ÏÏloAgen: „ZimnMt/uiai'- GoMexUe WERKZAME NIEREN l/aat £uxe i/etkuut GARAGE RABO VRIJDAG 14 A'PRir 1939 H A ARDE M'S DAGBEAD Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Zestigjarig bestaan der afd. Haarlem. Ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan hield de af deeling Haarlem van de Alg. Ver- eeniging voor Bloembollencultuur in café-res taurant Brinkman, Plein, een bijeenkomst die o.a. bezocht werd door vrijwel alle oud-leer lingen van den eenige weken geleden geslo ten bloembollenwintercursus, De voorzitter, de heer J. M. C. Hoog, vestig de in zijn openingswoord de aandacht op het feit, dat er steeds een goede verstandhouding heeft bestaan tusschen het Hoofdbestuur en de afdeeling Haarlem, getuige het gebrand' schilderd raam in het Krelagehuis. Haarlem is altijd 'n centrum geweest van ibloem bollen-, speciaal tulpencultuur en -handel, onze stad is de zetel van het Hoofdbestuur der Alg. Vereeniging. Spr. gewaagde van den tulpenwindhandel: groote sommen werden toen betaald voor „ge streepte" tulpen, die ontstonden uit zaad van éénkleurige tulpen; het „gestreepte" was een ziekteverschijnsel, dat nu en dan werd gecon stateerd in de voorraden, die dus zeer groot moeten geweest zijn. Hierna was het woord aan den secretaris, den heer C. L. F. Sarlet. Deze las eenige tele grammen en brieven van gelukwensch voor, o.a. ingekomen van de afdeelingen Hillegom en Schoten-Velsen. Historische bijzonderheden. Vervolgens deed de heer Sarlet verschillende mededeelingen betreffende de geschiedenis der afdeeling. ontleend aan de notulenboeken van de afgeloopen 60 jaar. Op 4 Maart 1879 werd in den Doelen op initiatief van den heer J. H. Krelage de afd. Haarlem gesticht. De heer J. Polman Mooy werd voorzitter, de heer A. C. Groenewegen. secretaris en de heer D. J. Ziegler, penning meester. De heer Groenewegen kon zijn be noeming niet aannemen en in zijn plaats werd op 2 April gekozen de heer L. de Breuk. Al spoedig werd een onderlinge tentoonstelling gehouden. Eind 1879 reeds moest de heer Polman Mooy wegens drukke bezigheden voor zijn voorzittersfunctie bedanken; in zijn plaats werd gekozen de heer J. H. Kersten, die vele jaren de afdeeling leidde. Het ledental groeide inmiddels voortdurend, zoodat in Maart 1881 het bestuur met 2 leden werd uitgebreid. Van 10 tot 12 Maart 1883 werd weder een tentoonstelling gehouden, die uitmuntend slaagde. De financieele toestand der afdeeling vorm de steeds een lastige factor: in de vergadering van 18 Februari 1925 werd ter kennis der leden gebracht, dat de contributie der leden wel f 1360 bedroeg maar dat daarvan het hoofdbestuur 9/10 kreeg en dus de afdeeling zelf slechts f 136. Dit was de reden, dat het 50-jarig bestaan der afdeeling geheel onop gemerkt is voorbijgegaan. Alleen het Hoofdbe stuur had hieraan aandacht gewijd; het noodigde de afdeeling Haarlem met 7 andere eerst opgerichte tot bijwoning van de onthul ling van een gedenkraam in het Krelagehuis op 12 Maart 1929. Voor en na heeft de afd. subsidies toege staan voor verschillende feestelijkheden. In 1927 organiseerde zij in het nieuwe Vei linggebouw een Kerst-tentoonstelling, die veel succes had. Het laatste werk van de afdeeling is ge weest net oprichten van een „Bloembollen cursus", die uitnemend is geslaagd. „Hollands Glorie" Hierna werd de Hobaho-film „Hollands Glorie" vertoond, waarvan in de eerste plaats doel is, zooals de heer v. d. Nouland namens de Hobaho uiteenzette f nadat hij de jubileerende afdeeling hartelijk had gelukgewenscht)zoo veel mogelijk vak voorlichting te geven, die in dezen tijd van buitenlandsche concurrentie zeer gewenscht is. De interessante film (gedeeltelijk in kleu ren) laat zien hoe grond voor bloembollen cultuur geschikt gemaakt wordt, hoe bollen worden gesorteerd en geplant, hoe door ver warming van den bodem de vroege bloei wordt bevorderd, kortom: hoe groot en intens de zorgen zijn, die aan de cultuur worden ge wijd. De voorzitter dankte den heer v. d. Nouland. waarna namens de cursisten een kort woord van dank tot het bestuur werd gesproken voor de uitnoodiging voor dezen leerzamen avond. Vereeniging van oud-cursisten. Zij nog vermeld, dat staande de vergadering een Vereeniging van oud-deelnemers aan den „Bloembollencursus" werd opgericht en een voorloopig bestuur gekozen. Anti-revoliitionnaire kies vereeniging. Mr. A. Bruch en Mr. H. Bijleveld aan het woord. Donderdagavond hield de Centrale Anti Re volutionaire Kiesvereeniging „Nederland" en Oranje" te Haarlem een bijeenkomst in het ge bouw van den Ned. Protestantenbond, in de Ja- cobstraat. De zaal was geheel bezet, toen de heer W. C. Bakker, secretaris der vereeniging, de bij eenkomst met gebed opende. Het Geref.Ge mengd Koor „Door Zang Vriendschap" onder leiding van den heer A. F. de Braai en de orga- niste Betty Duvelaar verleenden hun medewer king. Als eerste spreker trad op mr. A. Bruch, lid van Gedeputeerde Staten. Spreker gaf een uiteenzetting van de staats inrichting van Nederland, inzonderheid van de Gedeputeerde Staten en de Provinciale Staten. Wij mogen blij zijn dat wij in ons land ook in politiek opzicht vrij van gedachten mogen wis selen. Doch deze vrijheid legt ook een groote verantwoordelij lcheid op. Wij anti-revolutionai ren hebben de pretentie „het zoutend zout" te zijn. De anti-revolutionair kijkt met een scheel oog naar overheidsbemoeienis. Wanneer de maatschappij echter zichzelf niet helpen kan is het de plicht der overheid in te grijpen. De werkloozensteun is een voorbeeld van dit in grijpen op de juiste wijze. Wat het provinciaal bestuur betreft noemde spr. Noord-Holland vooruitstrevend; electrici- teits- en waterleidingbedrijf worden hier door de overheid bestuurd, en de anti-revolutionairen zijn het er geheel mee eens dat de overheid hier besturend optreedt. De anti-revolutionairen zullen zich echter te gen overheidsbemoeienis, indien deze niet nood zakelijk is, verzetten. Wij beschouwen den overheidssteun als een „beugel voor een kind dat zwakke beenen heeft" aldus spr. De bedoeling van dien beugel is om zichzelf overbodig te maken. Bij de overheidsbe moeienis moeten de maatschappelijke organisa ties. ongeacht de strekking, zooveel mogelijk in geschakeld worden. Met voorbeelden lichtte spr. den invloed der Gedeputeerde Staten op het bestuur der Ge meenten toe. Naast het provinciaal karakter dat de Staten verkiezingen bezitten hebben ze ook een alge- meene politieke beteekenis, aldus mr. H. Bijle veld in zijn rede over „Op veilig compas", welke op de woorden van mr. Bruch volgde. De verkiezingen zijn zoozeer belangrijk omdat uit het effect een Nederlandsch geluid gehoord moet worden. Spr. critiseerde de S. D. A. P. en ontzenuwde de bewering dat de sociaal-democratie in Zwe den zoo goed gaat door te zeggen dat Zweden zijn welvaart dankt aan de levering der grond stoffen voor de bewapeningsindustrie. Door de verkiezingen zal ook voor het buiten land duidelijk moeten worden dat we onze neu- traliteits politiek willen, toepassen en dat we de -ca*- Adv. ingez Med.i defensie wllen drijven in de richting waarin deze op het oogenblik gaat. Het is noodzakelijk dat we de politiek van vandaag vervolgen. In Nederland heeft de regeering met haar aanpassingspolitiek veel voor de werkloosheid gedaan. Sedert het optreden van het huidige ka binet zijn 180.000 werkloozen aan den slag ge gaan, terwijl bijv. in België in hetzelfde tijds bestek 192.000 menschen meer werkloos zijn ge worden, terwijl daar toch de socialisten aan het bewind zijn geweest. Spr. deed een beroep op de aanwezigen om op den lijstaanvoerder mr. Bruch te stemmen en stelde diens kwaliteiten in het licht. De bijeen komst werd met samenzang en gebed besloten. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Ds. H. A. C. Snethlage uit Hilligersberg spreekt Zondag a.s. voor de Vereen, van Vrijzinnig Her vormden in het gebouw Jacobstraat. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten in het filiaal. In het filiaal „Huis te Zaanen", van de Stads bibliotheek en Leeszaal, zijn de volgende aan winsten ter beschikking gekomen: NATUURWETENSCHAPPEN: BAREN, VAN. De vormen der aardkorst. GüNTHER. Het leven der insecten. KEARTON. Met de camera door oerwoud en steppe. MUZIEK: HUTSCHENRUYTER. Richard Strauss. KAPP. Paganini. ROLLAND. Handel. LETTERKUNDE: LINDEN, VON DER. Deutsche Heldensagen. TIMMERMANS. Uit mijn rommelkas. VOS, M.ARGOT. Vlammende verten. GESCHIEDENIS VAN HAARLEM: EKAMA. Het klokhuis en zijn klokken te Haarlem. EKAMA. - Remeyn de Hooghe en de Hortus medicus. ENSCHEDé. Haarlem van 15 Nov. tot 2 Dec. 1813. ENSCHEDé. De Haarlemsche bleekerijen. GER LINGS. De Nes van Balyen es. WEES- en oudeliedenhuis Ev. Luth. gem. 1738—1938. Dijk te Beverwijk doorgestoken. Officier eischt drie maanden tegen tuinder. Drie maanden gevangenisstraf eischte de Of ficier bij de Haarlemsche Rechtbank Donder dag tegen een 40-jarigen tuinder uit Beverwijk die een dijkje, dat langs zijn land liep had doorgestoken, waardoor gevaar voor overstroo ming was ontstaan. De dijk was driemaal door gestoken en de tuinder bekende, dat hij het twe-e maal heeft gddaan. Langs zijn land liep een beekje; daardoor had hij dikwijls last van hoog water omdat zijn grond hooger lag dan de gronden aan den anderen kant van den dijk. Daarom had hij den dijk doorgestoken. De verdachte deelde echter ter terechtzitting mede, dat zijn land slechts 1 a 2 c.M. hooger lag dan het land aan den anderen kant van den dijk. Hij had met een waterpas proeven genomen. Twee getuigen a décharge, de oud wethouder der voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin en een tuinder waren bij deze proeven aanwezig geweest. Zes andere tuin ders meenden echter dat hun landen veel lager gelegen zijn. Zij hadden door den dijkdoor braak schade geleden. Van een van hen was een veld met irissen bedorven. Ook een sigarenfabrikant aan den Notweg het drama speelde zich op de grens der gemeente Heemskerk en Beverwijk af had op zijn terrein last van het water gehad. Eenige tuinders hadden des nachts den ver dachte met een schop onder zijn arm gezien. De officier noemde het doorsteken van den dijk een infamen streek. Alleen de verdachte had daar voordeel bij. Alle anderen leden daardoor schade. Hij heeft uit zelfzuchtig heid getracht zich zelf te bevoordeelen ten koste van anderen. De officier kwam tenslotte tot bovenver melden eisch, waarna de president bij uit spraak bepaalde op 27 April. ZORG VOOR M IEMAND verdraagt verstopping dor Inge wanden. maar traag funotlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek. Ischial ol spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsch middel. Stel uw gozondheld niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar lljke bestanddeelen en hebben In Holland rulnt 30 Jaren ongeëvenaard succes behanld. I H Rugpijn Nieren Pillen B (Adv. Ingez. Med.) Copyright P. I B Bo« 6 Cop.nkog.i. r sloeg de soldaat vuur. Éénmaal! Tweemaal! Driemaal! vonkte het. Lachend keek de soldaat op, ondanks den strik om zijn hals. HATUURLIJk BRONWATER 77- WOESTE HOEVE OP DE VEtO.WE (Adv. ingez. Med.) Een maand geëischt tegen Hillegomschen chauffeur. Schuldig aan ongeluk op den Lisserdijk Dood door schuld. Dat was den 25-jarigen Hillegomschen chauffeur ten laste gelegd, die Donderdagmiddag voor de Haarlemsche Recht bank terechtstond. In den nacht van 22 op 23 Februari j.l. kwamen twee Hillegomsche kellners bij hem en vroegen of hij genegen was hen naar een café in de Haarlemmer meer te brengen dat misschien nog wel open zou zijn. De chauffeur stemde hierin aarzelend toe; er was dien avond namelijk een dikke mist. Voor alle zekerheid hij was bovendien bang voor ruzie nam hij een vriend, een 19-jarige landarbeider mee. Deze ging naast den chauffeur zitten en de twee kellners, de gebroeders P„ namen op de achterbank van den ruimen vierdeurswagen plaats. De tocht, die zoo noodlottig zou afloopen ging over Lisse naar de Haarlemmermeer. Het bewuste café was aait den Lisserdijk gelegen. De zaak was echter reeds gesloten en na eenige dis cussie besloot men om terug te keeren. Bij deze manoeuvre geraakte de auto echter in het water en de twee kellners kwamen jam merlijk om het leven. ..We waren al gedraaid, zei de 19-jarige landarbeider, die met den chauffeur gered was en nu als getuige optrad en toen schoten we plotseling bij het vooruit rijden in het water. De chauffeur had zijn parkeerlampen aan en er was veel mist. De 23-jarige adjunct inspecteur van politie, de heer T. Jansen uit Hoofddorp, die het onderzoek geleid had be vestigde. dat er dien avond een dikke mist hing. Met de politieauto had men zich slechts langzaam naar de plaats van het ongeluk kunnen begeven. Pres. tot verd.: Vond u het nu wel vertrouwd om met zoo'n dikken mist te gaan rijden? Verd.: We rijden dikwijls in slecht weer. Pres.: Maar dan betreft het meestal drin gende boodschappen; dat was hier toch niet het geval? Verd.: Ik heb de gebroeders P. nog gewaar schuwd doch ze wilden nog vrienden in Hoofd dorp ontmoeten De verdachte vertelt dan, dat hij zijn auto in de eerste versnelling had en juist gekeerd was toen hij plotseling in het water reed. Namens den vader der verdronken jongens werd hierna een civiele vordering ingesteld ten bedrage van f 112, die later door den ver dediger mr. H. O. Drilsma werd bestreden. Dokter J. Hulst uit Leiden had als deskundige vastgesteld, dat de beide kellners door ver drinking om het leven waren gekomen. Requisitoir De officier hield hierna een uitvoerig re quisitoir waarin hij trachtte aan te toonen dat de chauffeur „hoogst roekeloos en onvoor zichtig" heeft gereden. Er zijn twee mogelijk heden; de chauffeur heeft bij het naar voren rijden het water gezien en dan had hij er niet in moeten rijden, óf hij heeft het water door den mist niet kunnen zien en dan had hij daar niet mogen draaien. Waarschijnlijk is het zoo gegaan, aldus de officier, dat er een woor denwisseling is ontstaan tusschen den ver dachte, die wilde terugkeeren en de gebroe ders P.. die door wilden rijden naar Hoofd dorp. De chauffeur heeft toen de knoop door willen hakken en de auto gedraaid doch daar hij eenigszins opgewonden was heeft hij deze manoeuvre niet vlekkeloos uitgevoerd. Op grond daarvan achtte de Officier de ten laste gelegde „dood door schuld" bewezen en eischte hij een maand gevangenisstraf. Mr. H. O. Drilsma merkte op. dat de Officier vrij veel moeite heeft gehad om de schuld te kunnen construeeren. Het gaat toch niet op om te redeneeren zooa's de Officier doet: Als men te water rijdt heeft men schuld. Men moet aannemelijk kunnen maken dat er inderdaad van schuld sprake is. Dat is hier zeker niet het geval. Als de chauffeur opgewonden is geweest, is dat een reden te meer om hem te verontschuldigen indien hij dan bij het draaien niet alle voorzichtigheid in acht zou hebben genomen. Uit niets is echter gebleken, dat hij niet voorzichtig is geweest Met k!em drong de verdediger daarom op vrijspraak subs, een clemente straf aan. (Adv. ingez. Medj PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 15 APRIL 1939. Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio P. T. T. Nord 9.30; Ned. Brussel 12.35: Keulen 1.30;! Pauze 2.50; Fransch Brussel 2.55; Keulen 3.20; Fransch Brussel 5.20; Ned. Brussel 6.20; Keulen 7.50; Ned. Brussel pl.m. 10.20; Keulen pl.m. 10.30. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20: London Regional 10.35; Droitwich 12.20: London Regional 2.35: Droitwich 5.20; Motala of diver sen 9.45. Droitwich 10.00. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. VOLKSVOORSTELLING SCHIJN EN WERKELIJKHEID. Wegens het succes bij vorige opvoeringen zal Het Nederlandsch Tooneel (dmecteur Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. De- fresne) op Zondagavond 16 April in den Standsschouwburg nogmaals een voorstelling geven van Schijn en Werkelijkheid door Paul Vincent Carroll. Dit zal een volksvoorstelling zijn. Optredenden zijn: Charlotte Kohier, Mies Elout, May Vollenga, Stine Lerou, Albert van Dalsum, Jacques de Haas, Jacques Snoek, Jo- han Schmitz, Gysbert Tersteeg Hans van Meerten. Regie: Albert van Dalsum. zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM TEL. 17266 Verzekerde Wagens PERSONALIA Bij Koninklijk Besluit van 11 April 1939 is met ingang van 15 April 1939 benoemd tot voorzitter der tariefcommissie mr. C. W. Thöne te Bloemendaal, thans lid en onder-voorzitter van genoemde commissie. EXAMENS. Stuurlieden-examen. Voor het diploma stuurman gr. handels vaart is geslaagd voor 2en stuurman F. J. M. Aben. GOEDE TEMPELIEREN. Ja, daar stonden de drie honden al. De eerste, met oogen zóó groot als theekopjes, de tweede met oogen zoo groot als molensteenen en de grootste, die oogen had zoo groot als de ronde toren. De Hulpdistrictsloge „Vereend van Zin" der Internationale Orde van Goede Tempelieren te Haarlem belegt een filmochtend op Zondag 16 April in het Frans Halst-Theater Als hoofdfilm zal de bekende film „100 Mannen en één meisje" draaien. Verder wordt een cultuurlilm vertoond. Ook wordt een kort propagandistisch woord gesproken. HAARLEM 12 April 1939. ..Help me", riep de soldaat tegen de honden, „help me, want men wil mij ophangen en daar heb ik de grootste bezwaren tegen." (Wordt vervolgd). Andijvie f 0,08 per struik Sla f 0,06f20,08 per krop Spinazie f 0,10f 0.15 per K.G. Witlof f 0,20—f 0,30 per K.G. Postelein f 0.25—f 0,30 per K.G. Bieten f 0.08 per K.G. Wortelen f 0.07—f 0,08 per K.G. Uien f 0,03f 0.04 per K.G. Roodekool f0,16f 0,18 per stuk Gelekool f 0,12f 0,14 per stuk Bloemkool f0,18f 0,20 per stuk Komkommers f0.llf0.13 per stuk Raapstelen f 0,12f 0.14 per bos Rabarber f 0,11f 0,13 per bos Radijs f 0,02Vóf0.031'; per bos Selderij f 0,07f 0,08 per bos Prei f 0,20f 022 per bos Tomaten f 0,30 per pond Knakpeen i 2.25—f 2;75 per kist

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6