Weber AGENDA. Ochtendbeurs Amsterdam DONDERDAG 27 A PRIG 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De collectieve arbeidsovereen komsten. Gegevens over de toeneming. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een overzicht gegeven van de collectieve ar- beidsovereenkasten in Nederland op 1 Juni 1938. Het totaal aantal der collectieve arbeids overeenkomsten is in het tijdvak 1 Juli 1937- lJuli 1938 sterk gestegen, namelijk van 1244 tot 1738. Dit verschijnsel is echter voor een zeer groot deel terug te brengen tot een twee tal industrieele bedrijfsgroepen, namelijk tot den burgerlijken en utiliteitsbouw en den wa ter-, spoorweg-, wegenbouw, en is veroorzaakt doordat een aantal patroons en plaatselijke patroonsorganisaties, ieder afzonderlijk, over eenkomsten aangingen, welker inhoud aan sloot bij dien van de landelijke collectieve con tracten in deze bedrijven. In verhouding tot den uitgebreiden kring van ondernemingen en arbeiders welke reeds door deze landelijke contracten in de bouw bedrijven bestreken werd, is het aantal onder nemingen en vooral het aantal arbeiders, dat door bovenbedoelde plaatselijke acties aan de werkingsfeer der collectieve arbeidsovereen komsten in deze bedrijfstakken werd toege voegd, niet zoo groot geweest als men uit de sterke toeneming van het aantal contracten wellicht zou afleiden. Tegenover de hierboven aangeduide stijging van het totaal aantal collectieve arbeidsovereenkomsten in alle be drijfstakken tezamen met 40 pCt. staat dan ook een veel geringere uitbreiding van de aantallen daarbij betrokken ondernemingen (10 pet.) en werknemers (4 pet.) Er vallen thans 47.700 ondernemin gen met 293,200 arbeiders on der de collectieve arbeidsovereen komsten. In 1930 vielen 23.550 ondernemin- daaronder en 385.900 arbeiders. In dezen crisistijd is het aantal ar beiders dus belangrijk verminderd. De splitsing der contracten naar drie groote groepen: industrie, landbouw en overige be drijven, toont aan, dat de uitbreiding van den omvang der collectieve arbeidsovereen komsten in 1938 voor rekening kwam van de groep industrie. In de landbouwbedrijven bleef de stand vrijwel ongewijzigd. De cijfers in de groep der overige bedrijven vertoonen een da ling. o.a. doordat men bij de haringvisscherij in 1938 een contractlooze periode beleefde; eerst in het najaar kwam in dit bedrijf weder een overeenkomst tot stand. De stijgende beweging der contractloonen, welke in 1937 een aanvang nam, had nog voortgang in de eerste helft van 1938, doch kwam in de tweede helft van dat jaar tot staan. Sedert 1936 is het Indexcijfer der con tractloonen 5 pet. gestegen. Loonsverlaging kwam in 1938 zoo goed als niet voor. Voor 201.569 arbeiders was de maximum- arbeidsduur in de contracten vastgelegd. 38.890 arbeiders werkten minder dan 48 uur, 131,903 48 uur. 8818 48—55 uur en 21,958 lan ger dan 55 uur. 217,731 arbeiders hadden een vacantierege- ling. De volgende weekloonen waren voor Haarlem vastgesteld: Chcmigrafisch bedrijf: drukker f 33, gra veur f 38. Lithografisch bedrijf, drukker f 32. lithograaf f 36. Boekdiukkersbedrijf- handzetter f 30.24, machinezetter f 33.60 Boekbindersbedrijf: vakarbeiders f 30.24. Timmerman: f 31.68. Opperman, f 29,28. Grondwerker: f 24.96. Schilder: f 29.76. Steenhouder f 30.60. Stucadoor: f 31,50. Vloerlegger: f 30.72. Isoleei-der f 34.56. Meubelmaker: f 28.80, Heerenkleermaker op atelier f 30.48. Schoenindustrie le loonklasse f 21,60. Loodgieter: f 32.16. Ie monteur verwarmingsinstallaties f 36.48. Bankman bakkersbedrijf f 31. Broodbezorger f 31 Slgarensorteerder f 24.96. Kantoorbediende f 21. Winkelbediende: f 24. Besteller van Gend en Loos f 25.95. Expeditie-arbeider: f 26.60. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfoixisleverancier. (Adv. Ingez. Med.) COSMETICA ALLEEN d.w.z. de kleine hulpmiddelen van het schoone geslacht, zijn niet in staat, het jeugdige uiter lijk van een vrouw in stand te houden of tot stand te brengen. Daartoe wordt een middel vereischt, dat, zooals Sulfoderm-poeder, door zijn vermogen der huidvernieuwing de huid jong en onberispelijk houdt. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv. ingez Med.) Heden: DONDERDAG 27 APRIL Gebouw „De Nijverheid", Jansslraat: Aan deelhoudersvergadering N.V. Algemeene Hol- landsche Credict en Deposito-bank, 3.30 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Ro bert. 34 uur. Luxor Theater: „De onsterfelijke wals" ge prolongeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Kentucky". Op het too- neel: Andrés Canas met zijn Marimba-orkest, 2, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De groote schaduw" en „Een nacht in Mei", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Drie walsen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „De Kribbebijter", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Tcyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Heemstede: Vergadering van den ge meenteraad, 8 uur. Zandvoort: Raadsvergadering ten Stad- huize. 4 uur. VRIJDAG 28 APRIL Stadsschouwburg: „Het Masker" met „Zesde Etage". 8.15 uur. Ned. Protestantenbond: Ledenvergadering Ver. „Tot Steun", 3.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds HET TOONEEL CREMER Huldiging van Caret van Hees MENSCHEN IN HET PLANTSOEN. Er zijn zooals Henk Bakker terecht zei in zijn hartelijke toespraak tot Van Hees jubi lea en jubilea. Er zijn officieele jubilea, jubilea waar men moeilijk af kan, jubilea ook, die wel hartelijk gemeend zijn, doch waarbij het publiek toch niet zoo meeleeft, maar zoo nu en dan ma ken wij een jubileum mee, waarbij wij het hart van de zaal voelen kloppen. Zulk een jubileum was het gisteravond in den Stadsschouwburg, toen Carel van Hees gehuldigd werd. Het was alles zoo echt hartelijk gemeend. Van Hees moet het wel gevoeld hebben, dat de sym pathie gisteren naar hem uitstroomde en dat ieder in de zaal zoowel voor als achter het voetlicht aan dit jubileum deelnam. Eigenlijk hebben de Haarlemmers gisteravond wij mogen dat hier wel zeggen een schuld, die zij aan Van Hees hadden vereffend. Van Hees heeft niet al tijd reden gehad Haarlem dankbaar te zijn, maar met dit jubileum is veel goedgemaakt. Van Hees heeft gevoeld, hoe veel vrienden hij hier heeft en de fraaie bloemenmand, welke hem namens het gemeentebestuur werd aangeboden was een geste, die door allen zeer werd gewaardeerd en waarvan de beteekenis werd begrepen. En het zal Van Hees zeker bijzonder hebben getroffen zooals hij trouwens ook in zijn slotwoord zei dat de burgemeester van Haarlem en mevrouw de Baronesse de Vos van Steenwijk op dit jubi leum tegenwoordig waren. Dat alles gaf een die pere beteekenis aan dezen avond, die door al len werd gevoeld. Toen na de zoo voortreffelijk geslaagde en door Van Hees geregisseerde opvoering van Men- schen in het Plantsoen het doek weer opging, stonden de werkende leden en het bestuur van Cremer in het Plantsoen en het publiek begon al vast te applaudisseeren, als hulde aan de ver- eeniging, die het initiatief tot dit jubileum had genomen. Maar zoodra Van Hees uit de coulissen te voorschijn kwam, opgeleid door Eki Bouwer, werd het een ovatie, die klonk als een klok en het duurde heel lang, voordat de heer W. Kruys- hoop als voorzitter van het Comité het woord kon nemen. Toen het bekend werd zoo zei de heer Kruyshoop dat Carel van Hees 40 jaar gele den voor het eerst het tooneel had betreden open baarde van alle kanten zich de wensch om hem te huldigen. Het was bij de voorbereiding van dit jubileum wel heel duidelijk gebleken, hoe veel vrienden Van Hees in en buiten Haarlem had. Het had spreker zeer getroffen, dat het geheele personeel van den schouwburg voor en achter de schermen hem speciaal gevraagd had Van Hees van hun groote eerbied op dezen avond te getuigen en het bloemstuk van deze „oude gar de" zal hem zeker dubbel aangenaam zijn ge weest. Dat de belangstelling voor dit jubileum algemeen was. bewees de groote deelneming voor de „enveloppe". De heer Kruyshoop wenschte Van Hees nog een lang en gelukkig leven toe en de zaal onderstreepte dezen wensch met warm applaus. Namens Cremer sprak de heer Henk Bakker, die er zijn vreugde over uitte, dat hij na den proloog op dezen avond ook den epiloog mocht zeggen. Cremer was altijd in een bevoorrechte positie geweest, omdat haar voorzitter directeur was eerst van den Jansschouwburg en later van den Stadsschouwburg. Daarom viel het heen gaan van Van Gasteren zoo zwaar, maar bij de eerste kennismaking met den nieuwen directeur was het ijs reeds gebroken en de sympathie van de Cremerleden voor Van Hees groeide spoedig tot vriendschap aan. Van Hees toonde altijd belangstelling in Cremer en nooit heeft de ver- eeniging een vergeefsch beroep op hem gedaan. Daarom was het voor Cremer een voorrecht die gevoelens van dankbaarheid voor Van Hees te kunnen omzetten in een daad. Bakker huldigde Van Hees niet alleen als oud acteur en directeur, maar vooral als mensch. Blijf nog lang je be langstelling behouden voor het tooneel en vooral voor Cremer!" zoo eindigde Bakker zijn harte lijke toespraak, die weerklank vond in de zaal. Nadat de heer De Vries bloemen had aange boden namens Haarlem's Muziek-Instituut, las de heer Kruyshoop een in warme woorden ge stelden brief voor van den heer Deinum, die verhinderd was persoonlijk aanwezig te z{jn en overhandigde hij Van Hees een daarbij behoo- rend cadeau. En toen volgde de voorlezing van de vele telegrammen, waaronder er waren van Dr. J. T. M. Sterck, Marie van Eijsden, Tilly Lus, Constant en Mien van Kerckhoven, Anton Ruys, Jan C. de Vos, Guus de VosPoolman, Otterloo, zijn vroegeren souffleur, Pierre Mols, Enny Molsde Leeuwe, Lau Ezerman, Tjebbo Franken en mevrouw Hazevoet. En toen was het woord aan Van Hees zelf. Hij dankte alle aanwezigen omdat zij hem een gevoel van geluk hadden bezorgd, zoo groot, dat hij het moeilijk in woorden kon brengen. Met een gevoelig woord herinnerde Van Hees aan den moeilijken tijd, dien hij had doorgemaakt, toen de gemeente besloot den schouwburg te ver pachten en hij daardoor de betrekking verloor, die hem lief was. Maar groot was de steun ge weest van de vele vrienden in die dagen en die steun had hem moed gegeven weer aan het werk te gaan. Deze avond zou voor hem onvergetelijk blij ven. Van Hees betuigde speciaal zijn dank aan den burgemeester voor zijn komst ook de heer Kruyshoop had dit reeds gedaan en sprak voorts zijn dank uit aan allen, die wel zitting hadden willen nemen in zijn eere-comité, waar- Verwacliting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Half tot zwaar bewolkt. Geen regen van beteekenis, koude avond en nacht met waarschijn lijk nog lichte nachtvorst, overdag iets zachter. Matige wind, meest uit Noorde lijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 52 F. Laagste hedennacht 45 F. Hoogste heden 50 F. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Wes ten van de Brltsche eilanden nam in betee kenis toe. Het breidt zich langzaam over onze omgeving uit. Ook over Midden-Zweden en Finland steeg de luchtdruk belangrijk. Tenge volge hiervan neemt de koude luchtstrooming over West-Europa geleidelijk in intensiteit af. Hedenmorgen waren de temperaturen echter over het algemeen in Frankrijk en Duitsch- .and nog iets lager dan gisteren. In ons land kwam weer nachtvorst voor. In de hoogere luchtlagen blijft het boven ons land zeer koud. Over Duitschland werd echter warme lucht aangevoerd, van het Middellandsche zeegebied uit. Het opglijden van deze warme luchtmassa's tegen de koude lucht, welke in de onderste luchtlagen aanwezig is. veroorzaakte in Oost- Frankrijk en West-Duitschland zwaren regen. Rond het maximum op den Oceaan worden eveneens warmere luchtmassa's aangevoerd, tengevolge waarvan de temperatuur op IJs land belangrijk steeg (gemiddeld vijf graden Celsius); deze luchtmassa's dringen langzaam naar het vasteland van West-Europa door. De depressies op den Oceaan zijn actief, doch blijven op grooten afstand. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. in enkel menschen zaten, die hem lief waren of met wie hij in zijn werkkring als directeur te maken had gehad. Hy dankte Cremer voor haar initiatief, den heeren Kruyshoop, K. Bakker en Henk Bakker en vooral ook de werkende leden, met wie hij op zoo'n allerprettigste wijze had samengewerkt. Ook het Haarlemsche Sympho- nie-Orkest „Euterpe" dat de muziek in de pau zes had verzorgd en zijn directeur den heer J. A. Meng, betrok hij in zijn dank. De dames, die hadden meegespeeld, bood hij hoffelijk bloemen aan en hij eindigde zijn toe spraak met den wensch, dat het hem nog lang gegeven mocht wezen in Haarlem te blijven en deel te nemen aan het tooneelleven in deze stad. Toen volgde de oude traditie bij Cremer getrouw het Wilhelmus en bracht het pu bliek den jubilaris voor het laatst op dezen avond de hulde, welke hij zoo zeer verdiende. Over de opvoering van Menschen in het Plantsoen kan ik dit keer kort zijn. Over dit aardige, origineele stuk, dat feitelijk niet anders is dan een opeenvolging van „sketches h deux" met als eenig bindmiddel de bank in het plant soen heb ik reeds eenige malen na vorige voor stellingen geschreven.•Cremer heeft er onder de vakkundige leiding van Carel van Hees een voortreffelijke opvoering, van gegeven, die als geheel een zeer prettigen indruk zal nalaten. Voor de werkende leden is het een zeer dank baar stuk gebleken, omdat zij allen er mooi type-werk in kregen te doen. Wat de Cremerleden in dit genre vermogen, hebben zij op verrassende wijze getoond. Henk Bakker zagen wij in drie gedaanten, waarvan wij ons vooral den ouden Snoeper in III, maar nog meer zijn knap getypeerd boekhoudertje in TI zullen blijven herinneren. "Van Eki Bouwer waren beide figuren de burgerjuffrouw met het hondje en de straatmeid even raak en realistisch, getroffen. Zij zouden door een be roepsactrice nauwelijks verbeterd hebben kun nen worden. Het was uitmuntend Emmy Fuchs had ook een gelukkigen avorid. Zij was echt jong als het schoolmeisje, en overtrof zichzelf als de naar liefde hunkerende typiste, waarin zij haar eigen persoontje geheel weg wist te spe len. Agaath Koorenblik wist een dramatisch ac cent te leggen in haar spel als de jonge vrouw in I en intieme sfeer te scheppen als het oudje in III, waarbij zij uitstekend werd gesecondeerd door Huib Tuninga, die ook den lantaarnopste ker stevig-reëel op zijn voeten had weten te plaatsen. Crombouw was het best als de joviale matroos, Wim Oostwald wist zijn beide rollen van agent en werkman gelijkelijk tot hun recht te brengen. Dit Tuninga was een aardig fleurig kindermeisje, mevrouw Bremer een ge zonde, levendige bloemenverkoopster, Anneke de Wilde gaf een opmerkelijk goede traveste te zien als de chocoladejongen, Annie Hensen ver raste door haar knap, gevoelig spel als het oude vrouwtje wat was zij ook uitstekend ge grimeerd de Braber voldeed als de student, Aat Stroman maakte iets heel aardigs van den drogen, saaien klerk en Wim Nottelman open de en sloot het stuk als de romantische zwerver op passende dus goede -*• wijze. Als geheel dus een voorstelling, waarvan alle werkende leden van Cremer en Van Hees als regisseur veel pleizier hebben beleefd. J. B. SCHUIL. Carel van Hees werd Woensdagavond in den Stadsschouwburg na afloop van de door „Cremer" gegeven voorstelling van ..Menschen in het plantsoen", gehuldigd in verband met zijn 40-jarige tooneelloopbaan. De voorzitter van „Cremer". de heer W. Kruishoop Jr., spreekt den jubilaris toe. ARROND. RECHTBANK. Jeugdige IJinuidcnsche rijwiel- dieven voor de Rechtbank. In Februari vele fietsen gestolen. Twee Jeugdige rijwieldieven uit IJmuiden tezamen nog geen halve eeuw oud hadden zich in den loop van de maand Februari van dit jaar schuldig gemaakt aan verscheidene rij wieldiefstallen. Zij stalen de rijwielen en haalden dan eerst de belastingplaatjes en de lampen er af en verkochten die. Daarna trachtten ze ook de fietsen van de hand te doen. Zoo' hadden ze kans gezien om een fiets te pakken, die aan de Kon. Wilhelminakade stond en aan een slager toebehoorde. Ook die voor huizen aan de Cederstraat en de Kennemerlaan stonden werden door het twee tal „ingepikt". De jongste van de twee belastte zich meer speciaal met het stelen der fietsen, terwijl de oudste pogingen deed en meestal met succes om de plaatjes en de rijwiel lampen aan den man te brengen. Voor de Rechtbank kwamen talrijke fietsen- bezitters uit IJmuiden. getuigen, dat zij hun karretjes kwijt waren geraakt terwijl anderen daarentegen voor een prikje belastingplaatjes en lampen hadden gekocht. Zoo hadden ze ook een fiets aan een Beverwijkschen chauf feur verkocht voor 1.75!. De chauffeur had echter geen vermoeden gehad, dat de fiets niet op eerlijke manier was gekregen. Pres: De onderdeelen alleen zijn toch al meer waard! Get. Ja, maar 't was al een oude flets. Pres.: Gaat u maar gauw zitten anders komt u ook nog in het verdachtenbankje als heler De Officier eischte tegen den jongsten verdachte, die een blanco strafregister heeft, een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden en tegen den oudsten verdachte, die al vijfmaal veroordeeld is, een jaar gevange nisstraf. De verdediger van den jongsten verdachte, mr. L. S. Römeling sloot zich bij het requisi toir van den Officier aan, terwijl de raadsman van den anderen verdachte mr. O. H. van Wijk clementie pleitte. Uiispraken van de Rechtbank. Zuidvruchten gestolen. Zes maanden gevangenisstraf eischte de Offi cier 14 dagen geleden tegen een magazijnknecht, die van een Zaandamsche kruideniersfirma waar hij in betrekking was groote hoeveelheden zuidvruchten had gestolen. Ook tegen 3 helers een 30-jarigen Zaandam- schen winkelier, een 27-jarigen los-werkman en een 35-jarigen koopman uit Koog aan de Zaan eischte de Officier dezelfde straf. De Recht bank veroordeelde den magazijnknecht tot 1 jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De Zaan damsche winkelier werd tot een dergelijke straf veroordeeld, de los-werkman werd veroordeeld tot 8 maanden waarvan 4 maanden voorwaar delijk en de koopman tot 3 maanden gevange nisstraf. Dijk te Beverwijk doorgestoken. Een 40-jarige tuinder uit Beverwijk had een dijkje, dat langs zijn land liep eenige malen doorgestoken waardoor gevaar voor overstroo ming ontstond. Een maand was de eisch van den Officier, de rechtbank sprak den verdhehte vrij. Hillcgomschc chauffeur. Eveneens een maand had de Officier 14 dagen geleden geëischt tegen een Hillegomschen chauffeur, die in den nacht van 22 op 23 Fe bruari met zijn auto van den Lisserdijk af reed waardoor twee Hillegomsche kellners verdron ken. De Rechtbank veroordeelde hem comform den eisch. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 287—9. H.V.A. 400—1. Java Cultuur 191. Vergde Vorstenl. 79 3/4—80. Amst. Rubber 1812. Philips 186. AKU 33 5/8—3/4. Unilever 125 3/46. Beth. Steel 41 l/4r—V2. U.S. Steel 34 5/8—13/16. Republic Steel 117/165/8. Anaconda 181/4. Shell 8 5/16— V2. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.79 V2. Berlijn 75.37 >/2. Parijs 4.97 5/8. Brussel 31.92. Zwitserland 42.20. New-York 1.87 7/8 12.— uur. Londen 8.79 3/8. Berlijn 75.32. Parijs 4.97 1/4. Brussel 31.69. Zwitserland 42.14. Kopenhagen 39.20. Stockholm 45.25. Oslo 44.10. New-York 1.87 5/8. Italië: a. vrije lire 9.92'/2 b. reis lire 9. c. bankpapier 6.15. Julianada". De belastingkantoren 's middags gesloten. De loketten voor de de directe belastingen ter Inspectie der directe belastingen en ten kantore van den Ontvanger der directe be lastingen, Klein Heiligland 84, zullen op Maandag 1 Mei ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van Prinses Juliana, van des namiddags 12.30 uur voor het publiek ge sloten zijn. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. hebben ten aanzien van de winkels op den door de Luthersche Wijkverpleging (Diaconessenarbeid) op 2. 3 én 4 Mei 1939 in de muziekzaal van het Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te houden bazar ingevolge de Winkelsluitingswet 1930, Stbl. no. 460, ontheffing verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op 2, 3 en 4 Mei 1939 van des namiddags 8 uur tot des namid dags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. HILLECOM FEESTAVOND „DE HANZE' Natuurlijk was de belangstelling van de zijde der leden voor den gisteren in „Hotel Flora" ge geven feestavond zeer groot. De zaal was keu rig versierd. De voorzitter der feestcommissie, de heer A. Sehulte Kuperjans opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord, speciaal gericht tot burgemeester Van Nispen tot Pannerden en mevrouw, die door hun aanwezigheid blijk van medeleven gaven met den middenstand. De voorzitter der Hanze, de heer G. B. Kroon hield een korte rede met een propagandistischen inslag, terwijl kapelaan Langemeyer de betee kenis van den R.K. Middenstander belichtte, niet alleen in het maatschappelijk leven maar ook op het gebied van sociale rechtvaardigheid. Het variété-gezelschap Gerzee uit Rotterdam verzorgde het feestelijke gedeelte van den avond en slaagde daarin uitstekend; de muziek der Camwilt Boys was zeer goed, terwijl de confe rencier Bart Elfrink eveneens veel succes had. ZANDVOORT EMMANUEL. In samenwerking met het gemengde Christ. Zangkoor Schoten geeft Immanuël onder leiding van den heer Jac. Zwaan, op Zondag 30 Mei, een kerkconcert in de Ned. Herv. Kerk, alhier. Uit gevoerd wordt de Matthaeus Passion van Schütz. Als solisten treden op de heeren Han Lefèvre, tenor, Jos de Klerk, bas en Bram Misset, bari ton. terwijl Piet Kiel, zorgt voor de orgelbege leiding. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Op Woensdag 3 Mei zal een nationale reclas- seeringsdag worden gehouden. Op dien datum zal ieder uit de vrije maatschappij gelegenheid hebben iets bij te dragen voor dit mooie werk. Het comité van aanbeveling bestaat uit de heeren: H. van Alphen, burgemeester, J. Beeck- man, oud-burgemeester, mevr. G. Dijkstra, de heeren C. A. v. Fraassen, arts, M. Frank, Israël, voorganger, C. A. Gerke, arts, W. J. J. Meertens, tandarts, A. J. v. d. Moolen, wethouder, C. Sie gers, wethouder, C. J. Tichelaar, arts, Ds. D. Tromp, Ned. Herv. Pred., Ds. F. v. d. Vloed, Ger. Pred., Ds. N. A. Waaning, Ger. Pred., P. v. Diepen, pastoor. DE IIANZE. De R.K. Middenstandsvereen De Hanze houdt op Vrijdag 28 April, een algemeene vergadering in het Patronaatsgebouw, als slot van dit win terseizoen. Op deze vergadering zal o.a. besproken wor den de bijdrage voor het 40-jarig priester jubileum van Z. E. den Bisschop van Haarlem, O. H.'S MANNENKOOR. Ondanks het feit, dat vele leden verhinderd waren heeft O. H.'s Mannenkoor onder leiding van Karl Böhne op het concours te Sliklceveer toch een eersten prijs weten te behalen in de le afdeeling en wel met 311 punten. Gezongen werd: De wonderbloem van Kools en Waakt op van Altink. Vooral het laatste was zeer goed. PROPAGANDA-FEESTAVOND DER N. M. C. De Streepjes en Driehoekjes van de afd. Zand voort der N. M. C. hielden Woensdagavond een propaganda-feestvergadering in Ons Huis, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Na de opening verschenen de Streepjes en Driehoekjes op het tooneel tot vorming van de bekende Driehoek. Hierna lieten de Driehoekjes eenige aardige volksdansen zien, waarmede zij veel succes oogstten. De Streepjes lieten daarna zien wat zij op een gewonen clubmiddag uit voerden en droegen daardoor niet weinig bij tot de algemeene propaganda. Alleraardigst waren ook dc kampliedjes o.a. de fiets van Piet Poorten, Hans Pansje Kevertje en Jan Klaassen. Na de pauze, die gebruikt werd voor het ver- koopen van reepen chocolade, waarvan som migen een verrassing inhielden, werd door de Driehoekjes een tooneelstukje opgevoerd, ge titeld: „Een goed kind is meer waard dan een Koninkrijk". Ook dit aardige spel viel zeer in den smaak vgn het publiek. Ten slotte schaarden alle meisjes zich om het kampvuur, waarbij Offi Jansen een boeiend ver haal vertelde, dat niet alleen door de meisjes, maar ook door de aanwezigen in de zaal met grooten aandacht werd gevolgd. BLOEMENDAAL VROUWEN VREDESGANG Het Plaatselijk Comité voor den Vrouwen Vredesgang 1939, Bloemendaal-Santpoort, schrijft ons: Voor de zesde maal wordt dit jaar. thans te Rotterdam op 17 Mei a.s., de Vrouwen Vre desgang gehouden, de zwijgende getuigenis van de Nederlandsche vrouwen van hun ern- stigen wil naar een rechtvaardigen vrede. Zoo ooit, dan heeft zulk een demonstratie nu zin, nu overal in de wereld dreiging van oorlog is, nu haat en tweedracht de plaats hebben in genomen van liefde en samenwerking. Er zijn natuurlijk verschillende mogelijkheden, al naar de menschelijke geaardheid, om zijn afweer te toonen van de omstandigheden, waarin wij door allerlei duistere en onbereik bare instanties gedwongen zijn te leven. Maar er is ook de groote geestelijke beweging van de getuigenis. Het getuigen voor het betere, dat altijd weerklank vindt bij hen, die daar voor ontvankelijk zijn. Dat is de groote kracht van de getuigenis, dat ze gevoelens bij ande ren opwekt, dat niet voldoende bewust aan wezig waren. Zoo werkt, de getuigenis diep door. omdat ze de menschen in het hart grijpt en in de ziel. Zoo wordt er telken jare ook door vrouwen getuigd tegen den oorlog, voor den rechtvaardigen vrede. Omdat meer dan wie ook de vrouwen gevoelen, dat het heil van de wereld van haar moet komen. Omdat wij vrouwen en moeders, die het leven schonken aan ons volk, weten, dat zi.j het zijn, die dat volk voor ondergang kunnen behoe den. Doch dat kan slechts, wanneer er één wil is, die overheerseht, wanneer er één streven is dat leiding geeft: de wil en het streven naar rechtvaardigen vrede Daarom luidt de oproep dit jaar aan de Ne derlandsche Vrouwen: Schaart u bij de dui zenden, die zonder onderscheid van poli tieke of godsdienstige overtuiging, door haar stil getuigenis van den wil naar een rechtvaardigen vrede, een beroep doen op het geweten der menschheid. En zij doet dit in de wetenschap, (lat de volken den oorlog' niet willen. Welnu, geeft ook gij gehoor aan den op roep en getuigt mede op 17 Mei te Rotterdam van uw ernstigen wil naar vrede. Voor opgave en deelneming wende men zich tot de dames: A. oldeman—Stoker. Pas torie Santpoort-Dorp; Bloemenmagazijn Jon ker, Bl'daalsche straatweg, Santpoort station; J. Kesting-Platerink, Julianalaan 16. Over- veen; A. Schrier—Hoedjes. Dr. D. Bakkerlaan 14. Bloemendaal. J. v. Zwljndregt—ter Meulen, Bloemendaalscheweg 157, Bloemendaal. De volgende dames hebben in het aanbeve lingscomité zitting: Mej. Bierens de Haan, mevr. v. Dijk—Van Vierssen Trip. mevr. Dyse- rinck—Gilse v. d. Pais; mevr. v. Esveld—Kost; mevr. Fokker—Kessler; mevr. Kool—Pierson; mevr. Nienhuijs—Versteegh; mevr. v. Wol- hogen Kühr—BoreL

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2