Mr.A.J. HONIG rncp.% mrfyk' - LIJST 7 LIJST 7 LIJST 7 LIJST 7 Christelijk Historische Unie DINSDAG 18 APRIL 1939 HAARLE M'S DAGBLAD 4 De Vrijzinnig-Democraten bijeen. Mr. M. Slingcnbcrg over de belcckenis der a.s. verkiezingen. Maandagavond hielden dc Haarlemsche Vrijzinnig-Democraten een bijeenkomst- in een der zalen van Restaurant Brinkmann, Groote Markt. De heer Jongbloed, de voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Demo- cratischen Bond, heette de aanwezigen wel kom. Mr. M. Slingenberg sprak in zijn hoedanig heid van lijstvoerder over de a.s. Statenver kiezingen. Deze verkiezingen zijn van groote beteeke- nis, aldus spr., want de inwendige dienst van Noord-Holland moet goed geleid worden. Het provinciale huishouden in onze provincie beweegt zich echter als een rustig kabbelen de beek. Treffender spreken tot het publiek het toezicht, dat de uit de provinciale geko zen gedeputeerde Staten op de gemeenten uitoefenen, zoomede de bevoegdheid van de Provinciale Staten om de leden der lst-e Ka mer te benoemen. Spr. bracht de Kabinetsformatie van '37 in herinnering, die indertijd den Vrijzinnig De mocraten een gevoel van onbehaaglijkheid gaf. Spr. was er van overtuigd dat Dr. Colijn aan een breede basis had willen vasthouden. Tegen zijn eigen zin in en onder drang van zijn partijgangers en andere rechtsche poli tieke partijen is Dr. Colijn evenwel overge gaan tot een coalitieregeering. De groote be- teekenis van de a.s. verkiezing is dat wij ge zien deze feiten tot bezinning kunnen komen. .De parlementaire democratie in Nederland werkt in den grond van de zaak zegenrijk in den zin van gezonde ontwikkeling van onze cultuur en ook t. a. v. materieele aangelegen heden, met name dc positie van den arbeider. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat er in de afgeloopen 50 jaren zooveel in den toestand der arbeiders verbeterd is. Onze parlementaire democratie is voor vei-beteringen vatbaar, doch daarmee wordt de juistheid van haar wezen niet aangetast. Na zich in principe voor de democratie te hebben uitgesproken behandelde Mr. Slingen berg de verschillende methoden, welke de de mocraten toepassen, en welke de Vrijzinnig- Democraten niet kunnen onderschrijven. De theorie van den klassenstrijd is onjuist. De Vrijz.-Democraten moeter. bevorderen dat werkgevers en arbeiders in alle bedrijfstak ken in harmonie samenwerken. Wij zijn geen voorstanders van de vrije werking der maatschappelijke krachten, de brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) zgn. liberale economie. Deze economie heeft indertijd goed werk gedaan door het gilde- wezen te breken, doch in de laatste 50 jaren heeft de vrije werking der maatschappelijke krachten afgedaan. Er moet een samenbin ding, een samenwerking" tusschen werkgevers en arbeiders zijn. die van overheidswege be vorderd dient te worden. Spr. herinnerde aan de radiorede van H.M. de Koningin over geestelijke en moreel© her bewapening. De woorden van H.M. zijn me als uit het hart gegrepen', aldus spr. Ver draagzaamheid. het dragen van elkanders lasten, en saamhoorïgheid zijn beginselen, die wij altijd willen toepassen. Het door de Vrijzinnig Democraten opge stelde urgentieprogramma voor werkloos heidsbestrijding is bedoeld als een steun aan de regeering; we toonen in dit program wat er naar onze meening op dit punt mogelijk is. Het plan-Westhoff is van groote beteekenis en hierdoor zullen 100-000 werkloozen aan den arbeid kunnen gaan om den bodem van ons land te verbeteren. Ook in de industrieele bedrijven kunnen o.i. door loonbijslag nog arbeiders te werk ge steld worden. Wij willen bevorderen dat iede re Nederlandsche arbeider, die daartoe in staat is, aan het werk gaat. T. a. v. den gespannen internationalen toe stand zei mr. Slingenberg dat wij ons tot het uiterste tegen elke bezettingspoging van welken kant deze ook komen mag moeten verzetten. Nederland is genoodzaakt om leger en vloot uit te breiden. Wij hechten onze goedkeuring hieraan, zonder nochtans mili- tairistisch te zijn. Eerst toen de Volkenbonds- politiek faalde hebben wij ons programpunt „Ontwapening" geschrapt Wij richten onze politiek naar de werkelijkheid. Alle Neder landers zijn eensgezind in den wensch onze zelfstandigheid te handhaven. Na een pauze bestond er gelegenheid tot vragen stellen. ENGLISH ASSOCIATION Op Maandag 24 April houdt mr. Charles Mor relt voor de English Association afd. Haarlem een lezing over „Sporting reminiscences". Plaats der bijeenkomst is in Rest. de Kroon, Groote Markt. FEESTAVOND VAN DEN C. N. A. B. Zaterdag hield de C N. A. B. (Centrale Neder landsche Ambtenaars bond) afdeeling Bloemen- daal, haar propaganda-feestavond in hotel Vree burg te Bloemendaal. Na het openingswoord van den heer F. Lanson, trad het bekende Cabax-et Trio de Vos uit Haar lem op. Tusschen de verschillende cabaret-num mers was er gelegenheid een dansje te maken. In de pauze sprak de heer C. Schulz een pro- paganda-woord. De muziek op dezen geslaagden avond, werd verzorgd door de „Jolly Players Band". Stemt 19 April op (Adv. (ngez. Mea./ STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ. Voor de afdeeling Haarlem van de Staat kundig Geref. Partij heeft Maandagavond de heer D. v. Leeuwen uit Alphen aan den Rijn een rede gehouden over het onderwerp: „Noch Rechts, noch Links". Er loopt een lijn parallel van de historie van Israël en die van Nederland, aldus begon spr. Het volk van Israël beleed een godsdienst zonder God. Het had de wegen van God ver laten en overtrad de geboden, die door God waren ingesteld. Daarom vervielen Israël en Juda. Nederland is evenals Israël een bijzonder land, en het volk een bijzonder volk. God heeft zich ook over het volk van Nederland ont fermd. Hij heeft het, evenals het volk van Israël uit het heidensche Egypte, uit het bijge loof van het heidendom van Rome gered en Zijn kerk op onzen vaderlandschen bodem geplant. Wij hebben gedaan als Israël en ons verbon den met de aartsvijanden van God en Zijn kerk. Wij hebben God de gehoorzaamheid op gezegd en wij hebben hulp gezocht bij Rome. Hierna kwam spr. tot het eigenlijke onder werp van zijn rede. Men zou zeggen; bij rechts kan toch heel Nederland zich aansluiten? Spr.'s antwoord was: ook bij rechts is men afgeweken van de zuivere instellingen van God en is afgeweken van Zijn woord. De rechterzijde heeft schoone leuzen, en hun theorie doet zeggen dat men daar zijn stem wel aan kan toevertrouwen. Doch in de prac- tijk komt daarvan niets terecht. Er is een groot verschil tusschen het woord en de daad. Die daad ontbreekt echter. In het bijzonder wees spr. op de Zondagsheiliging Spr. vroeg zich af. hoe het mogelijk is dat een regeering, die zich positief-Christelijk noemt, niet alleen den nor malen treinenloop handhaaft, maar zelfs toe staat goedkoope en extra-treinen in te leggen, waardoor de menschen worden geleid naar plaatsen, waar zij rijp gemaakt worden voor den Dag des oordeels! Maar de regeering heeft alles tegen: de lin kerzijde en Rome. Rome is volgens spr. de groote vijand van het geloof een vijand, waaraan men zich verzwagerd heeft. Dr. Kui per heeft gezegd dat Christenen die Rome de hand reiken, lafaards en beginselloozen zijn. Daarom: „noch rechts, noch links". Men kan zich volgens spr. niet aan A.R. of C.H. toevertrouwen. De overheid heeft een roeping op het ge bied van den godsdienst. Volgens spr. is de overheid schuldig aan de versplintering van het godsdienstig leven en aan de groote ver spreiding van on- en bijgeloof. De heele linkerzijde komt op uit het revolu- tionnaire beginsel: afgedaan met God. Wij moeten noch links, noch rechts stemmen, want noch links, noch rechts kunnen ons uit den ondergang opheffen. Spr. besloot met de aanbeveling van de lijst van de Staatkundig Geref. Partij. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen. WOENSELSCHE OVERWEG TE EINDHOVEN VERDWIJNT. Aan één der voornaamste verkeersobstakels te Eindhoven, de Woenselsche overweg, zal verdwijnen. Er zal een tunnel voor in de plaats komen. n Ideaal Laxeermiddel vormen Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijs vertering, of van de eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 FOSTERs MAAGPILLEN De opslagplaats der Bataafsche. Voorgenomen uitbreiding. B. en W. van Haarlem hebben een verzoek ontvangen (ingevolge de Hinderwet) van de N.V. „De Bataafsche Import Maatschappij" te 's Gravenhage, als gemachtigde van de N.V. „De Bataafsche Petroleum Maatschappij", gevestigd te 's Gravenhage, om vergunning tot uitbreiding en wijziging van haar opslagplaats voor aardolie producten aan de Transvaalstraat No. 1, hoek Spaarndamscheweg te Haarlem, zoodat aanwezig zullen zijn 8 tanks elk voor 100.000 L. Benzine, 1 tank voor 6000 L. benzine, 4 tanks elk voor 75.000 L. gasolie, 4 tanks elk voor 60.000 L. huis brandolie, 1 tank voor 60.000 L. diesoline en 2 tanks elk voor 100.000 L. petroleum, voorts 10 M.3 verpakte benzine, 10 M3. verpakte petroleum en 25 M3. diverse-.-verpakte oliën, benevens 4 elec- tromotoren, elk van 5 P.K. en 5 electromotoren, elk van 3 P.K., dienende voor aandrijving van pompeen, 1 electro-motor van 1 P.K. voor de centrale verwarming en 1 electromotor van 1/2 P.K. voor de bandenpomp. Op 1 Mei te 11.45 uur kunnen bij het gemeen tebestuur bezwaren ingebracht worden. (Adv. Ingez Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 19 APRIL 1939. Programma I Jaarsveld en Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.40 Radio P.T.T. Nord. 11.20 Ned. Brussel. 1.20 Keulen. 2.20 London Regional. 3.20 Keulen. 4.20 Fr. Brussel. 4.40 Keulen. 5.35 Fransch Brussel. 5.50 Ned. Brussel. 6.05 Fransch Brussel. 6.20 Ned. Brussel. 6.50 Motala. 7.20 Keulen. 7.35 Lon don Regional. 8.2C Ned. Brussel. 10.20 Wee nen. 11.20 Berlijn. Programma 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Parijs Radio. 8.30 Diversen. 9.35 London Regional. 11,50 Droitwich. 12.35 London Regional. 2.10 Droitwich 5.40 Pauze. 5.45 Londen Regional 6.20 Droitwich. 11.20 Danmarks Radio. Prcgr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gTamofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Listen to the German Band. Billy Cotton 2. Let yourself go, Johnny Johnson. 3. The Scat Singers, Harry Roy. 4. Wild Man Blues. Louis Armstrong. 5. Im Tangoschritt Berlin-Buenos Aires, Adalbert Lutter. 6. The London Fire Brigade, Billy Cotton. 7. Shadows on the moon, Henry Hall. 8. My heaven in the pines, Jack White. 9. Twelfth Street Rag. Harry Roy. 10. Waltz Medley. I Motton en D. Kaye. 11. I'd rather lead a band. Nat Brandwyne. 12. Boris on the bass, Harry Roy. 13. We will always be sweethearts. Sydny Kyte 14. Georgia Bo Do. Louis Armstrong. 15. A bedtime story. Billy Cotton. 16. Cry Baby Cry, Henry Hall. 17. The last waltz rs mine, Jack White. 18. The Roy Rag, Harry Roy. 19. We just couldn't say goodbye Billy Cotton 8.00—12.00 Diversen. rriflht P. I, 8 Bo. 6 C< Er waren eens vjjf en twintig tinnen soldaatjes. Zij waren alle maal broers, want zij waren gemaakt van één en denzelfden tinnen lepel, 't Geweer hadden zij in den arm en hun uniformen waren prachtig rood en blauw, 't Eerste wat ze in deze wereld hoorden, toen het deksel van de doos ging, waarin ze lagen, waren de woorden: - -i. _V~* 'S „Tinnen soldaten!" Dit werd geroepen door een jongetje, dat van louter blijdschap in zijn handen klapte. Het was zijn verjaardag en daarom had hij ze gekregen. Meteen stalde hij de soldaatjes reeds op tafel uit: de één leek precies op den ander. Democratie en Nationaal- Socialisme. De heeren Vlekke en Saai spreken voor de N. S. B. De N.S.B. hield Maandagavond in het Con certgebouw een vergadering waar als sprekers optreden de heeren G. F. Vlekke en Jan Saai. Na een kort openingswoord door den heer Vlekke nam de heer Saai het woord. Er is slechts een beweging, zoo begon spreker, die de landbouwers en de bewoners der steden in zich kan en zal vereenigen en dat is de Natio naal Socialistische beweging. Toen in 1933 de crisis het landbouwbedrijf ernstig had geteis terd heeft de regeering een serie maatrege len genomen waarvan het einde nog steeds niet te zien is. Waartoe die maatregelen kun nen leiden hebben de Engelsche huisvrouwen kunnen constateeren. Die kunnen namelijk hun boter goedkooper koopen dan de Neder landsche huisvrouwen. De regeering zal nu pro beer en de ongeluk kige crisismaatregelen aan het bedrijf zelf over te doen. De boeren en tuinders zien steeds hun werk vernietigd en hun producten waar een groot gedeelte van het volk naar snakt, worden naar de mestvaalt gebracht. De Gedeputeerde Staten volgen precies de aanpassingspolitiek van Den Haag die zal lei den tot ontreddering'van het productiestelsel. Men verwijt de N.S.B. dat zij geen belang stelling heeft voor het werk der Staten. Voor de wijze waarop thans door de Staten de be langen van Noord-Holland worden gediend is dit juist. Indien er echter een koerswijziging in Den Haag plaats vond zou de N.S.B. wel en dan actief aan het Statenleven deelnemen. Die koerswijziging zal echter niet komen. Toch gaat de N.S.B. voort en zal zij ook in de Pro vinciale Staten haar meening niet onder stoelen en banken steken. Verschillende voor stellen der nationaal-socialrsten werden ver worpen alleen omdat ze van de N.S.B. kwa men. Zoo wordt het opbouwingswerk belem merd. Dat is democratie van de slechtste soort In de toekomst zal men den bodem niet meer dienen te beschouwen als een specula tie-object, maar als een natuurmrddel. dat het volk van voedsel kan voorzien. Zijdie met de bewerking van dezen bodem zijn belast heb ben dan ook den plicht uit den bodem te ha len wat er in zit. Daarom hebben die bewer kers ook recht op een redelijk loon. Dit kan, indien de prijzen op een behoorlijk peil wor den gebracht. Groote schade wordt aan de middenstan ders toegebracht door de groote kartels en grootbedrijven. Onze handel ondervindt voorts de groote nadeelen van de houding die ten opzichte van Duitsehland wordt ingenomen. Als dit zoo üoojgaat worden de Duitsche grenzen nog geheel voor Nederlandsche pro ducten gesloten en zal de aftakeling van het economische leven steeds verder gaan. De motor van het democratisch Nederland loopt niet meer. Vele cylinders zijn defect en daarom gebruikt hij te veel brandstof. Op een gegeven oogerublik zal dan het geheel© raderwerk blijven stilstaan. Een nieuwe en beter in dezen tijd passende motor zal er dan voor in de plaats komen, met een machi nist, die ieder onderdeel van den motor grondig kent. Dit zal zijn het Nederlandsch Natiorraal-Socialist met den leider Ir. Mus- sert als dien bekwaamsten machinist. Na de pauze sprak de heer G. F. Vlekke, die zijn rede begon met erop te wijzen, dat op het oogeniblik de-internationale spanningen de aandacht meer gevangen houden dan de toestand in eigen land. Dat is bepaalde groepen in oris land niet onwelgevallig. Reeds in 1933 voorspelde dr. H. Colijn, dat het Ne derland scire volk zich op een hellend vlak be vond. Sinds dien tijd is hij als minister president van Nederland opgetreden en hij heeft toch den val van ons volk niet kunnen tegenhouden. Dat is niet de schuld van dr. Colijn maar van het stelsel. In deze dagen wordt ons volk op alle mogelijke manieren bewerkt om toch maar voor de democratie te stemmen. De democratie is het stelsel der karakterloosheid. Dat men de democratie tracht te verdedigen is overigens geen won der. De voormannen van dit stelsel worden er niet slechter door. Toch is de democratie on machtig om misstanden op sociaal, econo misch en onderwijsgebied op te heffen. Nog steeds is het vraagstuk der werkloosheid niet opgelost. Mag het misschien niet opgelost worden. Men zou het bijna gaan denken. De Nationaal-Socialisten stellen hun beginsel tegenover de democratie. Zes jaren terug heeft de N.S.B. het Nederlandsche volk wakker ge schud. Het roode gevaar, dat onder ons volk zes en een half jaar terug straffeloos kon voortwoekeren is door de N.S.B. een halt toe geroepen. Over enkele dagen is de stemming voor de Provinciale Staten. De toekomst van ons volk is in de handen vair de huidrge regeerders niet veilig. Indien wij ons volk even krachtig willen maken als het Duitsche volk thans is, zullen wij op 19 April op de lijst der Nationaal-Socialisten moeten stem men. 4 S. Eén zag ei echter anders uit. Die had maar één been. Hij was het laatst gegoten en toen was er geen tin genoeg meer. Maar hij stond op zijn ééne been net zoo stevig als de andere met twee. En hij is dan ook degene, waarvan wat bijzonders te vertellen is. Op de tafel, waarop de soldaatjes neergezet waren, bevond zich nog heel veel ander speelgoed, 't Mooiste was echter een prachtig «asteel van papier. Vóór het slot bevond zich een rond stuk spiegelglas, dat een vfjver moest verbeelden. Daarop oevonden zich zwanen, die van was waren gemaakt. Zij spiegelden zich allerliefst in het „meer". Maar het allerliefste was toch een dametje, dat in de open slotdeur stond. Het was een danseresje van papier, met een schortje van gaas en een klein blauw lint om haar schouders. Zij stak één van haar beentjes zóó hoog in de lucht, dat de tinnen soldaat het heelemaal niet meer zien kon. Daarom dacht hij, dat zfj ook maai" één been had, net als hij zelf. (Wordt vervolgd). VOOR DEN KANTONRECHTER WATERIGE MELK Een 49-jarige veehouder uit Beverwijk had melk verkocht waarin 14 deelen water zat op 100 deelen melk. Dat mag niet. Op 100 deelen melk mogen hoogstens 4 deelen water voorkomen en de veehouder had dus de maat wat ruim ge nomen. Daarom stond hij terecht. Een afnemer verklaarde, dat hij altijd goede melk van den verdachte heeft gehad. Een keer is er echter door den Alkmaarschen Keuringsdienst op ver zoek van den Haavlemschen dienst een proef genomen met het bovenvermelde resultaat. De directeur van den Alkmaarschen dienst geloofde niet" veel van de verklaringen van den veehou der, die zeide, dat hij zich vergist had; melk die bestemd was voor de kalveren was per ongeluk in de melkbussen voor de klanten terecht ge komen. Er zijn nogal eens klachten over dezen ver dachte binnengekomen, zei de ambtenaar in zijn requisitoir. Zijn houding is bovendien niet van dien aard, dat hem een lichte straf opgelegd kan worden. Eisch: veertien dagen. Nadat mr. Baron uit Beverwijk erop gewezen had, dat er in deze zaak toch nog zeker ruimte voor twijfel overblijft, deed de kantonrechter meteen uitspraak en veroordeelde den veehou der tot acht dagen hechtenisstvaf. LEZING NIEUW-ECONOMISCHE GROEP. Op Woensdag 26 April organiseert de Nieuw Economische Groep in „Die Poort van Cleve" te Amsterdam een bijeenkomst, waar mr. F. Heemskerk zal spreken over „Armoede, onrecht en onzin" en R. Buter over: „De oplossing van de geldpuzzle".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6