het hoofd van de misdaad. Al Capone beschouwde hem als zijn baas. en toen ..Dutch Schultz" neer geschoten als een hond. de laatste woorden van zijn misdadige leven wijdde aan den ..Boss", bedoelde hij Johnny Torrio. De jonge generatie kent zijn naam niet meer. Maar in de dagen van de dranksmokkelarij en de po litiek als werktuig en doelwit van de ruwste en sluwste misdadigheid kende „het Milieu" hem heel goed. Toen lag zijn naam, angstig- zacht uitgesproken, op aller lippen in de kleine, blauwgerookte bars van New-Yorks en Chicago's achterbuurten. Hij was nooit een man van reclame en pu bliciteit, John Torrio. Maar in een gansche periode van zeldzame criminaliteit was hij de meest sinistere figuur van de Vereenigde Sta ten. de heerscher van de misdaad, de absolute vorst over een keizerrijk der duisternis, dat zich uitstrekte van New-York over Chicago tot San Francisco. Het was John Torrio die Chicago be- heerschte, en niet Al Capone, zooals de men schen geloofden. En het was John Torrio, wiens schranderheid de wandaden van Lucky Luciano heeft uitgedacht en geleid. In Newark, St. Louis, Miami Beach, Detroit, Denver, Milwaukee hielden de vingers van de Little Fellow overal de roode draden vast. Maar wanneer u hem ontmoette zoudt u hem heel anders vinden, dan u hem zich had voor gesteld. Hij is grijs, rustig en bedachtzaam, hij spreekt zacht, beleefd en bescheiden. Hij heeft een eenvoudig, goed-gemaakt blauw pak aan. Hij ziet er uit als een rustig koop mannetje. Het volmaakte beeld van een schuwe knaap, die zijn eigen zaken behartigt en die z'n neus niet in andermans aangelegen heden steekt. Zoo heeft hij altijd geschenen. Zoo bescheiden en beleefd en rustig is hij al tijd geweest. Beleefd, bescheiden en rustig, met ijswater in zijn aderen. Zoo was de Little Fellow tot het laatste schot uit de machine geweren van zijn ondergeschikten. Altijd zich terugtrekkend, terwijl de meeste van zijn vijanden en een groot aantal van zijn vrienden zich voor eeuwig teruggetrokken hebben. Dion O'Bannion is dit jaar doodgeschoten in Chi cago, tegelijk met Hymie Weiss en Schemer Druci. Voor eeuwig hebben zich teruggetrok ken Legs Diamond en Mad Dog Coll en de Dutchman en ontelbare anderen, wier namen nooit in de Amerikaansche kranten hebben gestaan. En zij die niet per kogel zijn verdwe nen, zijn op den achtergrond geraakt: Lucky en Scarface en Waxey Gordon. En slapend in de zon van Hot Springs, trachtend rustig te leven en te vergeten is Owney Madden, de schrik van San' Francisco Nu komt de Little Fellow voor zijn rechter wegens belastingontduiking. Zelfs de rechter zal hem in zekeren zin er kennen Want hij weet evengoed als alle detec tives. die dertig jaar zijn spoor hebben gevolgd, dat ge allerlei fclechts van Johnnv Torrio kunt zeggen maar dat hij hersenen heeft en een geboren organisator is. Wanneer hij het had gewild, deze jongen uit de New-Yorksche ach terbuurten. of wanneer de samenleving hem de kans had gegeven, was hij misschien een van de grootste zakenlui of bankiers of poli tici van de Vereenigde Staten geweest. Die deftige rechter weet, evengoed als elke politie commissaris. dat Johnny Torrio het zelfs in de misdadigheid zooveel verder gebracht heeft dan alle anderen omdat hij een geniaal man is. En dan is er de actueele geschiedenis van Earl Durand. dp .Tarzan" van Beartooth Mountain Geen geschiedenis van misdadige hersenen, maar misdadige handen. Een korte geschiedenis: Durand had, buiten den jacht tijd, een eland geschoten. Hij werd gearres teerd. Earl Durand schoot zijn beide cipiers dood, vluchtte en verschanste zich in de ber gen. Een sterke politie-macht ging hem be legeren. Weer schoot hij twee mannen dood. Hij brak door den keten zijner omsingelaars, verscheen plotseling voor den kassier van een bank in de stad en eischte 2000 dollars. Toen de kassier die manmoedig weigerde schoot Earl Durand hem een kogel door het hoofd. Op straat vluchtende voor zijn achtervolgers werd hij getroffen door een kogel, afgeschoten door een zeventien-jarigen knaap. Maar die kogel mocht hem niet dooden. Stervend schoot Tar zan van Beartooth Mountain zich zelf een kogel door den slaap. „Onze" IJje Wijkstra zit in de Leeuwarder gevangenis. De Ameri kaansche Earl Durand rust in een graf, be dolven door bloemen; een laatste groet van zijn ouders, brave boerenmenschen. Dit is een geschiedenis, waarin beschaving en wildheid tegen elkaar stooten onder vreemde omstandigheden Durand is een goed en vlug leerling geweest, zoowel op de lagere ais op de middelbare school. Maar plotseling verdwijnt hij in de bergen om het leven van een wilde te gaan leiden, stroopend. jagend, visschend en levend van rauw vleesch. Hij wordt gearresteerd wegens het stroopen van een eland. Hij wordt opgesloten. De onweer staanbare drang, die hem de wildernis in drijft om de volstrekte vrijheid te zoeken toont dezelfde minachting voor de wetten der geordende samenleving als een achtervolgd beest zou toonen. Hij schiet zich een weg naar de vrijheid. En later schiet hij nog drie men schen neer. Dit alles wegens het stroopen van een eland. En waarom? Misschien ligt het antwoord in een verward brein. Een psychiater zou kunnen zeggen dat Durand claustrophobic had. die angst om in een gesloten ruimte te zijn die andere man nen vóór hem gek gemaakt heeft. Twee .tough guys", twee taaie knapen, die dezer dagen onder de onbescheiden aandacht van het Amerikaansche publiek en van de persfotografen de headliners en de blocnote helden van de sensatie-pers gestaan hebben Little Fellow en Tarzan, Johnny Torrio en Earl Durand, de geest en het lichaam in dienst van de volstrekte misdadigheid. Niet als ken merkende excessen van de Amerikaansche samenleving, maar van de eeheele maatschap- pi! en de gansche menschheid. Little Fellow zat ijzig kalm voor zijn rech ter Tarzan liet in de aarde van zijn Bere- ^and-bergen En de zeventienjarige knaap die het opge jaagde wild aanschoot werd voor de microfoon gesleept om alles haarfijn te vertellen. Mr. E. ELIAS. Zoudt u zieken, in hun leven Vol van zorg en moeilijkheid. Wat meer zonlicht willen geven. Dat hun warmt' en vreugd bereidt? k Hoor u al in mijn gedachten Daarop zeggen: wat een vraag. Wat zoudt u van mij verwachten, Als ik daartoe kans zag. graag! ALs 'k de zegenende stralen Van den levenbrenger Zon. Van het firmament kon halen En een zieke geven kon Zoo uw antwoord en bij voorbaat Was ik daar al zeker van, Weet. u. dat het er zoo voorstaat. Dat het inderdaad ook kan? 'k Weet wel, het zal u niet lukken, Ai spant u zich nog zoo in. Stralen van de zon te plukken In den letterlijken zin; Maar u kunt voor 't zelfde zorgen, Als u mild uw gave geeft. Als de „Zonnestraal" op morgen, Jaarlijksche collecte heeft. Neem een speldje van het kussen, Steek het daarna op uw jas, Stop uw gift in een der bussen, Dat 's geen hokus pokus pas. Maar u koopt er zonnestralen Voor de arme lijders mee Aan die ergste aller kwalen. De gevreesde t.b.c. Eens per jaar slechts komt zij vragen, De collecte „Zonnestraal". Maar dan moet het dus ook slagen, Op een waarlijk groote schaal.... 'k Vraag u, daartoe bij te dragen, Elk naar kracht, maar allemaal. Was bang de straat over te steken. Nu bevrijd van alle rheumatische pijnen. „Twaalf maanden leed ik de hevigste rheuma tische pijnen in mijn beide knieen. Tweemaal werd ik behandeld, maar het gaf niets. Ik kon geen trap op of af. Ik was bang de straat over te steken, want ik was al mijn zelfvertrouwen kwijt. Veertien dagen geleden begon ik met Kruschen Salts en nu ben ik al een heel an der mensch. Ik loop kwiek en steek de straat met een gerust hart over. Mijn pijnen worden steeds minder". D. L. Rheumatische pijnen ontstaan bijna steeds door de schadelijke afvalstoffen, die in Uw organisme achterblijven, waarvan urinezuur een der voornaamste is. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot regel matige. krachtige werking, waardoor de afval stoffen langs de natuurlijke kanalen worden verwijderd, waardoor het bloed wordt gezui verd en de pijnen verminderen, om binnen korten tijd geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Tienduizend gesteunden minder dan een maand geleden. Aantal verzorgden in een jaar met Wz pCt. verminderd. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte voor loopige gegevens in de week 20 t.m. 25 Maart 1939 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 579.941 per sonen (waaronder 75.697 landarbeiders). Van de 504.244 verzekerden, buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 21.9 (in de vorige verslagweek, 6 t.m. 11 Maart 1939. was dit percentage 22.8.) Van de 579.941 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was hpt werkloos heidspercentage 21.1 (vorige verslagweek 21.9). In de overeenkomstige verslagweek van Maart was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de per centages, indien de landarbeiders buiten be schouwing worden gelaten); 1932 24.0 (24.7) 1933 29.4 (29.8) 1934 24.8 (26.4) 1935 28.4 (31.0) 1936 30.8 (33.4) 1937 26.8 (28.7) 1938 24.4 (25 9) 1939 21.1 (21.9) Op 25 Maart waren bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven 365.601 werkzoekenden, waarvan er 347.919 werkloos waren (nJ. 334.524 mannen en 13.395 vrouwen) Het aantal tewerkgestelden is thans on geveer 1500 en het aantal gesteunden ruim 10.000 lager dan een maand geleden. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat door werkzaamheden in veenderijen en land bouw een groot aantal personen weder werk vond in het vrije bedrijf. Van de geheel werklooze verzekerden ont vingen er in de verslagweek 19.908 ultkeering uit de werkloozenkas. In één jaar is het aantal tewerkgestelden met 21.000 vermeerderd en het aantal ge steunden met 30.750 afgenomen, tezamen vormende een vermindering van het aantal verzorgden met 9.750 of bijna 4y3 pet. Blijkens mededeeling van het werkfonds waren op 25 Maart 1939 bij werken, die met behulp van dit fonds worden uitgevoerd, direct werkzaam ruim 9.000 arbeiders Bo vendien is voor een aantal arbeiders, dat kan worden geraamd op plm. 4.500 als gevolg van bedoelde werken werkgelegenheid ontstaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5