Aan allen! RAADSELS BRIEVENBUS VRIJ PAG 14 A PR It 1939 HA"'A"R GEM'S DAGBCAD 1~4 IK zou hier boven kunnen zetten Jan Adriaansz. Leeghvvater, want over hem gaat het hier en 't is op veler verzoek dat ik nog eens wat over dien merkwaardiger man schrijf. Eigenlijk heette hij Jan Adriaansz. Jullie weten wel, dat maar heel weinig menschen in dien tijd een achternaam hadden en dat had hij ook niet. Als hij later zooveel meren en plas sen heeft drooggemaakt, krijgt hij van het dank bare volk den bijnaam van Leeghwater en dan voegt hij dezen bij zijn naam en noemt zich 't vervoig Jan Adriaansz. Leeghwater. Hij is in 157.5 geboren als' zoon van een eenvoudig tim merman en molenmaker in het dorpje De Rijp, dat gebouwd was op een smalle strook land tus- schen de Schermer en de Beemster, twee groote plassen, wier golven steeds knabbelden aan den grond, waarop Jan's wiegje stond. Daar vader druk werk had aan de vele bruggen en sluizen en watermolens in dit waterrijke deel van N. Holland, was niets natuurlijker dan dat Jan ook in 't bedrijf van vader werd opgeleid, 's Win ters was er echter in het timmervak weinig te doen; Jan was er de jongen niet naar om dan met de handen over elkaar te gaan zitten. Hij legde zich in dezen tijd dan toe op teekenen en houtsnijkunst, leerde zelfs Fransch en Duitsch. Later repareerde hij ook klokken; was ook een uitstekend meubelmaker en metselaar. Als met selaar heeft hij o.a. gewerkt aan het stadhuis te Amsterdam, volgens Vondel het achtste Wereld wonder. Als Jan de streek doortrekt om molens en sluizen te repareeren, ziet hij telkens weer opnieuw, hoe de plassen steeds grooter worden Ook van de boeren hoort hij niets dan klachten over het steeds meer afgeknabbeld wordende land. Als hij alle plassen en meren, die hij op zijn vele tochten ziet, telt, komt hij een eind in de dertig en hij is er van overtuigd, dat het hier zal gaan als met den Sint Elizabethsvloed bij Dor drecht of als in Zeeland bij Reimerswaal als de waterwolf niet bedwongen wordt. Die plassen kunnen drooggemaakt denkt Jan; er zijn immers al enkele meertjes drooggemaakt. Maar de boe ren vinden zijn plannen, als hij er met hen over spreekt, onzin. Deels om de groote kosten, deels omdat ze meenen, dat de eenden, die nu nestelen in 't oeverriet, zullen verdwijnen en ze dus geen eieren meer kunnen rapen en omdat de andere vogels door de klepperende molenwieken op de vlucht gejaagd zullen worden. Ook de visschers voelen zich door zijn plannen in hun bestaan be dreigd en toen Jan ten slotte zijn pogingen met goeden uitslag bekroond zag en hij zijn plannen kon volvoeren, ontzagen deze laatsten zich niet meermalen de aangelegde ringdijken door te| steken. Jan hield echter vol, overtuigd, dat men eens zou inzien, dat ze ongelijk hadden. De hem gegeven naam Leeghwater heeft hem gelijk ge geven. Achtereenvolgens worden door hem drooggemaakt de Beemster, de Purmer, de Baar- dorpermeer, de Wormer, de Heer Hugowaard en de Schermer. Bij 't beleg van 's Hertogenbosch in 1629 is hij bij Frederik Hendrik om de moeras sen om deze vesting droog te malen en 't zoo mogelijk te maken, dat Fred. Hendrik de stad kan innemen. Maar niet alleen door dit alles is hij een beroemd man geworden, ook door zijn kunst van duiken. Met dominé Pieters, de Doops gezinde predikant van De Rijp vertoont hij zijn kunst eerst in de buurt van Rijswijk voor Mau- rits, Frederik Hendrik en Willem Lodewijk, latei- in de nabijheid van Amsterdam voor een saam- gestroomde menigte. Beiden, zoowel de dominé als Jan Adriaansz, zoo heette hij toen nog, blij ven ruim een half uur onder water. Beiden krij gen van Maurits vergunning hun kunst, de wa terkunst, in -het land te beoefenen, terwijl aan een ieder verboden wordt in de eerste 10 jaren deze kunst na te doen. Jammer genoeg hebben geen van beiden eenig geschrift nagelaten, waar uit op te maken is, waardoor het hun mogelijk was zoo lang onder water te blijven. Leeghwater heeft ook plannen gemaakt om het Haarlemmer meer droog te maken. Hij schreef er zelfs een boek over, „het Haarlemmermeerboek" in 1643. Het is er toen niet van gekomen, maar als latei- in de 19e eeuw dit wel gebeurt, dan wordt één der stoomgemalen „Leeghwater" genoemd. Lan gen tijd heeft men zijn sterfjaar niet geweten, maar uit een acte van notaris Nic. Cruys te Am sterdam, blijkt, dat hij in 1650 te Amsterdam overleden. Als jullie ooit in De Rijp komen, dan eens kijken naar het mooie raadhuis, dat door Leeghwater ontworpen is en waar in 1875 bij de herdenking van zijn 300sten geboortedag een marmeren gedenkleeken is aangebracht en in Sept. 1937 heeft men bij de 325 jarige herden king van de droogmaking van de Beemster zijn borstbeeld aangebracht in het z.g. oude Hee renhuis te Midden-Beemster. RUBRIEKERTJESLIJST Bep de Graaff, oud 9 jaar, Harlingerstraatweg 39, Leeuwarden. door W. B.—Z. Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze 'Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Kerstklokje.) Strikvragen. a. Wat zijn de beste tijden? b. Welke ring is niet rond? 2. (Ingez. door Japanneesje.) Verborgen Ne- derlandsche plaatsen. a. Ik hoor nog niets. b. Toch zagen wjj hem loopen. c. Nu hooren wij weer tikken. d. Bob, red alsjeblieft dat vogelde. e. Ik tol en Marie ook. 3. (Ingez. door Kerstklokje.) Verborgen plaat sen in Gelderland. Waar wonen? T. W. K. Inerwijs? Miech Tedo? El Bernado? Varna Zee? Door Napel? 4. (Ingez. door Bosfee). Welke Rubriekertjesnaam staat hier KOBIE KESLESRZ 5. (Ingez. door Kerkje.) Mijn geheel is een Rubriekertjesnaam van 15 letters. 8 9 10 11 12 zit aan een fiets. 3 4 5 6 7 is niet groot. 9 10 8 13 schittert 's avonds aan den hemeL 1 14 13 dient om het water te keer en. 2 4 is een lengtemaat. 15 2 3 is een lichaamsdeel. 6. (Ingez. door Natuurliefhebbertje.) Mijn geheel is een landstreek in Australië van 14 letters. 1 2 3 4 5 is niet oud. 6 7 8 9 is niet Noord 10 2 13 12 zit aan een wagen 9 11 12 3 1 beteekent naar beneden gaan. 13 14 15 wordt geleex-d. AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Natuurliefhebbertje.) Mijn geheel is een populaire film van 27 let ters. I 2 3 4 5 6 komt in den winter. 7 8 9 is een kleur 10 11 9 is een meisjesnaam. II 12 13 14 zwemt in den vijver. 14 15 is een lidwoord. 16 17 18 19 20 is een staartgetal. 21 22 23 24 25 26 27 komen in sprookjes voor. 2. (Ingez, door Prinses Juliana.) Kamraadsel. 123456789 10 11 1 wordt boter mee gemaakt 2 is een viervoetig dier 3 is een landbouwwerktuig 4 is een meisjesnaam 5 is een deel van je voet. 6 geeft den tijd aan. 7 geeft licht. 8 is in een fornuis 9 komt van de melk 10 heeft 12 maanden 11 doen we dagelijks. Iedere tand bestaat uit 4 letters. Langs den rug van de kam leest men een Rubriekertjesnaam 3. (Ingez. door Prinses Juliana.) De kop van een kip En 't lijf van een haas. Met de staart van een muis Dan maken we 5. (Ingez. door Kerkje.) Verborgen jongens- en meisjesnamen. a. Ma riep ons terug. b. Wat jankte dat hondje. c. In vroeger dagen reisde men per trekschuit d. Werda, riep de soldaat. 6. (Ingez. door Lepelsteeltje.) Neem uit iederen zin een woord, zoodat er een spreekwoord gevormd wordt. a. Vind je het prettig op de nieuwe school? b. Hoe maakt men bezems' c. Moeder is de straat aan 't vegen. d. 't Wordt nu lekker schoon. RAADSELOPLOSSINGEN veel kassabons, vele andere bons. Hiervoor gaar ne terug: Jamin, Droste, Midza (roode) Artis (Hille en Verkade)Quaker lepelbons, Rinso (enz.) WIM STEENKEN, Reigerstraat 26, H.-N. wil een koerduif geven aan een rubriekertje, dat er een hokje voor heeft. K. H., Olieslagerslaan 13, heeft: 200 Patria luchtr., 60 Haas azijn 1 2 3 4 5 6 7 album, D.E. b. b., 10 Betuwfilms, pl. van alle Verkade's al bums, 20 Driesen vl., 16 Stokbons, 300 Roodband pl., 21 Lido Postzegels van Buitenl. en Ned. en Kol. 11 Veilig verkeer, 12 Kolossus koekb., Keg, 10 Dik Trom, 12 Albert Heyn, 10 Zwanen berg, 16 Heenk's 2' zegels, 160 Bussink, 78 Dijkstra, 34 Wijbert, 21 van Dijk kockb. 13 Me- denblik (wit) 160 Faust e. d. Vries Cassabons van Jak f 3.64, Coöperatie Vooruitgang f 14. 't Okshoofd f 3 20, 36 gele Patria en pl. Gaarne terug: Hille (alle bons) Haka, Jamin, Wennex, Droste, D. E. Vim enz. Paula, Roode klok, Rico- bé, Plepelzeep, Sneeuwwitzeep. Duifmerken, Hag, Felix, Scholten, Sickesz, Kwatta, Weeg schaal, Tjoklat (alle bons en sage) Ringers, Ar tis, Leupen, Klaverblad, V.S., Haust, Quaker, POSTZECELRUBRIEK 937 Bruine Band. 1937 Hitier verj. 6 19 pf. X X X Vliegtuigb., cassabons van Vijn. Ruiltijd Maan dag en Woensdag. IWAN, Duinoordstraat 13 heeft: 7 Quaker mannetjes, 13 Olifantjes, 16 Hille, 11 Haka, 7 Chorlodant 22 van Nelle, 13 Groen, 4 Honing, 100 D.E., 23 Bussink, 15 Liga, 2 Tjoklat Bon- bonnière, 2 Tjoklat, 3 Ster, f 2.23 Franken, 2 Stereo, 1 Amstel, 3 Bogamy, 2 Vader Haas, 1 01- dekot, 3 v. Houten, 1 Patria, 2 Triompf, 15 Haust vele postzegels, 24 Enkhuizer koek fabr. (2:1) 60 Paul Kaiser b., 12 Pelikaan (2:1) 4 Bernsen (2:1) 17 Konink koek, Brood en Meelfabr. (2:1) 60 Keg, (3:1) 120 Rademakers (4:1) 560 Hagplaat- jes (5:1) 100 Weegschaaltjes (3:1) ll1/» Donze- laar (3:1) 47 Hoe heet die Vogel (4:1) 40 Sickesz (4:1) 60 Wereld in Beeld J. Ill 1 t/m. 60 (3:1) 25 Meuring (5:1) D.E. 2 x 25 (25:10) 100 Jojo de Sumatraan (5:1) 15 Soldaatjes (3:1) 30 Kla verblad (3:1) 66 Hondenbrood Felix (6:1) 24 Holst hondenbr. (5:1). Hiervoor gaarne terug: Jamin, Droste, Hille j Artis), Rinso, Lux, Midza (roode) Quakerlepelbons. JOHAN VAN GRAAS, Langendijkstraat 21, heeft 100 Duifmerken, 60 Klok, 6 Droste 36 Ja min, 48 Haka, 10 Scholter^ 70 Haas-azon plaat jes, 31 Stark, 27 Hille, 34 Everlasting. Hiervoor terug: Sunlight, Vim, Rinso, Radion, Lux. ANNIE RAP, Plein 27, heeft 69 Hille (alleen nog geldig voor boekenbons), 1 Olifantcoupon, 300 Van Nelle, 36 Nicon bonnen (Sierkan), 6. V. S. pepermunt, 3 plaatjes Franken's broodfabrie ken, 1 Vlaggenserie (no. 136) 1 Felix, 2 Dobbel- man album III, Japan, Postzegels. Dit alles te ruilen tegen Verkade, Dierenleven in Artis, Haustbonnen en Postzegels. Ruiltijd iederen avond van 56. Zaterdag van 12.30 K. H., Olieslagerslaan 13. heeft: 260 Patria Luchtvaart, 80 Haas azijn 1 2 3 4 5 6 7 Album, 150 D. E. b. b., 27 Betuwfilms, 370 pl. van alle Verkade's albums, 47 Filmsterren, 360 voetbalpl. en foto's, 28 Stokbons, 420 Roodband, 750 Buitenl. postzegels, 400 Ned. en Kol., 21 Veilig verkeer, 32 Albert Heijn, 10 Zwanenburg, 200 Bussink, 60 Dijkstra, 250 Meco, 26 Wijbert, 21 van Dijk's boekb. 17 Corsettenh. Groen, 42 Lettinga, Cassa bons, f 6.Jak, f 3.70 't Okshoofd, f 13.Coöp. Vooruitgang, f 7.32 Hulkenberg (Bennebroek) f 3.50 Brunstring en f 7.80 Fransen, f 4.60 't Druivenland. Hiervoor gaarne terug: Hille (alle bons) Jamin, D.E., Haka, Droste, Vim enz., Stark Roode Klok, enz., Duifmerken, Hag, Wennex, Scholten, Flitsende Vinnen, Klaverblad, V. S. Luchtvaartpl., Vliegtuigbons, Felix Kattenbr., Tjoklat bons en sagen, Verkade Artis (Haust nieuw), cassabons van Vijn, Lommelaars, Qua ker. Ruiltijd Maandag en Woensdag 27 uur. JAN FEHRES, Lindenstraat 34, H.-N., heeft: 6 Keg, 19 de Zeeuw, 17 Duivenpl., 10 Olifant coupons. Vader Haas, 7 IJsendijk, 7 Roodband, 3 2/3 Wijbert, 1 de Wereld in beeld, 2 Donszel- man, B. C. N., 7 Groote Rivieren, 2 Sluis, 1 Le pelbon van Quaker, Ira, Jojo de Sumatraan, 1 Hans de Torenkraai, de Pelikaan, Hiervoor te rug: Scholten, Wennex, Tip Top, Hille, Smit, Snip, Peterson, Paula, D.E., Franken, Leupen, E. H. S. M., Snoek, Krug, Haka, A. H., Kasper Hiddink, Lido, Haak, Tjoklat, Postzegels, Hag, van Nelle, enz. GYMNAST, Kloppersingel 177, heeft een ver zameling buitenlandsche postzegels waaronder ook Ned. en Koloniën om te ruilen. Ruilen tus- schen 4.30 en 9 uur. Nat. Postz. Tent. zijn: „Komt nu vogels, allemaal," Riep de kraai in vogeltaal. „Maakt je nesten nu vast klaar. Want de lente is weer daar. Ja, de boomen zijn nog kaal En het land ziet wel wat vaal. Maar ik maak mijn nestje klaar, Want de lente is weer daar. 'k Zoek wat strootjes en wat riet. Die een boer hier achterliet. 'k Maak heel gauw mijn nestje klaar, Want de lente is weer daar. 'k Leg dan eitjes, fijn zacht groen. Zooals kraaien altijd doen. 't. Nestje is nu kant en klaar, Want de lente is weer daar. De raadseloplossingen der vorige week AFDEELING I 1. Wolf, Hond Poema Ever Kameel Slang. 2. Kat Ali Tin 3. Amsterdam Antwerpen Neurenberg Green wich Versailles 4. Tortelduifje. 5. Ananas Citroen Sinaasappel Appeltjes. 6. a. Het woordt eindigt begint met een e. b. Spoorboomen. c. een dobbelsteen, d. Tusschen hoor geboorte en dood. e. Een vingerhoed, f. 5. 2 oogen van zichzelf, 2 van de schaar, 1 van de naald. AFDEELING II. 1. Een kam. 2. Zwemgraag. 3. Een kanarie 4. Schilder. Bankwerker. Kruidenier. 5. Lelie, roos, aster, margriet. 6. Een boek. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Iwan 5 Blauwoogje 6 Peter Pech 6 Keuken prinsesje 6 Betty Boob 6 Tinterlanteentje 6 Deanne Durbin 6 Meidoorn 6 Leeuwerik 6 Beery 6 Daisy 6 Strijkstertje 6 Sneeuwklokje 6 Juffertje Spring in 't Veld 6 De kleine Reken- baas 6 Eureka 5 De kleine Gichelaar 5 Morijaan- tje 6 Morijannetje 6 De schoone Slaapster 6 Bert Kok 6 Mimosa 6 Erica 6 Rietzangertje 5 Linde bloesem 6 Nachtegaaltje 6 Zonnepit 6 Eikeldopje 6 Kruidnoot 6 Gymnast 6 Boerinnetje 6 Goud haartje 6 Chemicus 6 Zwemgraag 5 Machteld 6 Mosplantje 5 De twee Zusjes 6 Ina B. 5 Klein Vlindertje 6 Vrouwtje Ulebuut 6 De kleine Bootsman 6 6 -t- 19 pf. X X X Wer ein Volk retten will 25 R. M. 6 -t- X 19 X X 25 R. M. RUILRUBRIEK IWAN, Duinoordstr. 13, heeft: 40 Hille, 23 Bus- sinks, 560 Hag (5:1), 120 Rademakers (5:1) 60 Dobbelman Java III 1 t/m. 60 (4:1) 11 Haka, 8 Quakermannetjes, 30 Olifantcoupons, 30 Klaver blad (31) 60 Paul Kaiser (2:1) Albumpje mei 400 zegels voor beginneling. Album zonder Post zegels, 4 Sigarenbandjes albums, 4 Honing, en DUITSCHLAND Aanvulling I. Na de Luftschutz in 1937 krijgen wij hiervan eerst nog een blok van de paardenrennen om het Bruine Band te München, het is het blok van 1937 met opdruk in rood, een eikenkrans, boven- vastgehouden door den Duitschen adelaar met hakenkruis en onderaan een hoefijzer. Aan beide zijden zijn ook hakenkruisen aangebracht; "n staat „1 August-1937-München-Riem", het is de 42 en 108 pf. (bruin). Groote blok 148 x 104, grootte zegel 38 x 32 mm. Ook verschenen er in 1937 ter gelegenheid van den 48sten verjaardag van Rijkskanselier Hitier, twee blokken, één getand en één ongetand. De ongetande zegels golden tevens voor de Duitsche Nationale Postzegeltentoonstelling. De tentoon stellingsafstempeling was „BERLIN W 62 Na tional Ausstellung 1937 Die Deutsche Briefmar- ken" en daaronder datum van afstempeling. Dit kan zijn 16-4-37 tot 18-4-37. Op beide blokken komen 4 zegels voor van 6 en 19 pf. (groen), i Grootte blok 148 x 105 en zegelgrootte 4 x 24 x 28 mm.) Op den velrand staat ..Wer ein Volk ret ten will - Kann nur heroisch denken" (Wie een volk redden wil - kan slechts heldhaftig denken) Het getande blok verscheen ook nog met opdruk „25 RM. einschlieslich Kulturspende", d.w.z. dat 25 RM. van een geheel blok ten goede kwam uit sluitend aan Rijkscultuurwerken. Grootte en waarde als vorige blokken. Zie het schetsje. Nieuwe deelnemer: 258. Dirk Kraay, Adr. Loosjesstr. 57. N.B. De Postzegeltentoonstelling wordt ge houden Woensdag 12 en Donderdag 13 April in de Tijdingzaal, Groote Houtstr. 93. Van 's mor gens 9 tot 12 uur kan iedere rubrieker daar ko men met zijn album. Er zijn mooie prijzen. Rustenburger la an 23 MIES IS JARIG door W. B. Z. Truus, Marietje, Jet en Stien, Hillegonda, Jozefien Zijn gevraagd op de partij Iedereen is even blij. Straks komt er een loterij En er zijn geen nieten bij. Ieder trekt nu een lootje. Aan 't eind komt het cadeautje Mies laat alle schatten zien, 'k Geloof het waren er wel tien, Stoelendans werd toen gedaan, Eentje moest er blijven staan. Daarna werd gepresenteerd, IJs met vruchtjes gegarneerd. En toen alles was voorbij. Kwam als slot de loterij. Hillegonda en Marie, Kregen elk een schoolétui, Truus, Jet, Stien en Josefien, Kregen elk een weefmachien. Brieven aan de Redactie van de Kinder-Af- deeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Delftlaan 75. BEB DE G. Je bent hartelijk welkom. Wat je ver haalt, smaakt zoet, zegt het spreekwoord. Hoe gaat 't met Laetitia? Wat aardig, dat opa je iedere week Onze Jeugd Stuurt. Nu hoor je toch bij ons. DARWINTULP. Hartelijk dank voor die aardige Paaschhaas. Gezellig voor hem, dat er nu ook een kuikentje uit 't ei komt. BLAUWKLOKJE. Jou bedank ik vriende lijk voor die drie aardige kuikentjes en die beel dige tak appelbloesem. Zoo mooi heb ik ze nog niet zien bloeien. Jij wel? BLAUWOOGJE. Wat hebben jullie een mooie wandeling gemaakt op Goeden Vrijdag. Logeeren Duinroosje en Goudsbloempje nog bij jullie? Heeft opa 'n gezelligen verjaardag gehad? IWAN. -Wat heeft jullie school-elftal een mooi succes te boeken, 't Zal mij benieuwen, hoe ze het er Zaterdag afbrengen. Je hebt gelijk, dat je 's morgens er op de fiets op uitgaat. Dan is het buiten zoo mooi en stil. Prettig, dat je weer zoo'n succes met je ruil-aanvraag hebt gehad. TINTERLANTEENTJE. Wat heerlijk, dat je verhoogd bent. Is dit je laatste schooljaar? Ik begrijp niet, dat je je verveelt in de vacantie. Het heerlijke lenteweer roept iedereen naar buiten. BETTY BOOP. Je raadsels zijn goed. KEUKENPRINSESJE. Hoe bevalt 't je op school? Ja hoor, 't is goed, dat moeder je brief jes schrijft. Over een half jaartje kun je me mis schien zelf schrijven. PETER PECH. Je moet me maar eens schrijven, wie de koerduif is komen halen. Heb je nog meer duiven? ROODWANGETJE en DE KLEINE BOOTS MAN. Hartelijk dank voor die fijne paasch- kaart. Als Roodwangetje eens zoo'n mandje vol kuikentjes had. Wat zou de kleine Bootsman met dat groote groene paaschei doen? MACHTELD. Ja, ik hoorde in langen tijd niets van je. Wat vervelend, dat er ruzie is tus schen de beide vriendinnen. Ik kan me wel indenken dat je je verongelijkt voelt, maar ik zou het toch zoo dapper van je vinden, als jij R. weer de hand reikte. Toe, probeer 't eens. Je zult er heusch geen spijt van hebben. MOSPLANTJE. Hoe is 't met het bloemen- stukje afgeloopen? Heeft moeder er nog ver geet mij nietjes bij moeten maken? Ik heb ze ook nog niet bij een bloemist gezien. DE TWEE ZUSJES. Wat heb jij een knappe tante, die al die jurkjes van papier kon maken. Je moet natuurlijk wel oppassen, dat er niets ge scheurd wordt. JAN TEN H. Heb je gezellige paaschdagen gehad? Ik denk, dat je best een reisje mee had willen maken met Henk. Heb je hem in IJmui- den uitgeleide gedaan? MITZI GREEN. Zijn jullie erg blij, dat je weer in 't bekende buurtje zit? Moeder had na tuurlijk een moeilijken tijd door 't overlijden van je tante. Wie zorgt er nu voor de kindertjes? Ik kan me best begrijpen, dat er van schrijven niet veel kwam. Nu houd je me toch van alles op de hoogte hè? Is de fiets nog terecht gekomen? VROUWTJE ULEBUUT. Hartelijk dank voor die beeldige paaschkaart. Wat een leuk ka boutertje is dat. En wat blijft dat kuikentje par mantig op het ei staan. DEANNE DURBIN. Je hebt zeker wel ge zellige dagen gehad bij Oma in Velsen. Aan wie moeten de jeugdige Velsenaars een briefje schrij ven? Ik wist niet, dat er versjes van mij in dat blad stonden. Je mag ook wel meer dan een tee- kening sturen. Zijn de blaren weer genezen? Prettig, dat je zoo'n goed rapport had. ERICA. Hoe gaat 't nu met je broer? Ligt hij in 't ziekenhuis? Ik hoop dat alles nog mee valt. Hebben jullie al wat van den soldaat ge hoord? Waar moest hij naar toe? DE SCHOONE SLAAPSTER. Wat het weer betreft, hebben we zeker allen heerlijke Paasch dagen gehad. Heb je in de vacantie nog aan 't broekje kunnen werken? MORIJAANTJE en MORIJANNETJE. We ten jullie wel dat er geen naam onder je briefje stond? Leuk, dat er al wat klaar is voor onzen Sint-Nicolaaswedstrijd. Is Morijaantje nu aan *t schortje begonnen? Wil je de sokjes zelf maar bewaren? DE KLEINE GICHELAAR. Dat was een prachtig rapport. Ga maar zoo door, Gichelaartje. EUREKA. Jouw rapport was in een woord schitterend. En dat dip Rietje ook al zoo'n bol leboos wordt. Maak nu nog maar veel plezier in de vacantie. POLKAKOPJE. Hoe kun jij je nu vervelen, als de zon zoo heerlijk schijnt? Ik zou moeder maar flink helpen. Zou je je zwem-abonnement op tijd bijeen gespaard hebben? Zijn de reken sommen klaar? BEATRIX. Als je heel duidelijk schrijft, mag je met potlood blijven schrijven. Je moet af en toe maar eens een poedertje geduld slikken, clan kun je de raadsels zeker oplossen. Weet je al, of je zwemmen mag van den dokter? JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD en DE KLEINE REKENBAAS. Is moeder flink op geschoten met de schoonmaak, nu Juffertje Spring in 't Veld haar zoo goed heeft geholpen? Is 't nichtje er nog? Je was wel een beetje ach teruit gegaan hè op je rapport. Maar overigens was 't toch heel goed. SNEEUWKLOKJE. De vorige week kreeg ik je briefje te laat. Nu was je prachtig op tijd. Moet jullie nog veel repeteeren voor de uitvoe ring? DAISY. Gelukkig maar, dat de repetities beloond geworden zijn met een best rapport. Wat heeft kleine zus gescheeld? Wat heerlijk, dat ze nu weer gezond is. Gaat ze dan naar de kleuter school? ZWEMGRAAG. Prettig, dat je nu naar bui ten mag. Is 't hoesten over? Wat heeft je broer in Indië je goed bedacht. Ben je in je schik met je prijsje? Je mag in je opstel ook wel alleen over de Paaschdagen schrijven, 'k Vond je schrift heel netjes. Je raadsels zijn goed. Je versje zal ik plaatsen, maar er moet wel een en ander in veranderd worden. CHEMICUS. Waar had je het zoo druk mee? De vacantie gaat natuurlijk veel te gauw voorbij. GYMNAST en BOERINNETJE. Wat had den jullie veel woorden gevonden. Wat was het maximum? Was de Gymnastiekuitvoering goed geslaagd? Hebben Boerinnetje en zus veel ple zier gehad op de verjaarsvisite? GOUDHAARTJE. Jij hebt maar een prima secretaris. Alles was uitstekend in orde. Heb je plezier gehad in Sappemeer? KRUIDNOOT. Is er geen knappe fietsen- man, die de fiets van Chemicus maken kan? Jij spaart toch zeker voor een fietsplaatje? Ik wensch je morgen veel genoegen bij je vriend. Welke film wordt er vertoond? LINDEBLOESEM. Hoe gaat 't met de pa- tienten? Wie gaat er nu ziek worden, als 't zulk mooi weer is? Is moeder over de nieuwe huis houdster tevreden? Allen e enspoedige beter schap toegewenscht. NACHTEGAALTJE. Nu wordt het tijd voor den nachtegaal. En dan hoop ik, dat je trouw mee blijft doen. VROUWTJE ULEBUUT. Wat heb jy een prettige Paaschdagen gehad. Het bezoek van thuis was natuurlijk wel 't allerheerlijkste. Nu ben ik benieuwd hoe de kiekjes zijn uitgevallen. Ik kan me voorstellen, hoe mooi nu alles in je omgeving zal zijn. Heeft de natuurzon je al bruin gebrand? Als je nog dikker wordt, moet moeder maar ruilen van jurken met je. W. BLOMBERG-ZEEMAN, Delftlaan 75. Haarlem, 14 April 1939.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8