Haarlem's Dagblad verpakte KOFFIE en THEE Een nieuwe ster. Wederom een mislukte Bollen-Zondag. EL iiiiiiiigiiniiiiiiiiiiiiiiiix! Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17130 IHtgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin, 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Maartdag 24 April 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Krachtige Poolsche verklaring nog vóór Hitler's rede? Gebiedende Duitsche eisch zou even gebiedend worden afgewezen LONDEN 24 April (A. N. P.) De correspondent van de „Daily Telegraph" te Warschau meent te weten, dat de Poolsche regeering de wenschelijkheid overweegt om nog voordat Hitier Vrij dag in den Rijksdag zijn rede houdt, een krachtige verklaring af te leggen, dat een gebiedende eiscli tot inlijving van Dantzig bij Duitschland door Polen met een kort en bondig „neen" zou worden beantwoord. Het voornemen van Polen zich met alle tot zijn beschikking staande krachten tegen een wij ziging van den status quo in Dantzig te verzet ten, is langs diplomatieken weg aan Duitschland medegedeeld. Volgens den correspondent zou kortgeleden bij een bestudeering van den toestand in de Vrije Stad gebleken zijn, dat, afgezien van na tionaal socialistische extremisten, die niets te verliezen hebben en nog geen kwart van de be volking uitmaken, geen Dantzigers burgers van het Duitsche rijk wenschen te zijn. De ontwik keling in het Memelgebied sedert de inlijving bij Duitschland hebben een verkoelende werking op hen uitgeoefend. Petroleumbronnen van Zogoe verkocht. Aan Engelsch-Hollandsche maatschappij. BOEDAPEST 24 April. De advocaat van de familie Apponyi, dr. Emmerich Hunyor, ont kent dat ex-koningin Geraldine van Albanië, geboren gravin Apponyi, zooals door de pers was gepubliceerd, filmactrice zou worden. Wel heeft zij een aanbod van die zijde ontvangen, doch zij heeft dat direct van de hand gewezen. Wat de financieele toekomst betreft heeft de moeder van ex-koningin Geraldine de petro leumbronnen, die tot het koninklijk bezit be hoorden, aan een Engelscb-Nederlandsche maatschappij verkocht. Het daarvoor ontvangen geld ligt thans veilig op een Bank te Londen. Ook worden de geruchten als zou ex-koning Zogoe zich naar de Ver. Staten begeven om daar een verdrag af te sluiten door doorgaans goed ingelichten bronnen ontkend. (United Press). Turkscli-Russische onderhande lingen op komst. Potemkin naar Ankara. MOSKOU, 24 April (D.N.B.) Naar ver luidt, zal de plaatsvervangende volkscommis saris van buitenlandsche zaken Potemkin Zich binnenkort naar Ankara begeven. Aan de reis van Potemkin wordt in diplomatieke kringen alhier aanzienlijke beteekenis toege kend. Men meent eruit te moeten opmaken dat op het oogenblik tusschen de Sovjet-Unie en Turkije belangrijke onderhandelingen worden gevoerd. Naar voorts vernomen wordt zal de ambas sadeur te Londen, Maisky, binnen enkele da gen naar zijn standplaats terugkeeren. Belangrijke besluiten van Tokio verwacht. Kabinet vandaag bijeen. TOKIO, 24 April (Havas)Vandaag komt de ministerraad bijeen. De Japansche pers verwacht dat belang rijke besluiten genomen zullen worden in zake de Japansche politiek ten aanzien Europa. In welingelichte kringen meent men, dat het anti-k'ominternverdrag een definitieve versterking zal ondergaan, gegrondvest op de volgende beginselen: 1. Versterking van de verdediging tegen de Sovjets. 2 Het ontzien van de democratieën. 3. Het bewaren van een zekere vrijheid van handelen van Japan in geval van een oorlog in Europa. Jeugdige zwervers doen dienst in hel Chineesclie leger. Het corps der „kleine duivels". SJANGHAI, 24 April (Reuter). Ruim 200.000 rondzwervende Chineesche knapen, van 1116 jaar, hebben zich geschaard bij het vroegere communistische leger, dat de Japan ners in Noord-West China bestrijdt. Te klein om wapenen te dragen, maken zij zich nuttig als hoornblazers, boodschappers, e. d. Zij noe men zichzelf „kleine duivels", hebben hun eigen militaire organisaties en kiezen hun eigen officieren. Zij dragen versleten unifor men, vaak drie maten te groot, en krijgen het zelfde voedsel en soldij als de geregelde man schappen, t.w. een Chineesche dollar per maand. Zij houden er een eerecode op na, gelijk aan die der padvinders en mogen noch rooken noch drinken. Door hun legertraining zijn zij befaamd geworden voor hun geschiktheid om ontberingen te doorstaan. Zij gelden als de be trouwbaarste factoren onder de strijdkrachten en worden door officieren vaak gekozen om als lijfwacht dienst te óo<g& (Een Amerikaansch millionair heeft een sterrenwacht, die hij mdertijd een groot bedrag had geschonken, om teruggave daarvan aangesproken, omdat zij niet heeft voldaan aan de conditie, de eerste nieuw ontdekte ster naar hem te noemen). Die man had aan een sterrenwacht, Een flinke som in geld gegeven, Om op die wijze, naar hij dacht, Een ster te worden bij zijn leven. Een nieuwe ster, naar hem genoemd, Dat zou zijn grootste glorie wezen, Dat maakte hem op slag beroemd, Voor nu en eeuwen nog na deze. Dat was een blijvend monument, Vanzelve stralend en verheven, Het was wel waard, een flinke cent, Voor zulk een prachtig doel te geven Er werd een nieuwe ster ontdekt, Toen zijn zoowaar de astronomen, Bij 't doopen van hun nieuw object, Niet de conditie nagekomen. Hun standpunt luidt in dezen zin: Een mensch kan zich niet zoo maar open, Voor geld een eigen plaatsje in En ook niet aan den hemel koopen. Maar de conditie was gesteld, En indertijd ook aangenomen, Dus eischt de gever, dat zijn geld Nu ook bij hem terug zal komen. De houding van dien millionair, Kan ik niet in het minst waai-deeren, En met d' ontdekkers van de ster, Kan ik oprecht sympathiseeren. De rechtbank echter zocht het recht; Toen zij haar oordeel moest bepalen, Vond zij de afspraak klaar en hecht, De sterrenwacht moet dus betalen. Voor d'astronomen zijn sindsdien, Met dezen zwaren strop te boeken, Veel nieuwe sterretjes te zien, Maar niet de soort, die zij steeds zoeken. P. GASUS. Doodelijk motorongeluk op Leimuiderdijk. Motorrijder over den kop geslagen. Zaterdagavond reed op den Leimuiderdijk in de gemeente Haarlemmermeer de landbou wer de R. uit Leimuiden met zijn motor. Toen hij op een gegeven oogenblik een wielrijder moest passeeren, nam hij de ruimte te gering omdat, er uit de andere richting een vracht auto naderde. Hij scheerde daardoor juist even langs den wielrijder. De R. verloor hierdoor de macht over het stuur en sloeg met zijn motor over den kop. De man kwam noodlottigerwijs juist tegen een meerpaal aan, waardoor hij zoo ernstig werd gewond, dat de dood na eenige minuten intrad. De wielrijder werd ook tegen den grond ge slingerd en liep schaafwonden en een pijnlijke linkerheup op. Na doktersbehandeling kon hij echter huiswaarts keeren. De chauffeur van de vrachtauto, die het on geluk had opgemerkt, waarschuwde terstond den geneesheer te Leimuiden en de politie van Haarlemmermeer. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen en in het lijkenhuisje van Hoofddorp ondergebracht. De Koningin jiaar IJmuideii? Het gerucht gaat dat H.M. de Koningin deze week een bezoek aan IJmuiden zal brengen ter inspectie van de troepen. Het was ons niet mogelijk een officieele be vestiging van dit bericht te krijgen. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A, Haarlem. ROOMBOTER., per pond 74 ets, BAK- en BRAADVET, per pond 38 ets. SLAOLIE, per fl. a 6V2 maatje 45 ets. LIMONADE, per flesch 33 ets, PRUIMEN, per 2 pond 25 ets. LUCIFERS, per pak 4Vi ets, MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. Med^. Regen en winden beletten bezoek aan de bloeiende velden. Reeds Zaterdag was het weer van dien aard, dat de bollenkijkers-in-spé niet den moed hadden om plannen voor den Zondag te ma ken en de optimisten, die gemeend hadden, dat het voor den Zondag nog wel opklaren zou, kregen ongelijk. Regen en wind maakten het verblijf tusschen de open velden alles behalve aangenaam. De eenigen, die toch gegaan zijn, waren de automobilisten en zij, die tevoren reeds eens plaats besproken hadden in een der tallooze autobussen, die op dergelijke dagen rondrit ten maiken door het bollenland. Zij zullen niet teleurgesteld zijn, want de velden waren op hun mooist en men kon nog volop genie ten van de kleurenpracht der narcissen, hya cinten en vroege tulpen. 'Wandelaars en wielrijders ontbraken vrij wel geheel op de wegen langs de velden. Wel waren er telkens groepen deelnemers aan wandelmairschen, die gewoonlijk op deze Zon dagen gehouden worden, maar zij mogen niet onder de gewone bollenkijkers gerangschikt worden. Noordwij k aan Zee en Zandvoort profiteer den nog eenigszins van het stormachtige weer, want vele automobilisten hadden er een om weg voor over om een ritje langs de boule vards te maken en de zee te bewonderen, die dezen Zondagmiddag bijzonder onstuimig was. Onze correspondent te Hillegom schrijft nog: Wederom zijn regen en wind spelbreker ge worden bij het bloeonenfeest dat helaas maar zoo'n korte spanne tijds in de bloembollen streek kan worden gevierd. Wel was het drukker dan de vorige week, maar de gezellige typische drukte die andere jaren een ouderwetsohe Bollen-Zondag ken merkte ontbrak rnu eenmaal. Er waren vrij veel autos, ook in verband met den voetbalwed strijd te Amsterdam, veel Belgische wagens die op hun doorreis ook de bloemibollenvelden „deden". Maar fietsers en wandelaars (niet van de marschen) ontbraken. Ook de electri- sche tram die met versterkt materiaal reed, kon het vervoer gemakkelijk aan en het was maar sporadisch dat wij een vollen wagen za gen. Alleen in de middaguren was eenige verkeersregeling noodzakelijk, maar al heel spoedig waren de politieposten weder inge- getrokken. Voor rondvaarten en uitkijktoren was de belangstelling uit den aard der zaak minimaal. De E.H.B.O. had, gelukkig, niets te doen, de posten langs den weg gingen al vroegtijdig naar huis en te 5 uur werd ook de hoofdpost in het politiebureau gesloten. Ge lukkig is alles nog niet verloren want de tulpen beginnen pas te bloeien, zoodat de komende dagen toch nog veel te genieten zullen geven. Het Haarlemsche Roode Kruis. Werkkrachten gevraagd. De afdeeling Haarlem en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis doet in deze ern stige tijden een dringend beroep op de naas tenliefde en offervaardigheid der burgerij. Het zijn niet alleen verpleegsters die de af deeling voor haar hospitalen noodig heeft, maar ook andere geoefende krachten. Ten eer ste worden voor de in te richten hulp-zieken huizen ervaren administrateurs gezocht. Voldoende geoefende helpsters zijn er even min om de gediplomeerde verpleegsters in hun moeilijke taak te steunen. Tenslotte worden ook vrouwelijke krachten voor huishoudelijke diensten in hulpzieken huizen gevraagd. De cursussen voor helpsters beginnen reeds in Mei a.s. Men wordt verzocht zich schrifte lijk op te geven bij mevrouw Den Tex. Pot- gieterweg 3 te Bloemendaal. Portugeesche president naar Zuid-Af rika. LISSABON 23 April. Medegedeeld wordt, dat president Carmona de uit naam van den Koning door den Zuid-Afrikaanschen gezant gedane uitnoodiging tijdens zijn reis naar Mo zambique in Juni a.s. een bezoek aan de Unie van Zuid-Afrika te brengen, heeft aangenomen. De minister van koloniën, Machado, is uitgenoo- digd om met Carmona mee te komen. De Wereldtentoonstelling te New-York. Opening op 30 April door president Roosevelt. Op 30 April zal de wereldtentoonstelling te New York door president Roosevelt geopend worden, welke gebeurtenis met optochten en andere feestelijkheden gepaard zal gaan. Zoodra de poorten der expositie geopend zijn zullen de carillons in de paviljoens van Neder land, België en Florida weerklinken en aldus een gepaste wijding aan de opening geven. De openingsplechtigheid, die plaats vindt op het „Court of Peace", de „vredeshof", wordt, behalve door delegaties der deelnemen de landen, bijgewoond door de Amerikaansche ministers, parlementsleden en leidende figu ren op het gebied van handel, industrie, weten schap en religie. Zij zal het karakter dragen van een grootsche manifestatie voor den vrede. De Amerikaansche radiostations zullen alle plechtigheden van den openingsdag per radio en televisie uitzenden. Egypte antwoordt op de vragen van Hitier. KAïRO, 24 April (Reuter). Het Egyptische blad „Al Ahram" bericht dat ook Egypte door Duitschland is gevraagd of het zich bedreigd voelt. De Egyptische regeering heeft op deze vragen geantwoord dat zij van te voren niets wist van de boodschap van Roosevelt. Verder heeft zij verklaard dat zij het groot ste belang heeft bij de handhaving van haar onaantastbaarheid en derhalve iedere over eenkomst inzake nonagressie verwelkomt. De nieuwe werkverschaffing te Wijk aan Zee. Een tegenvaller voor de Haarlemmers. Wij hebben reeds medegedeeld, dat een aan tal werkloozen te werk wordt gesteld bij de nieuwe werkverschaffing te Wijk aan Zee, welke door de provincie Noord-Holland wordt uitgevoerd. Dit werk betreft egaliseering van het duingebied. Nu lag het in de bedoeling van de gemeentelijke autoriteiten het vervoer van en naar het werk per autobus te doen plaats vinden, doch hiertegen is bezwaar ge maakt door het Departement. Er is nagegaan, dat de afstand pl.m. 18 K.M. is en alleen bij een afstand van 20 K.M. mag het vervoer op kosten van de gemeente plaats vinden. Dit was voor de betrokkenen een tegenvaller daar zij thans den afstand van twee maal 18 K.M. per dag op de fiets moeten afleggen, waarvoor dan f 1.— per week rijwielvergoe ding wordt verstrekt. Zoodra de winterdienst in werking treedt zal wel van een autobus mogen worden gebruik gemaakt. Overstroomingen in Indië. FAMEKASAN, 24 April. (Aneta-A.N.P.) De plaats Sampang is getroffen door een bui tengewoon hoogen waterstand, tengevolge van bandjirs. In de woonwijken staat het water 1.25 meter hoog. De autoriteiten, onder wie de resident en de regent, bevinden zich ter plaatse. Het algemeen steuncomité voor in- heemsche behoeftigen verleent de eerste hulp. Het verkeer, zoowel per trein als per auto is gestremd. Ook de plaats Pamekasan is gedeel telijk overstroomd. DJOMBANG, 24 April (Aneta-A.N.P.). Tengevolge van zware regens is de dijk van een rivier over een lengte van vier meter weg geslagen. Een dessa staat geheel onder water. Ér is veel schade aangericht. Intusschen is de dijk echter weer hersteld. Aan het groote défilé, dat te Sevilla voor generaal Franco werd gehouden, werd ook deelgenomen door Marokkaansche troepen. Een schoolmiddag met „meester" Koopmans. Toen de heer J. Koopmans eenigen tijd gele den, wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd, afscheid nam als hoofd van de Doopsgezinde school in de Ripperdastraat., heeft hij zich aan elke huldiging onttrokken. Dit was blijkbaar niet naar den zin van ver- scheidenen van zijn oud-leerlingen. Eenigen van hen, en wel speciaal uit de klasse welke de heer Koopmans les gaf bij zijn komst aan de school, hadden daarom het initiatief genomen om te be reiken dat nog eenmaal een schoolmiddag onder meester Koopmans gehouden kon worden. De opzet gelukte, al was het. dan zonder medeweten van den „meester" en Zondagmiddag was een twintigtal van de oudleerlingen in het vroegere klasse-lokaal bijeengekomen. Toen de heer Koopmans door den heer May werd binnengeleid was hij totaal verrast dooi de aanwezigheid van het gezelschap, dat bij na dere beschouwing uit Marietje, Frans, Jan, Suze etc. bleek te bestaan, thans een deel der dames met andere achternamen dan vroeger. Vijf en dertig jaren kunnen veel veranderen. Het leerplan van den middag wei-d den hee: Koopmans overhandigd, zoodat de schoolmiddag een aanvang kon nemen. Na het zingen van een liedje uit den ouden tijd sprak de heer G. Sche pers een herdenkingsrede uit, waarin de prettige omgang van den heer Koopmans met zijn leer lingen en zijn hartelijke vriendschap op tref fende wijze geschetst werden. Juist die liefde voor de leerlingen, die uit de wijze van omgaan met de scholieren bleek, was oorzaak dat eens een middag bij den vroegcren „meester" op de schoolbanken wenschte te zitten. Vervolgens kwamen een vrij opstel, een speel- kwartiertje (ditmaal met thee en taartjes), het bekijken van oude teekeningen, een toespraak door Mevr. M. Beijnema-Zeilmaker en school herinneringen aan de beurt, 't Hoeft geen betoog dat er vaak hartelijk gelachen werd. Als herinnering werd den heer Koopmans het gecalligrafeerde programma van dezen middag aangeboden, verder een fraai Delftsch bord en bloemen. Voor het afscheid nemen werd door al len nog eens een rondgang door het schoolge bouw gemaakt. Van verschillende oud-leerlingen die niet aan wezigtkonden zijn waren brieven en telegram men binnengekomen. Het woord is aan Lord Byron: Tegenspoed is de eerste weg naar de waarheid. Goudsmidswinkel in de hoofdstad geplunderd. Voor ongeveer duizend gulden aan sieraden ontvreemd. AMSTERDAM, 24 April. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit de étalage van een goudsmids winkel in de Eerste Const. Huygens- straat een aantal gouden sieraden deels met briljantjes bezet, ter waarde van ongeveer duizend gulden, on vreemd. Ofschoon voor de étalage het ijzeren luik was gelaten, zijn de daders er in geslaagd het slot, warmede het luik aan den zijkant van het winkelraam aan de buitenzijde was afgesloten, te vernielen en aan dezen kant de ijzeren beletselen te verwijderen. Daarmede was het ergste werk gedaan. De ruit erachter leverde geen groote moeilijkheden op. Het wv. d vakkundig ingedrukt.en de uitge stalde sieraden lagen voor het grijpen. Gouden manchetknoopen, armbanden, pot- looden en oorknoppen en ringen met briljan ten bezet, werden buit gemaakt. De étalage is slechts, tot zoover men van den zijkant uit reiken kon, geplunderd. Doch de ontvreemde sieraden vertegenwoordigen, naar de eigenaar na inventarisatie opgaf, toch reeds een bedrag van duizend gulden. Nieuwe voorzitter van den Volksraad. Mr. J. A. Jonkman benoemd. BUITENZORG, 24 April. (Aneta-A.N.P.). Bij Koninklijk Besluit van 21 April is benoemd tot voorzitter, tevens lid van den Volksraad, voor den verderen duur van de loopende zit ting en voor een volgend tijdperk van vier ja- rem Mr. J. A. Jonkman, thans officier van Justitie te Semarang. De heer Jonkman zal in den loop van deze week naar Buitenzorg ver trekken, teneinde daar beëedigd te worden door den gouverneur-generaal en voor het ein de van deze maand reeds zijn functie aan vaarden. sLK jaar stijgt het aantal Groen tjes in Haarlem's Dagblad. In 1939 zal het waarschijnlijk de 50.000 overschrijden. Werk er aan mee, niet voor ons, maar tot Uw eigen voordeel. KWALITEIT KENMERKT VRAAGT UWEN LEVERANCIER lAdv. Ingez. Med.) HKL)EN 12 PAGINA'S BINNENLAND. Pag- De mogelijkheid tot werkverruiming zal be studeerd worden. 3 De Liberale Staatspartij krijgt in Zuid-Hol land zeven zetels in plaats van zes: de A.R. krijgen er een zetel minder. 3 Hoe de distributie, indien deze mogelijk mocht worden, georganiseerd is. 9 BUITENLAND. i Uit de besprekingen tusschen den ïta- liaanschen en den Joego Slavischen mi nister van buitenlandsche zaken is geble ken dat Joego Slavië weer dichter tol de as-landen is gekomen. 9 Prins regent Paul van Joego-Slavië zal in Mei een bezoek aan Rome brengen. 9 De Engelschc gezant te Berlijn is op zijn post teruggekeerd. 9 De Chineezen hebben de stad Kaifeng her overd. 9 SPORT. De Nederlandsche voetballers winnen van België. 5 en 6 ARTIKELEN, enz. J. B. Schuil: Sai Shoki. li

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1