TUNNELBOUW IN NEDERLAND.-, Centrale Verwarming Uotstet TEL. 15597 Litteraire Ivantteekeni ngen. LEEFLANG ZATERDAG IS APR IE 1939 HAAR E EM'S DAGBEAD 7 Rotterdam, Velsen en Amsterdam. (Van een technischen medewerker). IN 1929 diende de Directeur van Gemeente werken te Rotterdam het plan in om de reeds lang aanhangige tweede vaste oever verbinding tot stand te brengen door het bouwen van een tunnel. Jammer genoeg kwam hij bij zijn globale kostenraming tot een wel wat erg hoog bedrag, 30 millioen gulden, en gaf daardoor aanleiding tot het vermoeden, dat een hooggelegen hangbrug goedkooper zou kunnen zijn. In 1932 werd door het Rijk en de gemeente een commissie ingesteld en in 1933 nam de Raad van Rotterdam het besluit een tunnel te bou wen. Toch zou het nog tot .1937 duren, eer met den bouw ook daadwerkelijk begonnen kon worden; de uitvoering werd opgdtiragen aan de N.V. Maastunnel en zal voor de eigenlijke tunnel in ronde cijfers 12 millioen gulden kosten, terwijl aan bijkomende werken en toezicht bovendien nog 3 millioen gulden zullen worden uitgegeven. De N.V. Maastunnel is een combi natie van 4 aannemersfirma's: Christiani Nielsen, Van Hattum Blankevoort, Boersma en de I. G. B. Men hoopt de tunnel in den loop van het jaar 1941 open te kunnen stellen. Reeds van het begin af aan heeft het vrijwel vast gestaan, dat de schildmethode te Rotterdam niet in aanmerking zou kunnen komen en dat bij de uitvoering wel tot de zink-methode zou worden besloten. Waarom de schildmethode in Holland niet in aanmerking komt. De in het buitenland meestentijds gevolgde schildmethode is in den Hollandschen bo dem moeilijk toe te passen en dit is zeker één der redenen, waarom het zoo lang heeft geduurd eer men in Holland tot tunnelbouw heeft beslo ten. Bij de schildmethode moet de luchtdruk zoo hoog worden opgevoerd, dat een uittreding van water uit den grond niet meer plaats heeft. Dat beteekent, dat bij het vooruitbrengen van het schild in onzen bodem gewerkt zou moeten worden onder een luchtdruk van 4 atmosferen. De bepalingen van onze caissonwet staan onder zulke omstandigheden slechts een zeer korten arbeidstijd toe. Om te voorkomen, dat een z.g. „outblow" zou plaats hebben, dat is een ont ploffing, waarbij de tot 4 atmosferen samen geperste lucht plotseling een uitweg zou zoeken door de losse grondlagen boven de werkkamer heen naar den rivier- of kanaalbodem, zou het noodig zijn ten minste een gronddekking te handhaven van 10 tot 12 M. dikte tusschen den rivier- of kanaalbodem en den bovenkant van eht tunnellichaam. Dit maakt weer, dat een volgens de schildmethode gebouwde tunnel aan zienlijk dieper moet komen te liggen dan een volgens de zink-methode of in open bouwput gebouwde tunnel. Te Antwerpen ligt het diepste punt van de tunnel dan ook meer dan 28 M. onder laagwater; te Rotterdam slechts 19.35 M. Dit maakt een heel verschil en heeft alleen reeds tot gevolg, dat bij toepassing der schildmethode de opritten ter weerszijden ruim 250 M. langer worden dan noodig zou zijn bij toepassing van een der andere methoden. Voor de heele tun nellengte scheelt dit 500 M. Een verdere omstan digheid is nog, dat bij een met de schildmethode uitgevoerde tunnel gietijzer de voornaamste bouwstof is, en dat de hieraan uit te geven zeer groote bedragen vrijwel geheel aan het buiten land betaald zouden moeten worden. Daar er voorts geen enkele Hollandsche aannemer is, wiens personeel ervaring heeft opgedaan met uitvoeringen volgens de schildmethode, zou verder zijn te vreezen, dat voor de uitvoering van het millioenenwerk van den tunnelbouw een contract gesloten zou moeten worden met een buitenlandschen aannemer. Te Rotterdam is daarom aan de zink-methode de voorkeur gegeven boven de schildmethode. Dit had als consequentie, dat niet noodzakelijker wijze aan den ronden vorm voor de tunneldoor- snede behoefde te worden vastgehouden. Bij de schildmethode is vrijwel altijd de ronde vorm aangehouden. De technische dienst der gemeen te Rotterdam meende aanvankelijk ook bij de zinkmehode te moeten vasthouden aan de ronde doorsnede, omdat alleen daarbij een goede aansluiting aan den ondergrond zou zijn ver zekerd, maar ten slotte is toch de doosvorm geaccepteerd in verband met het Deensche patent voor onderspoeling, dat reeds is be schreven. De geschiedenis van het ontwerp voor Velsen. Het ontwerp voor een tunnel te Velsen heeft nog slechts een korte geschiedenis. Ten be hoeve van de kanaalverbreeding zou een ver legging van de pontsteigers te Velsen en een verbouwing van de spoorbrug noodig zijn. In een lezing voor de Kamer van Koophandel te Haarlem betoogde ir. v. d, Mey dat te Velsen een tunnel op zijn plaats zou zijn, maar aan vankelijk leek het of de Rijkswaterstaat de voorkeur zou geven aan een uitgebreid pont- veer. Het was dan ook feitelijk een verrassing, toen minister Kalff op 4 December 1934 in de Tweede Kamer mededeelde, dat voor Velsen tunnelplannen in onderzoek waren. Daarop volgde echter op 16 Januari 1935 de aanbieding van een wetsontwerp voor „Versnelde Bruggen bouw" en daarbij werd in het vooruitzicht ge steld, dat onder dien versnelden bruggenbouw mede zou worden begrepen het bouwen van een vaste oeververbinding te Velsen. Nadat eerste wetsontwerp was ingetrokken, werd op 24 September 1935 een nieuw wetsontwerp in gediend ter financiering van den versnelden Bruggenbouw middels de bekende halve cent op de benzine en in de Memorie van Toelichting tot dit wetsontwerp kwam de volgende mede- deeling voor: „dat de toeneming van het verkeer over het Noordzeekanaal bij Velsen evenzeer om spoedige verbetering van den kanaalover gang vraagt door den bouw van een tunnel onder of van een hooge vaste brug over het Noordzeekanaal." Voor de toevoeging van dit belangrijke kunstwerk aan de andere bruggen werd 10 millioen gulden uitgetrokken. Bij de behandeling van de Verkeersfondsbe- grooting voor 1938 werd door enkele Kamer leden er op aangedrongen te Velsen niet alleen een tunnel voor autoverkeer te bouwen, doch tevens een tunnel voor spoorwegverkeer. Mm. Van Buuren antwoordde evenwel, dat zijn ambtsvoorganger de beslissing had genomen, dat te Velsen een tunnel voor gewoon verkeer ge bouwd zou worden, doch dat deze niet gecom bineerd zou worden met een tunnel voor spoor wegverkeer. Intusschen liet het begin var. uitvoering op zich wachten en hieruit kon worden afgeleid, dat blijkbaar een hernieuwd onderzoek ingesteld was naar de mogelijkheid om te profiteeren van de omstandigheid, dat toch een autotunnel ge bouwd zou worden, om daardoor tevens te ko men tot een vervanging van de voor de zee scheepvaart hinderlijke Velsenspoorbrug door een naast de autotunnel gelegen spoorwegtunnel. Bij de behandeling van de Verkeersfondsbe- grooting voor 1939 in de Eerste Kamer op 17 Maart jl. heeft de Amsterdamsche wethouder Kropman nu het volgende gezegd: „Het zij mij vergund nog een enkel woord te zeggen over de plannen van den minister, die ik met meer enthpusiasme heb begroet, dan zijn plannen inzake het luchtvaartterrein, nl. over de vervanging van de spoorbrug te Velsen door een tunnel". „In het Eindverslag wordt meegedeeld, dat het rapport van den Economischen Raad ter zake is ontvangen en dat de Minister binnenkort in staat zal zijn over deze aangelegenheid een beslissing te nemen". „Ik geloof niet, dat ik uit de school klap de dagbladen brachten reeds het bericht in dien ik zeg, dat de Minister zich met het uit gebrachte advies heeft vereenigd en dienover eenkomstig bereid is, tegelijk met de tunnel voor het gewone verkeer den bouw van een tunnel voor het spoorwegverkeer te bevorde ren. Het is een oude wensch van Amsterdam, waarvan de thans wel vaststaande vervulling van zeer groote beteekenis is voor het haven- verkeer". Minister Van Buuren heeft hierop slechts het volgende geantwoord: „Over de tunnel van Velsen zal ik niet veel zeggen na hetgeen door de heeren Ter Haar en Kropman opgemerkt is. De heer Kropman heeft reeds betoogd, dat deze zaak in de goede rich ting gaat en is dankbaar voor het standpunt, dat ik thans in deze zaak heb ingenomen". Uit het bovenstaande kan geconcludeerd wor den, dat de Minister bereid is een spoorwegtun nel te doen bouwen naast de geprojecteerde autotunnel. Waarschijnlijk zal aan de gemeente Amsterdam en de Provincie Noord-Holland ge vraagd zijn of zij bereid zijn in de kosten van de spoorwegtunnel bij te dragen in denzelfden maatstaf als Amsterdam en Noord-Holland bij dragen in de kosten van de verbreeding van het Noordzeekanaal. In dat geval zal deze aangele genheid vermoedelijk binnenkort worden be handeld in den Raad der gemeente Amsterdam en in de a.s. zomerzitting van de Provinciale Staten van Noox-d-Holland. Hiernevens wordt afgedrukt een kaartje van het uitbreidingsplan der gemeente Velsen. Daar op is wit-zwart geblokt aangegeven een strook voor verkeersdoeleinden, loopende van het sta tion Beverwijk naar het Zuiden. Deze strook kruist het Noordzeekanaal ongeveer 500 M. ten Oosten van het bestaande pontveer en kruist den Rijksweg van Haarlem naar Velsen bij den polder Buitendijken. Vandaar loopt de strook naar den bestaanden spoorweg Velsen-Haarlem en komt daarop uit ongeveer tegenover Duin en Kruidberg. Het lijkt vrij zeker, dat de omgeleg de spoorweg en de op de autotunnel aansluitende Rijkswegen door deze verkeersstrook heen zul len zijn geprojecteerd. Uit het hiernevens gaan de kaartje is dus de toekomstige situatie vrij duidelijk af te lezen. Het plan voor Amsterdam. De.plannen voor een tunnel onder het IJ voor Amsterdam zijn ouder dan de planner) voor een tunnel te Rotterdam en voor de tunnel te Velsen. Reeds in 1924 werd door den Directeur van Publieke Wecken voorgesteld een tunnel te bou wen onder het IJ. Te Amsterdam worstelt men echter met twee moeilijkheden. In de eerste plaats brengt een tunnel, zooals de Amsterdamsche gemeenteraad die wil hebben, het doorgaande verkeer in de muizenval van de oude stad, en in de tweede plaats zal Amsterdam daarom de tunnel geheel zelf moeten betalen. Hiertoe is een plan ont worpen, waarbij een tolgeld geheven zal wor den van alle auto's en wielrijders, die van de tunnel gebruik zullen maken. Het is echter be grijpelijk, dat het enthousiasme te Amsterdam voor een tunnel met tolheffing niet al te groot is, als daarnaast te Rotterdam en te Velsen tun nels zullen bestaan, waarin geen tol wordt ge heven. Te Rotterdam kon de gemeente beschik ken over 8 millioen gulden uit het Verkeers- fonds, die bestemd waren voor de op het Rijks wegenplan voorkomende brug beoosten Rotter dam, welke door het bouwen van de tunnel voorloopig kon worden gemist. Te Velsen wordt de autotunnel betaald uit de benzinebelasting en zal de spoorwegtunnel wel komen ten laste van de rekening tot verbetering van het Noordzee kanaal. Te Amsterdam is het financieele vraag stuk echter in verband met het hierboven mee gedeelde het moeilijkst en waarschijnlijk houdt dit nog altijd een spoedig begin van uitvoering tegen. Voor Velsen schijnen de grootste moeilijkhe den nu echter geweken te zijn en mag gehoopt worden op een spoedig begin van uitvoering. Te Rotterdam trekt de tunnelbouw groote belang stelling. te Velsen zal dat ook wel zoo zijn: wel licht zal er in den volgenden zomer (194Ö) reeds zooveel te zien zijn, dat de belangstellenden in drommen komen opzetten. Dan zal er wellicht tevens gelegenheid zijn om tegen dien tijd over het definitieve project en de details van de uit voering nog eens nadere bijzonderheden mee te deelen. OLIESTOOKINI DE BOLLENVELDEN IN BLOEI OLIESTOOKINRICHTING - NATUURLIJK van ADR. STOOPLAAN 35 (Adv. ingez. Med.) Nu er op uit! Thans is het kleurenspel der bollenvelden in vollen gang. Gele en witte narcissen, veel kleurige hyacinten en vroege tulpen houden den naam hoc-g van Holland's mooisten bloe mentuin en geven een kleurenpalet te zien. dat nergens zijns gelijke vindt. Het onverwacht ingetreden mooie weer heeft met de Paasch- dagen vele toeristen naar de bloembollen ge lokt en er viel inderdaad reeds menig narcis- senveld in bloei te bewonderen. Houdt het zachte weer aan dan zullen Zondag a.s. de narcissen zich op hun mooist vertoonen. Wat de hyacinten betreft zullen de vroege soorten .a.s Zondag in bloei zijn, zocdat de gezamenlijke bloei van narcissen en hyacin ten een zeer aantrekkelijk geheel zal opleve ren. Er wordt Zondag dan ook eer druk be zoek aan de bollenstreek verwacht. Neerlands bollencentrum. gelegen tusschen Leiden en Haarlem zal dan weer op gastvrije wijze tal van bezoekers ontvangen. Wonder- schoone velden zijn dar te zien langs den hoofdweg Haarlem—HillegomLisse en Sas- senheim. maar bovenal cok langs de wegen en weggetjes die zich tusschen den hoofdweg en duinenrij als het ware door de narcissen, hyacinten en tulpen heenslingeren. Tochtenmakers, die uit de richting Den Haag komen, kunnen langs den straatweg rijden de van de Haagsche Schouw naar Haarlem, reeds links en rechts de hyacinten en tulpen bewonderen. Men geniet ook dan reeds van het schoone schouwspel van dit voorjaarsbloe- menfeest. Dieper komt men nog onder den indruk, wanneer men zijn pad zoekt langs de binnen wegen, die zich westelijk van den straatweg bevinden. Talrijk zijn deze binnenwegen; pas hier is het mogelijk de pracht van de velden volkomen te beleven. Vele van deze binnen wegen zijn goed te berijden, niet smal voorzien van een fraai wegdek Bij andere is het wat minder gced, maar men zal gaarne deze ongemakken nemen voor de belooning, die in zoo grootsche wijze te wachten staat. Want deze wegen toch. leiden den bezoeker dwars dcor de velden. Men dringt hier door tot in het hart van de bollencultuur, waarop wij Nederlanders terecht zoo trotsch zijn. De eenige moeilijkheid echter is om in de grootere plaatsen den juisten weg te vinden. 9 8E5TCMD VOOR M&OUW1N6 i i nuiiieMeowwé.Moont rmew «s I WOKHTWOEN TIN BEHOEVE VAN HANDEL EN NUVERHEID M60UÏING NET GEBOUWEN VEQEI&CHT VAN LANDBOUW. TUINBOUW EN VEETEELT EN VERSPOEIOE 6EB0UVIN6 NET EEN U1N! AFSTAND 6E60UW TOT EUWAAOTXHE ERFSCHEI0INQ I 6E60UW1N6 UET VILLA'», GROOTTE TE OREN PER WONING MINSTEN» 10 h.A VEnKEEDS DOELEINDEN GEMEENTEGRENS Stefan Zweig. Handel's opstan ding. W. B. Vereeniging. De leden van de Wereld Bibliotheekvereeni- ging krijgen van tijd tot tijd een typographisch kunstwerkje thuis gestuurd, waarvoor ditmaal de keus viel op Zweig's mooie novelle „Handel's Opstanding". Van de dichterlijke taal, waarin van Handel's Londensche scheppingsjaren ver teld wordt is in de vertaling van Reinier P. Sterkenburg een uitstekende overzetting gege ven en het met de Egmont-letter van De Roos gedrukte boekske is met een drietal houtsneden van Pam. G. Rueter tot een waar bibliophiel uitgaafje gemaakt. Misschien zou men de fron tispice wat zwaar van zwarten kunnen vinden naast de meer om verfijning vragende Egmont- letter van den tekst, doch op zichzelf beschouwd is het een mooi en sterk blaadje, waarin de verheugenis en de overgave, die in Handel's Messias zijn uitgedrukt, in sprekend beeld zijn gebracht. Dat een kunstenaar als Stefan Zweig in staat is. het pathetische leven van den Schep per der oratoria recht te doen, kan uit zijn prachtig eenvoudig proza blijken. H. Marsman-Mcnno ter Braak. Een Studie. A'dam Qucrido. Dit kan een belangrijk boekje zijn voor wie in de op den voorgrond tredende figuren onder de Hollandsche litteratoren een meer dan opper vlakkig belang stelt, daar het zoowel den es sayist Marsman als den schrijver-filosoof Ter Braak nader tot hun lezerskring brengt. Dat kar ook de overweging terug houden, die dergelijke studies voor het oogenblik nog wat voorbarig mocht vinden, daar toch de leeftijd van een schrijver als Ter Braak nog niet toelaat, over de beteekenis van zijn oeuvre een definitief oordeel te hebben. Belangstelling te wekken voor hetgeen tot op heden door hem gepresteerd is. is dan ook wel het nut van een studie als de hier aangekondig de. Zij kan velen tot den schrijver Ter Braak nader brengen, daar Marsman diens evoluties grondig beschouwt en bespreekt. Aan den in vloed van Nietzsche en misschien nog meer aan dien van Du Peiron, op Ter Braak geoefend, wijdt Marsman interessante bladzijden, die voor den liefhebber der nieuwere litteratuur-histo rie een smakkelijk gerecht zijn. Melis Stoke. De man die het Britsch Museum cadeau kreeg. A'dam. Noord-Holl. Uitgevers Mij. De heer Melis Stoke zorgt op gezette tijden voor wat luchtige afwisseling in de litteratuur- rubriek. Ditmaal heeft hij in de jongste gebeur tenissen op het terrein der internationale poli tiek, in den vredeswil der volkeren, met of zon der parapluie gemanifesteerd, een aanloopje ge vonden tot een bizar doch amusant droombeeld over het vredesjaar 2000. In dat jaar komt de Engelsche premier, aan wien, om zijn uitnemen de verdiensten jegens den staat en den wereld vrede, een nationaal geschenk van bijzondere afmeting is aangeboden, tot een even bijzonder idee. De natie heeft hem namelijk voor de rest van zijn leven de besohikking gegeven over de schatten van het Britsch museum en nog een paar soortgelijke instellingen van kleiner for maat. De bijzondere idéé van den premier be staat hierin dat hij in het vredesjaar 2000 aan alle nat'es der wereld de kunstschatten gaat te rug geven, die door zijn eigen volk in den loop der eeuwen zijn op den kop getikt. Het wordt het „jaar der restitutie" en de kroon op het le ven van den grooten staatsman. Er zitten na tuurlijk wel een paar kleine moeilijkheden vast aan deze buitensporig-nobele ideeën, maar die moet de lezer zelf nu maar verder uit den roman van Melis Stoke opvisschen. Het is in ieder ge val heel aardig verzonnen en de lezer wordt in het voorbijgaan ook ingelicht over het ontstaan en den groei van velerlei „nationaal kunstbe zit", welke wijsheid hij zich echter ook uit de diverse museumcatalogi kan eigen maken. Melis Stoke bleef het voorbehouden zich van dat kunstbezit een nieuwe functie te droomen, waarvan de meesten onzer de doeltreffendheid zullen betwijfelen, zelfs in een toekomstig jaar 2000. Edna Ferber. Omnibus. Amster dam. Querido. De wilde busdiensten die z$o lang de belang stelling der reizigers, der concurreerende ver voermiddelen en der juristen hebben wakker gehouden worden in de litteratuur door een on- geregelöen omnibusdienst van den uitgever Querido opgevolgd. Na zijn A. M. de Jong Om nibus deed hij thans de Edna Ferber Omnibus verschijnen, die met alle andere gewraakte, ge tolereerde of erkende bussen alvast de goed koopste gemeen heeft. Edna Ferber is een der populairste Amerikaansche schrijfsters, die in haar romans van een ontroerende menschelijk- heïd vervuld iszegt de prospectus van de uitgeefster, en wij nemen dit gaarne op gezag aan, daar wij nog nooit een boek van Edna Fer ber gelezen hebben. Een vluchtige blik in de om nibus doet veronderstellen dat de lectuur in ieder geval zeer onderhoudend is. En bekocht kan niemand zich achten die voor enkele gul dens drie complete romans: „So big" „The Girls" en „Showboat" (in het Hollandsch „Moe- der's Jongen", „Mijlpalen", en „Komedianten" getiteld) tezamen keurig in linnen gebonden, opgediend krijgt. Het publick wordt door de uit geverij wel zeer verwend tegenwoordig en het is de vraag of het zulks wel voldoende op prijs stelt. Men ziet in de verte reeds een Vicki Baum vrachtwagen of een Margaret Mitchell autocar aankomen en daar kunnen onze zielige vader- landsche auteurs, met hun preciosa ..for the little few", niet tegen op racen. Daarom mis schien is het zoo aanlokkelijk die kleine dap pere schaar te steunen door vóór anderen op hun arbeid de aandacht te vestigen. Wij willen dan ook alvast de verschijning vermelden van een nieuw boek van J. P. Zoomers-Vermeer. Grensland (bij van Holkema en Warendorf, A'dam). Jef Last. De Vliegende Hollander (bij de Uit geverij Contact, A'dam). H. Graevenberg. De walmende lantaarn (bij W. L. Salm en Co., A'dam). A. van Hoogenbemt. De Stille Man (bij Queri- do's U.M. A'dam). G. van Nes-Uilkens. Pastorales (bij van Hol kema en Warendorf. A'dam) en van Tony de Ridder, een bundel fijne schetsjes on der den titel ..Voor Jou" bijeengebracht en bij Ploegsma te Zeist uitgegeven. Op het een en ander daaruit kan zeker wor den teruggekomen. J. H. DE BOIS. Ook wij hebben keurige LAMPEN voor huls- en zitkamer, In prijzen van 8 4 9 gulden, maar dan met het stempel van ons huis. LANGE VEERSTRAAT HAARLEM. Fraaiste, tevens oudste Lampenzaak ln Nederland. (Adv. Ingez. Med.) die toegang tot het dorado geeft. In Sassen- heim bereikt men dit door ongeveer midden in het dorp de Teylingerlaan in te slaan (richting Noordwijkt. Deze laan voert langs de ruïne Teylingen en verder naar Noord wij kerhout. In Lisse is het de Stationsweg of de Ach terweg. die men in de richting Ruigenhoek moet volgen om op het binnen-wegennet te belanden, terwijl men in Hillegom de tijdens den bloei onzegbaar mooie Veenenburgerlaan moet opzoeken, die aan het Zuideinde van het dorp t.o. de R.K. Kerk westwaarts afbuigt. Het ligt echter in de bedoeling de Veenen burgerlaan voor het verkeer uit de richting Loosterweg af te sluiten evenals de Hyacinten laan. Voor hen, die toch van het panorama op de hoog gelegen Veenenburgerlaan willen genieten, verdient het daarom aanbeveling, de auto te parkeeren en een wandeling over de Veenenburgerlaan te maken. In Hillegom wordt het verkeer, komende uit de richting Haarlem, omgeleid over de Van den Endelaan zcodat de vrij smalle Hoofdstraat geheel beschikbaar komt voor het verkeer uit de richting 's Gravenhage. Ten zuiden van Bennebroek leidt de weg langs tal van bijzonder mooie welden, waar over men een grootsch uitzicht krijgt door dat de bruggetjes, welke in den weg aan wezig zijn, den automobilist hooger plaatsen dan de omgeving. Slechts de zgn. „Nieuwe Weg", die over gaat in de Margarietenlaan. is niet voor automobilisten aan te bevelen, daar deze weg gekruist wordt door een spocirbaan met onbewaakten overweg, terwijl het uitzicht ter plaatse zeer slecht is. Verder vindt men in de buurt van Breezand. Alkmaar en Santpoort en in het Westland verschillende bloemenvelden, die weliswaar niet zoo grootsch van opzet zijn en ook niet dat groote aaneengesloten geheel vormen van de velden bij Hillegom, maar die toch het be zoeken zeker waard zijn. De bloei in de meer Noordelijk gelegen bollenstreken valt echter altijd eenigen tijd later, dan in de Zuidelijke gedeelten. Zco kan men. komende uit de richting Haar lem. in. Heilo links afslaan en den weg tot aan de spoorbaan volgen. Voor de spoorweg overgang slaat men links af en volgt den weg. die zich tusschen weliswaar kleine, maar daarom niet minder mooie bollenvelden heen- slingert. Bij Llmmen bereikt men dan weer den grooten weg. Ook in den onmiddellijken omtrek van Haarlem valt er veel van dit lentefeest te genieten. Voor hen, die een rustige wandeling prefereeren boven het geroezemoes der drukke verkeerswegen, is de volgende route speciaal aanbevolen. Als men met bus C 2 der N.Z.H. van het Station naar het eindpunt aan de Ramplaan gaat en van daar recht uit. komt men al gauw in het hartje van de bollen velden. Langs Marcelisvaart en Houtvaart komt men midden door het bloemenlano. Daar kan men heerlijk rustig dwalend over de landwegen, volop genieten van den heer lijken bloemenguur. Nuttige wenken. Zij, die in de gelegenheid zijn op een werk dag de bollenvelden te bezoeken, doen ver standig niet tot de Zondagen te wachten, tenzij het hun er om te doen is, aan den grooten trek naar de velden, die op deze dagen is te verwachten, nog de noodige kracht bij te zetten. Want druk zal het zijn, zóó druk, dat er veel bijzondere verkeersmaatregelen worden genomen, waarbij het verkeer ln één richting wordt geleid. Natuurlijk zal een ieder de noödige verkeersvoorzichtigheid in acht die nen te nemen en zich strikt moeten houden aan die verkeersregels, aldus schrijft de K. N. A. C. ons. G I ERSTR.2 7 LEVERT ALLE Z.FONDSEN. (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 17 April 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II Hilversum II. Progr. III 8.00 Keulen, pl.m. 9.20 Parijs Radio, 9.50 Radio P.T.T. Nord, 11.20 Ned Brussel, 1.20 Keulen, 2.20 London Regional, 3.20 Keulen. 4.20 Ned. Brussel, 5.05 Radio P.T.T. Nord, 5.20 Lon don Regional. 6.20 Ned. Brussel, pl.m. 6.50 Keu len, pl.m. 7.30 Fransch Brussel. 8.35 Keulen, 9.20 Ned. Brussel, 9.30 Fransch Brussel, 10.05 Parijs P.T.T., pl.m. 10.45 Keulen, 11.20 Berlijn of di versen. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel, pl.m. 8.20 Parijs Radio, pl.m. 8.30 Diversen. 9.35 London Regio nal, 10.50 Droitwieh, 11.50 London Regional, pl.m. 1.00 Droitwieh, 11.20 Danmarks Radio. (In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden.) Progr. V: 8.007.00 Diversen. 8-008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Po pulair programma. 1 Down the trail to the girl I love, Reg. Dixon 2 Song of Surrender, Zang. orgel en orkest. 3. Julika, George Boulanger. 4 Rusticanella, Fred. Hippmann, 5 Rhythm in the Alphabet, The six swingers. 6 Walspotpourri van Afrik, wijsjes, Vijf vroolijke kerels, 7 Victoria Regia, Barna bas von Géczy. 3 Zij zong zoo mooi de tweede stem, The Ramblers, 9 By the blue Hawaiian waters, H.M. Gren. Guards, 10 Boston Comman- dery, The Goldman Band. 11 Young and heal thy. Reg. Dixon, 12 The old river road. Zang, orgel en orkest. 13 Unter Sternen küss mich, George Boulanger, 14 La Iettre de Manon, Fred. Hippmann, 15 Georgia's gotta moon, the six swingers, 16 Foxtrot potpourri van Afrik, wijs jes, Vijf vroolijke kerels. 17 Tango Bolero, Bar nabas von Géczy, 18 Sarah, de dochter van den vSerg. Majoor, The Ramblers, 19 Jungle drums, H.M. Gren. Guards, 20 Semper Fidelis. ".0012.00 Diversen,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13