rriHiiii'itiiiM Z! DE NACHTEGAAL TRICOLINE Rubriek voor Vragen H.D. BEVEROL H.C.ANDERS DONDERDAG 4 MEI 1939 H AAR E EM'S DAGBEAD 4 Geestelijke en morecle her bewapening in de ambtenaars wereld. Men schrijft ons: Op Zaterdag 29 en Zondag 30 April is een groep ambtenaren in de Ernst Sillemhoeve bij Den Dolder bijeen geweest om samen te den ken over de wijze, waarop zij in hun kring kunnen beantwoorden aan den oproep van H.M. de Koningin tot moreele en geestelijke herbewapening. Aanwezig waren ambtenaren van allerlei openbare besturen van allerlei rangen. Bij alle verscheidenheid voelden zij zich één ge meenschap, doordat alle ambtelijke, maat schappelijke en politieke scheidsmuren waren weggevallen en er slechts één wensch be stond samen te bouwen aan een nieuwe volksgemeenschap, in het bijzonder door het neerhalen van de muren, die zoowel tusschen ambtenaren onderling als tusschen ambtelijke instanties, en die tusschen ambtenaren en publiek zijn opgetrokken. Met dit doel voor oogen zochten zij naar mogelijkheden voor het vormen van een harmonische samenwerking tusschen alle groepen en het scheppen van een sfeer van wederzijdsch begrip en vertrouwen tusschen de overheid en de burgerij. Men was zich sterk bewust van het voor recht, hetwelk de ambtenaren door hun vei lige en ook voor de toekomst beschutte po sitie bezitten en van de daaruit voortvloeiende verplichting om begrijpend te staan tegen over ieder ander, die deze zekerheid niet kent. Ook zag men duidelijk de bijzondere ver antwoordelijkheid. die juist op het ambtena renkorps als schakel tusschen overheid en onderdanen rust. Men gevoelde, dat de oplossing ligt in de bereidheid om in plaats van critiek op ande ren zich te verdiepen in de moeilijkheden van die anderen en door een nieuwe instelling bij zich zelf aan de oplossing daarvan mee te werken. Van deze gezindheid uitgaande en in de diepe overtuiging, dat de ambtenaren alleen op deze wijze gehoorzaam zijn aan de abso lute eischen ,die Christus ook aan hun ambte lijk leven stelt, heeft men samen gedacht over plannen, om de hieruit geboren wor dende geheel nieuwe instelling zoo krachtig en zoo algemeen mogelijk te doen doorwerken en verbreiden. Zoo bezon ieder zich op datgene, wat op zijn gebied en voor hem persoonlijk de op roep tot gestelijke en moreele herbewapening te beteekenen had. SHIRTS VAN TRICOLINE unl I 5.50 en woven I 6.50 effen mei 2 Trubenlj» boorden en 2 paar manchetten 5.90 WEMCOLUXf4.90 WEMCOREX printed I 3 90 en woven I 4.25 (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad Korden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam enivoonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantiooording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. DIVERSEN. VRAAG: Weet u een middel tegen kleine houtvlooien? ANTWOORD: De voorwerpen goed Inspuiten met petroleum, benzine, terpentijn of rebo. VRAAG: Kunt u mij een middel opgeven om mieren te verdelgen? Is petroleum een good middel? ANTWOORD: Petroleum is een uitstekend middel, maar u moet de nesten en gangen op zoeken en de behandeling eenlge malen herha len. VRAAG: Hoe kan ik een vetvlek verwijderen uit een wollen Wilton kleedje? Zeepsop leverde geen resultaat. ANTWOORD: Met perchlooraethyleen goed afwrijven. VRAAG: Hoe kan men een tent waterdicht maken? ANTWOORD: In heote sterke zeepoplossing 10 minuten goed behandelen, daarna uitslaan en glad ophangen en 10 min. laten uitdruipen. Daarna in warme oplossing van 200 gr. fijne aluin op 10 Lt. water weer 10 min. behandelen, uitslaan en bulten glad ophangen te drogen. VRAAG: Wat zijn de verhoudingen van aluin enz. voor het waterproof maken van een regen jas? ANTWOORD: 200 gr. op 10 a 12 Liter water. VRAAG: Ik bewoon een huis met uitgebouwde slaapkamers gelegen op het oosten. Ik heb zeer veel last van pissebedden die uit den tuin naar binnen komen en tegen het behang op. Wat is ertegen te doen? ANTWOORD: Vooral in vochtige woningen komt dit ongedierte wel voor De reuk van car- bolineum of petroleum schijnt hen te hinderen: doch is ook voor de menschón niet verkieselijk U kunt ze ook wel vangen door op verschillende plaatsen uitgeholde aardappelen of slabladen te leggen, s Nachts kruipen ze daar in en dan lede ren morgen lnspecteeren en vernietigen. REINIGT UW In busjet won SO en 90 ct. StpraHpnt bij apothekers en drogisten i auci 11 (Adv ingez. Med./ Tentoonstelling werk van Ellen Russe geopend. Woensdagmiddag is de tentoonstelling van werk van mevrouw Ellen Russe, die ter gelegen heid van haar vijftigsten verjaardag in de R.-K. Leeszaal is georganiseerd, officieel geopend. Bij de opening dezer tentoonstelling waren o.m. aanwezig de uitgever van mevr. Ellen Russe's werken van Kampen, te Amsterdam, de uitgever Teulings te 's Hertogen'oosch, het be stuur van het Internationaal Archief der Vrou- wenvereeniging (pres. mej. Rosa Manus). Het openingswoord werd gesproken door den heer H. v. d. Weyer, inspecteur van het L. O. in de Inspectie Haarlem en tweede voorzitter van het bestuur der R.-K. Leeszaal. Aan den vooravond van uw 50sten verjaardag, aldus spreker, wensch ik u mevrouw Russe,' namens het bestuur van harte geluk met het bereiken van dit kroonjaar. Ik doe dit tevens namens uw vele vrienden en bewonderaars, die ge u door uw werk hebt gemaakt. Ge staat thans op een hoog tepunt. Uw oordeel is door de jaren verdiept en wij mogen dan ook in de toekomst nog veel van u verwachten. Het bestuur heelt gemeend een jubileum-tentoonstelling van uw werk te moe ten inrichten. In dit verband herinnerde de heer H. v. d. Weyer aan de vele vertalingen, die me vrouw Russe vooral van Italiaansche schrijvers (o.a. Papini) heeft verzorgd en ook aan haar eigen boeken haar artikelen en radiolezingen. Gij hebt u met geestdrift aan uw vertalingen gewijd, zoo ging spr. verder, en daarmede hebt ge veel schoonheid, die anders voor ons verloren zou zijn gegaan, bewaard. Tenslotte betrok de heer Van der Weyer ook den echtgenoot van mevr. Russe, den heer Jos. v. d. Velden in de huldiging. Aan mevrouw Ellen Russe werd vervolgens een bloemstuk aangeboden met linten van de landen waar ze gearbeid heeft. Als cadeau werd haar nog aangeboden een Perzisch kleed namens oude dames van Zutfen, voor wie mevr. Russe jaarlijks een cursus in nieuwe boeken geeft. Ontroerd door deze hartelijke huldiging, be dankte mevrouw Ellen Russe met enkele wel gekozen woorden. Het gezelschap bezichtigde vervolgens de interessante expositie waarvan wij reeds een beschrijving gaven. Heden receptie. Hedenmiddag ontvangt mevr. Ellen Russe te haren huize, Saxenburgerweg 1 a, te Bloemen- daal. O.a. zal haar dan komen gelukwenschen het bestuur van de Dante Alighieri Vereeniging, waarvan mevr. Ellen Russe presidente is. Hedenmorgen mocht de jubilaresse al zeer veel blijken van belangstelling ontvangen in den vorm van tal van bloemstukken, waarvan te vermelden is een groot bloemstuk met bloesem uit de Betuwe. (Het is bekend dat mevr. Elle Russe een roman: „Het Moederland", aan de bloeiende Betuwe heeft gewijd). PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 5 MEI Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.40 Radio PTT Nord 11.20 Ned. Brussel 1.20 Keulen 2.20 Motala of Diversen 3.20 Keulen 4.20 Ned. Brussel 5.20 London Regional 6 20 Ned. Brussel 6.35 Keulen 7.35 London Regional 8.20 Keulen. 9.20 Ned. Brussel 9.30 Fransch Brussel 10.20 Pa rijs Radio. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 8.20 Parijs Radio 8.30 Radio PTT Nord 8.50 Diversen 9.35 London Regional 4.20 Droitwich 8.50 Diversen of Gram. muziek. 10.15 Droitwich 11.20 Diversen. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert Filmmuziek en -zang. 1. The Piccolino uit „Top hat", Harry Roy. 2. Von der Puszta will ich traumen uit „Der Blaufuchs", Zarah Leander. 3. Flirtation Walk uit gelijkn. film, Dick Powell. .4. Snow White and the 7 dwarfs-sel., Orch. of Merry Men 5. I love to whistle uit „Mad. about Music" Joe Loss 6. The great Ziegfield, selection, H. Croudson 7. Erst eine Walzernacht uit „Ihr grösster Erfolg" Martha Eggerth. 8. Follow the fleet, selectie, Casani Club Orkest. 9. Mein Herz ist voller Sonnenschein uit „lm Sonnenschein", Jan Kiepura 10. Cheek to cheek uit „Top hat", Harry Roy 11. „Colleen" Filmselectie. Henry Croudson. 12. Kann denn Liebe Slinde sein uit „Der Blaufuchs", Zarah Leander. 13. Rosalie uit gelijkn. film, Billy Cotton. 14. Mr. and Mrs. is the name uit „Flirtation Walk", Dick Powell. 15. Ich bin heut so froh' uit „Ihr grösster Er folg", Martha Eggerlh. 16. One night of love uit gelijkn. film. Grace Moore. 17. My own uit „That certain age", Billy Cotton. 18. Broadway Melody of 1938. Reg. Foort. 8.0012.00 Diversen. Daar alléén kan liefde wonen. AMSTERDAM RUBBER. De Rubber Cultuur Mij. Amsterdam keert 10 procent dividend uit, vorig-jaar 15 procent. T. VAN MUNSTER. ES dagen van de week zwoegt de man. !s Zaterdags is hij echter vrij en gaat dan zonder jasje en zonder boord in een gemakkelijken stoel zitten en leest de kranten van de heele week. Maakt hem nu het ongewone niets doen bijzonder ontvankelijk of is het het kind in den man, dat 's Zaterdags spe len wil? Echtgenooten zitten 's Zaterdags meest over de advertentie-kolommen gebogen, teeke nen aan, willen koopen, bestellen en als de vrouw niet heel secuur oppast, zit de man reeds aan tafel en schrijft stiekum een brief kaart. Daar staat dan dit op: „Stuurt u mij vol gens uw advertentie voor den Reclameprijs Wim Melker deed dit ook. Wim Melker had den Zaterdag tevoren een advertentie gelezen. Wim Melker was van de voordeelen overtuigd. En hij ging heen en bestelde. Toen het weer Za terdag werd, kwam het. De postbode kwam met natte voeten over den goeden looper en legde het natte pakje op de piano. „U hadt het buiten ook kunnen afgeven en niet de heele woning behoeven vuil te maken", bromde Wim Melker. De postbode zei niets te rug en daarom schold Wim verder. „Kijk nu dien looper eens aan. thuis zou je de schoenen uitdoen!" De postbode antwoordde zacht: „Als ik in iedere straat, in ieder huis en in iedere woning mijn schoenen zou uitdoen, zou den m'n veters gauw kapot zijn!" „Daarom hoef je nog niet met je laarzen op een goeden looper rond te stappen! Het ziet er nu uit als in een varkensstal!" De postbode zei niets. Pas toen de gewone fooi uitbleef, bromde hij: „Ieder woont in het huis, dat-ie zelf leuk vindt" en ging. Nauwelijks was de postbode verdwenen of de jongen stormde de kamer binnen. Onmiddellijk maakte hij zich meester van het pakje. „Papa, wat zit er in dit pakje?" „Niets voor jou. Laat liggen!" „Pappie, ik wil het uitpakken!" „Laat liggen! Versta je het niet?" „Waarom mag ik het niet uitpakken, pappie?" „Omdat het voor mij is!" „Paps. je hebt toen toch het pakje voor mij van Oom Jan ook open gemaakt!" „Dat is iets anders!" ..Hoezoo, papie?" Wim kon alles verdragen. Behalve vragen. Bovendien zat de woede op den postbode hem nog dwars. „Maak dat je weg komt. Ik wil ook wel eens wat rust hebben!" Huilend sluipt de jongen naar buiten. Maar of de bus goed verzegeld is. Bona fide garagehouders wij zen daar trouwens meestal zelf op. Losse olie wordt nog geen Beverol als men ze in onze bussen doet. Zorg dat U Olie van Oliespecialisten krijgt (Adv. Ingez. Med.) „Meisje", zei de kamerheer, „ik zal je een vaste aanstelling in de keuken bezorgen en je toestaan den keizer te zien eten, wanneer je ons bij den nachtegaal kunt brengen, want die moet vanavond aan het hof zijn." En zoo trok de geheele hofhouding het bosch in, waar men den nachtegaal gewoonlijk kon hooren zingen. Toen men al een heel eind geloopen had, begonnen eenige koeien te loeien. „O", zei één van de hofjonkers, „welk een merkwaardig krachtige stem heeft die nachtegaal. Maar ik heb dat geluid toch bepaald al eens eerder gehoord!" „Neen", zei 't keukenmeisje, „dat zijn koeien. We zjjn er nog lang niet!" Een poos later kwaakten de kikvorschen in het moeras. „O, wat II nachtegaal. Het klinkt alsof er kleine kerkklokken lulden!" allerliefst", zei de Chineesche slotbewaarder, „ja, nu hoor ik den „Neen", zei 't keukenmeisje, „dat zijn kikvorschen, die U hoort. Maar nu zullen we den nachtegaal ook wel gauw hooren." (Wordt vervolgd). MODELHUIZEN Mauricialaan 25-27 - Overveen TOT 15 MEI DAGELIJKS VAN 2-5 GEOPEND Stoutenbeek - Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) rust heeft Wim toch niet. Want nu verschijnt zijn vrouw: „Wat heb je nu weer met den jongen gehad?" „Niets!" „Altijd heb je ruzie met dat kind. Nauwelijks ben je 'n oogenblikje thuis of er is herrie!" „Neem me niet kwalijk maar zegt Wim, „het kind wilde mijn pakketje hebben. Tenslotte is dat van mij. Het door mij bestelde pakje en door mij betaald. Dat pak ik zélf uit, daarvoor heb ik het besteld. De vrouw kijkt met nieuwsgierige 'Oogen. „Wat voor 'n pakje?" „Datte daar". „Wat zit er in?" „Zul je wel zien!" „Dat is geen antwoord!" De vrouw nadert dreigend. Maar Wim is nu op dreef; „of dat een antwoord is of niet, beslis ik! Wie dom vraagt, krijgt ook een dom antwoord. Altijd en eeuwig die nieuwsgierigheid! Alsof men niet één dag in je eigen huis rust en vrede kan vinden. Misschien wil je nu wel zoo vrien delijk zijn me alleen te laten!'' „Wie weet wat je daar nu weer voor nonsens dingen hebt besteld!" gaat de vrouw door. „Ik heb nog nooit nonsens besteld!" „Toch wel!" „Wanneer?'' „Die konijnen toentertijd!" „En wie was er toen blij mee?" „En wie heeft dan al dat werft er aan gehad?" „En wie heeft ze opgegeten?" „En wie heeft de lekkerste hapjes er van ge had?" Wim raakt nog meer op dreef: „Dat zou ook te gek zijn! Jij hebt daarvoor toch het vel als bont gekregen, dat draag je nu nog. Dat is zeker niets, hè?" Aan dit konijnenbont mag de vrouw nie. wor den herinnerd. Dat is haar teere punt. Ze haat dat vel. Zoolang zij dien bont heeft, krijgt ze niets anders. Daarbij heeft ze het niet eens wil len hebben. Maar Wim was van meening. dat van het gebruik van het vel in eigen huis de rentabiliteit van de heele konijnenfokkerij af hing. En daarom had hij het ook zelf bewerkt. En het zijn vrouw om haar hals gehangen. En sinsdien wordt zij telkens boos, als er over dat vel wordt gesproken. Ze rLiischt dus ook van daag weer woedend en zonder woorden de ka mer uit niet zonder nog eens naar het pakje te hebben gekeken. Wim Melker pakt het uit. Hij zoekt een schaar. De schaar is in het naaimandje van zijn vrouw. Dat wil zeggen, daar behóórt de schaar te zijn, maar ze is er niet. In de naaimand liggen alle mogelijke dingen, maar de schaar niet. Wel echter Wïm's zakmes, dat hij sinds weken zoekt. Wim nam het mes en sneed het touw om het pakje door. Er kwam een plaat te voorschijn. Het bestelde kamersieraad voor alle dagen. Wim keek waar hij het kon ophangen. Nu hingen reeds aan alle vier muren zooveel platen, de eigen overgrootvader hing er, de moeder van z'n vrouw, een diploma en een groote aquarel, zijn eigen vrouw weergevend, met vleugels, een bijzonder mal schilderij. Aan den anderen muur was de plank met- het gips en de vazen, bij het raam hing de vogelkooi en de barometer en aan den vierden muur hing naast de boekenplank, de scheurkalender voor jagers en de scheurka- leider voor natuurvrienden en die van kunst, alle met den datum van vandaag. Voor de nieu we plaat was dus geen plaats. Wim Melker maakte plaats. Hij haalde kort en bondig het portret van zijn schoonmoeder er af. Volgens zijn meening hing het er lang genoeg. Dat wil zeggen, het hoefde niet voor altijd te verdwij nen. Misschien stond de plaat daar niet eens goed. Wim wilde alleen maar eens kijken, hoè het daar stond, of beter: hing. Hij klom dus op een stoel, om het portret van de schoonmoeder er af te halen. Maar dat ging niet eens zóó ge makkelijk. Eerst kon hij het niet van den haak los krijgen, dan echter gaf het zoo plotseling mee. dat Wim mèt portret en stoel omviel en met donderend geraas op den grond terecht kwam. Nog voor hij wist wat hem overkwam, stond reeds zijn vrouw in de deur. „Wat doe je daar met mijn moeder?" „Ik wilde „Zwijg! Piëteit schijn je voor geen cent te be zitten. Waar zouden wij zijn. als moeder er niet was geweest? Niet één laken zou je onder je rug hebben, de heele uitzet heeft ze voor ons zelf genaaid!" „Ze was toch naaister", merkte Wim op. „Ja, dat was ze. Daarom heeft ze het dure goed ook gekocht!" „Dat geloof je toch zelf niet? Kijk je fameuze uitzet maar eens aan. Die is uit niets dan resten samengesteld. Zoo kun je gemakkelijk een uitzet voor je dochter in elkaar zetten!" De vrouw gilde: „Dat heeft mijn goede moeder niet aan jou verdiend, dat niet! Hang dat portret onmiddel lijk weer op!" Wim dacht er niet aan. Toen stond zijn vrouw reeds op een stoel. „Je wilt niet? Dan zal je me leeren kennen. En nu zal je grootvader er ook af!" Wim sprong op een stoel, die er naast stond. „Als die niet blijft hangen, dan hoeft jouw mal meisjesportret er ook niet te hangen!" Twee portretten knalden tegelijk tegen den vloer, „Dat is de laatste mooie herinnering uit mijn jeugd", schreeuwde de vrouw. „Maar wacht je diploma, waar je zoo trotsch op bent af er mee!" Wim racede naar de tafel en trok het kleed er af. „Jij denkt me te kunnen ergeren? Ik ver scheur je kleed, waar je een heel jaar aan hebt gewerkt! Ritsch ratsch! Klaar is Kees!" „Steek je hoofd uit het raam, waarvoor heb jij 'n barometer noodig?" Pats, sloeg de barome ter tegen den muur. Plotseling sprongen beiden op de sofa. En gingen de planken afruimen. Bronzen lijsten, schelpen, vazen, huwelijkscadeaux vlogen op den grond. De naaimand kreeg een trap. Zelfs de kanarie moest het ontgelden. Van de biblio theek bleef geen blad over. Boven schold 'n buur, beneden bonsde men. Het kind schreeuw de in de keuken: „Het vleesch verbrandt!" Een groote stilte trad in. Toen ging Wim Melker heen, nam het pakje, dat hij vandaag had ontvangen, wikkelde de plaat uit het papier en hing het aan een van de vier kale wanden. Het was een wonder- schoone plaat. In een glanzend zwarte lijst. Achter een ruit zat de eigenlijke plaat Het was een spreuk! Een wandspreuk. dik gedrukt. En nu zagen beiden van den muur stralen: „Daar alleen kan liefde wonen: Daar alleen is het leven zoet, Waar men blij en ongedwongen Alles voor elkander doet!" (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbe houden).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6