Nog geen Schoonheidscommissie. DE yTANDVAniGE TINNEN fOLDAAT WAAG UW GEZONDHEID NIET VR.IJDAG 2f JPH T E 1939 HX ARE EM'S DAGBEAD Raad Bloemendaal. Dispensatie verleend voor Chr. School aan Korten Zijlweg. Vergadering van den Raad der gemeente, on der leiding van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den T e x. Afwezig: mevr. Romeyn. De voorzitter deelt mede, dat mevr. F. G. Romeyn-Schols wegens vertrek naar Haar lem, geen deel meer van den Raad kan uitma ken. Haar is namens het gemeentebestuur dank gebracht voor hetgeen zij voor de gemeente heeft verricht De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer F. Lanson, worden onderzocht en in orde bevonden. De wethouder van Sociale Zaken, de heer O u w e h a n d, doet eenige mededeelingen be treffende de voornemens der naar aanleiding van de bekende oproeping van de Koningin te Bloemendaal gevormde Commissie, waarover nog nadere bijzonderheden bekend zullen ge maakt worden. Maandag heeft de Commissie vergaderd en is tot de conclusie gekomen, dat zij zal hebben te geven geestelijke voorlichting, moreele hulp; zij zal zich bezig houden met het geven van steun aan en het openen van pers pectieven voor moedeloozen en personen, die immoreele handelingen verrichten, wijzen op het verkeerde van hun daden. Het geven van finan- cieele hulp ligt niet in de bedoeling: wie hierom vraagt zal naar de daarvoor bestemde lichamen worden verwezen. Inenting tegen diphteritis. Naar aanleiding van het ingekomen verslag betreffende den gezondheidstoestand in de wijk Vogelenzang besluit de Raad op voorstel van B. en W. de kinderen regelmatig tegen diphteritis te doen inenten. Schoonheidscommissie. Aan de orde komt de bespreking van de sa menstelling der Schoonheidscommissie. B. en W. stellen voor, dat deze Commissie zal bestaan uit 3 architecten uit de gemeente Bloe mendaal of omgeving, door B. en W. te benoe men. Ingekomen is een nota van den wethouder van Publieke Werken, den heer Prinsenberg, waarbij deze voorstelt een adviescommissie voor B. en W. voor de hanteering van de welstands bepaling der Bouwverordening in te stellen, be staande uit 3 leden: 2 architecten, door B. en W. te benoemen en den ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht. Ieder half jaar zou een der ar chitect-leden aftreden en door een ander te be noemen lid worden vervangen. De aftredende zou na een half jaar weer benoembaar zijn. Wanneer de wethouder van P. W. deskundige is, zou hij benoembaar zijn tot architect-lid der Commissie. De heer Noorman (S.D.) betoogt dat het zijns inziens voldoende is voor Bloemendaal wanneer de commissie bestaat uit 1 architect, één wethouder en een Inspecteur- van Bouw- en Woningtoezicht. Spr. kon het dus eens zijn met het voorstel van den heer Prinsenberg. De heer Posthumus Meyjes (Lib.) zegt dat er een commissie moet zijn, geheel vrij van de gemeentelijke installatie. Er moet dus geen wethouder in zitten en geen ambtenaar. Spr. steunt het voorstel van B. en W. De heer Schulz (S.D.) vindt een afzonder lijke commissie voor bouwplannen wat groot- scheepsch, waarom spr. zich bij den heer Prin senberg aansluit. De tegenwoordige wethouder is deskundig en behoort in de commissie thuis. De heer R o h 1 i n g (R.-K.) acht den voorge stelden termijn van y2 jaar voor rouleering te kort. De voorzitter zegt dat niet de bedoeling is een Schoonheids-Commissie maar de toevoe ging van een derden adviseur. Wethouder Prinsenberg (R.-K. zou be reid zijn den rouleeringstermijn op één jaar te stellen. Dat de Ambtenaar van Bouwtoezicht in de Commissie zitting heeft, zal in het belang van de gemeente zijn; hij is een bekwaam man, die altijd met veel tact optreedt. De heer Enschedé (Lib.) wil een gewone Schoonheidscommissie, zooals die in zooveel ge meenten bestaan. Over het voorstel van B. en W. dat nu in stem ming wordt gebracht, staken de stemmen. In de volgende vergadering wordt dus op nieuw gestemd. Het Hofje van Stoel. Besloten wordt tot overneming van 10 wonin gen op het Hofje van Stoel. Wegverbreeding. B. en W. stellen voor, langs de Oostzijde der boomen op den Bloemendaalscheweg tusschen de Korte Kleverlaan en de Mollaan een twee den weg aan te leggen en daarvoor een crediet te verleenen van f 5000. Tevens stellen B. en W. yoor de voorgevel- rooilijn ter plaatse te hex-zien. Goedgekeurd. Een Ouderraad. B. en W. stellen voor, te besluiten tot instel ling van een Ouderraad in deze gemeente. Goedgekeurd. Vergrooting gebouw Reddingsbrigade. B. en W. stellen voor, over te gaan tot ver- grootïng van het gebouw der Redidngsbrigade aan het strand en daarvoor een crediet te ver leenen van f 1000, Goedgekeurd. Suppletoire begrootingen. Vastgesteld worden de 3e suppl. begrooting dienstjaar 1939 en de le suppl. begrooting wa terleidingbedrijf 1939. Geen wilde dieren in Bloemendaal. B. en W. stellen den Raad voor de volgende verordening tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening vast te stellen. Het is vei-boden dieren te vervoeren of aan wezig te hebben, welke buiten het Rijk in Europa in het wild voorkomen en voor den mensch ge- vaai-lijk kunnen zijn. (B. en W. of andei*s de burgemeester kunnen onder bepaalde voorwaarden dispensatie verlee nen". Goedgekeurd. Psychiatrisch voor- en nazorg. De Raad stelt definitief vast de 16 Februari 1939 in principe goedgekeurde regeling voor psy chiatrische voor. en nazorg. Ontheffing bebouwings voorschriften. Ontheffing van bepalingen der Bebouwings voorschriften wordt verleend aan: K. L. Moens, voor het bouwen van perceel Rustenburgherweg 28: G. G. P. E. Eger. Bloemendaal. voor het bou wen van een garage bij perceel Acacialaan 1; N. V. Prinsenerve, Bloemendaal, voor het bou wen van vier woonhuizen met één vrijstaande. één aangebouwde garage en twee bergplaatsen aan de Pernambucolaan; N.V. vh. P. J. Voorneveld te Haarlem, voor het bouwen van twee maal drie woonhuizen met vier aangebouwde garages aan de Borskilaan: W. Swart, Haarlem, voor het bouwen van drie woonhuizen met twee aangebouwde garages aan de Borskilaan; M. Dx-ost. Aerdenhout, voor het vergrooten van een keuken en het aanbouwen van een serre aan het perceel Pentislaan 12. Ingekomen is voorts een aanvrage van de N.V. Exploitatie-Maatschappij „Roermondstad", Heemstede, voor- het bebouwen der terreinen ten Zuiden van de Dompvloedslaan. De Commissie voor Publieke Werken stelt voor het vex-kavelingsplan goed te keuren met uitzondering van het terrein aan den Bloemen daalscheweg tusschen de perceelen plaatselijk genummerd 203 en 223, waarvoor een afzonder lijk verzoek om dispensatie is ingediend. B. en W. kunnen zich met dit advies niet ver- eenïgen, omdat het afwijkt van het uitbreidings plan. Verder een aanvrage van de N.V. Exploitatie- Maatschappij „Roermondstad", Heemstede, voor het bouwen van een woonhuis aan den Bloe mendaalscheweg tusschen de perceelen 203 en 223. De Commissie voor Publieke Werken stelt voor de gevraagde dispensatie te verleenen. Inzake de beide laatste aanvragen zal nader advies worden gevraagd van den stedebouw- kundige. De Chr. School aan den Korten Zijlweg. Onder de nagekomen stukken is een verzoek om dispensatie der bebouwingsvoorschriften voor den bouw van een Chr. School aan den Korten Zijlweg. B. en W. stellen voor de gevraagde dispensa tie te verleenen volgens plan B, met uitzonde ring van den bouw van een dubbel woonhuis. De voorzitter zegt, de vergadex-ing van B. en W., waarin deze zaak werd behandeld, niet te hebben kunnen bijwonen. Spr. adviseert nu, te trachten, het terrein tegenover „Vaart en Duin' in handen te krijgen. Voor de school zou ergens anders een terrein, excentrisch gelegen, te krijgen zijn, nl. achter de Julianalaan. Er zal daar op den duur wel „voeding" voor de school gevonden worden. Jhr. Quarles van Ufford (Lib.) meent dat misschien in onderhandeling kan worden getreden met den eigenaar van „Vaart en Duin", om het terrein in kwestie, b.v. voor f 10.000 aan de gemeente te verkoopen, ten einde het mooie uitzicht te behouden. De heer Posthumus Meyjes (Lib.) meent ook, dat het uitzicht wel een offer waax-d is. De heer Van Riessen (A.-R.) zou er prijs op stellen als de dispensatie werd vex-leend. Men late zich niet de wet stellen door Haarlem. De ïon. en tiqui is nist voÜowk fJUIN en W.- GAZONMEST (Adv. Ingez. Med.) school zal het uitzicht niet belemmeren; dat zegt de deskundige, die het rapport maakte, ook. De heer Rohling (R.-K.) wil de dispensa tie verleenen. Het mooiste deel van het uitzicht gaat niet weg, al wordt het geheel er niet mooier op. De heer B o u v y (R.-K,) zal voor de dispen satie stemmen. De heer Hondius (N.-H.) gelooft dat men het Schoolbestuur een terrein moet aanbieden. De heer Schulz (S.D.) zal voor het voor stel van B. en W. stemmen, nu het schoolbe stuur prijs blijft stellen op het terrein aan den Korten Zijlweg. Wethouder Prinsenberg (R.-K.) wijst er op dat een strook van 50 M. beschikbaar blijft en dus blijft ook het uitzicht op de St. Bavo. Wethouder Ouwehand (C.H.) zegt dat een deskundige advies is ingewonnen en dat advies is niet naar den zin van de gemeente Haarlem. Bloemendaal behoeft zich intusschen hier niet aan te storen. Het schoolbestuur heeft getracht alles in rechte bannen te leiden en spr. wil nu de dispensatie verleenen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 2 tegen 12 stemmen. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting. Neem 'n héél ei - 'n versch ei; neem 'n Advocaat van Oud, gemaakt van versch e Nederlandsche eieren. (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Mag een tandarts lachgas aanwenden Donderdagmiddag wend door de. Arrondissementsrechtbank te Haar lem het appèl behandeld van den tandarts S, die door het kantonge recht alhier wegens het gebruik van lachgas voor zijn patiënten tot een geldboete was vex-oordeeld. De officier sloot zich op grond van de verklaringen van dr. T. Hammes uit Amstei'dam, Prof. Dr. N. M. Jo- sephus Jitta uit Den Haag en Dr. J. P. Jansma uit Hilversum aan bij de houding van den kantonrechter, con- cludeerend dat tandax-ts S. een alge meen gevoelloos makend middel heeft aangewend, hetgeen volgens de Wet verboden is. De verdediger mr. v. d. Goot, vroeg vrijspraak op grond van de moti veering dat lachgas gebruikt met de doelstelling als in het onderhavige geval geen aanwending is van een algemeen gevoelloosmak-end middel. De rechtbank zal over 14 dagen des morgens om half 10 uitspraak doen. Het verloop van de zitting was als volgt: Nadat de vei-schillende deskundigen en getui gen hadden verklaard niet terug wenschen te komen op hetgeen ze voor het Kanton gerecht hadden uiteengezet, kreeg Prof. Dr. U, G. Bijl sim hoogleer aar te Utrecht, de gelegenheid voor een toelichting. De deskundige preciseerde dat het aanwen den van een algemeen gevoelloos makend middel door een tandarts oxj de Wet verbo den is. Valt hetgeen tandarts S. heeft ge daan, toediexiing van lachgas, middels een apparaat, onder dit verbod? Ten tijde dat de betx-effende wet in werking trad verstond men onder „Algemeen gevoelloosmakend middel' narcose. Met het toestel in kwestie is het on mogelijk om een narcose toestand te bereiken. De patiënten hebben zelf 'het kapje in de hand en zoodra zij gevoelloos zijxi bezitten zij niet meer het concentratievermogen om het kapje op de neus te houden, en gaan weer door den mond ademen. Ex- treedt dus een automatische corx-ectie op. Gesteld dat het toestel volgens voorschrift behandeld wordt veroorzaakt het gas een toestand van pijnloosheid. Dr. T. Hammes verklaarde dat lachgas algemeen gevoelloos maakt. Bij de menschen die met dit gas behandeld worden, kan nar cose optx-eden. Dr. A. L. J. C. van Hasselt zei het be treffende toestel twee weken gébx-uikt te hebben met goede resultaten. Prof. Dr. N. M. Josephus Jitta, voox-zitter van den Gezendheidsx'aad, achtte lachgas theoretisch een verdoovend middel. Het ajpt- paraat kan weigeren. Bovendien werkt het gas niet plaatselijk en dei-halve kunnen reflexen achter in de keelholte verdwijnen Daardoor reageert de patiënt niet meer met „Kijk eet«", riep de een plotseling uit, „kijk eens, daar ligt. een tinnen soldaatje. Daar kunnen we fijn mee gaan speien. We zullen hem eei-st eens laten zeilen in het water." Van een krant maakten zij een bootje en daarin zetten zij den tinnen soldaat. Voorzichtig werd het bootje in de goot geplaatst en dédr dreef het al weg. De twee jongens liepen er naast en klapten in him handen van pret. Grut nog aan toe! wat een golven in die goot en wat stond er een stroom. Tja, het had dan ook niet voor niets baksteenen geregend. Het papieren bootje danste op en neer en af en toe draaide het als II zich uit, met 't geweer in den arm. Opeens dreef de boot onder een tol in de rondte. Dan dwarrelde het den soldaat voor de oogen. een plank door. Hu, het werd net zoo donker als toen hij in zijn Maar hij bleef standvastig, vertrok geen spier, keek recht voor doos lag „Wat zou er toch met me gebeuren?" dacht hij wanhopig. «Ja, dat is de schuld van het duiveltje. Die heeft het gezegd!" (Wordt vervolgd). ^LS DE NIEREN niet behoorlijk worken. kun* nen verschijnselen optreden als rugpijn, •pit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoord* nachtrust en verlies van kracht. En wel. doordat het bloed dan nlot gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedfiltreerende organen. Laat het zoo ver niet komenvoorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's RugpQn Nieren Pillen. 6lnds Jaren bekend als het dluretisch middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds zulvar. kraohtlö «n leve» gevend blijft. (Adv. Ingez. Med.) hoesten, en derhalve kunnen stoffen in de ademhalingwerktuigen komen. Mr. v. d. Goot (verdediger): Heeft dat be trekking op het toestel, dat tandarts S. ge bruikt? Prof. Jitta: Dat durf ik niet te zeggen. Wel in het algemeen op toestellen, waarmee lachgas wordt toegediend. Dr. T. Wieberdink, chirux-g, noemde het lachgas-toestel geen narcosemiddel. Er wox-dfc vermindei-d pijngevoel mee verkregen. Proe ven hebben bewezen dat terwijl het gas de gewenschte uitwerking heeft een prik in de wang voelbaar blijft. Alleen onder bijzondex-e omstandigheden kan lachgas als narcosemiddel worden ge bruikt. Het gas, zooals tandarts S. het heeft gebruikt, kan niet tot narcose leiden. Het ooel van tandarts S. is niet om den patiënt algemeen gevoelloos te maken, doch om het pijngevoel op te heffen. En dat gelukt met het betx-effende toestel. Dr. J. J.vaiiLuin mex-kte op. dat het mid del lachgas door tandarts S. wordt aangewend met een bepaalde doelstelling. Voor den pa tiënt treedt een automatische correctie op zoodra hij teveel gas zou krijgen. Dr. J. R. Jansma deelde mede dat hij lachgas be schouwt als een algemeen gevoelloos makende stof, welke diepex-e narccses kan verwerken, allen doordat het kapje op de neus wordt ge houden. Officier: Dus ook als er ongelukken ge beuren? Dr. Jansma: Ik kan met dit toestel iemaiTd binnen 5 minuten ter dood brengen". Prof Bylsma: Als u de kap op de neus van den patiënt houdt, doch wanneer de pa tiënt het kapje zelf hanteert, is dat uitgeslo ten. Requisitoir en pleidooi. De officier wilde van de rechtzaal geen kampplaats maken voor verschillende mee rlingen. doch beperkte zich tot de vraag: „Heeft de verdachte de wet overtreden?" Naar aanleiding van de verklaringen van Dr. Hammes, Dr. Jitta en Dr. Jansma, die zeggen dat het lachgas ingeademd wordt in de bloedbanen, op het zenuwcentrum werkt en derhalve een algemeen gevoelloos makend middel is, sloot spr. zich aan bij den kanton rechter. De officier haalde de volgende verge lijking aan, vooropstellend dat elke verge lijking mank gaat: Indien een hotelhouder geen vergxmning heeft voor sterke drank eii de politie doet een inval en ti-eft een gezel schap aan tafel aan, dat zich te goed doet aan whiskey dan is de hotelhouder er niet van af door te zeggen dat de klanten ver schrikkelijk slappe whiskey drinken! En zooals deze whiskey sterke drank blijft, blijft lach gas, ook indien het op goede wijze wordt toe gepast. een algemeen gevoelloos makend middel. De officier vroeg bevestiging van het von nis van den kantonrechter. De verdediger Mx\ v. d. Goot meende dat de wetgever indertijd met algemeen ge- voelloosmakerxde middelen algeheel ge voelloos makende middelen heeft bedoeld. Bij het opstellen der wet is voor de redactie er van geen advies van medische zijde gevraagd. In het algemeen mogen den tandarts alle middelen worden toegestaan, die niet uitdruk kelijk verboden zijn. De tandarts S. wil niet een algemeene gevoelloosheid bij zijn patiën ten bereiken, hij wil bij de menschen het onlustgevoel wegnemen. Dr. Jansma heeft gesproken van een alge meen gevoelloos makende stof. We moeten echter het middel alleen zien in het licht der doelstelling. De Hooge Raad noemt een ge neesmiddel zoo, niet omdat het een bepaalde stof is, maar omdat de doelstelling ervan is om te genezen. Het lachgas, op speciale wijze aangewend, kan algemeene gevoelloosheid veroorzaken. In dat geval wenden we een algemeen gevoel loosmakend middel aan. Door lachgas ver mengd met lucht bereikt men pijnloosheid. Met deze doelstelling gebruikt wendt men derhalve geen algemeen gevoelloosmakend middel aan. Pleiter concludeex-de tot vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 22 APRIL 1939. Progr. I. Jaax-sveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio PTT Nord 9.40: London Regional 10.50; Ned. Brussel 12.05; Keulen 1.20; Deutschland- sender of Diversen 2.50; Keulen 3.20; Ned. Brus sel of Diversen 5.20; Fransch Brussel 5.35; Lon don Regional 6.20: Keulen 6.40; Fransch "Brussel of Diversen 7.35; Keulen 7.50; Ned. Brussel 9.20; Fransch Brussel 9.30; Keulen 10.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Parijs Radio 8.20; Diversen 8 30; London Regional 9.35; Droitwich 10.50; London Regional 1.05; Droitwich 4.20; Pauze 8.45; Straatsburg of Divex-sen 8.50; Droit wich 9.50; Parijs Radio 11.20. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramoofonplatenconcert. Verzoekprogx'amma. AANBESTEDING. Namens het miixisterie van Defensie werd Donderdag te Haarlem aanbesteed: het verven van militaire gebouwen en werken in Den Helder. Het laagst werd ingeschreven door J. J. van Homelen te Boxtel voor 2646. Het vervexi van militaire gebouwen en wer ken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. Laagste inschrijver H. Mens te Noordwijker- hout voor 825. Het verven van militaire gebouwen en werken ten oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder. Loogste inschrijver G. Verlaat te Kamerik (Utrecht) voor 1664. Het vex*ven van militaire gebouwen en wei-ken te Haarlem. Laagste inschrijver A. Breed te Heer Hugowaai'd voor 1312. Het verven van militaire gebouwen en wer ken te Den Oever en op het Kornwerderzand. Laagste inschrijver E. Conradi, Den Oever, voor f 1327.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6