Haarlem's Dagblad De Staten verkiezingen. Gedeelde bollensmari. Zonsverduistering f o*° Onze omroep krijgt TWEE NIEUWE GOLFLENGTEN Twee jaar eerste oefentijd WERKLOOZEN Mevr. Theo Mann- Bouwmeester Het Belangrijkste 56f Jaargang No. 17125 Uitgave Loiirena Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, hijkantoor Soendnplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14B25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 18 April 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtenticn 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regeiabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Morgen zullen in ons land de kiezers ter stembus trekken om de Staten der elf pro vincies te kiezen: in totaal een kleine zeshon derd leden. De onpartijdige beschouwer kan met den besten wil ter wereld niet zeggen dat een hevige campagne deze verkiezing heeft in geleid. Natuurlijk hebben de partijen allemaal vergaderingen gehouden, natuurlijk is er ge adverteerd en met strooibiljetten en affiches gewerkt, maar van een diepgaande belang stelling bij „het kiezersvolk" kan men niet spreken. En van opwinding volstrekt niet. In normale omstandigheden heeft de verkiezing voor Provinciale Staten altijd al minder de aandacht getrokken dan haar beide soortge- nooten: die voor de Tweede Kamer en die voor de gemeenteraden. Nu komt zij erger dan tevoren in de verdrukking omdat alle politieke interesse zich concentreert op hetgeen buiten onze grenzen gebeurt. Buiten onze door troepen bewaakte grenzen Op den stemmingsdag zelf zal de verkiezing voor de Provinciale Staten wel de aandacht tot zich moeten trekken omdat wij nu eenmaal bijna allen, voorzoover wij boven de 25 jaar zijn, stembuswaarts zullen moeten tijgen en ook dit eenmaal gedaan hebbend be nieuwd naar den uitslag zullen zijn. Dat be looft althans een levendigen avond, waarop de gesprekken in- en buitenshuis zich althans voor een belangrijk deel op de binnenlandsche inplaats van op de buitenlandsche politiek zullen richten. Zoodat de eerstgenoemde zich voor zal doen in de ongewone gedaante van een weldadige afleiding. In een poging om die alvast op gang te hel pen zal ik eenige cijfers van vorige verkiezin gen in herinnering brengen, daar overigens aan toevoegend dat de Statenverkiezingen wel degelijk voor ons land van belang zijn. Niet alleen omdat deze provinciale besturen, al trekken hun beraadslagingen niet zoozeer de publieke aandacht, toch een belangrijke taak in ons staatsbestel te vervullen hebben, maar ook omdat van hun samenstelling die van de Eerste Kamer der Staten-Generaal naar even redigheid afhankelijk is. Bij de vorige Statenverkiezingen, vier jaar geleden gehouden, werden de volgende per centages van het stemmentotaal door de ver schillende partijen behaald: R.K. Staatspartij 27.77%, S.D.A.P. 21.09%, A.R. 11.35%, C.H. 9.26%, N.S.B. 7.94%, Lib. 6.12%, V.D. 4.21%, Comm. 3.44%, Staatk. Geref. 2.53%, C.D.U. 1.81%, overige partijen 4.48%. Het was de eerste maal dat de N.SB. aan .verkiezingen deelnam; de bijna 8% die zij met haar 294.596 stemmen behaalde had dus, ver geleken bii vorige Statenverkiezingen, nogal wat verandering tengevolge. Minder deed deze nieuwe factor zich gelden hij de Kamerverkiezingen die twee jaar later, in 1937 dus, plaatshadden en waarbij het stemmenpercentage der N.S.B. van 7.94 tot 4.22 daalde en dus bijna gehalveerd werd. Het aantal stemmen daalde tot 171.137. Bij die Kamerverkiezingen werd voornamelijk veran dering teweeg gebracht door den grooten in vloed van de persoon van dr. Colijn, waardoor de A.R. partij een ongekende stijging van haar stemmentotaal althans sinds de invoering van het stelsel der Evenredige Vertegenwoor diging- beleefde. Vergeleken bij de Staten verkiezingen van '35 stegen de A.R. van 11.35 tot 16,40%. De Liberalen, wier stemmentotaal daardoor in het bijzonder beïnvloed scheen, zakten van 6.12 tot 3.95%, de C.H. Unie daalde van 9.26 tot 7.46%. De twee grootste partijen, R.K.S.P. en S.D.A.P., gingen beide bij deze ver kiezing ongeveer één procent in stemmen totaal omhoog, de V.D. klommen van 4.21 tot 5.90. In hoeverre men thans wéér veranderingen kan verwachten moeten lieden met profeti- schen blik maar uitmaken. Men hoort hun prognoses wel hier en daar verkondigen. Ik weet niet of zij gelijk hebben, maar bepaald groote verschuivingen in de sterkte der par tijen schijnen velen hunner niet te verwach ten. Als zij het zelfs in deze bescheiden voor spelling mis hadden zou dat niet de eerste maal zijn. Het is en blijft moeilijk de menigte, zelfs als zij op wiskundig-berekende evenre digheids-gronden door de wet gehanteerd wordt, te doorvorschen. Het „veelkoppige monster" blijft steeds tot onverwachte daden in staat. Vermeld zij nog dat in 1935 alleen de R.-K. S. P. het millioen stemmen overschreed zij had er precies 1.030.206. De S. D. A. P. volgde met 782.451, dan de A. R. met 421.17 4, enzoo- voorts. Vanwege de bevolkingsaanwas in de laatste jaren zullen er nu natuurlijk weer meer kiezers ter stembus gaan dan in de jaren 1935 en 1937, zoodat elke partij ook weer wat meer stemmen noodig zal hebben dan toen om het zelfde resultaat te behalen. Maar de stijging van den kiesdeeler zal niet zoo heel groot zijn. Tenslotte herinner ik aan den stemplicht. Denk er aan u wordt verwacht. R. P. Hongaarsche ministers te Rome. ROME, 18 April (Stefani) Vanmorgen zijn de Hongaarsche minister-president, graaf Teleki, en de Hongaarsche minister van bui tenlandsche zakene graaf Csaky, in Rome aangekomen. De gasten werden op het met vlaggen van beide landen getooide station begroet door Mussolini, graaf Ciano. den gouverneur van Rome e.a. Troepen brach ten de militaire eerbewijzen. De Hongaarsche ministers zullen tot Donderdagavond in Rome vertoeven. (De bloembollenhandel ondervindt sterk den invloed van de onzeker heid en spanningen in den inter nationalen toestand). Ja, men kan het licht beseffen, Dat die spanning overal, Dezen handel sterk moet treffen En nadeelig werken zal. Hoe de tijd ook wordt bekeken, Stellig wordt het niet weerlegd. Dat het in de laatste weken, Niet met bloemen wordt gezegd. Of om 't anders weer te noemen: Men legt menig bolwerk an, Maar het bolwerk van de bloemen, Ondervindt er schade van. Dit slaat niet alleen ten volle, Op het fleurig bolgewas, Onze eigen arme bollen. Komen er ook aan te pas. En als dat een troost kan wezen. Voor de arme bollen kweek, Is bij spanning zooals deze Heel de aardbol niet van streek? Woensdagavond 19 April Woensdag 19 April is in vele opzichten een belangrijke dag. Oc.k in astronomisch opzicht. In West-Europa en in Ncord-Amerika zal men namelijk een zonsverduistering kun nen waarnemen, die men ook in ons land goed zal kunnen zien. Het zal een partieele verduistering zijn, daar de weg, die het mid delpunt der maanschijf zal volgen, niet door het middelpunt der zonneschijf zal gaan. Het maximum der verduistering zal men te Haarlem eenige minuten over half zeven kun nen waarnemen. Ongeveer vijf minuten voor half acht is de verduistering geëindigd. Het eigenaardige geval doet zich nu voor, dat de zon even over zevenen zal ondergaan. Dat wordt dus een verduisterde zonsondergang! Bij heldere lucht zullen zeker velen naar dit interessante schouwspel kijken. 0Pe Honderd jaren fotografie Na vandaag is er nog slechts één dag om deze fraaie en belangwekkende ten toonstelling te zien. Heden zijn de beelden, ingezonden door leden van de Haarlemsche Amateur Foto grafen Vereeniging, door andere ver vangen. De tentoonstelling is heden geopend van 105 uur en van 710 uur. Woensdag van 105 uur. De toegang is gratis. Lange golf prijsgegeven voor golven op 413 en 356 meter. Binnen zeer afzienbaren tijd zal de omroep in Nederland de 1S75 Meter-golf prijsgeven en in de plaats daarvan krijgen de vrije golven van 413 en 356 Meter. Deze verandering is een gevolg van een besluit van een te Montreux gehouden conferentie, welke zeven weken heeft geduurd. Door dit besluit zal nu spoedig ook kunnen worden begonnen met de oplossing van het zenderprobleem in ons land, waarvoor een nieuwe, sterke zender zal moeten worden ge bouwd in de buurt van IJselstein. Het verlies van de 1875 Meter is zeker niet te betreuren, want in de eerste plaats werkte ook Roemenië op deze golf, zoodat er her haaldelijk storingen voorkwamen, maar voorts is ook de ruil in het geheel niet slecht, want nu krijgt onze omroep een vrije, niet- gedupliceerde golf. De conferentie te Montreux is het gevoLg geweest van een door de Zwitsersche regeering op de conferentie to Cairo in 1938 aanvaarde uitnoodiging. Alle Europeesche landen waren ter conferentie vertegenwoordigd. De Neder- landsche delegatie heeft op de conferentie de gedragslijn gevolgd, die vóór den aanvang daarvan met instemming van alle instanties die bij den omroep in Nederland betrokken zi.in. door de Ncöerlandsche regeeving was vastgesteld. Deze gedragslijn heeft er toe ge leid, dat Nederland zich, zooals hierboven reeds is gemeld, verworven heeft de vrije, d.w.z. niet gedupliceerde golven van 413 en 356 M., waarmede een voor de behoeften van den Nederlandschen Omroep voldoening schenkend resultaat is verkregen. Dit be- teekent, dat de golf van Jaarsveld practisch onveranderd blijft en de golf van Hilversum ruim 150 kc.'s of 17 kanelen is verbeterd. De conferentie hield zich niet alleen bezig met de verdeeling van de in Caïro aan den raido-omroep toegekende golfbanden. maar tevens met het pfaatsen van omroepstations in derogatie in banden, die aan andere diensten scheepvaart, luchtvaart en dien sten, niet voor het openbaar verkeer bestenrJ zijn toegewezen. Ook omtrent dit laatste punt is met de vertegenwordigers van die diensten ter conferentie volledige overeen stemming bereikt. Alle deelnemende staten hebben het verdrag onderteekend. met uitzondering van Grieken land, IJsland. Luxemburg, Turkije en de U R S. S. Van de meeste van deze landen, waar onder de U.R.S.S.. is te verwachten, dat zij het plan, voor zoover mogelijk, de facto zullen toepassen. Het plan van Montreux word op 4 Maart 1940 van klacht. Van de aanwezigheid ter conferentie van de experts op marinegebïed is door de Neder- landsche gedelegeerden gebruik gemaakt om besprekingen te voeren ter verkrijging van een nieuwe ir.deeling van cle kuststations b. de voor het mobiel verkeer beschikbare golf banden. De conferentie in Caïro heeft n.l. wijziging gebracht in de golfbanden voor het mobiel verkeer en heeft op uitnoodiging van Binnenkort zal volgens de N. Rott. Crt. een wetsontwerp worden inge diend tot wijziging van de Dienst plichtwet, waarbij de eerste oefenings- duur tot twee jaren zal ivorden ver lengd. Op deze wijze zal voor de toe komst de permanente voorziening ver kregen worden, welke de regeering reeds in het vooruitzicht heeft gesteld, toen zij de grenstroepen opriep. In Amerika worden proeven genomen" met een verkeersspiegel, die uit prisma's is samengesteld en den automobilist bij het oprijden van een heuvel een blik geeft op het verkeer op de andere helling de Nederlandsche delegatie de Nederlandsche administratie belast met de taak om tot nieuwe regionale arrangementen voor de kuststations te komen. Tijdens het verblijf in Montreux zijn deze nieuwe arrangementen tot stand gekomen voor den Atlantischen Oceaan er. de Noordkust van Afrika, voor de Noordzee en het Kanaal, voor de Middelland- sche Zee en voor de Oostzee. Tevens is aan de Nederlandsche admini stratie de blijvende taak toebedeeld om op te treden als centraliseerende administratie voor in de toekomst gewenschte wijzigingen alsmede voor het geval, dat nieuwe kust stations opgericht moeten worden. Deze taak is door de Nederlandsche delegatie gaarne aanvaard. De werkloosheid te Haarlem. Een vermindering die feitelijk een vermeerdering is. In de afgeloopen week ging het aantal werk- loozen te Haarlem met 91 achteruit. Er zijn nu nog 5317 werkloozen Dit zijn er 112 minder dan in 1938, 589 min der dan in 1937, 965 minder dan in 1936 en 145 minder dan in 1935. De toestand op de Haarlemsche arbeidsmarkt is ongunstiger dan deze statistiek doet veronder stellen. Sinds 1 April worden de menschen die bij de werkverschaffing arbeiden niet meer onder de werkloozen geteld. Dit zijn er ongeveer 200, zoo dat wij nu feitelijk een kleine honderd werk loozen meer hebben dan in de maand April van 1938. Het gunstige verschil met een vorig jaar is dus geheel verdwenen. Er is in het midden van 1938 een tijd geweest, dat het aantal werkloozen bijna 1000 minder was dan in het voorafgaande jaar. Rekening houdend met de 200 werkloozen die bij de werkverschaffing arbeiden zijn wij nu ook dus weer boven het aantal van 1935. Er is kans dat de volgende week een grootere daling in het aantal werkloozen zal zijn waar te nemen omdat vele dienstplichtigen die op 11 April moesten opkomen zich nog niet hebben laten afmelden als werkloozen, daar de in schrijvingen bij de arbeidsbeurs 14 dagen geldig zijn. De volgende week zullen er vermoedelijk vele dienstplichtigen zijn die zich niet meer bij de arbeidsbeurs aanmelden en van de lijst der werk loozen worden afgevoerd. Uit het verloop van de Haarlemsche arbeids markt blijkt voorts, dat de spanning op interna tionaal gebied een ongunstigen invloed heeft op de werkgelegenheid. Italiaansche troepen gereed voor vertrek uit Spanje. Geconcentreerd in de havensteden. MADRID, 18 April (Havas) De geheele di visie Littorio is te Alicante geconcentreerd en men verwacht dat de manschappen binnen kort naar Italië scheep zullen gaan. De an dere Italiaansche strijdkrachten in Spanje, de zwarte, groene en roode pijlen zijn gecon centreerd te Almansa, Alicante, Almeria en Albaceta. Het oppercommando bevindt zich nog te Lograno. krijgen reducfie bij reizen per spoor. Naar wij vernemen, hebben de Ne derlandsche Spoorwegen besloten de werkloozen, indien zij reizen, door een belangrijke korting tegemoet te komen. Daarbij is vooral gedacht aan het ma ken van reizen bij het zoeken van werk en voor dringende familiebezoeken en dergelijke. Gereisd zal kunnen worden tegen den halven enkele reis prijs. De werkloozen moeten daartoe een legiti matiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door de steunverleeningsorganisa- ties zal worden verstrekt. De vakcentra- len hebben reeds hun instemming mei dezen maatregel betuigd en medewer king der verschillende gemeentebesturen is door de spoorwegen ingeroepen. Het woord is aan Krislinamurti: De waarheid vraagt geen offer, maar begrip. Zal Mussolini de boodschap van Roosevelt negeeren? ROME, 18 April. United Press heeft uit zeef bevoegde fascistische kringen vernomen dat Mussolini de boodschap van Roosevelt zal ne geeren. Mussolini zal het aan Hitier overlaten om uit naam van de twee dictators mondeling het ant woord te geven, als de Führer voor den Rijks dag spreekt. Mussolini schijnt over den toon en den inhoud van de boodschap weinig gesticht te zijn. Pessimisme in New-York. NEW-YORK, 18 April. (Havas) Dp reactie van de Duitsche en Italiaansche pers op de bood schap van Roosevelt heeft in diplomatieke krin gen een zeker pessimisme veroorzaakt. Men wijst er op, dat één der redenen van de bood schap de ernstige berichten uit Europa waren, welke een snel handelen noodig maakten om ernstige gebeurtenissen te voorkomen. Ook schijnt de boodschap bedoeld als een waarschu wing aan de dictatoren, dat de Amerikaansche openbare meening besloten is, zich te voegen bij heteenheidsfront tegen den aanval. Men rekent er op, dat de ..as" zal pogen voor 28 April propa ganda te maken tegen het initiatief van Roose velt, teneinde dit in discrediet te brengen. Diner van Spanjaarden inoest uitgesteld worden. BUENOS AIRES, 18 April (Havas) Te Mendoze hadden Spanjaarden, aanhangers van Franco, een diner georganiseerd om de overwinning te vieren, doch aangezien ver scheidene kellners weigerden te bedienen toen zij zagen dat de zaal mede was versierd met Duitsche en Italiaansche vlaggen, moest het diner uitgesteld worden. Hedenmorgen vroeg is in haar wo ning te Amsterdam, op den dag van haar 89sten verjaardag, overleden mevrouw Theo MannBouwmeester. Toen men haar vanmorgen vroeg wilde wekken, bleek zij kort tevoren reeds te zijn overleden. HEDEN: 14 PAGINA'S. BINNENLAND. Pag- Mevr. Theo Mann-Bouwmeester overleden. 1 Minister Steenberghe over de maatregelen inzake de veehouderij. 3 De overige middelen laten over Maart de schatkist ccnigszins in den steek. 3 BUITENLAND. Polen en Duitschland zouden tot overeen stemming gekomen zijn over een spoedige inlijving van Dantzig. 5 Te Berlijn acht men het mogelijk, dat Hit- Ier in zijn Rijksdagrede een tegenvoorstel aan Roosevelt zal doen. 5 De socialisten zijn uit het gisteren gevormde kabinet-Pierlot getreden. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Statenverkiezingen. 1 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 Van onzen Londenschen correspondent: De reeruteeringscampagne in Engeland. 5 K. de Jong: Eerste Haarlemsche Piano-Ac cordeonorkest. g J. B. Schuil: Xicolaas Haazevoet. 0 J. B. Schuil over mevr. Mann-Bouwmeester. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1