Zichtbaar belastingplaatje voor auto's bËVerol ~tofi kufaéi&it. Ochtendbeurs Amsterdam NIEUWS IN 'T KORT MAANDAG 17 APRIL 1939 H A A R IJ F. M'S DAGBLAD 3 Bij minister in overweging. Naar aanleiding van de vele klachten over hinder en verkeersgevaren veroorzaakt door aanhoudingen van motorrijtuigen ten behoeve van de controle op de motorrijtuigenbelasting, drong de K.N.A.C. in Maart van vorig jaar bij de regeering aan op de toepassing van het systeem, waarbij de belastingkaart zichtbaar aan het motorrijtuig zou moeten worden be vestigd. Door gebruikmaking van dit systeem zou niet alleen den motorweggebruiker veel overlast bespaard worden, doch zou tevens een aanzienlijke besparing kunnen worden bereikt op de controlekosten, welke bijv. voor 1939 met de inningskosten mede op niet minder dan bij na 1 millioen werden geraamd, 950.000). De K. N. A. C. bood daarbij aan de uitgaven voor het ontwerpen der benoodigde modellen voor haar rekening te nemen. In Maart van dit jaar herhaalde zij dit aanbod, waarbij zij tevens nog mededeelde, ook voor de levering van de benoodigde belastingplaatjes voor het eerste half jaar te willen zorg dragen. In antwoord hierop deelt de minis ter van financiën thans aan de K. N. A. C. mede, dat de kwestie nog in stu die is, terwijl hieraan wordt toegevoegd dat het systeem, waarbij de (belasting- kaart zichtbaar aan het motorrijtuig behoort te zijn bevestigd, in geen geval vóór de inwerkingtreding van de we genverkeerswet zal worden ingevoerd. Hoewel het genoemde tijdstip nog in het ge heel niet vast staat, mag naar de meening van de K. N. A. C. uit de bovenstaande bewoor dingen worden afgeleid, dat toch eerlang het doelmatiger systeem met het zichtbare belas tingplaatje in Nederland ingang zal vinden, zooals het reeds eerder tot ieders voldoening in Engeland en België het geval was. edele natuurproduct verleent KING PEPERMUNT die kenmerkende heerlijke geur en smaak. FA. TONNEMA CIE. SNEEK (Adv. Ingez. Med.) Uit den trein gevallen en gedood. Haarlemmer het slachtoffer. AMSTERDAM, 17 April. Vanmorgen is in den electrischen trein uit Haarlem, welke te ongeveer half negen het viaduct Haarlemmer houttuinen vlak bij het Teerplein passeerde, een ernstig ongeval gebeurd, dat den 28-jarigen A. V. G. uit Haarlem het leven heeft gekost. G. bevond zich op het voorbalcon. Plotseling zag een heer, de met hem praatte, dat G. uit de zich openende deur viel. Hij trok aan de nood rem en nadat de trein tot stilstand was geko men, stelde men een onderzoek langs den spoor^ lijn in. Men vond het ernstig verminkte lijk van het slachtoffer langs de rails. Het stoffelijk overschot is naar het Binnen Gasthuis vervoerd. De oorzaak van het openen der deuren is nog niet vastgeseteld. Vermoedelijk sloot de deur niet goed of wel heeft G. zelf de kruk aangeraakt. Explodeerende mijnen doodden een arbeider en een paard. Onder de gemeente Venray is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl militairen bezig waren met het leggen van mijnen en zij hierbij werden geholpen door werklooze arbei ders uit de gemeente Deurne, trapte één van deze arbeiders op een mijn, tengevolge waar van dit projectiel explodeerde. De arbeider, de 35-jarige Linden uit Deurne, werd op slag ge dood. Zijn mede-arbeiders en de militairen, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevonden, kregen geen noemenswaardig letsel. Tenge volge van de hevige ontploffing schrok een paard, dat gespannen was voor een boeren wagen, welke wagen op een aangrenzenden weg naderde. Het paard sloeg op hol en trapte daarbij op een tweede mijn. Ook dit projectiel ontplofte, waardoor het paard werd gedood en de kar vernield. De voerman kwam met den schrik vrij. Roode Kruis verzoekt aanmelding van particuliere verpleegsters. Het hoofdv van het Ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis doet een beroep op particuliere verpleegsters, die niet werk zaam zijn in of verbonden zijn aan een zie kenhuis en geen andere verbintenis hebben, om zich aan te melden bij de afdeeling zie kenhuiswezen van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kimis, Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage, onder opgave van haar di ploma, met eventueele aanteekeningen, ten einde zich in geval van mobilisatie ter be schikking te stellen van het Roode Kruis. OLIE VAN OLIESPECIALISTEN (Adv. ingez. Med.) Stuk luchtvaarthistorie in de hoofdslad verdwijnt. Oude passagekantoor der K. L. M. op het Leidscheplein wordt afgebroken. Een stuk luchtvaartgeschiedenis in het centrum der hoofdstad gaat binnen enkele maanden verdwijnen. De K.L.M. zal namelijk het bekende houten kantoorgebouwtje tegen over den Stadsschouwburg op het Leidsche plein gaan verlaten en de uitgestrekte bene den verdieping van het reeds geruimen tijd leegstaande pand van Maison de Vries op den hoek van Leidscheplein en Leidsehestraat in gebruik gaan nemen als passage- en vracht kantoor. Dit besluit beteekent een in velerlei opzicht gelukkige oplossing van een aantal moeilijk heden. In de eerste plaats voor de K.L.M. - zelf, die reeds vele jaren uit het kleine ge bouwtje gegroeid is, ondanks de uitbreiding die het gebouwtje in 1928 onderging. Een tweede gelukkige kant van de zaak is, dat het kapitale pand op den hoek van de Leidsehestraat eindelijk weer een bestemming- krijgt, terwijl ten derde de gemeente van het houten gebouwtje dit zal afbreken en de vrij gekomen ruimte zal gebruiken voor het aanbrengen van eenige lang gewenschte ver- keersverbeteringen. Het nieuwe kantoorgebouw der K.L.M. heeft uitgangen op de Korte- en de Lange Leidsche dwarsstraat, waardoor de aan en afrijdende passagiersbussen en vrachtauto's gemakke lijk ter bestemder plaatse kunnen komen. Het oude gebouwtje, dat reeds geruimen tijd gemeente-eigendom is, kan beschouwd worden als het eerste luchtvaartkantoor ter wereld. Nadat het secretariaat van het E.L.T.A. er in gevestigd was nam de K.L.M. het in ge bruik bij de opening van haar eerste luchtlijn naar Londen in 1920. Het stond toen onder leiding van den tegenwoordigen chef der K. L. M. te Londen, den heer Kauffmann, die werd opgevolgd door den heer H. Nieuwenhuis, die er 18 jaar den scepter heeft gezwaaid. Directeur van wilden autobus- dienst veroordeeld. De Amsterdamsche kantonrechter heeft den directeur van de N.V. Lindbergh Touring car, wegens het zonder vergunning onderhou den van een autobusdienst tusschen Amster dam en Arnhem, tot driehonderd gulden boe te veroordeeld. De kantonrechter verklaarde het nieuwe R. A. P. verbindend. De ambtenaar van het O. M. had vijfhonderd gulden boete gerequi- reerd VRAGEN VAN MR. VAN VESSEM AAN DE REGEERING. Het Eerste Kamerlid, de heer van Vessem, heeft aan den voorzitter van den Raad van Ministers en aan de Ministers van Buitenland- sche Zaken de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat zooals in de Bijlage van het Weekblad Economische Voorlichting van 31 Maart 1939. No. 13, wordt aangegeven de volgens het Slotprotocol en het Zittings protocol behoorende bij het Nederlandsch- Duitsche Verdrag nopens de regeling van het goederen-verkeer van 25 Maart 1939 vereisch- te door de Nederlandsche autoriteiten af te geven verklaringen voor den invoer van Nederlandsche producten in Duitschland evenals de door de Duitsche autoriteiten a te geven verklaringen uitsluitend in de Duit sche taal zijn gesteld? 2. Indien de voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn de Ministers dan niet van meenmg: a. dat zoodanige achterstelling van de Nederlandsche taal niet in overeenstemming is met de Nederlandsche waardigheid en in het buitenland onjuiste opvattingen kan doen ontstaan omtrent de taal van het Neder landsche volk en omtrent de zelfstandigheid van het Nederlandsche volk en van den Ne> derlandschen Staat; b. dat de noodige maatregelen dienen te worden genomen om aan deze achterstelling- van de Nederlandsche taal zoo spoedig mo gelijk een einde te maken en om herhaling- van zoodanige achterstelling in de toekomst te voorkomen? 17 April 1939. Prov. Staten-verkiezing. De burgemeester herinnert aan den stemplicht. De Burgemeester van Haarlem herinnert er aan, dat op Woensdag 19 April van des voor middags acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten. Gewezen wordt op de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd der uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het Stem bureau van het voor hem op de kiezerslijst aan gewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet vol doet. wordt, ten zij van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige we gens gelijke overtreding onherroepelijk is ge worden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een an der uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste een jaar. Artikel 150a der Kieswet, luidende: „Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon wetende, dat deze over leden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. REDE MR. SLINGENBERG. Hedenavond zal Mr. M. Slingenberg voor den Vrijzinnig Democratischen Bond in Restaurant Brinkmann, Groote Markt, alhier een rede hou den over „De beteekenis der a.s. Statenverkie zingen". ALLEEN MET COURANTENRECLAME MOGELIJK. Alleen wanneer de fabrikanten van merkartikelen in couranten advertee- ren, kunnen hun wederverkoopers, de winkeliers, aansluiten op deze reclame met hun eigen advertenties. Zoodoende wordt het effect der re clame èn voor den fabrikant èn voor den winkelier belangrijk verhoogd. Het geval van een fabrikant van een bepaald merk heerenkleeding, die in samenwerking met zijn wederverkoo pers in couranten adverteerde en een omzetstijging van 50 verwierf, be wijst voor de zooveelste maal de juist heid van deze stelling. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 tot 11.25 uur. Kon. Olie 280—4 H. V. A. 380—4 Amst. Rubber 17980 Philips 178.82 AKU 313/4—2 3/4 Unilever 116 3/4—81/2 Beth. Steel 41 1/8—5/8 U. S. Steel 35 1/16—3/4 Anaconda 17 1/2—3/4 Kennecot Copper 22 7/83 1/4 Hamlet" als openluchtspel op het Binnenhof. Naar Het Volk ter oore komt, is er groote kans op, dat in de komende zomermaanden op het Binnenhof Shakespeare's „Hamlet" als open luchtspel zal worden opgevoerd. KWAADE DROES IN WOONWAGENKAMP BIJ EDE UITGEBROKEN In het model-woonwagenkamp te Ede, dat on langs in gebruik genomen is. is onder de talrijke paarden de gevreesde kwaade droes uitgebroken Een politiewacht draagt er zorg voor. dat men het kamp niet verlaat of binnenkomt. De commissaris van politie heeft bekendge maakt, dat, zoolang de ziekte heerscht, geen woonwagens in het kamp worden toegelaten. ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN Aan het jaarverslag van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen ontleenen wij: In 1938 werden uit de strafgevangenis te Haarlem 44 personen ontslagen, die geregeld door bestuursleden van de afdeeling waren be zocht. De aandacht wordt gevestigd op de groote moeilijkheid van reclasseering na ontslag, Een regeling van overheidswege aan de straf vast gekoppeld zou menigeen in den greep der re classeering houden en voor verdere delicten be waren. Het instituut der voorwaardelijke ver oordeeling wordt steeds belangrijker. In 1938 kwamen bij de afdeeling 80 nieuwe gevallen. 73 mannen en 7 vrouwen. In totaal stonden op het eind 1938 207 personen onder toezicht. Van 48 liep de proeftijd goed af, van 5 werd de voor waardelijke straf omgezet. Binnenkort zal in een van de gemeente ge huurd lokaal een afzonderlijk Bureau onder lei ding van den heer D. G. de Jong worden ge opend. In 1938 werden 124 rapporten opgemaakt, door het bestuur te Haarlem 80, door de com missie te IJmuiden 31 en door die te Zaandam 13. De balans over '38 sluit met een voordeelip saldo van f 851.94. STICHTING NOORD-NEDERLAND— VLAANDEREN De Stichting Noord-NederlandVlaanderen houdt a.s. Donderdagavond een vergadering in Hotel Royal", Stationsplen. Als sprekers zullen optreden de heeren: A. Zeegers, uit Amsterdam over: Grammens en A. P. P. Schweigmann uit Den Haag over: Wat heeft Vlaanderen ons te zeggen. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB. De Vrouwenclub van de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van den Vrijzinnig- Democratischen Bond hield haar laatste bijeen komst in dit seizoen. De vergadering was druk bezocht. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken was het woord aan mevrouw Mr. E. v. Eck-Thiel, die een inleiding hield over het echtscheidingsvraagstuk naar aanleiding van het wetsontwerp van Min. Goseling. Spreekster schetste iiitvoerig hoe wij in ons land sedert 1838 kennen vier echtscheidings gronden: nl. overspel, kwaadwillige verlating die 5 jaar heeft geduurd, veroordeeling tot gevange nisstraf van 4 jaar of meer en zware, levens gevaarlijke mishandeling. Daarna besprak zij het wetsontwerp en liet daarin duidelijk uitkomen, dat dit ontwerp scheiding bij onderling goed vinden zeer bemoeilijkt. Ze vergeleek dit ont werp met de sedert Januari in Engeland inge voerde wet Ofschoon er wel een enkel lichtpuntje is, wa ren haar bezwaren vele, omdat het een stap te rug zou voeren. De inleidster vond het huwelijk een instelling van niet te hoog te schatten waar de voor het gezinsleven en de gemeenschap. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt. De vragen werden Met een opwekking om propaganda te maken tot tevredenheid beantwoord, voor de verkiezing van 19 April werd de goed geslaagde bijeenkomst van de Vrouwenclub ge sloten. Simplex rijwielen, verwonderlijk lichte gang, 465C (Adv. ingez. Med.) Dr. F. E. Posthuma neemt afscheid van „De Tuinbouw Onderlinge". In een der zalen van „De Industrieele Club" te Amsterdam is onder leiding van den heer B. Ruys te Dedemsvaart de jaarlijksche alge- meene ledenvergadering gehouden van „De Tuinbouw Onderlinge", bedrijfsvereeniging in gevolge de land- en tuinbouwongevallenwet 1922. Het aantal leden bedroeg aan het einde van het boekjaar 7012, vertegenwoordigende een verzekerd loonbedrag van f 15.479.324.(v. j. f 14.854.697.— Aangifte werd gedaan van 2287 ongevallen, waarvan 2115 gevallen als bedrijfs ongeval konden worden erkend. Het vorige jaar bedroegen deze cijfers resp. 2069 en 1911. Tot leden van het bestuur werden herbe noemd de heeren S. de Boer Kzn te Zuid- Scharwoude en J. Valkering Tzn. te Limmen, terwijl als plaatsvervangende bestuursleden werden herkozen de heeren J. R. M. de Bie te Zundert en A van 't Hart Sr. te Rotterdam. De voorzitter richtte vervolgens het woord tot dr. Posthuma. die op 1 Mei als president- directeur van de Tuinbouw-Onderlinge zal af treden. Spreker merkte op dat de vereeniging den president-directeur zeer zal missen, doch dat zij diens wensch om thans voor jongeren plaats te maken had te respecteeren. Het scheiden is echter, vooral nu de band zoo lang bestaan heeft, wel zeer moeilijk Spreker herdacht de oprichting van de Tuinbouw-Onderlinge en weidde waardeerend uit over de prachtige samenwerking die in de vereeniging altijd aanwezig is geweest. Daar toe hebben in de eerste plaats de eminente kwaliteiten van dr. Posthuma bijgedragen, kwaliteiten welke voor de sociale verzekering in Nederland van tie grootste beteekenis zijn geweest. Onder aanbieding van een geschenk bestaande in antieke theekopjes, wenschte spreker den scheidenden president-directeur een aangenamen levensavond in den kring van zijn gezin waaraan hij zich nu meer dan vroe ger zal kunnen wijden. Nadat nog verschillende andere sprekers 't woord hadden gevoerd, nam dr F E Posthu ma met een persoonlijk woord afscheid van de velen met wie hij jaren lang ook voor de Tuin bouw-Onderlinge samenwerkt* Schietkamp hij Oldebroek wordt uitgebreid. De gemeenteraad van Oldebroek heeft Za terdag j.l. met algemeene stemmen het voor stel van B. en W. aangenomen om 34.31.20 H.A. grond, gelegen ten zuiden van de spoorlijn Zwolle-Utrecht, aan het rijk te verkoopen. ter uitbreiding van het artillerie schietkamp in Oldebroek, voor 15.500.—. Naar men weet heeft het voornemen van defensie om dezen grond in eigendom te verkrijgen, veel stof doen opwaaien en verzet uitgelokt bij allen, die zich de taak der natuurbescherming tot plicht hebben gesteld, daar deze uitbreiding van het schietkamp, een zeer belangrijk ge deelte der gemeente, dat rijk is aan natuur schoon en deswege met villa's en buitenhuisjes werd bebouwd, verder ontoegankelijk zal ma ken. Deze actie heeft echter niet mogen ba ten. zoodat den gemeenteraad niets overbleef dan bovengenoemde beslissing te nemen. Illegale vluchtelingen naar Mosterdveen. Naar wij uit goede bron vernemen zal heden middag in het permanente barakkenkamp Mosterdveen te Nunspeet een 150-tal illegale buitenlandsche vluchtelingen afkomstig uit het kamp te Hellevoetsluis. tijdelijk onderge bracht worden. Dit kamp vormt geen bedrei ging voor het natuurschoon, daar het ver af ligt van de toeristencentra. W IJZIGING ARBEIDSBESLUIT Een Zaterdag verschenen Staatsblad bevat een K.B. tot wijziging van het Arbeidsbesluit 1920. De mogelijkheid wordt geopend, da* abitu riënten van ambachtsscholen, die daar een cursus in het electrisch lasschen hebben ge volgd, na het verlaten der school het electrisch lasschen kunnen verrichten, ook al zijn zij geen 18 jaar. Het arbeiden met stoffen, loodwit en lood- sulfaat bevattende, wordt voor jeugdige perso nen verboden. Het besluit is Zondag in wer king getreden. Vereeniging tot veredeling van het ambacht. De Vereeniging tot veredeling van het Am bacht hield Zaterdag te Utrecht haar jaarlijk sche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, ir. J. van der Waerden, rele veerde in zijn openingswoord de koerswijziging die zich meer en meer in de doelstelling der vereeniging begint af te teekenen. Oriënteerde de vereeniging zich voorheen speciaal op het afnemen van een aantal bepaalde vakexamens, thans geeft zij advies over en houdt toezicht op een groot aantal examens, welke tot dusver niet tot haar gebied behoorden. Het leden tal bleef vrijwel constant; de fi- nancieele resultaten over 1938 waren niet on gunstig. De verkiezing van hoofdbestuursleden had in deze vergadering volgens rooster plaats. Niet herkiesbaar waren de heeren ir. H. J. M. Bekkers, vert, van Beynes. Haarlem en Ir. H. J. Mulder, vert., van de N. Z. H T. M„ Haarlem. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren H. J. Kaptevn, vert, van de N. Z. H. T. M. en A. M. Conielissen, vert, bond van Loodgieters en fitterspatroons, den Haag. De administrateur, de heer J. L. Best, bracht het jaarverslag uit. VLIEGVELD YPENBÜRG NIET VOOR HET PUBLIEK GESLOTEN. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het gerucht als zou het vliegveld Ypenburg voor het publiek gesloten zijn. onjuist is. Zoowel het vliegveld als het restaurant zijn voor het pm bliek toegankelijk. MIJNWERKER DOOR VALLEND IJZER GEDOOD. In de mijn Sophia te Spekholzerheide, Kerk- rade, is gisteren de 18-jarige sleeper W. Lurken doodelijk verongelukt. Het slachtoffer kreeg een zwaar stuk ijzer op het hoofd en de dood trad onmiddellijk in. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.81 11/16 Berlijn 75.37 1/2 Parijs 4.98 7/8 Brussel 31.64 Zwitserland 42.24 New York 1.88 3/8. 12.uur. Londen 8.81 9/16 Berlijn 73.38 Parijs 4.99 Brussel 31.66 Zwitserland 42.24 Kopenhagen 39.35 Stockholm 45.45 Oslo 44.32 New York 1.88 3/8. Vrije lire 9.95, reislire 9, bankpapier 5.80. STEMT ANTI-REVOLUTIONNAIR Mr. A. BRUCH, Lid van Gedeputeerde Staten, nummer één van LIJST 6. (Adv. Ingez. Med.) Te Hasselt is de 66-jarige landbouwer H van der Steeg te water geraakt en verdronken De man was onder één der afsluitboomen van de Nahuysbrug doorgeloopen, die tijdelijk afge sloten is in verband met militaire werkzaam heden. Hij heeft in het duister niet gemerkt, dat de brug opengedraad was, zoodat hij in het wa ter is gestort. Op den Cremerweg te 's-Gravenhage is een auto met groote snelheid tegen een boom gere den. De drie inzittenden werden gewond. Een 26-jarige man en twee dertienjarige jongens zijn te 's-Gravenhage gearresteerd, om dat zij automaten met verzilverde schijfjes open den. Te Deurne is de 76-jarige alleenwonende mej. Goossens levensgevaarlijk gewond, doordat haar kleeren met vuur in aanraking waren ge komen en in brand waren gevlogen. Een 11-jarig meisje is te Naarden door een auto overreden. Haar linkerarm moest worden geamputeerd. Het tweejarig docthertje van A. Selen is in een waterput gevallen en verdronken. Mevr. van den Bosch uit de Johan de Wit- straat te Leiden is door gasverstikking om het leven gekomen. Een 25-jarige man uit de Javastraat te Am sterdam is gearresteerd wegens mishandeling van zijn 8 maanden oud zijnd dochtertje. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Welke gevoelens het aanbod van president Roosevelt aan de staatshoofden van Duitschland en Italië ook te voorschijn mag hebben geroe pen, zoo was daarvan op de wisselmarkt niets te bemerken. De controlefondsen blijven voort durend waakzaam, en verhinderen, dat de een of andere munteenheid uit den band springt. Hierdoor wordt vanzelfsprekend de neiging om speculatieve transacties op touw te zetten ten zeerste tegengehouden en de handel blijft van beperkte afmetingen. Te Amsterdam waren de toonaangevende deviezen niet of niet noemens waardig veranderd. De Amerikaansche dollars waren 1.88 3/8 en hoewel het Nederlandsche Egalisatiefonds wederom bereid was om tegen dezen prijs te verkoopen, behoefde het blijk baar geen materiaal af te geven. De affaire w»B gering en van bijzondere vraag was geen sprake. Voor zoover zich kooplust openbaarde, kon daaraan klaarblijkelijk in de open markt wor den voldaan. De Britsche ponden bewogen zich tusschen 8.81 7/16 en 8.81 13/16. met een disagio voor termijnponden van 1 1/16 cents voor 1 maand en omstreeks 3 1/8 cents voor 3 maanden. Fransche francs waren circa 4.99, waarbij het disagio onveranderd was gebleven. Belga's die aanvankelijk werden vernomen tegen 31.62 31.66, trokken later in den ochtend iets aan tot 31.6431.68. Naar gemeld, is het Belgische dis conto van 2'/2 procent op 4 procent gebracht, welke maatregel moet worden beschouwd als een bescherming van het ruilmiddel. Den laat- sten tijd stonden Belga's mede in verband met de politieke constellatie in België aanhoudend onder druk en die druk kwam in het bijzonder tol uiting in het groote disagio voor termijn- belga's. De maatregel in kwestie sorteerde geen onmiddellijk effect, want termijnbelga's wer den hedenmorgen geadviseerd met een disagio van omstreeks 75 cents voor 1 maand en circa 115 cents voor 3 maanden, zoodat van een in krimping nog geen sprake was. Zwitsersche francs golden 42.2242.26, Duitsche marken 75.3575.40. De Scandinavische dezieven waren onveranderd. Op de niet-officieele effectenbeurs bestond in den fondsenhandel een gedrukte stemming. De toonaangevende locale aandeelen werden alge meen beneden de slotprijzen van Zaterdag ver handeld. Men had blijkbaar een andere opvat ting van het door Roosevelt aan Hitler en Mus solini gedane voorstel dan in Amerika. In weer wil van 't krachtige herstel in Wallstreet waren de Amerikaansche aandeelen te Amsterdam zoo goed als onveranderd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5