LN/T IN lEIIEKt Kunsfmatinee. Kunstkring Heemstede TENTOONSTELLING Burgemeester Dwaze daad D IN 5 D A "G 25 'A PRI E 1939.. H 'A" A R E E M'S D A G B E A HET TOONEEL Vereeniging voor Huisvrouwen Anny Prins is sinds haar debuut te Haar lem, eenige jaren geleden, opmerkelijk: snel vooruitgegaan. Zij maakte ap mij den eer sten keer min of meer den indruk van een „gamine" met de noodige vrijheid en durf, wel in het bezit van wat talent, maar te on- beheerscht en onevenwichtig om voor voor drachtkunstenares ernstig in aanmerking te komen. Haar stem was klein en droeg niet vodoende en zij verstoorde den indruk van haar voordracht door herhaalde ongemoti veerde rusten en inzinkingen. Hoe is dit alles in enkele jaren veranderd! Haar optreden gistermiddag in het zaaltje van De Leeuwerik voor de Vereeniging van Huis vrouwen was voor mij werkelijk een verras sing. Haar stem is veel voller geworden en draagt nu uitstekend, de articulatie is scher per en wat hoofdzaak is haar voordracht is thans veel toeheerschter en rijper. Nu wij haar gisteren gehoord hebben, durf ik haar zelfs een onzer beste cabaretières te noemen Wie met zoo'n Fransch esprit en élan een chanson als Les Hussards de la Garde weet voor te dragen, zoo geestig en met zulk raak imitatie-vermogen een lied als „Verzeker u!" kan geven hoe kostelijk was dat „Onder de boomen van het Remibrandfaplein", waarbij het was, of wij Phientje de la Mar zagen en hoorden is waarlijk niet de eerste de beste. Uitstekend ook „De juffrouw van de kiosk" een alleraardigste vondst en „De man nequin", beide nummers van zeer goe den hu tóe! En wat was die Duitsche aan kondiging van haar kunstzuster Ro van Hes sen niet een voortreffelijk cabaret-nummer op zich zelf! Zoo hoorden wij het niet betel en geestiger in den tijd, toen het Duitsche cabaret nog in zijn volle fleur was en niet door besluiten van hooger hand geketend werd. Anny Prins is op weg een geheel eigen persoonlijk repertoire te vormen en wij hopen daarom haar spoedig in Haarlem terug te zien. In mej. Ro van Hessen heeft zij een voor treffelijke begeleidster gevonden, wat voor Anny Prins veel waard is, daar zij zich nog ah tijd eenige vrijheden veroorlooft in haar tempi. Maar bij een zoo muzikale begeleidster als Ro van Hessen hindert dat weinig of niet. Ro van Hessen en Anny Prins vormen samen op het podium een twee-eenheid. Van haar muzikaliteit gaf Ro van Hessen ook de bewij zen in de geestige variaties op het bekende „Aan den oever van een snellen Vliet" van Peter van Anrooy en haar eigen parafrases op „Drie kleine kleuters", waarvan vooral de draaiorgeldeun met een valschen toon en de studie van de pas beginnende piano-le erlang- daverend succes hadden. Het muzikale gedeelte van deze kunst- matinee werd verder verzorgd door het eigen orkestje van de Vereeniging voor Huisvrouwen onder leiding van Rie van Eden en het dames koor onder Cor Igesz. Ziekte van eenige leden was ooi-zaak, dat het programma van het orkestje moest worden gewijzigd. De Rosa- mumde-Ouvérture had daar blijkbaar ook onder te lijden, want de uitvoering was slor diger dan wij anders van dit orkestje gewoon zijn. Met de trio-sonate van Boccherini daarentegen namen de dames een volkomen revanche na dezen minder gelukkigen inzet en ook in de begeleiding van het dameskoortje deed het orkestje zich van zijn goede zijde kennen. Het dameskoor heeft onder de geest driftige leiding van Cor Igesz voortreffelijk mooi van klank, fijn van nuanceering en zeer muzikaal gezongen. Een genot vooral waren het frissche oud-Hollandsche „Helpt nu u zelf" uit het Geuzenliedboek en het niet minder mooie Meylied. Ook de Duitsche Dansen van Schubert waarom werden die op Franschen tekst gezongen? troffen door de geacheveerde uitvoering. Het is bewonde renswaardig wat Cor Igesz in betrekkelijk korten tijd van dit dameskoor heeft gemaakt. De middag was geopend met een toespraak van de voorzitster, mevrouw J. L. V. Visser— Brutel de la Rivière, waarin de diepe ernst van dezen somberen, angsfcigen tijd wel heel sterk doorklonk. Maar hoe ernstig deze tijd oc<k voor de vrouwen moge zijn, er is één troost, zoo zeide mevrouw. Visser aan het slot van haar met groote aandacht gevolgde rede:het kruis kan een schaduw werpen, om dat 't in het Jicht staat. Aan die gedachten moesten wij ons vasthouden bij het ingaan van den zomer, die komende was. Het zaaltje van De Leeuwerik was on danks het slechte weer stampvol en het succes der uitvoerenden was zeer groot. J. B. SCHUIL. MUZIEK De Kunstkring Heemstede heeft aan zijn reeks ledenavonden een extra-avond toegevoegd en Felix de Nobel, het Aerdenhoutsche Vrouwen koor benevens de solisten Annie Hermes en Kees Smulders hebben dien tot een zeer be- langwekkenden en in menig opzicht schoonen gemaakt, niet alleen wat de artistieke verrich tingen zelve, maar ook wat de keuze der uitge voerde werken betreft. De energie en de speurzin van Felix de Nobel zijn reeds bij menige uitvoering, waar hij hetzij als solist, hetzij als dirigent optrad, overtuigend gebleken. De kennismaking met tal van nieuwe of van althans tot dusver weinig bekende wer ken danken we daaraan. In dit verband wil ik even herinneren aan het Concertstuk voor piano en orkest, dat hij in samenwerking met het H. O. V.-orkest introduceerde en aan de vele premières, die sinds hij 't leiderschap van Steen- man's Orkest had op de programma's der j'aar- lijksche uitvoeringen van dit ensemble voor kwamen. En zoo was het programma van Maandag avond ook weer een aaneenschakeling van nieuwe vondsten. Of die zich alle een duurzame plaats zullen kunnen verwerven, waag ik te betwijfelen. Het specimen van Badings' verklan- king van een oud-Nederlandsch gedichtje bleek voor vele toehoorders zoo weinig genietbaar, dat ze over het vervallen van het tweede nauwe lijks spijt gevoelden. Maar de vertolking van Schubert's „Stand- chen", op. 135, schonk een en al genieting; hoe simpel ook in den aanvang de beurtz.ang van altsolo en. vrouwenkoor scheen, het. groeide to, een schoone samenwerking dier beide factoren met het door den dirigent bespeelde klavier als bindende kracht. De koorwerkjes „Ave Maria" en „Die Engel und die Hirten" van Zoltan Kodaly gaven even eens zeer mooie indrukken. Deze krachtige, expressieve, door en door gezonde muziek werd door het a capella zingende koortje klankschoon en op een kleine uitzondering na zuiver van intonatie gezongen. Bijzonder treffend klonk de zachte overgang naar A gr. t. aan het slot van het „Ave Maria". In de „Vier Spaansche Volksliederen" van Nin komt het nationale element der Spaansche muziek duidelijk tot uiting, zonder echter te vervallen in de vermoeiende en vaak wat op dringerig schijnende herhalingen, die in de wer ken van sommige Spaansche componisten voor komen. Mij persoonlijk voldeden de eerste twee, „Castéllana" en „Catalana" het meest. In „Cal- lega" en „Asturiana" schijnt de koorzetting wat minder doorzichtig; maar toch schonk in het begin van „Callega" de sonore klankkleur dei- alten een zeer bijzondere genieting. Het klavier heeft in deze werkjes een belangrijke party. Nog veel belangrijker is de klavierpartij in de reeks, die janacek's verklanking van „Das Tagebuch eines Verschollenen" vormt. In on ophoudelijke wisseling, nu eens eruptief, dan weer contemplatief, soms met virtuoze figuren omspelend, soms inleidend, voegt het klavier zich bij de zangstemmen. Maar voor een volle dige waardeering dezer muziek ontbrak ons de gedrukte tekst. Weliswaar declameerde Harry van Oss dien vóór de uitvoering, maar deze „declamatie" had meer van een voorlezing a prima vista: zij miste elk spoor van uitdruk kingskracht en was bovendien te zacht en te onduidelijk om achter in de zaal verstaan te worden. Zij die daar zaten bleven dus aange wezen op de tekstuitspraak der vocale vertol- kenden en deze was nu wel betrekkelijk goed maar kon toch niet alles begrijpelijk maken. Dit neemt niet weg dat we van den zang van den tenor Kees Smulders veel hebben kunnen ge nieten. Een mooie stem en een levendig tempe rament werkten hier samen om het werk ook als absolute muziek genietbaar te maken, en van den zang van Annie Hermes mag men hetzelfde getuigen, al had de alt niet zoo'n omvangrijke partij als de tenor. Zeer geheimzinnig klonken de stemmen van het onzichtbaar opgestelde vrouwenkoorensemble, waarbij ook een oogen- blik een mooie solosopraan de aandacht trok. Felix de Nobel speelde de groote en moeilijke klavierpartij voortreffelijk. Er was dus reden genoeg om dit werk van Janacek met groote belangstelling te volgen. Toch scheen het te lang, maar dit kan wel juist door het reeds genoemde ontbreken van den tekst veroorzaakt zijn. Laten we dus hopen op een herhaling „met tekst". Efen vrij groot auditorium was bij dezen bui tengewonen avond van den Kunstkring Heem stede aanwezig. K. DE JONG. SCHILDERKUNST. De Onafhankelijker!. Stedelijk Museum Amsterdam. Met een kort speechje van voorzitter Max is de tentoonstelling der Onafhankelijken verleden week geopend in tegenwoordigheid van zeer vele inzenders met hun dames, van autoriteiten en belangstellende kunstvrienden. Ruim twee- en-een half honderd werken vragen onze aan dacht, voor enkele' dozijnen geldt, dat ze daarop recht hebben. Een te klein percentage is dat niet, als men bedenkt, dat men op exposities der On- afhankelijken liefst naar" onbekende en belofte afleggende schilders rondkijkt, omdat juist in die omgeving de nog onbekenden een kans krijgen. Zoo weet ik, bijvoorbeeld, niets van Hans Bolte behalve dat ik zijn hier geëxposeerd zelfpor tretje heel mooi vind en met genoegen zijn ro mantische schilderwijs daarin waardeeren kan. Zoo lijkt mij ook het Stadsgezicht van Neubur- ger een eigen kant te- hebben, die een belofte in houdt en kunnen mij de Fransche stadsgezichten van den Amsterdammer Groeneveld niet te verwarren met zijn Haarlemschen collega zeer wel interesseeren. Den schilder Homberg kende ik uit zijn luchtig blonde litho's van ba dende, liggende en rustende vrouwen; die zelfde qualiteiten van een charmeerende materiaal- beheersching zijn in het kleine schilderij eener „Baadster" te genieten. Bob Buys is één der jongeren die op deze exposities al eens eerder mijn aandacht trok: zijn „Stadsgezicht met Sneeuw" doet dat thans opnieuw. Van Raymond Kimpe heb ik al eenige jaren groote verwach tingen gehad; of de „Matroos" en de „Clown", twee groote doeken die hij hier exposeert aan die verwachtingen beantwoorden? Ik durf het noch te ontkennen, noch te bevestigen. Het is on getwijfeld werk van een artist die veel in zijn mars voert en veel in zijn macht heeft en toch had ik een ontwikkeling verwacht die naast de kracht van expressie meer bezonkenheid, meer verfijning in de kleur zou produceeren. Zijn jeugdwerk deed dat vermoeden en had feitelijk een distinctie, die bij zijn overgang van Vlaam tot Zeeuw stil-aan versomberde. Toch een artist waarmee te rekenen blijft. Van Coen van Oven blijft een mooi geteekend portret te memoree- ren. Een groot figuurstuk van Maks: drie vrou wen en twee mannen in een tuin, beheerscht de hoofdwand der eerezaal: forsch werk als immer, dat juist in een groote ruimte tot zijn recht komt. Mevrouw Reuchlin-Lucax-die zond uit Parijs een geschilderd portret van den oud-Haarlem mer Conrad Kiclcert, knap van peinture, en on zen beroemden landgenoot de expressie ver- leenend van een somberen grande van Spanje, uit den tijd der Inquisitie. Met den keten van het Gulden Vlies erbij zou de gelijkenis compleet zijn. De schilders uit Haarlem en haar omgeving zijn op deze show noch talrijk noch opvallend vertegenwoordigd. Boot zond behalve een naakt figuur een geteekend portretje van een heer, dat, zoo men het in de groote massa opmerkt, bij blijft door een wel boeiende behandeling. Arens zond twee landschappen die minder in het oog springen dan zijn voorstellingen met figuur of portret gemeenlijk door hun knappe handigheid doen. Hendrik de Vries (Santpoort) stuurde een bloemstuk en een boschgezicht, dingen met fijne intenties, doch in het bosehgezicht een weinig wattig van vormgeving. Albert Loots (Over- veen) komt hier met een stilleven en (vooral) met een kinderportret heel goed voor den dag: pittige dingen die men niet onopgemerkt voorbij loopt. Prettig was het van een oud-stadgenoote, Jo Kruyder-Bouman, een stilleven te vinden dat rustig-fijne qualiteiten in kleur en vorm bezit en niet geforceerd aandoet. Een ander oud-Haar lemmer, Otto de Kat, stuurde twee werken die kort geleden nog in Haarlem geëxposeerd waren. J. H. DE BOIS. WOENSDAG GEEN VISCHDÏSTRIBTTTIE. Wegens te geringcn aanvoer, zal op,Woensdag 26 April a.s., geen gebakken visch, ten behoeve van werkloozen en armlastigen worden ge distribueerd. (Adv. Ingez. Med.) speelde voor eigen rechter Gast tot bloedens toe afgeranseld Zonderlinge geschiedenis te Heesch Ten huize van den burgemeester van Heesch (N.B.), den heer J. W. Offermans, heeft zich Zondagavond volgens het Algem. Hbld. een voorloopig nog zeer duistere gebeurte nis afgespeeld, waarbij de gemeente-ontvan ger van Halfweg, de 34-jarige heer J. van Zuylen, gehuwd en vader van vijf kinderen, zwaar werd gewond. De heer Van Zuylen is tot ongeveer zeven jaren geleden gemeente-ontvanger van Heesch geweest, waarna hij in dezelfde functie te Halfweg werd benoemd. Men zal zich wellicht herinneren dat het in dien tijd in de gemeenteraadsvergaderingen van Heesch vaak zeer heftig toe ging, en tal van grove beschuldigingen werden geuit aan het adres van onderscheidene gemeentelijke functionarissen, o.a. ook van den burgemees ter. Ook de verhouding tussehen den burge meester en den ontvanger liet toen veel te wenschen over. De laatste jaren was het in- tusschen in de gemeente wat rustiger gewor den. Eenigen tijd geleden nu werd de heer Van Zuylen te Halfweg opgebeld door burge meester Offermans, die hem zeide dat hij wel eens besprekingen met hem wilde hebben. De heer Van Zuylen zegde toen toe, dat hij, in dien hij in Noord-Brabant kwam, den burge meester zou bezoeken. Zondagavond bevond hij zich op bezoek bij zijn ouders te Nuland en telefonisch stelde hij zich in verbinding met burgemeester Offermans. Er werd afgespro ken, dat de heer Van Zuylen zich des avonds naar de woning van den burgemeester zou begeven, Dit geschiedde inderdaad, maar na geruïmen tijd is de heer Van Zuylen hevig bloedend en zwaar gewond, bij zijn ouders teruggekeerd, waarhij vertelde, dat hij door burgemeester Offermans met een stok zwaar was mishandeld. Volgens de lezing, die de familie Van Zuylen van het voorgevallene geeft, zou de burge meester, toen de ontvanger binnen was geko men, hem hebben beschuldigd van het plegen van malversaties tijdens zijn ontvangerschap van Heesch. De heer Van Zuylen zou daarop verontwaardigd hebben geantwoord, dat hij niet gekomen was om dergelijke ongerijmde beschuldigingen aan te hooren, waarop hij den burgemeester had verzocht hem te laten gaan. De burgemeester zou dat hebben ge weigerd zeggende: „Je bent mijn arrestant". Toen de heer Van Zuylen daartegen protes teerde en trachtte de woning te verlaten, zou de burgemeester hem met een stok hevig heb ben afgeranseld, waarbij bloedende wonden en tal van kneuzingen zijn ontstaan. Ten slotte slaagde de heer Van Zuylen er toch in te ontkomen, waarna hij zich heeft laten ver binden door dr. Bouman uit Nistelrode, die het aanvankelijk ongewenscht vond, dat hij naar Halfweg werd vervoerd, omdat hij den toe stand van den gewonde vrij bedenkelijk acht te. Maandagmiddag echter had de genees heer daar geen bezwaar meer tegen; daarna is de heer Van Zuylen naar Halfweg ge bracht, waar hij thans thuis verpleegd wordt. Zondagavond nog heeft de heer Van Zuylen een klacht over het gebeurde bij de Kon. Marechaussee te Geffen ingedïenr, die thans de zaak in onderzoek heeft. De burgemeester van Heesch, naar de toedracht van het ge beurde gevraagd, verklaarde ons daaromtrent geen mededeelingen te kunnen doen. De heer Offermans gaf toe, dat hij den heer Van Zuy len met een stok heeft geslagen. Dit moti veerde hij met te zeggen dat de ontvanger zich tegen hem verzette. De burgemeester merkte nog op dat de gemeente Heesch nog steeds met een tekort zit. dateerende uit den tijd van het ontvangerschap van den heer Van Zuylen. Overigens wenschte de burge meester zich over hetgeen aan de slagen voor af gegaan is, niet uit te laten. Het voorge vallene, dat Maandag algemeen in de streek bekend geworden is, heeft groote beroering teweeg gebracht. Gouden bruiloft. De heer en mevrouw W. G. Luijken en H. M. Luijken-Jutten, Teding van Berkhoutstraat 4, hopen Woensdag 17 Mei a.s. den dag te herden ken, dat zij vijftig jaar geleden in den echt wer den verbonden. Koninklijke Faket keert 8 procent uit. Naar wij vernemen zal aan de op 9 Juni a.s. te houden jaarlijksche algemeene vergadering an aandeelhouders der N V. Koninklijke Pa ke tvaart-Maatschappij worden voorgesteld, over 1938 een dividend van 8 pCt. uit te kee- ren. van dwazen jongen Stuntelige inbraak en nog stanteliger brief. De Amsterdamsche poiltie heeft Maandag een 20-jarigen jongen ge arresteerd, die in dienst is van den wolhandel Lohmann en "Co., kantoor- houdende in het gebouw „Felix Meri- tis" aan de Keizersgracht, die een diefstal heeft gepleegd in het kan toorgebouw, waar hij werkzaam is. Hij had duizend gulden aan binnen- en buitenlandsch geid en een groot aan tal post- en plakzegels buit gemaakt. Zaterdag had de jongeman zich, na de kantooruren, in het gebouw iaten insluiten. Later op den dag werd werd hij echter ont dekt door den portier van het gebouw, die hem kende en die er zijn bevreemding over te kennen gaf, dat hij nog zoo laat in het kantoor aanwezig was. De jongen wist een aannemelijk verhaal te vertellen en zonder verder eenige argwaan te hebben, het de por tier hem gaan. Maandag ontdekte men echter, dat de beide brandkasten waren opengesloten en diefstal was gepleegd. Intusschen was een zonderling schrijven van den jongeman binnengekomen. Hij schreef aan den portier, dat deze misschien zou ontdekken dat er diefstal van een belang rijk bedrag aan geld had plaats gehad, maar dat hij niet moest denken, dat hij, de kan toorbediende de schuldige was. De politie die onmiddellijk werd gewaar schuwd, toog direct onder eiding van com missaris W. H. Schreuder op onderzoek uit en bij een huiszoeking in de woning van den jongeman, werd in een kist op zolder het geheele bedrag en de post- en plakzegels teruggevonden. De jongen werd gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Zijn strafregister is blanco. „Eigen Hulp". Dividend 4 Maandagavond had in Lion d'Or de jaar vergadering plaats van het District Haarlem en Omstreken van Eigen Hulp. In zijn ope ningsrede gewaagde de voorzitter, de heer van Daalen, van den goeden toestand der vereeni ging, die veel reden tot verheugenis geeft. Zoo is b.v. de omzet weer toegenomen en bleek de winkel te Heemstede een aanwinst te zijn en aan alle verwachtingen te voldoèn. Ofschoon men niets anders dan lof heeft over de produc ten en de bediening der bakkerij, liep de om zet der bakkerij achteruit. Het verbruik van niet-leden aldaar nam zeer toe. Meer belang stelling voor dit eigen bakkersbedrijf is zeer gewenscht. Herinnerd werd aan het overlijden der be stuursleden, de heeren ten Broeke en Veen- hoven ïn 1937, waarop in 1938 een nieuw ver lies volgde door het verscheiden van het be stuurslid, den heer H. W. Bitter. Aan zijn na gedachtenis werden eenige oogenblikken van stilte gewijd. Hij was een man, opgewekt van karakter, prettig in den omgang. Wij kunnen hem niet anders dan in groote waardeering, ook voor zijn werkkracht en werklust her denken, aldus spr. Sinds de ziekte van den heer J. Nieuwdorp neemt de heer Cousijn de functie van secre taris-penningmeester met veel zorg en kun digheid waar. De heer Hartholt is tot inspec teur-propagandist aangesteld en vervult die taak uitstekend. Het jaarverslag, waaruit wij reeds een en ander releveerden, werd bij acclamatie goed gekeurd. De behandeling van de balans van den districts-penningmeester lokte weinig be spreking uit evenals die der winkeldirectie en evenzoo" ging het met het verslag der verifi catiecommissie. De voorzitter wees er hierbij op. dat ondanks het regelmatig accountants onderzoek, het bestuur unaniem net onderzoek en verslag der laatstgenoemde commissie, als een band tussehen bestuur en leden, op hoo- gen prijs stelt. Het verslag getuigde ook van de toewijding, kennis en zorg van winkel- en districtsbestuur, zoo ook van die der chefs van dienst en het personeel. Décharge werd dan ook bij acclamatie verleend. In de nieuwe com missie werden gekozen mevr. Wentholt en de heer Baggerman. De heeren E. Cousijn, mr. C. M. J. de Jongh en A. F. P. Onderwater werden bij acclamatie als bestuurders herkozen. In plaats van den heer Bitter werd de heer de Regt. gekozen. Het dividend is op 4 pCt. vastgesteld. Het personeel krijgt gezamenlijk een gratificatie van f 757.80)4. Bij zijn sluitingswoord dankte de voorzitter nogmaals allen, die op eeniger- lei wijze hadden medegewerkt tot den bloei van Eigen Hulp en wees daarbij op de goede verhoudingen tussehen bestuur, leden en per soneel. KADEROPLEIDING CRISISWERK. De groei van het Prot. Chr. Crisiswerk voor meisjes, dat de Rijkssubsidie ontvangt via de Centrale voor Werkloozenzorg te Utrecht, deed de noodzakelijkheid gevoelen aan een leidsbercursus. Een korte intensieve opleiding was daartoe georganiseerd van 11-25 April in het Prot. Chr. Internaat voor Opleiding tot de Huishoudelijke Beroepen te Haarlem. Een groep van 34 leidsters en toekomstige leid sters waren bijeen onder leiding van jonkvr. J. A. Wttewaail van Stoetwegen. De eerste avond leidde mevr. ir. M. Waardenburg Lindeyer in „Het doel van dit Leidsters kamp". In het programma waren opgenomen lezin gen van de verschillende soorten crisiswerk voor meisjes. Zoo behandelde mej. E. Boeke „Intemaatswerk", mej. G. Weerstra „Huis- houdkampen", mej. dra. M.E.A. Swets ..Ge zinskampen" en mej. I. M. A. Koenen „Werk gemeenschappen", terwijl mej. G. H. Lede- boer een duidelijk inzicht gaf in de taak der Rij'ksarbeidsbemiddelaarstor. Naast de practische huishoudelijke werk zaamheden, waarvoor mej. Stuyvenberg en mej. Bergmans, leeraressen N VIII en N VII voorlichting gaven, werd de zangstudie ge leid door mej. J. A. C. A. Denee, gymnastiek en spel door mej. A. M. van den Bosch en handenarbeid door mej. M. W. Höweler. Een korte Bijbelstudie-cursus werd gegeven door mej. M. W. Barger, die tevens een lezing hield over: De Federatie van Chr. Vereeni- gingen van en voor Vrouwen en Meisjes Vrouwen Crisis Zorg de Centrale voor Werkloozenzorg'. Het onderwerp „Leiding geven" werd van verschillende zijden be keken en vele praatkringen werden gehouden o.a. over Hygiëne, Gezin en Huishouding, Ge zin en kinderen, Zang en spel met kleuters en Arbeidsvreugde. Maandagavond 1.1. werd de conferentie besloten met een bijeenkomst, ingeleid door de hoofd leidster over de vraag „,Wat gaf ons dit Leid sterkamp?" Behalve mej. I. M. A. Koenen, die herhaal delijk het kamp bezocht en met haar adviezen van den Socialen Jeugddienst van het Depar tement van Sociale Zaken de leidsters tot veel nut was, was ook mej. H. Rutgers, inspec- fcrïce van Arbeid een dag aanwezig, waardoor geprofiteerd kon worden van haar studie omtrent de gevolgen van het verbod in onder - nemingsdienst van 14- en 15-jarige meisjes. J. A. DOMINICUS OVERLEDEN Maandagmiddag is te Wageningen, waar hij tijdelijk vertoefde, op zestigjarigen leeftijd plot seling overledene de heer J. A. Dominicus, wet houder van Wemeldinge en lid der Provinciale Staten van Zeeland. De heer Dominicus was hoofdbestuurslid van den Chr. Boeren- en tuïndersbond en lid van de Vereeniging van Kerkvoogdijen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk, New-Orleans n. Rotterdam, 23 te Londen. Damsterdijk, Vancr. n. Rotterdam 23 te Glasgow. Volendam 22 van New-York naar Bermuda. Binnendijk, Baltimore n. Rotterdam 23 te Tampa. Edam 22 van New-Orleans n. Rott. Nieuw Amsterdam, Rott. n. N.-York p. 23 Lizard. Dinteldijk 20 van Vancouver n. Rott. Lochmonar, Rott. n. Vanc. 24 te Hole Haven HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein 23 v. Amst. te Rotterdam. Meliskerk (thuisr.) 23 April v. Gibraltar. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 23 April van Lagos. Jaarstroom (thuisr.) 21 v. Dakar via Havre Reggestroom (thuisr.) 24 April v. Kotonou. Nigerstroom (u.) 23 te Le Verdon teruggek. Maaskerk 24 v. Rott. naar HamWirg. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Abbekerk (uitr.) 23 April te Moji. Arendskerk (thuisreis) 22 April v. Penang. Zuiderkerk 24 van Hamburg te Rotterdam. HOLLAND—BRITSCH INDIÖ LIJN. Hoogkerk (uitr.) 24 April te Colombo. HALCYON LIJN. Stad Schiedam, 25 te Hoek v. Holland. Stad Maassluis 25 te Vaardingen. Vredenburg 25 te Hoek v. Holland. Stad Vlaardingen 25 te Hoek v. Hollanl. Stad Amsterdam (th.) p. 23 Gibraltar. Rozenburg, Susa n. Nanter 23 v. Algiers. Flensburg 23 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Zwolle 24 v. Salta Caballo te Vlaard. Stad Dordrecht 24 v. Narvik te Vlaard. HOLLAND—AUSTRALlë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 23 te Ant-w. vertr. 24. Almkerk (uitr.) 23 te Mormugao. Grootekerk (thuisr.) 22 April te Duinkerken KON NED S'I'OOMBOOT MIJ Bodegraven 24 v. Hamburg te Antw. Ulysses 24 v. Rott. n. Algiers. Saturnus 24 v. Amsterdam te Hamburg. Agamemnon 22 van Aruba n. Delaware. Amor 19 van Curasao naar Maracaibo. Atlas 19 v. New-York te Curacao. Dido 19 van Haiti te Curacao, El Libertator 18 v. Curasao n. Maracaibo. Hebe 24 v. Bilbao te Lissabon. Merope 24 van Amsterdam te Bremen. Orpheus 23 van Amsterdam te Gothenburg Strabo 16 v. Venezuela te Curasao. Baralt 22 v. Curasao n. Bovenw. Eilanden. Ajax 23 v. Kopenhagen te Odense. Alkmaar 22 v. Amsterdam te Callao. Aurora 23 v. Gibraltar naar Oran. Barneveld 23 v. Amst. te Hamburg. Berenice 21 v. Bilbao n. Setubal. Breda, Chili n. Amst., 22 te Liverpool. Colombia 23 van Barbados te Amsterdam. Douvo 24 van Belize n. Puerto Cortez. Euterpe, Amsterd. n. Danzig, p. 23 Holtenau Fauna 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Iris 23 v. Amsterdam n. Bordeaux. Juno 24 van Thessaloniki n. Stamboul. Mars, Haifa n. Rott. pass. 24 Ouessant. Nercus 23 v. Rotterdam n. Pasajes. Odysseus 22 van Stettin naar Amsterdam. Orestes 22 van Amsterdam n. West-Indië. Orion 23 van Varna te Constantza. Perseus, Stettin n. Amst. p. 23 Brunsbuttel. Pluto 23 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Pygmalion 23 van Rotterdam te Hamburg. Rhea 23 van Palermo te Venetië. Saturnus 23 v. Amsterdam naar Hamburg. Socrates 24 van Hamburg te Amsterdam. Theseus, Kopenhagen n. Amst. p. 23 Brunsb. Tiberius, Bourgas n. Amst. 22 v. Malta. Titus 23 van Barcelona te Amsterdam. Van Rensselaer, Barbados n. Amst. 23 van Madeira. Vulcanus 2 4v. Amst. te Alexandrië. Fauna 24 April v. Hamburg te Amsterdam. Theseus 24 v. Kopenhagen te Amst. Orestes, Amst. n. W.-Indië p. 23 Dungeness. Oberon .Rott. n. Lissabon p. 23 Dungeness. Trajanus, Rott. n. Alexandria p. 23 Wight. Irene, Rott-. n. Lissabon p. 22 Wight. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (uitreis) pass. 22 Ouessant. Eemland 22 April 22 v. Bremen n. Santos. Montferland (thuisreis) 22 van Santos. Waterland (uitreis) 24 te Rio Janeiro. MEIJER CO'S SCHEEPVAART MIJ. Melampus, Batavia n. Amst. p. 24 Wight. Benmohr, Honkong n. Rott. te Kohsichang. Polydorus 23 v. Amsterdam n. Batavia. Protesilaus 22 v. Rotterdam te Yokohama. Memnon, Japan n. Rotterd. 22 v. Gibraltar. Glenbeg. Dairen n. Rott. 22 v. Saigon. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Aludra (uitr.) p. 21 Madeira. Alkaid 22 v. Buenos-Ayres n. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisr.) 24 (7 nm.) te Southamp ton verwacht, 25 (1 n.m.) te Rott. verw. Dempo (uitr.) 24 te Belawan. Sibajak (thuisr.) 31 van Sabang. Bantam 23 van Hamburg te Rott. Garoet (uitreis) pass. 24 Ouessant. Kota Baroe (thuisr.) 24 April v. Port-Said. Kota Radja (thuisr.) p. 23 Kaap del Armi. Palembang (uitr.) 24 April te Belawan. Tapanoeli (uitr.) pass. 23 Pantellaria. Sitoebondo 23 van Batavia n. Rott. Tosari (uitr.) pass. 24 April Ouessant. Buitenzorg (thuisr.) p. 24 Pt. de Galle. Indrapoera (uitr.) 24 v. Lissabon. Siantar vertr. 24 (10 n.) van Hull. STOOMVAAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Roebiah (thuisr.) p. 21 Gibraltar. Saleier (uitr.) 24 April te Belawan. Simaloer 22 v. Lorenzo Marques n. Macassar. Soemba 23 April v. Amst. te Hamburg. Bintang 23 v. Amst. naar Vancouver. W1JKLIJN. Beverwijk vertr. 24-25 v. Ipswich n. Rott. Katwijk, Monastir n. Gent p. 24 Ouessant. Randwijk, Pandemia n. Rott. p. 23 Casque ts

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7