Haarlem's Dagblad Duitsche pers sterk afwijzend HITLER Italië meer gereserveerd Verschijnt dagelijks, behalve op Zou Feestdagen Roosevelt's Boodschap TEGENOVER VOORSTELLEN VAN ROOSEVELT INZAKE ONTHOUDING VAN AGRESSIE FOTO-TENTOONSTELLING Charlie Chaplin 50 jaar Het Belangrijkste 56e Jaargang No, 17124 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBER1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOO.M Maandag 17 April 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer I' 0.35. Reclames f 0.6O per regeL Regelahounenientsturieven op aunvraag. Vraag en aaubod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het uitvoerig betoog, door den president der Vereenigde Staten Franklin Delano Roosevelt telegrafisch aan Hitler en Musso lini gezonden, heeft veel meer beteekenis dan uit zijn argumenten en bewoordingen blijkt. De argumenten en bewoordingen zijn overigens belangrijk genoeg en zij moeten op alle volken indruk hebben gemaakt, juist omdat zij de eigen gedachten van de meeste menschen tot uitdrukking brengen. Had de Amerikaansche president zich bepaald tot zijn schets van de gevaren, die de huidige wereld situatie oplevert en tot zijn aandrang om opnieuw overleg te plegen, men zou de schou ders hebben opgehaald en er niet veel van verwacht hebben. Met reden. Maar hij heeft zich feitelijk aangeboden als arbiter en boven dien Amerikaansche medewerking in econo- mischen zin toegezegd. Hij heeft het eeuwige Duitsche argument „men omsingelt en be dreigt ons" weerlegd met het aanbod van een wederkeerig garantiepact, waarin niet alleen de grenzen van 31 met name genoemdelan den maar ook die van Duitschland en Italië onderling gewaarborgd zouden worden. Hij heeft actieve medewerking aangeboden in zake reorganisatie van den wereldhandel waarbij aan allen op gelijke voorwaarden toe gang tot de wereld-grondstoffen-productie zou worden verleend. Dat beteekent dus: ik ben ook mijnerzijds bereid tot het voeren van een vrijen handel. Hij heeft gemeenschap pelijke verlichting van den verpletterenden be wapeningslast voorgesteld en politieke be sprekingen in een vredelievende atmosfeer. In die politieke besprekingen zijn de V. S. niet rechtstreeks betrokken; de betrokkenen moeten die voeren, maar de V. S. stellen ze voor. En dat heeft ook beteekenis. Want nu kom ik tot de waarde van een boodschap als deze, die niet direct uit haar argumenten en betoogtrant blijkt maar be paald wordt door de wijze waarop zij ont vangen wordt. Dezelfde lezer van het uit voerige telegram, die hier zijn eigen gedach ten weerspiegeld vindt en de tegemoetkoming aan Duitschland's en Italië's zwaarste grieven ■waarneemt grieven waarvan hij de be teekenis in economischen zin vaak heeft ge voeld, omdat de beide volken in dat opzicht in de knel zitten krijgt den indruk dat Duitschland en Italië tegenover zulke aan biedingen niet afwijzend kunnen- staan. Zou den zij afwijzend staan, dan zou dat voor hem alleen kunnen beteekenen dat zij zeiden: „Neen, wij willen uw vrede en uw toenade ring niet, wij wenschen politiek te overheer- schen, wij willen hegemonie en niets minder dan dat". De uitwerking van Roosevelt's Boodschap is dan ook indrukwekkend geweest. In zijn eigen land, waarin hij vooral met den tegen stand heeft te rekenen van de „isolationis- ten", degenen die Amerika buiten de Europeesche troebelen willen houden in af zondering en uitsluitende behartiging van zijn eigen directe belangen, heeft de presi dent ditmaal de gansche openbare meening achter zich. Ook die van de isolationisten, die tenslotte als echte Amerikanen zeer trotsch op hun machtig groot en vrij land zijn, op zijn erkenning van menschenrechten en op de beteekenis van hun president. Dat hij als arbiter poogt op te treden voor een goede zaak aanvaarden zij gaarne. Dat de stem van de United States in de heele wereld weer klinkt en den bijval van millioënen wekt ont roert hen en wekt hun geestdrift evenzeer als dien van hun landgenooten die een actie ver politiek voorstaan dan zij. De bijval van de Zuid-Amerikaansche sta ten, waarbij de Vereenigde Staten zeer groot belang hebben ik herinner aan de belang wekkende uiteenzettingen, door onzen New- Yorkschen correspondent mr. E. Elias daar over gegeven is van groote beteekenis en moet op de Noord-Amerikanen wel zeer veel indruk maken. Niet alleen op hen. Ook op de regeeringen van Duitschland en Italië, die hebben kunnen waarnemen dat Roosevelt met deze Boodschap zoowel in zijn eigen land als in Zuid-Amerika geweldigen bijval heeft gevonden. Dit stemt tot nadenken, temeer omdat zich voortdurend de vraag voordoet: zouden de V. S. actief deel nemen ingeval van een Europeesch conflict? Zouden zij in bepaalde omstandigheden mis schien zelfs niet alleen in economischen zin en door leveranties van oorlogsmateriaal maar ook met militaire hulp hun steun verleenen? In 1917 hebben zij dat gedaan en ook toen was er een democratische president: Woodrow Wilson, die later faalde in zijn pogingen om een goe den vrede van Versailles en een wereldsamen- werking te stichten. De eerste reacties op deze Boodschap zijn in Duitschland niet gunstig geweest.. Dat was ook nauwelijks te verwachten. In Italië, waar men den tekst volledig publiceerde zonder er eigen commentaar bij te voegen, waren ze gunstiger. Ook dat was te verwachten. Een officieel ant woord bleef gisteren en vanmorgen uit: nu komt de mededeeling dat Hitier het zal geven in een Rijksdagvergadering op 28 April. Uitstel dus. Dat is een goed teeken. Dat bewijst, dat de uitwerking van Roosevelt's Boodschap dus danig is, dat een nieuw gewicht ten gunste van den vrede in de weegschaal is geworpen. Dat men weer overlegt en zich bezint, dat mogelijk heden zich opnieuw openen. En daar mogen wij al heel blij mee zijn. Terwijl de duizenden telegrammen van in stemming uit de geheele wereld Washington P RESIDENT ROOSEVELT heeft een persoonlijk telegram aan Hitler en Mussolini gericht, waarin hij den beiden diclatoren verzoekt zich gedurende tenminste 10 jaar van elke agressie in Europa en het nabije Oosten te onthouden. Bij aanvaarding van dit denkbeeld zouden dadelijk be sprekingen kunnen worden geopend over verlaging van den bewapeningslast en vergemakkelijking van den wereld handel, waardoor alle landen de beschikking zouden krijgen over de grondstoffen, waaraan zij behoefte hebben. Uit de berichten over de reactie op deze boodschap ivelke in haar geheel op pag. Buitenland is op genomen, in Duitschland en Italië valt op te maken dat deze landen het aanbod van Roosevelt zullen verwerpen. Het commentaar der Duitsche pers is zeer fel. In Italië, waar geen perscommentaar wordt geleverd, schijnt men echter de deur voor onder handelingen toch niet geheel te willen sluiten. De Britsche en Fransche regeeringen hebben haar instem ming met het initiatief van Roosevelt betuigd. Duitsche pers ageert fel. Zeer fel heeft de Duitsche pers op Roo sevelt's boodschap, welke niet volledig in de bladen wordt weergegeven, gerea geerd. Politieke kringen te Berlijn nemen een negatieve houding aan. Havas zegt dat de boodschap de Wilhelmstrasse vol komen overrompelde. Der Deutsche Dienst schrijft: „Eerst ophitsen en dan den vredesapostel spe len, dat is de politiek welke de president der Vereenigde Staten niet den eersten keer tegen over ons voert. De klanken der nieuwe boodschap van Roo- :evelt zijn ons niet nieuw. In tegendeel, zij ko men ons zeer bekend voor. Daar is „de verant woordelijkheid voor de menschheid". daar is de beroemde „internationale conferentietafel", die den volken gerechtigheid en vrede moet bren gen. Roosevelt speelt de rol van den nieuwen Wilson consequent verder. Hij wil vrede op de wereld gelukkig maken nadat hij haar eerst in vrees heeft gebracht. Hij wil vrede op de wereld brengen nadat hij een oorlogspsychose zonder weerga heeft opgeroepen. Met een domme aflei dingsmanoeuvre probeert Roosevelt de ophitsing en omsingelingspolitiek van zich en de demo cratieën te camoufleeren en uit te wisschen. Daar wij evenwel reeds eenmaal hebben beleefd, waartoe het vertrouwen in de boodschap van een Amerikaanschen president kan leiden, zal de wereld ons niet kwalijk kunnen nemen wan neer wij zeer sceptisch staan tegenover derge lijke politieke acties van de overzijde van den Oceaan. President Roosevelt heeft in zijn boodschap vooral één ding over het hoofd gezien en dat is het meest essentieele der tegenwoordige proble men: de groote strijd van wereldbeschouwingen met de internationale krachten van vernieti ging, die de volken der aarde in een bloedigen chaos willen storten en de krachten der orde in de wereld bedreigen. Er kunnen geen duurzame gelukkige toestanden worden geschapen in het leven van de staten onderling, zoolang zich on- binnenstroomen herademt de geheele wereld. Voor de zooveelste maal daagt nieuwe hoop. De goede kansen blijvenmen moet niet versagen R. P. FIETSER TEGEN LICHTMAST OPGEREDEN. Zondag is een 26-jarige jongeman uit Am sterdam, die op een racefiets repd. tegen een lichtmast op de Leidsche vaart gebotst. Hij kreeg een ernstige verwonding aan een zijner armen. Nadat de Heemsteedsche Eerste Hulpbrigade hem had verbonden is hij per politie-auto naar de woning van Dr. Hubert overgebracht waar hij verder werd behandeld. Na de behandeling kon hij naar zijn woning te Amsterdam terugkeeren. der bescherming-van den staat de machten van vernietiging en onrust kunnen verbergen en consolideeren. Er kan geen nieuwe orde aan de conferentietafel worden geschapea zoolang het bolsjewisme als rechtsgelijke partner in het po litieke spel in de wereld wordt beschouwd. Wij moeten het als een geraffineerde manoeuvre be schouwen, wanneer men van ons verlangt te zweeren bij een niet door ons, doch door de an deren tot oorlog opgezweepte wereld van on vrede. Roosevelt heeft zijn boodschap aan het ver keerde adres gericht. Het Duitsch volk is ver standiger en sterker geworden en daarom zal het succes van Wilson niet herhaald worden. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Wanneer nog een nieuw bewijs noodig zou zijn geweest voor de geestelijke hulpeloosheid der democratische westelijke mogendheden, is er geen beter dan het feit, dat zij den Ameri kaanschen president Roosevelt tot hun woord voerder hebben uitverkoren. Het doel van het pamflet van Roosevelt aan den Führer en den Duce is volkomen duidelijk: Dezelfde Roosevelt, die meer dan eenige an dere staatsman van den tegenwoordigen tijd heeft bijgedragen tot de verdwaasde oorlogs stemming, welke groote deelen der wereld heeft aangegrepen, probeert thans, juist zooals eens Wilson, als vredesengel ten tooneele te verschij nen. Wanneer Roosevelt met zijn nota ernstig een doeltreffende uitwerking wilde bereiken, zou hij op zijn minst een wat minder aanmatigende in onze Tijdingzaal Deze tentoonstelling trekt zeer de aan dacht. Op dc eerste twee dagen kwamen honderden belangstellenden, zij waren zonder uitzondering verrukt over dc fraaie fotowerken. Dinsdag worden de beelden, ingezonden door leden van de Haarlemsche Amateur- Fotografen Vereeniging, door andere ver vangen. Dc tentoonstelling is heden en Dinsdag geopend van 105 uur en van 710 uur. Woensdag van 105 uur. toon hebben kunnen kiezen. De opsomming der landen bijvoorbeeld aan welke wij plechtig moeten beloven, dat wij hen niet den oorlog wil len aandoen, is een kwajongensstreek, welke op zijn hoogst een gewetenlooze Joodsche journalist voor geestig zou kunnen houden. De „Berliner Morgenpost" zegt o.a.: Wanneer gij, mijnheer Roosevelt, verwacht, dat uw grootsprakig beroep als ernstig wordt aangenomen en niet als plompe propaganda- zwendel moet gelden, dan moet u allereerst het bewijs van uw goeden wil leveren. Dit bewijs kunt gij leveren door in uw eigen land de geheele hysterische oorlogsophitsing te gen het Duitsche volk te staken en in pers, radio en film den weg van den vrede en eerlijke over eenstemming in te slaan. Pas wanneer gij ons dit bewijs van uw geloof waardigheid hebt gebracht, kunnen wij verder met u spreken. (Voor verdere bij zonder heden zie vien pag. Buitenland). roept den Rijksdag bijeen Antwoord aan Roosevelt Hitler heeft besloten het ant woord aan den Amerikaanschen president namens het Duitsche volk in den Rijksdag hekend te maken. Daarom heeft hij den Duitsclien Rijksdag tegen 28 April bijeengeroepen om van deze verklaring kennis te nemen. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. ROOMBOTER per pond 74 ets. LIMONADE per flesch 33 ets. BOTERHAMMEN WORST per 1'2 ons 10 cis. BLOEDWORST per l\2 ons 10 ets. LUNCHWORST per 1V2 ons 10 ets. LEVERWORST per l'/2 ons 10 ets. MEIWORST per 1 ons 10 ets. GEHAKT per 1 ons 10 ets. ONTBIJTSPEK per 1 ons 10 ets. VET SPEK per 1 ons 8 ets. SCHOUDEilHAM per 2 ons 25 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. Med.) Het woord is aan President Roosevelt: De regeeringshoofden van groote mogendheden zijn in deze tijden letterlijk verant woordelijk voor het lot der Menschheid in de komende jaren. Zij kunnen niet doof zijn voor de beden hunner volken, die vragen beschermd te u-orden tegen den chaos, die uit een oorlog moet voort komen. De historie zal hen veranUooordel\jk stellen voor het leven en het geluk van allen, tot de geringsten toe. ~"'"Trar'f/vlEE0'NG. KrU«traa!Termai^'SteUr'S - Haarlem (Adv. Ingez Med.) Charlie met de vreemde kuren, Met den dwazen kleinen hoed. Met de ongeluksallure, Met den armoedzaaier snoet; Charlie met te groote schoenen, Met de broek zooveel te wijd, Ach, wij gierden bij mlllioenen Om je grollen indertijd, 't Is, dat wij weer van je hooren, Nu je eensklaps vijftig bent, Maar wij hebben je verloren. Als een filmamusement. Toen we heel wat jonger waren, Werkte je in kwantiteit, Nu kom j' eens per zooveel jaren Nog eens moeizaam op 't tapijt. In den tijd. waarin wij leven, Is er weer een jong geslacht, Dat de kans niet wordt gegeven, Dat het ook eens om je lacht. Is je geest zoo gaan verslappen, Dat de kunst je niet meer lukt, Reikt je bron van dwaze grappen. Niet meer tot een goed product? Af en toe maakt de reclame Nog wel iets van je bekend, Zoóals ditmaal dan met name, Dat je ook al vijftig bent. Kijk eens, als ik het mag zeggen, Dat 's geen leeftijd voor een man, Om een bijltje neer te leggen, Waar hij goed mee hakken kan. En de wereld dezer dagen, Vol van zorgen en beklag, Weet niets heerlijkers te vragen. Dan een reden tot een lach. Charlie, wij zijn erg geduldig. Maar ik vraag je nu toch wel. Laat ons ouderwetsch onschuldig Nog eens gieren om ie spel; Wees dus met je vijftig jaren Extra warm gefilsiteerd, Als j' ons tusschen al het nare Nog eens hartlij k lachen leert. Arbeider van de trap gevallen. Ongeluk in fabriek van Droste. Hedenmorgen te kwart voor acht is in de chocoladefabriek van Droste aan den Harmen- jansweg de 22-jarige chocoladebewerker K. bij het openen van een raam van een losstaande trap gevallen. Hij kwam met zijn hoofd terecht tegen een niet in werking zijnde machine. De man kreeg een hersenschudding en een wond aan zijn rechterslaap terwijl vermoedelijk ook zijn schedel beschadigd is. Er is geen direct levensgevaar. Na door O. D. te zijn verbonden is hij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. HEDEN: 14 PAGINA'S. BINNENLAND. pag. De bekende Porta de Alcala te Madrid is verbouwd tot een gedenkteeken voor de gevallenen onder de burgerbevolking tijdens den Spaanschen burgeroorlog. De aflossing der doodenwacht, welke door de Falanx betrokken is. Over invoering van een zichtbaar belasting- merk voor auto's denkt de regeering. 3 BUITENLAND. Roosevelt heeft een beroep gedaan op Hitier en Mussolini voor vredesbestand van ten minste tien jaar. 1 en 9 Roosevelt's voorstellen schijnen door Italië en Duitschland tc worden verworpen, hoewel te Rome, iij tegenstelling met Ber lijn eenige reserve wordt betracht. 1 en 9 Engeland en Frankrijk stemmen in met Roo sevelt's boodschap. 1 en 9 Hitler staat in contact met Mussolini over Roosevelt's voorstellen. 2 De Amerikaansche vloot is naar den Stillen Oceaan teruggeroepen. 2 ARTIKELEN, enz. R. P.: Roosevelt's Boodschap. 1 J. B. Schuil over: „Zesde étage". 2 K. de Jong: Haarl. Harmonie-muziekver- ecniging „Apollo". 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1