Frans Hartog Kruisweg 50 Wijziging van internationale treinverbindingen EUROPA 19...? PRO REGE. Verdachte gooide tafel naar Rechter-Commissaris. UIT DE PERS. Ochtendbeurs Amsterdam zelfstandige Dienstbode Koopt Hartog's Schoenen Te huur gevraagd Voor kleine inkomens Groote instelling in Haarlem ACTIEVEN HEEREN DONDERDAG '4 MEI 1939 H'AAEEEM'S DAGBEAD 15 Christelijke Oranje Ver. „Prins Willem I". Weer waren wij gisteren evenals Maandag avond in de groote zaal van ons Gemeentelijk Concertgebouw gekomen voor een historisch spel Pro Rege dat thans door de Chr. Timlerclub voor de Christelijk Oranjevereeni- ging „Prins Willem I" werd gegeven. Waren in „De Kracht van hunne Kracht" Willem de Zwijger en Juliana van Stolberg de hoofdpersonen, in „Pro Rege" was het de Ko ning-Stadhouder, om wien de handeling voor namelijk ging. Ook nu was er een intrige ge weven om het historisch gebeuren, dat zich afspeelde van het rampjaar 1672 tot het jaar 1687, wanneer Willem III besluit naar Engeland over te steken. Een halve eeuw geleden zou men dit historisch spel om deze intrige waarschijnlijk den bijtitel van „De gevolgen van een slechte Daad' hebben genoemd, want Bouk Sietsema wordt 15 jaar lang achtervolgd door een schurk, een Franschen spion, die hem door een oogen- blik van zwakheid geheel in zijn macht heeft. Die intrige is niet het sterkste deel van dit his torische spel. Zij is zeer ingewikkeld en niet heel waarschijnlijk en met dezen Franschen spion werden wij te veel herinnerd aan de mar qués uit de stukken van vroeger. Vooral het slot waar de spion aan het Hof wordt ontvangen en pas gestolen juweelen den Prins te koop aanbiedt in het bijzijn van den bestolene en dat, terwijl de Prins nog pas zich zoo ongunstig over den „antiquair" had uitgelaten is moei lijk te aanvaarden en duurde ook rijkelijk lang. Deze melodramatische intrige verdrong wel wat zeer het historische spel, wat eigenlijk jam mer was. Het beste en meest aan het doel van den avond beantwoordende deel van het stuk was het tooneel, waarin Prins Willem de gezanten van Engeland en Frankrijk ontving en him voorstellen afwees met een beroep op zijn plicht als Oranje-vorst. In dit tafereel werd Prins Willem III in al zijn grootheid geteekend en vooral het slot wanneer de Prins de ge zanten weg zendt met de woorden „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen!" maakte indruk. Pro Rege zou in waarde gestegen zijn, wan neer het historische element meer naar voren ware gekomen. De groote figuur van den Ko ning Stadhouder leende zich daar immers voortreffelijk voor. Nu werd de Prins door de melo-dramatische intrige te veel op den achter grond gedrongen. Toch heeft de volle zaal misschien ook juist om de intrige het spel met gespannen aandacht gevolgd en 't dient gezegd, dat de Chr. Timlerclub onder leiding van den heer Paul Ewald zich met volle toewijding aan de opvoe ring heeft gegeven. Wanneer men bedenkt, dat deze spelers voor een zoo moeilijke en hun onge wone taak stonden, viel er veel te waardee- ren. Men had voor dit spel nieuwe décors ver vaardigd en zoowel van het kamp als het stads gezicht met de bakkerij „De vergulde Kra keling" was veel werk gemaakt. Ook de costuums en grime waren goed verzorgd. Zoo was vooral de Prins met zijn sterk gebogen neus ook historisch juist getroffen. Van de spelers onderscheidde zich het meest de heer M. bij de Vaate in de rol van Van Ghyn, den schurkachtigen handlanger van den Zonne koning. Deze speler bleek begrip van spelen te hebben en bracht werkelijk iets van den ouden marqué op de planken. Hij wist in de drie ver schillende gedaantes 4vaarin hij verscheen, ook telkens een ander te zijn. Vooral zijn spel als B- aardo, den antiquair, was markant en de kapper had hem toen een zeer mooien „kop" ge maakt. Als acteur beheerschte hij voornamelijk het spel. Ook de heer H. van Dijkhorst had als Stad houder Willem III verdienstelijke momenten, wel het meest in zijn scène met de gezanten, die hij krachtig en vooral waardig speelde. Dit werd ook door hem het hoogtepunt van dit historische spel. Mevrouw T. Ames trof mij door natuurlijk heid van dictie en actie in de rol Machteld en mej. D. Zemel was een lieftallige Liesbeth. Mej. I. van Heerden was een waardige Maria, maar de schrijver maakte het deze vorstin niet gemak kelijk, doordat het deel, waarin zij optrad, wel verreweg het zwakst geschreven is. Ook de heer M. de Jong stond als Bout Sietsema voor een moeilijke taak, omdat wij feitelijk het heele stuk door niet wisten, dat wij eigenlijk aan dezen wel heel zwakken soldaat hadden. Het gelukte den heer de Jong dan ook niet hem voor ons aanne melijk te maken, wat men hem echter bezwaar lijk kan aanrekenen. Ik schreef reeds, dat de volle zaal het spel met gespannen aandacht volgde. Aan het slot heeft men de uitvoerenden met warm applaus hartelijk gehuldigd. De feestavond was met samenzang Ps. 89 vs. 7 en 8 en gebed geopend. Daarna sprak de 2de voorzitter van de Vereeniging de heer Dr. J. J. Wallien een inleidend woord, waarin hij de groote beteekenis van het Huis van Oranje voor ons land belichtte. Het Koninklijk Huis zoo zeide de heer Wallien is een symbool voor de eenheid van het Nederlandsch volk, De Oranjes hebben in den loop van de geschiedenis een band gelegd tusschen dit Huis en ons Volk, ook in de moeilijkste tijden en zij geven ons daardoor een bron van sterkte om te blijven voortgaan met opgeheven hoofde ook in deze dagen van zorg en bekommernis. Na dit inleidend woord heeft de heer Paul Ewald eenige geuzenliederen met klankrijk ge luid en goede voordracht gezegd. Hoe prachtig en gespierd van taal zijn toch deze liederen uit Holland's glorietijd! De declamatie van den heer Ewald werd begeleid door orgelspel van den heer Piet Halsema wat naar mijn meening de eenheid niet bevorderde, omdat deze muziek niet voor declamatie gecomponeerd is. De avond werd besloten met het Wilhelmus, dat door heel de zaal geestdriftig werd meege zongen. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de heer E. van der Wall, wethouder van Haarlem en de kapitein 't Sas, als vertegenwoordiger van Lui tenant-Kolonel van Loon. Ook vele militairen woonden de opvoering bij. J. B.SCHUIL. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.77 5/8. Berlijn 75.22 V2. Parijs 4.96 5'8. Brussel 31.91. Zwitserland 42.lO1/^ New-York 1.87>/2. Londen 8.77 11/16. Berlijn 75.18. Parijs 4.96 5/8. Brussel 31.91 V2. Zwitserland 42.09. Kopenhagen 39.20. Stockholm 45.25. Oslo 44. New-York 1.87%. Italië: a. vrije lire 9.90 b. reislire 9. bankpapier 6.30. Ook veldwachter met mes bedreigd. Bedreiging en poging tot zware mishan deling was een 47-jarigen koopman in pluim vee uit Haarlem ten laste gelegd Op 12 Januari had hij tegen een onbezoldigd rijks veldwachter te Vogelenzang een mes getrok ken en gezegd: Ik steek je kapot. Toen hij op 18 Februari voor dit feit door den Rech tercommissaris was gehoord, was hij weer dermate in woede ontstoken, dat hij een ta feltje had opgepakt en dit naar den Rech tercommissaris had geworpen. Deze wist nog juist op zij te springen, waardoor hij niet werd geraakt. Zijn stoel was echter flink be schadigd zoodat hij zeker ernstig gevaar had [eloopen zwaar te worden gewond. Voor de Rechtbank verklaarde de Rechter commissaris, dat hij verdachte den raad had gegeven niet zoo te liegen daar zijn verkla ringen in het geheel niet met die van den veldwachter klopten. De koopman sprong toen plotseling op en smeet met kracht het tafel tje in de richting van den Rechtercommissa ris. Pres. tot verd.: Waarom heb je dat gedaan? Verd.: „Ik weet nergens van. Mijn zenuwen overheerschen me". Pres.: Ik geloof dat uw zenuwen u over heerschen als u dat te pas komt. Weet u ook niet meer, dat u gehoord bent? Verd.; Ik weet nergens van. Hierna werd de 57-jarige duinopzichter uit Vogelenzang gehoord, die vertelde, dat hij in den vroegen morgen van 12 Januari een hond hoorde janken. Hij vermoedde, dat een hond in een klem was geloopen en ging naar buiten. De verdachte riep toen zijn hulp in omdat zijn hond in een klem had getrapt. De opzichter probeerde toen den hond uit de klem te be vrijden. Dit ging echter niet zoo snel en de koopman, die buitengewoon driftig is, haalde een mes te voorschijn en dreigde den opzichter neer te steken als deze zijn hond „niet met rust liet". De opzichter, die ongewapend was had toen maar de beenen genomen. De ver dachte gaf een andere lezing van het geval. Hij zou het mes slechts getrokken hebben om een touw door te snijden. Van bedreigen was geen sprake geweest. Integendeel. De opzichter zou een oude veete tegen den koopman hebben. De Officier vond het gelukkig, dat de Rech tercommissaris bij het smijten met de tafel niet gewond werd. Hij had anders wel een schedelbreuk kunnen krijgen. De verdachte heeft al 12 veroordeelingen achter den rug. De Officier eischte daarom 8 maanden ge vangenisstraf. Mej. mr. Deknatel pleitte clementie. De uit spraak werd bepaald op 17 Mei. ARROND. RECHTBANK JUBILEUM J. C. OPHUYSEN. Heden is de heer J. C. Ophuysen, wagenma ker aan de Centrale Werkplaats, 25 jaar in dienst van de Nederlandsche Spoorwegen. Hij ontving van de directie een oorkonde en het ge bruikelijke geschenk onder enveloppe. Ook van zijn collega's ontving hij ee ngeschenk. Het ver dere gedeelte van den dag mocht hij in den huiselijken -kring doorbrengen. Ontwerp Perswet ontmoet critiek. Het Ontwerp-Wet, om voor de persvrijheid nauwere grenzen te trekken, heeft, voorzoover de pers er tot nu toe haar meening over heeft gegeven, geen gunstig onthaal gevonden. Zoo noemt „De Telegraaf" (neutr.) het ontwerp- wet „Overbodig en Schadelijk". Het blad schrijft o.m.: „Men slaat te 's-Gravenhage ons volk te laag aan. Het is een oude waarheid, dat on betrouwbaarheid en overdreven felheid het tegengif in zichzelf dragen. Bij onontwikkelde volken moge men met leugens en verdraaide voorstellingen de menigte in beroering kun nen brengen, bij ons volk is dat onmogelijk". Het blad zegt verder o.a.: „Het tijdstip, dat de regeering uitkiest om een nieuwe Perswet uit te vaardigen, is uiterst ongelukkig gekozen. Wij leven in een tijd, waarin de regeeringsbemoeiing zich ieder uur verder uitbreidt. Het aantal ambtenaren stijgt met den dag en het is niet te verwon deren, dat onder het vele koren ook kaf schuilt. Indien de regeering ooit critiek noo- dig had, dan is het in een periode, dat zij tel kens weer nieuwe paden moet betreden, pa den, die zij zelf niet kent. Slechts een vrije pers, waarin het publiek zonder schroom zijn klachten en grieven kan uiten, kan naast het parlement een rem zijn op de gevaarlijke experimenten, waaraan de regeering zich in onze dagen moet wagen. Geen ongelukkiger oogenblik dan het huidige had men kunnen uitkiezen om de vrije meeningsuiting in ons land van hooger hand te beperken. Nederland is een oud vrij land. Wij hebben tot nu toe onze vrijheid met wijsheid weten te gebruiken, want bij alle critiek, die op be staande misstanden terecht wordt uitge oefend: waar is het land waar het beter gaat dan hier? De eenige landen, die in welstand en gematigd bestuur met het onze vergeleken kunnen worden, zijn landen waar dezelfde politieke vrijheid lieerscht als bij ons. Het is daarom een raadsel, waarom onze regeering, die toch zorgen genoeg aan haar hoofd heeft, dit oogenblik uitkiest om een Perswet voor tc bereiden, die naar onze diepe overtuiging niet alleen overbodig, maar zelfs schadelijk is. Het wil er bij ons niet in, dat ons parlement den minister op den uiterst gevaarlijken weg. dien hij wil inslaan, zal volgen" „Het Volk" (soc. dem.) oppert de veronder stelling, dat hetgeen in de pers met betrek king tot Oss te berde is gebracht het besluit van minister Goseling tot het ontwerpen de zer wet sterk heeft beïnvloed. Het blad ver volgt dan: „Trouwens, het geheele uitgangspunt van dit ontwerp ademt een streven om de katho lieke denkwereld aan het Nederlandsche volk op te leggen. Het richt zich tegen critici, wie het niet om ,.de waarheid" is te doen. Net alsof er, in den vrijen strijd der meeningen, spra ke zou kunnen zijn van een vaste waarheid van geval tot geval, door een of ander gezags orgaan te omschrijven voor heel het ko ninkrijk der Nederlanden. Overigens gebiedt de objectiviteit te erkennen, dat, al schijnt het ontwerp met name tegen de N.S.B. te zijn gericht, ook de katholieke publiciteitswereld door de voorgestelde strafbepalingen gevoe lig kan worden getroffen". Koersen van de ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Oli 291—3. H.V.A. 404—6. Amst. Rubber 1878. Philips 18512—5. AKU 33 3/4—1,4. Unilever 128 7/8. HollandAmerika Lijn 100 Beth. Steel 42. U.S. Steel 35 1/413/16. Republic Steel 117,821/16. Anaconda 18 5/87/8. Shell 8 7/16— y2. Tidewater Ass. Oil 9 1/81/4. North Am. Aviation 13—1/4, Het blad hoopt later nog gelegenheid te hebben „tot een meer nauwgezette toetsing van de nieuw voorgestelde bepalingen. Afge scheiden van hun geestelijken oorsprong zijn onze hoofdbezwaren van tweevoudigen aard, n.l. de rekbaarheid en daarmede dus de wil lekeur van hetgeen hier wordt voorgesteld en de nutteloosheid er van. Reeds uit de toelich ting blijkt, dat de minister niet alleen onware, maar ook lichtvaardige beschuldigingen wii treffen. Nu zijn wij zeker geen vriend van lichtvaardige aantijgingen, maar wij houden werkelijk ons hart vast, wanneer de Neder landsche rechter met zijn befaamde wereld vreemdheid. moet gaan uitmaken of een journalist lichtvaardig is geweest in het uiten van zijn beschuldigingen. Onder zulk een régime zou een critiek. als ons blad, maar ook de „N. R. Crt." zich met betrekking tot Oss heeft veroorloofd, reeds dadelijk aan het ge vaar eener strafrechtelijke vervolging hebben bloot gestaan. Want lichtvaardig kan men alles noemen, waarmede men het niet eens is. En uit de toelichting blijkt alweer, dat de mi nister van oordeel is, dat de rechter, bij de toepassing der wet, zich van zeer simpele re deneeringen zal mogen bedienen". „Ons tweede hoofdbezwaar geldt de on doelmatigheid dezer bepalingen. De ervaring, met persbeperkingen in Indië opgedaan, is in dit opzicht een baken, in zee. De nationaal- socialistische infectie der geesten gaat daar rustig voort, maar de abonnés op ons blad moeten zich een vertraagde ontvangst ge troosten, omdat de censor ieder nummer ge lieft door te lezen op mogelijke onvertogen heden. Wij vreezen dan ook, dat de toepas sing der nieuwe bepalingen het eigenlijke kwaad ook in Nederland niet zullen aan tasten". UTRECHT 4 Mei. In een dezer dagen ge-1 houden persconferentie in een der hoofdgebou wen der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht werden nadere mededeelingen verstrekt betref fende de internationale verbindingen in de zomerdienstregeling. Tal van belangrijke wijzigingen moesten worden aangebracht, voornamelijk in verband met de invoering van den halfuursdienst op het middennet, alsmede door de maatregelen, welke door het buitenland werden getroffen ten opzichte van de internationale treinen. In vele gevallen werden belangrijke vertra gingen voorkomen door in Nederland het rangeeren zooveel mogelijk tot een minimum terug te brengen, waardoor in tal van gevallen een aanmerkelijke tijdsbesparing werd verkregen en in enkele zelfs een vertraging in een ver snelling kon worden omgezet. Toch kan met vreugde geconstateerd worden, dat de Nederlandsche Spoorwegen het in 1938 ingenomen vrijwel unieke standpunt ten opzichte van de internationale treinen heeft kunnen vast houden, waarbij de nationale trein de voorrang heeft voor den internationalen trein. Zoo zal het reizigers die geen ernstig bezwaar hebben ten opzichte van overstappen en veel haast hebben mogelijk zijn het eindpunt sneller te bereiken dan de internationale trein, die aan de grens plaatsen den voorrang zal moeten geven aan den nationalen trein. Door dus plaats te nemen in een nationalen trein, in veel gevallen een snel leren electrischen trein, kan de reis op Neder landsch gebied aanmerkelijk worden bekort. Ongetwijfeld zullen velen hiervan gebruik maken. Naast de wijzigingen, die verband houden met de invoering van den zomertijd, waardoor de internationale treinen welke van. naar en over Duitsch- land loopen, alsmede enkele treinen over België naar en van Zwitserland, een uur later van Nederland vertrekken en een uur later daar aankomen, wor den een aantal der internationale ver bindingen belangrijk gewijzigd. Ingelegd is een directe boottrein Amsterdam C. S.Vlissingen, met doorgaande rijtuigen le, 2e en 3e klasse, welke te 10.20 uur van Amster dam C. S. vertrekt. Van 15 Mei tot en met 30 September zullen dagelijks aan alle stations verkrijgbaar zijn twee-daagsche retours naar Harwich over Vlis singen. In Juni, resp. Juli a.s. zullen de nieuwe motorschepen der Maatschappij „Zeeland", ge naamd „Koningin Emma" en „Prinses Beatrix" in de vaart komen. De verbindingen naar en van Parijs zijn behoudens enkele minutenwyzigingen niet ver anderd. In de verbindingen van Eindhoven naar Brussel worden geringe wijzigingen gebracht. In verband met de invoering van den half uursdienst op het z.g. middennet, komen in de internationale verbindingen over Zevenaar be langrijke wijzigingen. De Rheingoldtrein van Nederland naar Zwit serland en verder wordt op Nederlandsch ge bied niet meer vereenigd met den Münchener- dagtrein vervoerd en bestaat dus op Neder landsch gebied uitsluitend uit salon-rijtuigen, waarvoor op Nederlandsch gebied alleen de normale d-treintoeslag verschuldigd is en op Duitsch gebied de f.d.-toeslag. De Rheingold krijgt doorgaande rijtuigen Hoek van HollandMilaan en terug en Am sterdam S.B.B. en terug. De Heer en Mevrouw Jhr. ELIAS—VAN MARSELIS HARTSINCK geven, uitsluitend langs dezen weg, met groote blijdschap ken nis van de geboorte van hunne dochter CARLA MADELEINE. Haarlem, 3 Mei 1939 Floraplein 22. Verloofd: MIES KIST DE RUYTER en HERMAN BEUNDER Lijsterlaan 19, IJmuiden (Oost) Bakkerstraat 22, Haarlem Getrouwd: JAN UITENDAAL CORRY DODENBIER die, mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling, bij hun huwelijk on dervonden. Heemstede, 4 Mei 1939 Koediel'slaan 53. Mevr. BELLAART, Garenko- kerskade 1, vraagt een flinke intern, v. g. g. v. Gevraagd: NET KEUKENMEISJE goed k. koken en werken, v. g. g. v. Loon 35 a 40 p. mnd. De Kadt, Hazepaterslaan 3, Haarlem De De haard komt op non-actief, 't wordt eindelijk zomerNu moet U genieten van Haarlem's schitte rende omstreken. Wandelen is gezond, óók voor de zenuwen. Zorg echter voor een paar goede stappers, zoo'n paar, dat niet bij iederen stap uit slipt en toch ook niet mag knellen. Onze heerlijke pasvorm, onze geweldige, moderne sorteering ook in steunschoenen onze extra lage prijzen, 't kan niet anders, U moet slagen VOOR VAKKUNDIGE BEDIENING Accountantskantoor vraagt LEERLING-ASSISTENT. Beneden 20 jaar. Brieven ond. nr. 1465 Bureau van dit Blad. VREDESRAAD, HAARLEM. Secr.: Spaarnelaan 11. DINSDAG 9 MEI - 8.15 uur Eerste Donateursvoorstelling van de Haarlemsche Leekespelers, regie JOH. C. FREVEL, in den Stadsschouwburg door LEO STEIN. Vredesspel in 5 bedrijven. Kaarten (25 ct., 65 ct., ƒ1.alleen voor donateurs en voor leden der bij den Vredesraad aangesl. ver. te krijgen Spaarne laan 11 (Telef. 17777), Plein 1 rd.. Poortstr. 1 rd„ Garenkokers- kade 3, Raadhuisstr. 1 rd. (N.j. Dr. D. Bakkerlaan 70, Bloemen- daal, Oranje Nassaulaan 15, Overveen. Bronsteeweg 26, H'stede en vanaf 7 Mei a. d. schouwburg. NETTE MEISJES ter verdere opleiding gevraagd. AANKOMENDE NAAISTERS, die reeds als zoodanig werkzaam zijn geweest. Gegarandeerd vast werk. Hoog loon. N.V. Haarl. Overhemden Ind. Kerko - Zijlweg 105. Aanm. van 8.30 tot 12.30 en 2 tot 6 uur en Vrijdagavond van 7.30 tot 9 uur. GEVRAAGD op groot kantoor, voor direct, een VROUWELIJKE JONGSTE BEDIENDE, P.G. Aanv.sal. 20.p. mnd. Eigenh. geschr. brieven met verm van schoolopl. enz. onder nr. 1464 aan het Bureau van dit Blad. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL NIEUWE GRACHT 74 Makelaar P. HOOGEVEEN Li. BELANGRIJKE INBOEDEL VEILING DINSDAG 9 MEI A.S. Nader te omschrijven. in HEEMSTEDE, beslist zonnig huis, door bej. echtpaar z. k. Huur f 500.Brieven met zeer uitv. inlicht, ond. nr. 1466 aan het Bureau van dit Blad. TE HUUR nog enkele NIEUWE HEERENHUISJES te HOOFD DORP bij station; bev.: 5 kam., zolder, voor- en achtertuin en poort, mooi terras, vlak bij vischwater en vliegveld, voor ƒ6.50 per week, water inbegrepen. Bezichtiging ook a.s. Zondag. Inl. dir. Gysbrecht van Aemstelstraat 132, Haarlem, Telef. 22008. vraagt een WELBESPRAAKTE DAME voor het bezoeken van cliëntèle. SALARIS EN PROVISIE. Zaterdags vrij. Sollicitaties schriftelijk onder nr. 1467 aan het Bureau van dit Blad. die zich door hard werken een toekomst willen ver overen, wordt een goede kans geboden in den verkoop van een onontbeerlijk huish. artikel. Vaste toelage en hooge provisie. Aanm. heden- en morgenavond van 68 uurGed. Oude Gracht 26, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3