Voetbalwedstrijd Nederland. - België Druk bezochte receptie 40 jaar MAANDAG 24 APRIL' '1939 H'A'SEtEM'S DAGBLAD 5 De Burgemeester van Haarlem opent het nationaal concours Zondagmiddag één uur had in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond aan de Tem peliersstraat de officieele opening plaats van het nationale concours, dat deze bond organiseert ter gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan. De voorzitter van den H.K.B., de heer J a c. v an Maris, sprak een kort openingswoord, waarbij hij de talrijke aanwezigen en in het bijzonder Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, welkom heette. De voorzitter stelde het groote verscRil in het licht tusschen het kegelen van vroeger en dat van thans. Vroeger waren kegelavonden niets anders dan „pret-avonden". Thans wordt het kegelen met ernst beoefend. Men kan nu het kegelen met recht sport noemen, waarbij hooge eischen aan het materiaal worden gesteld. Met groote erkentelijkheid gewaagde hij van den grooten steun, die van het eere-comité was on dervonden. Voorts memoreerde hij met dank baarheid het feit, dat dank zij het werk van een viertal leden, in 1924 het fraaie gebouw aan de Tempeliersstraat kon worden betrokken. Verder noemde de Voorzitter nog de namen van drie verdienstelijke leden, wijlen de heeren Bruno Groenewégen, Joh. Jung en M. H. Sliggers, die aan den bond ontvallen zijn. Over het concours deelde de voorzitter mede, dat niet minder dan 85 vijftallen en 83 drietallen hadden ingeschreven. Aan den heer D. Bremer werd het eerelidmaatschap aangeboden. Hierna nam Dr. J. E. baron De Vosvan Steenwijk het woord. Hij wenschte den bond geluk met zijn jubileum en zei onder den indruk te zijn gekomen van de beteekenis van dezen bond. Hartelijke woorden van welkom richtte hij tot de velen, die uit andere plaatsen waren gekomen om aan de wedstrijden deel te nemen; „die hebben een ongezochte gelegenheid om Haarlem met haar bezienswaardigheden eens goed te bekijken", zei spreker. Op humoristische wijze vertelde hij, dat hij zich onbevoegd gevoelde om over kegelen te spreken en dat hij daai-om ook niet bereid was, den eersten bal te werpen. Met den raad aan de deelnemers, zich aan 'de beslissing van de jury te onderwerpen, verklaarde de burgemees ter "het concours voor geopend. Hierna zongen de aanwezigen het Wilhelmus. Aan H.M. de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Vervolgens voerde de heer J. Laarman, secretaris-penningmeester van den Ned. Kegelbond, het woord. Hij bood den burgemeester het herinneringsboek van den N. K. B. aan. Hierna gingen de aanwezigen naar de kegel banen, die met linten waren afgesloten. De burgemeester knipte de linten door, waar na Alkmaar de wedstrijdenreeks opende. DE RECEPTIE. Te midden van de vele bloemstukken heeft het bestuur van den Haarlemschen Kegelbond Zondagmiddag van vier tot vijf uur receptie ge houden. Hoewel een zeer groot aantal personen het bestuur gecomplimenteerd heeft, droeg deze receptie toch een intiem karakter. Alle kop stukken uit de kegelwereld gaven acte de pré- sence; zonder uitzondering hebben zij uiting ge- gegeven van de groote waardeering, die zij heb ben voor het werk van den H.K.B. De voorzitter van den H.K.B.de heer Jac. van Mai'is, antwoordde eiken spreker afzonder lijk. Het is ondoenlijk om de namen van allen, die kwamen feliciteeren op te sommen. Wij wil len slechts vermelden, dat er vertegenwoordi gers waren van het Hoofdbestuur van den Ne- derl. Kegelbond, van nagenoeg alle aangesloten bonden, van de vereenigingen, welke bij den H.K.B. zijn aangesioten, van de Technische Commissie, van de wedstrijdcommissie, alsmede van de Financieele Commissie van den H.K.B. Tal van kegelaars met witte broek en kegel schoenen kwamen hun opwachting maken; ook kwamen vele dames gelukwenschen. De heer D. Bremer Wzn., lid van het eere comité, oudste lid van den H.K.B., oud-kam pioen van Nederland, kampioen van Haarlem, en eerelid van den H.K.B., hield een kernach tige toespraak, waarin hij vooral deed uitkomen, hoezeer hij het werk van het bestuur en in het bijzonder van den heer Van Maris waardeerde. Ook de heer G. F, Heidendaal, het jongste be stuurslid van den H.K.B. bracht in welgekozen woorden tot uitdrukking, van welke groote be teekenis het werk van den H.K.B. is geweest en nog is. Hij noemde het een groote onderscheiding voor den H.K.B., dat de burgemeester het voor zitterschap van het eere-comité heeft aanvaard. Aan het slot van den middag las de heer S. de Jong, secretaris van den H.K.B., de vele inge komen telegrammen' en brieven voor; ook deed hij mededeeling betreffende de ontvangen bloem stukken. Daarna kwam het einde van deze groot- sche huldiging. Met voldoening kan het H.K.B.-bestuur op dezen dag terugzien. ZWEMMEN Ragnliild Hveger verbetert wereldrecord 220 yards. Uit Kopenhagen; Tijdens de wedstrijden te Kopenhagen heeft Ragnhild Hveger het wereld record over 220 yards borstcrawl met vijf secon den verbeterd, door dezen afstand af te leggen in 2 min, 22.6 sec. Het oude record stond op naam van Willy den Ouden, die het met een tijd van 2 min. 27.6 sec. op 5 Mei 1934 te Dundee vestigde. De F.I.N.A. heeft kort geleden het nummer 4 maal 100 yards estafette borstcrawl dames op de wereldlijst geplaatst. Zondag heeft een Deen- sche ploeg haar naam als houdster van het nieuwe wereldrecord laten inschrijven. De ploeg, bestaande uit Kirsten Ove Petersen, Birte Ove Petersen, N. I-I. Jensen en E. Michelsen, legde Zondag den afstand af in 4 min. 8.1 sec. Nederlandsche records erkend. De recordcommissie van den K.N.Z.B. heeft de volgende prestaties als Nederlandsch record erkend; 200 meter schoolslag heeren 2 min. 44.4 sec. gevestigd door H. Smitshuyzen (A.Z.) op 18 Januari 1939 te Kopenhagen. 100 meter schoolslag heeren 1 min. 13.2 sec., gevestigd door H. Smitshuyzen (A.Z.) op 20 Januari 1939 te Kopenhagen. 200 meter borstcrawl heeren 2 min. 15./ sec., gevestigd door D. van der Kuil (Schiedamsche Zwemclub) op 22 Januari 1939 te Odense. 400 meter schoolslag heeren 5 min. 52.3 sec„ gevestigd door H. Smitshuyzen (A.Z.) op 28 Februari 1939 te Amsterdam. 500 meter schoolslag heeren 7 mm. 21.4 sec., gevestigd door H. Smitshuyzen (A.Z.) op -8 Februari 1939 te Amsterdam. Deze verrichting is bij het bestuur van de Z.E.N. ingediend ter erkenning als Europeesch record. 500 meter schoolslag dames 8 mm. 2.2 sec. gevestigd door Jo Waalberg (A.D.Z.) op 28 Fe bruari 1939 te Amsterdam. HONKBAL Om den ^Haarlem''-beker. Haarlem trof het ook dezen Zondag niet met het weer. Het was zóó koud dat E, D. O. na den wedstrijd tegen H. H. C. verzocht, den tweeden wedstrijd uit te stellen. H. H. C. verscheen met vrijwel hetzelfde negental van verleden week, met dit verschil dat Van der Heuvel Reinders weer eens op het eerste honk stand. Nu stond echter Siepel op de werp- plaats en dat was geen versterking. Tegen over twee en twintig spelers heeft hij het slechts tweemaal tot drie slag gebracht. In het veldwerk van H. H. C. werden bovendien geduchte fouten gemaakt. E. D. O. verscheen met talrijke invallers. Daarbij werd KI. Zandstra in de derde innings geblesseerd, wat voor E. D. O. een geduchte ver zwakking beteekende. Van Leeuwen viel voor hem in en Braat ging achtervangen. Het gevolg was dat H. H. C. door middel van doorgeschoten ballen nog aan eenige punten kwam. Schijve naar had als werper meer succes dan Siepel. Deze laatste wist hem echter, evenals Van den Heuvel voor twee honken te slaan. Siepel voeg de daar nog een eenhonkslag aan toe, evenals Hartog, maar daarmee waren de slagprestaties van H. H. C. geëindigd. Schijvenaar nam in de tweede innings wraak door een keurigen homerun te slaan. Verder wist alleen Kelder den bal goed te raken, maar acht spelers kregen vier wijd en hadden dus weinig slagkans. Mede door de fouten in het veldwerk er was er een bij, die drie punten kostte, behaal de E. D. O. in de tweede slagbeurt zeven runs, en daarmee was het duidelijk dat H. H. C. een verloren spel speelde. Toen het uur om was, had E. D. O. drie- en H. H. C. vier maal geslagen en won E. D. O. met 114. Haarlem en E. D. O. hebben dus nu elk één wedstrijd gewonnen; de ontmoeting tusschen deze twee negentallen zal dus moeten beslissen wie den beker een jaar in bezit krijgt. Een drietal, waaraan de Haarlemsche Kegelbond veel te danken heeft gehad, wijlen de heeren (u.l.n.r) Joh. Jung, Bruno Groenewegen en M. H. Sliggers Het was een felle wedstrijd, in sommige stadia zelfs wat al te fel, met een slot, dat erg rommelig was cn zeker een kwartier duurde. Toen waren er twee vermoeide ploegen, waarvan de een de laatste krachten inzette om de zege te bewaren en de andere uiterste pogingen deed. om althans nog een gelijk spel uit het vuur toe Z.K.H. Prins Bernhard woonde den voetbal wedstrijd Nederland België in het Olym pisch Stadion te Am sterdam bij. De vorste lijke toeschouwer op de eeretribune. Links naast den Prins de Belgische gezant en zijn echtgenoote, baron en baronesse Herry. Almetal was dit lang geen overweldigend Nederlandsch elftal, maar het heeft een over winning behaald in een wedstrijd, die langen tijd volkomen open was, een overwinning die, zooals gezegd, niet onverdiend mag genoemd worden, maar wel in extremis bevochten. En wat de Belgische ploeg betreft: alle respect. Een prachtig elftal. Maar die uitstekende voor hoede moet nog beter leeren de kansen uit te buiten. I. De burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, open de Zondag met het doorknippen van een lint het nationaal kegelconcours, dat gehouden wordt ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Haarlemschen Kegelbond. 2. De Haarlemsche Kegelbond vierde Zondag haar 40-jarig bestaan. Hei bestuur tijdens de receptie in de bloe men. V.l.n.r. zittend: S. de Jong, secretaris; J. van Maris, voorzitter; D. Bremer, eerelid, F. H. Proper, pen ningmeester. Staande: A. M. Joustra, tweede voorzitter, F. H. de Bruin, tweede secretaris; J. F. Heidendaal, commissaris; J. C. W. de Paus, tweede penningmeester. P. Voor de zooveelste maal hebben de na tionale voetbalploegen van Nederland en België elkaar in het Olympisch Stadion te Amsterdam bekampt. En laat mij maar direct zeggen: het was geen wedstrijd voor fijnproevers van voetbalkunst. En laat mij maar direct daaraan toevoegen: daar was wel een verontschuldiging voor. Het woei Zondag in den lande nogal straf en Amsterdam maakte daar geen uitzondering op. Het directe gevolg daarvan was, dat 22 spelers in de kom van het Olympisch Stadion behalve met elkaar ook te kampen hadden met valwin den, die den bal af en toe de gekste capriolen lieten maken. Wanneer u behoort tot degenen, die dit Stadion weieens bij flinken wind be zocht hebben, dan weet u, dat een blik op de kwistig opgestelde vlaggen volkomen verward raakt omtrent de windrichting. Ze waaien bij wijze van spreken allen een anderen kant uit. Dit is zooals gezegd, eenerzijds verwarrend, maar anderzijds wijst het op die eerder genoem de valwinden, die op den bodem van den ruimen schotel, dien het Olympisch Stadion vormt, op treden. Hét was een buitengewoon zware opgave, om onder deze omstandigheden knap en zuiver voet bal te spelen. De hulde mag de Belgische ploeg niet onthouden worden, dat zij hierin verreweg het best geslaagd is. De vorige week heeft de aanvoerder van de Belgen verklaard, dat zijn ploeg vol zelfvertrou wen was, omdat zij overtuigd was, de sterkste ploeg te zijn. De wedstrijd' is inmiddels gespeeld en er is dus reden zich af te vragen, of die aan voerder gelijk had. Het antwoord moet ontken nend luiden, want Nederland heeft gewonnen en deze zege is niet behaald door een abnor male gunst van mevrouw Fortuna. Maar als die aanvoerder nu gezegd had, dat de Belgen vol zelfvertrouwen waren, omdat zij de best voet ballende ploeg vormden, dan zou ik hem nu, na die overwinning van Nederland, nog gelijk geven. Want als ik een korte conclusie van dezen NederlandBelgië wedstrijd moet geven, is zij aldus: De Belgen speelden zuiverder voetbal, zij begingen minder fouten, maar zij wisten, zoo als het zoo vaalt gebeurt, deze superioriteit niet in doelpunten, althans niet in voldoende doel punten, om te zetten. Oranje speelde minder goed voetbal, maar slaagde erin, een kans meer te benutten. En eigenlijk is dit al een heel oud liedj e. Het was een vrij opwindende wedstrijd, die de Nederlandsche toeschouwers tenslotte vol komen bevredigde door de zege van de favorie ten, maar het beste voetbal werd vertoond dooi de verliezers, in dien zin dan, dat men het be nutten van kansen niet in aanmerking neemt, wat natuurlijk eigenlijk niet mag, want dit be nutten van kansen is een onvervreemdbaar onderdeel van goed voetbal en zelfs het sluit stuk ervan. De Belgische achterhoede voor de rust, de Bel gische voorhoede in den geheelen wedstrijd maakten een veel gevaarlijker en kundiger in druk dan de overeenkomstige Nederlandsche linies, maar de Nederlandsche voorhoede benutte drie kansen en de Belgische twee en dus won nen de onzen. Voor een Nederlandsche toeschouwer is dat volkomen bevredigend, voor laten we zeggen een Engelschman, die den wedstrijd zag, kan het dat toch niet geweest zijn. Ik zou niet willen beweren dat deze Nederlandsche ploeg onver diend heeft gewonnen, maar wel, dat als zij ver loren had er niet alleen niets op te zeggen zou geweest zijn, maar had moeten worden erkend dat het béste voetbal had gewonnen. Eens te meer is echter bewezen, dat zuiver voetbal al leen nog niet tot de overwinning leidt. slepen. De eerste slaagde, de tweede faalde. En zoo kwam het, dat oranje won, tot groote en begrijpelijke vreugde van 55.000 toeschouwers. Maar in de vreugde van deze overwinning zullen wij moeten toegeven: de Belgen waren een beter gebalanceerde ploeg, die beheerschter en zuiverder speelde. Onzen spelers kan lof-gebracht worden, dat zij zich tot het uiterste gaven en wanneer ik het over lof heb, dan moet ik dien in de eerste plaats toezwaaien aan Anderiesen, die een buitengewone partij speelde en de ziel van zijn elftal was. Dijkstra heeft zich een uit stekend doelverdediger getoond, Caldenhove, Paauwe, Drager en de Harder verdienen extra vermelding. Ook Vente om zijn onvermoeid zwoe gen en zijn twee uitstekende goals. Smit was niet zoo op dreef, als wij hem zoo vaak gezien heb ben, van der Veen deed veel goede dingen, doch kan maar nooit tot schieten komen, Bon- sema viel wat tegen, vooral in uithoudingsver mogen en Wilders raakte den bal veel te dik wijls half, hoewel hij ook meermalen stevig op ruimde.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9