Haarlem's Dagblad Jktsoüiheid nauwec hapteasd Landverraad jUetHêi's Negen dooden verpakte KOFFIE en THEE Regeering stelt aan de Kamer mogelijkheid van verschijningsverbod voor Ook sheng&t wqdiw inzake heleediging, ocut het open* haai gezag, o f, volksgroepen- Duitsche garantie aan de Noordelijke Staten Ongeluk op het station te Overveen zal beter vervolgd kunnen worden. Als kamer accoord gaat met Bij-bijdrage. bij vliegramp in Afrika Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17138 Uitgave Lom-ens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij L0132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERI PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 3 Mei 1939 Al»onnenienten per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. BESCHERMING VAN OPENBARE ORDE HET DOEL Herhaalde persexcessen van den laatsten tijd, gecombineerd met een reeks van ontoelaatbare mondelinge uitingen in het openbaar, noopten er de Regeering toe nadere voorzieningen te overwegen ter bescherming van de openbare orde. Daarom beeft zij een wets ontwerp ingediend, dat nieuwe voorschriften stelt ter bescherming van de openbare orde. Allereerst wordt een aantal aanvullingen gegeven van de be staande bepalingen betreffende beleediging van het openbaar gezag, openbare lichamen en instellingen, en van groepen van de bevolking of ten deele tot de bevolking behoorende groepen van personen. Daarnaast wordt een nog belangrijker materie de mogelijkheid geopend van een rechterlijk verbod van ver schijning van dagbladen en andere periodieke geschriften, waarmede bij herhaling misdrijven worden gepleegd tegen de veiligheid van den Staat, de openbare orde of het open baar gezag, HELSINKI, 3 Mei (D. N. B./A.N.P.) „Hufvudstadsbladet" meldt, dat de Duitsche regeering den vier Noord- schen staten wederzijdsche garan tieverdragen met Duitschland heeft voorgesteld. De onderhandelingen daarover zouden reeds begonnen zijn. Over de ontwikkeling hiervan kan op het oogenbiik niets gezegd worden, doch men heeft reden om te vermoeden, dat men in de vier hoofdsteden van het Noorden zorgvuldig alle gezichtspunten van zulk een voorstel wil onderzoeken. Het misbruik, dat hiernaast als eerste is ge noemd, raakt de vrijheid van meeningsuiting, een vrijheid die, mits goed gebruikt, ook voor de richtige functionneering van onze staatsin stellingen van groot belang kan zijn. Ieder staatsburger heeft diensvolgens ten onzent de gelegenheid het openbaar bestuur te critiseeren, en wenschen, verlangens en gedachten, welke naar zijn meening het algemeen belang kunnen dienen, in het openbaar naar voren te brengen. Het genoemde recht bedoeld, gelijk vanzelf spreekt en ook uit het voorgaande blijkt, het uiten van vruchtbare en opbouwende critiek mo gelijk te maken. Eisch is in ieder geval, waar niet elkeen tot vruchtdragende critiek practisch in staat is, dat de uitlatingen geschieden te goeder trouw, met andere woorden, dat hij, die de critiek oefent, te goeder trouw van meening kan zijn, dat hij door te spreken het algemeen belang dient. Wat geschiedt echter bij de excessen, waarvan boven sprake is? Nauwkeurig het omgekeerde. Van de vrijheid van openbare meeningsuiting wordt misbruik gemaakt tot het stelselmatig oefenen van critiek niet te goeder, doch te kwa der trouw. Zelfs de meest onoirbare middelen worden aangewend om het bestaande gezag en de bestaande openbare lichamen en instellingen in de oogen van critieklooze medeburgers om laag te halen. Verdachtmakingen, heele en halve leugens en laster worden bij voortduring gebe zigd. Voor vervolg hiervan zie men pag. Binnenland) Conducteur gestruikeld en tusschen perron en treeplank gevallen Op het station Overveen is gisteravond om streeks 6 uur de 43-j. hoofdconducteur A. K. uit Amsterdam gestruikeld, toen hij in den voorlaatsten wagen van den naar de hoofd stad vertrekkenden trein uit Zandvoort wilde stappen, even nadat deze zich in beweging had gezet. De man viel tusschen perron en treeplank en werd door de wielen getroffen. Met een verbrijzelden voet en een ernstige wonde aan de hand bleef hij op de rails lig gen. Daar de hoofdconducteur zelf het ver treksein had gegeven gebeurde het ongeluk zonder dat iemand er iets van zag. De con ducteur was nog in staat zelf weer op het perron te klimmen. Daarna gelukte het hem de aandacht van het stations personeel te trekken. Direct werden alle mogelijke maat regelen genomen. Nadat dr. Van Beusekom uit Bloemendaal de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Later kon hij naar het Binnengasthuis te Amsterdam worden over gebracht. regeeringsvoorsfellen te dezer zake Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende aanvulling van den eersten titel van het tweede boek van het wetboek van strafrecht (mis drijven tegen de veiligheid van den staat). Hierin worden strenge straffen gesteld inzake landverraad. Ter toelichting van het wetsontwerp schrijft de minister van justitie o.a.: In genoemden eersten titel wordt bij de mis drijven, die men met het algemeen begrip landverraad kan aanduiden, uitgegaan van de figuur, dat de veiligheid of de zelfstandigheid van den staat wordt bedreigd door rechtstreek- sche samenspanning met personen of lichamen in het buitenland. Er zijn andere methoden denkbaar en in zwang. Ofschoon niet kan wor den gezegd, dat deze in Nederland in eenigszins belangrijke mate toepassing vinden, hebben toch de hier bedoelde verschijnselen een dermate ergernis-gevend karakter, dat zij, zeker onder de tegenwoordige omstandigheden, niet kunnen worden geduld, niet in de laatste plaats ten einde vertroebeling in de goede verhouding van Ne derland tot buitenlandsche mogendheden t£ voorkomen. Naar de regeering vertrouwt, zal de voorge stelde voorziening hiermede in haar algemeene strekking, die overigens voor iederen Nederlan- De Roenwensche minister van buitenlandsche zaken, Gafencoc, die in ver schillende Europeesche hoofdsteden besprekingen heeft gevoerd, bracht tenslotte ook een bezoek aan Rome. waar hij een gedachtenwisseling had met graaf Ciano (rechts). De Vereeniging Vrijwillige Brandweer Bloemendaal bestaat 15 jaar. Het bestuur tijdens de receptie. Van links naar rechts zittend: D. Verduin (opzichter mate riaal), H. Eichron (secretaris), Joh. Meeuwig (voorz. en commandant), P. Hout graaf (penningmeester), W. K. Kempen (secretaris van den staf). Staande: J. J. Lansdorp (commissaris), D. van Buuren (onder-commandant). (Op een te Melbourne gehouden imkerscongres is de raad gegeven, een tooedend naderende bij strak en onvervaard aan te kijken, in - welk geval zij niet zal steken). Aha. die zaak is opgelost, Als u een bij belaagt vol woede. Blijf dan standvastig op uw post Wees onvervaard van koelen bloede. Wanneer u haar dan streng en strak, En oog in oog hebt aangekeken. Dan wordt het razend diertje mak En zal het u beslist niet steken. Dan (denk ik met mijn Seekverstand) Zal het waarschijnlijk overwegen. Een oog om oog en tand om tand Met dezen held daar kan 'k niet tegen. De bij zal dus, onthoud het goed, Van strenge, zij 't bij-ziende blikken, Al'is zij ook nog' zoo verwoed. Naar dit deskundig- oordeel, schrikken. 't Is een bemoedigend idee, Dat je de bij niet hoeft te duchten, Het brengt natuurlijk tevens mee, Dat je haar niet meer hoeft t' ontvluchten. En toch, en toch. ik weet het niet, Of het ook practisch juist zal blijken, Hoe weet ik. dat de bij ook ziet. Hoe streng ik haar sta aan te kijken? P. GASUS. der zonder meer duidelijk is, voldoende zijn toe gelicht. Wat den gekozen opzet betreft, is bij het voorgestelde artikel 96 a uitgegaan van de gedachte, dat dit misdrijf zich in verschillende vormen zal kunnen voor doen. In de eerste plaats moet wel ge dacht worden aan het uiting geven in het openbaar, in woord, geschrift of af beelding, aan een gezindheid, als in het artikel omschreven. Zoodanige uiting zal welhaast steeds de strekking heb ben gelijke gezindheid bij anderen op te wekken of aan te kweeken. De tekst van het wetsontwerp is als volgt: Na artikel 96 van het wetboek van strafrecht worden ingevoegd twee nieuwe artikelen: Artikel 96 a. Hij die bij anderen tracht op te wekken of aan te kweeken een gezindheid om, al dan niet bij het intreden van bepaalde omstandigheden, te be vorderen of te aanvaarden, dat het rijk geheel of gedeeltelijk onder vreemde heerschappij komt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Artikel 96 b. Hij die een geschrift of afbeelding, waarin getracht wordt bij anderen op te wekken of aan te kweeken een gezindheid om, al dan niet bij het intreden van bepaalde omstandigheden, te be vorderen of te aanvaarden, dat het rijk geheel of gedeeltelijk onder vreemde heerschappij komt, verspreidt, openlijk ten toon stelt of aan slaat, of, om verspreid, openlijk tentoongesteld of aangeslagen te worden, in voorraad heeft, wordt, indien hij weet of ernstige reden heeft om te vermoeden, dat in het geschrift of de af beelding getracht wordt bij anderen zoodanige gezindheid op te wekken of aan te kweeken, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Met dezelfde straf wordt gestraft hij die. met gelijke wetenschap of een gelijke reden tot ver moeden, den inhoud van een zoodanig geschrift openlijk ten gehoore brengt. Indien de schuldige een van de misdrijven omschreven in dit artikel, in zijn beroep begaat en er, tijdens het plegen van het misdrijf, nog geen vijf jaren zijn verloopen, sedert een vroe gere veroordeeling van den schuldige wegens een van deze misdrijven onherroepelijk is ge worden, kan hij van de uitoefening van dat be roep worden ontzet." Duitschland zonder room. Verbod van vervaardiging afgekondigd. In het Duitsche „Reichsgesetzblatt" is een vt ordening verschenen, waarbij het vervaardigen en verkoopen van room en slagroom in den tijd tusschen 15 Mei en 14 September worden v boden. Overtreding wordt gestraft met boete of gevangenisstraf. Het woord is aan A. S. C. Wallis: Wat de meeste menschen van elkaar weten is slechts juist genoeg om zich in el kaar ie kunnen vergissen. MARRAKECH, 3 Mei. (Havas). Gisteravond 7 uur is in het district Chicahoua, ten zuiden van Marrakech, het wrak van het toestel van den ge- regelden dienst Dakar-Toulousc gevon den, waarvan sedert 15.24 uur niets meer was gehoord. Het toestel was ge heel vernield. Aan boord bevonden zich zes passagiers en een bemanning van drie koppen. Allen zijn omge komen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Het toestel vloog op 5.000 meter hoogte en had ijzelvorming ge- gemeld. KWALITEIT KENMERKT VRAAGT UWEN LEVERANCIER (Adv. Ingez. Med.j HF.DEN. 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Hoe de f 5.000.000 voor het Haarlemsche rioleeringsplan besteed zullen worden. 7 BINNENLAND. De persvrijheid wordt nauwer begrensd. 1 en 3 De Tweede Kamer weigert gelden voor een administratiegebouw der artillerie-inrich tingen in den Haag. 3 BUITENLAND. Polen zal zijn antwoord op het Duitsche me morandum Vrijdag in tweeledigen vorm geven. 5 I»e Belgische minister van hinnenlandsche zaken heeft een belangrijke uiteenzetting gegeven van België's internationale po sitie. 5 De Valera heeft geprotesteerd tegen den dienstplicht voor Noord-Ieren. 5 ARTIKELEN, enz. H. S.: Een bergbewoner over de bollenvelden. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 H. D. Vertelling: Ministerieele perikelen 4 Van onzen Londensehen correspondent: En- gelsche films. 7 K. de Jong: Heemsteedsch Chr. Gem. Koor. 7 J. B. Schuil over den Nationalen Feestavond in het Concertgebouw. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 11

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1