BURGERLIJKE STAND. r> T N S D A" G 18 'APR IE 1939 H A A R E E M'S DAGBCAD 9 IJMUIDEN Vergadering der S. D. A. P. Mr. Drilsma over de Statenverkiezing. In „Ons Huis" IJmuiderstraatweg hield de afdeeling IJmuïden der S. D. A. P. gisteravond een openbare vergadering, waarin als spreker optrad Mr. H. O. Drilsma van Haarlem met het onderwerp „Waarom gestemd op de candidaten der S. D. A. P.?" Mr. Drilsma wees allereerst op de dreigende wolken boven Europa en op de daden van de fascistische landen Duitschland en Italië, waarin leugen en onrecht verheven worden tot een soort principe, waar men trotsch op is. We zijn ver stomd en verbaasd, dat Mussolini zegt, dat een eeuwigdurende vrede een ramp zou zijn voor de beschaving. Welke plaats nemen de Provinciale Staten in? vroeg spreker. Waarom heeft men zich nooit zoo geïnteresseerd voor het werk der Provinciale Sta ten? Het contact tusschen de Statenleden en kie zers is niet zoo bijster groot. Dat is jammer, want de taak der Staten is zeer belangrijk. Vooral voor de Sociaal Democraten, omdat deze in de Staten veel constructief werk hebben kunnen verrich ten. Spreker hield een opsomming van de be- moeiennissen der Provinciale Staten, die zeer be langrijk zyn. Vooral op cultureel gebied doen de Staten veel werk. Spreker besloot met een aansporing, trouw te blijven aan de socialistische beginselen. Er was eenig debat van persoonlijken aard, dat door spreker beantwoord werd. De opbrengst der Emmabloem- collecte. De Zaterdag in IJmuiden en IJnruïden-Oost gehouden Emmabloem-collecte heeft opge bracht resp. f 213.85 en f 151.84 totaal f 365.69. Het bestuur der Ver. tot bestrijding der Tu berculose wenscht een woord van dank te richten tot de collectrices en de collecteurs, die hun medewerking aan den bloempjesver koop verleenden. Voorts kunnen wij nog mededeelen, dat a.s. Zaterdag in het overige deel der gemeente zal worden gecollecteerd. Wij twijfelen er niet aan of ook daar zal ieder zich met het bloempje tooien, waarvan de opbrengst be stemd is om onzen Staatsvijand nummer 1, de tuberculose te bestrijden. Engelsche vischhandelaren bezoeken IJmuiden. Gistermorgen heeft een groep Engelsche vischhandelaren een bezoek gebracht aan den Rijksvischafslag, waar ze door den heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschersha- venbedrijf werden ontvangen. In het schaftlokaal van den heer Stam werd een kop koffie geserveerd, waarna het bedrijf bezichtigd werd. Velen lieten zich met belang stelling over de werkwijze bij aanvoer, ver koop en vervoer voorlichten. Zij verklaarden, voor een en ander groote bewondering te heb ben. Na een bezoek aan de hal maakten de Brit ten een wandeling door IJmuiden en ver sterkten ze den inwendigen mensch in hotel Augusta. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdaganarkt: Amsterdam IJm. 58. Vangst: 65 m. plat- visch, 40 m. braadschelvisoh, 10 m. gul en koolvisch, 80 m. makreel, 90 m. wolf en poon, totaal 235 m.. benevens 900 st. ijs- kabeljauw, 870 st. stijve kabeljauw en 30 lengen. Rotterdam IJm. 112. Vangist: 65 m. plat- visch, 80 m. wolf en poon, 60 m. varia, totaal 205 m., benevens 530 st. ijskabeljauw en 330 st. stijve kabeljauw. Martha IJm. 165. Vangst: 30 m. zwartvisch 40 m. schol, 25 m. varia, totaal 95 m. Delft IJm. 17. Vangst: 950 m. haring, 100 st. stijve kabeljauw. Edwald, IJm. 48. Vangst: 750 m. haring. Walrus IJm. 24. Vangst 900 m. haring. Maria van Hattem IJm. 1. Vangst: 105 m. schedvisch, 140 m. braadsehelvisch, 30 m. radio 45 m. wijting. 60 m. gul. 165 m. koolvisch, 10 m. platvisch, 10 m. Stoclc'a bit. 385 m. makreel. 25 m. haring, totaal 975 m„ benevens 220 st. stijve kabeljauw. Antje R.O. 15. Vangst: 40 m. platvisch, 20 m. radio. 10 m. wijting, 45 m. wolf en poon totaal 115 m., benevens 770 st. ijskabeljauw en 500 st. stijve kabeljauw. RESTANT BESOMMINGEN. Loggers: IJM 204 f360: SCH 19 f1410; KW 175 f270: KW 89 f270: KW 56 f340: KW 108 f220; KW 91 f210: KW 125 f180: KW 27 f210; KW 154 f320: KW 104 f390; KW 52 f260: KW 127 f390; KW 45 f230; KW 153 f270; KW 33 f300; KW 46 f280; KW 22 f310; KW 44 f210; KW 173 f320; KW 124 f310: KW 130 f310; KW 132 f270; KW 107 f280; KW 35 f480; KW 14 f210; KW 69 f300; KW 40 f270; KW 41 f360; KW 29 f 290. IJMUIDEN 18 April 1939. Tarbot 7450 cent per K.G. Tong 10866 cent per K.G. Heilbot 9268 cent per K.G. Griet C 25f 10 per 50 K.G. Middel schol f 18 per 50 K.G. Zetschol i 22,50f 15 per 50 K.G. Kleinschol f 20i' 6,10 per 50 K.G. Bot f 13—f9 per 50 K.G. Schar f 9,50—f 2,90 per 50 K.G. Tongschar f 26f 14 per 50 K.G. Poontjes f 4,60f 3,40 per 50 K.G. Groote schelvisch f 13f 12 per 50 K.G. Middel schelvisch fllf9,80 per 50 K.G. I Kleinmiddel schelvisch f 11f 7,40 per 50 K.G. Kleine schelvisch fllf6,60 per 50 K.G. Groote gul f 6,50f 5,50 per 50 K.G. Kleine gul f 8f 5,20 per 50 K.G. Wijting f 4.30—f 2,60 per 50 K.G. Makreel f3,10—f2,10 per 50 K.G. Versche haring f 5 per 50 K.G. Kabeljauw f29f 11,50 per 50 K.G. Leng f 1,30—f 0,65 per stuk Koolvisch f0,55f 0,10 per stuk S1 o b, die de onrustige toestanden in het bui tenland aanhaalde en daarmede den vrede en rust in ons land vergeleek. In zijn rede ging pastoor Wennen terug naar de geboorte van den B. V. L., 20 jaar ge leden. In deze hachelijke dagen, aldus spreker, is niet in de laatste plaats gerekend op den B.V.L. om aan de grens en in onze havens, in tijd van nood ons land te verdedigen. In 1918 kwam de B. V. L. ook rond troon en altaar op voor den vrede; ook toen was er gevaar, dat dreigde in het binnenland zelf. Uit alle pro vincies trokken B. V. L.'ers naar Den Haag ter verdediging van ons Koninklijk Huis. Spr. moedigde ten slotte de B. V. L.'ers aan, zoo door te gaan. Mr. A. Slob dankte den spreker voor zijn mooie rede en de beide kapiteins voor hun organisatie. Kapt. Neyen wekte de leden op Zaterdag 1 Juli a.s. den grooten Landdag te Zandvoort bij te wonen. Ten slotte werden eenige films vertoond. HILLECOM JARVERGADERING PROT. ZIEKEN VERPLEGING. Onder leiding van den heer J. Veldhuyzen van Zanten hield bovengenoemde vereeniging Maan dagavond in het Nutsgebouw haar jaarvergade ring, welke slecht matig bezocht was. In zijn openingswoord stond de voorzitter met eenige gevoelvolle woorden stil bij het overlijden van den heer L. van der Linde, welke woorden staande werden aangehoord. De secretaris bracht een jaarverslag uit loo- pende over de jaren 1937 en 1938. Het ledental bedraagt thans 685. Zuster Terhorst heeft in 1937 108 patiënten verpleegd en daarvoor 2407 be zoeken afgelegd, in 1938 waren deze cijfers respectievelijk 77 en 2270. Als huisbezoekster bij T. B. C.-patiënten heeft zij in 1937 358 be zoeken afgelegd in 20 gezinnen. De onderaf deeling „Moederschapszorg" telde in 1937 45 en in 1938 58 leden. Het aantal beval lingen bedroeg in 1937 14 en in 1938 25.* In 1938 werd aan drie kinderen, die in dezelfde maand als Prinses Beatrix waren geboren, een spaarbankboekje met f 10 uitgereikt. Uit het verslag der penningmeesteressen ver namen wij dat bij de ziekenhuisverpleging in 1937 werd ontvangen aan contributie f 1490,25 en in 1938 f 1488,25. De exploitatierekening sloot in 1937 met een tekort van f 4,11 en over 1938 met een tekort van f 89,63. „Moederschapszorg" ontving in 1937 aan contributie f230,25 en in 1938 f 303,20, aan donaties resp. f 124,50 en f 105. De exploitatie-rekening sloot in 1937 met een batig saldo van f 9,57 in 1938 echter met een nadeelig saldo van f 158,30. Een verificatie-commissie controleerde de be scheiden en adviseerde tot goedkeuring hetgeen geschiedde. De aftredende bestuursleden, mej. B. van Wa- veren en de heer C. Velthuys werden bij acclamatie herkozen. De rondvraag leverde geen stof tot bespreking waarna de voorzitter onder dankzegging voor de prettige besprekingen de vergadering sloot. ZANDVOORT BEVERWIJK HAARLEMMERMEER DE VAN PASTOOR WENNEN OP B. V. L.- FEESTAVOND. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm hield gisteravond in hotel De Beurs te Hoofddorp een f ropaganda-feestavond waarop Pastoor H. Wen nen, uit Nieuw-Vennep een rede uitsprak. Ruim uur ooende de voorzitter Mr. A. VRIJZ. DEM. BOND. De Vrijz. Dem. Bond belegde Maandagavond in Ons Huis een openbare vergadering, die door Mr. L. S. Römelingh, voorz. van de federatie Haarlem, met een korte inleiding werd ge opend. Hierna kreeg mr. L. G. van Dam het woord over het onderwerp: „Vooruit naar betere tijden". Spreker vroeg zich af, of 't in deze bewogen tijd wel verantwoord was, om een verkiezings strijd te voeren. Hij beantwoordde zijn vraag bevestigend, omdat het streven van den V. D. B. niet is gericht op 't geen ons volk scheidt, maar op 't geen het volk vereenigt. De verkiezingsstrijd zal moeten staan in het teeken van de volkseenheid. Alles dient gericht te worden op onderlinge samenwerking. De beginselen der democratie moeten hoog ge houden worden, want alleen een volk, dat naast gewetens- en godsdienstvrijheid in vrijheid be paalt hoe 't bestuurd zal worcfen en de vrijheid heeft critiek uit te oefenen op misstanden kan een krachtig volk zyn. De verschillende groepen moeten met respect en verdraagzaamheid naast elkander staan, dan zal de politieke strijd, waar het gaat om zeer hooge waarden, op hoog peil gebracht kun nen woiden. Den laatsten tijd treedt het vraagstuk dei- werkloosheid steeds meer op den voorgrond. De werkloosheid moet meer in haar oorzaak worden aangaat. De uitvoer-belemmeringen moeten in de eerste plaats uit den weg worden ge ruimd. Ieder moet de kans krijgen om, zoonoo- dig met loontoeslag, te werken in het gewone bedrijfsleven. Gestreefd moet worden naar sociale rechtvaardigheid. Wij moeten elkaar lee- ren verstaan, en samenwerken aan alles wat noodig is 0111 een volk tot hooger peil op te voeren. S. D. A. P. PROPAGANDA-AVOND Gisteravond werd door de afd. Zandvoort van de S. D. A. P. in Monopole een film- en propa- ganda-vergadering georganiseerd, welke druk bezocht werd. De bijeenkomst werd geopend door Wethouder Van der Moolen, die wees op de be langrijkheid van de Statenverkiezing in ons de mocratisch stelsel. Hierna werd vertoond de film: „Samengevoegd tot grooter doel," die het werk van de Centrale Arbeiders Levensverzekering in beeld bracht. Duidelijk werd aangetoond, hoe de samenvoeging van kleine bedragen (premiën) van velen, het mogelijk maakt groote bedragen voor cultureele doeleinden beschikbaar te stellen, zonder dat de financieele kracht ook maar in 't minst wordt aangetast. Hierna werden nog vertoond een herfstfïlm. een film van het congres 1938, een kleurenfilm en een teekenfilm, waarna de spreker van dezen avond, de heer E. Vermeer, het woord kreeg. Spreker wees op den zorgvollen internationa len toestand en vroeg zich af. wat het lot van ons land zou zijn, nu gebleken is dat de dictatoren bij voorkeur kleine landen onder hun bescher ming nemen. Als een van de voornaamste oorzaken van het Nationaal Socialisme noemde hij de onmacht van het liberale kapitalisme om welvaart in deze landen te brengen. Na 6 jaren van regeeringsbeleid is er nog weinig goeds tot stand gebracht door de regeering Colijn. De werkloosheid is nog weinig vermin derd. Daarom moet deze verkiezingsstrijd niet alleen een strijd voor democratie maar ook een strijd voor groote welvaart zijn. In het Plan van den Arbeid is in groote lijnen uitgestippeld hoe de crisis te bestrijden is. Als de verkiezingsstrijd gestreden wordt voor democratie en welvaart, zal de uitslag een lichtpunt zijn in deze donkere tyden. RAADSVERGADERING Maandagavond werd de raadsvergadering, die Vrijdagavond werd geschorst, voortgezet. Nogmaals het ambtenaren reglement. Wederom kwam het ambtenarenreglement aan de orde, waarvan de behandeling Vrijdagavond was aangehouden. Wethouder Out deelde mede, dat B. en W. zich beraden hadden omtrent de voorstellen van den heer Vink. Het college kan evenwel de ver antwoording voor deze wijzigingen niet aan vaarden. Zij wenschen dan ook de wachtgeld regeling te handhaven, evenals de onderschei ding, die in het concept-reglement gemaakt wordt tusschen a en b ambtenaren. Met de organisaties is overleg gepleegd, maar zij probeeren natuurlijk voor alle ambtenaren het hooge wachtgeld te bereiken. Het amendement van den heer Vink om de wachtgeldregeling uit het reglement te nemen en de bestaande te handhaven werd met 143 stemmen aangenomen. (Tegen de beide wethou ders en de heer Rijkens). Een tweede amendement van den heer Vink was, om art. 93 zóó te wijzigen, dat een ambte naar, die den leeftijd van 65 jaren heeft be reikt, met den laatsten dag van de volgende maand wordt ontslagen, zonder de toevoeging, dat in bijzondere gevallen het gezag, dat den ambtenaar heeft aangesteld, eventueel gehoord het hoofd van den tak van dienst, anders be slist. De voorzitter merkte op, dat dit laatste juist de wensch was van de organisaties. Maar B. en W. hebben geen bezwaar de verlangde redactiewijziging aan te brengen. Het aldus ge wijzigde reglement werd hierna vastgesteld. Tegen verklaarde zich de heer Rollenberg. Het uitbreidingsplan. Hieiyia kwam aan de orde de voorloopige vaststelling van het partieele uitbreidingsplan. De voorzitter zei, dat het voor het college een reden tot blijdschap was. deze voorstellen te mogen indienen. De heer Van Doorn prees het werk van den ontwerper, ir. Verhagen en de ambtenaren, die aan het plan werkten. Dit uitbreidingsplan voorziet in een lang ge voelde behoefte. De heer S t e y n dankte het college er voor, dat de opvattingen ruim gehouden zijn. Hei ontwerpen was bij het bureau Granpré, Molière, Verhagen en Kok in goede handen. Spr. kon zich ten volle met dit plan vereenigen. De heer R ij k e n s sprak eveneens woorden van waardeering aan het adres van B. en W., van den gemeentesecretaris, die bijzonder veel werk voor het plan heeft verricht en aan den ontwerper. Spr. beschouwde het nemen van dit besluit als een mijipaal in de historie van Groot- Beverwijk. Ook de heer Visser juichte het plan, dat hij vooral belangrijk achtte voor de volkshuisves ting, toe. Den heer van Groningen deed het goed, dat in het plan rekening is gehouden met alle groepen der bevolking. Spr. hoopte, dat de vele krotten, die onze gemeente thans nog telt, in de naaste toekomst niet meer bewoond zullen wor den. De heer Passchicr verheugde zich er in het bijzonder over, dat zoo met het natuur schoon rekening was gehouden. De voorzitter dankte voor de huldebetui. gingen en hoopte, dat het plan in het belang van onze gemeente zou zijn. Wethouder Van Dok wilde een apart com pliment voor .den betrokken wethouder terug wijzen. Gaarne onderschreef spr. de woorden van lof aan de ambtenaren, van wie hij in het bijzonder noemde de heeren Post, gemeentese cretaris en G. K. de Bie, directeur van Openbare Werken, die enorm veel werk voor het plan heb ben verricht. Met algemeene stemmen werd het partieel uitbreidingsplan hierna voorloopig vastgesteld. Vervolgens kwam aan de orde de verordening op het in exploitatie brengen van de bouwgron den. De voordracht werd aangenomen. Een crediet verleend. Tenslotte stelden B. en W. voor een crediet te verleenen groot f 1.396.205 voor het bouwrijp maken van de gronden, begrepen in het uitbrei dingsplan. Het crediet werd met algemeene stemmen verleend. SANTPOORT De Raadsverkiezingen. CABARETAVOND. Voor haar leden en genoodlgden had de winkelierscombinatie „Heemstede-Centrum" Maandagavond een cabaretavond georgani seerd in het gebouw van den H. K. B. te Haarlem. De ruime zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer C. J. J. Smoorenburg, dat dezen avond een gevolg was van het „Koopt in Heemstede" en het zegel tjes-systeem, zoodat het in Heemstede koopen tot gevolg had een meer bloeiend zakenleven dat Heemstede als woonplaats ten goede komt. Vervolgens werd een goedverzorgd pro gramma uitgevoerd, met als conferencier Alex de Haas, de bekende radiozangers Johnny en Jones, terwijl de telepaath Maloïtz de aanwezigen boeide met zijn verbluffende telepathische experimenten. De bekende band „The Margians" verzorgde op uitstekende wij ze het muzikale gedeelte mei als bijzondere attractie het duo Gerritsen als Xylophonis- ten. De avond werd besloten met een bal voor de leden en hun huisgenooten. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN HPC. De Heemsteedsche Poloclub hield Maandag avond haar laatste onderlinge wedstrijden van dit winterseizoen in het Sportfondsenbad te Haarlem. 25 M. meisjes t/m. 12 jaar: 1. Ida Smit 20 7/5 sec. 2. Stien Dekker 22 3/5 sec. 3. Sonja Harms. 25 M. jongens t/m 12 jaar. 1. J. Holterman ten Hove 17.6 sec. 2. Freddy Hage 20.6 sec. 3. André Rooth 21,2 sec. 4. D. v. d. Noord, 5. J. v. Steen bergen 37 sec. De 100 M. borstcrawl dames werd een felle strijd tusschen Mej. Henny Bakker en Els Alofs. Alofs bleek in den eindspurt iets sneller te zijn; met handslag tikte zij als eerste aan in 1 min. 19 sec. Mej. Bakker's tijd was 1 min. 19,3 sec. Vervolgens werd begonnen met het nummer 100 M. borstcrawl heeren. De uitslag van dit nummer was: 1. M. Mauritz 1 min. 6,2 sec., 2. J. Hogewcg 1 min. 12 sec., 3. J. v. Zadel 1 min. 13 sec. 4. T Kloots 1 min. 14.4 sec. 5. F. de Geest 1 min. 14.8 sec. 25 M. voor meisjes t/m 12 jaar: 1. Ida Smit, 27 sec. 2. Sonja Harms 28 sec. 3. Stien Dekker 32.4 sec. 4. Ida Vogel zelfde tijd. Zelfde nummer voor jongens: 1. D. v. d. Noord 28,4 sec. 2. André Rooth 29,4 sec. 3. J. Holter man ten Hove zelfde tijd. 100 M. schoolslag dames: 1. Mej. H. Bakker, 2. Mej. Alofs, 3. Mej. Dankelman, 100 M. schoolslag heeren: 1. A. C. de Bruyn 1 min. 25.6 sec. 2. J. Wensing 1 min. 30.3 sec. 3. K de Ridder 1 min. 30,8 sec. i M. rugslag voor dames: 1. Mej. A. Sevensma 59.3 sec. 2. Mej. Alofs, 3. Mej. H. Bakker. Zelfde nummer voor heeren: 1. M. Mauritz 54,3 sec. 2. F. de Geest 56,5 sec., 3. T. Kloots 1 min. 3 seconde. Als attractienummer voor de oudere leden en niet-wedstvijdzwemmers was ook thans wederom de 66 M. vrije slag ingelascht. H. Brand werd winnaar gevolgd door H. Eldering en A. M. Heer- kens Thijssen in resp. 44, 47 en 47,8 sec. De prijsuitreiking zal geschieden op den club avond van 29 April in het Sportparkrestaurant te Heemstede. Toch een eandidatuur J. Heeremans? Men schrijft ons: Bij de leden van de afdeelingen Santpoort (St.) en Santpoort-Driehuis van de R.K. Staatspartij is hevige ontstemming ontstaan doordat het Raadslid J. Heeremans. die in vier afdeelingen met groot aantal stemmen werd candidaat gesteld, thans bij de samenstelling van de groslijst gepasseerd is. Er zijn bij beide afdeelingen te Santpoort en bij het Centraal Bestuur reeds lijsten binnengekomen met tezamen pl.m. 100 handteekeningen om alsnog den heer J. Heeremans op de groslijst te plaatsen. Tevens is door de onderteekenaars verzocht binnen vijf dagen een vergadering te beleggen. TOON EEL. De tooneelvereeniging „Jan van Dommelen' treedt Zondag a.s. voor de laatste maal in dit seizoen voor het voetlicht. De vereeniging voert dan op „En Jacob diende....", blijspel in 3 be drijven door mevr. Chr. van BommelKouw en Henk Bakker. KINDERZANG. Het Christelijk kinder- en jeugdkoor „Elime- lech", directeur de heer S. Wiersma, geeft op 3 Mei een uitvoering in „De Weyman" met me dewerking van het dubbel mannenkwartet „Santpoort", eveneens onder leiding van den heer S. Wiersma. VELSEN SPOEDCURSUS EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. In verband met de moeilijke tijden wordt in het schaftlokaal der Papierfabriek bij den voor portier een kostelooze spoed-cursus gegeven in Eerste hulp by ongelukken, aanvangende a.s. Donderdag 8 uur 's avonds voor het personeel der Papierfabrieken en inwoners van Velsen- Noord. Deze cursus duurt 8 weken en wordt ge geven door Dr. R. W. Fierstra, alhier. Aanmelde bij de portiers, HEEMSTEDE (Is reeds in een deel eener vorige oolage opgenomen.) Het Grieksch op de b-afdeeling der gymnasia. UTRECHT, 17 April In de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van de Ver eeniging van rectoren en conrectoren in Ne derland heeft dr. J. C. Kamerbeek namens dr. 1. Hemelrijk, die zelf verhinderd was, rapport uitgebracht over een Ingestelde enquête naar eventueele afschaffing van het Grieksch voor de b-afdeelingen van Gymnasia. De antwoorden zijn in twee hoofdgroepen gescheiden n.l. van degenen die zich voor standers verklaren van de conclusies van het rapport-Bolkestein in zake afschaffing van het- Grieksch op de b-afdeeling, en van de genen, die zich daartegen verklaren. Van de 53 gymnasia hebben 38 (68 procent) geantwoord n.l.: 4 vóór het rapport-Bolke stein inzake afschaffing-Grieksch voor de b-afdeelingen en 34 tegen het rapport-Bolke stein. Van de 55 lycea hebben 21 (bijna 40 procent) er zijn een aantal lycea, die nog geen zes klassen hebben geantwoord, n.l.: 8 vóór het rapport-Bolkestein en 13 tegen. 78 leden hebben geantwoord, 16 stemden vóór de afschaffing. 60 er tegen. HAARLEMSCHE SCHEEPSBOUW. Zaterdagmiddag j.l. is van de scheepswerf %ran de fa. Kuykhoven te Haarlem een nieuwe sta len toerkruiser te water gelaten. Er bestond groote belangstellinig voor dit evenement. Het is voor het eerst, dat deze werf een der gelijk schip gebouwd heeft. Het ontwerp van de kruiser is van prof. E. Vossnack en den heer H. Kersken. Hazardspelers aangehouden. AMSTERDAM, 17 April Eenige weken ge leden heeft de politie van het bureau Lin- naeusstraat, naar reeds bekend is, een inval gedaan in een koffiehuis in de Dapperbuurt, in verband met klachten, welke bij de politie waren binnengekomen, van een groot aantal vrouwen uit deze buurt dat zij geen steun geld ontvingen omdat hun echtgenooten het geld in het café verdobbelden. Onder leiding van inspecteur P. Hus werd een plan de campagne opgemaakt en Zater dagnacht hebben de inspecteurs Gemmekc en Holthuis met hun mannen met succes een inval gedaan in een woning van een werk- looze in de Dapperbuurt, waar reeds vaker gelegenheid tot hazardspel was gegeven. Een twintigtal mannen werd naar het bu reau Linnaeusstraat overgebracht. Zes hun ner, onder wie beruchte hazardspelers, zijn in bewaring gehouden. Zij zullen voor den officier van justitie worden geleid. Met deze aanhouding heeft de politie een goeden slag geslagen. Deze mannen maakten vooral slachtoffers onder steuntrekkenden, niet alleen in deze buurt, doch in de geheele stad, die soms bedragen van honderden gul dens verspeelden. Hoorden deze mannen van een arbeider, die in werkverschaffing geld had verdiend, dan werd deze prompt hun slachtoffer en dat een werkende arbeider zijn spaargeld ten bedrage van driehonderd tot vijfhonderd gulden bij liet, was geen uit zondering. LAAGSTE INSCIIRIJFSTER. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is aan besteed het verven van: 1. Twee hef bruggen over de Gouwe te Bos koop en Waddinxveen, twee ophaalbruggen over de Julianasluit te Gouda. 2. De Rijnbrug over het Aarkanaal te Alphen aan den Rijn. Een en ander met bijbehoorende werken. De laagste inschrijfster voor perceelen 1 en 2 was de fa. v. d. Bos en Zonen te Haarlem, resp. voor f3115 en f588. (Adv. Ingez. Med.) Tweede Kamer komt 25 April weer bijeen. j-GRAVENHAGE, 17 April. De Tweede Kamer zal op Dinsdag 25 April weder bijeen komen. De voorzitter zal voorstellen een aan vang te maken met de beraadslaging o.a. over de volgende wetsontwerpen: Deelneming met f 700.000 in het preferent ka pitaal van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden, vervoer van personen met motorrijtuigen, aanvulling van de electriciteitswet, aanvulling der hooger on derwijswet, wijziging van de lager onderwijs wet en, indien het eindverslag zal zijn uitge bracht, van de wetsontwerpen medewerking ver dedigingsvoorbereiding, algemeene vorderings- wet, bodemproductiewet, distributiewet, prijs- opdrijvings- en hamsterwet, zeeschepenvorde- ringswet, wet behoud scheepsruimte en de zee- en luchtvaartverzekeringswet. COLLECTE. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat van 8 tot en met 13 Mei 1939 bin nen deze gemeente zal worden gehouden de Collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden (Fonds voor Oud- Militairen van Land- en Zeemacht), en beveelt die collecte aan in de milddadigheid der inge zetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de op vatting van hen, die de roeping van het fonds niet kennen en dit fonds beschouwen als een soort van armenbedeeling voor oud-militairen, geheel onjuist is. Geen aalmoes wordt den ge wezen krijgsman gegeven, maar een jaarlyksche gratificatie nevens militair pensioen of gage- ment, door de natie aan den oud-soldaat aan geboden als een stoffelijk blijk van waardeering zijner diensten, als een gepaste hulde voor hem, die haar heeft verdiend. Een ruime opbrengst der jaarlijksche collecte is tot aanvulling van dit fonds zeer noodig, om dat het daardoor alleen mogelijk zal zijn om öf nieuwe categorieën van deelgerechtigden te vormen öf wel de voorwaarden van opneming in de bestaande categorieën te vergemakkelij ken, want dikwijls komt de pijnlijke noodzake lijkheid voor, dat niet kan worden voldaan aan aanvragen van verdienstelijke oud-militairen, omdat de voorwaarden van opneming in het fonds zoo moeilijk zijn gemaakt. DE KOMENDE VERKIEZING. Door de S. D. A. P. wordt Woensdagavand in het gebouw van den Protestantenbond, een ver kiezingsbijeenkomst gehouden. FREDERIK VAN EEDEN GENOOTSCHAP. Zondagmorgen 23 April te half twaalf zal in Pulchri Studio. Lange Voorhout te Den Haag de achtste bijeenkomst plaats vinden van het Frederik van Eeden Genootschap. Na de jaarvergadering zal Mevrouw N. Faggener AuerPoptie een voordracht houden uit Van Eeden's lyriek terwijl Ir. L. J. M. Feber van Eeden's verhouding tot het Christendom zal bespreken. De bijeenkomst wordt gesloten door een lezing van den heer S. M. Noach, die zal spreken over het „droomenboek" van Frede rik van Eeden. AANBESTEDING. HAARLEM. Maandag. Door den directeur van Openbare Werken werd hedenmorgen in het Raadhuis aanbe steed: „Het maken van een stamriool met nevenriool voor de geprojecteerde om legging van den Spaarndamschen weg, tusschen Bantamslraat en Jan Gijnen- vaart. Door de volgende 22 firma's was ingeschreven: G. Hulsebos, Bloemendaal f 19.960. H. A. Seeters, Amsterdam f 21.600. N.V. Aanneming Mij. v.h. N. v. Baarsen en A. v. d. Voorde. Amstelveen f 20.200. Kraayeveld's Aanneming Mij. N.V. en A. Hofman Pzn„ Heemstede f 25.600. J. Verduyn Jr., Amsterdam f 22.500. J. F. v. Acker, Amsterdam f 18.960. E. Woud, Wormer f 21.900 Fa. A. Schoorl, Haarlem f 13.196. B. v. Wijk, Amsterdam f 28.700. M. F. de Bakker en P. v. Wijk, Amsterdam, f 28.000. H. E. v. Deest, Gouda f 19.600. G. A. Louter, Heilo f 12.485. A. Steunebrink, Bakkum f 24.640. W. Aafjes en Co. Assendelft f 19.900. Haarl. Grond-, Hei- en Aannemingsbedrijf Haarlem f 20.200. J. Rombout, Haarlem f 12.889. W. Hoonhout en C. Smit, Haarlem f 15.940. J. G. Nelis, Haarlem f 18.699. R. Bijleer, Haarlem (onder voorwaarde dat de bijzondere kosten tengevolge van oorlogstoe stand e.d. ten laste van den principaal komen; werd niet geaccepteerd). W. F. Staal en A. Dikkerboom, Amsterdam f 22.500. A. J. de Later, Oegstgeest f 18.500. Tames en v. Maas. Haarlem f 18.800. HAARLEM. 17 April. Ondertrouwd 17 April: J. M. Wijs en W. H. van Hoolwerff. Getrouwd 15 April: J. Muller en C. Hinloo- pen. Bevallen: 15 April G. Boot—van Darn, z.; H. M. KuijkenLubbers, z.; 16 April: H. Linde manWaleveld, d.; G. Kooremanvan Dan- sik, d.; G. GalenkampJansen, d. Overleden 14 April: G. Wever, 27 J., Rijn straat; 15 April C. Koolvan Marken, 80 J., Kleverparkweg: R. Stokman, 67 j„ Kamper- laan; 16 April: A. van der Kwast. 73 j., Rijks straatweg: J„ 23 dagen, z. van W. F. van Rie- zen, Staipaert van der Wielenstraat; J. God schalk, 67 j„ Westerhoutstraat; C. C.' Wijbregt —le Febre, 43 Wilgenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11