I li 2. He Hi tcafteuwftkd iitoewassen rr v. AMERONCEN's Recepten DONDERDAG 20 APE IE '1939 H A A R E E M'S D A G B E A D Dingen in drift gezegd RUZIEëNDE kinderen, die als kemp hanen tegenover elkaar staan, en el kaar allerlei leelijks naar het hoofd slingeren, trekken wij van elkaar af, om te voorkomen dat er nog meer van derge lijk moois ten beste wordt gegeven, en de woorden in daden zullen worden omgezet. Ruzieënde volwassenen kunnen meestal niet uit elkaar gehaald worden, omdat zij dat niet verdragen, alleen misschien door den ontzag inboezemenden politieman in uniform zij zullen ook niet zoo spoedig handgemeen worden als kinderen, omdat zij veelal zelfs in hun drift de mogelijke gevol gen van een vechtpartij overzien. Maar daarentegen treffen de woorden-in-drift die zij gebruiken ook feller dan die van de kinde ren: deze laatste spelen na afloop van zoo'n ruzie meestal weer heel vredig met elkaar, tot verbazing der ouders: de ruzie tusschen volwassen menschen komt veel moeizamer omhoog, omdat zelfbeheersching hen in meer dere of mindere mate remt maar als ze dan ook eenmaal losbreekt, is het oneindig moei lijker om ze weer de baas te worden dan het katjesspel, waartoe het kinderspel is ontaard. Wie ruzie maakt is driftig op dat oogenblik: het kan zijn dat de tegenpartij kalm blijft, maar het is ook mogelijk dat die evenzeer het hoofd verliest, en dan worden er dingen te berde gebracht, die in een kalm oogenblik nooit gezegd zouden worden. En dat zijn dan de gezegden, waarvan de mensch met verantwoordelijkheidsgevoel later, als alles in hem tot bedaren is gekomen, de vreeselijkste spijt heeft. Zeker, er zijn er die het gezegde: een on weertje zuivert de lucht, als verontschuldiging aanvoeren, wanneer zij een ander eens onge zouten de waarheid hebben gezegd, dat wil zeggen: wat zij voor de waarheid houden. Zij voelen geen spijt, zij vinden dat zij het erg goed gezegd hebben, en misschien bemer ken zij niet eens. dat de ander hun gezelschap gaat mijden. Want iemand de waarheid zeggen, zooals men die zelf ziet, dat is een hachelijke onder neming, die alleen maar met groote omzich tigheid kan worden uitgevoerd, en,die in drift gezegd, juist een averechtsche uitwerking kan hebben. Hoeveel schijnbare kleinigheden worden in een onbeheerscht oogenblik van drift een ander naar het hoofd gegooid, waar degene die het overkomt een onaangenaam oogenblik door heeft, en die den driftige een intens ge voel van katterigheid bezorgt, wanneer hij eraan terugdenkt. Beheersch je, zeggen wij tegen de kin deren die in een ruzietje zijn losgebarsten en elkaar nu staan uit te maken voor alles wat in hun kinderbrein maar'aan leelijks te be denken is. Zoo leeren kinderen de zelfbeheerschingen, die zij later noodig hebben om door het leven te komen, maar daarmee is nog niet gezegd, dat zij die beheersching van zichzelf ook altijd kunnen betrachten. Een mensch is nu eenmaal geen machine, maar een levend wezen, dat aan alle mogelijke stemmingen onderhevig is en op wien invloeden werken, die hij zichzelf nauwelijks bewust kan maken, maar die toch die zelfbeheersching kunnen ondermijnen. En voordat hij er dan goed en wel erg in heeft, zijn de onbeheerschte driftwoorden eruit, en de leegte die het gevoel geeft of men iets is kwijtgeraakt, blijft over. Wie dat verlorene wil terugvinden, kan maar één weg gaan, en dat is die van de veront schuldiging, een andere is er niet. Sommigen die zichzelf niet klein kunnen maken tegenover anderen, zoeken het in attenties of in vriendelijkheden, ook wel in gezamenlijke pretjes, maar dan blijft er met een venijnig weerhaakje toch altijd iets van zitten in ónze gedachten. Een verontschuldiging daarentegen maakt dat weerhaakje met zachte, maar vaste hand los, en doet alles vergeten, alsof er niets gebeurd was. Wie het zoover brengen kan om die veront schuldiging aan te bieden, die is niet alleen een gelukkiger mensch, maar hij zal ook meer zelfbeheersching geleerd hebben, die hem een volgend maal goed te pas komt. De zelfbeheersching is namelijk een onver biddelijke noodzaak: wie haar voorbijloopt als haar aanwezigheid gewenscht was, vindt haar later op zijn weg terug en dan laat hij zich niet weer opzij schuiven. Onbeheerschte men schen zijn de meest bandelooze, meest onvrije wezens, die er bestaan. E. E. J.—P. MODE-TIPS van „Favoriet" Bij inlevering van 10 omslagen van ons bekend SUPER-CHIC PATROON ontvangt U Gratis 'n Coupon Stof voor Japon Onze weekreclame: Onkreukbare zijde, per Meter 59 ct. met gratis knippatroon naar maat. (Desgewenscht helpen wij U met knippen.) i'/ tftü Gtifct UW STOFFENHUIS 27 BARTEIJORISSTR. 27 (Adv. Ingez. Med.) KLEINE TIPS VOOR DE HUISVROUW. Een ingelijste prent die is gaan „golven" kan men gemakkelijk weer vlak krijgen door de prent met den goe den kant op tafel te leggen, daarna den ach terkant flink met water te bevochtigen en ten slotte de prent op tafel vastgeprikt te laten drogen. Uw tafelzilver behoeft bijna nooit te worden gepoetst, indien U het geregeld wascht in kokend zeepsop, het daarna onmiddellijk met een drogen doek af droogt en na wrijft met een schoonen, gelen stofdoek. Kurk in de flesch? Wanhoop niet! Ze is er wel uit te krijgen met behulp van een stevig ijzerdraad! U neemt het ijzerdraad dubbel en buigt het dubbele einde om, zoodat een haak gevormd wordt, waarin de kurk zoo ongeveer past. Gaten in de kousen van de schoolgaande kinderen zijn een vree- selijke last. vooral in de hielen. Moeder kan dit voor een deel voorkomen, door een stukje leer in de schoen te laten aanbrengen, zooda: ce voet niet bij iederen stap in en uit de schoen schiet Chique hoed van modern grof Stroo in alle modekleu ren 95 De Breton is dit seizoen een veel gevraacjd model. Wij brengen U dan ook een uitge breide collectie hiervan in verschillende vormen en di verse soorten stroo en vilt. \j^r DAMESHOEDENMAGAZIJNEN ANEGANG 24 Frankesfraaf 3-5 (Adv. Ingez. Med.) Halve hoedjes De Parijsche midinette wil, net als de grande dame", altijd alleen maar het nieuwste dragen, en wat de groote modehuizen bren gen, -wil ze onmiddellijk ook hebben. Nauwelijks zijn dan ook de exclusieve mode shows in de salons voorbij of alle begeerens- waardigheden der mode liggen reeds voor een achtste van den prijs in de etalages der groote magazijnen. Zeker, 't materiaal is niet zoo goed en op de uitvoering is ook wel 't een en ander aan te merken. Maar alles is toch naar 't nieuwste model geknipt en de kleine midinette met haar bescheiden beursje wandelt net als de rijke dame op den eersten mooien lentedag, trotsch met haar nieuw voorjaarscostuum en gloed nieuw hoedje langs de boulevards. Dit jaar is de taak van de confectiemagazij nen wel bizonder moeilijk. Want de mode schrijft voor: kostbaar materiaal en overvloed van stof. 't Is nu allesbehalve gemakkelijk, goedkoope jurkjes en hoedjes te maken. Maarer duiken altijd wel weer groote breinen op! In een der groote warenhuizen achter de opera zwerven op slanke stelen in de hoedenafdeeling roze, blauwe en lila hoed jespecies zooals de mode ze voorschrijft. Maar om een lagen prijs te bereiken en toch goed materiaal te kunnen verwerken, heeft men daar een geniale oplossing gevonden. Men biedt canotiers, in 't midden doorgesneden, te koop aan. 't Nieuwtje heeft succes! Immers een hoed is toch niet in de eerste plaats hoofdbedek king? Neen, als hij maar chique is en 't gezicht een bizondere toets geeft. Uitgevoerd in de nieuwste modekleuren, met een lint om het achterhoofd bevestigd en zoo diep in de oogen gedrukt, dat men er nauwelijks onderuit kan kijken, is de nieuwe halve hoed een summum van moderniteit. Hopelijk maakt de idee geen school, want dan zien we binnenkort de Parijsche midinette vanwege de goedkoopte met één handschoen, een halve kraag, een halve ceintuur enz. rond- flaneeren. Om van de jurken maar niet te spreken Haastige spoed, vooral in schoonmaaktijd, leidt soms tot on gelukjes. Als er iemand van de trap is geval len, probeer dan eens het volgende: Bet het gekneusde lichaamsdeel met een mengsel van gelijke deelen terpentijn en olijfolie. U voor komt dan blauwe plekken! Gevlekte messen kunnen prachtig worden schoongemaakt met citroensap. U veegt ze af met een katoenen lap, net zoolang tot de vlekken verdwenen zijn. Dit is beter dan met een schuurmiddel. Zondag: Russische eieren Biefstuk Aardappelen Bloemkool Rabarber met schuimkop. Maandag: Varkenskarbonaden Stamppot van raapstelen Beschuit met bessensap Dinsdag: Gebakken lever Roode kool Aardappelen Rijst met krenten Woensdag Macaroni met ham en kaas Sla van BrusseLsch lof Ha vermoutkoekjes. Donderdag: Groentesoep Gepaneerde kalfs- lappen Gestoofde sla Aardappelen Vrijdag: Spinazie met gebakken eieren Gebakken aardappelen Tapiocaschotel. Zaterdag: Witte boonen Tomatensaus Aardappelen Yoghurt met beschuit en suiker VEGETARISCHE MAALTIJDEN. 1. Omelet met rijst- vulsel en tomaten Aardappelen Andijvie Chocoladepudding met vanillesaus 2. Macaronisoep met kaas Aardappelcroquetjes Brusselsch lof Bruine boter Omelet. 3. Gebakken Aardappelen Sla van komkommers en tomaten Trommelkoek met stroopsaus. 4. Selderijsoep Boonengehakt Bieten Aardappelen Vruchtensla Rabarber met schuimkop. Benoodigdheden (4 personen)1 a 2 bossen rabarber, plan. 100 gr. suiker, maizena, 3 eiwitten met 150 gr. suiker. Bereiding: De rabarber in stukjes snijden en alleen schillen als de stelen niet gaaf zijn. Ze opzetten met heel weinig water en tot moes laten koken, pl.m. 10 minuten. De suiker toe voegen en de rabarber met wat maizena bin den. Daarna overdoen in een vuurvasten schotel. De eiwitten zoo stijf mogelijk kloppen en vermengen met de suiker. Het schuim over de rabarber uitstrijken, door de zeef wat poe dersuiker er over strooien en de schotel in een matig warmen oven zetten (l uur). Zoo noodig de deur van de oven open zetten, zoodat het schuim uitdroogt, dus bros wordt en heel licht van kleur blijft. Stamppot van raapstelen Benoodigdheden 4 personen): 8 bosjes raapstelen, l1/- K.G. aardappelen, 1 ons rijst, 40 gr. boter, zout. Bereiding: De raapstelen schoonmaken dooi de worteltjes er af te snijden en alle gele blaadjes te verwijderen. Ze klein snijden en eenige keeren wasschen. Daarna opzetten met een beetje water en pl.m. y uur laten koken. In dien tijd de aardappelen schillen en de rijst wasschen. De raapstelen op het vergiet doen, maar het kookwater bewaren. In de pan de aardappelen doen met pl.m. l lepel zout, en zooveel kookwater, dat ze onder staan. De helft van de raapstelen hierop leggen, dan de rijst en dan de rest van de raapstelen. Er voor zorgen dat alle rijst door de groente bedekt is. De stamppot nog \'2 uur laten koken, door stampen en stoven met de boter. Hierbij geven varkenskarbonaden, saucijsjes of gehakt, en zorgen voor goede jus. Kletskoppen Benoodigdheden: 275 gr. bruine basterd suiker. 125 gr. bloem. 125 gr. amandelen, 75 gr. boter. '2 theelepel kaneel, wat water. Bereiding: De mandelen even opkoken, pcl- len en in grove stukken hakken. De boter met de bloem, de suiker, de kaneel, de amandelen en zoonoodig wat water doorkneden. Van deze massa met een lepeltje kleine bergjes leggen op een dikbeboterd bakblik. Zeker 5 c.M. van "elkaar, daar de koekjes sterk uitloo- pen. Het blik boven in een vrij warmen oven zetten. Het deeg moet uitsmelten en heel dun uitloopen. terwijl de randjes toch niet mogen branden. De koekjes uit den oven nemen, even laten bekoelen en zoodra het gaat. met een dun mes er af nemen en plat neerleggen. Gaan ze vastzitten aan het blik, dan dit weer even verwarmen. Brandy snaps. Benoodigdheden: 200 gr. licht bruine sui ker. 200 gr. boter, 200 gr. bloem, 200 gr. stroop. Bereiding: De boter met de suiker en de stroop laten smelten, en vooral niet warmer laten worden dan juist noodig is. De bloem toevoegen en het deeg goed doorroeren Het deeg eenige uren laten staan. Er kleine balle tjes van maken als knikkers zoo groot en deze ver uit elkaar op een» dik beboterd bakblik leggen. Het deeg in een matig warmen oven laten smelten en lichtgeel bakken. Het bakblik uit den oven nemen, en zoodra het kan. de koekjes rollen om de steel van een houten le pel. Laat men ze plat liggen, dan lijken ze op kletskopjes. Havermoutkoekjes. Benoodigdheden: 250 gr vlug kokende ha vermout. 200 gr. suiker. 100 gr. boter, 2 eieren, 50 gr. gehakte gember. Bereiding: De boter smelten, de eieren kloppen en alles goed met elkaar vermengen tot een samenhangend deeg Hiervan op een goed beboterd bakblik kleine balletjes leggen, die men een beetje platdrukt. Ze in een vrij warmen oven in pl.m. 20 minuten gaar en lichtbruin bakken. Voorzichtig van de plaat nemen en laten bekoelen. Flitsjes uit China Moderne wetten maar verouderde gebruiken. Hoewel in de laatste tientallen jaren veel in China gemoderniseerd is, zou een Wester- sche huisvrouw, opeens naar het „hemelsche rijk" overgeplant, daar toch nog erg vreemd staan te kijken. Dat de Westersche gebruiken maar zoo langzaam tot alle lagen der Chinee- sche bevolking doordringen, vindt zijn oor zaak hoofdzakelijk in 't enorme aantal 400 tot 500 millioen inwoners van 't Chineesche rijk. 's Is. geen kleinigheid, zoo'n millioenen- volk te moderniseeren Wanneer u een Chineesch huis binnen treedt, dan treft u zeker wel in de eerste plaats het huisaltaar, middelpunt van de voor ouder-cultus. Met die voorouders is 't een eigenaardig geval. Zelfs de allereenvoudigste families hebben stamboomen, waar men van omvalt en deftige Chimeezen kunnen de namen hun ner voorouders tot ver vóór onze jaartelling haarfijn opnoemen. 't Spreekt vanzelf, dat vooral het gezins hoofd in hooge eere wordt gehouden. Sterft de vader van een gezin dan is zijn lichaam een onderwerp van veel eerbetoon. Het wordt, zoover dit eenigszins mogelijk is, in zijn eigen grond begraven en deze plek wordt dan voor goed als een gewijde plek beschouwd. De rijke grondbezitters staan groote stuk ken van het land af om grafheuvels op te richten, terwijl 't eenvoudige boertje zich met een primitieve baksteenen schuur, waarin de kist wordt geplaatst, moet vergenoegen. En bij arme menschen, waar zelfs geen stukje grond voor het begraven beschikbaar is, blij ven de kisten vaak weken of maandenlang, gewikkeld in stroo of bamboebladeren, boven de aarde staan, tot een plekje voor de teraar- Wie breit er mee? Deze week een belangrijke stuk voor de heeren-garderobe. Is het niet een ideaal kleedingstuk. deze slipover, waarbij geen das gedragen behoeft te worden?! Een sportieve, jeugdige dracht tevens bij een plus-four-costuum. waarbij het vest altijd vervangen wordt doc.r pull-over, slip-over of trui. Om jong en oud, slank en „minder slank" te dienen, is de handleiding ervoor zoodanig gemaakt, dat zij in alle gevallen geraadpleegd kan worden. Moeder, of wie de prettige en dankbare taak op zich neemt, kan dan eventueel meteen een overschotje aan wol of een partijtje, dat werd Ingekocht en niet opgebreid, benutten. Ook is ieder vrij in de keuze van een nieuw te koopen wolsoort; er zijn zulke prachtige kwaliteiten en uitvoe ringen hierin, dat net prettig is niet gebonden te zijn en naar hartelust tusschen al dit moois te kunnen rondsnuffelen. Onze slip-over dan bestaat uit twee onge veer gelijke deelen; met het rugpand zullen we het eerst beginnen. We hebben de wol (pl.m.) 200 gr. en we hebben de daarbij pas sende aluminium naalden. Eerst zetten we nu 20 st. op en breien deze in 4 recht 2 ave recht aan de goede en resp. 4 averecht 2 recht aan de verkeerde zijde. Hebben we hierin een hoogte van 4 cM. gebreid, dan trek ken we de naald eruit, leggen het lapje viak getrokken op tafel neer en meten hoe breed het is geworden. Dit noteeren we heel nauw keurig en zorgen vooral, dat we het niet kwijt raken. Nu meten we onder de armen even de bovenwijdte; dit aantal centimeters deelen we door het aantal, dat we noteerden. De uitkomst hiervan wordt vermenigvuldigd met 20. Het aantal steken weten we dan heel precies voor den totalen omtrek. We deelen het doormidden, trekken hiervan 8 st. af voer het rugpand en tellen bij de andere helft 8 st. op voor het voorpand. Ziezoo, het aantal op. te zetten steken weten we nu: hebben we het c.p de naald staan voor het rugpand, dan breien we deze eerst in 2 r. 2 av. voor een boord van 10 cM. hoogte. Hierna gaan we over in de 4 r. 2 av. Hebben we hiermede de hoogte bereikt tot onder de armen, dan moeten we aan de armsgat- afkantingen gaan denken. Steeds aan het be gin der naalden kanten we hiervoor aan weerszijden 4 3 en 3 st. af (voor kinderen 3 2 en 2 st.) Voort gaat het dan tot aan de schouders. Nu moeten we weer aan het reke nen slaan. Het aantal steken deelen we door 3. Nu rekenen we voor den hals vj deel, plus 12 st. 1 kinderen 8 st.) en voor iedere schouder 1/3 deel min 6 st. (kinderen 4 st.We no teeren het even. Weer aan het begin der naalden en aan weerszijden van het werk worden de schouders daarna in vijf gedeel ten afgekant. De halssteken blijven tenslotte over en die kanten we allen tegelijk af. liefst rok in 4 r. 2 av. of omgekeerd. Is dit klaar dan halen we langs de halsuitsnijding or.- nieuw steken op, doch een minder aantal vanwege de rekbaarheid en breien hierop 5 I nld. 1 r. 1 av. De steken worden daarna in de 6e naald, eveneens in 1 recht 1 averecht af gekant. Nu het voorpand; het aantal steken staat op onze bloc-note geschreven (de helft van het totale aantal plus 8 st.) en deze wor den tot aan de armsgaten precies zoo gebreid als voor het rugpand staat aangegeven. Hier gekomen wordt thans afgekant in de volg orde 4. 4. 3 en 3 st. (voor kinderen 4. 3. 2 en 2 st.) Vcort gaat het dan weer, thans tot 2 cM. beneden de schouders. Op deze hoogte gaan we afkanten voor de halsuitsnijding. We weten het totale aantal steken hiervoor, 1/3 deel van het totale aantal na de armsgaten plus 12 st. (kinderen plus 8 st.) Hiervan kan ten we, precies in het midden van de naald het 1/3 deel af en de overige 12 st. (of 8 st.), die de hals nc.g rechtens toekomen, wor den in de komende naalden weggeminderd om den hals mooi rond te krijgen. Aan iedere zijde, worden daartoe in de volgende 6 naal den de 2 buitenste steken samengebreld Door het afkanten werd het werk in twee deelen gesplitst, wardoor het ook deel voor deel afgebreid moet worden. We zullen 11a het minderen voor den hals ongever tegelijk ook de juiste schouderhoogte bereikt hebben en kanten hiervoor op de gebruikelijke wijz'- af. dus te beginnen aan de armsgatzijde. Ls het voorpand gehel klaar, dan halen we ook hierbij in de halsuitsnijding een minder aantal steken op waarvan we eenzelfde klein boordje breien als voor het rugpand staal aangegeven. Met fijn machinegaren stikken we nu aan de verkeerde zijde de schouders tegen elkaar meteen daarbij het boordje betrekkend. Vóór we nu ook de zijnaden dichtmaken, halen we in de armsgaten, te beginnen bij een afkan- ting hiervoor en weer eindigend bij die var het andere pand. eveneens steken op voer het kleine boordje. Is dit werkje klaar, dar leggen we het geheele breiwerk met de goede zijde naar beneden op de strijkplank en per sen het onder een vochtigen doek en met een niet te heete bout wat op Eerst hierna woe den de zijnaden dichtgenaaid, waarbij teven- de armsgatboordjes betrokken worden. NORA HANA. KNOOPEN CEINTUURS WARMOESSTRAAT 14 Vertrouwd adres voor 3 datimsfés dokicaüiets SHAWLS CORSAGES (Adv. Ingez. Ried.) debestelling wordt gevonden. En zoo'n plekje wordt dan door de familie met alle macht tegen profanatie beschermd. Al die heilige plekjes zijn oorzaak, dat men bij den aan leg van wegen en spoorlijnen door dicht be- olkte streken op bijna onoverkomelijke moei lijkheden stuit. Eindeloos gegraaf en geproce- deer gaat hiermee gepaarden langza merhand is een zeer hoog percentage van den grond totaal van bebouwing uitgesloten en dus economisch nutteloos geworden. Meer dan drievierde deel van de Chincezen zijn boeren en overal werken de vrouwen dapper mee op het land. Dit is ook wel hard noodig. want moderne landbouwmethoden kent China nagenoeg niet. Bovendien: tengevolge van de voor ons bijna onbegrijpelijke soberheid die het Chi neesche volk eigen is, is de menschelïjke ar beidskracht er toch altijd nog goedkooper dan de dierlijke, motorische en electrische. Een voor ons vreemd verschijnsel, doch in Chineesche oogen heel gewoon, is dan ook de stratenwals, die door menschen wordt ge trokken. Bij deze toestanden is 't begrijpelijk, dat moeder de vrouw niet veel tijd heeft om voor de huishouding te zorgen. Nu. dit is ook eigenlijk niet noodig, want woning en klee ding zijn hoogst eenvoudig. Schoeisel b.v.: in alle steden van eenige beteekenis loopen dag in dag uit de sandalenkooplui, die voor een paar koperen munten een paar bamboe sandalen te koop aanbieden. Deze sandalen worden in de dorpen als huisvlijt vervaardigd en wat er overblijft wordt in de steden weg gezet. Heel eigenaardig is het verschijnsel, dat de Chinees bij zijn oude, hooge bescliaving een totaal gemis heeft aan eenig begrip van hygiëne. De huisvrouw ook de deftige! gooit haar huisvuil eenvoudig in het water, waarin ook de wasch gespoeld en de de rijst gewasschen wordt. Tengevolge hiervan zijn cholera, typhus, pokken enz. chronisch' Aan het rondwoeden, hoeveel moeite de overheid zich in de laatste jaren ook geeft, om deze ziekten te bestrijden. Een inentingsdwang bestaat niet en men denkt er niet aan, zooiets in te voeren, daar het toch onbegonnen werk is, 400 a 500 millioen menschen in te enten. Een wet, die onlangs wel is ingevoerd, is die op het monogaam huwelijk. Officieel mag de Chinees op 't moment slechts één vrouw hebben. Men verwacht echter, dat het nog jaren en jaren zal duren, eer deze maatregel tot alle lagen van het volk is doorgedrongen en wordt opgevolgd. Ook zelfs bij voorname families vindt men nog bij-vrouwen, hoewel deze zielige stakkerds met haar nakomelingen van iedere wettelijke bescherming zijn uitgesloten. Het instituut van de hoofd- en bijvrouwen is zoo in Chineesche volksleven geworteld-, dat de vrouwen er zich geheel in hebben geschikt. De eerste vrouw geldt als hoofdvrouw en is hierdoor als vanzelf gebiedster van de andere. Krijgt zij geen zoon. dan wordt in den regel het eerste manlijke kind van een der bijvrou wen door haar geadopteerd. De kinderrijkdom in China is voor de ouders geen bezwaar, maar een uitstekende geldbelegging. De sterke gebondenheid aan de ouders legt nJ. iederen Chinees den plicht op, zoo goed mogelijk voor zijn ouders te zorgen. Wie dus in China tien kinderen heeft, behoeft geen ouderdomsverzekering te slui ten! De vooroudersvereering geeft veel aanleiding tot angsten en bijgeloof. Alle ongelukken en rampen, die de familie treffen, worden meest op rekening van den een of anderen voor vader geschoven, dien men niet genoeg ver- eerd heeft. Dit bijgeloof wordt natuurlijk door waarzeggers en „wijzen" terdege uitge buit. Ze laten de kist met den voorvader op graven, nogeens omdraaien, weer ergens an ders begraven om 't den coode naar den zin te maken en telkens blijft er heel wat aan den strijkstok hangen. Het straatleven In een groote stad is bij zonder interessant en voor den Westerling vaak hartverscheurend om aan te zien. door het groote aantal bedelaars en kinderen, die dag en nacht rondzwerven en waar niemand iets aan doet. omdat het toch onbegonnen werk is. De Chinees is overigens ontzaglijk taai en geduldig Toen door den oorlog een geweldige stroom van vluchtelingen in Shanghai kwam binnenvallen, lagen duizen den dag in dag uit op straat, bijna zonder eten. Weliswaar kropen ze als 't koud was in de portieken, maar ze dachten er niet aan om de huiaan binnen te dringen en zelfs niet om de levensmiddelen, die op straat lagen uitge stald. aan te raken. Ondanks alle scholen en de groote leer gierigheid van het Chineesche volk. zijn er nog heel wat analphabeten Om de leeskunst machtig te worden is n.l. veel meer tijd noo dig dan bij ons met ons eenvoudig alphabet. En daar in arme gezinnen de kinderen van hun vijfde of zesde jaar af moeten meever- dienen, blijft er voor de school al heel weinig tijd over. Daarom doen de openbare brief schrijvers. die op alle hoeken van de straten hun kantoortjes hebben, dan ook goede za ken. De gaarkeukens spelen een groote rol In het Chineesche leven. Meestal werken alle gezinsleden mee voor het levensonderhoud en dus kan er thuis niet worden gekookt. Op straat eet men echter vlugger en bijna net zoo goedkoop. Een Westersche huisvrouw, die het geknoei aanziet en er bovendien van getui ge is, hoe iedereen het eten betast en be- uikt, krijgt al gauw het gevoel, dat ze liever zou doodhongeren dan er iets van gebruiken»

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11