Haarlems Dagblad Duitscke vlutktditoQik Werkende dienstplichtigen In Afwachting ZULLEN HIER NOC MOETEN BLIJVEN ttniptatie voodoo^ vaat keu ofttHopeêifk ■LENTESHOW MOTORRIJWIELEN J. J. VAN KOOTEN 1 De bollen bloeien. Expositie van Model-Hoeden watdeu doot wetktaanu mva&$ett Met Belangrijkste 56e Jaargang No. 17128 Uitgave Louren? Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdrcd. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 21 Xpril 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regclabonneinentstaricvcn op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Nog een volle week lang zal de wereld in afwachting moeten blijven van Hitler's ant woord op de boodschap van president Roose velt. Intusschen heeft Mussolini een korte rede gehouden, waaruit is gebleken dat „de as" niet van de voorstellen van den Amerikaanschen president gediend is. Die verzekering was overigens door de Italiaansche en Duitsche pers al ruimschoots gegeven en dat in termen, die door tallooze menschen ook in ons land met ontsteltenis beschouwd zijn. Als men zulke taal leest, vol haat en verwensching, krijgt men het benau wende gevoel dat oorlog zoo maar ineens zou kunnen uitbreken. De voorstellen van Roose velt werden niet alleen vierkant afgewezen maar bovendien met de diepste minachting bejegend. En a's er een journalist in ons land was die in zulke bewoordingen over het hoofd van een anderen staat schreef zou hij met een vervolgd worden. De herinnering aan tij den. waarin groote mogendheden elkaar met meer hoffelijkheid bejegenden werd evenwel gisteren wakker geroepen door Z.M. den Ko ning van Engeland, die Adolf Hitler een tele gram van gelukwensch zond op zijn verjaar dag. Nu zou ik er toch eens uw aandacht op wil len vestigen dat men de feitelijke beteekenis van zulke uitlatingen van de Duitsche en Italiaansche pers niet te hoog moet aanslaan. Al is het geen aangename lectuur: zij geven noch de volksstemming, noch het komende beleid der dictators weer. Zij zijn „propagan da". Dat wil zeggen bestemd voor het binnen land, voor de eigen bevolking. Men wenscht dat deze wantrouwend zal blijven tegen over het beleid van president Roosevelt en anderen. En om dit te bereiken worden krasse middelen toegepast, zooals dat gebruikelijk is als de massa snel beïnvloed moet worden. Er wordt niet alleen afgewezen maar geminacht, verdacht gemaakt, ja beleedigd. Daarnevens zijn de uitlatingen der dicta toren zelf veel bezadigder en rustiger geweest. Nadat hij zooveel minachting en onmiddellijke verwerping van president Roosevelt's voorstel len had laten uiten heeft Hitier doen weten dat hij de zaak zóo belangrijk vond dat hij den Rijksdag bijeen zou roepen om zijn antwoord te geven en een termijn van veertien dagen nam om dit voor te bereiden.En Mussolini heeft Jn zijn rede-van-tien-minuten, ongetwijfeld in overeenstemming met zijn bondgenoot ge houden, de voorstellen wel in het algemeen af gewezen maar zich overigens heel vredelievend uitgelaten. Hij wil heelemaal geen oorlog, zegt hij. En uit zijn opmerking dat conferenties minder kans van slagen hebben naarmate zij meer deelnemers tellen kan men moeilijk an ders afleiden, dan dat hij voor een conferentie met een beperkt aantal deelnemers toch eigen lijk wel iets zou voelen. Nu leven we snel en de gebeurtenissen als mede de redevoeringen, nota's, verklaringen en commentaren buitelen haast over elkaar heen in hun wilde opeenvolging. Daarom blijft er weinig gelegenheid om ze eens rustig aan elkaar te toetsen. Maar als U de taal van de Duitsche en Italiaansche pers met het besluit van Hitier en de woorden van Mussolini ver gelijkt, moet toch wel een heel groot verschil opvallen. Dat persgeschut was al te grof. Bij volgende gelegenheden is het goed opnieuw te overwegen, of het soms speciaal voor binnen- landsch gebruik bestemd zou zijn. Ook is het goed steeds en vooral op de feiten te letten. Die houden in, zooals ik onlangs al heb be toogd, dat Roosevelt's boodschap als tactische manoeuvre in elk geval beteekenis heeft gehad en de machtspositie van Engeland en Fran krijk heeft gesterkt. Inmiddels wachten we niet alleen op een nieuwe urenlange rede van Hitier maar ook op de volgende berichten omtrent de verdere vorming van Engelands „vredesfront", dat een steeds sterkere macht tegenover mogelijke agressie poogt te vormen. De voltooiing zou wel moeten leiden tot een toestand, waarin twee zwaar bewapende grootmachten zich tegenover elkaar opstellen. Dat is een gevaarlijke toestand en daarom moet men blijven hopen de kleine volken die neutraal willen blijven niet het minst dat met deze gevaarlijke slagorders in het zicht men alsnog tot overeenstemming komt, omdat men het Noodlot zelf niet langer tarten wil. Het is niet onmogelijk dat Hitler's rede, na de in elk geval rustige taal van Mussolini, een aanwijzing in die richting zal geven. Wel licht komt hij nog met tegenvoorstellen. Of zal hij zijn uiterste wenschen duidelijk formu leeren. Bovendien moet men die komende re devoering niet als het laatste woord over oor log en vrede beschouwen. Waarom zou deze dat nu juist zijn? Tenslotte doe ik opmerken dat niemand nog weet wat Hitier zal zeggen. Wellicht zal hij in de nu restende week nog meermalen daaromtrent van plan moeten veranderen, omdat de situatie zich voortdurend wijzigt en de Engelschen zoo hard bezig zijn met hun diplomatiek beleid. De veronderstellingen die men uit zijn dus niet meer dan veronder stellingen. R. P. Noodlottige brand in een gevangenis. NEW YORK 21 April (Havas). Gisteravond is brand uitgebroken in de gevangenis van Worcester County in Massachusetts, waar op het oogenblik 250 gevangenen waren opgesloten. Onder de gevangenen brak een paniek uit. Drie zijn in de vlammen omgekomen, vijftien an deren werden ernstig gekwetst. MILLIOEN VOOR CENTRAAL KAMP AANCEVRAACD De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend, waarbij een bedrag van 1 millioen wordt aangevraagd voor het inrich ten van een kamp, bestemd voor de in ons land vertoe vende Duitsche vluchtelin gen. De regeering is van oordeel, dat er voor deze men schen voorloopig geen emi gratie-mogelijkheden bestaan en dat een semi-permanent kamp voor hen moet worden ingericht. Zooals algemeen bekend, vertoeft hier te lande sinds de bekende gebeurtenissen in Duitschland een niet onbeteekenend aantal vluchtelingenZij zijn thans ondergebracht in 26 tehuizen, waarover de regeering, met uitzondering van één tehuis, slechts tijdelijk beschikking heeft. Deze 26 tehuizen staan tot de regeering in verschillende beheersverhoudingten, hetgeen administratief verwarrend en (StieconomLsch is en niet bevorderlijk voor het treffen van doelmatige maatregelen. Met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid kan worden aangenomen, dat een zeer groot contigent der vluchtelingen er niet in zal slagen te emigreeren, te meer, waar emi gratie naar de meeste landen, met uitzonde ring van Palestina, vrijwel onmogelijk is. Zoo emigreerden in de periode van 1 Maart>— 31 December 1938, derhalve in 10 maanden uit Nederland slechts 339 Joden. Bovendien zullen degenen, die zoo gelukkig zullen zijn wel te kunnen emigreeren. toch eerst lang zamerhand naar het buitenland afvleiien Ei- zal derhalve ernstig rekening mede ge houden moeten worden, dat het verblijf van de vluchtelingen hier te lande een langdurig karakter zal dragen. Een centrale onderbrenging biedt vele voordeelen. De minister van binnenlandsche zaken denkt daarom aanvankelijk aan een totale oppervlakte van het kamp van ten minste 70 a 80 H.A. De levensduur van het kamp is aanvanke- I 1939 Verrassend - Interessant BEZOEKT ONZE ZAAK CROOTE HOUTSTR. 140 4 Telefoon 12349-12000 (Adv. ingez Med.j lijk gedacht als semipermanent (15 jaar). De kosten aan de oprichting verbonden zullen, ruw geschat, per onder te brengen persoon bedragen f 300 bouwkosten, te ver hoogte met pl.m. f 100 voor terrein en in richting, derhalve pl.m. f 400 per persoon Het kamp zou aanvankelijk kunnen wor den opgezet voor 2500 personen, met moge lijkheid tot uitbreiding. De kosten zullen dan uitkomen op 2500 x f 400, of 1 millioen gulden, welk bedrag hierbij wordt aange vraagd. De kosten van verzorging der vluchtelingen zullen op de wijze als tot nu toe geschiedde uit de middelen, bijeengebracht oor de parti culiere liefdadigheid, worden betaald. Daar onder vallen uiteraard mede de kosten van rente en afschrijving van de oprichtingskos ten van het te stichten kamp. Rouw van een Clir. School aan den Korten Zijlweg. De raad van Bloemendaal verleende in zijn zitting van Donderdagmiddag dispensatie dei- bouwvoorschriften voor den bouw van een Chr. School aan den Korten Zijlweg, volgens plan B, met uitzondering van den bouw van een dubbel woonhuis. Britsehe pers verheugt zieh over Mussolini's vredesaretuigenis. Maar waarom werden geen garanties gegeven? LONDEN, 21 April (Reuter). De Britsclie pers öegroet in de rede, welke de Duce gisteren heeft gehouden, zijn verlangen naar vrede, doch men be treurt, dat hij geen garanties heeft gegeven. De „Daily Telegraph" schrijft dat het dwaas zou ^jjn te verwachten, dat. Mussolini zou bre ken met de as Rome—Berlijn, doch de beslui teloosheid, welke hij heeft getoond inzake de mogelijkheid van een officieel Italiaansch ant woord aan Roosevelt, was een duidelijke aan duiding dat de Italiaansche diplomatie op het oogenblik wacht op een besluit, dat niet te Rome, doch te Berlijn wordt genomen. Men kan niet zeggen dat de rede van Mussolini uit gaat boven de Italiaansche commentaren op de boodschap van Roosevelt. De Times" levert geen redactioneel com mentaar. doch de Romeinsche correspondent van het blad merkt op, dat het een opluchting was, Mussolini zulke vredelievende taal te hoo- ren spreken, doch Mussolini heeft vergeten te verklaren, waarom 1.250.(100 Italianen zijn ge mobiliseerd. De .News Chronicle" schrijft, dat hoewel de Duce van vrede sprak hij geen garantie heeft aangeboden. Het zou derhalve voor de demo cratische landen een fatale fout zijn teveel aandacht te schenken aan de woorden van den Duce. De „Daily Mail" schrijft, dat de verzekering van den Duce, dat Italië en Duitschland aan den vrede werken, niet overtuigend zal zijn. zoolang de as-mogendheden hun machts-poli- tiek niet opgeven en bewijzen, dat zij verlan gen goede buren te zijn. „Hitier ovex-heerscht in de as". NEW-YORK, 21 April (Havas). - Ten aan zien van de rede van Musolini schrijft de ,New York Times" dat deze een teeken is voor de overheerschende positie van Hitler in de ,as". Het is duidelijk dat Mussolini het aan zijn as-genoot overlaat officieel te antwoorden op de boodschap van Roosevelt". We zijn nu toch in den vollen Feestelijken lentetijd, En dus komen ook de bollen Meer op 't kleurige tapijt. Op de wijdvermaarde velden Bloeien zij in volle fleur. En daar iaten zij zich gelden. Als een feest in geur en kleur. Een genot om te aanschouwen. In hun vroolijk frissche pracht. Een genot na al het grauwe. Dat de wintertijd ons bracht. Een genot bij alle zorgen. Waar de mensch van is vervuld, Als een nieuwe lichte morgen. Die ons eensklaps wordt onthuld Vroolijk staan ze daar te prijken In de milde lentezon, U moest eigenlijk gaan kijken. Als het ook maar even kon. Het kan u weer vreugde geven Rijke troost en nieuwen moed. Er is schoonheid in het leven. Altijd nog in overvloed. Geheel Nieuwe Collectie. 'Adv Inge? Mud./ Het woord is aan Von Lingenthal: Lof is een voortreffelijk middel om dc menschen tot lofwaardige handelingen te brengen. Reeds de onverdien de lof is een aansporing. Rusland zou constructieve voor stellen aan Engeland en Frankrijk gedaan hebben. PARUS. 21 April (Havas- In de continentale editie van de „Daily Mail" wordt medegedeeld, dat de Sovjet Unie aan de regeeringen van Frankrijk en Engeland nauwkeurig omschreven voorstellen heeft gedaan tot versterken van 'net Eurcpcesch verdrag tegen aanvallen. Deze voorstellen van de Sovjet-Unie zouden een constructief antwoord vormen op de voorstellen, welke den laatsten tijd door de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Mos kou zijn gedaan. De „Times", schrijft, dat het nog tc vroeg is om de bijzonderheden van de besprekin gen tusschen Engeland, de Sovjet Unie en Turkije te onthullen, doch men weet. dat zij op bevredigende wijze verloopen. Gisteren heeft reeds een Turksch blad gemeld, dat de besprekingen tusschen de Britsche en Turk- sche regeering tot 'n bevredigend einde waren gekomen. Op Whitehall aarzelt men nog zoo ver te gaan, doch men is voldaan over het nieuwe bewijs van de overeenstemming tus schen beide landen en hun gemeenschappe lijke wil het hoofd te bieden aan een aan valler. Passieve verdediging vooraan in Engeland. LONDEN, 20 April (Havas). Het departe ment van de passieve verdediging van het ministerie van binnenlandsche zaken heeft een circulaire gezonden aan de plaatselijke autoriteiten, waarin wordt gezegd, dat gedu rende drie maanden in de eerste plaats moet worden gewerkt aan de passieve verdediging. De regeering is van oordeel, dat na hetgeen reeds is geschied, een dergelijke poging het land op alles voorbereid zal doen zijn. Namens den minister van Defensie maakt de Regeeringspersdienst bekend dat, waar onder de huidige omstandigheden aan verminde ring van de tegenwoordige sterkte der troepen, behoorende tot de grens- en kustbeveiliging, niet kan worden gedacht, een regeling in voorbereiding is om aan hen, die in de burgermaatschappij noode kunnen worden gemist, groot verlof te verleenen en te doen ver vangen door werklooze dienstplichtigen. Binnenkort zullen hieromtrent nadere mededeelingen worden gedaan. De Haarlemsche Begrooting voor 1938. Er worden nog wat kleine bezuinigingen verlangd. Hoewel wij reeds bijna 4 maanden in 1939 zijn is de Haarlemsche gemeentebegrooting voor 1938 nog steeds niet door de hoogere in stanties goedgekeurd. Er zijn reeds langdurige onderhandelingen over die begrooting door het college van B. en W. met het college van Ged. Staten van Noord-Holland en de bekende interdepartementale commissie uit Den Haag (aangewezen voor het onderhandelen met de besturen van gemeenten die extra uitkeerin- gen uit het Werkloosheidssubsidiefonds vra gen) gevoerd, maar er zijn thans nog eenige punten hangende gebleven. Er worden van Haarlem nog enkele nieuwe bezuinigingen verlangd voor tot goedkeuring der begrooting kan worden overgegaan. Wij vernemen in tusschen dat dit punten van zeer onderge schikt belang voor de financien der ge meente zijn, bijvoorbeeld de subsidie van 50 aan een esperanto-curus. De „midinettes", de atclicrmcisjes der Parijsche modemagazijnen, krijgen onderricht in het dragen van gasmaskers. Een meevaller voor de gemeente. Maar Haarlem had er al op gerekend. Uit Den Haag wordt thans gemeld, dat de rijksbegrooting gewijzigd moet worden omdat, nu de belastingontvangsten over het boekings tijdvak 1937 '1938 geheven ten bate van het Ge meentefonds de raming hebben overtroffen, de uitkeeringen van het rijk aan de gemeenten ver hoogd moeten worden. Bij elkaar zullen de ge meenten ongeveer 4 millioen gulden meer ont vangen. Het is ons evenwel gebleken, dal die extra uit- keering al door het rijk met de gemeenten ge regeld is. Ongeveer een maand geleden hebben wij al medegedeeld, dat die nieuwe berekening voor Haarlem een voordeel beteekent van ruim f 10.000. HEDEN lf> PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING pag. De Haarlemsche begrooting voor 1938. Er worden door hoogere instanties nog eenige kleine bezuinigingen verlangd. 1 Er is in Bloemendaal nog geen schoonheids commissie. 4 De Raad van Bloemendaal verleent dispen satie voor den bouw van een Chr. School aan den Korten Zijlweg. 4 BINNENLAND Het R. A. P. is door dc Amstcrdamschc rechtbank in hoogcr beroep verbindend verklaard. 3 Dc burgemeester van Lisse geeft goeden raad. 3 De Rotlerdamschc Kinderrechter heeft bal dadige jongens zwaar gestraft. 7 BUITENLAND. Burgin is tot Britsch minister voor de voor raden benoemd. 5 In Amerika aelit men de jongste rede van Mussolini teleurstellend, maar toch een mogelijke basis voor samenwerking. 5 Vandaag zullen in Frankrijk vérstrekkende decreten inzake dc defensie worden aan gekondigd. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: In afwachting. 1 Brusselsche correspondentie: Nieuwe Belgi sche kabinet voor groote moeilijkheden. 5 W. v. d. T.: Een verhaal over bruggen in de hoofdstad. 7 Van onzen correspondent te Stockholm: Zweden gaat rechts houden. 7 Van onzen Londcnschen correspondent: En- gelsche Lagerhuisleden gaan Fransch leeren. 7 Voor de Jeugd. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1