H.C.ANDURS N DE NACHTEGAAL VAN DEN BELT Co. BEVEROL DONDERDAG 27 APRIC 1939 H A A R E E M'S DA'GEE AD 4 Tel.16035,HAARLEM Klein Heiligland 88. Tftaotqt tecJvn. Verloting „Haarlem's Bloei". Ruim 240 prijzen. Ten bate van de Stichting „Haarlem's Bloei' die sinds haar oprichting onder leiding van haar ijverigen directeur den heer Van Gink reeds zooveel leven en vertier in onze stad gebracht heeft, is zooals onze lezers weten weer een groote verloting georganiseerd, naar aanleiding van het succes, dat die van ver leden jaar gehad heeft. En zooals het onge veer met elke groote verloting gaat, gin^ ook verleden jaar met de eerste verloting van ..Haarlem's Bloei": op den laatsten dag van den verkoop der loten trachtten velen nog een lot te bemachtigen, maar honderden werden teleurgesteld. Dit kan men zich nu be sparen door bijtijds een lot te koopen. De aandacht wordt er trouwens voldoende op ge vestigd. Op gezette tijden rijden door de stad (in de buitenwijken zelfs met muziek) een auto, twee met een paard bespannen wagens en 'n bakfiets, waarop reclame voor deze ver loting gemaakt wordt en waarop men kan lezen, dat er 11000 loten en ruim 240 prijzen beschikbaar zijn. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat er bij deze nieuwe verloting nu eens niet één kostbare prijs geloot kan worden met voor andere lotenhouders slechts voorwerpen van weinig waarde, maar thans is, om de aan trekkelijkheid te verhoogen, een collectie van ongeveer tweehonderd fraaie en nuttige pryzen beschikbaar, dank zij de vrijgevigheid van een aantal Haarlemsche winkeliers. Zeker, er is natuurlijk gezorgd voor een hoofdprijs, dit maal bestaande uit een vierpersoons Ford Junior 1939, maar er zijn in het winkelhuis Groote Houtstraat 11 thans ook prijzen ge- etaleerd. die er toe zullen bijdragen, dat alle loten spoedig aan den man gebracht zullen worden. We zagen er o.a. een prachtigen zil veren theepot, een radiotoestel, stofzuiger. electrLsohe kachel, koperen en moderne pa- rapluietasndaards. aasfornuis, cassette met zil veren lepels en vorken, een viool, een sche merlamp. kruidenrek met klok. electrische broodrooster, regenjassen enz. Stuk voor stuk zijn het allemaal goede kwaliteits artikelen: goedkoope dingen zijn er niet bij. Ten bewijze dat dit een belangwekkende verlc.ting is, kan dienen, dat bijvoorbeeld de achtste prijs een kano is en de dertigste een regenjas. Men heeft er dus wat aan. De trekking zal op Dinsdag 2 Mei in het openbaar geschieden ten overstaan van no taris M. Klijzing in hotel ,J>e Leeuwerik" aan de Kruisstraat. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op VRIJDAG 28 APRIL Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum I Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.40 Radio PTT Nord 11.35 Ned. Brussel 1.20 Keulen 2 20 Motala of Diversen 3.20 Keulen 4.20 Fransch Brussel 5.20 London Regional 6.20 Keulen, 7.35 Straatsburg of Diversen 10.20 Parijs Radio Progr. 4- 8.00 Ned. Brussel 8.20 Parijs Radio 8.30 Radio PTT Nord 8.50 Diversen 9.35 London Regional 10.30 Droitwich 11.05 London Regional "11.35 Droitwich 11.50 London Regional 12.20 2.20 London Regional 4.20 Droitwich 6.05 Fransch Brussel 6.20 Droitwich 7.35 London Re gional 8.20 Droitwich 11.20 Danmarks Radio. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Accordeonmuziek door de L. P. A. Band met een Intermezzo Tango's 1. Our days together 2. Auf wiedersehen my dear 3. The song that broke my heart 4. Tunes in town deel 1 5. Log Cabin Lullaby 6. The Apache Dance 7. Pagan Moon Intermezzo van tango's 8. Serenata, Canaro's Arg. Orkest. 9. Siempre. Bianco's Arg. Orkest 10. Tahiti, Orq. Pésenti 11. Diez Anos, Canaro's Arg. Orkest. 12. Plegaria, Bianco's Arg. Orkest. 13. Poema, Orq. Pésenti Vervolg L. P. A. B. 14. Rosalie 15. Where the blue of the night. 16. Rosa Mia. 17. Tunes in town 18. The white cliffs of Dover 19. La Paloma 20. To have and to hold you in my arms. 8.0012.00 Diversen. shirts van TRICOLINE Overhemden zooals U verlangt TRICOLINEunl f 5.50 an woven 6.50' •Han met 2 Trubanlji boorden an 2 peer manchettan I 5.90 WEMCOLUX4.90 WEMCOREXprinted I 3.90 an woven 4.25 i Adv Iri(jez Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER Dronken achter het stuur. Hoeveel malen zou dit opschrift reeds boven een verslag van een zitting van hel Kanton gerecht hebben gestaan? Zeker om de een of twee weken verschijnt een autorijder voor het „verdachtenhekje". die op een kwaden dag eenige glaasjes van een edel vocht genuttigd heeft en toen achter het stuur van zijn auto is gaan zitten. En dan moet er ook niet een klein ongelukje gebeuren of een proces verbaal volgt met alle onaange name nasleep. Het is onbegrijpelijk dat de automobilisten ook in hun eigen belang nog steeds niet schijnen in te zien, dat een chauf feur die drank al is het maar één glaasje op heeft niet achter het stuur van een auto hoort. Er is al herhaalde malen op gewezen: in het arrondissement Haarlem worden de overtreders van art. 22 B van het Motor- en Rijwielreglement altijd tot hechtenisstraf ver oordeeld. Men gaat terecht van het principe uit, dat de veiligheid van het verkeer eischt, dat ieder weggebruiker en zeker een autobe stuurder voor 100?/- over al zijn zintuigen moet kunnen beschikken wanneer hij zich op den weg bevindt. Aanleiding tot bovenstaande bespiegeling was de zaak tegen een inwoner van Heemstede, die terecht stond wegens ja. u raadt het natuurlijk al het besturen van een auto terwijl hij onder zoodanigen invloed van ster ken drank verkeerde, dat hij niet geacht moest worden dat motorrijtuig naar behooren te be sturen, zooals de wettelijke term luidt. In den nacht van 23 Maart ongeveer kwart voor een was de verdachte op den Heerenweg tegen een hek gebotst, dat deerlijk werd be schadigd. Eerst was hij bijna tegen een hem tegemoetkomende auto opgereden daar hij ver blind werd door diens koplampen. De bestuur der van deze auto verklaarde evenwel, dat hij met gedimd licht had gereden, bovendien had hij kunnen constateeren, dat de verdachte „onder invloed" was geweest. Ook een brigadier en eenige agenten uit Heemstede bevestigden dat. De verdachte gaf toe vier glaasjes te heb ben gebruikt. Hij was echter van het ongeluk nogal geschrokken en daardoor was hij eenigs- zins onzeker gaan loopen. Een agent van de Heemsteedsche motorpolitie had later geen dranklucht bij den verdachte geconstateerd. De Ambtenaar van het O.M meende, dat de ..verblinding" door de lichten van den tegen ligger wel alleen in den benevelden brein van verdachte zou zijn ontstaan. Als hij nuchter geweest was had hij daar zeker niets van ge merkt. Eisch: 14 dagen hechtenis en zes maan den ontzegging van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen. Mr. S. Groen, de verdediger, voerde aan. dat de verblinding a priori niet mag worden uit gesloten. Bovendien waren de banden van de auto niet in orde. Daardoor is ook het slippen te verklaren. De kantonrechter achtte de overtreding van art. 22B echter wel bewezen en veroordeelde den verdachte tot 7 dagen hechtenis en 6 maanden intrekking van het rijbewijs. Winst van Lever Brothers en Unilever gedaald. Eén der ondcr-niaatschappijen leverde minder winst. Verschenen is het jaarverslag der N.V. Lever Brothers en Unilever over het boekjaar 1938. In verband met de tusschen de Nederland- sche Maatschappij Lever Brothers en Unilever N.V. en de Engelsche Maatschappij Lever Brothers en Unilever Limited bestaande over eenkomst tot nivelleering van de waarde der ge wone aandeelen van beide vennootschappen („equalisatieovereenkomst") heeft het verslag betrekking op beide maatschappijen, welke wor den aangeduid als N.V. en Limited. Uit het geconsolideerd overzicht der beide Nederlandsche en Engelsche Moedermaatschap pijen blijkt, dat de totale netto winst bedroeg: f 109.985,460 (1937 f 114.749,923). Na aftrek van dat gedeelte der winsten, het welk aan buitenstaande houders van preferente en gewone aandeelen in onderhoorige en gelieer de maatschappijen toekomt en van de dividen den op het preferentie kapitaal van de moeder schappijen, beloopen de winsten, welke aan de houders van gewone aandeelen in die moeder maatschappijen ten goede komen (behoudens de dividenden op „Co-Partnership Preferential Cer tificates" en op „Deferred" aandeelen van Li mited): N.V. f 20.706.047 (1937 f 19.973.827). Limited f 21.604.113 (1937 f 25.089.768),, dus totaal f 42.310.160. (1937: f 45.063.595.) Zooals uit deze cijfers blijkt, is de verminde ring van de totale netto winst over 1938, in ver gelijking met die over 1937, grooter dan de ver mindering van het bedrag der winst, welke ter beschikking van gewone aandeelhouders komt. Dit vindt hoofdzakelijk zijn verklaring in het feit, dat de United Africa Company Limited over 1938 aanzienlijk lagere winsten heeft behaald, van welke vermindering echter een evenredig deel wordt geleden door 20 pet. van het aandee lenkapitaal dier vennootschap, hetwelk zich in handen van derden bevindt. Winstverdeeling. Bij N.V. is na aftrek van het dividend op alle klassen preferente aandeelen een bedrag van f 23.569.906 voor verdere verdeeling beschik baar. Hieruit is bereids een interim dividend van 3 pet. op de gewone aandeelen uitgekeerd, waar na nog ter beschikking overblijft een bedrag van f 18.417.796. Voorgesteld wordt hier uit een be drag van f 2.500.000 naar het reservefonds een bedrag van f 3.000.000 naar de reserve di verse belangen over te brengen en een slotdivi- dend van 4j^ pet. op de gewone aandeelen uit te keeren, waardoor het totale gewone dividend over het jaar 1938 op 7 1/2 pet. wordt gebracht. Een bedrag van f 5.189.631 kan dan naar het boekjaar 1939 worden overgebracht, hetgeen een vermeerdering van f 460.113 tegenover het rig jaar beteekent. Bij Limited is na aftrek van het dividend op alle klassen van 't preferente kapitaal een bedrag van f 3.389.555 voor verdere verdeeling beschik baar. Hieruit is bereids een interim dividend van 4 pet. op het gewone kapitaal ten beloope van f 456.754 uitgekeerd, waarna nog ter beschik king overblijft een bedrag van f 2.932.801. Hier uit is een bedrag van f 600.000 naar de reserve deelnemingen en een bedrag van f 100.000 naar de reserve diverse belangen overgebracht Voor gesteld wordt een slotdividend van 6 pet. op het gewone kapitaal uit te keeren, waardoor het totale gewone dividend over het jaar 1938 op 10 pet. wordt gebracht, nadat vervolgens 5 pet. op de „Preferential Certificates of the Co-Part- nership Trust'' en 6 pet. op de „Deferred" aan deelen zal zijn betaald, kan een bedrag van 1.490.382 pond sterling naar het boekjaar 1939 worden overgebracht, hetgeen een vermeerde ring van 91.294 pond sterling tegenover het vo rig jaar beteekent. Buma wint een proces tegen den dirigent van liet N. C. R. V.-orkest, Woensdag heeft de president van de Utrecht- sche rechtbank uitspraak gedaan in het kort ge ding, dat Buma aanhangig had gemaakt tegen Piet van den Hurk, den dirigent van het N. R. V.-orkest. Buma had gesteld, dat vanwege de N. C. R geregeld zaaluitvoeringen worden gegeven, waar bij het N. C. R. V.-orkest onder leiding van den dirigent Piet van den Hurk optreedt, zonder dat hiervoor Buma's toestemming was verworven tot het spelen van beschermde muziek, zoodat dus bij deze zaaluitvoeringen de rechten van Buma werden aangetast. Op grond hiervan had Buma nu den president der rechtbank verzocht in kort geding haar rech ten voor verdere aantasting te beschermen. De president der Utreclitsche rechtbank heeft deze vordering toegewezen en aan den dirigent van het N. C. R. V.-orkest een verbod opgelegd tot het spelen van Buma's muziek, met bepaling, dat de dirigent een dwangsom van f 1000 zal verbeuren voor eiken keer, dat hij zonder toe stemming van Buma een door dit bureau be schermd muziekstuk uitvoert. Tevens werd de dirigent in de kosten der procedure veroordeeld. GROOT bestaat er tusschen de eischen die de eene wagen of de andere aan motorolie stelt. Ook voor Uw wagen heeft Beverol de meest economische olie. Olie van OLIESPECIALISTEN (Adv. Ingez. Med.) Fn,M MARTHA-STICHTING. Woensdagavond werd in het Ned. Herv. Wijk- gebouw, Ged. Oude Gracht, een film van 'de Martha-Stichting te Alphen aan den Rijn ver toond. Deze film, die reeds eerder in Haarlem werd gedraaid, geeft een aardige kijk op het leven in de Martha-Stichting. De stichting is zooals be kend, een inrichting voor kinderen die, om welke reden ook. de ouderlijke zorg moeten ontberen, teneinde deze kinderen een Christelijk opvoe ding te geven. De filmavond bood de aanwezigen een gele genheid om eens te zien hoe het er toegaat in de stichting, waarin thans ongeveer 430 kinderen verzorgd worden. En tevens was zij een goede propaganda om het werk der stichting te steunen. Ei- bestond voor dezen filmavond veel belang stelling: de groote zaal van het Wijkgebouw was geheel bezet. Het Stationspostkantoor aan de Baljtiwslaan. Over eenige weken gereed. Naar wij vernemen vorderen de werkzaamhe den aan het Stationspostkantoor aan de Baljuws laan naar wensch. Óver veertien dagen zal het gebouw klaar zijn. doch het zal wel Juni wor den voor het definitief in gebruik kan worden genomen. Zooals men weet zal de afdeeling Ex peditie der Posterijen dan naar de Baljuwslaan worden overgebracht. Het sorteeren en verzen den der brieven zal ook daar dan plaats vinden. Inmiddels is de nieuwe sorteermachine aange komen Hiermede wordt thans geoefend. Daar ae bediening van deze machine veel vaardigheid vereischt zal het nog wel even duren, voordat ook de „Transorma" in dienst zal kunnen wor den gesteld. handel te Amsterdam. Raad van Beheer voor dagelijksche zaken ingesteld. In de Woensdagavond te Amsterdam gehouden jaarlijksche ledenvergadering van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel werd het jaarver slag uitgebracht en de rekening over het jaar 1938 goedgekeurd, alsmede decharge verleend aan de beheerders van het ondersteuningsfonds voor hun beheer over 1938. De heer A. van Enten werd herkozen als be heerder van het ondersteuningsfonds. Vervolgens werden de gebruikelijke beurs- vacantiedagen voor het jaar 1939 als volgt vast gesteld: 27 Mei (Pinkster-Zaterdag), 3. 10, 17, 24 Juni, 1, 8, 15, 22, 29 Juli, 5, 12.19, 26 en 31 Augustus. Een voorstel van het bestuur voor een tijde lijke regeling met een proeftijd van ten hoogste een jaar, waarbij aan drie door het bestuur te benoemen functionarissen bepaalde omschreven bevoegdheden zouden worden verleend en aan hen de titel van directeuren te verleenen, werd na uitvoerige discussie aanvankelijk in dien vorm verworpen. Het voorstel daarna opnieuw ingediend met vervanging van den naam direc- leur door: lid van den raad van beheer voor dagelijksche zaken, werd vervolgens met nage noeg algemeene stemmen aanvaard. Het aldus door de algemeene vergadering goedgekeurde bestuursreglement is geldig van 1 Mei 1939 tot uiterlijk 30 April 1940. Tot leden van den raad van beheer voor da gelijksche zaken zullen door het bestuur worden benoemd de heeren K Lansberg, mr. W. Cnoop Koopmans en mr. Arn. J. d'Ailly. De adjunct-secretaris, mr. U. J. N. de Graaf^ zal alsdan worden benoemd tot secretarii, j Lourens Jansz. Coster. Werd 500 jaar geleden in de St. Bavo te Haarlem begraven. Het is niet met stelligheid vast te stellen wanneer Lourens Jansz. Coster, de uitvinder van de boekdrukkunst, gestorven is, maar toch kan met vrij groote zekerheid aangenomen wor den, dat 1439 zijn sterfjaar was. Wij lezen namelijk in Allan, het bekende in 1880 uitgekomen boek over de oude geschiede nis van Haarlem, o.a.: Weet men van enkele voorname of verdien stelijke mannen waar zij in de Groote Kerk be graven zijn, en kan men zelfs de plaats aanwij zen waar hun stoffelijk overschot rust, omtrent de grafplaats van Lourens Jansz. Coster ver keert men in het onzekere; evenmin kan de juiste tijd van zijn overlijden met zekerheid bepaald worden. Het is echter vrij waarschijn lijk, dat hij in 1439 overleed, want in het kerke lijk register van genoemd jaar is, onder de af deeling „Cloc en graff" het volgende aangetee- kend: „It Lou Jans soon breet II gul, cloc en graff". Wolff voegt bij deze aanteekening de volgende opheldering over het woord breet: „Bij het overlijden van minvermogenden werd bij hunne begrafenis alleen de buurklok kosteloos geluid. Voor het openen van het graf moest (en dit gold voor elk geval zonder onderscheid) aan de kerk een schild of tien stuivers betaald wor den. Bij lijkstatiën van aanzienlijken werden verscheidene klokken geluid, soms de klok Marie, soms zelfs de groote kerkklok Salvator, waarvoor de kerk 30 stuivers ontving. Het woord breet beteekent tezamen of in eens; zoo dat voor het openen van het graf en voor het luiden der klokken tezamen of in eens betaald werd twee gulden". Daar Lourens Jansz. Coster vrij zeker tot een der deftigste burgerfamiliën der stad behoorde, meenen wij het er voor te mogen houden, dat de bovenaangehaalde aanteekening van het kerkelijk register van 1439 bepaaldelijk op den door ons bedoelden Coster betrekking heeft. Uit een grafsteen welke tot voor korten tijd (1878) in het portaal van den Zuidertrans werd gevonden, waarin het wapen van Coster was uitgehouwen en welke plaats door velen voor de grafstee van den uitvinder der boekdruk kunst wordt gehouden kan echter nog niet met zekerheid worden opgemaakt, dat hij al daar begraven ligt. Dit meenen wij zoo gaat Allan voort uit de volgende bijzonderheid te mogen besluiten. De treden der trap, welke in het voormalige Nooderskantoor gevonden wor den, zijn gemaakt van oude grafsteenen, waar op verscheidene namen en naamcijfers van be- gravenen nog duidelijk zijn te onderscheiden, en welke steenen vrij zeker van de oudere St. Ba- vokerk afkomstig zijn. Zoodanige steenen nu vond men vroeger in de onderscheidene porta len der tegenwoordige kerk en het is dus zeer wel mogelijk, dat de steen, waarin het wapen van Coster was uitgehouwen, toevalligerwijze in het Zuiderportaal is gelegd. Indien dus de oude Sint Bavo-kerk, die zich echter, blij kens de daarvan gevonden grondslagen, niet tot het tegenwoordige Zuiderportaal heeft uitge strekt, althans nog in 1439 bestaan heeft, mee nen wij het er met Wolff voor te mogen hou den, dat Coster in de oude St. Bavokerk werd begraven. Tot zoover Allan. Bij het 4e eeuwfeest van de uitvinding der boekdrukkunst (10 en 11 Juli 1823) is door Ko ning Willem I in de kerk een gedenksteen ge plaatst in den Zuidertrans tegen een der hoofd kolommen van den toren. Vereeniging van den Effecten- De kruinen van de boomen staker, boven het water uit en men II doorvaren. In één van deze boo men woonde een nachtegaal, die kon dan ook, met niet al te groote booten onder de boomtakken prachtig kon zingen. Zrjn gezang was zelfs zoo schoon, dat een arme visscher, die heuêch wel wat anders te doen had. met zijn bootje stil hield, om den nachtegaal te hooren. „Wat is dat prachtig", zei hij. Het vischnet eischte echter zijn aandacht op en hij vergat den nachte gaal, totdat hij weer langs den boom kwam en hem hoorde „Wat 13 dat prachtig", zei hij toen weer. .(Wordt vervolgd). FILMAVOND. De plaatselijke raad van den Vrouwenraad van Nederland heeft een filmavcind georga niseerd op Vrijdag 5 Mei in Café Restaurant Brinkmann, Groote Markt. De heer G. W. Phauw Jr., ambtenaar voor den buitendienst en arbeidsbemiddelaar van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van der. arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten. za! spreken over: „De voorzorg-op- leiding en plaatsing van onvclwaardigee ar beidskrachten". De A.V.O.-film zal bovendien worden ver toond. Het bosch, dat bij het paleis van den keizer hoorde, was werkelijk onmetelijk groot. Het liep door tot aan de kust, waar de diepe en prachtig blauwe zee zich bevond. (Adv. Ingez. Med.) zal U niet hinderen, mfts uw wanden bekleed zijn metC E L O T E X ■■■12 Vz m m

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6