Haarlems Dagblad De verkiezingen te Haarlem MOTORRIJWIELEN Na den brand LENTE-SHOW 1939 De Uitslag der Statenverkiezingen op de „Paris" Nog onzekerheid omtrentdeoorzaak Geen tegenvoorstellen Meer visch. .Elswout' J.J. VAN KOOTEN Het Belangrijkste 56e Jaargang No. I7Ï27 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directies P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag: 20 April 1939 Abonnementen per «reek f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f3.55. losee nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes de rubriek. Wie geen cijferaar van nature is en geen sta- tistischen knobbel bezit zal wel lichtelijk dui zelen bij het aanschouwen van den overvloed van totalen, percentages en vergelijkingen die hem vandaag in de courant wordt opgedischt. Er is ditmaal inderdaad een bijzondere moei lijkheid bij het bekijken der uitslagen. De ge bruikelijke vergelijking met twee vorige ver kiezingen, niet alleen met de vorige Statenver kiezing (1935) maar ook met de tusschenlig- gende Kamerverkiezing (1937) wordt immers beïnvloed door het feit, dat die twee vorige verkiezingen onderling nogal belangrijke ver schillen toonden. Belangrijk.nu ja, vol gens de sinds de invoering van Evenredige Vertegenwoordiging in ons land ontstane be grippen omtrent „groote verschuivingen". Ze zijn luttel als men ze vergelijkt met de „land slides'", die de kiezer onder het oude districten stelsel teweeg kon brengen. Maar dat is lang geleden. Het verschil dat na de Statenverkiezing van '35 bij de Kamerverkiezing van '37 tot uiting kwam betrof voornamelijk de A. R. Partij, die op de vleugelen van een persoonlijken Colijn- storm een heel ongewoon verschijnsel on der E. V., die immers de partijen vooropstelt zeer sterk steeg. Verder de Liberale en C. H. Partijen, die daar in het bijzonder na deel van ondervonden en tenslotte de N. S. B., wier stemmen-percentage van 1935 (7,9) bijna werd gehalveerd. Wat is er nu gebeurd? De A. R. hebben hun stemmenwinst van 1937 weer ingeboet, de Li beralen en Christelijk Historischen hebben aanzienlijke winst gemaakt vergeleken bij dat jaar. Zij haalden hun verliezen geheel in en wonnen zelfs wat extra, zoodat zij boven hun Staten-resultaten van 1935 kwamen. Groot was die extra-winst niet maar toch voldoende om het totale zetels-aantal der Liberalen in de Staten der elf provinciën te verhoogen van 33 tot 35 en dat van de Christelijk-Historische Unie van 61 tot 63. De A. R. stegen overigens nog van 75 zetels tot 82. Hoe dat kan? Er zijn verdere verklaringen. Wat de N. S. B: betreft, die kwam met haar stemmentotaal nog wat lager uit dan in 1937, ofschoon het verschil niet heel groot is, maar verloor door den grooten achteruitgang ver geleken bij 193'5 meer dan de helft van haar zetels in de Staten. Zij zakte van 44 tot 21 zetels in de elf provinciale bestuurscolleges. Die drieëntwintig „vrijgekomen" zetels, als ik ze nu voor de statistiek maar zoo aanduiden mag, moesten natuurlijk aan andere partijen tendeel' vallen en zoo ziet men nu vrij wat ver anderingen in de sterkte-verhouding. De R.K. Staatspartij, tevens gunstig beinvloed door de opheffing van de Katholieke Democratische Partij, heeft haar hechte organisatie weer sterk doen gelden en een belangrijke zetel winst behaald. Van 175 zetels is zij tot 186 ge stegen, een winst dus van elf zetels. Evenveel zetelwinst is gemaakt door den Vrijzinnig-Democratischen Bond, die van 28 tot 39 zetels is geklommen, waarbij opgemerkt dient te worden dat in dit geval een stijging zich in 1937 en nu weer in 1939 is blijven voortzetten en dat de winst van elf zetels op een zooveel lager totaal natuurlijk een veel liooger winstpercentage beduidt dan dat van de R.K. De S.D.A.P., die haar stemmen-macht in het algemeen gesproken heeft gehandhaafd, heeft vergeleken bij de Statenverkiezing van 1935 twee zetels moeten inboeten, evenwel op een zeer hoog totaal. Zij is van 126 tot 124 zetels verminderd. De Communisten hebben een vrij belang rijk nieuw stemmenverlies geleden (vergele ken bij 1937) maar hun aantal Statenzetels is onveranderd gebleven. Dit bedraagt even wel in de elf provinciën gezamenlijk slechts twaalf. Van de andere kleine partijen is de Chr. Dem. Unie van io tot 12 zetels versterkt, de St. Ger. Partij van 13 tot 10 gedaald en de groep „overige" van 13 tot 6 verminderd. In de laatste jaren blijft een vrij gestadige daling van het aantal der kleine partijtjes dat successen weet te behalen waarneembaar Men zal dit algemeen als een teeken van min der versnippering van krachten beschouwen. De vergelijking van deze verkiezing zoowel met die van 1937 als met die van 1935, maar vooral met die van eerstgenoemd jaar, kan niet anders dan tot de slotsom leiden dat de winst gemaakt is door de „middenpartijen" en dat het verloop voor de extreme richtin gen dus niet gunstig is geweest. Natuurlijk geven de resultaten in de afzon derlijke kieskringen en gemeenten in vele gevallen min-of-meer afwijkende winsten en verliezen te zien. Die laatste zijn bijzonder belangwekkend voor ieder, die zich wil verdie pen in de te verwachten resultaten van de binnenkort te houden gemeenteraadsverkie zingen. In dit nummer vindt de lezer daar voor een overvloed van gegevens. R. P. ONEERLIJKE DIENSTBODE. De Haarlemsche politie heeft Woensdag een 24-jarige dienstbode aangehouden, verdacht van diefstal van geld. Bij het verhoor bekende zij het volgende in verschillende betrekkingen te hebben gestolen: spaarpotten met f32 en f10; portemonnaies met resp. f 18, f4,75 en f8. Eén van de laatste ontstal zij aan een haar onbe kende vrouw in een vereenigingsgebouw te Leiden. Vroeger heeft dit weinig belovende meisje ook al geld van haar vader gestolen. Zij is in verzekerde bewaring gesteld en zal aan de Justitie worden voorgeleid. Het resultaat in verband met de a.s. Raadsverkiezingen De Provinciale Statenverkiezing te Haarlem had Woensdag het volgende resultaat: Prov. Prov. Tweede Staten Staten Kamer 1939 1935 1937 Aantal kiezers Uitgebrachte stemmen Geldige stemmen De stemmen waren S. D. A. P. R.K. Staatspartij Lib. Staatspartij Nat. Soc. Bew. Communisten Anti Revolution. Chr. Hist. Unie Vrijz. Dem. Bond R. S. A. P. Troelstra Beweging Chr. Dem. Unie O. Midd. en Zaken P. Kath. Dem. Partij St. Ger. Partij 79.572 (71 74.844 (6T 71.653 (62. als volgt v 21.027 (18. 19.518 4.780 3.453 3.472 5.567 4.128 6.886 739 120 1.657 .871) (78.182 .631) (72.429 .610) (69.752 erdeeld: .010) (21.632 403) (17.937 .669) 2.024 .990) 3." i.302) 2. 972) 9.524 .471) 2.736 808) 5.665 259) 609 .092) 1.' 82) .225) 327) Hieronder geven wij een berekening van de behaalde stemmen-percentages. Prov. Prov. Tweede Staten Staten Kamer 1939 1935 1937 S. D. A. P. 29.3 28.7 31.1 R.K. Staatspartij 27.4 24.6 2.57 Lib. Staatspartij 6.7 4.2 2.9 Nat. Soc Bew. 4.8 9.5 5.2 Communisten 4.8 5.2 4.3 Anti-Rev. 7.8 7.9 13.7 Christ. Hist. Unie 5.8 5.5 3.9 Vrijz. Dem Bond 9.6 7.6 8.1 R.S.A.P. 1.- 2.- 0.9 Troelstra Bew. 0.2 Christ. Dem. Unie 2.3 1.7 2.1 St. Geref. Partij 0.3 0.5 0.3 Kath. Dem. Parti. 1.9 1.2 Het resultaat van deze Provinciale Staten verkiezing is natuurlijk ook van veel beteeke- nis voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Natuurlijk is het niet mogelijk een volledige vergelijking te maken omdat bij de raadsver kiezingen geen candidaten door de N.S.B. wor den gesteld, terwijl wel een lijst wordt ingediend door een groep kiezers die .nu den heer Van dei- Storm hebben afgevaardigd, en ook nog andere lijsten mogelijk zijn. Onze vergelijking moet zich dus bepalen tot de politieke partijen, die aan de Statenverkie zing hebben deelgenomen. Als de partijen bü de a.s. raadsverkiezing het zelfde stemmenpercentage behalen als nu bij de Prov. Statenverkiezing 1939 zouden zij beslag leggen op het volgende aantal zetels: voor den Haarlemschen Raad: aantal zetels thans S.D.A.P. 12 a 13 14 R.-K. Staatspartij 11 a 12 11 Liberale Staatsp. 3 2 Communisten 2 2 Anti-Rev. 3 2 Christ. Hist Unie 2 a 3 3 Vrijz. Dem. Bond 4 2 Christ. Dem. Unie 1 1 K.D.P. nu niet deelgenomen 1 Omdat het moeilijk is een veronderstelling te maken op wie de kiezers zullen stemmen, die nu bij de Prov. Staten gestemd hebben op par tijen die niet aan de raadsverkiezing deelnemen, hebben wij die stemmencijfers van het totaal uitgebrachte stemmen afgetrokken. Wij komen dan tot een totaal aantal van 67.119 geldige stemmen, wat dus een kiesdeeler zou beteeke- nen van 1726. Natuurlijk wijzen wij er op dat er steeds ver schil is in het resultaat van de verkiezingen voor de Prov. Staten en den Gemeenteraad. Dit blijkt wel als wij de stemmen vergelijken die de groote partijen te Haarlem behaald heb ben bij de Prov. Statenverkiezing en bij de Tot degenen, die naar Berlijn zijn gekomen ter gelegenheid van Hitler's vijftigsten ver jaardag. behoort ook de Spaanschc generaal Moscardo, de verdediger van het Alcazar (rechts). Raadsverkiezingen die beide in 1935 gehouden zjjn. Prov. Staten Raad 1935 1935 S.D.A.P. 18010 18864 R.-K. Staatspartij 15403 15719 Lib. Staatspartij 2669 2601 Communisten 3302 3787 Anti-Rev. 4972 3665 Christ. Hist. Unie 3471 4824 Vrijz. Dem. Bond 4808 3706 C.D.U. 1092 1651 Politie veronderstelt kwaadwilligheid Havas verneemt uit Havre, dat bij controle gebleken is, dat geen der opvarenden van de „Paris" verdwenen is. Twee feiten staan vast, n.l. dat de brand is uit gebroken in de bakkerij en dat het eerste alarm te 22.25 uur is gegeven. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand is niet gemakkelijk. Men weet niet of deze ge legen is in kortsluiting of kwaadwilligheid. De deskundigen van het ministerie van koopvaardij, die afgaan op de getuigenissen van de matrozen en bakkers aarzelen tusschen deze beide ver onderstellingen. De prefect van het departement Seine Inférieure veronderstelt kwaadwilligheid. Er is twee en een half uur verloopen tusschen het tijdstip, waarop de bakkers de bakkerij heb ben verlaten en waarop de wachtdienst den brand ontdekte, zoodat het mogelijk is, dat iemand de bakkerij binnen is geslopen en een helsche machine heeft geplaatst. De directeur van de Süreté Nationale heeft verklaard, dat de buitengewone veiligheidsmaat regelen aan boord van de „Paris" niet waren ge nomen op grond van feiten, welke een aanslag deden vermoeden, doch overeenkomstig de maatregelen welke in iedere haven worden ge nomen in tijden van diplomatieke spanningen. De bakkers van de „Paris" hebben tijdens een ondervraging toegegeven dat zij bij het verlaten van de bakkerij een met kolen gestookte oven hebben laten branden. Men is echter van mee ning dat deze nalatigheid alleen den brand niet kan verklaren. Het wrak van de „Paris" ligt voor de Johan- neskade op de bakboordzijde, de stuurboord- schroef steekt boven water uit. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de sieraden ter waarde van 75 millioen francs en het goud, dat zich aan boord bevond, zijn ge red, evenals tien Amerikaansche vliegtuigen, welke nog aan boord waren. Gisterochtend te vijf uur was men den brand meester tusschen 9.20 uur en half tien, bij eb, ge raakte het schip door het bluschwaier, dat naar binnen was gepompt, uit het evenwicht en kap seisde. De ligging van het wrak belet de „Normandie' niet het droogdok te verlaten doch men zal ver plicht zijn de masten van de „Paris" af te zagen en andere deelen te demonteeren. De politie heeft ontkend dat een helsche machine ontdekt zou zijn aan boord van de „Normandie". Ontploffing; bij bet aanmaken van een kachel. Concierge aan brandwonden overleden. ASSEN, 20 April. Gisteren is bij het aan maken van een kachel in het gebouw van den Raad van Arbeid te Assen een kleine explosie ontstaan, waardoor de concierge, de heer Kok, brandwonden opliep. Het slachtof fer werd naar het Wilhelmina-ziekenhuis overgebracht, waar hij vannacht is overleden. Er werd geen materieele schade aangericht. op Roosevelt's boodschap Mededeeling van de Giornale d'Italia In het Giornale d'Italia verklaart Gayda dat niet verwacht moet worden, dat Rome en Berlijn met tegenvoorstel len op de boodschap van Roosevelt zul len antwoorden. Tegenvoorstellen, zoo zegt hij, wor den gedaan tusschen partijen, die op voet van gelijkheid en wederzijdsch ver trouwen staan. Gayda ontkent, dat Italië op instruc ties uit Berljjn zou hebben gewacht voor het antwoord, dat door middel van de pers op de boodschap moest worden gegeven. hij komt tot de conclusie dat Roose velt „de zaken in Europa laat, zooals zij waren." (In de laatste vijf jaar is de con sumptie van versche visch met 37% toegenomen). Statistiek is zout des levens, Dat men voor geen geld weer mist. Met statistische gegevens, Is er weer wat uitgevischt. Er wordt veel meer visch gegeten, Dan een jaar of vijf gelêe, Dat mag een succesje heeten Voor het malsch banket der zee. Met den vreemde vergeleken Zijn wij nog wel laag in tal. Maar de visch, dat 's nu gebleken, Maakt weer school aan onzen wal. Er is veel verschil in smaken, Maar hoe waar dat dan ook is, Dat hoeft geen bezwaar te maken. Er is ook verschil in visch. Er worde veel meer visch gegeten, Dat stemt tot verheugenis. Voor ons allen, nu wij 't weten. Uitgezonderdvoor de visch. De verkiezingsuitslag te Haarlem. Wij hebben Woensdagavond de uitslag van de Haarlemsche verkiezingen opgemaakt naar aan leiding van de gegevens die ons verstrekt wer den op de verschillende stembureaux. Het blijkt evenwel dat onze totalen niet geheel kloppen. Op eenige stembureaux was het noodig dat de stemmen werden overgeteld. Om 12 uur was de officieele uitslag klaar, terwijl wij reeds om 9.25 een voorloopige uitslag konden geven. De officieele uitslag is nu alsvolgt vast gesteld: Aantal kiezers 79.572 Uitgebrachte stemmen 74.689 Geldige stemmen 71.498 21.018 S. D. A. P. 19.518 R. K. 4.749 Liberale St. 3.468 N. S. B. 3.460 Communisten 5.549 Anti-Rev. 4.108 Chr. Hist. 6.901 Vrijz. Dem. 736 R. S. A. P. 118 Troelstra Bew. 1.671 Chr. Dem. Unie 202 Staatk. Gei. Partij Franco zinspeelt op een Spaanscli Imperium. Van het balkon van het stadhuis te Cadiz heeft Franco gisteren een rede gehouden, waarin hij zeide: „Wanneer thans in Spanje het denkbeeld van een Imperium herleeft, gaan mijn gedachten uit naar die dapperen, die de eer van Spanje verdedigden en naar die 'Spaansche moeders, die haar zonen zon den voor de eenheid en grootheid van het va derland, zooals de moeders van thans het bloed harer zonen hebben gegeven voor het heil van Spanje. Het is noodig verlangen naar een Imperium te hebben, want met deze jeugd, deze zeelieden, die de broederlijke eenheid van Spanje smeden, zullen de toppen van onze glorie zich nog ver der verheffen en zal de kracht van Spanje nog grooter worden." De Duitsche Allgemeine Zeitung maakt melding van een rede, die Franco gehouden heeft aan een diner, dat Queipo de Llano te zijner eere te Sevilla gaf. Franco zeide hierbij o.a. dat Spanje zijn grootheid van weleer zal hervinden. „Toen ik Maandag uw soldaten voorbij zag trekken, begreep ik de onrechtvaardigheid van de afgeloopen eeuw. Sedert meer dan honderd jaren is deze triomf de eerste, die door een heid is behaald." een natuurreservaat? ,.De kans is er". Eenige jaren geleden deelden wij reeds mede. dat in kringen van natuurbeschermers aandacht gewijd werd aan de wenschelijkheid het mooie buiten „Elswout" te Overveen te bestemmen als natuurreservaat. Zoolang de heer J. E. van der Vliet in leven was, mocht evenwel niets aan de tegenwoordige bestemming van „Elswout" veranderen. Wij hebben geïnformeerd welke gevolgen het overlijden van den heer Van der Vliet voor de bestemming van „Elswout" kan hebben. Ons werd verklaard, dat daarvan geen onmiddellijke gevolgen verwacht moeten worden. „Elswout" en andere bezittingen zijn in beheer bij de „Erven van der Vliet' Het is thans mogelijk, dat het in de naaste toekomst gemakkelijker zal zijn beschikkingen te nemen over deze eigendommen. Wij vroegen iemand die volkomen ingewijd is in de aangelegenheden van de natuurbescherming: Hoe staat het met de kansen dat „Elswout" een na- tuur-reservaat wordt? Zijn antwoord was: Die quaestie is nog hangende. Ik kan er alleen van zeggen, dat de kans er is. Verder herinner ik er aan, dat het de bedoe ling is een commissie te benoemen voor het ont werpen van een streekplan voor Kennemerland ten Zuiden van het Noordzeekanaal. Als die commissie aan het werk zal gaan, zal door haar natuurlijk ook veel aandacht gewijd moeten worden aan de bestemming van „Elswout" en andere groote bezittingen van de „Erven van der Vliet". Het woord is aan Shakespeare: Wij toeten wat wij zijn, maar wij toeten niet wat wij kunnen zijn. Geen verrassingen uit Dantzig verwacht. Wel zijn arrestaties onder de vroegere oppositie verricht. DANTZIG, 20 April. (Havas) Een der correspondenten van Havas te Dantzig bericht, dat niettegenstaan de de geruchten, welke zoowel hier als in het buitenland de ronde hebben ge daan over een wijziging te Dantzig en niettegenstaande de talrijke betoo gingen. welke zijn georganiseerd, men den indruk heeft, dat niets buitenge woons zal geschieden. Wel zijn 31 leden van de vroegere oppositie gearresteerd, voornamelijk socialisten. Zij wor den beschuldigd een complot te hebben ge smeed, doch niemand hecht hier geloof aan. Veeleer is men van oordeel dat hier sprake is van een maatregel van de plaatselijke politie om alle anti-nationaal-socialistische betoo gingen te voorkomen. Verder zijn detachementen S. S. uit Oost- Pruisen aangekomen teneinde den ordedienst te versterken, zooals steeds het geval is bij een groote nationaal socialistische betooging in de vrije stad. Op alle openbare gebouwen is de vlag van Dantzig naast het hakenkruis geheschen en ook is bij zeer veel particuliere huizen de ha- kenkruisvlag uitgestoken. Ook hebben velen hun huis versierd met portretten van Hitier, waarop in gouden of zilveren cijfefrs het getal 50 is aangebracht. Alle winkels en werkplaatsen zijn gesloten. Grafkelders geschikt voor bomvrije schuilplaatsen. ALEXANDRIë. 20 April (Reuter). De plaatselijke luchtbeschermingsorganisatie heeft aanbevolen oude Grieksch-Romeinsche grafkelders als bomvrije schuilplaatsen te ge bruiken. De organisatie is van oordeel, dat deze oude graven, waarvan enkele nog slechts kortgeleden zijn blootgelegd, met geringe kosten in ideale schuilkelders kunnen worden herschapen. VERRASSEND INTERESSANT BEZOEKT ONZE ZAAK! GROOTE HOUTSTRAAT 140 TELEFOON 12349 12000 (Adv. ingez. Med.) IIHUEN Ifi PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING pag. De Provinciale Statenverkiezingen 1939 en de a.s. Raadsverkiezingen te Haarlem. 2 BINNENLAND. Waar het hart van den verkiezingsdienst klopte. 3 De gevolgen van de Statenverkiezing op de samenstelling der Eerste Kamer. 3 Wanneer Woensdag voor de Tweede Ka mer zou zijn gestemd. 3 De uitslagen van de Prov. Staten verkie zing 7, 8 en 9 BUITENLAND. Lord Halifax heeft in het Hoogerhuis me degedeeld dat de Britsche gezant spoe dig naar Berlijn zal terugkeeren. 5 De Hongaarsche troepen trekken van de Roemecnsche grenzen terug. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 6 Sportgesprek van de week over het werk van den Haarlemschen Cricketbond. 6 ARTIKELEN, ent R. P.: De uitslag der Statenverkiezingen. 1 Henry A. Th. Lesturgeon: Het 400 jarig bestaan van burgerlijken stand en no tariaat. 5 J. B. Schuil over „Illusies". 9 H. D. Vertelling: Een einde van Curtis. 9 G. J. Kalt: Symphonic-ensemble „Orpheus" 9 Voor de Vrouw. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen on 43

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1