Haarlem's Dagblad Weermachtsversterking tot max. 2 jaar De verkiezings uitslagen. Nieuw Belgisch kabinet gevormd gezocht in verlenging van eersten oefentijd Verkiezingsdag. Een kalme verkiezingsdag op de „Paris" Kwaadwilligheid in het spel? Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17126 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algeni. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor SoendapleiD 37. Postgirodiensi 38810. Drukke.rijZuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adniin. 10724, L4825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 19 April 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers t> cent per ex, Advertenliën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per rc-geL Regelabontiementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. J. J. C. van Dijk Min. v. Defensie Voorstel der regeering, voor alle dienstplichtigen geldend, bij de Kamer ingediend V\ E regeering heeft hij de Tiveede Kamer een wetsontwerp JLJ ingediendwaarin bevoegdheid wordt gevraagd den duur der eerste oefening voor alle groepen van dienst plichtigen te kunnen verlengen tot ten hoogste twee jaar (tot nu toe in het algemeen elf maanden Voorts bevat het ontwerp nog bepalingen inzake 1. de herhalingsoefeningen, welker maximumduur de regeering op 85 dagen gebracht wil zien, over het algemeen verdeeld over perioden van 17 tot 20 dagen 2. de bevoegdheid dienstplichtigen, voor wie de eerste oefening niet is verlengd, te verplichten alsnog werkelijken dienst te vervullen tot het tijdstip, tot hetwelk de eerste oefening had kunnen worden verlengd 3. de maximumduur der eerste oefening voor zeemiliciens, welke van elf tot een en twintig maanden wordt verlengd 4. de opleiding tot reserve-officier bij de Zeemacht.' De mogelijkheid is geschapen het langer verblijf in werke lijken dienst ook nog te kunnen toepassen ten aanzien van dienstplichtigendie reeds met groot verlof zijn gegaan en niet den maximum eersten oefentijd hebben gediend. De maximum-diensttijd zal niet steeds worden toegepast en de toepassing zal tot bepaalde onderdeelen der weermacht kunnen ivorden beperkt Blijkens de memorie van toelichting is het doel van het wetsvoorstel: 1. Voorzieningen te treffen omtrent de sterkte van in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen; 2. Den duur der eerste oefening van de dienstplichtigen, bestemd voor den dienst bij de marine-kustwacht, te verlengen; 3. Den duur der herhalingsoefenin gen te verlengen; 4. Een aanvullende bepaling vast te stellen met betrekking tot dienst plichtigen, die in opleiding zijn geno men tot reserve-officier bij de zee macht Publicaties aan onze bureaux. Hedenmiddag (van ongeveer 6Vz uur af) zullen wij op de nieuwsborden aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, te Haarlem, Kenne- merlaan 42 te IJmuiden en Breestraat 29 te Beverwijk geregeld publicaties geven over de verkiezingsuitslagen. Het geheele verloop van de verkie zingen is daar te volgen. Wij verwijzen naar een artikel op pag 4 van dit blad met gegevens die het volgen van de publicaties verge makkelijken. Ofschoon de verhooging van de lichtings- sterkte en de verlenging van den duur der eerste oefening een niet onbelangrijke ver grooting hebben gebracht van de geregeld aan wezige sterkte, is de regeering tot de overtui ging gekomen, dat de maatregelen, welke onder bepaalde omstandigheden voor een doel treffende grens- en kustbeveiliging noodig zijn, een hoogere vredessterkte kunnen ver- eischen dan thans mogelijk is. Een wettelijke bepaling, als in het voorgestelde tweede lid van art. 3 der Dienstplichtwet is belichaamd, zal de gelegenheid openen om de daarvoor noodige voorzieningen te treffen. Dit tweede lid luidt: Voor elk der in het eerste lid be doelde groepen van dienstplichtigen kan de duur der eerste oefening tot ten hoogste twee jaar worden verlengd. De dienstplichtigen, voor wie de duur der eerste oefening niet is verlengd, kunnen (onverminderd de uit andere bepalingen voortvloeiende verplichtin gen,) worden verplicht, alsnog wer kelijken dienst te vervullen uiterlijk tot het tijdstip, tot hetwelk de eerste oefening had kunnen worden verlend. Wordt de bevoegdheid geschapen om de eerste oefening tot twee jaar te verlengen, dan zal dit niet steeds tot het volle maximum behoeven te geschieden en zal het ook tol bepaalde onderdeden der weermacht beperkt kunnen worden. De mogelijkheid zal zelfs bestaan om naar gelang van omstandigheden de verlenging geheel achterwege te laten. (Voor nadere gegevens hieromtrent zie men pag. Binnenland). Bent u in de stemming-stemming Hedenmorgen vroeg ontwaakt? Heeft geen vage soort beklemming U het opstaan zwaar gemaakt? Hebt u half den dag geweifeld, Voor u naar de stembus toog? Hebt u daar soms nog getwijfeld? Zat de burgerplicht u hoog? Sprong de vreugd op in uw harten, Op 't gewichtige moment, Of gevoeld' u zich in smarte Als een soort van buspatiënt? Hebt u zonder kiespijnlasten Opgewekt uw plicht gedaan? Hoort u tot de enthousiasten, Die het eerst ter stembus gaan? Deedt u statig en geduldig In het stembureau uw plicht? Hebt u haastig of zorgvuldig. Daar uw vakwerktaak verricht? Hebt u 't oogenblik van kiezen, Dat maar zelden wederkeert, Om 't niet gauw weer te verliezen, Plechtig kalm gesavoureerd? Of bent u het kiezershokje Met den looppas ingegaan. Haastig krassend in een blokje, Dat het gauw maar was gedaan? 'k Weet geen antwoord op die vragen, Maar één ding weet ik toch wel, Er is weer gestemd vandaag en Wij zijn allen thans in tel. P. GASUS. BAKKER'S BEHANG - Apart en goedkoop Wij verkoopen R. D. BEHANG. H. M. BAKKER, Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 11657 Vertrouwde, vakkundige behangers beschikbaar (Adv. Ingez. Med.) Gewonden bij ontploffingen in Engeland. LONDEN. 19 April (Havasi Vanochtend heeft zich een ontploffing voorgedaan in de munitiefabriek in de gevaarlijke zone van het Arsenaal te Woolwich. Een persoon werd ge wond. De ontploffing veroorzaakte brand, doch deze was men snel meester. In het district Euston van Londen zijn in den afgeloopen nacht twee telefooncellen door bomaanslagen vernield. Twee mannen werden gewond en een vrouw kreeg een ze nuwschok. Haarlem heeft heden, zooals trouwens heel Nederland, gestemd. Ieder kiezer had den plicht uit te spreken welke dames en heeren hij (of zij) in de komende 4 jaren in de Provinciale Staten wil laten zitten. Het was een kalme verkiezingsdag. Op straat was van den stembusstrijd vrijwel niets te be merken. Alleen in de nabijheid van een stem bureau waren er eenige kleine aanwijzingen van den gewichtigen dag. Maar dat was heden ook minder dan bij vorige gelegenheden. Wij herin neren ons, dat voorheen wel eens de ingang tot de stembureaux half versperd werd door een dozijn borden-dragers en evenzooveel propagan disten die nog de hoop had op het allerlaatste oogenblik een kiezer te kunnen overhalen op zijn partij te stemmen door het uitgeven van een strooibiljet. Nu stonden er voor de stembu reaux slechts twee mannen, één partij werkte met een bord en één andere met een biljetje waarop was aangegeven hoe men stemmen moest. In de stembureaux was het ook zeer kalm. De heeren van het stembureau konden in het alge meen het werk wel af, want slechts op enkele spitsuren was er veel toeloop, zoodat het bijna noodig werd om volgnummers af te geven. In den regel is het even na 8 uur 's morgens op de meeste stembureaux druk. Dan haasten de mannen die elders werken zich om vlug te stem men om zoo weinig mogelijk tijd te verliezen. Dit geldt vooral voor een forensen-gemeente als Heemstede, waar de meeste forensen al voor ne gen uur hun stemplicht vervuld hebben. De tram naar Haarlem die anders omstreeks 8 uur veel forensen vervoert deed nu denken aan het grapje van Speenhoff, namelijk: 101. De eerste 1 is de wagenbestuurder, de tweede 1 de con ducteur. en de 0 de wagen, waarin nog geen passagier zat. Alle forensen verdrongen zich op dien tijd nog voor de stembureaux! In het algemeen werd er in de morgenuren te Haarlem al flink gestemd. Te twaalf uur had ongeveer de helft van de Haarlemsche kiezers den stemplicht vervuld. In het hoofdstembureau ten Stadhuize, waarvan de burgemeester voorzitter is, waren er van de ongeveer 800 kiezers 475 geweest: in het stem bureau No. 3 aa nde Jacobstraat 480 van de 847: in het bureau in de Floraschool aan de Wilhel- minaschool 450 van de 857; zoo was het ook in het bureau No 11 aan de Prin- 'Hendrikstraat (Vervolg op pag. 11). Het einde van de iiiet-iiimeiiging. Donderdag wordt de laatste vergadering gehouden. Donderdag zal de laatste vergadering worden gehouden van de niet-inmengingscommissie in de Locarnozaal van het ministerie van Buiten- landsche Zaken te Londen, ter beëindiging van de werkzaamheden. Vermoedelijk zal de niet-inmengingsraad, welke zich bezig houdt met het financieele ge deelte van de niet-inmenging nog niet uiteen gaan, aangezien de afwikkeling der zaken nog eenigen tijd vordert. In de eerste week van Mei zal een einde wor den gemaakt aan de controle van Nyon. Voor tweeduizend gulden aan diamant vermist. Amsterdam, 19 April. Gistermiddag zijn op tot nu toe onverklaarbare wijze uit het directiekantoor van een diamantslijperij in de Alb. Cuypstraat zes en twintig geslepen diamantjes ter waarde van ongeveer twee duizend gulden verdwenen. De diamantjes waren geborgen in een blik ken doosje, dat voor het grijpen stond in een kantoortje, waar niet doorloopend iemand ter controle aanwezig is. Toen een der leden van de directie na korten tijd weg te zijn ge weest, weer in het kantoor kwam. ontdekte hij dat het doosje met zijn kostbaren inhoud niet meer op zijn plaats stond. De kamer was niet afgesloten. De verdwijning werd gecon stateerd in den tijd, dat het personeel van twaalf tot twee uur naar huis was. De politie, die des middags werd gewaar schuwd, fouilleerde het geheele personeel. Doch ook een buitenstaander kan de fabriek zijn binnengedrongen, ofschoon de directie dit minder aannemelijk acht. Tot nu toe is van de verdwenen diaman tjes geen spoor gevonden. Pierlot zal volmachten vragen Pierlot heeft een nieuw Belgisch kabinet gevormd, dat als volgt is samengesteld: Premier en buitenlandsche zaken: Pierlot (Katholiek). Justitie: P. E. Janson (Liberaal) Economische zaken en middenstand: G. Sap, (Katholiek). Verkeer: Marck (Katholiek). Koloniën: De Vleeshauwer (Katho liek) Landbouw: graaf d'Asprémont Lyn- den (Katholiek). Arbeid en sociale voorziening: Del- fosse Katholiek Binnenlandsche zaken: Devèze (Liberaal). Openbare Werken: Vanderpoorten (Liberaal). Gezondheid: M. H. Jaspar (Libe raal). Onderwijs: Düsberg. Financiën: Gutt. Landsverdediging: Luitenant-gene raal Denis. De minister hebben gistermiddag in handen van den koning den eed afgelegd. Pierlot wordt ondervraagd. Pierlot heeft in een vergadering der rechterzijde van de Kamer mede gedeeld dat hij zich voorstelt de Kamer een wetsontwerp voor te leg gen, waarbij de regeering speciale vol machten vraagt. De katholieke rechterzijde heeft met op één onthouding na algemeene stemmen besloten het voorzitterschap van de kamer voor zich op te eischen. Naar men weet, wordt het voorzitterschap I van de Kamer sedert verscheidene jaren be kleed door den socialistischen burgemeester 1 van Antwerpen Kamiel Huysmans. Van haar I kant heeft de. socialistische Kamerfractie be sloten Huysmans opnieuw candidaat te stei lten. Het woord is aan.... Goethe: Waarnaar moet men tenslotte trachten? De wereld kennen en haar niet verachten. Aan boord van het Fransche pas sagiersschip „Paris", dat op het punt stond naar New-York te ver trekken, is gisteravond te Ie Havre brand uitgebroken, welke een dus- danigen omvang aannam, dat het schip niet te redden viel. Volgens inlichtingen van het Fransche ministerie van koopvaardij is de „Paris", die geheel volgepompt werd, nog drijvende, hoewel het schip is gekanteld. Aan boord bevonden zich kunst schatten, die bestemd waren voor de wereldtentoonstelling te New- York. Deze konden in veiligheid worden gebracht. Kwaadwilligheid wordt niet uit gesloten geacht. (Men zie voor bijzonderheden pog. 5.) Twee jongelieden te Berlijn terechtgesteld. Onder beschuldiging van landverraad. BERLIJN. 19 April (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: De op 23 Augustus 1914 te Freiburg in Breisgau geboren Walter Herrmann en de op 21 September 1919 in Eberstad geboren Walter Hertwig zijn door den Rijkskrijgsraad wegens landverraad ter dood en tot levenslang verlies der burger rechten veroordeeld. Beiden hebben geheime militaire zaken tegen vergoeding aan agenten van een buitenlandschen inlichtingendienst verraden. De vonnissen zijn hedenmorgen vol trokken GROOTE MOTOR TENTOON STELLING vol verrassingen, O.a. de ROYAL BABY. 125 c.c. Wij verwachten gaarne Uw bezoek. J. J. VAN KOOT EN, GROOTE HOUTSTRAAT 140 TELEFOON 12349 12000 (Adv. ingez. Med.) HF.DEiN 12 PAGINA'S BINNENLAND. pag. De regeer-' zoekt weermachtsversterking in verlengii.:, van den eersten oefentijd tot maximum twee jaar. 1 en 3 Dr. Colijn doet een beroep om dc zelfwerk zaamheid te doen toenemen. 7 BUITENLAND. Er is een nieuwe Belgisch kabinet gevormd. 1 Op het Fransche schip „Paris" heeft een felle brand gewoed: het schip is vanmor gen gezonken. 1 en 5 In het Engelsche Lagerhuis is een motie voor algemecnen dienstplicht ingediend. 5 Von Papen is benoemd tot ambassadeur te Ankara. 5 ARTIKELEN, enz. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten 3 Vr. S.: Li Engeland. 3 J. H. de Bois over expositie van Gooische schilders bij Kunsthandel Leffelaar en In Memoriam N. Bastert 4 en 6 J. B. Schuil over „Als het tijd is" en „Matje's overwinning. 4 en 6 G. J. Kalt: Gem. Zangvcreeniging ,,Vox Hu mana" 6 K. de Jong: Zevende concert Haarlemsche Bachvereeniging 6 Op den Galgenberg. 7 Domyn Keiler: Frankrijk's luchtlijn naar Zuid-Amerika. W v. d. T.: Een verhaal over bruggen in de hoofdstad. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 11 li

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1