DKWr Zelfwerkzaam heid doet de volkskracht toenemen STOFZUIGERS NATUURSCHOON EN LUGUBERE HERINNERINGEN. DIT EMBLEEM KOOP SUNLIGHT ZEEP Staatswerkzaamheid doet haar onberekenbare schade WOENSDAG 19 APR IE 1939 H X rA" REE M'S D A G READ Mysterieuze boom die sterft... E Amersfoortsche Galgen- berg neen, aan de bui tenzijde is er niet veel aan te zien. Maar ga eens omhoog! Reeds menigeen zei: „Hier ontrolt zich een der mooiste panorama's van Nederland Zonderling, dat op dit onschuldige en vredige bergje zooveel eeuwen te rug een hooge galg verrees „De zeven boompjes", heet dit plek je ook wel eens. Doch de zevende boom op dit heuveltje sterft steeds de stem van hem die hier eeuwen geleden onschuldig werd opgehangen, schijnt nog steeds van kracht Op een stillen Aprilmiddag ben ik wat gaan wandelen en rust nu uit op een pretentielooze houten bank: alleen met een paar bananen schillen. een prop papier en een zich onder blauw-zilveren hemel uitspreidend panorama. Wijd als een zee: boomen, boomen en nog eens boomen. Op een Amersfoortsche bank, op het Galgenbergje, steek ik een pijp op. En als de rookwolken, transparant en traag, een speelsch lint teekenen en het zonlicht deze sereene omgeving van kronkelende paadjes en zacht ritselend loover plotseling met een helder schijnsel overgiet, zou men kunnen glimlachen om een hoogst merkwaardig con trast. Want op dit plaatsje zijn er geen Amersfoorters. die beweren, dat gij hier een der mooiste gezichten van Nederland voor U hebt? verhief zich in het grijze verleden een lugubere stellage, die voor de stadsbewo ners als een dreigend symbool tegen den he mel stond. Hier verrees eens de stadsgalg. Hier, waar men gaarne even toeft, om zich te laten fascineeren door het fraaie panorama, de sfeer van de wijde, rustige natuur, werden de slachtoffers van het kortzichtige en staal harde recht van weleer aan kettingen opge hangen Historische, met bloed doordrenkte grond. Het is het bloed van spitsboeven uit 1500, 1600. 1700misschien waren er wel on- schuldigen onder hen of menschen, die slechts een broqd stalen. Onze oogen zoeken onwillekeurig de plaats waar de galg gestaan, moet hebben. Kiezelsteentjes, kiezelsteentjes.... schalen van pindanootjes.niets. Een huismusch huppelt enthousiast voorbij! Het was in 1925, toen de heer H. Martin een onderzoek instelde naar de fundeering. Na eenig graven kwam een groote, gelijkzijdige steenen driehoek te voorschijn. De hoeken vormden de steunpunten voor hooge, zware zuilen, die boven onderling verbonden waren door metalen staven, waaraan de misdadigers werden opgehangen. In het museum Fléhite, waarin zooveel van Amersfoorts verre en vergrijsde herinne ringen werden opgeborgen, vindt ge een schets van J. de Beyer, die deze schepping vervaar digde in het jaar 1749. Om precieser te zijn: op 21 September Daar ziet ge Amersfoort van den Berg af. De galg in den bewusten driehoekigen vorm op den voorgrond, steunend op een klein bergje. Daar loopt een tamelijk oncomforta bele weg langs, die er thans ook heel anders uitziet: de Utrechtscheweg. Meer naar rechts weer een heuveltje, waarop een ander martelwerktuig: het rad. Neen, van dezen kant zag „Amisfort" er in 1749 heel erg onpleizierig uit. We weten dan ook niet, wat den heer de Beyer op den 21sten September bezield heeft, om deze gemeente uit zoo'n weinig optimistischen hoek te be kijken Nu is er nog slechts het heuveltje, het thans zoo gezellige heuveltje, nabij den Utrechtsche weg en het Berghotel, overge bleven. De Galgenberg, ook wel „De zeven boompjes" genaamd. Waarom „De zeven boompjes"? Daar zit een interessante legende aan vast en daarvoor -laten wij onze gedachten teruggaan tot een ver ver zonken dag eeuwen her. Want toen op dezen berg iemand tengevolge van een rechterlijke dwaling onschuldig opgehangen werd, moet hij op een der boomen van het heuveltje gewe zen hebben: „Deze boom zal sterven ten bewijze van mijn onschuld Sedert deze uitspraak wilden hier geen zeven boomen tegelijk meer groeien. Er stierf er altijd één in dien men hem verving, zag men de takken van den nieuwen boom al spoedig kaal worden. Het is merkwaardig. Maar nog merkwaardiger is stellig, dat volgens oude kronieken en prenten hier nim mer boomen gestaan hebben, toen de galg er nog was. Dat klopt dus niet erg. Enfin, een legende neemt men met het bekende korreltje zout. Des noods met twee korreltjes: de eigen lijke galg bevond zich trouwens in de binnenstad. Op Den Hof. Hier werden de lijken slechts op gehangen om als afschrikwekkend voorbeeld te dienen. Op 25 Sept. 1770 schudden de raadsheeren van Amisfort ontstemd het hoofd. In het gemeente-archief ligt nog het volgend raads besluit van dien datum: Door de Heeren van den Gerechte ter Vergaderinge voorge bracht zijnde, da: op eerstkomende Vrijdag zeekere gevange alhier met de koorde zoude worde gestraft en vervolgens het doode lighaam op den Berg aan de galgh ten Spie gel van andere gehangen, daerom in beden ken gevende of niet, vermits de aldaer staen- de steene galg. zeer overhellende en bouw-1 vallig is voorgekomen en dezelve genoegzaam op de Utrechtse wegh en groote Passage ge- stelt niet dan afschuwelijk voor rijsende Per- soonen kan zijn, eene andere en wel provi sioneel houte galgh op de hoogte van de eer ste Pael eenige roeden noordelijk van de voornoemde wegh zoude kunnen worden ge plaatst en de andere afgebrooken Dus verdween de galg van het bergje. In 1809 ontving de burgemeester van Amers foort van den „Drost van het 2e kwartier" een zeer bijzonder bevel Alle galgen de ge meente bezat er meerdere moeten afge broken worden. Nuchtere, doellooze balken En met dit besluit verdwenen de symbolen der ontzetting. In een donkeren hoek van Fléhite ligt nog een der houten stadsgalgen. Uit elkaar genomen ligt zij op den grond: eenige nuchtere vierkante balken. Een rariteit geworden, een stuk doelloos hout met 'n wreede historie. Een herinnering, die men makkelijk vergeet. Mooi is het hier op het bergje. Vo geltjes tjilpen rondom. Voor ons de Geldersche Vallei. Ginds duikt de vierkante spits van het torentje van Oud-Leusden omhoog: een kleine, grijze pyramide het oudste torentje van Nederland Westelijk van dit bouwwerkje ont rolt zich het schier onmetelijke vlak van de Leusderheide enzien wij ginds niet de Pyramide van Auster- litz? En daar, waar de horizon als een donkere, onrustige streep den hemel raakt de Veluwezoomginds de Donderberg bij Leersum. Bollige wolkjes droomen in het uitspansel Ik klop mijn pijp uit en sta op. Er is in dezen hoek van Amersfoorts om geving nog meer te zien en zal eens verder wandelen. Wandelen langs zilver-glinsterende berkenboompjes en geurende dennen, nieuwsgierig over den grond kruipen de braamstruiken en roestbruine heide Via het trapje verlaat ik het bergje. Het ziet er aan den buitenkant zoo vredig uit. Vreemd ook, hoe gauw het schrik wekkende beeld van eeuwen her, dat ik in gepeins verzonken daar op het bankje voor mijn geestesoog opriep, weer uit het geheugen vervaagt, wan neer het pad. dat mij verder door Amersfoort's natuurschoon zal lei den, uitnoodigend voor mij ligt WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Dinsdag werd op den rijksstraatweg bij Vor- den de ongeveer 45-jarige gehuwde H. Pruil uit Warken, gemeente Warn.sveld door een auto aangereden, vermoedelijk doordat hij deze niet hoorde aankomen, en op slag ge dood is Uw waarborg voor de betrouwbaarheid, economie en service van MODEL Standaard-Model f 245.- Luxe-Model. f 260.- Reeds voor f. 42 - rijdt U we9 °P een échte RT. voOR Gemakkelijke afbetaling. Imp.: Hart Nibbrig en Greeve N.V. Parkstraat 91a - Tel. 116078 - Den Haag. Overal agenten. Officiéél agent: F. P. VAN RL'MPT, Spaarnwouderstraat 103, Haarlem. (Adv. ingez. Med.) Arbeiderswoningbouw, te Maastricht. Onderzoekingen naar de woningtoestanden te Maastricht hebben aangetoond, dat de stad strikt genomen een tekort heeft van on geveer achttienhonderd woningen en dat het euvel van krotwoningen daardoor sterk in de hand is gewerkt De gemeenteraad van Maastricht heeft in zijn vergadering van Dinsdag verschillende be sluiten genomen inzake aanvragen voor ar beiderswoningbouw door eenige Maastricht- sche bouwvereenigingen. waardoor op ver schillende plaatsen der stad enkele flinke complexen woningen zullen worden gebouwd voor beter gesitueerde arbeiders, gewone ar beiders. verder z.g. overgangstypen en wo ningen voor groote gezinnen. De benoodigde gronden zijn door de ge meente in erfpacht gegeven. Aan bouwvoor- schotten werd hierbij in totaal verleend een bedrag van 211.600 gulden, plus de noodige bijdragen uit het werkfonds voor den bouw van groote gezinswoningen. 24 UURSRIT VAN DE VRIJWILLIGE BURGERWACHT AMSTERDAM UITGESTELD. Na wij vernemen heeft de commissie van voorbereiding van den 24 uursrit der Vrij willige Burgerwacht Amsterdam besloten den op 21 en 22 April bepaalden tienden rit. wegens verhindering door dienst van de militairen, die het grootste contingent inschrijvers vor men, tot nader bekend te maken datum uit te stellen. DE GARNALENVERDUISTERING TE ROTTERDAM. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 41-jarigen expediteur A. R. en hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van preventieve hechtenis. A. R. had in den loop van anderhalf jaar kans gezien ruim 350.000 K.G. gedroogde gar nalen van een voorraad, die hij moest ver voeren en opslaan, te onttrekken. Deze hoe veelheid vertegenwoordigde een waarde van ongeveer 30.000. De 42-jarige graanhandelaar J. C. K. uit Rotterdam wien opzetheling van de garnalen was ten laste gelegd werd veroordeeld tot 6 maanden. Kerkdieven stonden terecht. Twee jeugdige verdachten een 22 jarige timmerman en een 19 jarige monteur, beiden afkomstig uit Hilversum stonden Dinsdag voor zeer ernstige feiten, n.l. kerkdiefstallen, te recht voor de Amsterdamscihe rechtbank. Gedurende langer dan twee jaar heeft het tweetal strooptochten door het Gooi gehouden. Geen kerk was voor hen veilig. Tientallen of ferblokken hebben zij in R.K. Gooische bede huizen opengebroken. De inhoud varieerde tusschen enkele dubbeltjes en eenige guldens. De officier vorderde een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden tegen den hoofddader, den timmerman en vijf maanden gevangenisstraf tegen den monteur. WIELRIJDER DUWDE EEN ANDER ONDER EEN AUTO. Dinsdagmiddag even voor twee uur is op de drukke Koninginnebrug te Rotterdam een ernstig ongeval gebeurd, dat een wielrijder het leven heeft gekost. De man reed in de rich ting binnenstad en een tweede wielrijder naast hem gaf hem op een gegeven oogenblik een duw, waardoor hij viel en terecht kwam onder vrachtauto. De man was op slag dood. Brand ontstaan door schuld? Ook voor het Hof boete tegen landbouwer geëischt. Op 20 September j.l. brandden schuur en woning van een 30-jarigen landbouwer te Haarlemmermeer af; 's morgens vroeg had de man op een afstand van ruim 12 M. afval verbrand. De vraag rees. of de brand het gevolg was van het gestookte vuurtje. De of ficier vervolgde den landbouwer wegens ver oorzaken van brand door schuld en hij vor derde 100 boete tegen hem. De rechtbank had een ander oordeel over de schuldvraag en sprak den verdachte vrij. De officier van justitie ging van dit von nis in hooger beroep en diende de zaak voor het gerechtshof. Verd. gaf toe. dat hij vuilnis en kaf had verbrand op betrekkelijk korten afstand van de schuur. De wind was echter van het ge bouw af. Om half acht was het vuurtje uit en hij was weggegaan. De bewoonster van het huis naast de schuur had om 9 uur iets zien smeulen en een uur later had zij rook en vlammen gezien. Zij had verd.'s vrouw gewaarschuwd en deze had haar man van het land gehaald. Intusschen was het vuur echter al overgeslagen op schuur en woning. De wind was omstreeks 10 uur gedraaid. De procureur-generaal was van oordeel, dat verdachte hoogst onvoorzichtig heeft gehan deld. Spr. vorderde 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Chineesche krijgsgevangenen worden in de door Japan bezette gebieden voor arbeid van allerlei aard opgeleid. EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST (Adv. Ingez. MedJ Dr. Colijn: Machiavelli's leer wordt weer in pradijk gebracht Rede voor „Patrimonium" te Groningen Voor de afd. Groningen van „Patrimonium", die haar zestigjarig bestaan viert en tevens de 25-jarige werkzaamheid van haar woning stichting herdenkt, heeft de minister-president, dr. H. Colijn, Dinsdagavqnd gesproken over „zelfwerkzaamheid". Dr. Colijn zeide o.m.: Het voortdurend ingrij pen en beschermen, het regelen zelfs van de zijde der overheid, hoezeer noodig en hoezeer geleid hebbend tot verbetering in de toestan den, dit alles is niet kunnen geschieden zonder ergens schade te berokkenen. Indien men toch op onbevangen wijze een vergelijking gaat ma ken tusschen den volksgeest omtrent het jaar 1880 en dien van heden, dan dringt met onweer- staanbaren drang de overtuiging naar voren: de staatswerkzaamheid heeft zegenrijke gevolgen gehad, maar de drang naar zelfwerkzaamheid is in breede kringen van ons volk verzwakt. Ook in A. R. kring. Laat ik één enkel voorbeeld noe men om te verduidelijken wat ik eigenlijk be doel, aldus zeide spr., de schoolstrijd is op finan cieel terrein einde 1920 beëindigd. De toestand van 's lands financien dwingt thans evenwel tot allerlei ver soberingen in de publieke huishouding. Dus ook in de school. Veel zou op dit gebied beter kunnen zijn, indien de offervaardigheid voor de school ons sierde zooals zij dit onze ouders en grootouders deed. Zelfs met een kwart van die offervaardigheid zouden we thans al tevreden zijn en veel kunnen verbeteren. En waarom faalt het ons zelfs aan dat kwart offervaardigheid? Omdat de over heid nu al nagenoeg 20 jaar de lasten van het onderwijs heeft gedragen daar om zijn w ij aan het dragen van dien last, zelfs van een klein deel van dien last, ontwend. Met dit enkele voorbeeld hoopte spr. zijn be doeling te hebben verduidelijkt toen hij zeide, dat verhooging van de staatswerkzaamheid in den regel leidt tot verslapping van de zelfwerk zaamheid. Dat geldt op elk terrein van het leven en het geldt inzonderheid voor den tijd waarin wij thans verkeeren. De omvang van de staats bemoeienis gaat in onze dagen, zij het nood gedwongen en niet van harte, zóó ver, dat de zelfwerkzaamheid van den enkeling en van de maatschappelijke groepen gevaar loopt in de verdrukking te geraken. Tot onberekenbare schade van de volkskracht. Dit alles geschiedt niet, althans in Nederland niet, uit begeerte naar zulk een staatsbeheer- sching van 't leven. Ze wordt ons goeddeels op gedrongen door de internationale toestanden en verhoudingen op financieel en economisch gebied, maar dat neemt niet weg, dat de scha delijke uitwerking er van op den volksgeest ook zóó zijn invloed gevoelen doet. De staat dirigeert in Nederland nog niet alles, maar ook hier te lande ontbreken de stemmen niet, die luide roepen om nog sterker staatsingrijpen en die dus feitelijk aansturen op verzwakking van zelf standige volkskracht. De leer, dal den staat alles geoorloofd is, is niet in onzen tijd ontstaan. Als de middeleeuwen zijn afgesloten en de nieuwe tijd zich op velerlei gebied aankondigt, dan wordt, in tegenstelling met wat dan de middel eeuwen als ideaal voor oogen had gestaan, al spoedig geleeraard, dat moraal en religie voor het staatsleven alleen beteekenis hebben in dien zij het staatsdoel dienen. Het supreme doel van de staatkunde is: het succes. Daarom kan de staat eigenlijk geen moreeie bindingen aanvaarden. Wat in den enkelen persoon op het scherpst zou moeten worden gelaakt, kan een onontwijkbare plicht zijn voor een staatsman, n.l. indien het staatsdoel zulks noodig maakt. Het is deze door Machiavelli in het begin der 16e eeuw ontwikkelde leer, die in onze dagen niet slechts opnieuw geleeraard, doch ook in prak tijk wordt gebracht. En nu verlieze men den samenhang der dingen niet uit het oog. Eenerzijds een uit den nood der tijden geboren steeds groeiende staatsbemoeie nis met het volksleven in zijn verscheidene scha keeringen en anderzijds een op zichzelf wel oude doch thans met verdubbelde kracht gepredikte en toegepaste staatstheorie. Twee stroomingen, die beide tot dezelfde practische uitkomst leiden. En nu voelt men vanzelf reeds dadelijk, hoe uit die uiteindelijke samenvloeiing van deze twee stroomingen een verdoezeling moet geboren worden van de juiste onderscheiding tusschen staat en maatschappij tusschen overheid en volk. Men hoort den een luide prediken wat de ander reeds bezig is te doen, zij het dan dat de oorzaken, die tot prediken en handelen dringen, van geheel verschillenden aard zijn. Het is van de breede volksmassa niet te verwachten, dat zij allereerst aandacht schenkt aan dat verschil in motief. Ze hoort den een aandringen op on- bepertke staatsmacht en ze ervaart aan de andere zijde, dat de overheid steeds dieper in het leven ingrijpt, dat de ruimte voor zelfwerk zaamheid steeds meer inkrimpt en de taak der overheid voortdurend groeit. Naast elkaar ont wikkelen gedachte en daad zich in dezelfde richting en in die gelijkvormigheid van actie schuilt nu een ernstig gevaar voor de zuiver heid van het waardeeringsoordeel met betrek king tot de principieel juiste verhouding tus schen overheid en volk, tusschen staatsmacht en zelfwerkzaamheid. Het onderscheidingsvermo gen in dit opzicht verzwakt, en dreigt ten slotte geheel te loor te gaan. Zooals een volkomen ge zond mensch, die nimmer ziek was, zich niet kan voorstellen hoe een ernstige zieke zich voelt, zoo mist een volk, dat geen zelfwerkzaamheid meer kent, het juiste inzicht in hetgeen voor het be houd der volkskracht noodig is. Welke gevolgtrekkingen moeten we nu aan deze beschouwing ontleenen?, zoo vroeg spr. Allereerst deze, dat we groote voorzichtigheid moeten betrachten wanneer het er om gaat den machtigen staatsarm te hulp te roepen zoodra we op onzen weg iets tegenkomen, dat ons niet erg bevalt en dat, naar ons oordeel, verbetering behoeft. Er is in dezen tijd reeds zooveel, dat, onder den dwang: van allerlei omstan digheden, door den staat moet worden ter hand genomen, dat dc enkeling niet opgewassen is tegen de aanstormende moeilijkheden, dat met alle kracht moet worden vastgehouden aan het beginsel, dat ware volkskracht en zelfwerkzaam heid onafscheidenlijk niet elkaar verbonden zijn. Naarmate dc zelfwerkzaamheid groo- ter is zal de volkskracht zich in guns tiger zin ontwikkelen en die toege nomen volkskracht prikkelt dan op haar beurt weer tot grooter zelfwerkzaam heid. 45 BEKENDE MERKEN - Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. Ingez. MedJ De verduisterde vijf en veertig mille. In een safe te Oude Pekela gevonden. Na onafgebroken intensief speuren van ge meente- en rijkspolitie zijn de f 45.000 welke een vrouw uit Groningen in de hoofdstad een oude heer uit de provincie heeft weten afhandig te maken, teruggevonden. Het geld is tenslotte gevonden door de ma rechaussee te Oude Pekela in een safe van een bankinstelling in die plaats. Zooals men weet. zijn de vrouw en haar jonge vriend ingesloten ln het huis van be waring te Amsterdam, waar zij zich in een hardnekkig stilzwijgen omtrent de plaats waar het geld geborgen was, hulden. „BEHOEDT ONS MOOIE LAND VOOR BOSCH EN HEIDEBRAND.". De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft een nieuwe suggestieve waarschuwingsplaat i wandplaat), ontworpen door teekenaar Beef- tink. laten vervaardigen, met betrekking tot de bosch- en heidebranden. Het ligt in haar voornemen deze plaat dit voorjaar op ruime schaal te verspreiden, vooral onder de jeugd. De plaat draagt het motto: „Behoedt ons mooie land voor bosch- en heidebrand Er is voorts een nieuw werkje, getiteld: „Boschbrand" van de hand van den houtves ter M. de Koning verschenen, dat evenals het eerste door de maatschappij onder den naam van denzelfden schrijver uitgegeven boekje den boschbrand. zijn voorkoming en bestrij ding behandelt en voorzien is van een groot aantal afbeeldingen, waaronder eenige van de platen, die hier te lande en in het buitenland worden gebruikt, ter bescherming van de bos- schen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11