Jh DE PRACTISCHE MODE-1939 KAMEELHAAR v. MANTELS 98 ct. - 1.18 per meter LINNEN voor MANTELS 65 ct. - 85 ct. per meter MENU VAN DE WEEK VAN AMERONGEN's Recept en VROUWEN AAN DEN OPBOUW DO ;N DERDAG 27 A P R I IT 1939 HSSSCEM'S D A G B D A D II MODE-TIPS van „Favoriet" Maak zelf uw kleeding met behulp van ons bekend Superchic patroon. GRATIS al bij aankoop van fl. 1.50 bovendien ontvangt u bij inlevering van 10 omslagen van dit patroon 'n coupon stof voor 'n japon CADEAU! UW STOFFENHUIS BARTEUORISSTRAAT 27, TELEF. 11770 (Adv. Ingez. Med.) Niets om aan te trekken Hoevelen van ons vrouwen hebben deze ver zuchting ai geslaakt: ik heb niets om aan te trekken! Hoeveel mannen zijn daar al niet On geduldig om geworden en je hebt een heele rij jurken in de kast hangen en hoeveel mop jes zijn er over dat onderwerp al niet gemaakt, goede of flauwe. Wat is dat eigenlijk voor een dwaze verzuch ting: ik heb niets om aan te trekken terwijl er werkelijk eenige japonnen in de kast hangen, die nu plotseling voor een speciale gelegenheid heelemaal uit de gratie schijnen te zijn, terwijl men toch anders heusch niet zoo roekeloos met het zuurverdiende salaris van z'n echtvriend omspringt! Het spruit voort uit een acuut gebrek aan zelfvertrouwen, dat ons plotseling overvalt voor een speciale gelegenheid, waar wij om de een of andere reden hoog tegenop kijken, of het nu van verheugenis, van verlegenheid of van zorg is. Die reden doet er niet zooveel toe, we hebben echter een stimulans noodig, iets dat ons een zetje geeft in een bepaalde richting en zoo is er opeens niets meer goed genoeg om aan te trekken. Wie dan in het gelukkige bezit is van een vol doende gespekte beurs trekt er op uit om een nieuwe mantel of een leuk jurkje, of een vlot hoofddeksel te koopen, waar zij zich zoo is een vrouw nu eenmaal als herboren in voelt. Maar het contingent dat dit niet kan doen omdat het geld haar daartoe ontbreekt, is nog veel grooter dan het hierboven genoemde, en toch hebben die zoo'n duwtje tegen haar zelf vertrouwen op zijn tijd ook wel eens noodig. Toch zijn er dan nog honderd andere manie ren om die verzuchting: ik heb niets om aan te trekken, teniet te doen. Waarom zouden wij ons haar niet eens een extra beurt laten geven. Een paar nieuwe kousen in de laatste mode kleur kunnen ook al wonderen doen. Een paar bijpassende handschoenen kunnen onzen rug rechten, alsof daarop het zelfvertrou wen krom en verslagen terneer lag. Een nieuwe ceintuur op ons oude jurkje, of een andere speld, een nieuw kraagje, al die din gen kunnen onze neiging naar iets anders be vredigen. Een nieuw lint op onzen hoed, of andere ve- tertjes in onze schoenen, ja zelfs een manicure, terwijl wij vooruit weten, dat wij den heelen dag met hoed, mantel en handschoenen zullen blijven rondloopen, zullen opwekkend werken. En wie geen enkel nieuw dingetje,zal kunnem of willen koopen, voor haar is er ook wel dege lijk een remedie: zorg dat het heele toilet, hoe eenvoudig ook, onberispelijk in orde is. Borstel het donkere goed, wasch het lichte goed of strijk het tenminste op, zorg voor schoone kousen, nette schoenen, behoorlijke handen, naai losse knoopjes vast, repareer alles wat er voor in aanmerking komt, maak dat je er onberispelijk uitziet. Dat geeft evenzeer een gevoel van zelf vertrouwen als het nieuwe waar wij het in het begin over hadden. En het meest merkwaardige is nog, dat iemand met oude, maar goed onder houden en onberispelijke kleeren een beteren indruk kan maken, dan een ander die noncha- lant-weg in 't nieuw gestoken is mits men maar met rustig zelfvertrouwen optreedt. Het kan bij een bescheiden beurs voor komen, dut men het eene jaar toevallig veel nieuws noodig heeft, en daardoor het volgend jaar niets of althans heel weinig behoeft bij te koopen. Is zoo iemand nu ook per sé onmodern aan gedaan en moet zij haar zelfvertrouwen maar op non-actief zetten? Allerminst: wanneer zij zorgt dat die kleeding van het vorige seizoen er keurig uitziet, geen trekkende mantelvoering, geen ontbrekende knoopjes, geen versleten kraagjes, geen verre gende voiletjes en al dergelijke dingen meer, en als zij zich overigens goed verzorgt en met een zekere mate van zelfvertrouwen optreedt, dan zal niemand zelfs bemerken dat haar kleeding niet heelemaal naar de laatste mode is. En laten wij dit bedenken: als er geen geld is om nieuw te koopen, dan maakt een norsche on verschilligheid dat niet beter; maken wat er van te maken is, kan in die gevallen groote voldoe ning schenken. E. E. J.-P. Tenminstevoor overdag en op straat Voor haar dage' .tuiunpjes keert de Parisienne terug l .nodellen, die in de eerste plaats practisch zijn. De historische in vloeden, waarover zooveel te doen is, bepalen zich vrijwel uitsluitend tot de namiddag- en avondtoiletten. De „petites robes" daarentegen zijn niet veel veranderd, behalve dan in en kele details, zooals onze teekening laat zien. Hier ziet u vier modellen en wel v.l.n.r.: 1. Japon van fijn gestreept linnen, blauw en wit. De groote zak, die op de rechterheup is aangebracht, werd geborduurd in blauw en rood. 2. Een soort robe-manteau, eveneens uitge voerd in linnen,.wit of grijs, Terwijl die cein tuur in bonte kleuren is geborduurd. 3. Japonnetje van bedrukte crêpe de chine in zwart, geel, rood en groen. 4. Zeer elegante ochtendjapon niet fijne blauwe, zwarte en groene stipjes. 98 GR. HOUTSTRAAT 98 Een overall voor de baby De«ze aardige overall, om een baby van 9 tot 15 maanden heelemaal in te stoppen, is gebreid van blauwe Bairns Wear Lambs wool, 4 dr. en pennen no. 3'/2- We hebben 7 kluwens noodig. Rugpand. Dit wordt bij den hals begonnen. 76 st. opzetten. Ie pen: 3a. 1 r., herh. tot het eind van de pen. 2e pen: aver, breien. 3e pen:: recht, 4e pen: aver. Deze 4 pennen herhalen tot we in het patroon 17 streepjes tellen, waarna we aan den boord beginnen; wi breien hiervoor 12 pennen 2r. 2a. In de vol gende pen meerderen we 5 st. zoodat er 43 st. op de pen staan, onder den boord. Nu gaan we in patroon verder tot we 13 streepjes onder den boord hebben, waarna we het werk in tweeën verdeelen. De zijkant blijft gewoon recht, maar aan den binnenkant minderen we bij elke vierde pen, d.w.z. aan het eind van de pen, waarin we het patroon breien (Adv. Ingez. Med.) breien we de laatste twee steken te zamen. Na 13 streepjes houden we dan nog 30 st. over, die we op een stekenhouder zetten. We breien nu den anderen kant evenzoo,, maar minderen aan het begin van Iedere pen. Deze overblijvende 30 st. zetten we ook op een stekenhouder. Voorpand. 24 st. opzetten voor den schouder. In patroon breien als het rugpand. Zet aan het begin van iedere pen 2 st. op voor den hals. tot er 38 st. opstaan. We zorgen nu bij het patroon breien, dat midden voor bij de sluiting telkens de laatste 5 st, recht worden gebreid voor de sluiting. Een der beide kan ten, dit hangt er natuurlijk van af of de baby een jongen of een meisje is, krijgt knoopsgaatjes van een st. om de 5 ribbels Als we van het begin af 10 streepjes hebben meerderen we aan den kant van het armsgat Iedere 2e pen 1 st. tot er 43 st. zijn. Met deze 43 st. berien we door tot den boord en breien deze als boven. We gaan nu op dezelfde ma nier door tot we 11 streepjes onder den bcord hebben en rijgen het werk op een draadje We beginnen nu aan de andere helft, die we spiegelbeeldig breien aan de eerste, en als de deelen even lang zijn zetten we ze op een pen. maar zorgen er voor dat de 5 rechte steken die aan weerskanten voor het split zitten, op elkaar komen te vallen en samen afgebreid worden. We breien nu nog 3 streep jes in patroon, waarna we het werk weer splitsen als beven en de pijpjes breien. Als hier ook 30 st. op de pen zijn. breien we de pijp even lang als de achterkant. We naaien nu voor en achterkant aan den armsgatkant aan elkaar en voegen de 2 x 30 st. op een pen We breien nu nog 8 pennen 2r. 2a. en breien den voet als volgt: le pen elke 5e en 6e st te zamen. zoodat er 50 st. op de pen blijven Nu nog 4 pennen recht. 5e pen: 17r.. brei op de volgende 16 st 30 pennen recht. Breek den draad af en begin weer op de volgende 17 st„ die op de pen bleven staan; neem 15 lussen op van den zijkant van de 30 pennen en 8 st. van den teen. Neem een derde naald en brei de andere 8 st. van den teen. 15 lussen van den zijkant en de overgebleven 17 st, Alles samen heeft nu 80 st. en hiermee breien we 12 pennen heen en terug en minderen dan aan het eind van beide pennen 1 st. gedurende 6 toeren Af kan ten. De voet wordt van onder dichtgenaaid. Mouw. Voor ed mouw zetten we 20 st. op en meer deren om de pen voor en achter een st. tot er 4 st. op staan. Dan zetten we er in een keer voor en achter 10 st. bij op, tot er 61 st. op de pen zijn. Hiermee breien we 4 pen nen steeds in patroon en minderen dan elke 4e pen voor en achter een st. tot er 40 st overblijven. Nu breien we door tot de mouw van den kop af 21 streepjes heeft en dan nog 20 pennen gewoon recht af kanten. Kraag. 80 st. opzetten en 15 ribbels breien. Strak afkanten. Opmaak. We strijken het werk onder een vochtigen doek en naaien de declcn aan elkaar op de machine. Door den middenboord en door de boordjes bij de voetjes rijgen we een koord van dezelfde kleur en we sluiten de overall met leuke witte of blauwe knoopjes. Sp—Th. Zondag: Kerrysoep Gehakt Stoof sla Aardappelen Citroenpudding Maandag: Brusselsch lof met ham en kaassaus Aardappelen Griesmeelpudding Gestoofde pruimen Dinsdag: Biefstuk Postelein Aardappelen Vanillerijst Woensdag: Vermicellisoep Spinazie Gevulde eieren Pommes frites Caramelvla Donderdag: Saucijsjes Bloemkool Aardappelen Flensjes met gember Vrijdag: Bloemkoolsoep Gestoofde visch Wortelen (bus) Aardappelen Rabarbervla Zaterdag: Rijst met eieren en kerrysaus Veldsla Wentelteefjes DAMES HOEDEN MAGAZIJNEN Anegang 24 Frankestraat 3-5 (Adv. Ingez. Med.) VEGETARISCHE MENU'S. 1. Groentesoep kaassaus Spinazie met eieren Aardappelen Gebakken aardappelen Vanillevla met Gort met rozijnen rabarber 2. Gekookte rijst 4. Gekookte eieren Champignonragoüt met mayonnaise en Dunsel radijs Broodpannekoek Stamppot van rauw* 3. Eiercroquetjes spinazie Bloemkool met Vruchtengruel Broodpannekoek. Benoodigdheden (4 personen): 200 gr. oud brood zonder korst. 40 gr. suiker, 2 dL. melk. 2 a 3 eieren, schil van 1citroen, 40 gr. boter, abrikozenjam. Bereiding: Het brood in de lauwe melk fijn- wrijven. De geraspte citroenschil, de eidooiers en de suiker er door roeren en het laatst het stijfgeklopte eiwit er mee vermengen. De helft van de boter lichtbruin laten worden in de koekepan. de helft van het beslag er in doen en de koek voorzichtig aan belde kanten bruin bakken. Met behulp van een deksel keeren. De koek op een verwarmd bord leggen en be smeren met wat abrikozenjam Van de rest van het deeg een tweede koek bakken en deze op de andere leggen. Het gebak met poeder suiker bestrooien. Broodschotel met sinaasappelen: Benoodigdheden (6 personen)300 gr. oud brood zondre korst, pl.m. '/s L. melk, sap van 4 a 5 sinaasappelen, schil van 1 sinaasappel, 1 a 2 eieren, pl.m. 150 gr. suiker, 75 gr. boter. Bereiding: Het brood volkomen fijnroeren in de kokende melk. De boter ln een kom tot room roeren, de eidooiers, de suiker en de ge raspte schil er bij doen, het brood toevoegen, het sinaasappelsap door de zeef er bij gieten en het stijfgeklopte eiwit er luchtig doorroe ren. Overdoen in een vuurvast schoteltje en in een matig warmen oven lichtbruin Laten worden en laten rijzen. Turfjes met bessensap. Benoodigdheden (6 personen): 8 sneetjes oud brood pl.m. 2 c.M. dik, boter, 3 d.L. bes sensap, 2 d.L. water, pl.m. 75 gr. suiker, l1/»' lepel sago, suiker en kaneel. Bereiding: De bessensap met het water aan de kook brengen, binden met de aangemengde sago en op smaak met suiker afmaken. De sneetjes brood ln reepjes snijden en aan alle kanten in boter bruin bakken. Ze in een schaaltje leggen en bestrooien met suiker en kaneel. Als de bessensap wat afgekoeld is er overheen schenken. Dit gerecht niet te lang van te voren klaar maken, daar de broodjes dan slap worden. Citroenbroodjes Benoodigdheden 4 personen), 8 dunne sneetjes brood, 2 citroenen, '/t L. water, 100 gr. suiker, boter. Bereiding: De citroenen schoonborstelen. in dunne schijfjes snijden en de pitten ver wijderen. Ze opzetten met 1 L. water en zachtjes tot moes laten koken (1 uur). De vruchten fijnwrijven met een houten lepel of zilveren vork. de suiker erdoor roeren en het moes uitspreiden over de sneetjes brood, die men in boter bruingebakken heeft. Warm opdienen. Op deze manier kunnen allerlei vruchten- broodjes gemaakt worden. In plaats van dit citroenmengsel kan men appel, abrikozen, pruimen of rabarbermoes nemen. „Famke" blijft op de bres voor goede huwelijken en gelukkige gezinnen. .en 't jonge geslacht begint te begrijpen TOEN ik, in een paar stille uren, me heb verdiept in de verschillende op bouwende stroomingen, die zoo in de laatste jaren onze vrouwenwereld in beroering hebben gebracht, rees het beeld van „Famke", de kranige pionierster van het nieuw-feminisme, onweerstaanbaar duide lijk voor me op. Kent u Famke? 'k Herinner me nog als den dag van gisteren m'n eerste kennismaking met haar, in het oude, gezellige huis op het Stationsplein te Zaandam. Dat is nu precies twaalf jaar geleden. De buitenwereld vond toen haar ideeën, die „dwars tegen de draad ingingen", en later haar uitdrukkingsvorm vonden in de in 1933 Koninklijk goedgekeur de vereeniging van nieuw-feministen, niets minder dan „doodsgevaarlijk". Een wonderlijke verschijning, die Famke! Gepraat dat er over haar werd; nee maar! „Famke zette de klok terug", „Famke huldig de het standpunt „trouw-maar-raak", „Fam ke dreef de vrouw terug naar de potten en pannen", enz. enz. enz. Ik weet nog goed. van twaalf jaar geleden, hoe Famke onder al die scherpe, meest heel onmiddellijke, zelfs lasterlijke aanvallen, leed. En we zagen 't merkwaardige verschijnsel, dat een vrouw en moeder, die zelf zoo innig gelukkig was en daarom in haar eenvoud iets van dat geluk had willen geven aan haar sexegenooten. die het blijkbaar niet zagen, geheel spontaan en drijvend op haar fijne intuïtie en haar warme hart, een beweging begon. Een zéér ingrijpende beweging, waar voor ik aarzel geen oogenblik, dit neer te schrijven de vrouwenwereld pas nu rijp be- gint te worden. Mevrouw A. C. VeenBrons (Famke). Er vielen spaanders, oftewel: 't ging Spaansch van langs. Want Famke, een gewo ne huismoeder en geen academisch gevormde doctor of juriste, doorkneed in de knepen van het openbaar debat, maakte fouten en de anderen sloegen haar hiermee ongenadig om de ooren Dit was oorzaak dat met medewerking van alle leden de Vereeniging van Nieuw-Femi- nisten, deze vereeniging werd omgezet in een officieele stichting: „Het Nieuw-Feministisch Secretariaat" met eigen rechtspersoonlijkheid om Famke meer tijd te laten voor haar pro pagandistisch werk. Maar dat was de buitenkant van het Nieuw- feminisme. De binnenkant het spontane, warme verzet van een vrouwenhart tegen de eenzijdigheid van 't toenmalige feminisme bleef standhouden enis gebleken een op bouwende kracht te zijn, die in zijn stille doorwerking ons streven heeft gecorrigeerd, gelouterd. „Bezinning op wat we zijn" om daardoor te komen tot beter begrip van onze taak in de toekomst", ziedaar alom de gloednieuwe fe ministische leuze van onze dagen, die tot uiting komt in tal van mondelinge en schrif telijke uitingen. „Terug of vooruit, zooals men 't noemen wil tot een volledig, bewust vrouw-zijn", ziedaar een andere nieuwe leuze. Conferenties worden georganiseerd over de psychologie van de vrouw, wetenschappelijke boeken op dit gebied worden verslonden. En Famke. die al dertien jaar geleden vele van deze dingen heeft aangevoeld en de vinger heeft gelegd op meer dan één wonde plek van ons feminisme en dus van onze samenleving, Famke zit daar in Zaandam en werkt door, zonder haast, maar ook.... zon der rust. En misschien weet ze niet eens hoe zeer de wisselende tijden bezig zijn, haar ge lijk te geven. We! zal het nieuw-feminisme, gedragen door de sympathie en den steun van nog véél meer bewust geworden vrouwen in Neder land, nog wel wat strijdjaren voor den boeg hebben, eer we zoover zijn, dat oud- en nieuw-feministen één front kunnen vormen om bouwend op de door verstand èn hart verworven kennis van de vrouweziel haar taak in een nieuwe wereld op te nemen. En tochdaar moet het heen! En dit is dan ook de reden, waarom ik u vandaag wil meenemen naar Zaandam, waar mevrouw A. C. Veen-Brons (Famke) me op nieuw, in 't zelfde genoeglijke huis op het Stationsplein, welkom heet. Dit huis met zijn welverzorgd interieur met zijn planten en bloemen en gezellige hoekjes, met zijn vele portretten van een groot, gelukkig gezin, dit is nu het „Zaansche binnenhuisje", waaraan we in vroeger Jaren zoo genoten, als Famke er in haar „Brieven" voor „Morks magazijn" van vertelde. En als we gezeten zijn ter weerszijden van het theeblad, dat ln den loop van den middag ettelijke kopjes, door Famke's gulle hand in geschonken. zal produceeren. beginnen we als vanzelf hierover te praten. „Wilt u me eens vertellen, hoe uw beweging begonnen ls?" „Met plezier, 't Begon eigenlijk met mijn maandelijksche briefjes in „Morks magazijn", die later werden gebundeld onder de titels „Zaansch binnenhuisje" en „Nieuw Zaansch binnenhuisje". U kent ze?" „Natuurlijk". „Nu, dat waren briefjes zonder eenige ore- tentie. Ik vertelde daarin al de gebeurtenis sen uit m'n gelukkig gezinsleven en door dit werk ben ik me eigenlijk hoe langer hoe die per bewust geworden van wót een goed hu welijk en een gezond moederschap voor een vrouw beteekent. Maar juist in den tijd, dat m'n oudste meis jes eindexamen deden, verscheen het derde deel van van Ammers Küller's ..De opstandi- gen". De verwording van het Jonge geslacht, die daarin werd geschetst, maakte me veront rust en bedroefd; ik schreef er een .„Ant woord" op in een brochure en sprak eenigen tijd later op een ouderavond van het Zaan- tiamsche lyceum. Natuurlijk kwamen hier weer reacties op, speciaal van ultra-femlnis- tische zijde. „U gaf de feministen er ook flink van .langs!" „Eerst niet: als u de drie eerste brochures leest, zult u zien, hoe hoffelijk ik mijn tegen standsters steeds beantwoordde, maar toen men niet ophield mijn woorden te verdraaien, moest ik wel van tactiek veranderen en eens van me afbijten. Maar die strijd noodzaakte tot steeds dieper studie van het vrouwen vraagstuk, van de groote weldaden, maar ook de groote tekorten van het feminisme. En ik gevoelde mijn roeping, hier remmend en waarschuwend op te treden. En uit die actie en reactie is het nieuw-feminisme ontstaan". „Kunt u in een paar woorden zeggen, wat het nieuw-feminisme is en wil?" „Zeker, u kunt dit trouwens in onze begin selverklaring lezen: „Het nieuw-feminisme is de reactie op het dogmatisch geworden femi nisme. dat zich niet beperkt tot het nastre ven van een volwaardige positie van de vrouw, maar dat het natuurlijk verschil tus- schen man en vrouw in ó.l!e maatschappelijke functies wil opheffen, hetgeen nóch voor de vrouw, nóch voor de menschhetd geluk of heil brengt. Voor het ni e u w-femlnisme ligt het geluk en het heil der vrouw niet hoofd zakelijk of meerendecls in het beroep of op de arbeidsmarkt, maar in het gelouterde huwelijk, waarin zij maatschappelijk, geeste lijk en lichamelijk haar meest natuurlijke, nuttige en gezonde bestemming vindt, en richt dus op deze levensbestemming haar eer ste aandacht. Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13