TH€€ doetje qoed! URODONAL DE VUURSUU JUBILEUM-OPERETTE VAN FRITZ HIRSCH. M A" A N D A G 17 A P R I E 1939 HAA'REEM'S D A G B E A D 4 Op Zaterdag 6 Mei des avonds 8.15 uur zal de Fritz Hirsch Operette in den Stadsschouw burg te Haarlem een voorstelling geven van haar jubileumstuk „Eine Fnihlingsreise mit dir". (Wo die Lerche singtMen zal zich zeer goed kunnen begrijpen, dat de di rectie van de Fritz Hirsch operette voor haar reeks feestvoorstellingen door Nederland, juist dit meesterwerk van Franz Lehar heeft gekozen. Het is een der beste operettes van dezen tijd en biedt de hoofdrolspelers gelegen heid hun gaven volkomen te ontplooien, ter wijl in dit zangspel tevens prachtige costuums en schitterende decors ten tooneele worden gebracht, die op zichzelf reeds een verrukking voor het oog zijn. Fritz Hirsch vervult in deze opei-ette een glansrol, die van Pal. groot vader van Margit, „die Lerche" (de leeuwe rik! een jong meisje uit het landelijke, Hon- gaarsche dorpje Cinkota. In Paul Harden zien wij den eleganten baron Freddy von Sonntag, voorzitter van een lachclub, 'die in een toestand van voortdurende verliefdheid verkeert. Walter Triebei verschijnt in deze operette als de „weinselige" pusta Wirt Ko- vacs Lajos, eigenaar van den Hongaanschen herberg „Zum roten Paprika". Zijn zoon Pista i Equinaldo Salghini) is een opvliegend Jongmensch die een vurige liefde koestert voor Margit, de leeuwerik, welke rol vol toe wijding wordt vertolkt door Gretl Tüchler. Pista's liefde krijgt echter een gevoeligen schok als een jong kunstschilder, Hans Carl von Bernau. lid van de Weensche jeunesse dorée, in het idyllische Hongaarsche dorpje komt om naar een model voor zijn schilderij te zoeken. Hij ziet Margit en maakt haar niet alleen het hof maar voelt een echte diepe liefde voor haar. Egon Ka iter speelt deze rol. De rol van comtesse Vilma is in handen van de jonge Weensche artiste Jelly Staffel; zij is door de directie van de Fritz Hirsch Slotbal Dansschool H. Kwekkeboom. Het is een goede gewoonte van de leiders der verschillende inrichtingen voor dansonder- wijs, in het jaargetijde, waarin de zomer-ge- noegens weer in aantocht zijn en dus ver wacht mag worden dat zij spoedig gedeeltelijk het dansvermaak zullen gaan vervangen, een „slotbal" te geven, waar de leerlingen gele genheid krijgen te toonen, dat zij het in het winterhalfjaar geleerde in de practijk kun nen brengen, óók in een échte „balzaal". De leerlingen van den heer H. Kwekkeboom, Nieuwe Gracht, kregen die gelegenheid Za terdagavond in de zaal van den Haarl. Kegel bond en maakten er een ruim gebruik van. Het aantal deelneemsters en deelnemers was zoo groot, dat in twee groepen moest worden gedanst Er heerschte een opgewekte stem ming. De prestaties waren over het algemeen (natuurlijk heeft ook voor de edele dans kunst de een nu eenmaal meer aanleg dan de ander), zeer goed. van enkelen zelfs uit muntend; zij pleitten voor de vakbekwaam heid van den heer Kwekkeboom. Het is de gewoonte, dansavonden als deze af te wisse len door eenige intermezzo's en zoo werd de zen keer o a. een zeer geslaagde demonstratie van de moeilijke rumba- gegeven. De leerlingen uitten hun dankbaarheid voor de voortreffelijke en prettige lessen van den heer Kwekkeboom door hem op dit slotbal een boekenkast en een gouden potlood aan te bie den, waarbij de heer E. Verschuur hartelijke woorden sprak. De heer Kwekkeboom dankte, aangenaam verrast, voor deze attentie. OPMERKINGEN VAN LEZERS. VERONTREINIGING VAN EEN TERREIN AAN DEN MIDDENWEG. Een lezer, die het systeem van de nieuwe vuilnisemmers toejuicht, omdat de straten daardoor veel minder verontreinigd worden, vestigt er de aandacht op. dat op een stuk grond aan den Middenweg nabij de Ambacht straat allerlei vuil neergestort wordt, o.a. door tuiniers. Zeifs van bouwwerken wordt hier veel rommel neergegooid. Inzender acht dit een gevaar voor de gezondheid van de om wonenden en een reden tot ergernis, Daarom hoop hij. dat zijn klacht de aandacht van de betrokken autoriteiten zal trekken, opdat aan dezen wantoestand een einde komt. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN' VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De ultkeerlngen zijn bij levenslange ongeschiktheid f 2000. overlijden f 400 verlies van een hand. voet of oog f 200. beide leden van een duim f 100. één lid van een duim f 50. alle leden van een wijsvinger 60. één of twee leden van een wijsvinger f 25. alle leden van een anderen vinger f 15. één of twee leden van een anderen vinger 1 5. arm- of beenbreuk f 30. enkelbreuk f 15 pols breuk f 15 Alles Indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering De voor waarden daarvan zi1n eveneens bij de administratie verkrijgbaar. operette extra geëngageerd voor de reeks feestvoorstellingen Ook Ruth Rhoden, de sinds kort aan het gezelschap verbonden soubrette uit Praag, is met een hoofdrol bedacht. Kurt Münzer zorgde voor het instudeeren van de Hongaarsche en mondaine dansen. Fritz Hirsch, bijgestaan door Paul Har den, voert de regie en bij Hans Lichtenstein berust de verantwoording voor de muzikale en vocale vertolking. RHEUMATIEK- OF MIGRAINE-LIJDERS maakt een einde aan Uw pijnen Uw organisme te zuiveren. Bij alle apothekers en drogisten. door cnsmnnra Voor den „Feestavond" op Zaterdag 15 April in de groote zaal van hel gebouw „St. Bavo" had ..Apollo" de medewerking van het Haar- lemsche Cabaret- en Revue-Gezelschap „The Lucky Stars". Zoodoende namen de werkzaam heden van „Apollo" alleen de eerste helft van den avond in beslag, en in vlugge opvolging der nummers werd het vrij uitgebreide pro gramma ten gehoore gebracht. Het begon als vanzelfsprekend met een Marsch en terstond konden we daarin een paar goede kwaliteiten van „Apollo" opmerken: correcte, pittige ryth- miek en onderlinge zuiverheid van intonatie. Waarom echter veie dirigenten de gewoonte hebben om een Marsch met het Trio. dus zon der reprise van het hoofdgedeelte, te beëindi gen. bleef ook dezen avond weer een raadsel. De Ouverture ..La Charmante" van Sam Vles- sing gaf meer dan de Marsch gelegenheid om de klankverhoudingen van verschillende in strumentengroepen te waardeeren. De factuur dezer Ouverture getuigt van het goede vak manschap, dat Sam Vlessing bezat: de hoofd vorm is er vlot in aangewend en door tal van aardige thematische combinaties opgeluisterd. Van de verdere nummers willen we de vol gende aanstippen. De uitvoering van „La Mas cotte" bracht een mooi gespeelde solo voor clarinet, waarvan echter de begeleiding ryth- misch gelijker had mogen zijn; het later vol gende Allegro-gedeelte werd door het geheele ensemble bijzonder goed vertolkt; de wals ging een beetje te vlug. In de Fantasie „Une Soirée d'Autcmne" was de zuiverheid niet steeds zoo goed als in 't vorige stuk; solo-cornet en bas sen trokken de aandacht door hun uitstekend werk. Dan kwam Keler Beia's overbekende Lustspiel-Ouverture, in een flink tempo, ryth- misch scherp en gelijk en op enkele iets te lage intonaties der tweede cornet na, goed zui ver gespeeld. Na de „Apollo Marsch" van den dirigent L. v. d. Hoef deed de eerste clarinettist van Apollo", de heer J. Moore, zich als solist hoo- ren in een Fantasie, „Envin" geheeten: een echt virtuozenstuk, dat de speler volkomen bleek machtig te zijn en waarin hij een voor een dilettant zeer ongewone technische vaar digheid toonde. Jammer was alleen, dat de klavier-begeleiding niet in betere handen was: de pianiste bracht er zoo goed als niets van terecht; vooral de linkerhand speelde maar lukraak, wat in dit geval beteekende: meestal mis. We werden althans onthaald op een aan tal harmonieën, die onmogelijk door den com ponist bedoeld of geschreven konden zijn. Met twee der op dezen avond uitgevoerde werken zal „Apollo" binnenkort in de 1ste Afdeeling van een concours uitkomen en het lijkt ons dat de Harmonie-vereeniging daar mee veel succes zal kunnen verwerven. Uit de tweede helft van den avond noemen we alleen het accordeonspel van den 14-jari- Slotbal van Martin. Geslaagd zooals altijd. Stijl en sfeer. Dat hebben de bals van de dansacademie J. G. Martin en Zonen kort weg „de bals van Martin" zeer zeker. En op het gebruikelijke slotbal Zaterdagavond in het Gemeentelijke Concertgebouw was het al niet anders. Dat is de voorzetting van een tra ditie van jaren her, die menig Haarlemmer lief is geworden: generaties hebben in de Schagchelstraat de eerste beginselen onder de knie of beter onder den voet gekregen van de kunst van Terpsichore. En al die jaren waren de tusschen- en de slotbals hoogte punten van het seizoen. Daar is nou nooit 'ns een ba", geweest, dat minder was: de voor bereiding was altijd even perfect, de inter mezzi even aardig, de surprises even grappig, kortom, naar het bal van Martin gaan betee kende een prettigen avond hebben, een avond van ongedwongen maar daarom niet minder beschaafd vermaak. Zaterdagavond was dat ook zoo. Eigenlijk behoef ik dus niet veel meer te vertellen. Natuurlijk was er een alleraardigst intermezzo.- Eenige meisjes dansten een Taran tella en ze deden dat zooals we het verwacht hadden: goed en met fantasie. De groote zaal was artistiek verlicht en versierd terwijl de schijnwerper nu en dan paarse of roode licht effecten over de dansenden uitstortten. Het was erg vol en gezellig. Er werden mutsen, vlaggetjes en nog veel meer aardige attracties uitgereikt en de beide bands: „The Blue Ram blers o.l.v. Pi Scheffer en ..The Grasshoppers" o.l.v. Cor Perez, waren goed als altijd. Moet ik U nog vertellen dat aan de promenades met steeds stijgend enthousiasme werd deelgeno men; dat de Gebrs. Martin aan het einde van den avond in een enthousiaste huldiging wer den betrokken? Och. ge weet het reeds: het slotbal van Martin was geslaagd. Zooals altijd. BRIDGE-CLUB „HAARLEM—N.B.B." Bovengenoemde Club hield Zaterdagavond haar maandelijksche drive in het clubgebouw Sociëteit-Vereeniging. Er werd door twee groepen Howell-systeem gespeeld. De uitslag was: Groep rood: 1 Mevr. BoumanHr. Schal ken 6612 pnt., 3. Mevr. UniHr. Ziemer 61 Vz ont.. Hr. en Mevr. Cats 6IV2 pnt., Hr. en Mevr. de Groot 61 Vz pnt. Groep wit: 1. Hr. en Mevr. v. Ghert 61V2 pnt., 2. Mevr.Weenink en Partner 60V2 pnt., 3. Mevr. Jo'inkMevr. Fieggen 60 pnt., 4. H. H. Drayersvan Dalen 59Vb pnt. (Adv. ingez. Me< 83» -4) Copyright P I B. Boi 6 Coppnhogon Het volk, dat den snellen loop der gebeurtenissen met oogen, groot van verbazing, had gevolgd, riep: „Soldaatje, jfl moet »u maar onzen koning zijn en met de schoone prinses trouwen!" En men zette den soldaat in de koets van den koning. De drie honden dansten van plelzier vóór den wagen uit en riepen: „Hoera, hoera, hoera". De jongens floten op hun ringers en soldaten presenteerden het geweer. De prinses kwam uit het koperen kasteel en werd koningin, hetgeen zij heel erg prettig vond. De bruiloft duurde acht dagen. vond-o* uttn mee aan tafel enzetten groote oogen op. E I N D I, (Morgen een andere vertelling). Zaterdagmiddag is in h.'. gebouw van Haarlem's Dagblad de tentoonstelling .Hon derd jaar fotografie en de „Leden Foto- schouw 1939" georganiseerd door de Haar- lemsche Amateur Fotografen Vereeniging officieel geopend. De voorzitter der H. A. F. V. de heer B. Schaajp heeft daarbij een openingsrede uit gesproken waarin hij allereerst de vertegen woordigers der veirschillende zustervereni gingen de Nederlandsche Amateurfotogra- fenvereeniging, de Haagsche Amateur-Foto grafen Vereeniging, de Kennemer Fotokring, de Beverwijksche Amateur Fotografenver- eeniging en de Nederlandsche Kleinbeeld- vereeniging, hartelijk welkom heette Vervolgens richtte hij een bijzonder woord van hartelijk welkom tot den heer Av*j. Grégoire, de voorzitter van van de Haagsche Amateur Fotografenvereeniging. Toen het bestuur besloot ook in Haarlem het 100-jarig bestaan der fotografie te her denken, wist het bij voorbaat, aldus spr. dat deze herdenking voor een groot gedeelte zou vallen of staan al naar gelang van de mede werking van den heer Grégoire. Want deze medewerking was voor bet welslagen onont beerlijk. De „Collectie Grégoire" geeft het nageslacht een beeld van den ontwikke lingsgang. die de fotografie heeft doorge maakt sinds zij door de openbaarmaking van Daguérre in 1839 tot practische be oefening kwam. Met noesten ijver en taai geduld heeft de heer Grégoire deze collectie bijeengebracht. Langzaam is zij gegroeid tot dat wat zij op het oogenblik is: een beeld van 100 jaar fotografie. Dat hij deze collectie aan onze vereeniging ter expositie heeft willen afstaan, heeft ons zeer verheugd. Laten wij hopen dat zijn pogingen deze collectie ondergebracht te krijgen in één onzer Nederlandsche musea met een volledig succes bekroond moge worden. De H.A.F.V. heeft deze Haarlemsche Her denking van de openbaarmaking der foto grafie georganiseerd omdat zij niet wilde verzuimen de bevolking van Haarlem in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het ontwikkelingsproces der fotografie ge durende 100 jaren En wanneer wij dat pro ces dan eens meer van nabi.i bekijken dan zal men moeten erkennen dat haar invloed rn de wereld groot is. Er is haast geen tak van bedrijf te noemen dat de fotografie niet van noode heeft. Wat zouden bijv. onze dag- en weekbladen zijn zonder de gebruikelijke fotopagina's? Ook on bet gebied der reclame speelt de foto grafie een zeer belangrijke rol maar het zegenrijkste is toch wel haar toepassing op het terrein der geneeskunst.. Naast de 100-jarige herdenking der foto grafie ls er iets wat het bestuur eveneens zeer verheugt, namelijk het 12y2-jarig be staan der Vereeniging. Toen ik, zoo vervolgde spreker, ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan der H.A.F.V. een herdenkingsrede hield, heb ik gezegd dat het de taak der H.A.F.V. was met al haar krachten te werken aan den bloei van de 'fotografie irt Haarlem en omstreken en dat ik de toekomst der vereeniging met "ver trouwen tegemoet zag. En wanneer wij thans het bereikte overzien, dan kunnen wij ever de resultaten tevreden zijn. De vriendschappelijke geest die het ver- eenigin?sileven van het begin af heeft geken merkt is tot op den huidigen dag bewaard ge bleven. Dit is een der beste waarborgen voor den voortdurenden bloei der H.A.F.V. Wij hebben van vele zijden de voor een goed vereenigingsleven onontbeerlijke steun en medewerking ondervonden. Vele vooraan staanden op ieder gebied der fotografie heb ben zich in de H. A. F. V. laten hooren en daardoor hebben zij bijgedragen tot foto- rafische kennis en ontwikkeling onzer leden. Voor al deze medewerking op welk gebied ook ontvangen zijn wij zeer erkentelijk. En wan neer ik dan van al deze medewerkers er slechts één met name noem. dan geschiedt dit omdat die persoon zich wel in zeer bij zondere mate voor de H.A.F.V. verdienstelijk heeft gemaakt. Ik bedoel Mevrouw Haasbroek- Hessels. Wij hebben vele malen op haar genegen heid voor onze vereeniging in de afgeloopen iaren een beroep gedaan en steeds heeft zij ons op onbaatzuchtige wijze haar daadwer kelijken steun en medewerking gegeven. Ik behoef u daarvoor alleen maar te wijzen op de onder haar leiding staande broomverf- avonden, die ieder jaar opnieuw evenemen ten zijn in het vereenigingsleven. Eerelidmaatschap aangeboden. Bestuur en leden der H.A.F.V. hebben voor dezen steun dank willen betuigen in den hogsten vorm. dien onze vereeniging kena. Het is mij dan ook een voorrecht u mede te deelen dat de algemeene vergadering der H. A. F. V. met algemeene stemmen besloten heeft mevrouw Haasbroek het eere-lidukaat- schap der vereeniging aan te bieden. Ik hoop van harte, dat zij dit eerelidmaatschap zal willen aanvaarden als een bewijs van onze groote erkentelijkheid voor haar persoon zelve maar tevens als een erkenning van haar grocte verdiensten bij de pogingen om de be oefening der edel-procédés tot nieuwen bloei brengen WU hebben ook van andere zijde veel steun ontvangen. Spreker bedankte vervolgens de Pers en de directie van Haarlem's Dagblad die voor deze expositie de Tijdingzaal ter beschikking stelde. Laat one hopen, zoo besloot de heer Schaap dat. deze herdenking van 100 jaar fotografie en 12y2 jaar H.A.F.V. ten volle aan het gestelde doe' een voortdurende bloei van de kunstzinnige fotografie ln Haarlem en omgeving moge beantwoorden. De heer A. H. Grégoire de voorzitter der Haagsche Amateur Fotografen Vereeniging. complimenteerde het bestuur met het jubileum der vereeniging en bedankte voor de vriende- MiV"> woorden tot hem gericht. De heer A. P W. van Dalsum. voorzitter der Neri Amateur Fotografen Vereeniging zeide het büzonder op prijs te stellen, dat mevrouw Haasbroek die ook in de Nederland sche vereeniging zoo'n vooraanstaande plaats inneemt een dergelijke eervolle onderscheiding ls te beurt gevallen. Hli hoopte dat de pret- fige samenwerking tusschen beide vereenigin- ■ren noe lan<* bestendigd zou mogen blijven. Rb d«7«n wensrh «loot ook d» her H. J. Nij- land v;c«r -»*ph na menKonnemer Foto kring "aame aan Nadat de heer Schaap de sprekers bedankt had. werd de fraaie en interessante expositi® in de Tijdingzaal bezichtigd HAARL. HARMONIE- MUZIEKVEREENICINC „Apollo". gen „Little Henny", die een verbazingwekken de yirtuoziteit ontplooide. Zijn vertolking van Suppe's Ouverture „Leichte Kavallerie" was technisch en muzikaal volkomen af en stelde die van menig orkest in de schaduw. K. DE JONG. Honderd jaar Fotografie. Interessante expositie in onze Tijdingzaal geopend.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6