ONDERNEMER SCHINDELER SCHAAKRUBRIEK Weber l/aof £uxe 1/etUuut GARAGE RABO GOED GEMUTST VRIJDAG 21 APRIL 1939 H A A R L' E M'S DAGBLAD De heer Zaalberg trekt van leer tegen het overheidsingrijpen Een vurig pleidooi om den ondernemer „het gewapend beton van het gebouw, waarin het geheele volk werkt en leeft" zijn vrijheid terug te geven, hem in staat te stellen, zijn onderne mingsgeest uit te leven en zoo daadwerkelijk mede le helpen aan de oplossing van de sociale problemen, werd gisteravond te 'sGravenhage gehouden door den heer C. J. Ph. Zaalberg, voor de Nederlandsche vereeniging voor den vrij handel. Van 'de ondernemers maken zich tegenwoordig dikwijls onzekerheid en angst meester, ook van de moedigsten onder hen. Geen onzekerheid 'over wat het buitenland zal doen, maar onzeker heid over wat de eigen overheid zal doen. Een sprekend staaltje vertelde de heer Zaalberg hiervan, daarmede tevens verklarend hoe hij aan den titel van zijn voordracht was gekomen: De ondernemer vrij of vazal. De directeur van een groote fabriek had een voor Nederland vrij wel nieuw artikel gemaakt. Het had hem veel zorg en moeite gekost om de fabricage voor elkaar te krijgen. Nu was het zoover. Maar voor hij beginnen kon, vroeg hij zich af: wat zal Den Haag doen. Want er was nog een klein onder nemertje, die het bewuste artikel al vervaar digde, en de directeur vreesde, dat als hij zou beginnen, deze kleine concurrent naar Den Haag zou gaar. en toepassing van de Bedrijfsvesti- gingswet zou vragen, met al de gevolgen daar van. Gedurende dat gesprek, aldus de heer Zaalberg, interrumpeerde een ambtenaar met de woorden: „Laat die directeur de reis naar Den Haag maar eens maken; dan zullen we wel eens met hem praten". Stel deze „herablassende' woorden tegenover den ondernemingsgeest van iemand, die probeert een nieuw artikel in het land te brengen en daardoor rendabel werk te scheppen, zonder steun van de overheid. Is zulk een ondernemer vrij of vazal? De betrokken ambtenaren zijn hoogst respec tabele menschen, maar zij weten niet, dat hun taak onuitvoerbaar is. Samenwerking van bedrijfsgenooten is een schoone zaak, maar is het niet dikwijls zoo, dat de zwakste broeders de meerderheid vormen bij het tot stand komen van die samenwerking en is het gevolg niet al te vaak, dat de meest economisch werkende ondernemers aan banden worden gelegd? De moedigen, de durvers, de voortvarenden worden belemmerd, de zwakken worden beschermd. En een van de dwaasheden dezer ordening is ook. dat er steeds meer amb telijke en semi-ambtelijke instanties komen, die behoefte toonen aan het nieuwe artikel van onzen tijd „levensruimte". En intusschen blijven de sigaren duur. De P.T.T. heeft haar tarieven alweer op het peil van voor den oorlog gebracht, of benadert dat. Maar de één cents sigaar van vóór den oorlog kost er nog altijd drie. Ik ben maar blij, aldus spr., dat ir. Damme geen bedrijf sgenooten heeft, want dan liep hij nog kans op een ondernemers overeenkomst, ten einde zijn „prijsbederf" tegen te gaan. De distributie van de sigaren, in Nederland volgens spr. abnormaal duur, zou belangrijk goedkooper kunnen worden, indien er niet zoo veel overheidsbemoeiingen waren, bande rolles e.d. Het resultaat van al die bemoeiingen, be schermingen en ordeningen is, dat niet meer het oude devies geldt: het meeste verdient, wie het beste dient. De ondernemers mag zijn klan ten niet meer zoo goed mogelijk trachten le be dienen, door hem de best mogelijke kwaliteit te leveren tegen den laagstmogelijken prijs. Daardoor dreigt ons land achter te raken bij die landen, waar een despotisch vadertje staat niet alles ordent. Erger wordt het nog, als de staat ook ontginner gaat spelen. Nieuwe gronden maken dan de spoeling voor de boeren voort durend dunner. De regeering motiveert haar ordeningsmaat regelen met de verklaring, dat „corrigeerende factoren" niet meer zouden werken. Doch zelf schakelt zij den besten corngeerenden factor uit, namelijk de mogelijkheid, dat een onderne mer zijn klanten zoo goed mokelijk kan bedie nen. Die mogelijkheid heeft altijd een automa tisch werkende correctie gevormd. Dat is evenwel niet het geval, indien men probeert alles veilig te stellen: de productie van de zwakke broeders, de verdienste van minder waardigen, die men op hun plaats wil houden, terwijl de besten niet vooruit kunnen komen en nieuwe krachten worden geweerd. Een ondernemer moet thans zijn heil zoeken, niet bij zijn afnemers, maar in Den Haag en daar moet hij werken met advocaten-argumen ten. En indien hij als industrieel grootere capa citeiten heeft dan anderen, dan heeft hij eerst recht die soort argumenten noodig. Een ambte naar maakt dan uit in hoeverre de ondernemer zijn „misdadigen" aanleg mag volgen. Tegen dit systeem kantte de heer Zaalberg zich in vurige taal. De heer Zaalberg verzette zich voorts tegen het feit, dat zooveel ambtenaren, die in het gewone bedrijfsleven geen verantwoordelijke of leidende taak gekregen zouden hebben, thans bij de crisis-instanties wel plotseling over de industrie te beslissen krijgen. Zij zijn volkomen te goeder trouw, maar onbewust van het feit, dat hun taak onuitvoerbaar is. Zij moeten mede werken aan wat spreker de Hollandsche „NEP" noemde, waarvan men in andere landen reeds weer is teruggekomen. De beste manier om de werkloozen aan werk te helpen is z.i. terugkeer tot het normale bedrijf. Doch dan moet ook alles weggenomen worden en achterwege blijven wat de werking en den groei van die bedrijven belemmert. Het initia tief moet vrij blijven, de ondernemingsgeest moet vrij blijven; de ondernemingen moeten verdedigd worden legen bescherming, en tegen de schending van hun vrijheid. SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst te 6.45 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 7.56 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middagdienst te 7.15 uur Avonddienst bij het invallen van Nacht. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen tusschen de Middag- en de Avond dienst. De Middag- en Avonddienst op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. Hoofdstad neemt afscheid van mevr. Mann. AMSTERDAM. 21 April. Vandaag heeft Nederland afscheid genomen van mevrouw Theo Mann-Bouwmeester. Het stoffelijk overschot stond opgebaard in den hal van den Stads schouwburg, in het gebouw waar zij honderden triomfen heeft gevierd, waar zij door enthou siaste bewonderaars is toegejuicht uit dankbaar heid voor de kunst, die zij ons volk meer dan een halve eeuw heeft gegeven. Mevrouw Mann had in haar laatste wilsbe schikking bepaald, dat er geen chapelle ardente mocht worden ingericht. Eenvoudig stond de donkere mahoniehouten kist onder het witte licht van de lampen opge steld in een groote glazen kelk achter de baar. Op de kist een wit satijnen kussen met de orde- teekens van de actrice, het officierskruis van de Oranje-Nassau-orde en dat van de l'Instruction Publique. Om de kist staan en liggen de hon derden bloemstukken opgesteld, bloemstukken van acteurs en actrices, bloemen van vrienden en bewonderaars. Bloemstukken van de gemeente Amsterdam, van den Stadsschouwburg, van de leden van het Nederlandsch Tooneel, van den Grooten Schouwburg te Rotterdam, van het Centraal Tooneel. van het gezelschap Fritz Hirsch", den Kon. Schouwburg te Den Haag, van de senaat van het Amsterd. Studencorps en van vele an dere oerporaties stonden als een bloeiende tuin om de kist. Het défilé. In een eindelooze rij wordt gedurende ander half uur langs de baar gedefileerd. Vier supoos ten van den Stadsschouwburg houden de eere- wacht Strak er. stram staan zij voor en achter aan beide kanten van de donkere mahoniehou ten kist. Tot degenen, die het gebouw binnenkomen, behoort de hoogbejaarde actrice Marie van Westerhoven. Te half elf scharen de artisten en de familie leden zich om de kist. Met de familieleden en autoriteiten kwamen mee de directeur van hel Ned. Tooneel. Cor van der Lugt Melsert en diens echtgenoote Annie van der Lugt Melsert-Van Ees. Namens den minister van Onderwijs was aan wezig de heer E. A. Kuipers. De heeer Theo Frenkel sprak een kort woord, waarna hij het woord gaf aan wethouder Boek man. Rede wethouder Boekman. Nu wij staan aan de baar van de vrouw, die gedurende een halve eeuw de grootste tooneel- kunstennres van ons land mocht worden ge noemd aldus de heer Boekman nu besef fen wij eerst recht, wat wij door het verscheiden van mevrouw Theo Mann-Bouwmeester hebben verloren. Met haar is, na het vroegere verscheiden van haar broers Frits en Louis, de laatste heenge gaan uit een gezin, dat in de geschiedenis van het Nederlandsche tooneel beroemd zal blijven om de bijzondere krachten, welke het 't tooneel heeft geschonken. De Bouwmeesters.... hun namen alleen geven reeds gestalte aan een groo te periode in die geschiedenis. Spreker is er van overtuigd, geheel te han delen in haar geest, wanneer hij de woorden herhaalt, welke zij ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van den Stadsschouwburg sprak tot het publiek: „Wat ik u vraag is: Draagt uw liefde voor het tooneel verder uit; beïnvloedt vooral de jongeren, neemt elk van u den fak kel over, dien ik u brandende toereik, en helpt ons aan een groote daadwerkelijke belangstel ling voor ons nationaal tooneel. Ik weet -gij minnaars van het tooneel, mijn beroep op u zal niet vergeefsch zijn geweest, en uit naam van alle tooneelspelers dank ik u er reeds voor. uit den grond van mijn hart". Aan den Stadsschouwbug heeft mevrouw Theo Mann-Bouwmeester gedurende vele jaren roem en glans verschaft. Op deze plaats en op dit oogenblik, wil het gemeentebestuur van Am sterdam door bloemen opnieuw getuigen van zijn bewondering en van zijn dankbaarheid. De wethouder hechtte vervolgens een krans met een lint in de kleuren van het Amsterdam- sche wapen aan de baar. Na wethouder Boekman sprak Theo Frenkel Sr. nog een kort woord. Zeer geroerd getuigde hij van de smartelijke gevoelens, die hem bij het ehengaan van zijn moeder vervullen. Spreker richtte zich met hartelijke woorden van dank tot den heer J. M. Bendien, admi nistrateur van den Stadsschouwburg. Hij ver zocht wethouder Boekman te willen bewerkstel ligen, dat de stad Amsterdam zijn moeder zal eeren, door een straat naar haar te noemen. Ook den beeldhouwer Hildo Krop bracht Frenkel dank. Krop heeft gisteren nog een doo- denmasker van mevrouw Mann gemaakt. Haar beeld zal in den Stadsschouwburg worden ge plaatst. Het vertrek. Na deze indrukwekkende plechtigheid, ge houden in een omgeving van veel licht en een schat van bloemen, als bij een première, zooals de groote doode dit gewild heeft, stelde de stoet zich op. Op het Leidscheplein hadden duizenden be langstellenden zich opgesteld om getuige te zijn van de uitvaart van de actrice. Honderden volgden den stoet, die een oogen blik halt hield bij de firma Hirsch en Cie., te genover den Stadsschouwburg. Van den schouwburg wercf stapvoets gereden, tusschen twee hagen van dicht opeen staand publiek, over de Weteringschans tot bij het Rijksmuseum. In de Jan Luykenstraat hield de stoet even stil voor de vaandels der studenten-organisaties, die daar stonden opgesteld. Zij die den stoet hadden gevolgd bleven hier achter en in snel tempo reden de auto's naar Westerveld. De geheimzinnige duikboot in de Canadeesche wateren. HALIFAX, 21 April. De berichten dat de mysterieuze onderzeeboot binnen drie zee mijlen van de havenbocht van Halifax gezien werd, hebben er toe geleid, dat de Cana deesche oorlogsschepen bevel ontvangen heb ben den ingang der haven door een grcot net af te sluiten. Dit bevel is reeds uitgevoerd. Deze geheimzinnige duikboot, waarvan eerst gemeld werd dat het een Amerikaansch oor logsvaartuig was. hetgeen echter te Wash ington gedementeerd werd. is door een Engelsche vrachtboot in de havenbooht van Halifax waargenomen, terwijl direct daarop twee Canadeesche havenloodsen eveneen? rapporteerden een duikboot gezien te heb ben. Twee Canadeesche torpedojagers en twep mijnenvegers zijn op het oogenblik op zoek naar de geheimzinnige duikboot. (United Press). SCHAAKRUBRIEK WOENSDAG 19 APRIL. PROBLEEM No. 1003. Door een omissie is in het diagram en in den stand der stukken van Probleem No. 1003 een wit Paard op g6 in plaats van op g5 geplaatst. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. ingez. Medj Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Zwaar bewolkt tot betrokken met eenïgen regen, matige aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Westelijke richtingen, iets koeler. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 60 F. 48 F. 54 F. Het gebied van hoogen luchtdruk nam ver der in beteeken is af maar veranderde weinig van p'aats. Nog steeds ligt de kern in de om geving van het Engelsche Kanaal. Het gisteren reeds genoemde storingsfront was hedenmorgen over de Duitsche bocht en brengt eenige lichte regen in Noordwest Duitschland en deed de bewolking in het Noorden van ons land toenemen. Ten Westen van Schotland kwam in dit front een nieuwe storing tot ontwikkeling welke zich waarschijnlijk verder uit zal diepen, op het Westen van de Britsche eilanden was de luchtdruk vrij snel dalende. De depressie welke gisteren ten Oosten van IJsland lag trok naar Noord-Scandinavië en bracht nogal wat regen aan de Noorsche kust, Andanes had 13 m.M. In Scandinavië en in het Oostzeegebied waait een krachtige Noordwestelijke wind, welke koude lucht uit het Poolgebied aan voert en de temperatuur in dit gebied deed dalen. In het overige deel van West-Europa werd het iets warmer, in onze omgeving is de tem peratuur één tot drie graden boven normaal. In Zuid-Frankrijk en Zuidwest-Duitschland waren de ochtendtemperaturen plaatselijk on der normaal tengevolge van de nachtelijke uitstraling (Biarritz —7 gr., Karlsruhe 6 gr., Frankfurt 4 gr.). BAROMETERSTAND Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m 4.17 uur; mm. 16.36 uur. Strand berijdbaar van 9.0014.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST II - HAAKI.EM - TEL 17266 Verzekerde Wagens I Adv mgez Med.t Middelbare Technische School. Als er luchtgevaar zou zijn. De directeur der M.T.S. te Haarlem deelt ons mede: Door B. en W. van Haarlem is aan alle direc teuren en hoofden van scholen verzocht, leer krachten en leerlingen te oefenen in het snel verlaten van het schoolgebouw in geval van nood. Gjsternamiddag is zoo'n oefening gehouden aan de M.T.S. in het Kleverpark, in tegenwoor digheid van den hoofdinspecteur van de recher che, den heer M. Woud. De M.T.S. met haar drie verdiepingen, groote oppervlakte en met ongeveer 45 leeraren en leerlingen, was een dankbaar object voor zulk een oefening, en daarbij is gebleken, dat het geheel schoolgebouw binnen V/2 minuut geheel ontruimd was. Evenwel wordt het op straat brengen van een groot aantal menschen bij luchtaanvallen door onzen Luchtafweerdienst niet bevredigend geacht en daarom wordt naar een andere oplossing gezocht, waarbij de leerlin gen juist in de school gehouden worden. ENGELSCH BEZOEK AAN DE BOLLEN VELDEN Onder auspiciën* van de „National Gardens Guild" brengen honderd Engelsche tuinliefheb- bers op 6 Mei a.s. een bezoek aan de Holland sche bollenvelden bij Lisse en Hillegom. Het gezelschap zal om 1 uur in Haarlem arri- veeren en daar de lunch gebruiken. Van Haar lem wordt naar Amsterdam gereden. Maandag keeren de tuinliefhebbers naar Engeland terug. DE KOSTWINNERSVERGOEDING AAN MILITAIREN Door het bestuur van den Haarlemschen Be stuurders Bond is de aandacht van Burgemees ter en Wethouders in een schrijven gevestigd op den ongewenschten toestand, waarin verschil lende gezinnen van opgeroepen militairen zijn gebracht, door het feit, dat de vorige week aan velen van deze gezinnen geen kostwinnersver goeding werd uitgekeerd, waardoor het gezin zonder inkomsten bleef. Hieronder waren ge zinnen van militairen, die nog kort geleden wa ren opgeroepen, namelijk in de Septemberdagen, zoodat, naar het bestuur meent, met eenige goede wil die basis had aangenomen kunnen worden en toch zeker een voorschot verstrekt had kunnen worden, hetgeen nu niet geschiedde, met de voor de gezinnen onaangename gevolgen. OPENLUCHT SAMENKOMST De Stads Evangelisatie houdt Zaterdagavond een openluchtsamenkomst aan den Raaks bij het Postkantoor. Spreker .is de heer J. F. Snoeks.. UIT DE PERS. DE STATENVERKIEZINGEN. De bladen hebben gisteren hun oordeel ge geven over den uitslag der Prov. Statenver kiezingen en zij zien alle redenen tot ver heugenis. Het Handelsblad (lib.) acht het een bijzonder verheugend teeken, dat de liberalen sinds 1937 hun stemmenaantal met 60 pet. zagen vermeerderen en schrijft dan: „Het is een gezond teeken dat de liberale gedadhte zich juist in dezen tijd weer op richt, ondanks alle schimpscheuten der vogels van diverse pluimage die zoo herhaal delijk haar dood verklaard hebben. De bit tere ervaring van een steeds verder reikende en steeds zwaarder wegende staatsbemoeienis (in al haar verscheidenheden) zal daartoe trouwens het hare wel hebben bijgedragen. En tevens ligt in de liberale stemmenwinst ten opzichte van 1937 een duidelijk teeken van afkeuring in breeden kring voor de noodelooze vernauwing der regeeringsbasis op een oogen blik dat de bindende krachten der natie zoo sterk mogelijk hadden moeten worden samen gesnoerd. Als ook een waarschuwing tegen een politiek van de onverantwoorde sociaal-econo mische avontuurlijkheid". De N. Ro11. Crt. (lib.) is eveneens ver heugd en schrijft: „Hoe meer wij de kunstmatige staatsbe moeiing zich in de practijk zien doorzetten hoe meer de schadelijke gevolgen daarvan voor groepen en enkelingen en voor den economi schen toestand in het algemeen zullen wor den ondervonden, hoe meer de menschen. die om meer dan gerechtvaardigden steun hebben gebedeld, zullen bemerken dat de hun ver schafte staatskrukken niet helpen, des te krachtiger zal de wind worden. dien het liberalisme in zijn zeilen krijgt. Het blad zegt verder: Wat de regeeringscoalitie betreft de drie zoogenaamde positief-Christelijke, kerkelijk" partijen deze hebben van haar krappe meer derheid nog wat zien afbrokkelen. Haar ge zamenlijk stempercentage is van 52.70 eenigs- zins achteruitgegaan tot 52.35, In zeteltal zouden zij bij dezelfde cijfers voor een Tweede Kamerverkiezing van 54 op 52 zijn terugge vallen. In zoover zit er een waarschuwing in om de teugels van protectie, ordening en an dere kunstmatige staatsbemoeiing, die het vrije bedrijfsleven in een keurslijf perste en tot kneveling van' het ïndividueeleinitiatief heeft geleid, niet te strak aan te trekken". De Maasbode (R. K.) verheugt zich over den vooruitgang der R.K.S.P. en over de kracht van de A. R. Partij, die met de R. K. Staatspartij een zoo voornaam deel van de regeeringsverantwoordelij kheid draagt. „Wil men de positie van de anti-rev. partij zuiver zien, dan moeten we haar vergelij ken. niet met de voor haar abnormale cijfers van 1937, maar met de normale van 1935. En den blijkt verheugende winst èn in zetels (7> èn vooral: in percentage. Dat de anti-rev. partij bijna 4 pet. achteruitging met 1937 vergeleken zegt niets; dat zij 1935 met bijna 1.5 pet. overtreft zegt, voor een partij die haar verantwoordelijkheid in moeilijke tijden niet schuwde, zeer veel. Dat geldt ook voor de katholieken en chris- telijk-historischen: ook deze laatsten, en dat is een nieuwe reden tót voldoening, hand haafden zich ruim. Zij wonnen 2 zetels en gingen-in percentage met 1937 vergeleken bijna 2 "2 pet. vooruit. Zij herstelden het toen geleden verlies dubbel en dwars en lieten ook 1935 met bijna een half procent achter zich." De Maasbode zegt verder, dat de verkiezin gen bewezen hebben, dat de huidige regeering het volle vertrouwen des lands geniet, hetgeen nog sterker blijkt door de winst van de Vrij zinnig-Democraten. die partij ter linkerzijde, aldus het blad, welke mede door den sterke ren christelijken inslag dien zij den laatsten tijd vertoont, maar ook in haar politieke en sociale aspiraties wel het dichtst bij het re- geeringsbeleid staat. En de slechts matige winst van de liberalen, zegt het blad dat de cijfers vanWoensdag voortdurend met die van 1935 vergelijkt, stemt in dit verband tevens tot bevrediging. Een lange beschouwing wijdt de Maasbode aan de resultaten van de N.S.B. en conclu deert o.a.: „De N. S. B. is een episode gebleken, die men als afgesloten kan beschouwen, ondanks de stuiptrekkingen, waarop wij vermoedelijk nog wel vergast zullen worden". Alles tezamen, besluit de Maasbode, dat haar artikel als ondertitel gaf: „Het anti-pa - pisme faalt": Een haast over de geheele linie tot groote bevrediging stemmende uitslag, die èn voor de christelijke partijen èn voor de christe lijke regeering een grooten steun en be moediging beteekent. „Het Volk" (soc. dem.) ziet in den ver kiezingsuitslag het bewijs, dat in ons land geen plaats is voor dictatoriaal extremisme. Het blad constateert verder, dat de coalitie vrijwel in tact is gebleven, en zegt dan: „Wij hopen, dat de heeren hierin vooral geen reden zullen zien om zich op de borst te slaan. Want de stembuscijfers leeren toch ook nog wat anders, namelijk, dat meer dan een derde deel van ons volk zich heeft uitge sproken ten gunste van een vooruitstrevend sociaal bewind. In deze machtige volksgroep staat de S.D.A.P. met een stemmenpercen tage van 21.35 onveranderd als een vast ge geven" „De Nederlander" (Ohir. Hist.) schrijft Het is thans wel gebleken, dat het verlies van 1937 niet te wijten was aan een loslaten door groote groepen van ons volk van de christelijk-historische beginselen, maar uit sluitend aan de bijzondere omstandigheden van dat oogenblik, dat was: aan de trek kracht van den minister-ptresident, dr. Colijn, als lijstaanvoerder van de A.R. partij. Het blad kan uit den uitslag van de verkie zingen een critiek op de regeeringspolitiek, op het kabinet als geheel, niet distilleeren. Het Nationale Dagblad (N-S.B.) trekt de volgende conclusie; De politiek der A.R., S.DA.P. en commu nisten heeft in de oogen der kiezers geen aanhang meer gevonden en in hun angst voor het nieuwe, dat toch komen moet en komen zal, hebben zij de kleurlooze midden- staf gezocht, hun stem uitbrengend op die partijen, wier programma's weinig zeggend, wier leuzen ook weinig houvast-gevend waren. De gedetailleerde cijfers leeren volgens het blad, „dat in de groote steden belangrijke ver schuivingen in het stemmen tal van de N.S.B. naar die der arbeiders hebben plaats gehad en dat de boeren uit Overijsel, Drente. Gelder land, de Rijnstreek, de tuinders uit de tuin bouwstreken, alsmede de arbeiders uit Twente en de Drentsche venen zich achter het natio- naal-socialisme hebben geschaard", van vroeg tot laat daartoe draagt in niet geringe mate Uw kleeding bij' Een costuum van vroo- lijk getinte stof en met een pasvorm, waarin U zich „thuis" voelt, draagt U met plezier en doet U Uw bezigheden opgeruimd verrichten. Zulke costuums heeft SCHINDELER voor U gereed han gen in een groote verscheidenheid. En toch is een costuum van SCHINDELER heusch niet duur. Reeds vanaf f 19.50 'n goed costuum. Komt U eens kijken? Het loont beslist de moeite. HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1 b, Tel. 16045, Haarlem Wat Schindeler biedt, Vindt z'n weerga niet! (Adv. ingez. Med.) „De Telegraaf" (neutr.) schrijft: „Onze opvoeding in de Evenredige Vertegenwoordi ging is thans zoover voltooid dat onze meest typische eigenschap, die der eigengereidheid, op verkiezingsgebied feitelijk uitgegroeid is. De partijen der éénspanners hebben geen kans meer. In theorie moge men dat betreuren, in dc practijk hebben zij nooit veel beteekend. Alles tezamen vertoonen deze verkiezingen een beeld van rust en zelfbeheersching, dat wel dadig aandoet in een tijd, die internationaal zoo vol spanning is." „De Standaard" is van meening, dat d eA.-R. Partij recht heeft haar stemmen- cijfer bevredigend te noemen. Het daalde van 665.501 in 1937 op 519.498, maar niemand der onzen heeft gerekend of gehoopt op een cijfer, dat nabij zou komen aan het in 1937 verkregene. Het op de lijsten van onze partij in laatstgenoemd jaar uitgebrachte stemmenaantal was abnormaal hoog. Dit is in confesso. Dat het thans bereikte bevredi gend mag heeten, blijkt hieruit, dat wij in 1935 421.174 stemmen behaalden en nu 519.498. Ons percentage van de geldige stemmen was in 1935 11.3, ditmaal is het 12.63. Het getal anti-revolutionnaire Statenzetels stijgt van 75 op 82 (in 1931 bezette onze partij 81 zetels). Dit resultaat kan te meer tot tevredenheid stemmen, omdat men het bij deze verkiezin gen van vele zijden speciaal op onze partij en haar politiek voorzien had. De beteekenis van het stembusresultaat van Woensdag voor de landspolitiek is, van anti-revolutionnair ge zichtspunt gezien, gunstig, althans zeker niet ongunstig. De pogingen, om ons volk te bren gen tot een veroordeeling van de politiek van het kabinet-Colijn. zijn mislukt. BOND VAN PARTICULIERE CHAUFFEURS NAAR DE UNIE? Naar wij vernemen heeft de afdeeling Haai-- lem van den Nederlandschen Bond van Parti culiere Chauffeurs op haar gehouden vergade ring besloten haar stem op het 7 Mei a.s. te houden Bondscongres te Amsterdam uit te bren gen vóór het fusievoorstel, dat beoogt den Bond binnen zes maanden te doen aansluiten bij de Nederlandsche Unie van den Centralen Bond van Transportarbeiders. BEVERWIJK De eerste verduisteringsproef op komst. Neemt tijdig maatregelen. Het ligt in het voornemen van den gemeen telijken Luchtbeschermingsdienst binnenkort een lichtverduisteringsoefening te houden waarvoor de toestemming aan den Minister van Binnenlandsche Zaken werd gevraagd. Hoewel de voor de bevolking in acht te nemen gedragsregels nog nader zullen worden bekend gemaakt, wordt aan de bevolking reeds thans in overweging gegeven de noodige voor bereidende maatregelen te nemen, o.a. door zich nu reeds in het bezit te stellen van het benoodigde verduisteringspapier of -stof, het geen verkrijgbaar is bij den boekhandel en bij de manufacturers. Autorijders en fietsrijders stellen zich, voor het geval zij op straat moeten zijn, vroegtijdig in het bezit van lichtafschermhoezen. Een mooie concertavond in Luxor. Fred. Leidner als solist. Donderdagavond gaven de onder leiding van den heer p. j, Potgieser staande zang verenigingen „Vox Humana" „Door onthou ding vereenigd" en het Meisjeskoor een ge meenschappelijk concert, in het Luxor Thea ter, dat zich in een flinke belangstelling mocht verheugen. Deze was volkomen ge rechtvaardigd. want Potgieser had voor de sa menstelling van een interessant en op hoog peil staand programma zorg gedragen. Niet alleen, dat een goede keuze uit het repertoire van de koren was gedaan, ook de solistische medewerking aan dit programma kon men zich niet beter wenschen. In de eerste plaats deed de dirigent zich kennen als een vaardig pianosolist, vervolgens liet de bekende Haar- demsche vlolist Fred. Leidner het publiek volop genieten van zijn kunstzinnig spel. Het meisjeskoor van den heer Potgieser zong al heel aardig en vooral „De Mulder" en „Een oud Sprookje" met de zoo lief gezongen soli vielen zeer in den smaak. De heer Leidner vergastte de toehoorders op de Sonate in e-moll van Veracini voor altviool. Wij hebben genoten van het spel van den bekenden Haarlemschen musicus, die ook in onze plaats geen onbekende is. De solist vond in de heer Potgieser een be kwaam en slagvaardig begeleider. Hierna was de beurt van optreden aan de Geheelonthouders-zangverecniging D.O.V. Het zong, de bezetting in aanmerking geno men, met veel verdiensten „Adeste" van De Nobel, „Lente" van Altink. dat voor dit koor wel een wat te zware opgave was. De ..Ont houderszang" lag beter binnen het bereik en dit verdienstelijk geschreven werkje werd dan ook heel goed gezongen. Fred. Leidner süeel- de nu nog met evenveel succes als voor de pauze de sonate in esdur van Joh. Brahms. De zeer mooie pianopartij werd door den heer Potgieser op onberispelijke wijze ver tolkt. Hij deelde dan ook welverdiend in de langdurige bijvalsbetuigingen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2