dcUa^eudcsidjd H VOETBAL TEGEN DF BELGEN VRIJDAG 21 SPRIG 1939 HS S RL'EM'S DAGBEAD 13 OVERVEEN Tentoonstelling Luchtbescherming. Opening door den burgemeester Jhr. Mr. C.'J. A. den Tex. De tentoonstelling op het gebied van de lucht bescherming, welke 20, 21 en 22 April in het gebouw Womi wordt gehouden, is Donderdag middag geopend door den burgemeester, Jhr. mr. C. J. den Tex, eere-voorzitter van het Co mité van aanbeveling. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer A. Hiemstra, Commissaris van Politie, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, H. M. Krimp, plaatsverv. hoofd van dezen dienst; de raadsleden Quarles van Ufford, Noorman, Schulz, Bolleman, Posthumus Meyjes. wethou der Ouwehand, J. de Jong, directeur P. W., P. Jongepier, directeur Waterleiding, verschillende leden der Commissie van aanbeveling, bestuurs leden van de Buurtvereeniging Aerdenhout- Bentveld, Ramplaan-kwartier en Overveen, Joh. Meeuwig, commandant van de Brandweer. De heer J. H. Dix, lid der tentoonstellingscom missie sprak een woord van welkom, waarop de burgemeester het woord nam. Het zou vreemd klinken aldus Jhr. den Tex als ik zei dat ik met genoegen de ten toonstelling open. Dit genoegen heeft dan ook alleen betrekking op het initiatief uit de bur gerij voortgekomen, om deze tentoonstelling te organïseeren. De regeeringsmaatregelen zijn gebaseerd op de vrijwillige medewerking der ingezetenen. Spr. kan met voldoening constateeren, dat Overveen de zaak energiek heeft aangepakt en dat 140 personen zich hebben aangemeld voor dienst bij de luchtbeschei-ming. Toch is dit nog niet genoeg en zijn meer me dewerkers noodig voor deze moeilijke, onaan gename, veelomvattende taak. Die taak is noodzakelijk, hoewel velen zich niet kunnen realiseeren de mogelijkheid, dat vreemde vliegmachines hun bomrnenlast over ons rustige, gemoedelijke landje zouden kunnen uitstorten. Maar wij moeten de mogelijkheid aanvaarden en de werkelijkheid onder de oogen zien, ten einde onze gezinnen te beschermen. Wij moeten ons niet schamen een gasmasker aan te schaffen, een schuilplaats in huis of tuin in orde te maken. De burgemeester dankte vervolgens allen, die hun medewerking hebben verleend bij de orga nisatie en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Hierop werd een rondgang gemaakt onder lei ding van ir. J. Wijma, propagandist van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, waarbij deze des kundige toelichting gaf bij de verschillende in zendingen. De tentoonstelling is in 5 groepen ingedeeld, welke een duidelijk overzicht geven van deze materie. 0;a. is een model van een schuilkelder aan wezig. Een huisbrandweerpomp,. de ingrediënten om een brand te bestrijden, een gereedschapskist, een pop in gaskleeding en nog veel meer is op overzichtelijke wijze uitgestald. Verder zijn er inzendingenvan verschillende leveranciers. OUDERAVOND JULIANASCHOOL. Op Donderdag 27 April wordt in de Julianaschool een ouderavond gehouden. De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van een secretaris der oudercommissie wegens ver trek van Dr. J. S. de Boer, een voordracht van den heer J. C%ro over „Angst" en een demonstratie met hèt projectie-apparaat, een geschenk van het schoolfonds aan de school. BLOEMENDAAL De verkiezingen voor den Gemeenteraad. Als datum voor de verkiezingen voor den Ge meenteraad is vastgesteld Woensdag 21 Juni. IN VERKIEZINGSDAGEN. De secretaris van de afdeeling Bloemen- daal van den Vrijz. Dem. Bond schrijft ons: Politieke tegenstanders hebben in de laat ste nachten, voorafgaande aan den verkie zingsdag de borden van den Vrijzinnig De- mocratischen Bond overgeplakt met strooken. waarop een bèleedigenden inhoud was ge drukt, terwijl op twee plaatsen uit tuinen van leden in Overveen de borden werden gesto len. HEEMSTEDE GEVELSTEENEN ONTVREEMD. ,Bij de politie is aangifte gedaan dat in den nacht van 19 April ongeveer vierhonderd kloeke gele gevelsteenen zijn ontvreemd van een bouwwerk aan de Johan Wagenaarlaan. Ieder die inlichtingen kan geven wordt ver zocht zich te melden bij den inspecteur van politie, Raadhuisstraat 27. HAARLEMMERMEER POLDERVERKIEZING. Donderdag had ten Polderhuize te Hoofddorp de verkiezing plaats van een Heemraad en twee Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpol der. ter voorziening in de vacatures ontstaan wegens periodieke aftreding van de heeren J. J. Tiele, A. v. d. Marei Jzn. en Th. v. d. Geest. De uitslag was dat de heer Tiele tot Heem raad en de heeren v. d. Marei en v. d. Geest tot Hoofdingeland bij enkele candidaatstelling ge kozen werden verklaard. GOEDE VANGST. In verband met de arrestatie van de twee verdachten van rijwieldiefstal, is bij het ge zamenlijk onderzoek van gemeente- en rijks politie uit Haarlemmermeer gebleken, dat met de aanhouding van deze personen een goede vangst is gedaan. Vele andere diefstallen zijn daardoor aan het licht gekomen en men heeft beslag kun nen leggen op verschillende gestolen goede ren. Zoo blijkt het, dat de heeren zich ook schuldig hebben gemaakt aan diefstal van negen rijwielen, een partijtje boter, een petro- leumvergasser, een deken, hoofddoeken, schortjes e.d. Hiervan was de boter inmiddels verdwenen De andere goederen zijn in beslag genomen. De verdachten zullen ter beschikking worden ge steld van den Officier van Justitie. EINDSTAND VAN „HET PLATTELAND". De competitiewedstrijd van den schaakbond „Het Platteland" is ten einde, nadat er om de eerste plaatsen heftig was gestreden. De eindstand van de competitie luidt in af deeling A: gesp.gew.gel.verl. voor—teg. pnt. 1. Leimuiden 6 4 2 0 24 —18 5 2. Z.D. en S.C. 6 3 1 2 24 —18 3% 3. Nooitgedacht 6 2 0 4 18 —24 2 4. Tempo 6 1 1 4 18 —24 1% Klasse B: 1. Leimuiden II 6 5 0 1 31 —11 5 2. Tempo II 6 4 0 2 18%—23% 4 3. Z.D, en S.C. II6 1 1 4 17 —25 1% 4. Nooitged. II 6 1 1 4 16 —26 1% Leimuiden kwam dus in beide afdeelingen aan den kop. ZANDVOORT ZANDV. HANDELSVEREENIGING Donderdagavond hield de Zandv. Handels- vereen. in Bodega Mustert een feestelijke bij eenkomst. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat deze avond in de eerste plaats georganiseerd was, om de saamhoorig heid onder de leden van de vereeniging te vergrooten. De heer A. Bakels draaide hierna een paar aardige films die lieten zien met hoeveel succes de reis-actie door den Middenstand in de Zijpe was gevoerd. Ruim 1200 personen gingen daar met de Middenstandsvereeniging een dag op reis en genoten volop. Later draaide de heer Bakels nog een zeer interessante film, die de sinaasappelcultuur in beeld bracht. De liedjes en voordrachten van het trio De Vos hadden veel succes. Engel Paap met zijn band zorgde voor de dansmuziek en droeg zeer veel bij tot de vroo- lijke stemming. Ter afwisseling werd er nog gekiend, waar voor een groot aantal zeer mooie prijzen be schikbaar was. HERDENKINGSAVOND, Donderdagavond werd door den Zandvoort- schen Kring Godsdienstig Leven, afd. van den Ned. Prot. Bond in gebouw Brugstraat 15 het feit herdacht, dat de Kring 15 jaar geleden was opgericht. Na de opening door den voorzitter, den heer A. Elffers, en het gezamenlijk zingen van Ge zang 2, gaf de voorzitter een kort overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen in Den Kring van de oprichting tot heden. Hij schetste de groote moeilijkheden, die zich in de afgeloopen 15 jaren hadden voorgedaan, doch die alle door de eendrachtige samenwerking van de leden waren overwonnen. De heer Pfundt sprak hierna enkele woorden van dank, speciaal tot den heer A. Elffers, die 15 jaar achter elkaar het voorzitterschap heeft waargenomen. Credo Canto onder leiding van Felix de Nobel zong hierna: Houdt gij mijn beide handen! Na de pauze, die werd gebruikt om ver snaperingen rond te dienen, musiceerde de familie Otten op viool, cello en piano en zong mevrouw Sterrenburg. Door den voorzitter was een fonds gesticht tot het plaatsen van een glas-in-lood-raam in het gebouw en achtereenvolgens, kwapien de af gevaardigden van de onderafdelingen om onder woorden van dank en waardeering hun oijdra- gen in dit fonds te storten. Van deze onderafdeelingen noemen we Vrou wenhulp, Credo Canto, de Zondagsschool, de Kring Krans, en de Jeugdgemeenschappenbond. Ook vele anderen traden nog naar voren om het bestuur hun gelukwenschen aan te bieden. Door eenige leden werd hierna een tooneel- stukje opgevoerd. HILLECOM VERGADERING E. H. B. O. Donderdagavond hield de E.H.B.O. en Reddingsbrigade in de Openbare School haar drukbezochte voorjaarsvergadering onder lei ding van den heer J. Paling. Bij de bespreking over de gehouden cursussen werden de uitste kende resultaten daarvan gememoreerd; uit de leden kwam de wensch naar voren om een speciale gascursus te organiseeren. De mo gelijkheid daartoe zal worden onderzocht. Voor het posten langs de wegen gedurende de bloemendagen werd wederom spontaan de medewerking der leden verkregen. Einde Oc tober herdenkt de vereeniging haar 10-jarig bestaan en men was van oordeel dat dit feit niet geheel en al onopgemerkt moest voorbij gaan. Een commissie, bestaande uit de dames D. Asper en M. Klinkenberg en de heeren D Borger. K. Laan (voorzitter) en D. Veen werd benoemd om deze aangelegenheid te bestu- deeren en plannen te beramen. Een initiatief-voorstel van eenige leden in de najaarsvergadering om te bepalen dat bestuursleden die om een of andere reden niet meer gediplomeerd zijn te doen aftre den als zoodanig werd op voorstel van het be stuur met groote meerderheid verworpen. In verband hiermede had het bestuur gemeend in zijn geheel te moeten aftreden. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer J. Paling, met algemeene stemmen herkozen, terwijl ook de dames M. Heemskerk, M. Lommerse en de heeren L. Schoonderbeek en A. J. Stassen werden herko zen. In de plaats van den heer J. van Haas ten, die geen herbenoeming wenschte werd gekozen de heer G. L. van Waveren, terwijl in de plaats van den heer D E. Nieuwenhuis werd benoemd de heer D. Veen Alle gekoze nen aanvaardden hun benoeming. Vele leden gaven zich op voor de oefening der Reddings brigade in het a.s. zwemseizoen, terwijl de ge wone zomer-oefeningen weder op het terrein van „Goed Wonen" zullen worden gehouden. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank voor de prettige besprekingen de vergadering. SANTPOORT ARBEIDERSKOOR „MORGENROOD" Bestaat 20 jaar. Ter herdenking van haar 20-jarig bestaan geeft de gemengde Arbeiders-Zangvereeniging „Morgenrood" op 25 April in „De Weyman" een feestconcert met medewerking van de heeren Peter van Sleen (fluit), W. L. Rijksbaron (viool) en S. Pluister (piano) en het Haagsche Man nenkoor „Zang en Vriendschap", dat evenals „Morgenrood" zelf. onder leiding staat van Meyer Smeer Voor met de afwerking van het muzikale ge deelte een aanvang wordt gemaakt, zal de voor zitter een herdenkingsrede houden. CBR. KLEUTERONDERWIJS Dinsdag 2 Mei houdt de Vereeniging voor Chr. Kleuteronderwijs haar jaarvergadering in de gymnastiekzaal van de school met den Bijbel. Van de bestuursleden zijn aan de beurt van aftreden Mevr. H. de Ridder-Kuyper en de heer Töning, die beiden herkiesbaar zijn. VELSEN De saneering van het Velserbad. De commissie ad hoe, benoemd in de Raads vergadering van 17 Januari jl. met de opdracht, op korten termijn rapport uit te brengen over de mogelijkheid, na afdoende saneering het voortbestaan van de door de N.V. „Velserbad" geëxploiteerde bad- en zweminrichting te ver zekeren, heeft aan deze opdracht voldaan. Het rapport is voor de leden bij de stukken ter inzage gelegd. De in dit rapport voorkomen de financieele gegevens zijn vertrouwelijk. De conclusie van de commissie luidt als volgt: Tot haar leedwezen heeft de commissie voor de moeilijkheden, waarin de N.V. „Velserbad" zich bevindt, geen oplossing kunnen vinden en is zij in hare vergadering van 16 Maart jl. met algemeene stemmen tot de conclusie gekomen: „dat de gemeente, terzake van de door ge noemde N.V. geëxploiteerde bad- en zwemin richting geen enkel financieel risico op zich kan nemen". Verhooging crediet voor luchtbescherming. Niet 1500.maar 4060.is noodig. Voor kosten inzake bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen is op de begroo ting voor 1939 een bedrag uitgetrokken van f 1500. B. en W. achten dit bedrag onder de te genwoordige tijdsomstandigheden niet voldoen de om het hoogst noodzakelijke materiaal aan te schaffen. Mede in verband met een bespre king, gehouden met een vertegenwoordiger v de Regeering, wordt voor het aanschaffen van materiaal meer noodig geacht een bedrag van f 2560. totaal dus f 4060. B. en W. stellen den Raad voor, hun dit ver hoogde crediet toe te staan. IJMUIDEN ÏJmtiider Operette Vereeniging. Première van „In het Witte Paard". Bovengenoemde operette, waarvan tal van populaire liedjes hun weg naar den „volkszang" reeds lang gevonden hebben, voerde de IJ.O.V. Donderdagavond in den Thalia-schouwburg voor een talrijk publiek op. Om die juiste Ober-Bayern-sfeer er in te brengen wordt er van de hoofdpersonen heel wat gevergd. Maar dank zij de medewerking van het echtpaar Roza, die b'ij Varia hun sporen reeds verdiend hebben, evenals de heeren A. H. Holtslag en D. J. Bais en bijgestaan door gerou tineerde krachten der IJ.O.V., als de dames G. Besse, Bep Verwer en de heeren Jac. Glas Jr., Hans Klaasen en H. A. Osendarp Jr. kon die stemming bereikt worden. Onder de eersten, wien lof moet worden toe gezwaaid voor deze*uitvoering, waar uitsluitend geschoolde plaatselijke krachten hun medewer king aan gaven, moeten genoemd worden de di recteur en de regisseur resp. de heeren Leo Pielage en Jean Janssens, de eerste bevelvoe rende over de solisten, het koor en het orkest, de tweede als „de man, die aan de touwtjes trekt* en die dezen avond achter de schermen de stuwende kracht der IJ.O.V. was. In den heer Janssens heeft de vereeniging een uitste kend opvolger gevonden, een man van de prac- tijk met een onder alle omstandigheden zonnig humeur. En dat wil wat zeggen voor een regis seur van een operettevereeniging. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkt: Dirkje RO 53. Vangst; 800 m. haring, 25 m. varia, 260 st. stijve kabeljauw. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) IJmuiden 21 April 1939 (A.N.P.) Tai'bot 54 ct. per K.G. Tong 13673 ct. per K.G. Griet f 2417 per 50 K.G. Kleinschol f 179.50 per 50 K.G. Bot f 9.50—3.20 per 50 K.G. Schar f 61.80 per 50 K.G. Wijting f 6.80—6.50 per 50 K.G. Loggers: KW. 27 f 80, KW. 51 f 840. (Is reeds in een deel eener vorige inlage opgenomen.) „De as wil den vrede". Onze leus is „vrede met rechtvaardigheid", zegt Mussolini. ROME. 20 April (Reuter). Mussolini heeft vanochtend een radiorede gehouden, welke tien minuten duurde, in verband met de ten toonstelling. welke in 1942 te Rome zal wor den gehouden. De rede van Mussolini was zeer kalm en de Duce werd herhaalde malen door toejuichingen van zijn hoorders onderbroken. Hij verklaarde, dat de bewering, dat de as oorlog wil geheel onjuist is. De as wil vrede en samenwerking en daar om is het gemakkelijk de paniekzaaiers tot zwijgen te brengen „Onze leus is .vrede met rechtvaardigheid" De bijeenkomst van vandaag, zoo zeide de Duce verder, is het begin van een groote mo bilisatie. Ik hoop. dat hysterische lieden over de grenzen hierdoor niet verschrikt zullen worden, aangezien het een burgerlijke mobi lisatie van arbeiders is. Met het aanvaarden van de uitnoodiging aee! te nemen aan de ten toonstelling van 1942 hebben vele landen ge toond gelijke vredelievende denkbeelden te hebben als wijzelf Een verschrikkelijke geo grafische pyramide is opgebouwd door men- schen, die niet het minste begrip hebben van de Europeesche zaken" Doelende op de voorstellen van Roosevelt tot een internationale conferentie zeide Mus solini. dat hoe meer menschen deelnemen aan een conferentie, des te minder kans op succes bestaat. Mussolini hield deze rede in de hal van het stadhuis voor de leden van de commissie tot organisatie van de tentoonstelling. Hij deelde nog mede. dat de nieuwe gebouwen de af metingen zullen hebben van den Sint Pieter en het Colliseum. United Press meldtdat Mussolini, toen hij aan de boodschap van Roose velt herinnerde, zeide„Het is absurd om de as-mogendheden op de beklaag denbank te zetten ONZE PLOEG BOEZEMT VERTROUWEN IN ET zou zeker wenscheUjk zijn. dat het bestuur van den K.N.V.B. nu toch eens definitief vaststelde, welke wedstrij den de Belgen als officieele landen- wedstrijden moeten worden beschouwd en daar door een onderdeel van de Nederlandsche voet balgeschiedenis zijn en welke wedstrijden slechts als officieuse of wat men gewoonlijk noemt „vriendschappelijke' wedstrijden zijn te be schouwen. Die „vriendschappelijke" betiteling is niet al tijd toepasselijk, want we hebben wel vriend schappelijke wedstrijden gezien, waarin het zeer onvriendschappelijk toeging en het komt ook wel eens voor, dat in officieele wedstrijden de verhouding in het veld zeer vriendschappelijk is! Het door den heer Hirschman verzorgde „Voetbaljaarboekje" is volgens officieele gege vens bewerkt, we moeten dus wel aannemen, dat de daarin opgegeven lijst van internationale wedstrijden uitsluitend de officieele wedstrijden betreft. Hoewel het officieel orgaan van den K.N.V.B. zich aan deze lijst blijkbaar niet stoort en bij eiken wedstrijd tusschen Nederland en België officieele en officieuse wedstrijden door elkaar haalt, zullen wij ons maar aan de gege vens van het jaarboekje houden. Ik kan dan tevens een aardige bijzonderheid vaststellen en wel deze. dat het 5e doelpunt, dat de Belgen in den jongsten wedstrijd te Antwer pen een 54 overwinning bezorgde, tevens het 100ste doelpunt is. dat de Belgen in officieele landenwedstrijd tegen het Nederlandsche elftal hebben gemaakt. In België heeft men daaraan blijkbaar niet gedacht, wat te begrijpen is, daar men daar een nog veel grooter chaos heeft. Som mige Belgische bladen rekenen zelfs den wed strijd die in 1901 door Celeritas te Antwerpen werd gespeeld tegen een Belgisch elftal de eerste wedstrijd om den Coupe van den Abeele als een officieelen wedstrijd meel Onze ploeg heeft het in de officieele wedstrij den tegen de Belgen tot dusver tot 147 doelpun ten gebracht. Nog 3 en we hebben de derde 50 te pakken! Zou dat a.s. Zondag gebeuren? In ons land hebben de Belgen thans reeds 28 wedstrijden gespeeld, waarvan Nederland er 17 heeft gewonnen en 5 gelijk gespeeld Het Belgi sche succes in deze wedstrijden was dus slechts matig. Nederland heeft in die 28 wedstrijden 88 doelpunten gemaakt, het zag 45 doelpunten te gen zich scoren. Opmerkelijk is de reeks successen van onze ploeg in de iaatste jaren tegen de Belgen in ons '.and. Sedert 7 Mei 1933, toen de Belgen te Am sterdam voor de laatste maal succes hadden ze wonnen toen met 21 werd de Belgische ploeg hier niet minder dan 5 maal geslagen en dat vrijwel steeds met groot verschil. Als ik u echter vertel, dat op 7 Mei 1933 het binnentrio uit onzen aanval bestond uit: Adam. v. d. Broek, Duynhouwer en dat op 11 Maart 1934 de eerste wedstrijd dus van de succes-' volle reeks, dat binnentrio bestond uit: Ven- te, Bakhuys, Smit, dan behoef ik u zeker niet nader uiteen te zetten, waaraan dat merkwaar dige succes was toe te schrijven. Het weder op treden van Bakhuys in den Nederlandschen aanval na zijn van 1929 tot 1933 geduurd heb bende Indische periode, was reeds dadelijk een geweldig succes. Hij drukte zijn stempel op het geheele spel van onzen aanval. Hij maakte zelf eenige prachtige doelpunten, doch hij was ook de man, die op de juiste wijze zijn medespelers m staat wist te stellen om doelpunten te ma ken. Smit en Bakhuys pasten op merkwaardige wijze bij elkaar. Smit was vaak de man, die den bal zoo afge meten precies voor de voeten van Bakhuys kon leggen, dat onze middenvoor maar voor het in trappen had, of. om de eigen woorden van Smit te gebruiken, hij had het geklutste eitje slechts te slikken! Die eerste wedstrijd leverde dan ook een 93 overwinning op. Dat was de wedstrijd, waarin een deel van ons publiek door het geroep: „Tien, tien, tien!" zoo'n onsportieven indruk maakte. Men zal zich de prachtige successen van het trio Vente-Bakhuys-Smit, overigens wel herin neren. Na die 93 op België, volgden 42 te Antwerpen. 54 op Frankrijk, 32 op Zwitser land te Bern en 42 op Zwitserland te Amster dam. Vente speelde hierna eenigen tijd niet mee, doch Bakhuys-Smit zorgden voor verdere triomfen: een 30 te Kopenhagen, een 53 te Dublin, een 61 te Parijs en een 80 op de Belgen te Amsterdam! Er kwamen door ongevallen veranderin gen in het binnentrio. waarvan het gevolg was, dat onze ploeg in 1937 van de Belgen te Ant werpen verloor. Doch toevallig kon een maand later, toen de Belgen te Rotterdam kwamen, het oude binnentrio weer worden opgesteld Het werd een 10 overwinning. En dat was helaas ook het einde van de inter nationale loopbaan van Bakhuys. Zijn sterke voetbalbeenen konden de weelde van het succes en den roem niet dragen. Dit is een somber hoofdstuk uit de geschiedenis van het Neder landsche internationale voetbal, somber voor Bakhuys, maar nog somberder voor hen. die de kruik zoo lang te water hadden laten gaan, tot dat ze barstte en die daarna het oordeel over hem uitspraken. Door eerder in te grijpen, zou men veel hebben kunnen voorkomen. Van het groote trio, dat ons in de laatste jaren zooveel fraaie overwinningen op de Belgen deed behalen, hebben we thans nog Vente cn Smit over, die de kern vormen van een aanval, die de traditie van de laatste jaren succes tegen de Belgen in ons land zal kunnen voortzet ten. De jongste strijd tegen de Belgen, de 45 te Antwerpen, is reeds buitengewoon spannend geweest en het was eer. goed stuk werk van on zen aanval om 4 doelpunten te maken. Het is juist gezien van de Keuzecommissie, deze voor hoede in haar geheel te handhaven voor den wedstrijd op a.s. Zondag. Men mag aannemen, dat ze ook te Amsterdam doelpunten zal weten te maken. Het zwakke punt te Antwerpen was de rest in de ploeg. Dat de Keuzecommissie dat heeft begrepen, blijkt wel uit het feit, dat van de rest slechts 2 spelers, Anderiesen en Caldenhove. zijn gehandhaafd. In de eerste plaats heeft men .•an Male vervangen door Dijkstra, wat men ge rust reeds eerder had kunnen doen. De Zaan dammer heeft zich in verschillende wedstrijden buiten zijn club. op zóó bijzondere wijze onder scheiden ik denk b.v. aan zijn schitterend spel met de Zwaluwen te Charleroi dat hij zich feitelijk in de ploeg heeft gespeeld. Als partner van Caldenhove heeft men Wil- ders van Blauw Wit gekozen. Deze oud-inter nationaal hij speelde reeds 3 maal mee is in den laatsten tijd uitstekend op dreef. Nu Bas Paauwe weer hersteld en in vorm is, heeft men hem natuurlijk weer opgesteld en is Stam voor- loopig weer in de reserve geplaatst Het op stellen van den oud-internationaal Bonsema als linkshalf is een verrassing. Voor het eerst se dert Mei 1932 komt daardoor weer eens een Noordelijk speler in de ploeg. Toevallig was het ook Bonsema, die als de laatste vertegenwoor diger van het Noorden genoteerd staat. Hij speelde toen echter als linksbinnen. Hij is een speler, die het spel door en door kent juist dezer dagen behaalde hij het diploma als oefen- meester van den K.N.V.B.. wat zijn kennis van 't spel voldoende illustreert! zoodat men hem met vertrouwen in het veld zal zien gaan. Het komt mij voor, dat dit Nederlandsche elf tal sterker is dan de ploeg, die te Antwerpen speelde; het zou mij dan ook verwonderen, in dien België een elftal in het veld zou brengen, dat in staat is. onze ploeg een sprekende neder laag toe te brengen. Onder normale omstandigheden lijkt mij onze ploeg sterk genoeg om Zondag ongeslagen te blijven. C. J. GROOTHOFF. HITLER GEHULDIGD OP ZIJN VIJFTIGSTEN VERJAARDAG. BERLIJN, 20 April (D.N.B.-AN.P.) Reeds om middernacht heeft Hitier de eerste geluk wenschen ter gelegenheid van zijn 50sten verjaardag in ontvangst moeten nemen van de tienduizenden, die zich op de Wilhelmplatz hadden verzameld. De Fiihrer verscheen ver scheidene malen op het balkon van de rijks kanselarij en telkens werd hij stormachtig toegejuicht. In den ochtend nam Hitier een zanghulde in ontvangst van de nationaal-socialistische jeugd, waaronder ook deputaties uit Japan, Italië. Spanje en Bulgarije. Om negen uur sloeg Hitier voor de oude rijkskanselarij een défilé gade van de Leib- standarte, SB. en Schupo's. In spreekkoren riep de menigte, die in grooten getale naar de binnenstad was gekomen, steeds weder: „Wij feliciteeren". Na het défilé keerde de Führer naar de rijkskanselarij terug waar hij de gelukwen schen in ontvangst te nemen had van de apostolischen nuntius als deken van 't diplo matieke corps, van de leden der regeering, van den president van het protectoriaat, Haoha, van den Slowaakschen premier Tisso, van vertegenwoordigers van de weermacht onder leiding van Goering, alsmede tal van andere vooraanstaande personen. Voorts ontving de Führer den gouwleider en de regeering van Dantzig. Gouwleider Forster overhandigde hem den eere-bürgër- brief van de vrije stad. Vervolgens begaf Hitier zich op weg om de groote parade van de weermacht gade te slaan. In den „Völklscher Beobachter" publiceert Goering een oproep aan het Duitsche volk, waarin hij Hitier den grootsten Dultscher van alle tijden noemt. Het Italiaansche blad „Messagcro" schrijft dat het Italiaansche volk den Führer ter ge legenheid van diens verjaardag met vreugde nogmaals de verzekering geeft van zijn eer biedige sympathie en zijn warmste wenshenc aanbiedt. Met den groet aan Hitier verklaart Italië zijn volkomen vriendschappelijke soli dariteit met het Duitsche volk Radiorede van Goebbels. Rijksminister Goebbels heeft des avonds een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide dat de naam Adolf Hitler thans voor de ge heel e wereld een politiek program beteekent. Hitier heeft een nieuwe richting aange geven voor de historische ontwikkeling, niet alleen van Duitschland. maar van de geheele wereld. Hij Is in zekeren zin de belangrijkste garant van de nieuwe orde in Europa De kaart van Europa is in groote mate ten gunste van Duitschland veranderd en die verandering heeft zich zonder bloedvergieten voltrokken. Zij wil slechts vrede stichten in een Euro- peesch gebied, waar gevaar voor een Euro- peeschen oorlog bestond. Thans is het Groot-Duitsche rijk in verstrekkenden zin van het woord verwerkelijkt. Het geheele Duitsche volk straft het ge schreeuw der democratie met souvereine ver achting. Het. rijk staat in den schaduw van het Duitsche zwaard. In de nationale veilig heid. die door de weermacht gewaarborgd wordt, bloeien economisch leven, beschaving en volksleven, zoo besloot Goebbels. GEHEIMZINNIGE ONDFRZEEëR GESIGNALEERD. OTTAWA, 29 Apri! (Havas). De Canadee- sche pers bericht uit Halifax, dat kapitein William Latter, commandant van de loods boot van de haven Halifax gisteravond aan de marine-autoriteiten heeft medegedeeld, dat hij in den afgeloopen nacht een gedeeltelijk nnder water varende onderzeeër, welke zijn snelheid opvoerde toen hij de loodsboot passeerde. heeft gezien. Ook de gezagvoerder van het vrachtschip Cornebrook" op weg naar Glasgow, heeft de loodsboot medegedeeld, eveneens den onder zeeër te hebben gezien BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 20 April. Ondertrouwd 19 April: J. C. de Goede en C A. B. van Halteren; L. Oldenhuis en D. S. de Vries; 20 April: J. Jansen en C. Zuidweg; A J. van der Putten en W. C. Uilenbroek. Getrouwd 20 April: J. E. M. Verbeem en C. A. M. de Groot: A. Cassee en M. C. P. van Zijp; P Hanzon en S van der Bent; C. H. Selman en G. van der Beek Bevallen 18 April: C. M. Jacques—Kueter, z.; 19 April: C. M Frenaij—Heesterbeek, z.; T Cornelisse—van den Berg. z.; m Delforge— Hoonhout. z.; 20 April: M. J. J Kamstra— Hagenouw. z.; M. Torque—de Bruijn z. Overleden 19 April- L. P. var. der Waal. 40 J„ Schagchelstraat; B. M. A. van Woerden— Schlatmann, 79 J., Parklaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7