Jjunne GILLETTE Iflesjes Uit Haarlem's Gemeenteraad. SPRINGBOK KARPET (IN/T EN LITTEKEN. Daan van Ollefen f DONDERDAG 4 MEI 1939 HÏSREEM'S DAG BE AD 19. Woorden van lof voor Dr. L. C. Kersbergendie aftreedt als directeur van bet St. Elisabeth's Gasthuis. Bij het Ramplaan-kwartier komt een speelweide. De beslissing over de uitbreidingsplannen werd uit gesteld. Een uitgebreide discussie over het Georga niseerd Overleg. Quaestie van de verlenging van de pacht van het Gem. Concertgebouw wordt eerst nog in de Financiëele Raadscommissie behandeld. De heer G. D. Gratama blijft directeur van het Frans Halsmuseum tot 1 Januari 1941. Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Haarlem. Voorzitter: de burgemeester Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Bericht van verhindering was ingekomen van den heer Van Engelen. Het aftreden van dr. L, C. Kersbergen. Dr. L. C. Kersbergen verzocht eervol ontslag als geneesheer-directeur van het St. Elisabéths Gasthuis. B. en W. stelden voor dit ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan het Gasthuis en daar door ook aan de gemeente bewezen. De voorzitter wees op de groote ver diensten die de heer Kersbergen voor het Gast huis heeft gehad. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad in de ontwikkeling en den bloei van deze instelling. Mr. Heerkens Thijssen, destijds voorzitter van het college van regen ten, heeft in het eenige jaren geleden uitgege ven Gedenkboek van het Gasthuis in zeer waardeerende bewoordingen die belangrijke diensten belicht. Daarmee wil spreker en het college van B. en W. zich gaarne aansluiten. De reputatie die de verpleegsters van het Gasthuis in het geheele land hebben, is mede aan zijn werk te danken. Ook in het sociale leven heeft dr. Kersbergen een belangrijke plaats ingenomen in onze stad en het geheele land. In tallooze instellin gen en besturen heeft hij een belangrijke functie vervuld. Hij heeft alleszins recht op onze erkentelijkheid. De raad nam het voorstel van B. en W. onder hartelijk applaus aan. De heer Reinalda (S.D.A.P.)wethouder, sprak eenige woorden als voorzitter van het college van regenten. Ook dit college is groote dank verschuldigd aan dr. Kersbergen. 20 jaar Die Springbok sol die Dames verbaas laat staan. Eenvoudig vloeibare goud. soet en vol van geur en aroma. Baie goeie soet mus kadel wyn I Eenlg Imp.WED. C. OUD Pxn. Co. - HAARLEM (Adv. Inyez. Med.) bestuurt hij thans het Gasthuis, hij doet het zoogenaamd als een bijbetrekking, maar hij wijdt zich met zijn geheele werkkracht aan dit belangrijke werk, het werk aan z ij n Gasthuis. (Applaus). Kleine voorstellen. Goedgekeurd worden de volgende voorstel len: Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der rekeningen van de badhuizen van het Witte Kruis over 1938 en vaststelling van de tekorten die de gemeente moet dekken. Voorstel van B. en W. tot wijziging der voorwaarden van een geldleening van het Witte Kruis. Voorstel van B. en W. tot verlaging van de rente van een geldleening indertijd gegeven aan de diaconie der Geref. kerk Voorstel van B. en W. tot terugneming van het Grondbedrijf van gedeelten grond in het Frederikspark. Voorstel van B. en W. tot terugneming uit het Woningbedrijf van het perceel Haarlem- merliedestraat 31'. Voorstel van B. en W. tot terugneming uit het bedrijf van Openbare Werken van het OP' slagterrein aan het Leidscheplein. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Dutrystraat aan C. R. Visser. Voorstel van B, en W. tot aankoop van grond: a. Vondelweg en b. Brouwers vaart (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Een speelweide. In verband met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot den aanleg van een speelweide in het Ramplaankwartier vroeg de heer van Kessel (r.k.) om den zandbak wat verder van de bebouwing te laten opstel len als in het plan van B. en W. ontworpen is. De buurtbewoners van het Ramplaankwar tier hebben in het adres waarin zij om de speelweide hebben gevraagd, ook aangedron gen op het omleggen van de autobuslijn C. Op de eerste vraag antwoordde de heer Boes (V.D.), wethouder, dat B. en W. deze zaak zullen onderzoeken; de voorzitter antwoordde op de tweede vraag, dat B en W. een onderzoek zullen instellen naar die wen- schelijkheid. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. De uitbreidingsplannen De heer B ij v o e t (r.k.) zei, dat de raad de stukken betreffende de wijziging van eenige uitbreidingsplannen zeer laat ontvangen heeft. Daarom drong hij op behandeling in een volgende raadszitting aan. De voorzitter zei dat B. en W. daar tegen geen bezwaar hebben. Het Gem. Concertgebouw. De heer Castricum (r.k.) kon niet zijn stem geven aan het voorstel van B. en W. om de pachtovereenkomst van het Gem. Concert gebouw te verlengen. Hij zou eerst een zuiver financieel overzicht van deze exploitatie moe ten hebben omdat hij meent dat er meer voor de gemeente uit te halen is. Het gaat niet op in dezen benarden tijd aan bepaalde ingeze tenen groote financieele voordeelen te bezor gen. De financiën zijn zeer moeilijk te beoor- deelen daar de pacht van dit gebouw door de gemeente gekoppeld is aan de verpachting van den Stadsschouwburg. De heer Wolzak (a.r.) meende dat B, en W. nu voorstellen het Concertgebouw te verpach ten tegen een lageren prijs dan in het vorige contract bepaald was (f 18.000 per jaar). De vooruitter zei dat het hier een ver lenging is onder de bestaande voorwaarden. Drie jaar geleden is de pachtprijs verlaagd. B. en W. kunnen niet verlangen dat de pach ter aan de gemeente een rekening en verant woording overlegt, maar de pachter heeft ver trouwelijke inlichtingen en gegevens aan het college van B. en W. verstrekt. Daardoor kon den B. en W. met overtuiging hun voorstel aan den raad doen. Er is niet meer dan een redelijk .bestaan voor den pachter. De nieuwe pacht loopt tot 31 Aug. 1942. op dien datum eindigt ook de pacht van den Stadsschouwburg. De heer Castricum was niet overtuigd, op vertrouwelijke inlichtingen, die hij zelf niet kent, kan hij niet afgaan. De heer Wolzak zei, dat de financieele raadscommissie 3 jaar geleden in de zaak ge kend is toen de pachtsom verlaagd moest worden. Er was dus alle aanleiding geweest om ook nu die commissie te hooren. Indertijd zijn ook in de commissie vertrouwelijke gegevens verstrekt. Spreker stelde voor eerst de com missie te laten rapporteeren voor een besluit door den raad genomen wordt. De voorzitter achtte het zeer moeilijk de zaak in de commissie te brengen. Het ging nu immers over het laten voortduren van een bestaanden toestand. Het is de vraag of de pachter die vertrouwelijke gegevens ook aan de commisise wil geven. De heer Westerveld (s.d.a.p.) zei dat de laatste verlaging van den pachtprijs slechts een tijdelijk karakter droeg. De voorzitter nam het voorste] Wolzak over om eerst nog een rapport der financieele com missie te vragen. Georganiseerd Overleg. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om niet te voldoen aan het verzoek van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren om deze organisatie toe te laten tot het Geor ganiseerd Overleg, maar haar wel te hooren bij wijziging van de arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel. De heer van Dam (V.D.) diende een voor stel in om aan artikel 174 van het Ambtenaren reglement 1934 een zesde lid toe te voegen, luidende ,Met de plaatselijke afdeellngen van natio nale vereenigingen, aangesloten bij een Cen trale voor overheidspersoneel, als bedoeld in het eerste lid, wordt gelijkgesteld de plaatse lijke afdeeling van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren, zoolang deze af deeling aan de overige vereischten van dit artikel voldoet." De heer van Dam achtte het voorstel van B. en W. (raadpleging door B. en W.) onvol doende, want dan wordt de bedoelde organi satie toch uit de dienstcommissies gehouden De eenige goede oplossing is haar toe te laten tot het Georganilseerd Overleg. Het Georganiseerd Overleg heeft een be langrijke taak. De gemeente heeft tot taak dit overleg zoo goed mogelijk te laten functïon- neeren. Het werk in de dienstcommissies is daarbij van zeer veel beteekenis. De gemeente heeft niet tot plicht het personeel te dwingen zich aan te sluiten bij een landelijke centrale voor overheidspersoneel. Als er meer dan 100 van de Haarlemsche ambtenaren en werklie den zijn die zich niet thuis voelen in bestaan de centrales en zelf een organisatie stichten, dan moet de gemeente die nieuwe organisatie in het Overleg toelaten op de gewone wijze. B. en W. hebben in de toelichting van hun voorstel erkend, dat raadpleging weinig te be- teekenen heeft. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) bestreed het voorstel van den heer van Dam. Spreker had ook geen waardeering voor de houding van den minister van Binnenlandsche Zaken, die aan B. en W. heeft medegedeeld, dat hij toe lating van genoemden Bond tot het Georga niseerd Overleg gewenscht acht. Als er finan ciën bij betrokken waren zou misschien de Minister de begrooting voor 1938 niet hebben goedgekeurd, omdat die Bond geen deel kan nemen aan het Overleg. Het Overleg is te Haarlem zeer goed gere geld. Er zijn zooveel Centrales voor Overheids personeel, dat elk een keuze kan doen die met zijn godsdienstige en politieke overtuiging overeenkomt. Daarom is het gewenscht, dat de Raad het voorstel van B. en W. aanneemt. De heer Klein (r.k.) wees er op, dat er vier centrales voor overheidspersoneel zijn die zeer veel organisaties hebben toegelaten (Pro- testantsch-Christelijk, Roomsch-Katholiek, Modern en Neutraal). De Ned. Bond van Ge meentepersoneel kan dus een keuze uit een van (jie Centrales doen. Vijf jaar heeft de Bond als overgangstijd gehad om een centrale te kiezen, maar hij heeft dit niet gedaan en daarom moet hij nu de consequentie van die houding aanvaarden. Mevrouw Scheltema (Liberaal) zei, dat de Alg. Vereeniging van gemeente-ambtena ren, de Vex-eeniging van den heer Goedhart, die zelf geen voldoende leden had om na het verstrijken van het overgangstijdperk toege laten te worden tot het Overleg, zich aangesp ten heeft bij den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren. Daardoor wordt voldaan aan art. 174 van het Ambten aren-reglement, zoo dat deze Bond in het Overleg kan worden toe gelaten als de eisch geschrapt wordt dat or ganisaties moeten aangesloten zijn bij een centrale van overheidspersoneel. Soreekster vindt daarvoor wel iets te zeggen. Zeer vele andere gemeenten hebben den eisch van aan sluiting bij centrales niet gesteld. Wij moeten tIs gemeente niet onderhandelen met centrale: maar met organisaties van Haariemsch perso neel. De Alg. Vereen, van Gemeente-ambte- PREFEREERT EEN DUN MESJE? Probeer het dan eens met een dun Gillette mesje. Dit dunne Gillette mesje bevestigt de groote reputatie, welke de naam Gillette gedurende ruim een kwart eeuw in de wereld heeft. Gillette brengt U de beste dunne mesjes die er bestaan. De prijs Slechts 70 cents pei* 10 stuks Ze passen op alle Gillette Apparaten. HG4 (Adv. Ingez. Med.) Het programma droeg een internationaal ka rakter, want behalve dat de toeschouwers ty pische vaderlandsche volksdansen te zien kre gen. werden ook dansen uit Engeland, Scandi navië en Duitschland ten uitvoer gebracht. Sommigen daarvan hebben hun uitheemsch karakter weliswaar verloren, omdat ze hier in den loop der jaren reeds een zekere mate van burgerrecht hebben gekregen. Het afwisselend karakter van het program ma elke groep trad telkens met een tweetal dansen op droeg er zeer toe bij, dat de aan dacht van het publiek niet verflauwde. De aar digste momenten van den avond waren wel die, waarop alle deelnemers en deelneemsters aan de uitvoering gezamenlijk op den vloer van het Sint Bavogebouw verschenen om een gemeenschappelijken dans te demonstreeren. Hierbij kreeg men o.a. de vroolijke „Jingle Bells" te zien. die met veel entrain ten uitvoer werd gebracht. Een fleurige tint verleenden de Roode Wach ten van de A. J. C. in het programma met hun Meiboomdans, waarbij de kwistig met linten omhangen „boom" natuurlijk niet ontbrak. In het algemeen kan gezegd worden dat het gebodene op zeer goed peil stond en het staat wel vast, dat de animo van de Haarlemsche jongeren voor den volksdans zich in stijgende lijn blijft bewegen. Ook uit propagandistisch oogpunt zal deze demonstratie zeer zeker haar nut hebben afgeworpen. In de pauze werd aan een anderen factor van het volkskarakter, n.l. den volkszang de aandacht geschonken. Het parool was „Zingt allen mee" en daaraan werd algemeen ge volg gegeven. naren heeft Indertijd toelating gevraagd tot de neutrale centrale van overheidspersoneel, maar is niet toegelaten. Spreekster diende een voorstel in om den eisch van aansluiting bij een centrale van overheidspersoneel uit het Ambtenaren-regle ment te schrappen. De heer Bijvoet (r.k.) maakte uit enkele artikelen van het Ambtenaren-reglement op, dat de Ned Bond van Gemeente-ambtenaren ook een centrale van overheidspersoneel is. Waarom wordt hij dan niet toegelaten? Geen der voorstellen die nu op tafel liggen heeft sprekers sympathie. De heer de Braai (A.R.) wees er op, dat een groote meerderheid in het Georganiseerd Overleg zich uitgesproken heeft tegen een wijziging in art. 174 van het Ambtenaren reglement. Er zouden consequenties aan ver bonden kunnen zijn aan een raadsbesluit om dat artikel toch te veranderen. De heer Visser (C.H.) zei dat elk een keus kan doen uit de vier centrales voor overheidspersoneel. Die toestand is goed en moet bestendigd blijven. In andere landen heeft men meestal slechts een keuze uit één. Tegen versnippering moet in ons land ge waakt worden, daarom moet het stelsel der centrales behouden worden, Als wij nu den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren tot het overleg toelaten, dan zullen er ongetwijfeld meer komen. De heer Schaafsma (C.D.U.) onder schreef deze vrees van den heer Visser. Hij zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Boes (V.D.), wethouder, verdedig de de meening van de minderheid van B. en W. Het is jammer dat groote vereenigingen niet in het Overleg kunnen worden toegela ten Het zou evenwel gevaarlijk zijn om art. 174 van het Ambtenaren-reglement (alleen centrales toelaten) geheel te laten vervallen. Daarom zou spreker een uitzondering willen maken voor den Ned. Bond van gemeente ambtenaren, omdat dit een organisatie met veel leden is. Sinds 1927 zit de Alg. Vereeni ging van gemeente-ambtenaren al in het Haarlemsche Overleg en spreker heeft nooit de meening gehad, dat deze organisatie er uit zou gaan als een gevolg van het verstrijken van den overgangstijd. De Voorzitter zei, dat hij persoonlijk het meest voelt voor het voorstel van me vrouw Scheltema. Bij de samenspreking tus- schen de groote gemeenten inzake het Geor ganiseerd overleg is indertijd gebleken, dat prijsgesteld werd op de toelating van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, maar dit bleek niet mogelijk doordat de vakcentrales zich daartegen verzetten. De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethou der, zei, dat het Georganiseerd Overleg te Haarlem dateert van 1921. Het is viïj snel uitgegroeid tot een overleg van beteekenis, dat een voorbeeld geweest is voor tal van gemeen ten in ons land. In goede dingen staat Haarlem vaak aan de spits. In 1925 is be paald, dat alleen landelijke organisaties met voldoende leden tot het Overleg zouden wor den toegelaten. In 1934 werd het stelsel der centrales van overheidspersoneel voor het Georganiseerd Overleg ingevoerd. Er werd toen een uitzondering gemaakt voor de Alg. Vereeniging van gemeente-ambtenaren, die nog 5 jaar in het Overleg zou worden toege laten, om die organisatie den tijd te geven zich alsnog aan te sluiten bij een centrale. De termijn is nu zoo goed als verstreken. In dien tijd heeft de Algemeene Vereeniging van gemeente-ambtenaren geen kaps gezien zich aan te sluiten bij een centrale. Ter elfder ure heeft de Alg. Vereeniging zich nu gewend tot den Ned. Bond van Gemeente-ambtena ren. Spreker heeft voor het werk van dien bond veel respect, maar hij is tot heden meer een standsorganisatie geweest. Die Ned. Bond is niet bij een Centrale voor overheidspersoneel aangesloten. Moet nu art. 174 van het Ambtenaren reglement gewijzigd worden? De meerderheid van B. en W. meent van niet. De minister heeft aan Haarlem geschreven, dat de gemeente op deze wijze een organi satie van meer dan 100 Haarlemsche ge meente-ambtenaren uitsluit van het Overleg. Spreker is over die correspondentie van den minister zeer ontstemd, want de gebruikte argumenten zijn onjuist. Uit de stukken is gebleken, dat leden van de Alg. Vereeniging van gemeente-ambtenaren zich alleen pro forma hebben aangesloten bij den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, in afwach ting van de beslissing of die Bond door Haar lem tot het Overleg zal worden toegelaten. B. en W. hebben aan den minister meege deeld. dat het gemeentebestuur bereid is den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren over arbeidszaken te hooren. De Bond kan dan ook schriftelijk advies uitbrengen, dat ter sprake kan komen in de vergaderingen van het Overleg. Weigert de gemeenteraad den Bond toe te l^ten, dan komt de fusie niet tot stand, want de Bond heeft thans slechts 15 leden. De Alg Vereeniging van gemeente-ambtenaren blijft dan bestaan, maar zal dan niet meer aan het Overleg kunnen, deelnemen. Er zou mis schien iets voor te zeggen zijn om aan de Alg. Vereen, van gemeente-ambtenaren bo ven de 5 overgangsjaren die zij al gehad heeft, nog 3 jaar te geven, om zich alsnog aan te sluiten bij een centrale voor overheids personeel. B. en W. doen dit voorstel evenwel niet. De bestaande centrales voor overheidsiper- soneel vertegenwoordigen vier richtingen en dat is voldoende voor elk. Voor versplintering moet gewaakt worden. De heer Van Dam (V.D.) zei, dat als zijn voorstel zou worden verworpen, hij alsnog een voorstel zal indienen om de Alg. Vereeniging van gemeenteambtenaren nog 3 jaar toe te laten in het Georganiseerd Overleg. Het voorstel van mevrouw Scheltema (om het stelsel van centrales van overheidsper soneel te laten vervallen) werd verworpen met 33 tegen 2 stemmen. Het eerste voorstel Van Dam (om den Ned Bond van gemeenteambtenaren gelijk te stel len met centrales voor overheidspersoneel) werd verworpen met 33 tegen 4 stemmen. Het tweede voorstel Van Dam (de Alg. Ver eeniging van Gemeenteambtenaren nog 3 jaar toe te laten tot het Overleg) viel met 27 tegen 10 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aan genomen met 31 tegen 6 stemmen. Hierna hield de raad een geheime zitting die ongeveer een uur duurde. Directeur Frans Hals-museum' Voorstel van B. en W. om den heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals museum, in functie te laten blijven tot 1 Ja nuari 1941. De heer Peper (communist) had ook waardeering voor het werk van den heer Gratama, maar zou toch tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Verschillende ambte naren en werklieden zijn door de gemeente op 60-jarigen leeftijd gepensioameerd. Zoo zou men tot een ongelijke behandeling komen. Bovendien wordt in kringen van academisch gevormden verlangend uitgezien naar de mogelijkheid om voor een betrekking te sol- liciteeren. De zeer geringe kansen voor jon gere menschen moeten niet noodeloos ver kleind worden. De heer Reinalda (SJD.A.P.) wethou der, zei, dat de Raad alleen beslist over de benoeming' of ontslag van directeuren en hooger geplaatste ambtenaren. Als het ge meentebelang eischt dat lager personeel lan ger in dienst blijft dan 65 jaar, houden B. en W. daarmede ook rekening. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen met de stemmen der communisten tegen. Benoeming Benoemd werd tot tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Handelsonderwijs de heer A. Hacquebord te Haarlem. planter ,I*e1 üfcAS' MOSTERD ÏO ceme PRIJSVRAAG TOT 1 JULI Fl. 8000.-PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) Demonstratie van Volksdansen. Jaarlijksche uitvoering droeg ook ditmaal een geanimeerd karakter. Het is een verheugend feit dat in ons land tal van groepen jonge menschen zich met de beoefening van den volksdans bezig houden. Immers, de volksdans maakt een niet te on derschatten deel van den volksaard uit willen wij dat karakter zoo goed mogelijk conserveeren, dan dienen wij niet in de laatste plaats aan den dans te denken. Haarlem behoort tot de steden, waar de be oefening van den volksdans zeker niet in het vergeetboek is geraakt. Er zijn vereenigingen en groepen van velerlei aard, die er zich mede bezighouden en eens in het jaar is er de groote volksdansdemonstratie, waarop men als het ware een overzicht krijgt van de vele schakee ringen dezer cultuuruiting. Gelijk andere jaren stond ook ditmaal de uitvoering onder leiding van den heer H. F. v. d. Wateren, die op dit gebied wel zijn sporen verdiend heeft. De medewerkende groepen waren resp, kinderverzorging en -opvoeding, het Nederlandsch Meisjes Gilde, de Nederland- sche Trekkersbond, de Arbeiders Jeugd Cen trale en de jeugdgroep van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond, welke laat ste groep voor het eerst op de gezamenlijke demonstratie uitkwam. EXAMENS. Stuurlieden. Geslaagd voor 2en stuurman groote han delsvaart J. W. van Buren Lentinck en G. J. Smit voor 3en stuurman groote handelsvaart: T. J. Terpstra en voor stuurman kleine han delsvaart: C. Karei. WILT U EEN DECELIJK DAN NAAR GROOTE SORTEERINC IN ALLE KWALITEITEN (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL Met Daan van Ollefen, wiens overlijden op 81-jarigen leeftijd ons werd bericht, is een van de laatst overgebleven tooneelspelers der oude garde heengegaan. Hier te Haarlem zullen wij ons Daan van Ollefen vooral blijven herinneren uit den tijd, toen hij lid was van Het Sehouwtooneel en wij hem bij de premières, welke toen geregeld in onze stad werden gegeven, zoo dikwijls in een nieuwe rol zagen. Meestal waren het kleine rollen die hij speelde, maar altijd weer trof het ons, wat deze conscientieuse acteur met zijn ernst en vakkennis ervan maakte. Misschien zullen velen van mijn lezers zich nog de opvoering van „Elias weet het beter" herinneren, het blijspel, waarin Jan Musch op onovertreffelijke wijze Elias speelde. Maar dan zullen zij ook niet vergeten zijn de figuur van Elias' idioten broer, dien versuften, ouden man, die daar maar aldoor bij de toonbank zat en on gewild in het laatste bedrijf zoo beslissend in greep in het leven van Elias door voor hem te telefoneeren. Daan van Ollefen gaf daarmee het bewijs, hoe een kleine rol tot iets subliems kan worden opgevoerd door een knap acteur. En ook altijd zal ik mij den ouden Gobbo van Daan van Ollefen op de tournees van Louis Bouwmeester blijven herinneren, een der beste Gobbo's, die ik ooit zag. Toen Daan van Ollefen in den winter van 1933 zijn zestig-jarig tooneeljubileum zou vieren, heeft hij mij nog het een en ander uit zijn too- neelloopbaan en den „ouden tijd" verteld. Het was 'n stukje tooneelgeschiedenis. Hij had nog gespeeld met Albregt, Moor, Piceni, Nancy Sandrockten Hagen, Jeannette Cozijn, me vrouw KleineGartman, Sophie de Vries, Klaar Vos, Netje Ellenberger, Veldman en al de grooten uit een vorig geslacht. Uit de verhalen van Daan van Ollefen bleek wel overtuigend, dat de acteurs van vroeger niet een minder vermoeiend leven hadden dan de artisten van tegenwoordig. Bij het gezelschap van Willem van Zuylen bij voorbeeld moesten zij eiken Dinsdag te Rotter dam een nieuw blijspel en eiken Zondag een nieuwe „draak" uitbrengen en bovendien nog iederen Zaterdag in Groningen spelen. Dan za ten zij zooals Van Ollefen vertelde elke week Zondagsmorgens al om 6 uur te Groningen in den trein om onmiddellijk na aankomst in de Maasstad generale repetitie te houden en 's avonds in een première te spelen. Als de gelukkigste tijd van zijn leven her innerde Daan van Ollefen zich zijn reis naar West Indië; naai- Paramaribo en Curagao, die hij indertijd met Carel van Hees, Gerard Ar- bous, Truus Post en Stien Stans maakte. Zij waren het eerste Hollandsche gezelschap, dat naar de West reisde en voor dezen eenvoudi- gen acteur was dit zooals hij zich uitdrukte het eenige groote en grootsche, dat hij ooit in zijn leven genoten had. Zijn artistiek mooiste tijd echter was zijn verbintenis aan het gezelschap van Royaards, in wiens eerste groote successen Adam in Ballingschap, Lucifer, Mevrouw Warren's Be drijf en Gijsbreght van Aemstel hij een werkzaam aandeel had. Want Royaards stelde veel vertrouwen in dezen acteur uit de oude school. Ik zie ofschoon het al 30 jaren ge leden is Daan van Ollefen nog als een der „wederspannige oversten" ik meen, dat het Belzebub was in Lucifer, voor welke rol hij met zijn scherpe stem en zijn lang, mager li chaam zeer veel meebracht. Uitstekend was ook zijn markante Asmodé in Adam in Balling schap en zijn gemoedelijken broeder Wille- brord in den Gijsbreght. Na de viering van zijn 60-jarig jubileum hij speelde toen Chapuzot in De Erfgenamen van Rabourdin van Zola heb ik Van Ollefen niet meer op het tooneel gezien. Er blijven van de oude garde nog maar weinigen over. Wij, de oudere tooneelliefhebbers, zullen die oude garde steeds met warme genegenheid her denker) J. B. SGHU&

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 15