z"LflBWB Simplex rijwielen, breukvrije voorvork, 4650 VAN DEN BELT Co. DE STANDVASTIGE TINNEN SOLDAAT O 0 MAANDAG 24 APR IC 1939 HS'AREEM'S DAGBEAD 4 Gedachtenisrede van Ds. 4. M. Boeijenga. 25 jaar Gereformeerd predikant. Ds. A. M. Boeijenga hield ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum als gerefor meerd predikant Zondagmorgen in den loop van den dienst in de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht een gedachtenisrede, waarin hij eraan herinnerde dat hij op 26 April 1914 door zijn vader in de Gereformeer de Kerk in Koog Zaandijk bevestigd werd in den dienst des Woords. Spr. wees er op dat hij zelf niet in het mid delpunt der gedachtenisviering wilde komen te staan, aangezien hij niet anders deed dan van Jezus' woorden getuigen, en verzocht de aanwezigen zich ook voor deze gelegenheid onder het Woord van Jezus te scharen, waar Hij in de Openbaringen 22 16de vers de ver kondigers van het Geloof als volgt aanduidt: „Ik Jezus heb mijn engel gezonden om U lieden deze dingen te getuigen in de Gemeente". Van kind af aan, aldus Ds. Boeijenga, heb ik dominee willen worden. Ik gaf me er in mijn prille jeugd nog geen rekenschap van wat of dat eigenlijk beteekende, doch het stond als een axioma voor mij vast. Doch reeds in de oppervlakkige kinderbe geerte heeft Zijn Geest gewerkt. Later heeft dit bewustzijn zich in me verdiept en ben ik een dienstknecht van Jezus geworden voor de verkondiging van het Heilige Evangelie. Christus zelf legt den naam van engel op de verkondigers van Zijn Evangelie, doch eigenlijk vind ik dit een veel te mooien naam voor een zondig menschenkind. Mijn hart roept in diepe overtuiging uit: Die eer is mij te groot. Maar de Heere roept en zendt in Zijn Genade, heeft ook mij Hulp geschonken. Mijn ambtelijk werk is geen vlakke routine geworden. Routine geldt niet voor het ambts werk als engel des Heeren. De Gemeente zegt zoo vlug „Zoo'n dominé schudt het uit zijn mouw". Maar degenen, die dat zeggen, hebben het mis. De moeilijkheden in mijn werk zijn thans bijkans even groot als in het begin. Het werk op mijn studeerkamer levert de moeite op. het verstaan van het Woord Gods. de opbouw van de preek. Daarbij wordt de gees telijke strijd gevoegd. Ge denkt misschien dat een dominee geen strijd des Geloofs kent. doch in feite is deze strijd voor hem sterk en bang. In alle jaren van mijn dienst heb ik den grooten afstand gevoeld tusschen mijn per soon en mijn ambt. Indien ik echter nog eens voor de keuze werd gesteld zou ik weliswaar niet met zulk een oppervlakkigheid als weleer, toch diezelfde keuze van het predikersambt doen. Achtereenvolgens predikte ik in de afge- loopen 25 jaren in Koog Zaandijk, Sassenheim en thans in Haarlem. Mijn eigen wensch had eigenlijk niet anders kunnen zijn dan de ambtelijke weg dien de Heer voor mij gekozen heeft. Hoewel Friesch bloed in mijn aderen vloeit voel ik me in hart en nieren Hollander. In de Zaanstreek en in het bollenland heb ik me thuis gevoeld. En thans is dat het geval in de bloemenstad. De Noord-Hollanders zijn nuch ter, en daardoor hebben ze schijnbaar weinig hart. Doch in de Zaanstreek heb ik veel Gods dienstig medeleven ondervonden, zoodat ik eens tot de uitspraak kwam: „Als ik in Koog- Zaandijk mijn leven zou moeten slijten zou me dat welkom zijn". De plaats Sassenheim, vier maal zoo groot als Koog Zaandijk, wordt beheerscht door tuinbouw en handel. Tientallen mijner Ge meenteleden daar zwierven uit over de geheele wereld. Er wordt in Sassenheim internationaal geleefd. Ik heb daar meer aardrijkskunde ge leerd dan ooit vroeger op de schoolbanken! Doch de schaduwzijde van dat leven was dat de jeugd achter de ouderen aan het paradijs in het buitenland zocht, waardoor het leven oppervlakkig werd. Nochtans was deze om geving belangwekkend en ik zie met blijdschap en dankbaarheid op deze periode terug. En daarna heb ik reeds IOV2 jaar hier in Haarlem met opgewektheid mijn arbeid ver vuld. Ik zeg U gemeente dank voor de liefde en vriendschap, zonder welke ik niet kan werken. De 25 jaren zijn voorbijgegaan a Is een zo merwolk over het grastapijt. Doch het Woord des Heeren is eeuwig. Mijn eigen persoon weg gedacht heb ik 25 jaren het Woord Gods mogen verkondigen, zooals dat ook spreekt uit psalm 89 vers 9. Door de Gemeente werd deze psalm vervol gens gezongen. In den loop van den dienst werden gezongen psalm 103 vers 1, Gezang 20 verzen 3 en 4 en Gezang 3 vers 5. De schrift lezing bestond uit Openbaringen 22 vers 6 tot het einde. OM ONDANKS DE JAREN TOCH "IN VORM" TE BLIJVEN is het onvermijdelijk zoowel de zwaar lijvigheid als het urinezuur in Uw or- Sanisme te bestrijden. Voor dat doel is rodonal het aangewezen middel. Hef verwijdert overtollig vet en zuivert Uw organisme van het urinezuur. Urodonal houdt U jong en veerkrachtig, voorkomt rheumatiek en zwaarlijvigheid en be schermt U tegen vroegtijdige ouder- domsbezwcren. Eiken dag een koffie lepel Urodonal zal ook bij U veel foeds verrichten, ij apothekers en drogisten. 325 (Adv. Ingez. Med.) Het is een product Chatelai PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSClHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 25 APRIL 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. H Hilversum H. Progr. III: Keulen 8.Parijs Radio 10.20, Ned. Brussel 11.35, Keulen 1.20, Diversen 2.20 London Regional 3.Keulen 3.20, Ned. Brus sel 4.20, Fransch Brussel 5.50, Ned. Brussel 6.20, London Regiona; 6.50, Keulen 7.20, Ned. Brussel of Diversen 7.35, Keulen 8.05, Fransch Brussel 8.35. Ned. Brussel 9.20, Keulen 10.20 Progr. IV: Ned. Brusse 18.—, Parijs' Radio 8.20 Radio P.T.T. Nord 8.30. Diversen 8 50. London Regional 9.35, Droitwich 12.05, London Re gional 1.50, Droitwich 2.20, London Regional 3.50, Droitwich 4.20, London Regional 6.- Droitwich 6.20, Danmarks Radio 11.20. Progr. V: 3.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Operaprogramma. 1. Ouverture William Tell, Munn and Fel- tons Works Band. 2. Carmen van Bizei (Verk. Uitvoering) Solisten, koor en orkest van Scala Theater Milaan. 3. Ein Maskenball, H. Schlussnuss. 4 Don Juan, Sopr., bariton en orkest. 8.0012.00 Diversen. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De Ned. Ver. van Huisvrouwen zal haar al gemeene vergadering dit jaar op 26 en 27 April te Hengelo houden in het Verenigingsge bouw van de Gebr. Stork. Het vierde lustrum van den C. B. P. T. T. Feestavond in het gebouw „Sint Bavo". De Centrale Bond van Post-, Tele-graaf- en Telefoonpersoneel bestaat twintig jaar en dit feit is Zaterdagavond gevierd met een feestavond, die plaats had in de groote zaak van het gebouw Sint Bavo. De zaal was voor deze gelegenheid rijkelijk met bloemen ver sierd. hetgeen aan het geheel een extra feeste lijke tint gaf. Over gebrek aan belangstelling viel niet te klagen en toen de voorzitter van de feest commissie. de heer J. J. C. Ophuysen. het openingswoord uitsprak waren alie -plaatsen dan ook vrijwel bezet. De heer Ophuijens sprak een hartelijk woord van welkom tot alle aan wezigen. in het bijzonder tot den directeur van het post- en telegraafkantoor, den heer J. C. Smid. den oud-directeur, den heer J. H. T. Pfaff, den heer H. Freen, lid van het hoofd bestuur van den C B P T T., het afdeelings- bestuur van Haarlem en Alkmaar en gedele geerden der zusterorganisatie. Spreker deed mededeeling van de binnengekomen feli citatie-telegrammen en gaf daarna het woord aan den afdeelingsvoorzitter. den heer W. Flooren. Deze constateerde, dat men hier bij een was als één groote ..postfamilie" en dat men deze bijeenkomst in dat licht diende te zien. Nadat spreker dank had gebracht aan de feestcommissie voor het vele werk. dat zij zich getroost had. wijdde hij eenige woorden aan het bedrijf en de organisatie. Er zijn men- schen geweest, die zich afgevraagd hebben of er wel reden tot feestvieren is. Dat was er volgens spreker zeer zeker, want de C.B.P.T.T. is 111 de twintig jaar van zijn bestaan een on misbare schakel in het bedrijf geworden. Spre ker zeide te hopen, dat diegenen, die nog on georganiseerd „ronddolen" tot de organisatie zouden toetreden en dat zij, die om de een of andere reden den bond den rug hebben toege keerd, hun belang en dat der organisatie zouden inzien en zich opnieuw zouden aan sluiten Ook wekte spreker den leden op zoo veel mogelijk de vergaderingen te bezoeken omdat daar levensbelangen behandeld wor den. De heer Flooren prees de wijze, waarop de hoofden van dienst hun medewerking ver- leenen aan de belangen van het personeel en bracht dank aan den directeur, die altijd be reid is de wenschen van het bestuur aan te hooren en steeds met' rechtvaardigheid op treedt. Na deze beide redevoeringen werd gezamen lijk het bondslied van den C.BP.T.T. gezon gen. Het eigenlijk feestprogramma stond onder leiding van den heer Jack Funny, bij wien deze taak in goede handen was. Jack Funny is een genoegelijk conférencier, die met zijn praatje en liedjes zijn publiek gauw weet te veroveren, hetgeen ook deze avond het geval zal U niel hinderen, mits uw wanden bekleed zijn meiC E L O T E X BMH12Vz m/mJBMi Tel.16035, HAARLEM Klein Heiligland 88,1 (Adv. Ingez. Med.) was. De Amsterdamsche soubrette Nelly Marinée trad als zijn partner op. Zij zong bovendien eenige operetteschlagers, die veel bijval oogstten. Veel succes mocht ook het duo Smink en van Delden zang en imitatie piston boeken. De imitator bleek over een verdienstelijke „blaascapaciteit" te beschik ken. De band „The Rhythm Collegians" zorgde voor vroolijke entr'acte muziek en had een niet gering aandeel in het welslagen van den avond. Natuurlijk vermeldde het programma oo'k de noodige attracties, die nu eenmaal bij een waren feestavond hooren en een extra stimulans voor de vreugde vormen. Nog zij vermeld dat de heer Freen in den loop van den avond een korte feestrede uit sprak. Met dezen feestavond, die met een bal on der leiding van Jack Funny en met muziek van „The Rhythm Collegians" besloten werd heeft de Haarlemsch.1 afdeeling het vierde lustrum van den C.B.P.T.T. op waardige wijze gevierd. Bestuur en leden zullen ongetwijfeld steeds met voldoening aan dezen gedenk- waardigen dag blijven terugdenken. PRIJSVRAAG TOT 1 JULI Fl. 8000.-PRIJZEN (Adv. ingez. Mea.j Tuinbouw en Plantkunde bestaat 60 jaar. De afdeeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde viert haar 60-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit feit heeft de voor zitter, de heer J. L. Bouwer, Zaterdagmiddag kransen gelegd op het graf van wijlen den heer Johs. de Breuk, die van 19041924 voor zitter en later eerelid van de afdeeling was, en van wijlen den heer P. Teunis, die onge veer 40 jaar lang de afdeeling als penning meester heeft gediend. 's Avonds werd in een der zalen van café restaurant Gebr. Brinkmann aan de Groote Markt een feestavond gehouden. De heer J. L. Bouwer heeft dezen avond geopend met een korte herdenkingsrede. Hierin herdacht hij de oprichters van deze afdeeling, die de veertiende afdeeling der maatschappij was, in de eerste plaats den heer J. H. Krelage, van wien het initiatief tot de oprichting uitging en verder de heeren mr. D. Visser van Ha- zerswoude, mr. W. Jager Gerlings, mr. J. B. Muller, A. J. E. Baron van Ittersum te Benne- broek en jhr. J. B. van Merlen te Heemstede Na den heer Bouwer voerde de Rijkstuinbouw- consulent ir. K. V o 1 k e r s z het woord. Spr. verheugde zich er over dat er sinds 1907 nog een afdeeling van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde bestaat, nl. in Bloe- mendaal. De samenwerking tusschen den Rijkstuinbouwconsulent en de afdeeling Haarlem was altijd uitstekend. De afdeeling heeft steeds op intensieve wijze haar taak ver vuld. De heer D. Eveleens Maarse te Aals meer sprak namens het hoofdbestuur. Hij herinnerde aan het werkzaam verleden van de afdeeling, die zich steeds extra-actief heeft getoond. Spr. bood de gelukwenschen van het hoofdbestuur aan. Mr. C. D. v. d. Plaats, voorzitter van de afdeeling Bloemendaal. sprak namens deze afdeeling. Ondanks haar zestig jaren is Haarlem nog altijd vol in haar krachten. Spr. wenschte dat die kracht nog intensief moge groeien. Hij bood namens de afdeeling Bloe mendaal een fraaie bloemenmand aan. De heer C. Sipkes, secretaris van de Bloemistenpatroonsvereeniging, wees op de groote beteekenis van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde voor deze streek. Zonder de Haarlemsche afdeeling zouden de bloemisten hier niet in staat zijn zich een behoorlijk bestaan te verzekeren. Uit dankbaarheid bood de heer Sipkes een bloe menmand aan. De heer G. Post, vice-voorz. van den Ned. Bond van oud-leerlingen afd. Haarlem wees er op dat de verstandhouding met de Kon. Maatschappij in Haarlem altijd zeer goed is geweest. De Ned. Bond schenkt haar daar voor een fraaien beker als wisselprijs. Het bestuur kan over de bestemming van dezen prijs zelf beslissen. De heer Plant wenschen namens de /Adv. ingez. Med.) UTI© m Erg ver zonk hij niet, want een groote visch dacht een lekker hapje te kunnen verorberen en slokte hem meteen naar binnen. O, o, wat was het nu toch donkerDe soldaat toonde echter geen angst. Hij lag languit, met 't geweer in den arm. De visch draalde in het rond en maakte de wonderlijkste bewegingen. Eindelyk bleef hij stil. Toenwas het of er een bliksemstraal door den visch ging, het werd lieht en iemand riep verheugd: „Een tinnen soldaat!" De visoh was gevangen en omdat hij mooi en groot was, had degeen die hem gevangen had, het 't beste geacht naar de markt te Daar had een keukenmeid hem gekocht. 32 De visch was in de keuken terechtgekomen, waar de meid hem J waardigen man, die in de maag van een visch gereisd had, wilde met een mes opensneed. Met twee vingers pakte zij den tinnen ff zien. De soldaat was daar echter niets trots op. Nu werd hij op soldaat op en droeg hem naar de kamer, waai1 iedereen den ïerk- ff tafel gezet en d&érneen maar; het kan toch raar in de wereld loopen (Slot volgt.) (Adv. Ingez. Med.) Coöp. Tuiribouwvereeniging „Eigen Tuin" de jubileercnde afdeeling geluk en bracht dank voor den grooten steun die de vereeniging van haar heeft mogen ondervinden. De heer H. Verkooy, voorzitter van de vereeniging „Ons Buiten" bracht dank voor de vele adiviezen die de vereeniging steeds heeft ontvangen, waardoor ook haar werkloozie leden de vreugde kunnen smaken van een eigen bloemetje te kweeken en dank zij de Haarlemsche afdeeling van de Kon. Maat schappij het zelfs zoover hebben kunnen brengen dat zij thans zelfs op tentoonstellin gen kunnen uitkomen. Tenslotte dankte de heer J. L. Bouwer de vele sprekers met e enenkel woord. Na dit officieele gedeelte voerde het duo Joe en Nelli met veel succes een cabaretpro gramma uit. CREMATIE J. PERSMAN. In tegenwoordigheid van familieleden en vrienden had in het crematorium te Velsen de crematie plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. Persman, oud-ambte naar bij de belastingen alhier, op 80-jarigen leeftijd overleden. Er werd niet gesproken. De organist speelde Andante con moto van Alex Guilmant, een fantasie en bij het dalen van de kist Berceuse van Ludw. Schortte. De heer van Sonsbeek dankte namens de familie voor de belang stelling. PAASCHCOLLECTE BIO-VACANTIEOORD BRACHT f 28.000 OP. Ons wordt medegedeeld, dat de collecte, welke in de Nederlandsche bioscooptheaters tijdens de Paaschweek, ten bate van de stich ting „Bio Vacantieoord" is gehouden heeft op gebracht op enkele guldens na, rond f 28.000 (vorig jaar ruim f 27.000). UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 21 April 1939, is met ingang van 1 Mei 1939 benoemd tot burgemeester der ge meente Grijpskerke; H. U. Bouwman. Bij K. B. van 21 April 1939 is met ingang van 1 Mei 1939 benoemd tot burgemeester der gemeente Meliskerke: A. J. Huijsman. KONINKLIJK NEDERLANDSCH AARDRIJKS KUNDIG GENOOTSCHAP. De heer J. Sibinga Mulder tot eerelid benoemd. Te Amsterdam is de j aarlij ksche algemeene vergadering van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig genootschap gehouden. De jaarverslagen werden onveranderd goedge keurd. Het financieel verslag sluit aan inkom sten en uitgaven met een bedrag van f 20.292.15. In de plaats van de periodiek aftredende be stuursleden dr. P. Tesch. J. Sibinga Mulder, prof. dr. H. J. Lam. J. C. Lamster, prof. dr. E. C. Jul. Mohr, J. A. Mulder, prof. dr. L. Rutten, dr. Am. H. Schepman, prof. ir. W. Schermer- horn, dr. W. van Bemmelen, prof. dr. L. P. Ie Cosquino de Bussy, L. A. C. M. Doorman, prof. dr. B. G. Escher, dr. J. F. Hoekstra en mr. R. E. Kielstra werden gekozen prof. dr. H. Gerth, mej. dr. J. B. L. Hol, ir A. C. de Jongh, J. H. Lager. dr. H. W. C. Moller, W. F. Piek, C. C. F. M. Ie Roux. dr. T. Vink, J. C. M. Warnsinck, ir. Wouter Cool, H. B. Defoer, mr. D. Fock, A. van Hengel. J. J. Kloppert en H. Mulder. Tot leden van het algemeen bestuur werden gekozen de heeren J. A. Nooteboom, dr. H. G. Canegieter, schout bij nacht H. Jolles, P. W. Janssen, C. ter Poorten, prof. dr. G. G. Kloeke en prof. dr. W. N. M. Docters van Leeuwen. De heer J. Sibinga Mulder werd tot eerelid benoemd. PREDIKANTEN GEHEEL-ONTHOUDERS VEREENIGING. In de dagen van de groote predikantenver gadering te Utrecht had daar ook de jaar vergadering plaats van de P. G. O. V. onder leiding van Ds. H. J. Visser van Santpoort. Uit het jaarverslag bleek dat er in het le dental eenige achteruitgang was. In het bestuur werden gekozen de heeren P. Beijer te Overschild, J. F. van Duyne te Slo- terdijk en Dr. A. H. Edelkoort van Amsterdam. Enkele propagandaplannen voor den ko menden winter werden besproken Geschrift- verpreiding en persoonlijk bezoek leenen zich daarvoor het best. Een bestuursvergadering in het najaar zal een en ander nader over wegen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6