I Bij het derde lustrum Bloemendaalsche Vrijwillige Brandweer BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 28 AP Rit 1939 H'AAREEM'S DAGBEAD 11 UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL BRANDWEER PARAAT; HET MATERIEEL MODERN Ménndag 1 Mei viert de Bloemendaalsche Vrijwillige Brandweer haar 3de lustrum, maar omdat dan „Juliana-dag" wordt gevierd, is de eenvoudige herdenking bepaald op 2 Mei met een receptie van 25 in restaurant Roozendaal. Op Donderdag 4 Mei volgt dan nog een gezel lige cabaretavond aangeboden door het bestuur aan leden en hun dames, waar de familie Hof man voor de stemming zal zorgen. De herdenking is dus zoo intiem mogelijk ge houden. De commandant, de heer J. Meeuwig, vertelt ons het een en ander van de afgeloopen jaren. Hijzelf en nog 15 anderen zijn van het begin af lid geweest. Al de 15 jaren is hij voorzitter ge weest en 13 jaar commandant, als opvolger van den heer Bronings. Groote branden zijn er gelukkig de laatste 5 jaren niet voorgekomen, maar door re gelmatig oefenen is het corps op peil gebleven. De Bloemendaalsche Vrijwillige Brandweer onderscheidt zich hierdoor van andere corpsen, doordat ze geheel vrijwillig is en de leden zelfs hun contributie a f 6 's jaars moeten betalen. De Vereeniging betaalt alles, kleeding, verze kering, vei-goeding bij ongevallen, operaties enz. Zelfs ontvangt ze geen subsidies van de ge meente, die alleen voor het bluschmateriaal zorgt Ze telt nu 50 leden en 4 stafleden. De vooruitgang in de afgeloopen 15 jaar is groot. Toen: 4 slangenwagentjes met 350 M. slang, nu, misschien de volgende week al, 3 motor spuiten, één in Vogelenzang, één in Aerdenhout, en één, de groote Magirusspuit met ladderwagen in de wijk Bloemendaal als hoofdpost. Een modern alarmeeringsstelsel zorgt er voor. dat via het Politiebureau de mannen in enkele minuten kunnen worden gealarmeerd. Zoo zien wij, dat met den groei der gemeen te ook het materiaal is uitgebreid. De staf moet tegenwoordig ook vaak als ad viseur optreden voor brandbeveiliging van groote gebouwen of uitbreiding daarvan en nu wacht weer een nieuwe taak: het opleiden van 50 bij zondere vrijwilligers van den luchtbeschermings dienst. Deze opleiding begint op 10 Mei en moet in een snel tempo verloopen. Men merkt het aan den commandant gedu rende het gesprek: de brandweer heeft zijn hart gestolen. Waar dit het geval is, kan men er in Bloemen daal van overtuigd zijn, dat de Brandweer ten volle voor haar taak berekend is. Bloonicndaalsclie Gemeenteraad. dat dezelfde bepalingen van het vorige jaar in verband met de overwerkvergunningen ook weer voor het a.s. seizoen zullen gelden. Op voorstel van het bestuur werd besloten te bedanken als lid van het Instituut voor Middenstahdsontwikkeling Vervolgens deed de vooratter eenige mede- deelingen inzake de Rij tijden-wet. Het belangrijkste was wel, dat deze wet spreekt van een rijtijd en een diensttijd. De rijtijd mag niet meer dan 10 uur per dag bedragen, en de diensttijd niet meer dan 14 uur. In bijzondere gevallen kan men toestem ming verkrijgen den diensttijd uit te breiden tot 16 uur. De diensttijd vangt aan bij het begin van den eersten rit. De bestuurders van een vracht- of bestel auto zijn verplicht een werkboekje b^j te houden, waarin het tijdstip van begin en einde van iederen rit moet worden aange- teekend waardoor controle op den dienst- en werktijd mogelijk is. Hoewel het in verband met den toestand van de kas eigenlijk niet verantwoord was, kwam het bestuur toch met een voorstel om met 100 deel te nemen aan het garantiefonds voor het congres van Ons Belang. Het voorstel werd zonder stemming aan- ;enomen. VRIJ VAN SCHOOL In overleg met den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem hebben B. en W. besloten aan de leerlingen van de openbare scholen op Maandag 1 Mei a.s. vrijaf te geven in erband met de viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. KORTE RAADSAGENDA VAN ZANDVOORT. Wie zich niet meer herkiesbaar stellen. Naar wij vernemen zullen eenige leden van onzen Gemeenteraad zich bij de aanstaande verkiezingen niet meer beschikbaar stellen. Ten eerste de heer L. J. M. Bouvy (R.K.) Over de groslijst moet nog gestemd wor den, maar waarschijnlijk zal de opvolger van den heer Bouvy worden mr. J. F. de Vilder, Aerdenhout, die op het oogenblik in het bui tenland vertoeft. Dan stelt de heer Van Riessen (A.R.) zich niet meer beschikbaar. Voor de A. R. zal een geheel nieuwe candidatenlijst worden opge maakt, die nog niet vaststaat. Evenmin zal de heer J. M. Hondius (Nat. Herstel) in den Raad terugkeeren. Het ligt naar wij vernemen, niet in de bedoeling, dat N. H. meer in den Bloemendaalschen Raad vertegenwoordigd zal zijn. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. F. H. Mooyekind-Teeuwen, z M. J. van Riessen-Slappendel, d. Ondertrouwd: L. de Waal en A. J. Barens. A. F. Haccou en A. M. van Dijk. A. J. Does en H. A. M. Peters. D. P. Rezelman en E. H. Kroon. Getrouwd: G. Nieuwenhuis en E. Dijkstra. J. C. van Wessem en L. M. Schuster. P. War merdam en M. A. van der Raad. A. van Dijk huizen en Th. van der Werff. Overleden: A. van Geyn. 26 j., overleden te Amsterdam. E. van de Pol, 69 j., echtgenoote van H. Duivesteijn. I. Gans, 35 j., wonende te Amsterdam. JULIAN ADAG B. en W. hebben aan de hoofden der Lagere Scholen in onze gemeente geschreven, dat deze op Maandag 1 Mei in verband met den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana gesloten zul len zijn. ZANDVOORT TER LEZING. Volgens een bekendmaking van B. en W. van Zandvoort ligt de Verordening, houdende verbod tot het uitoefenen van winkel- en an dene bedrijven in niet daarvoor bestemde perceelen van heden gedurende drie maan den voor een ieder op de gemeente secretarie ter lezing. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. Donderdagavond hield de ZH.V. in Bodega Mustert haar laatste algemeene vergadering in dit seizoen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer E. Brokmeier, mede dat het bestuur bericht had ontvangen van het overlijden van den heer Ph. de Vries, den oudsten be gunstiger der vereeniging en in verband hiermede verzocht hij een oogenblik stilte ter nagedachtenis van den heer De Vries. Bij de mededeelingen werd dank gebracht aan de feestcommissie voor de succesvolle wijze, waarop deze den laatsten feestavond had gearrangeerd. Met de Arbeidsinspectie was een bespreking gevoerd en de hoop mocht gekoesterd worden Fouten aan het Zuiderbad weer hersteld. HAARLEMMERMEER VERBETERING ZUIDKANT STATIONSPLEIN EN VAN SPEYCKSTRAAT LAAT OP ZICH WACHTEN. WEINIG MEDEWERKING DER SPOOR WEGEN. NTOONSTELLING NIJVERHEIDS SCHOOL. Gisteravond waren in de Nijverheidsschool te Hoofddorp de door de leerlingen vervaardigde werkstukken tentoongesteld voor ouders en an dere belangstellenden. De tentoonstelling werd geopend door den voorzitter den heer L. W. v. Driel. Mevr. Salverda, de penningmeesteres, richtte zich in een toespraak tot de leerlingen, die de school gingen verlaten en nu in het volle leven zullen komen. De directrice, mej. Garsen sprak ook de leer lingen toe. Uit klasse IIA slaagden met het praedicaat „zeer goed": W. Gris, M. Hogenkamp, K. Lan- gereis en J. Zijp. „Goed": R. Staalman, J. Benschop, G. Olden burg, H. Huigen, C. Langereis, M. v. Zanden, J. v. d. Sluis, F. Oskam en I. Bras. Uit klasse II B slaagden met het praedicaat ..zeer goed": J. Silvis, M. Veenstra, J. Clay, W. Slootweg. W. Knibbe. „Goed": J. de Jong, M. Koster, S. Poldervaart, D. Vriesman. R. Kamer, M. Boot, T. Vriesman, N. v. Wijk en T. Weststeijn. Een viertal meisjes kreeg geen getuigschrift.. RAADSLID THOMSON STELT ZICH NIET HERKIESBAAR. In verband met de a.s. gemeenteraadsverkie zing in Haarlemmermeer, vernemen we dat de heer A. S. Thomson, (Vrijh. bond), stationschef van de luchthaven Schiphol, heeft te kennen ge geven, dat hij zich als lid van den Raad dezer gemeente niet meer herkiesbaar zal kunnen stellen en dus met September als zoodanig niet meer in de raadzaal zal terugkeeren. MEIFEEST. Door de afdeeling Hoofddorp van de S. D. A. P. wordt weder het Meifeest georganiseerd en daartoe o.m. een feestelijke bijeenkomst belegd op Maandag 1 Mei a.s. in de Landbouw, waarin de heer M. A. Reinalda, wethouder van Haar lem, als spreker zal optreden. bestreden. Na lange discussie werd het voor stel met 4 tegen 3 stemmen aangenomen waarna de voorzitter mededeelde dit besluit bij de Kroon ter vernietiging te zullen voor dragen. Verzoek van den heer N. J. van der Meer waarin deze eenige vragen stelt inzake de on bewoonbaarverklaring van aan hem toebe- hoorende panden. De vragen werden door den voorzitter stuk voor stuk behandeld. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 115 Maria Elisabeth IJM 114f 1390 140 Elie Chenevière IJM 161f 1080 850 Caroline IJM 26 f 2400 Loggers: SCH 130 f 1300, KW 107 f 220. BEVERWIJK EEN LEELIJKE VAL. In cle paufze van de gisteravond door „Nieuw Leven" in het Kennemer Theater ge geven voorstelling was een bezoekster, die zich naar de koffiekamer wilde begeven zoo on fortuinlijk van een laag trapje dat zij niet opmerkte, te vallen. De dame kwam zoo on gelukkig terecht, dat zij haar rechterbeen brak. Leden van de Arbeiders Hulp bij Onge lukken legden met de beschikbare eenvoudi ge hulpmiddelen een noodverband. Een in middels ontboden geneesheer gelastte opne ming van de patiënte in het Roode Krius Ziekenhuis. Onder voorzitterschap van burgemeester Van Alphen had Donderdagmiddag 4 tiur ten Raadhuize een openbare vergadering plaats van den raad. Aanwezig waren alle leden, uitgezonderd de heer D. Vader, die verhinderd was. Na de beëediging en installatie van den heer M. Kemp als lid van den raad, werd de agenda in snel tempo afgewerkt. Het voorstel om aan artikel 49 van de Al gemeene Politieverordening een tweede lid toe te voegen, waarbij het wordt verboden, wilde dieren te hebben, wordt aangenomen. De raad gaat er mee accoord, dat de daarvoor in aanmerking komende wegen in Plan Noord en een gedeelte van een Boulevard de Fa- vauge respectievelijk voor hêt wielercriterium de motorraces en een harddraverij ter be schikking worden gesteld. Aan de heeren C. Planting en C. W. Schra wordt overeenkomstig hun verzoek ontslag verleend respectievelijk als onderwij zer aan school A en onderwijzer aan school C. Teneinde aan het college van B. en W. de gelegenheid te geven op een verzoek om ver gunning voor een bouwplan, dat niet in over eenstemming is met het ontwerp-uitbreidings- plan, de beslissing-aan te houden totdat het uitbreidingsplan onherroepelijk is geworden, wordt- verklaard, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gemeente wordt voorbereid. Het voorstel de ziekenbarakken met de daarin geplaatste tafels, stoelen en fornui zen tegen een huurprijs van f 10 per week voor de groote barak en een huurprijs van f 5 per week voor de kleine barak te verhuren aan de autoriteiten ter huisvesting van de hier gelegerde militairen wordt door den raad aan genomen. De heer Molenaar kwam hierna nog met enkele vragen: over het herstellen van de fou ten gemaakt bij den bouw van het Zuider bad; maatregelen, die waren getroffen tegen een huurder van een gemeente-woning terwijl deze nog geen zes weken huurschuld had en over de groote massa stuifzand, die speciaal de Burg. Engelbertsstraat Zondag onbegaan baar maakte. De voorzitter beantwoordde den heer Mo lenaar voor zoover het betrof den huurder van een gemeentewoning. Wethouder Siegers beantwoordde de vra gen betreffende het Zuiderbad. De fouten, die gemaakt werden, waren waarschijnlijk een gevolg van den spoed, waarmede dit ge bouw was gezet. Het ingestoven zand was niet uit de kokers gespoten voor men met het storten van het beton begon. De aanne mer had de fouten door het aanmetselen van de steunpunten met klinkers en cement-spe cie hersteld. De groote zandverstuivingen van Zaterda? en Zondag j.l. waren werkelijk het gevolg van het niet vastzetten met helm van het voormalige Germania-terrein. De heer Van Rijnberk (S.DA.P.) wees nog op den rommeligen toestand aan de Van Speykstraat. waar hij zoo mogelijk de be staande diepte volgestort wenschte te zien. waarna er plantsoen aangelegd kon worden. Ook aan den Zuidkant van het stationsplein was het nog zoo rommelig. Wethouder Siegers antwoordde dat dit alles de aandacht van het college reeds lang had. De verbetering bleef evenwel uit omdat het hier eigendommen betrof van de Ned. Spoor wegen waarvan de gemeente weinig mede werking ondervond tot verbetering van de ge noemde toestanden. SPAARNDAM CONCERT „CRESCENDO". Ter gelegenheid van den verjaardag van Prin- se's Juliana, geeft het Spaarndamsch Fanfare corps „Crescendo", dir. F. A. Dekker Jr., a.s. Zondag 30 April des namiddags van 24 uur een concert op de Westkolk. Het programma luidt: 1 Volksliederen 2 Fest. jubelmarsch, H. Blankenburg 3 Die Beiden Blinden, ouv. v. Mehul 4 L'Africane, fant. van Meijerbeer. 5 Marche Solemnelle, van Grieg 6 Marsch Gala, van Allier. 7 Cortège, Nuptual, van Gaudefroy. 8 Les Saliens, van Gadenne. 9 Prinz Eitel Friedrichmarsch, v. Blankenburg. HEEMSTEDE CLUBAVOND VAN II.P.C. De Heemsteedsche Poloclub zal Zaterdag avond haar maandelijkschen clubavond houden in het Sportparkrestaurant te Heem stede. - y- Behalve een zwemfilm is er gelegenheid tot bridgen, ping-pong, biljart enz.. Tevens zullen op dezen avond de prijzen van de on derlinge wedstrijden worden uitgereikt door het eere-lid den heer A. J. Verspoor. BENNEBROEK OVERVEEN OUDERAVOND JULIANA5CHUUL. Donderdagavond werd in de Julianaschool een ouderbijeenkomst gehouden, welke zeer goed bezocht was. In de vacature van secretaris der oudercom missie, ontstaan door het vertrek van Dr. J. S. de Boer, werd voorzien door de verkiezing van de door de commissie als candidate ge stelde men. R. v Engen. Vervolgens hield de heer J. Caro, hoofd van de Graaf Florisschool te Vogelenzang een inleiding over de verschillende uitingen van angst. Deze voordracht werd met groote belangstelling beluisterd en gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseling. Hierna gaf de heer Voorwalt te Overveen een demonstratie met een projectie-apparaat, een geschenk uit het schoolfonds aan de Ju lianaschool ten behoeve van het onderwijs. Met een hartelijk toespraakje werd het ge schenk door den heer L. Janse aangeboden en met een vriendelijk woord van d&nk door den heer R. Jansen, hoofd der school aan vaard. RAADSVERGADERING Onder groote belangstelling had Donder dagavond ten Gemeentehuize de Raadsverga dering plaats. Aanwezig waren alle raadsleden. De voor zitter opende de vergadering met gebed en stelde vervolgens aan de orde de notulen van de vorige vergadering. De heer van Lierop wilde verklaren noch met den burgemeester, noch met den secretaris eenig overleg ge pleegd te hebben inzake de benoeming van mej. Bregman. Vervolgens waren aan de orde: de ingeko men stukken. Vaststelling le suppletoire begrooting 1939. Deze begrooting ontmoette bezwaren bij de heeren De Vries en Dubbis. Zij wilden slechts gelden beschikbaar stellen om de tweede ambtenaar ter secretarie, mej. C. Bregman, tot 1 Mei te betalen. Aldus gewijzigd werd de suppl. begrooting vastgesteld. Benoeming stembureau. De aftredende hee ren, te weten J. F. van Lierop en P. J. Smit werden als leden herkozen. Eveneens werden herkozen de heeren Dubbis en van Bakel als plaatsvervangende leden. Wijziging politieverordening, waarmee de raad accoord ging. Gemeenschappelijke regeling Streekplan Kennemerland-Zuid. Besloten werd toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling in zake het streekplan Kennemerland-Zuid. Daarbij zal echter voorbehoud worden ge maakt ten aanzien van de uit te brengen stemmen. Aankoop van grond voor schoolbouw. Bur gemeester en wethouders hebben onderhan deld met de woningbouwvereeniging Benne- broek's Bloei over den aankoop van eenige stukjes grond ten behoeve van de O. L. school. Dit bestuur is bereid den grond af te staan als de gemeente het voetpad wil verharden en de hekken wil vernieuwen. Dit zal 600 kosten. De Raad besloot aldus te doen. Bouw O.L. School. In behandeling kwam het voorstel van de heeren Smit, Stijger. Dub bis en De Vries over te gaan tot den bouw van een O. L. School. Hierover ontstond een levendige discussie, waaruit bleek dat ieder een gaarne een nieuwe O. L. School zou wil len bouwen. B. en W. wilden echter wachten tot de financieele resultaten van 1939 bekend zijn. De voorstellers zeiden dat reeds van 1931 af gewacht wordt en men geen geduld meer heeft. Zij verwachtten dat, indien aan hun voorstel geen gevolg wordt gegeven, een groep burgers zal pogen een neutrale bijzon dere school te stichten. Dan zal de gemeente moeten betalen. De voorzitter wilde eerst dat de zaak financieel geregeld is door de voor stellers, die daarop mededeelen, daarmede in een volgende vergadering te zullen komen Het resultaat was, dat het voorstel van de heeren door B. en W. werd overgenomen en met algemeente stemmen werd aanvaard, waarbij de voorzitter zich echter niet aan een termijn bond. Burgerlijk Armbestuur. Van de heeren Dub bis, Stijger en de Vries was een voorstel Inge komen tot de oprichting van een Burgerlijl- Armbestuur, welk voorstel door B. en W. in een uitvoerig prac-Advies ten sterkste werd (Is reeds ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Verschenen is de offieieele feestgids van de Vereeniging „Koninginnedag" te Haarlem ter ge. legenheid van de viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana te Haarlem op Maandag 1 Mei. Het chronologisch overzicht van dit pro gramma luidt als volgt: 89 uur: Reveille in de onderscheidene stads, deelen. 9.3011.30 uur: Kinderbioscoopvoorstelling voor Haarlem-Oost, Noord en West. 1012 uur: Kinderspelen in Oud-Schoten. 9.3012 uur: Muzikale rondwandelingen. 1212.30 uur: Carillonbespeling. 24 uur: Kinderbioscoopvoorstelling voor 't Centrum. 25.30 uur: Wielersprintwedstrijden, ook op transportfietsen in Haarlem-Noord. 2.304 uur: Kinderspelen in Haarlem-West. 35 uur: Muzikale rondwandelingen. 3.304.30 uur: Concert op de Zaanenlaan. 46 uur: Populaire wedstrijd op transport fietsen in de Spanjaarslaan. 46 uur: Concert op de Groote Markt. 711 uur: Muzikale rondwandelingen. 79 uur: Ringrijderij op fietsen in Oud-Scho ten. 7.309 uur: Concert op de Groote Markt. 8.3010.30 uur: Openluchtbioscoop op de Zo- mervaart. 9.3011 uur: Concert op de Groote Markt. Gedurende den geheelen dag zal over de Gr. Markt muziek klinken door gramofoon-verster- kers. Gedurende den geheelen dag van 9 uur v.m. tot 12 uur n.m.'zifn verschillende vermakelijk heden en ververschingskramen opengesteld op de Nassaulaan, Ged. Oude Gracht, Wilsonsplein, Ged. Raamgracht, Pretoriaplein, Zaanenlaan en Zomerkade. Voorts zal des avonds van 812 uur de Ju- lianaboom aan het Kennemerplein feestelijk verlicht zijn. Medewerking wordt verleend door de muziek- vereeniging „Arti et Religioni", „De Spaarneba- zuin", de Haarlemsche Postfanfare, „Harmonie- Crescendo", Haarlemsche Politie-Muziekvereeni- ging, band van Padvinders, het Jeugdfanfare- corps „Het Oosterkwartier", R.-K. Harmonie ,St. Caecilia", „Utile Dulci", enz. De bent der Haarlemsche Padvindsters zal bovendien Maandagmiddag van half vier tot half vijf door de stad marcheeren; dit gebeurt voor het eerst. Het zal een aardige attractie blijken te zijn. De populaire wieler wedstrijd. Gaarne voldoen we aan het verzoek van de Vereeniging „Koninginnedag" om de patroons op te wekken, de boodschappenjongens, die daar lust in hebben, in de gelegenheid te stellen, in deze wedstrijden uit te komen. De inschrijving staat open tot a.s. Zaterdagavond tien uur aan de Kleine Houtstraat 138. meer rijden dan 45 K.M. per uur cn op B-wcgen niet meer dan 30 K.M. Voor bruggen en viaducten kunnen nog bij- Chineezen heroveren Hongkong's voorsteden. HONGKONG (United Press). De Chineezen berichten dat er in de geheele stad straatge vechten plaats hebben en dat Chineesche een heden het Japansche vliegveld en de Ooste lijke voorsteden hebben veroverd. Ondertusschen hebben de Japanners uit Lieniang op 14 K.M. ten Z. van Nantsjang ver sterkingen laten komen. Op 32 K.M. ten W. van Nantsjang zijn de Chineezen tot een tegenaanval overgegaan bij Fengsjien waar de Japanners zich terugtrok ken. Ook Kaojoesjih tusschen Kaon en Nantsjang Is weder door de Chineezen her overd. De Japansche legerleiding dementeert ech ter officieel de Chineesche berichten als zou Nantsjang weer door hen heroverd zijn. Fabrikant" van valsche dollar biljetten voor de rechtbank. AMSTERDAM 27 April. Een 39-jarige diamanthandelaar afkomstig uit Antwerpen, doch geboren in Polen, stond vandaag terecht wegens een brutale oplichting. Samen met twee andere mannen zou hij een Ainsterdamschen diamant makelaar een bedrag van f 5000 hebben afhan dig gemaakt op een hoogst geraffineerde manier. Hij zou, betrokken in een complot, aan den makelaar hebben wijsgemaakt, dat een zekere Sterk, waarmee hij den makelaar in kennis bracht, door een „uitvinding" in staat was om met een geheimzinnige vloeistof dollarbiljetten te verdubbelen. De makelaar voelde wel iets voor deze val sche munterij. Hij stelde voor een bedrag van f 5000 aan dollarbiljeten ter beschikking. De uitvinding bleek een slimma truc. Twee mannen maakten zich met het gela uit dc voeten. De aanstaande bedrieger, die er zoo happig op was om dollarbiljetten na le maken, was bedrogen. Hij klaagde zijn nood tegen de politic en het gelukte nog den Antwerpenaar te arresteeren. De twee andere mannen verdwenen spoorloos met het geld De officier eischte twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Joh. K. M. Mathuisen pleitte voor vrijspraak. Veldwachter schoot op vluchteling Op het station te Amersfoort heeft zich van morgen een geval voorgedaan, dat groote con sternatie heeft gewekt. Een buitenlander, vermoedelijk uit Tsjecho Slowakije afkomstig, zekere E. F, G., die door twee rijksveldwachters werd overgebracht van Rotterdam naar de Duitsche grens, wist bij het overstappen van den trein uit Utrecht in de trein naar Apeldoorn, te ontvluchten. Hij sprong op het perron en rende over het uitgestrekte empla cement van de spoorwegen in de richting van de wagenwerkplaats. Toen een drietal schoten in de lucht niet het gewenschte resultaat opleverde, loste een der politiemannen een schot op den vluchteling, die aan het dijbeen getroffen werd. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hij naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De maximumsnelheid te Haarlem. Thans bestaan wat de maximum-snelheid be treft voor Haarlem de volgende bepalingen: voor de geheele gemeente geldt 30 K.M., maar voor de binnenstad tusschen de singels 20 K.M. Een uitzondering is gemaakt voor de Wilhelmina- straat en de Lange Heerenvest, waar men, hoewel ze binnen de singels gelegen zijn, toch 30 K.M. mag rijden. Als de Wegenverkeerswet overeenigen tijd in werking treedt het tijdstip is nog niet vastge steld zullen er nieuwe regelingen moeten ko men. De maximum-snelheid voor motorrijtuigen bedraagt dan voor wegen binnen de bebouwde kom van de gemeenten 45 K.M. Voor bepaalde wegen in de bebouwde kom kan, door middel van een speciaal bord aangegeven worden, dat daar de beperking van de maximum-snelheid niet geldt. Voor wegen in een bebouwde kom waarop in het algemeen een zeer groote drukte heerscht, kan een maximum-snelheid worden bepaald van 15 K.M. Daarvoor moeten dan bepaalde borden geplaatst worden. Er komt dus voor Haarlem een vrij belang rijke wijziging. Voor de geheele bebouwde kom geldt dan immers de 45 K.M. snelheid als maxi mum, terwijl die nu 30 en voor de engere bin nenstad 20 K.M. is. Voor enkele wegen waarop in het algemeen een zeer groote drukte heerscht kan een grens gesteld worden van 15 K.M. Dat is du? 5 K.M. minder dan thans. 15 K.M. is zeer laag. zoodat gemeenten slechts van die bevoegd heid gebruik zullen maken als de veiligheid van het verkeer het beslist noodzakelijk maakt. Dat wil evenwel geenszins zeggen, dat de automobilisten in de toekomst in de bebouwde kommen steeds 45 K.M. mogen rijden. In de wet is immers bepaald, dat een motor rijtuigbestuurder altijd verplicht is de snelheid zoodanig te regelen naar den afstand waarover hij den weg voor het motorrijtuig kan overzien, dat de verkeersvrijheid niet wordt belemmerd en de veiligheid op den weg niet in gevaar kan worden gebracht en dat hij in ieder geval binnen dien afstand kan stoppen. Elke voertuigbestuur der moet de snelheid verminderen, dan wel stop pen. telkens wanneer de veiligheid op den weg zulks vordert. Voor bijzondere motorrijtuigen bestaan nog bijzondere snelheidsbepalingen, vrachtauto's bo ven 2400 K.G. wieldruk mogen op A-wegen niet Begrafenis II. A. Robbé Groskamp HAARLEM, Donderdag Op de begraafplaats te „Rozendaal" bij Velp heeft hedenmiddag de begrafenis plaats gehad van wijlen den heer H. A. Robbé Groskamp, di recteur van de Producten- en Grondstoffen- Handel Mij. te Amsterdam, die dezer dagen op 65-jarigen leeftijd te Aerdenhout-overleed. Op de begraafplaats waren aanwezig het voltallige personeel van de Handel Mij., de heer A. Waller, directeur der Amsterdamsche Superfosfaatfabriek waarvan de overledene 12 jaar directeur is geweest, de heer P. J. van Dodeweerd uit Arnhem, vlce-voorzitter van de commissie van oud-strijders uit den Anglo- Boerenoorlog 1899-1902, ir. W. J. Burgersdljk uit Heemstede, directeur der H.T.M. en vele vrienden en zakenrelaties. Nadat de kist onder de tonen van „Ases Tod" in de groeve was neergedaald, trad mr. H. A. de Bruijn Kops uit Amsterdam naar vo ren, die als neef van den overledene herdacht de liefde en de gastvrijheid waarmee de over ledene zijn familie steeds was tegemoetgetre- den. De heer A. Waller memoreerde de doortas tende wijze waarop de heer Robbé Groskamp de Amsterdamsche Superrosfaatfabriek gedu rende twaalf jaren had geleid. Als oudste medewerker sprak de heer T, J. P. Kipp uit Amsterdam namens het perso neel een woord van dank voor de wijze waarop de overledene aan zijn maatschappij leiding heeft gegeven. Als een der oudste vrienden sprak ir Bur- gersdijk hartelijke woorden van afscheid, waarbij zich de heer O. Gunning uit Velp aan sloot. Vervolgens herdacht ds. M. Kuiper. Ned. Herv. predikant in de Peel, het vele dat de heer Robbé Groskamp heeft gedaan voor de tot stanökoming van een protestantsche ge meente in de Peel. De oudste zoon van den overledene, de heer H. A. Robbé Groskamp jr. uit Santpoort dankte namens de familie voor de betoonde belang stelling waarna ds. A. Braakman, Ned. Herv. predikant te Rozendaal de plechtigheid met het bidden van het „Onze Vader" besloot. HAARLEM. 27 AprU. Ondertrouwd 26 April: J. C. Vreeswijk en P. J. van Wunnik. Ondertrouwd 27 April: J. L. Bloemzaad en J. E. Witteveen; J. F. H. Loor en A. W. H. Zwart; L. van der Weele en A. J. Seijnders; P. Fiege en J. F. van Keijzerswaard; L. G T. Bogaards en J. Jansen; M. Schreuders en D. Vermeer. Getrouwd: 27 April: M. C. Pal en M. Bak ker; L. B. Biesheuvel en L. C. Brand; C. G. Haverman en D. C. P. Jongenelen; J. Zwlers en R. Klaver; IJ. Eijsker en A. M. Klabou; J. W. van Sloolen en M. M. C. Bakker; J. J. Logman en M. H. Hanhart. Bevallen 24 April: L. J. Nebbeling—de Vries, d.; 25 April: A. P. BoerhorstMeinsma. z.- E. A. C. van der Putten—Steenbock. d.; C.' de Jong—van Oord, z.; C. Kalverla—Verhagen, d.; 26 April: J. M. Visser—Vlaar, z.; A. E. C. van Leeuwen—Beljaards, d.; C. P. M. Stal pers—Pielage, z.; P. J. Winnubst—Lonnee. z.- C. Koper—Molenaar, d.; B. van Sloten—Bot hof, z.; 27 April: E. H. Huijbens—van der Stoop, d.; E E. Zonneveld—van Dijk z Overleden 25 April: p Wij:kamp. 66 j., Lange Heerenstraat; W. M. Hoes 18 J., Spaarnwouderstr.; 26 April: D. Smink, 78 j' Eendrachtstr.; 27 April: W. Schouten, 67 1.. Maerten van Heemskerkstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11