Haarlem's Dagblad 630 millioen pond Dienstplicht in Engeland voor defensie. Dienstplicht in Engeland. Budget, dat 20 maal zoo groot is als dat van 1853 Instemming der pers Uedeu afltoudtyiup deat CUatH&etiaik Hef Belangrijkste 56e Jaargang No. 17132 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voar Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 26 'April 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonuemenlstnrirven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Invoering van den militairen dienstplicht in Engeland schijnt nu heel spoedig te wachten te zijn. De regeering zou er zich in principe voor hebben uitgesproken en volgens United Press was gisteren zelfs de tekst van het wets voorstel al gereed, ofschoon men daaromtrent niets naders wilde mededeelen. Verwacht werd dat de premier en Lord Halifax vanmid dag gelijkluidende verklaringen in het Lager huis en het Hoogerhuis zouden afleggen en de ontwerpen dan binnen enkele dagen zouden worden ingediend. Zonder parlementair verzet zal het zeker niet gaan. De Labour Party is altijd tegen in voering van dienstplicht in vredestijd gekant geweest en de nevens de politieke Arbeiders partij staande trade unions, de vakverenigin gen. hebben er ook altijd stelling tegen ge nomen. Pas enkele weken geleden heeft Cham berlain hen nog gerustgesteld en gisteren nam de Nationale Raad van de Labour Party, waar- In ook de Trade Unions Council vertegen woordigd is, nog een resolutie tegen dienst plicht aan. Maar het zou geen wonder zijn als ook in de kringen der arbeidersorganisaties deze overtuiging al begon te wankelen, als er althans verschil van meening tusschen de lei ders begon te ontstaan. In den tijd van Cham berlain's consequente toenaderingspolitiek, vóór en na München, is die politiek steeds door de Labour-oppositie bestreden. Nu Cham berlain, teleurgesteld in zijn pogen, tot een internationaal beleid van afweer tegen de to talitaire staten is overgegaan cn daaraan niet alleen opvoering van de Engelsche bewapening en verdubbeling van de sterkte van het terri toriale leger, maar ook een heele reeks defen sieve waarborgen van de grenzen van andere staten heeft verbonden, zal zij de invoering van den dienstplicht natuurlijk als een logi sche voortzetting van haar nieuwe politiek voorstellen. Temeer omdat Frankrijk er zoo sterk op aandringt. En die nieuwe politiek is nu juist het beleid, waarop Labour zoo sterk aandrong toen het nog niet gevoerd werd. De oud-minister Amery heeft al een voorproefje gegeven van de argumenten, die jegens de Labour Party zullen worden gebezigd toen hij gisteren in de Cambridge Union verklaarde: „Iedere week uitstel van den dienstplicht doet ons een bondgenoot verliezen. De kleine mo gendheden zijn ons goed gezind, maar zij twij felen en vragen zich af of onze garanties waarde hebben. Op het oogenblik gelooven zij niet in onze oprechtheid. Bovendien zijn de Duitschers ervan overtuigd, dat wij niet willen vechten en op het laatste oogenblik zullen wijken. Dienstplicht zou voor ons een uit gangspunt zijn". Nu moet men die opmerking van Amery over de overtuiging der Duitschers met een korreltje zout nemen, want Amery is bezig de Engelschen te overtuigen. Hij kan niet weten wat men in Hitler's onmiddellijke omgeving precies denkt. Wat de overige Duitschers den ken is van minder belang: er zullen er ove rigens genoeg zijn die zich herinneren hoe men zich in 1914 te Berlijn vergist heeft. Toen meende men daar inderdaad dat Engeland de Belgen en Franschen niet te hulp zou komen en de teleurstelling leidde tot het devies „Gott strafe England", dat in den eersten tijd van den oorlog alom in Duitschland weerklonk. Met zijn kleine vrijwilligersleger, dat op den Franschen linkervleugel opereerde, kon Enge land toen weliswaar den Duitschen opmarsch naar de Marne niet verhinderen, maar toen de slag bij de Marne den geallieerden de over winning bracht, die den Duitschen opmarsch stuitte en den jarenlangen stelling-oorlog in zette was het toch duidelijk genoeg dat zon der de Engelsche hulp dit resultaat niet bereikt zou zijn. Te duidelijker nog, omdat de Engel sche vloot de Duitsche in bedwang hield. Dit alles is men in Berlijn natuurlijk niet vergeten. Evenmin zou men daar ontkennen dat de zaken in 1914 nog veel slechter voor Duitschland geloopen zouden zijn als Enge land toen een groot dienstplichtig leger had bezeten. Met het recruteerings-stelsel van Lord Derby trachtte het in de eerste oorlogs maanden nog, den dienstplicht te ontgaan, maar toen dat niet voldoende vrijwilligers op leverde voerde het hem invoor den duur van den oorlog. Dat het ontbreken van dienst plicht in Engeland dien oorlog zeer verlengd heeft, dat dit land met zijn groote leger eigen lijk te laat kwam om een snelle beslissing ten gunste der gealliëerden mogelijk te maken was evenwel volkomen duidelijk. Die waarschuwende herinnering zal aan de Labour Party ook worden voorgehouden. Overigens hoopt men natuurlijk in Enge land, dat de invoering van den dienstplicht het machtsoverwicht zoozeer naar de zijde der democratische groote mogendheden zal doen doorslaan, dat het de Duitschers van eenige mogelijke verdere agressie tegen kleine staten, dus: van den oorlog, zal weerhouden. En te- •ens hoopt men hetgeen Amery tot uitdruk king bracht: dat het verscheidene staten ertoe zal bewegen zich bij het Engelsche verbond- van-verdediging tegen totalitaire agressie aan te sluiten. Men voorziet dat de invoering van dienstplicht in Engeland diepen indruk in de geheele wereld zal maken. Dit is natuurlijk te verwachten, al zal die indruk niet zoo geweldig zijn buiten de gren zen als in het land zelf. Buiten oorlogstijd heeft Engeland nooit conscriptie gekend' Na poleon I, die deze schepping van volkslegers cp zijn naam heeft en haar op het vasteland De Engelsche begrooting Sir John Simon De Engelsche begrooting voor het jaar 1939/1940, die gisteren door den kanselier van de Schatkist, Sir John Simon, bij het Lagerhuis is ingediend, wijst voor defensie het enorme bedrag van 630 millioen pond sterling aan. De grondslag van de Inkomstenbelasting zal niet worden verhoogd. Wel kondigde Simon een verhooging der opcenten met 5 pCt. op de inkomens tot 8000 p. st. en met 10 pCt. op de inkomens boven 8000 p. st. aan. Voor de Lagerhuiszitting van Dins dag bestond buitengewoon veel be langstelling. Simon, die om kwart vóór vieren het woord nam, begon met te zeggen, dat de begrooting, welke hij thans indient, twintigmaal zoo groot is als die van Gladstone in 1853. Het totaal der ontvangsten wordt geraamd op 942.6G0.000 pond, dat der uitgaven op 942.444.000 pond, hetgeen een begrootingsoverschot oplevert van 156.000 pond. Het oorspronkelijke cijfer van 580 millioen pond voor de defensie is ge stegen tot circa 630 millioen en dit bedrag zou zelfs nog hooger kunnen worden. doorvoerde kon Engeland niet bemachtigen. En evenmin als het zijn andere nieuwigheden aanvaardde zelfs zulke eenvoudig-practi- sche dingen als het tiendeelige stelsel met de eenheid van maten en gewichten heeft het tot op den huidigen dag niet ingevoerd wil de het ooit aan het dienstplichtige leger-in- vredestijd gelooven. Als daar nu toe besloten wordt bezwijkt daarmee een der machtigste bolwerken van de „splendid isolation", de „prachtige afzondering", die zoo lang grond slag van Engelands politiek is geweest en nu in snel tempo gaat verdwijnen. Dat is in de Engelsche politiek een zeer groote gebeurtenis. En voor het Eui-opeesche machts-evenwicht ook. Opgemerkt dient te worden dat het besluit tot invoering van den dienstplicht, ook als het al binnen eenige dagen genomen mocht worden en meteen in uitvoering gebracht, En geland niet een-twee-drie aan een groot conscriptie-leger kan helpen. Inrichting van kampen en oefenterreinen en fabricage van kleeding en uitrusting zal vereischt worden eer men de eerste lichting kan oproepen en het zal de noodige maanden vorderen eer die voldoende geoefend zal zijn. Dit neemt niet weg dat een geweldig nieuw gewicht in de Europeesche schaal wordt geworpen dat bij alle verdere diplomatieke onderhandelingen van groote beteekenis zal zijn. R. P. De Inkomsten over het afgeloopen jaar wa ren geraamd op 944 millioen pond, doch zij hadden 17*4 millioen minder bedragen, het geen in elk geval nog bijna 55 millioen meer is dan het voorgaande jaar. Gezien de schok ken en de onzekerheid tengevolge van den internationalen toestand was deze daling in de geraamde inkomsten geen verrassing. Het totaal voor de defensie-uitgaven der verschillende categorieën bedroeg verleden jaar 400 millioen, vergeleken met 26554 mil lioen in het daaraan voorafgaande jaar. Het totaal der ontvangsten van deze begrooting wordt geraamd op 942.600.000 pond. Dit geeft een ge raamd overschot van 156.000 pond. (Vervolg op pag. 2.) 'Een Amerikaansche fümmaat- schappij heeft, natuurlijk tever geefs, aan koningin Geraldine van Albanië een filmcontract aange boden van bijna 2 millioen gul den). Je krijgt zooveel te lezen, Zoo daaglijks in de krant, 't Een kan langdradig wezen, Het ander intressant. Het eene maakt je lustig, Het ander brengt je spijt, Dit maakt den mensch onrustig, Terwijl hem dat verblijdt. Soms kun je je verbazen. Soms voel je ook respect, Je lachlust om het dwaze Wordt dikwijls opgewekt. Soms kan men appreciëeren, Men ergert zich ook vaak. Waarbij in het waardeeren De kwestie geldt van smaak. Maar soms zijn er gevallen, Waarop geen norm meer past, Bij voorbaat staat voor allen Daarover 't oordeel vast. Hoe of je dit wilt wringen, Hoe je dit ook beziet, Je denkt: er zijn nog dingen Die doe j' eenvoudig niet. P. GASUS LONDEN, 26 April (Reuter A.N. P.) Vanmiddag te 15.45 zal minister-president Chamberlain in liet Lagerhuis de maat regelen van den militairen dienstplicht aankondigen. De verplichte militaire opleiding zou gelden voor jongemannen van 18 tot 21 jaar, die een eerste oefening van vier maanden zullen krijgen en daarna voor vier jaar bij het territoriale leger zullen worden ingedeeld. LONDEN, 26 April. (Reuter). De berichten over het besluit van de Britsche regeering den f -• - In het park Velserbeek te Velsen is een perk in bloei staande blauwe en witte hyacinten te bewonderen, dat in zijn geheel het wapen der gemeente uitbeeldt militairen dienstplicht in te voeren, kwamen te laat voor de kranten om nog veel commentaar te levéren, doch in groote koppen wordt in stemming met het besluit getoond. Alleen de „Daily Mail" en de „Daily Ex press" leveren commentaar en deze bladen aan vaarden den dienstplicht met vreugde. Zij schrij ven „dienstplicht was reeds lang als onvermij delijk beschouwd en zal met vaderlandsliefde worden aanvaard" en ..de dienstplicht wordt in gevoerd, omdat het volk dit wil". De meeste provinciale bladen toonen zich ge reserveerd in afwachting van nadere bijzonder heden. De commentaren op de begrooting zijn van de meeste bladen, hierbij inbegrepen de financieele bladen, welwillend. „Versterkte solidariteit". PARIJS, 26 April (Havas) De Fransehe pers is zeer tevreden dat in Engeland de militaire dienstplicht zal worden ingevoerd. Léon Boussard schrijft in de ..Petit Journal" dat de Fransch-Britsche solidariteit versterkt is door het beginsel van dienstplicht in Enge land. Het is zeer belangrijk, dat Duitsch land er van overtuigd is. dat men sterk is en bereid is zijn kracht te gebruiken. Harmei schrijft in de ..Peuple" dat de dienstplicht in Engeland een factor van den vrede is. Het is niet twijfelachtig, welke in druk dit zal maken op de totalitaire staten. De Italiaansche opvatting ROME, 26 April (Reuter). De Italiaan sche pers publiceert het besluit van Engeland militairen dienstplicht in te voeren zonder commentaar. Men beschouwt dit besluit in Italië als een vergeefsche poging, onder Franschen druk ondernomen om Duitschland te intimideeren. De Italianen zijn er niet doc.r verrast en men twijfelt eraan, of soldaten in enkele maanden opgeleid kunnen worden. In ieder geval acht men Engeland nog niet in staat een plaats in te nemen op de lijst der landmachten. Het woord is aan Ebner Eschenbach: Zich met weinig tevreden stellen is moeilijk, zich met veel tevreden stellen onmo gelijk. (Adv. Ingez. MecL) Het bezoek van H. M. de Koningin aan IJniuiden. H. M. gaat Vrijdagmorgen aan boord van de „Tromp". Onze mededeeling betreffende het bezoek van H M. de Koningin aan IJmuiden blijkt juist te zijn geweest. Haar bezoek geldt echter niet. zoo als men eerst meende, het garnizoen alhier. H M. zal zich namelijk Vrijdagmorgen 9 uur insche pen aan boord van Hr. Ms. „Tromp", hetzij in de Noordersluis, hetzij met een barkas van den toeristensteiger af. Dat zal afhangen van de weersgesteldheid. De „Tromp" wordt hier Donderdag venvacht. Ook de „Sumatra" zal de haven binnenkomen. De schepen vertrekken van hier naar Rotter dam om deel te nemen aan de vlootrevue, die Zaterdag in Rotterdam gehouden zal worden. De luclilbescherming Ie Haarlem Het raadsbesluit nog niet goedgekeurd. Ruim twee maanden geleden heeft de ge meenteraad van Haarlsm op voorstel van B. en W. een belangrijk besluit genomen in zake de luchtbescherming te Haarlem Aan B. en W. werd een crediet verleend van 74.000 voor het treffen van verschillende voorzorgen aan gemeentes;-bouwen, de be drijven en het aanschaffen van materiaal. Wij vernemen dat dit raadsbesluit nog niet is goedgekeurd. Eerst als het raadsbesluit goedgekeurd is kan tot uitvoering worden overgegaan. Naar ons tea1 oore komt moeten er nog on derhandelingen met Ged. Staten worden ge voerd. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat liet rijk de verplichting op zich genomen heeft aan Haarlem eenige baby-brandspuiten te geven die noodig zijn voor de uitrusting van da brandweer om voldoende hulp te kunnen verleenen bij luchtaanvallen. Van de zijde van ons gemeentebestuur is aangedrongen op het ontvangen van dit materiaal, maar dit heeft nog niet geleid tot levering. Wel heeft het rijk aan de industrie opdracht gegeven voor de fabricage, zoodat gehoopt wordt, dat de spui ten nu binnenkort zullen komen. DAT VALT OP BEHANG van BAKKER. Rustig, modern en gezellig. Toch en dat is het mooie zijn onze prijzen lager dan bij ieder ander. H. M. BAKKER, Gen. Cronjéstraat 135, TELEFOON 11657. Vertrouwde, vakkundige behangers beschikbaar Wij verkoopen R. D. behang. tAdv Ingez. Med.) MF.DKN 12 P Af", IN A'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Binnenkort is de aanbesteding te verwachten van het graven der Haarlemsche industrie haven aan het Noorder Buiten Spaarne. Het Haarletnschc raadsbesluit tot uitvoering van werken voor de luchtbescherming is nog niet goedgekeurd. BINNENLAND. De spoorwegen wijzigen de dienstregeling met ingang van 15 Mei. 3 Nadere bijzonderheden over het studiefonds voor werkverruiming. 5 De Tweede Kamer keurt deelnemen in het kapitaal der Hoogovens goed. 7 BUITENLAND. De Engelsche begrooting wijst 630 millioen pond voor defensie aan. 1 Pierlot heeft gisteren bij dc Belgische Ka mer het volmachtenontwerp ingediend. 5 SPORT. Schaakrubriek. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Dienstplicht in Engeland. 1 Vr. S.: In Engeland. 3 Van onzen Londcnschen correspondent: Op het binnenlandsche front der Britsche politiek. 5 Van een bijzonderen correspondent: Italiaan sche volk verlangt naar vrede. 6 Van onzen specialen verslaggever. Nedcr- land's grenzen cn kust in staat van verde diging. 7 Een pleidooi voor het instellen van burger dienstplicht voor jongens en meisjes. 7 K. de .Tong: Leerlingenuitvoering Haarlem's Muziekinstituut. j f J II. de Bois: Schilderijen door J. P. C. van Os on Lien Straver. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op o

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1