M iu HET SPORTGESPREK #5 ets per Vijf TRICOLINE D Oi'B ER DAG 20 AP R IE 1939 H A A'üCE M'S DAG BEAD S VAN DE WEEK De heer A, W. Roggeband vertelt over het werk van den Haarl. Cricket Bond. Het Engeische voetbalsucces te Glasgow De indruk van een grocte menigte op de spelers De eindspurt naar de promotie Luton Town „the dark horse" Het Vierbonden- tournooi te Haarlem Henry Armstrong bokst in Engeland Farr in Amerika misschien tegen LouisAustraliërs naar Henley Een tweede Karei Lotsy. Voor de eerste maal sinds 1927 en voor de vierde keer sinds 1900 heeft Sngeland den uitwedstrijd tegen Schotland gewonnen. En ondanks de aanmoedigingskreten van de 150.000 toeschouwers, die zooals gewoonlijk als één man de. Schotten aanvuurden. Men kan zich moeilijk een voorstelling maken van het enorme geluidsvolume en de uitwerking daarvan op de spelers, als men nimmer een match in Hampden Park heeft meege maakt. Het is toch altijd nog heel wat anders dan het totaal van de toejuichingen door het „handjevol" menschen in een gevuld Wem- bley-Stadion. dat tot nu toe „slechts" 93.000 kijkers kon bevatten. Alleen in 1923. bij de opening van het Stadion, toen ook het speel veld door menschen overstroomd was en de bekerfinale tusschen Bolton en West Ham een tijdlang geen doorgang soheen te kunnen vinden, waren er te Wembley ook minstens 150.000. sommigen zeggen zelfs 175.000 „wouid- be"-toeschouwers aanwezig. In Londen hébben rolschaatskampioenschap- pen plaatsgevonden. -Dat er ook wei wat too- neel bij te pas kwam, blijkt uit dezen verheug- den sprong van een-deelneemster over twee gevallen tegenstandsters. Wij stonden toen vóór den aanvang van de match op het dak van één der tribunes en we zullen nooit het indrukwekkende moment vergeten, waarop al die menschen eensgezind Koning George V het volkslied toezongen. Het was een machtig geluid en het feit. dat zij hun vorst vair nabij hadden kunnen zien. scheen duizenden menschen tevreden te stel len. Zij verlieten althans ordelijk het speel veld en zelfs de poorten van het Stadion, overtuigd, dat zij de match toch niet zou den kunnen gadeslaan, een matche die ten slotte toch gespeeld werd, dank zij de samen werking tusschen politie en publiek. Laat ons echter niet afdwalen .Engeland dan was in de eerstehelft van den wed strijd te Glasgow over het algemeen in de minderheid en als de Schotten over even goede buitenspelers hadden kunnen beschik ken als Matthews, die het zijn tegenstanders weer zeer lastig maakte en Beasley. zouden zij met de rust reeds in gewonnen positie hebben gestaan. In de Engelsche defensie wilde het aan vankelijk niet erg boteren, vooral de Wol verhampton-spelers Cullis en Morris brachten het eigen doel nogal eens in gevaar en toen laatstgenoemde onoordeelkundig op Woodley terugspeelde kon Dougal voor Schotland ge makkelijk scoren. Na de rust vlotte het steeds beter bij de Bngelschen. vooral na den gelijkmaker van Beasley. En toen in de laatste minuut Matthews een van zijn speciale rennen on dernam en het leder goed voorzette, kopte Lawton (Everton) de winnende goal in het net. zooals Dixie Dean van dezelfde club dat 12 jaar geleden ock had gedaan. De strijd om twee plaatsen in de eerste divisie van de Engelsche League werd Za terdag 1.1. tot vier clubs beperkt, want Coventry (5) werd door Fulham (11) en Chesterfield (7) op eigen terrein door Lu ton (2) uitgeschakeld. Dit laatste resultaat was verrassend, want sedert begin October 1.1. had Chesterfield geen thuiswedstrijd meer verloren en door een overwinning op Luton zc.u ze met de andere promotie -candidaten gelijk zijn gekomen. Luton heeft echter op het juiste moment den eindspurt ingezet, de club bereikte voorloopig de tweede plaats, waarop niemand had gerekend. Zij heeft haar lot echter niet meer volkomen in eigen hand. zooals uit onderstaande cijfers blijkt. Blackburn 40 25 4 11 9459 54 Luton 39 22 4 13 8161 48 Wednesdav 38 19 9 10 8255 47 Sheffield United 38 17 13 8 58—40 47 Men ziet dus. dat de doelcijfers van de Wednesday gunstiger zijn dan die van Luton, terwijl beide SheffieMclubs het punten-aan tal van Blackburn nog kunnen overtreffen. Het is in dit stadium wel interessant, de restecrende matches te vermelden: Blackburn: uit tegen Plymouth (17) en Sheffield United (4Luton: thuis tegen Coventry (5) en Mill wall (13*. uit tegen Newcastle f9). Wednesday: thuis tegen Tot tenham f8); uit tegen Burnley (14), Fulham (11) en Manchester City (6). Sheffield United: thuis tegen Blackburn (1). Fulham en Tottenham uit tegen Coven try. Het jaarlijkische Vierbonden-tournooi zal ditmaal op 30 April door den Haarlemischen Voetbal Bond worden georganiseerd. De loting heeft het H.VB.-elftal tegen zijn ailouden tegenstander, het Amsterdamsche V.B.-team gebracht, een welhaast historisch geworden treffen, waarin immer een gezonde rivaliteit tot uiting komt. Het is voor onze stadge- nooten altijd een groote voldoening, als zij de hoofdstedehngen, die toch bij de keuze van hun ploeg over zooveel meer spelers kunnen beschikken, weten te kloppen en gezien het spelpeil in onzen plaatselijken Bond gelooven we wel, dat ze daarin zullen slagen. Er zal echter van begin tot einde hard gewerkt moeten woorden om een gunstig resutaat te bereiken. In dat geval komen de Haarlem mers tegen den winnaar van de ontmoeting Leiden—Noord-Holland, welke match waar schijnlijk door laatstgenoemd team zal woo den gewonpen. De Noord-Hollanders spelen een forsehe partij met als grootste wapen hun uithoudingsvermogen en de tegenstan ders zullen aan deze ploeg hun handen vol hebben. De wereldkampioenschappen boksen in het weiter- en lichtgewicht, de Amerikaansche neger Henry Armstrong is in Engeland aan gekomen om tegen den Brit Ernie Roderick zijn titel in eerstgenoemd gewicht te verde digen. Hoewel Roderick als echte „weiter" veel zwaarder is dan zijn tegenstander, zal Armstrong, die een klasse op zichzelf vormt, wel niet veel moeite hebben om den strijd in zijn voordeel door knock-out te beslissen. Op denzelfden avond (24 Mei) bokst Peter Kane tegen Harry Jeff ra en Eric Boon tegen Irish Eddie Brink, vier boksers van inter nationale reputatie. Tommy Farr, die vorige week zijn revandhe- partij tegen den Yankee Burman won, zal in de naaste toekomst voor de derde maal tegen Max Baer uitkomen. Indien hij de zege be haalt, is het niet uitgesloten, dat hij daarna een tweede kans tegen Joe Louis krijgt. Aan de Royal Henley Centenary Regatta zal ditmaal ook een Australische roeiploeg uit Nieuiw Zuid-Wales deelnemen. Van velschil lende zijden zijn donaties ontvangen ter bestrijding van de kosten van oveikomst, die 1000 pond sterling bedragen. Karei Lotsy vertoefde onlangs in het Oos ten van ons "land en bezocht daar een beslis singswedstrijd tusschen twee plaatselijke elftallen'; Hij kwam in gesprek met iemand, die hem blijkbaar niet kende en de spelers van de eene partij geregeld aanwijzingen toeriep. Dit gaf Lotsy aanleiding om te vra gen. welke functie de ander bij de club ver vulde en met gepaste bescheidenheid kwam het antwoord: „Meneer, ik ben feitelijk de Karei Lotsy van het elftal HANDBAL. NEDERLAND—ZWITSERLAND. De technische handbalcommissie van het K. N. G. V. heeft een schema samengesteld voor voor bereiding van het Nederlandsch elftal, dat op eersten Pinksterdag in Arnhem tegen Zwitser land speelt. Op Zondag 23 April wordt in den Haag op het oude Quick-terrein om 11 uur een selectiewed strijd gespeeld tusschen een 25-tal van de beste spelers uit het Westelijk district. Op dienzelf den datum wordt in Groningen een Noordelijk elftal samengesteld. Op 30 April volgt in Haar lem in het Gemeentelijk Sportpark te 11 uur een selectiewedstrijd tusschen het Westelijk en het Noordelijk elftal. Na afloop van dezen wedstrijd wordt door de keuzecommissie het voorloopig Nederlandsch elftal samengesteld. Dit elftal neemt op 7 Mei te Utrecht aan een training deel en speelt na afloop een oefenwedstrijd tegen een Westelijk elftal. Hierna volgt op 21 Mei wederom een training en een oefenwedstrijd, thans in Den Haag, waar als tegenpartij het Haagsche elftal zal fungeeren. Eerst na dezen wedstrijd zal het Nederlandsch elftal in de opstelling gekozen worden, zooals het op eersten Pinksterdag tegen de Zwitsers speelt. Voor den selectiewedstrijd op 23 April in Den Haag zijn o.a. uitgenoodigd: J. Duijff. E. Wit- ziers en J. van Santen (allen Concordia, Haarlem). Schappelijk onderzoek slaagden de Ingenieurs der Gillede erin, een vlijmscherpe snijkanl maken aan roestvrij staal. Daardoor ontstond het roestvrije Gil/»tle-mei|e. dat na gebruik behoeft te worden afgedroogd. Hel is zelts niet meer noodig om hel mesje uit het apparaat te halen. Draal het apparaat Iets open, even spoelen, draal het weer vast en klaar Is het voor den volgenden keerl Deze z.g. "Stainless" Gillede mesjes iunn«n n/«i ro«t«n. zelfs al blijven ze vochtig. Het zelf-scheren kost U dus nog minder tijd en bovendien blijven deze mesjesook tenger bruikbaar. Koop spoedig zoo'n pakje. Roestvrije Gillede mesjes passen op alle Gillette Apparat (Adv Ingez. Med.) DAMMEN. HAARL. R.-K. DAMGENOOTSCHAP. Voor de onderlinge clubcompelitïe werden de volgende partijen gespeeld: W. v. Wort—G.. Boxelaar 02 M. HerbenC. Heerakkers 02 P. IJzermansG. Kraak 02 De stand luidt thans: gesp. gew. rem. verl. punt. 1 G. Eising 9 9 0 0 18 2 J. Lucas 8 5 1 2 11 3 Jac. Bosse 6 4 11 9 4 C. Heerakkers 5 4 0 1 8 5 M. Herben 8 4 0 4 8 6 G. Kraak 8 3 14 7 7 W. v. Wort 3 3 0 5 6 8 L. E. v. Schie 8 3 0 5 6 9 F. v. Wort 9 3 0 6 6 10 G. Boxelaar 6 114 3 11 G. Zeeuwe 3 10 2 2 12 P. IJzermans 8 0 2 6 2 Maandag 24 April wordt door bovengenoemde vereeniging een propaganda-avond gehouden. SCHAKEN. Het tournooi te Margate. De race tusschen Flohr en Keres met Ca- pablanca als derden wordt, naarmate het einde nadert, zeer spannend. Alle drie grootmeesters wonnen hun partij in de zevende ronde, alle drie speelden met wit en pasten het damegambiet toe. welke met de normale nulvariant werd beantwoord. Capablanca wc,n van Golombefc in 29 zetten; Keres deed er tegen Najdorf een zet langer over en Flohr dwong Vera Menchik t-ot over gave na 33 zetten, want toen washet vlaggetje van d° wereldkampioene gevallen. Het was de eerste partij in de hoofdgroep, welke door tijd overschrijding verloren was gegaan. Sir George Thomas speelde met wit tegen Milner Barry- In een Tarrasc-h-verdediging van het" damegambiet werd de partij na 40 zetten remise. Tenslotte won Wheatcroft zijn eerste partij. Hij kwam met wit uit tegen Sergeant. In een geweigerd koningsgambiet werd Sergeant na 40 zetten geslagen. In de premier Reserve groep wonnen Lan dau en Van Scheltinga beiden hun partij uit de negende ronde, zoodat de spanning hier bijzonder groot ls. Beiden hebben thans 6V2 uit 9. De uitslagen luiden: Hoofdgroep, zevende ronde Sir George ThomasMilner Barry YzYz FlohrVera Menchik 10 WheatcroftSergeant 19 KeresNajdorf 10 CapablancaGolemfoek 10 De stand luidt: 1. en 2. Flohr en Keres. beiden 5Vk punt, 3. Capablanca 5 punten, 4. Sir George Thomas 4'o punt. 5. Milner Barry 314 punt. 6. en 7. Sergeant en Najdorf. beiden 3 punten. 8. Vera Menchik-2 punten. 9. en 10 Golombek en Men kan nu ook alleen tennissen leeren, zelfs soort tenniskanon geconstrueerd dat 50 ballen zonder leermeester als tegenspeler. Er is_ een afvuurtelke halve minuut één en alien, zuiver. Wheatcroft, beiden 1 pnt plus 1 afgebroken partij. Premier reserves groep a. Achtste ronde: ParrVan Scheltema YzYz Negende ronde: Landau.Prins 10. Van ScheltingaKoblenz 10. Groep b. Negende ronde: ZalysVan Does- bungih 01. AbrahamsDr. Mulder afgebroken in beteren stand voor Mulder groep C. Negende ronde: SchelfhoutLee Jonhson afgebroken in gelijken stand. HET ÏOONT DE MOEITE SPECIAAL TE VRAGEN NAAR SHIRTS VAN TRICOUNE unl 1 5.50 en v elfen mét 2 Trubenij» boorden WEMCOLUX WEMCOREX printed I 3.90 en (Adv. ingez Med.) KORFBAL HE NOORD-ZUIDWEDSTRIJD. Andermaal geniet Haarlem de eer, de orga nisatie op zich te mogen nemen voor den histo- rischen wedstrijd tusschen de vertegenwoordi gende ploegen van Noord- en Zuid-Holland, die voor de 28ste maal a.s. Zondag gespeeld zal worden. Weer, als reeds enkele malen geschied de, wordt de ontmoeting tusschen de besten van West-Nederland gespeeld op het E. D. O.-veld, daarvoor welwillend afgestaan. De strijd dateert uit den tijd, dat er geen ont moeting plaats had tusschen Noord- en Zuid- Holland, uitgezonderd de stedeewedstrijd Rot terdamAmsterdam, die een oudere geschie denis heeft. Een kleine dertig jaar geleden bestond er tus schen Noord-Holland in het bijzonder te Amsterdam en Leiden (Vitesse!), Den Haag en Rotterdam, waar O. S. C. R. kampioene van Nederland was, een zekere animositeit, die o.i ontstaan was door het verschil en inzicht over de wegen, die het korfbalspel in techniek en tactiek moest volgen. Als dan een der leden van het N. O. C. een prachtige beker uitloofde, was er alle aanlei ding om eikaars krachten te meten op het veld. Sinds 1912 heeft de wedstrijd steeds de volle belangstelling van alle korfballers, die van hein de en ver komen om de keur van spelers en speelsters aan het werk te zien. Zoo zal het straks weer in Haarlem zijn. Uit den geheelen omtrek trekken de belangstellen den naar de Bloemenstad om getuige te zijn van den grooten strijd. Het ijverige H. K. B.-bestuur met haar tal rijke helpers zijn er borg voor, dat de organisatie van een leien dakje gaat; zooals dat reeds vele malen is gegaan. De eerste tien jaren bleek Noord-Holland de sterkste te zijn; slechts in 1917 waren de Zuide lijken in de meerderheid. Na dien tijd 1929 en 1933 uitgezonderd bleken de Noord-Hol landers dè mindere. Ook de laatste jaren was Zuid de favoriet, wat blijkt uit den volgenden stand. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. gem. Zuid 27 13 4 10 30 96—90 1.11 Noord 27 10 4 13 24 90—96 0.89 Wat zal de acht en twintigste ontmoeting op leveren? De meeningen loopen daarover nog al uit elkaar. We hopen op een fraaien strijd met spanning en die de noodige propaganda voor het korfbalspel zal brengen. Voor de talrijke toe schouwers zal het dan een goede les kunnen zijn een waardig sluitstuk van dit seizoen in Haarlem en omstreken. Een opwekking, om in grooten getale naar het E. D. O.-Véld trekken, lijkt haast overbodig; Als in deze dagen het groen weer aan de boomen komt en de zon werkt langzamer hand op zomersche capaciteit, dan duurt het niet lang, of 'bat en bal komen met elkaar in contact, tenzij dit contact door bal en wicket wordt tot stand gebracht. De voorbereidingen voor het cricketseizoen zijn thans in vollen gang en ook het bestuur van den Haarlem- schen Cricket Bond treft zijn maatregelen. Daarom geven we ditmaal het woord aan den secretarLs-penningimeester, den heer A. W. Roggeband. „Onze aandacht zal er wel in de eerste plaats op gericht zijn, den duur der wedstrij den tot redelijke proporties terug te bren gen. Het bestuur acht het niet bevorderlijk voor de populariteit van het spel, wanneer een match pas te zeven uur of half acht ge ëindigd wordit; vooral voor de jongeren, die dan dikwijls na etenstijd thuis komen, is dat een groot bezwaar, dat de animo voor cricket niet kan verhoogen. „Daarom zal op de algemeene vergadering worden voorgesteld om het zoogenaamde „derde punt" af te schaffen. In eiken compe titie-wedstrijd zal vier uur worden gespeeld, met dien verstande, dat de tegenpartij slechts dan het recht zal hebben een elftal voor de tweede maal in te sturen, als niet meer dan 3'.2 uur van den speeltijd verstreken is. Op verlangen van één der partijen kan, teneinde een beslissing te verkrijgen, de match met een half uur worden verlengd. Is ook dan nog geen beslissing' op de eerste innings be reikt, dan krijgt ieder elftal één punt, tenzij de weersomstandigheden van invloed zijn ge weest, in welk geval de wedstrijd zal worden overgespeeld. „Het bestuur hoopt door dezen maatregel niet alleen een vlotter verloop van de matches te bevorderen, doch tevens jongelui, die de cricketsport vaar- wel zegden, omdat f de lange duui- der wedstrijden voor hen 1111111* bezwaren opleverde. W4iW>l weer tot -- beoefening van het SWÊÊr spel terug' te brengen. m - U-Mm'" 'i Het spreekt echter /J'i - i J| vanzelf, dat dit be- -^2 zwaar niet alleen van het uur, waarop de A. W. Roggeband. match eindigt, af hankelijk is, doch ook van het tijdstip van beginnen. „Wat dit laatste betreft, verwondert het mij altijd, waarom een voetbalwedstrijd wel op het vastgestelde uur kan beginnen en een cricketmatch blijkbaar niet. Het is toch zeker niet wenschelijk en ook onnoodig, dat, als het aanvangsuur officieel op twee uur is bepaald, de spelers te half drie of zelfs te drie uur in het veld komen. Wanneer men des middags een cricketmatch moet spelen, moet men zor gen, dat, vóór men 's ochtends naar den ar beid gaat, de benoodigdheden gereed liggen. .Gelukkig zijn er ook elftallen, die zich zoo -stipt mogelijk aan liet begin-uur houden. „Aan de competitie zal dit seizoen - .door acht teams worden deelgenomen; dat dit'-aan- tal niet grooter is door toetreding van nieuwe clubs is waarschijnlijk in hoofdzaak te wijten aan het gebrek aan behoorlijke speelvelden, een factor, waaraan niet genoeg aandacht wordt besteed. Het is echter een treffend ver schijnsel dat het Kennemer Lyceum, dat toch over zulk een uitstekende accomodatie be schikt, niet door een elftal in den H.C.B. is vertegen woordigd Het bestuur heeft in hockeykringen pro paganda" gemaakt, maar het resultaat was zeer onbevredigend en de medewerking ge ring. Een bezwaar is voorts dat de cricketers geen voldoende training kunnen krijgen; dat wordt in de meeste gevallen te kostbaar, als men den korten duur van het seizoen in aan merking neemt. Het honkbal is geen concurrent van be- teekenis voor het Bondscricketde verstand houding tusschen de clubs onderling is pret tig en het zou daarom zijn toe te juichen, als ook de Vereeniging van Gemeente-ambte naren (A.V.O.S.) weer aan de competitie zou deelnemen. De H.C.B. onderhoudt sinds 1937 een pret tige relatie met den Rotterdamschen Bond; de jaarlijksche wedstrijd beantwoordt aan het gestelde doel en ook met andere bonden zouden dergelijke matches kunnen worden gespeeld, mits zij voor gelijkwaardige elftal len, d.w.z. met even jonge spelers, zouden zorg dragen". De heer Roggeband heeft zich zeer veel moeite gegeven om een archief van de in wedstrijden voor den H.C.B. geleverde presta ties aan te leggen en dat is hem na uitge breide nasporingen en dank zij de medewer king van clubbesturen en oud-spelers prach tig gelukt. Dit archief, dat thans van 1917 af geheel volledig is, bevat vele interessante cijfers en is daarom ook van propagandistische waarde. Immers wanneer oud-spelers daaruit zien, dat zij nog slechts weinig punten noodig hebben om hun 500 of 1000 runs vol te maken, of dat zij bijna 50 wickets hebben veroverd, dan kan dit voor hen aanleiding zijn, zich weer aan het spel te wijden. In het komend seizoen zullen er eenige mijlpalen worden bereikt: zoo heeft J. Beijk (Bloemendaal) nog slechts elf runs noodig om zijn 2000 runs vol te maken; zijn club genoot Eijsten is nog maar 16 punten van de 1000 verwijderd; drs, W. F. Bok moet nog slechts 85 runs scoren om eenzelfde feit te kunnen herdenken. Dat kan dus een kwestie van één succesvolle innings zijn. Ook het aantal vangen is geregistreerd: Helem (Haarlem) heeft er 99 en J. Beijk 46 volbracht. toch wekken we ook andere sportliefhebbers op, eens te komen kijken. Het Noord-Hollandsch twaalftal. Het Noord-Hollandsche twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: P. Vlschschoonmaker (Hercules), H. van Worcum (S. V. K.), mevr. W. Koning Dijkman en mej. L. Douwes (beiden Blauw Wit). Midden: P. Oerlemans (Swift), J. van der Tuulc (S. V. K.), mevr. M. LooyseVerbrug- gen (D. V. D.), mej. S. van den Berg (Sport- tief). Verdediging: H. Siebenlist, H. Koper, mej. N. Vlietman en mej. S. Vlietman (allen Wester kwartier). Als reserves zijn aangewezen: .T. Bertoen Jr. (Sportief) en A. Buiterman (Swift) en de da mes mevr. S. BrunBouwmeester (Rohda), M. Wildschut (Swift) en T. de Graaf (Wester kwartier).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10