KREYHBORG pWijziging motorrijtuigenbelasting.' SCHUDT UW LEVER WAKKER Discussies over autovervoer van personen. Drama op politiebureau berecht. In Engeland. DONDERDAG 27 APRIC 1939 H'A''ARDEM'S DAGBCAD 3 EERSTE KAMER Het belangwekkendste in de Kamer van Vijftig gisterochtend was misschien wel, haar „bewaking". Ditmaal verrichtten rijksveld wachters deze taak en niet, gelijk anders, mili tairen: wat de spanning in de wereld al niet met zich mee kan brengen, want waarschijn lijk hing deze wijziging in het „décor" van onzen Senaat samen met de door de regeering getroffen maatregelen ter versterking van onze grensbewaking. En nu het ontwerp, dat verdubbeling met zich meebrengt van de motorrijtuigenbelas ting voor zoover het betreft voertuigen op andere mechanische wijze voortbewogen dan met behulp van benzine. Daardoor is ook de houtgastractie er bij, wat de heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) en insgelijks de heer v. Cit- ters (A.R.) niet aanstond. Laatstgenoemde wijdde o.m. uit over de nieuwe ongelijkheid, die thans geschapen wordt op fiscaal gebied tusschen Diesel-auto's en o.a. Diesel-mo toren in fabrieken, want die vallen niet onder deze wet. Spr. zag in het voorstel eigenlijk al een besnoeiing op het stuk van de coördinatie van het verkeerwat hij niet juisjb achtte), terwijl voorts op zijn klachtenlijstje voorkwam dat de kleine man met een Diesel-auto bena deeld wordt. Het een en het ander bestreed Minister de Wilde, die betoogde dat bijkans niet een kleine man er iets anders indien al! als een gewone benzine-auto op na houdt. Men had hier te doen met een recht vaardige belastingregeling, wélke juist haar beslag moest krijgen voor men zich nader met verkeers- en vervoerscoördinatie zou bezig houden. De heer de Zeeuw (S.D.), die gaarne de gemeentelijke (Diesel)-ondernemingen vrij gesteld had gezien, beval aan thans op andere wijze aan de toch reeds zwaar belaste ge meenten ten goede te komen door een deel van het wegennet der gemeenten te laten pi-ofi- teeren van het Rijksverkeersfonds, maar dat hoorde volgens den Minister bij deze wet niet thuis. Naar aanleiding van een rekest van de Geldersche tram wees hij er nog op, dat deze nu wel een ton meer belasting zal moeten gaan betalen, maar als de Dieselauto's net zoo zwaar belast zouden worden als de benzine auto's ware het 2y2 ton geweest. Z.h.st. ging het ontwerp er door, met aan- teekening van het tegen der nat. soc. fractie, wier woordvoerder Mr. v. Bönninghausen o.a. geklaagd had over 't feit. dat men thans de Diesel-industrie gaat belemmeren en dat het toch reeds zoo zwaar belaste motorverkeer nu nog meer zal moeten bloeden. TWEEDE KAMER Drie amendementen behandeld. Op een nader te bepalen dag mag de commu nist De Visser den Minister van Buitenlandsche Zaken interpelleeren over en in verband met het Regeeringsbeleid in het licht van den intex-na- tionalen toestand. Aldus besloot de Kamer z.h.st. op voorstel van den President. Hierna ging het debat over het W.A.P. (Wetsontwerp Auto- Personenvervoer) weer verder. De nat.-soc. Woudenberg en de communist De Visser, die be weerden dat het voorstel er op uit was de spoor wegen te bevoordeelen, waren de eenige felle opposanten. Daarentegen kreeg de Minister van den spoorwegkampioen v. Braambeek (s.-d.) warmen steun al vond hij, die o.m. waarschuwde tegen het gevaar van vernietiging van het spoor weg-kapitaal, dat de Minister zijn goede hart te genover den Bond van Bedrijfsautohouders nog wel heel luid had laten spreken. Mr. Diepenhorst (a.-r.) wees er op, dat terug keer tot ongebreidelde vervoers-vrijheid op een chaos zou uitloopen. Hem lachte het ontwerp wel toe, al legde hij er den nadruk op een soortgelijk betoog hield de heer Krijger (c.-h.) dat het particulier bedrijf zooveel mogelijk ruim baan moet krijgen. Elke vergunning moet z.i. toegestaan tenzij duidelijk blijkt, dat een duurzame en redelijke voorziening van de verkeersbehoefte zou wor den geschaad. Dit moest eigenlijk in de wet ko men te staan. Spr. wees er op, dat naast het spoorwegver keer het motorverkeer een groote toekomst heeft, die men niet mag remmen. Als nog ver meld is, dat de heer Sweens (r.-k.) voor de be langen van de plattelandsgemeenten opkwam, en de heer Ebels (v.-d.) o.m. bij het paralel- vervoer stil stond, komen we aan den Minister. Deze betoogde tegenover de heeren Wou denberg en De Visser, dat het wetsontwerp geenszins eenzijdige bevoordeeling van de spoor wegen beoogt. Voor een dergelijke stelling be staat niet de geringste grond. Het voorstel heeft ten doel voor spoorwegen en auto's beiden een gezonde situatie te scheppen. Samenwerking tusschen de spoorwegen en de vrije ondernemers is wat de regeering hier wil, gansch anders als in Duitschland. Een zoo groot mogelijke laag van de bevolking moet natuurlijk van 't spoor wegverkeer kunnen profiteeren. Dit w.o. zal een behoorlijke ordening brengen. De Minister constateerde met veel voldoening, dat de meeste sprekers met 't vergunning-stelsel accoord konden gaan en dat Ir. Bongaerts te recht lof had toegezwaaid aan de praktijk, die men in dit opzicht onder het R.A.P. reeds had kunnen aanschouwen. Bij het parallelvervoer ligt het voor de hand, dat de bussen de korte afstanden bedienen, doch natuurlijk moeten ze dan niet het heele traject gaan „afroomen". Wat betreft de richtlijnen voor verleening van vergunning is ook in dit debat erkend, dat men die niet in de wet kan opnemen. Men vergete niet, dat alle beslissingen van de vergunnings commissie voor beroep vatbaar zullen zijn, waar- Uit zich dan een jurisprudentie zal vormen. En mochten er onjuiste beslissingen vallen, dan kan de Kamer den Minister toch nog altijd ter ver antwoording roepen. Uitgangspunt dient te wezen, dat vergunnin gen worden verleend naar gelang van de behoef ten. Wat Mr. Diepenhorst voorstond zou te ver kunnen gaan, al wil de Minister in den conside rans van de wet wel opnemen, dat doel der rege ling is te voorzien in duurzame en redelijke ver voersbehoeften. De bewindsman verklaarde zoo ruim mogelijk veld te willen geven aan den vrijen ondernemer; hij hoopte, dat de heer Krij ger hiermee genoegen zou kunnen nemen en niet nog iets van dien aard in het ontwerp vastgelegd zou wenschen te zien. Na het algemeen debat be val Mr. Diepenhorst (A.R.) bij de behandeling van art. 4 een amendement aan, waardoor par ticuliere auto's alleen een vervoersvergunning noodig zouden hebben, wanneer ze zulks zouden do*n „bij wijze van bedrijf of nevenbedrijf". Pal op, aldus de heer v. Braambeek (S. D.), van zulk een toevoeging valt een zee van ellende te verwachten, dank zij spitsvondige juridische ontduikingen. Minister v. Buuren was het met dezen spreker eens. Iets anders is, dat hij in den algemeenen maatregel van bestuur straks iets zal willen opnemen in den geest van hetgeen Prof. Diepenhorst beoogde. De heer Diepenhorst, die met het gilde van de advocaten wel eenigermate op de hoogte is, meent dat de kans dat deze straks als kraaien zullen afvliegen op de mo gelijkheid om de bepalingen te ontduiken, even groot is bij het systeem van den Minister als bij aanneming van 't amendement, dat er met 4125 doorging. Tegen waren de socialisten, commu nisten, nat. socialisten en enkele katholieken. De heer v. Braambeek stelde een wijziging van artikel 9 betreffende de samenstelling van de ad- viseerende bedrijfscommissie voor ten einde daarin ook de spoor- en tramwegen alsmede de werknemers en de reisvereenigingen vertegen woordigd te krijgen.De Minister achtte dit niet gewenscht, kon echter wel accoord gaan met een amendeeringsvoorstel van Ir. Bongaerts (R.K.) waardoor de bedrijfscommissie „advies commissie" zal worden en tevens het artikel re dactioneel nog iets anders zal luiden t.a.v. haar positie en samenstelling. Excellentie v. Buuren nam dit over en verklaarde nog (zulks in ant woord aan den v. d. Ebels) dat het niet ge wenscht was dwingend voor te schrijven, dat werknemers in de commissie een plaats moeten krijgen. Dit laatste achtte de heer v. Poll (R.K.) wel aanbevelenswaardig. Het vervolgens weer laten vervallen van vertegenwoordigers van de reisvereenigingen kon 's Ministers bezwaar te gen het imperatieve voorschrift, zooals de S. D. afgevaardigde het wenschte, niet wegnemen. Na de socialisten en communisten gaven eenige katholieken alsmede de anti-revolutionair Smeenk hun stem aan 't amendement, dat met 3036 werd verworpen. Het artikel kwam er met 4323; met de socialisten en communisten stemde de heer Krijger (C. H.) tegen, die voor heel de commissie niets voelde en verklaard had geen traan te zullen laten als ze uit de wet zou verdwijnen. E. v. R. Huisvrouwen congresseeren. Kwestie van voorraadvorming besproken. Woensdag, Donderdag en Vrijdag houdt de Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen haar algemeene jaarvergadering te Hengelo. Woensdagmiddag zijn ongeveer 300 afge vaardigden uit alle deelen van Nederland in het vereenigingsgebouw tezamen gekomen, waar zij de gasten waren van de afdeelingen Hengelo, Almelo, Enschede en Oldenzaal. Li de vergadering van Woensdag zijn ver schillende kwesties van internen aard be handeld. De verschillende verslagen der di verse commissie werden goedgekeurd en de leden der nieuwe commissies benoemd. Het aftredende bestuurslid, mevrouw mr. D. R. E. OppenheimerBelinfante, Den Haag, die reeds 15 jaar als bestuurslid werkzaam is en opnieuw herkozen werd. werd door mevrouw W. de BooyScheltus uit Breda namens de geheele vergadering gehuldigd en haar werd een prachtige vaas van Deltsch blauw aange boden. De voorstellen van hoofdbestuur en afdep- lingen werd aan een uitvoerige beschouwing onderworpen. In de avondvergadering heeft mevr. R. LotgeringHillebrand rit Rotterdam ge sproken over de noodzakelijkheid van voor- voorraadvorming, hetgeen vooral in dezen tijd van het grootste belang is, ook uit sociaal oogpunt. Men kan haar, die .een voorraad vormen, zeker niet beschuldigen van egoistisch of on-maatschappelijk gedrag, integendeel. Uitvoerig werden de producten besproken, die voor opslag in aanmerking komen, en de eischen, waaraan deze producten moeten vol doen. Burgemeester hanteerde ploerten- dooder. Het gebeurde in Heesch. Met betrekking tot het gebeurde ten huize van den burgemeester van Heesch. den heer Offermans, verneemt het Hbld. nader, dat de feiten zich als volgt hebben toegedragen. De heer Van Zuylen. die te Halfweg een zeer vooraanstaande positie inneemt hij is behalve gemeente-ontvanger, voorzitter van den Kieskring Haarlem van de R.K. Staats partij, propagandaleider van het district Noord-Holland van die partij en lid van het polderbestuur was ongeveer twaalf jaren geleden volontair ter gemeente-secretarie van Heesch, van welke gemeente destijds de heer Wolters burgemeester was. Burgemeester Offermans had. zooals wij reeds hebben ge meld, den heer Van Zuylen uitgenoodigd voor een bespreking. Toen de heer Van Zuylen zich Zondagnamiddag ten huize van den burge meester vervoegde, vroeg deze hem inlichtin gen over een geval dat zich jaren geleden had voorgedaan en waarbij een zekere Kortenhoef vrijstelling van den militairen dienst had ge kregen. De heer Offermans zeide. dat deze vrijstel ling ten onrechte was verleend en dat aan burgemeester Wolters en aan den heer Van Zuylen daarvoor jaarlijks een douceurtje werd uitbetaald. De heer Van Zuylen weigerde over deze zaak verder te praten, omdat burgemees ter Wolters reeds lang overleden is en de zaak overigens, naar zijn meening, verjaard zou zijn. Als gevolg daarvan ontstond een woorden wisseling, waarop de heer Van Zuylen zich wilde verwijderen. De burgemeester greep hem daarop vast, waarop een worsteling ontstond. Tijdens dit handgemeen heeft de heer Offer mans den heer Van Zuylen met een ploerten- dooder zoodanig geslagen, dat bloedende won den ontstonden. Daarop werd de gemeente veldwachter ontboden en werd de heer Van Zuylen door den burgemeester en een politie man naar het gemeentehuis gebracht, waar hij aan een verhoor werd onderworpen. Na een uur werd de heer Van Zuylen door dr. Bouman uit Nistelrode verbonden, waarna het verhoor werd voortgezet. Omwonenden hadden inmiddels de familie Van Zuylen te Nuland gewaarschuwd, waarop zich een broer van den heer Van Zuylen naar Heesch begaf, waarna deze in vrijheid werd gesteld. Onmiddellijk werd bij de Kon. Marechaussee te Geffen een aanklacht ingediend en Maan dagmorgen heeft de heer Van Zuylen zich in verbinding gesteld met de justitie te 's-Herto- genbosch De officier van justitie mr. Van den Burg, heeft thans een onderzoek ingesteld, waarbij burgemeester Offermans langdurig is verhoord. ■mti'n HaAty- SMjdHARiï Per stuk 5 et. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers e (Adv. ingez. Mea.i Een kwart eeuw reclasseeriugs- arbeid. Door het Legér des Heils. Dezer dagen zal het 25 ja^ar geleden zijn, dat het Leger des Heils, stichter William Booth, naast zijn andere bemoeiingen op maatschappelijk gebied, den. reclasseering-s arbeid ter hand nam. Dit feit zal op bijzondere wijze door het leger worden herdacht en wel op 4 Mei a.s. te 's Gravenhage met een herdenkingsbij eenkomst, welke des namiddags te half drie in „Pulchri studio" aan het Lange Voorhout wordt belegd. De verdediging van Suriname en Curacao. De regeering heeft, naar de Tel. verneemt, doen nagaan, hoeveel gewezen dienstplichtigen uit Nederland, reserve-officieren en andere oudgedienden zich op het oogenblik in Suriname en op Curagao bevinden, waar zij dan een amb telijken of particulieren werkkring hebben, en laten bekijken of zij, en zoo ja, hoe en waar zij eventueel ingeschakeld zouden kunnen worden in de verdediging van de Zuid-Amerikaansche deelen van het Koninkrijk. Aan een invoering van dienstplicht in eeniger- lei vorm, zooals deze in Ned.-Indië voor Euro peanen bestaat, wordt voor de West niet gedacht. VLOOTSCHOUW TE ROTTERDAM. Zaterdag a.s. zal te Rotterdam een „vloot- sohouw worden gehouden. Het eskader zal bestaan uit de kruisers „Tromp" en „Suma tra", uit de mijnenvegers „Abraham van der Hulst", „Jan van Gelder", „Willem van Ewijck" en gieter Florisz"; de Z-booten Z. 6 Z. 8, Hr.Ms. onderzeeboot O. 12 en de kanon neerboot „Frisco". Het geheel staat onder commando van den commandant van de „Tromp" den kapitein ter zee, L. A. C. M. Doorman. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet, het bederft, U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vry te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Lever- "»iUetjes bij apothekers en drogisten. L 0.7a. (Adv. ingez. Med.) Agent schoot brigadier neer. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. Onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek behandelde de Am- sterdamsche rechtbank Woensdag onder voorzitterschap van mr. J. Boon de strafzaak tegen den Amsterdamse hen politieagent J D. R„ die op 31 Augustus van het vorige jaar den brigadier van politie J. T. van der Linden in het bureau in de Pieter Aertzstraat heeft neergeschoten. De brigadier was op het politiebureau ge komen om den agent in verband met een zedenmisdrijf naar het bureau van de zeden politie te ontbieden. Nauwelijks had de agent gehoord, waarvoor de brigadier kwam, of hij trok zijn dienstrevolver en loste op een af stand van een paar meter twee schoten op den ongelukkigeri brigadier, die zwaar gewond in elkaar zakte. De eene kogel had het borst- viles en een long doorboord, de tweede door boorde hoofdslagader en luchtpijp. Kort na dat het drama was gebeurd overleed de briga- dier. Na de twee schoten richtte de agent het wapen op zichzelf. Weer knalde een schot en met een zware hoofdwonde werd de man opgenomen en naar een ziekenhuis vervoerd waar hij maandenlang is verpleegd. Chirur gisch ingrijpen redde hem het leven en thans is hij in zooverre hersteld, dat hij ter terecht zitting kon verschijnen. Verschillende getuigen gaven inlichtingen over de vreemde handelwijze van verd. go- durende het laatste jaar. Het reclasseeringsrapport over verd. luidde zeer gunstig. Vroeger was verd. werkzaam bij de Spoorwegen, later bij de politie. Hij stend bekend als een goed politieman, die bij wijze van onderscheiding was ingedeeld bij de karabijnbrigade. Een uiterst pijnlijke zaak. ook voor mij als officier van justitie, zeide mr. de Muinck Keizer in zijn requisitoir. Door deze ontzettende daad is een plichts getrouw ambtenaar gevallen. Pijnlijk is deze zaak ook voor verdachte, die in zijn dienst een hersentrauma opliep. Wara dat niet gebeurd, dan zou verd. waarschijnlijk niet tot deze vreeselijke daad gekomen zijn Rustig en plichtsgetrouw deed deze ver dachte zijn dienst. Hij was gezien bij supe rieuren en collega's. Op straat kon hij uit stekend met publiek omgaan. Na het ongeluk dat hem overkwam. Is hij een ander mensch geworden. Hij was een ..beschadigd" man, remming en beheersching had hij voor een groot deel ingeboet. Zijn psychische ge steldheid is door een physiek verschijnse' geheel veranderd. De psychiaters schetsen hem als verminderd toerekeningsvatbaar een zeer nevelig terrein om te komen tot een juiste beoordeeling van verdachtes misdrijf Ik zie geen anderen weg, aldus de officier, dan de gebruikelijke. Verdachte is niet on toerekeningsvatbaar. Hij staat thans bij de volslagen ineenstorting van zijn bestaan. Dit alles kan tot groote deernis met dezen man en zijn gezin leiden. Hiermede rekening houdende vorderde de officier wegens doodslag een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. De straf zal moeten worden door gebracht in de bijzondere strafgevangenis. De verdediger, mr. Jo de Vries, achtte het opleggen van gevangenisstraf onjuist Vraagt het maar eens aan Uw vrouwl Zij zal U zeggen dat WAAIIllOIIG-KLEEUliX; iets aparts is. Waarborg-Kleeding alléén bij: (Adv Ingez. Med.) Kind door auto aangereden en gedood. Woensdagochtend is het zevenjarig dochter tje van de familie Loosbroek, te Oss, door een bestelauto uit Raamsdonksveer aangereden. Het meisje werd in hopeloozen toestand naar het St. Annaziekenhuis te Oss overgebracht, waar zij Woensdagavond is overleden. DE PRODUCTIE VAN GROENTENCONSERVF.N De minister van economische zaken heeft in verband met de bij zijn beschikking van 19 April algemeen verbindend verklaarde ondernemers overeenkomst tot regeling van de productie van groentenconserven o.m. benoemd tot leden der algemeene Groentenconservencommissie: J. P. Neijt, directeur der N.V. Beverwijksche conser- venfabrieken te Beverwijk; L. Aardenburg. di recteur der N.V. Lucas Aardenburg's Import-Ex port te Beverwijk: J. P. Nijssen, voorzitter Ver- eenigde veilingen „Kennemerland", te Santpoort. Spoorwegwerken te Amsterdam kostén de gemeente geld. Verbeteringen en nieuwe tramverbindingen in Oost noodig. Op 8 October a.s. zullen, niet te voorziene omstandigheden voorbehouden, de hooge spoorbaan Amsterdam MuiderpoortUtrecht, het nieuwe station Amsterdam Muiderpoort en het Amstelstation in dienst worden gesteld. De viaducten bij het Amstelstation en voor de Linnaeusstraat, de Domselaerstraat, de Wijttenbachstraat en de Javastraat, korten tijd later ook die voor den Beukenweg, zullen dan voor het verkeer worden geopend, waar mede de Indische buurt, de Watergraafsmeer- en de Transvaalbuurt uit haar betrekkelijke isolement zullen zijn bevrijd. Om den hierdoor geschapen nieuwen en zeer verbeterden toestand geheel tot zijn recht te doen komen, zullen van gemeentewege om vangrijke werken moeten worden uitgevoerd, o.m. omvattende den aanleg van nieuwe en de wijziging van bestaande straten, het leggen van tramsporen, het bouwen van nieuwe en wijziging van bestaande bruggen den aanleg van plantsoenen enz. In totaal zal voor de uitvoering van deze plannen noodig zijn een bedrag van 3.452.300. „Het 3Iobilisatiekruis" wil de grenswachten helpen. Oproep aan het Nederlandsche Volk. De voorzitter van den nationalen bond „Het Mobilisatiekruis", gep. luitenant-generaal H. A. Cramer, oud-commandant van het Kon. Ned.-Ind. Leger schrijft ons: Vele landszonen zijn onlangs, wellicht voor geruimen tijcl. uit hun woonplaats, hun gezin en hun werkkring weggeroepen om diensten te verrichten voor onze grensverdediging. Zooals uit persberichten reeds is gebleken, verrichten zij met een blijmoedigen, doch ernstigen geest, kalm en zonder ophef zeer belangrijke, uitgebreide, zware werkzaam heden in het belang van onze landsverdedi ging, ten bate van ons vaderland en het Nederlandsche volk. De militaire gezaghebbenden zorgen voor hunne mannen, doch het is duidelijk, dat de omstandigheden, waaronder zij thans ver- keeren wel heel anders zijn dan bij hen thuis en dat zij zich verschillende opofferingen moeten getroosten. In verband hiermede moet er iets gedaan worden om hun na het verrichten van hun zware dag- en naohttaak eenige ontspanning te bezorgen, eenige versnaperingen te ver strekken als anderszins. De natie kan ons dat werk mogelijk maken door evenals in 1914—1918 gulheid te betrach ten en daardoor van hunne waardeering te doen blijken voor de grootsche taak. welke onze Nederlandsche mannen in de weermacht volbrengen. Welnu, volk van Nederland, toont u van uw beste zijde en zendt voor het door ons te ondernemen werk giften, groot en klein, spelen, boeken, enz. aan het hoofdbestuur van den nationalen bond „Het Mobilisatiekruis" te 's-Gravenhage, J. P. Coenstraat 49. giro nummer 25424. RIJKSVOORLICHTINGSDIENST INZAKE LUCHTBESCHERMING Naar wij vernemen is binnen enkele dagen de benoeming te verwachten van den heer A. van Batenburg, thans commissaris van politie der gemeente Renkum. onder gelijktijdige onthef fing uit deze functie, tot adjunct-inspecteur hoofd van het bureau ..Rijksvoorlichtingsdienst inzake luchtbescherming". Een Loflied. OXFORDSHIRE. April. Er is zon, jonge zon, die nog niet hoog aan den hemel staat en de dingen in een betoove- rend zij-licht zet. Er is wind. die meer vleit dan waait en een strak-blauwe hemel met witte windveeren. Twee spechten spelen een lokspel op den tegenoverliggenden heuvel: toe-wippend en weg-wippend in geel-groene jas en roode kuif. Achter mij in het gras vliegen plotseling drie patrijzen op met ratelend vleugelflappen. Het schorre knorren van een fazant kondigt aan dat er over een nest wordt gedacht en jonge konijnen zetten elkaar na met opgewipte staartjes, zich van geen kwaad en geen gevaar bewust, buitelend in het gras, rennend in cir kels en tollend over elkaar. De geur van muur bloemen is het eenige zware, al het andere is licht: de trompetten van gele narcissen, het ranke wiegelen van wit-sterren narcissen, de geur van lavendel-hout, de overvloed van sneeuwigen kersebloesem en de kleine witte bloemetjes tusschen het ijle groen van bottende pruimeboomen. Licht is ook het tevreden gonzen van bijen, die ijverig van bloem tot bloem vlie gen, alsof ze tijd te kort kwamen en met knieën vol stuifmeel zich voor den ingang van hun huis verdringen. Drie fluweelen vlinders flappen pauwoogige vleugels op een bos paarse aubre- tia, die in de zon ligt te stralen. Ze zitten daar lokkend en tartend, uitdagend voor een kinder hand, die ze toch weer teleurstellen1. Het is een dag, waarop het vanzelfsprekend is enkel aan goedheid te gelooven, waarop smart en verdriet niets dan dom-menschelijke vergissingen lijken. Een dag waarop zelfs een vliegmachine niets dan een zilvervleugelige aar digheid hoog in de lucht lijkt. Een dag om dicht bij de aarde op je rug te liggen en door het loo- ver wat naar den hemel te kijken en wat te lezen in Fransche poëzie en te luisteren, vooral te luisteren. Want het ontvouwen van zooveel groeiends, het stuwen van zooveel planten heeft geluid. Een geluid, dat vogels zelfs niet overstemmen, maar hen des te schooner zingen doet. En ook tusschen het gras ritselt het van verborgen levende dingen. Daar tusschen de hondsdraf en de doovenetel heeft een veldmuis een klein intiem hol. Veldmuizen zijn onze vijanden, lastige dieren, die pas-gezaaide erwten eten en in den winter maar al te zeer geneigd zijn, ten koste van de bijen een nest in een bijen korf te maken. We vangen ze waar we maar kunnen. Maar vandaag hooren ze erbij. En dat kleine uitgegraven gangetje getuigt van iets zoo warm levends en zachtgrijs, dat ik het niet zou willen missen. Een groen grasslangetje heeft bij een bosje verdroogd gras ter eere van het voorjaarsfeest z'n oude huid achtergelaten. Die ligt daar nu als een verschrompeld winterding. Het is dun als papier. De gewezen eigenaar moet hier wel ergens rondschuiven, uit kleine pientere oogen glurend en trotseh op zijn nieuwe gewaad. Een haastige mier scharrelt af en toe over m'n been, wat verbolgen over de obstructie en een gek plat torretje, zwart met een zilveren driehoek en een regelmatig stip- patroon zoo, alsof het regelrecht aan de ont werpende hand van een student eener kunst nijverheidsschool was ontsnapt beweegt als maar op mijn schouder, zonder eenig teeken van pooten. Een mager, scharminkelig spinnetje, niets dan pooten, die in een knoop samenkomen, is op mijn boek gaan zitten en balanceert daar kunstig op den rand. Het is zoo nietig, neutraal bruingrijs en doorzichtig, dat ik het voor een stuivend huisje van een bloesem zou hebben gehouden, als niet op de plaats waar zich z'n hoofd wel zal bevinden een soort telescoop was opgesteld, met twee in verhouding gewel dige oogen aan het eind.een telescoop, die zoekend en speurend hemel en aarde aftast, terwijl het kleine onbeduidende lichaam niet beweegt. Af en toe richt het het apparaat wat angstig naar beneden, peilt den afgrond tus schen boek en aarde en houdt zich des te ste viger vast. Beneden in den groentetuin baden schetteren de vogeltjes in den losgeschoffelden grond, spreiden de blauwe en witte vleugels gelukzalig uit en graven zich knusser en knusser in het warme kuiltje. Ik heb daar vanmorgen net met veel ijver den grond keurig gelijkgeharkt en ei- Meiklokjes gezaaid. Dat wordt nu alles weer in de war geschopt. Maar vandaag doet het er niet toe, vandaag zie ik ze met plezier zich ten koste van mijn arbeid vermaken, vandaag is het te vreden gekwebbel van die kleine gedierten belangrijker dan het groeien van knollen. Daar waar de aarde dieper bruin is en pas omgegraven liggen de rijen aardappelen onder den grond, die we vanmorgen hebben geplant. In de verrassend warme zon hebben we mest uit den stal gekruid en die in rijen, vergezeld van groenmest, in den humus-armen grond ingegra ven. Dat is alles gedaan nu is er alleen nog maar zon en water en tijd noodig om het groeien te voltrekken. De aardappelen liggen nu rustig te stoven in den warmenden grond. Tijd zullen ze wel krijgen en zon ook en water ook. Daar valt - op een dag als vandaag niet aan te twij felen. Nu de wereld voor louter schoonheid en goedheid lijkt gemaakt. VR. S. De plaatsvervanging van onder de wapens geroepenen. Vragen van den heer Albarda. Ir. J. W. Albarda heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Welke zijn de gronden voor 's ministers besluit ter vervanging van diegenen der wegens de buitengewone omstandigheden on der de wapens geroepen dienstplichtigen, die om aanvaardbare redenen voor onthefftng van den buitengewonen werkelijken dienst in aanmerking komen, uitsluitend werklooze dienstplichtigen op te roepen? Heeft de minister bij het overleg met eenige zijner ambtgenooten dat aan dat besluit is voorafgegaan, zich rekenschap gegeven, dat door de uitvoering daarvan vele werkloozen voor geruimen tijd de kans kunnen verliezen opnieuw een plaats in het bedrijfsleven te vinden en acht de minister daardoor die werk loozen niet zeer zwaar getroffen? Zou de minister het niet billijk achten, indien werkloozen en werkenden, voorzoover deze voor het bedrijfsleven of voor gewichtige diensten niet onmisbaar zijn, op denzelfden voet worden behandeld en wil de minister als nog overwegen zijn besluit in dezen zin te wijzigen, hetzij door voor de plaatsvervanging gebruik te maken van vrijwilligers uit de lich tingen 1924 en latere jaren, hetzij door dienstplichtigen van deze lichtingen onder te wapenen te roepen, zonder onderscheid te maken tusschen werkloozen en anderen? BEHOUD VAN NATUURMONUMENT „DE WILDE KAMP" VERZEKERD Naar wij vernemen zijn de galden dm de •ichting Het Geldersch Landschap" noodig had •oor den aankoop van de „Wilde Kamp" nabij Garderen thans bijeen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5