zon BURGERLIJKE STAND. ZXTERDXG 6 MEI 1939 H'AXREEM'S DAGBEAD Ï2 J UIT DE OMSTREKEN Dreigt er gevaar voor het kampeeren? Het gemeentelijk kampeerterrein nog gesloten. De vele donkere wolken aan den politieken hemel hebben hun scha duw ook geworpen op het gemeentelijk kampeerterrein. Dit terrein is nog niet geopend, en ook het verpachte kam peerterrein is nog geheel afgesloten. Voorloopig is het strand dientengevolge al leen nog maar bereikbaar langs de semaphore. Het zitten op het strand is echter verboden, alleen het wandelen is toegestaan. Nu het kampeerseizoen en de tijd voor het strandleven naderen, hebben wij te bevoegder plaatse geïnformeerd of de toestand van het oogenblik dezen zomer gehandhaafd zal blij ven. hetgeen zou beteekenen, dat feitelijk alle strandleven onmogelijk zou zijn. Wij vernamen, dat omtrent een regeling nog niets gekend is.. Er worden nog voort durend besprekingen gehouden tusschen de militaire en burgerlijke autoriteiten en zeker zullen laatstgenoemden hun best doen, om te redden wat er te redden valt. Het is als vrij zeker aan te nemen, dat de Kampeervereeniging „Ons Buiten" die haar terrein aan den anderen kant van den Strand weg heeft, naar een nieuw terrein zal moeten uitzien. Nieuwe heffingsver ordening van een belasting op honden. Wij noteeren uit de voorgestelde verorde ning het volgende: De belasting is verschuldigd door den houder van den hond. Als houder van een hond wordt aangemerkt hij die een hand, onder welken titel ook, in bezit, in bewaring, onder toezicht, ter ver pleging, ter verzorging, ten verkoop, in onder pand of op proef heeft. Met afwijking hiervan is het hoofd van een gezin belastingplichtig voor den hond, ge houden door een lid van zijn gezin af door bij hem inwonend dienstpersoneel. De belasting bedraagt per jaar: a. f 0.50 voor eiken hond. die tenminste 1 maand in de gemeente vertoeft en eigen dom is van iemand, die niet in de gemeente woont; b. f 4 vor eiken hond uitsluitend gehouden ten dienste van den landbouw of eenig be drijf van nijverheid af ter bewaking van ge-' bouwen of erven, mits deze hond de gebouwen of erven ter bewaking waarvan hij gehouden wordt, niet verlaat en eigendom is van iemand die in de gemeente woont; c. f 7.50 voor eiken hond, die niet valt on der tarief a. of b. van dit artikel. Verwachte viscliaanvoer- Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Maria van Hattem IJM 1. Vangsjt 50 m. schel- visch, 140 m. braadschelvisch, )30 m. wijting, 130 m. makreel» 200 m. koolvisch, 40 m. gul, 25 m: diversen; tótaal 715 m., benevens 150 st. stijve kabeljauw. Ewald IJM 48. Vangst: 120 m. haring, 250 m. makreel, 60 m. varia, 250 kistjes haring, bene vens 150 st. stijve kabeljauw. Gloria IJM 37. Vangst: 70 m. schelvisch, 160 m. braadschelvisch, 30 m. radio, 25 m. gul en blanke koolvisch, 70 m. wijting, 50 m. wolf en poon, 120 m. makreel, 60 m. koolvisch, 10 m. tarbot, 25 m. platvisch, totaal 620 m., benevens 550 st. stijve kabeljauw. Caroline IJM 26. Vangst: 200 kistjes haring, 480 m. haring, 500 m. makreel, benevens 80 st. stijve kabeljauw. Erin IJM 12, Vangst: 40 m. gul, 90 m. wijting, 530 m. makreel, 230 m. koolvisch, totaal 890 m., benevens 46 kistjes makreel en 280 kistjes haring. Christine IJM 2, Vangst: 90 m. schelvisch, 140 m. braadschelvisch, 15 m. platvisch, 30 m gul, 130 m. wijting en radio, 230 m. koolvisch, 275 m. makreel, 20 m. varia, totaal 930 m., bene vens 60 st. stijve kabeljauw. Zwarte Zee IJM 94. Vangst: 40 m. platvisch, 50 m. braadschelvisch, 55 m. gul en kabeljauw, 20 m. wijting, 10 m. makreel, 70 m. wolf en poon, totaal 245 m., benevens 640 st. stijve kabeljauw. MARKTBERICHT. (Versche visch). Tarbot 100—86 ct. per K.G. Tong 74—55 ct. per K.G. Heilbot 9388 ct. per K.G. Griet f 32—f 10 per 50 K.G. Groote schol f 21 per 50 K.G. Middel schol f 29f 26 per 50 K.G. Zetschol f 20—f 23 per 50 K.G. Kleinschol f 21f 6.40 per 50 K.G. Bot f 6.50—f 2.60 per 50 K.G. Schar f 9.50—f 1.25 per 50 K.G. Tongschar f 22—f 17 per 50 K.G. Poontjes f 5.40f 5 per 5r0 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 11.50f 9 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 9.50f 6.80 per 50 K.G. Kleine gul f 8.50—f 7.50 per 50 K.G. Wijting f 4—f 3.60 per 50 K.G. Makreel f 3.20 per 50 K.G. Leng f 1.20f 0.45 per stuk Koolvisch f 0.38f 0.33 per stuk. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 200 Isabel IJM 14 f 1820 Loggers: KW 49 f 580, KW 33 f 540, KW 69 f 790, KW 107 f 270. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Rinse Adolf, zoon van W. van der Lee en M. K. van der Weide. GEVONDEN VOORWERPEN. Dameswant, actetasch. BEVERWIJK De kandidaten van Gemeente belangen. De Kiesvereeniging „Gemeentebelangen" heeft haai- candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen als volgt samenge steld: 1. F. R. C. Rijkens (aftr.)2. Ir. A. J. Allan. 3. Mr. J, O. Baron. 4. H. van der Kolk, 5. L. Blauw, 6. M. Klein, 7. J. W. van der Mey, 8. J. van Amersfoort, 9. P. H. Jonkheer, 10. A, C. Schaap. Als wij zcgijrn «eet IJ zeker wel hoe! Anders moet U er toch eens op gaan letten. De werkloosheid bleef vrijwel ongewijzigd. In de afgeloopen week bleef het aantal werkzoekenden ingeschreven bij den gemeen telijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling vrijwel ongewijzigd. Ingeschreven waren in totaal 810 werkzoe kenden, waarvan 77 in werkverschaffing tegen 817 waarvan 83 in werkverschaffing aan het einde der vorige week. Voor Beverwijk was het aantal ingeschre venen 719 warvan 91 in werkverschaffing (vorige week 712 en 59) en voor Heemskerk 91 waarvan 33 in werkverschaffing (vorige week 102 en 24). Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: L. N. J. Bleeker en A. M. H. Huijzendveld, toek. adres: Heemskerkerweg 83; P. Schouten en M. Mors, toek. adres: Alkm. weg 158; P. D. Ockers en J. M. Duinmeijer, toek. adres Baanstraat 91. Getrouwd: J. A. Zonneveld en A. Dekker; W. van Seggelen en A. J. van Tongeren; W. A. van Ittersum en I. Gronningsaeter. Bevallen: E. A. M. LangendijkHuijzend veld, z.; M. J. v. d. BosGroeneveld, z.; W. Woutering—Hemels, z.; M. H. Verhoog— Keijzer, z.; H. P. Snel—van der Eng, d.; C. Lodewij'ks—Giesberg, z.; A. A. Schuurman- Meijer, z. Overleden: P. Visser 79 j., echtgenoot van M. Roos, GroeneLaan 2; C. Tromp, 22 d., Meer straat 32; Th. J. Cornelisse, 82 j., echtgen. van S. Numan, Breestraat 90 A; J. P. Braun, j., wedn. van M. de Boer, overleden te Velsen. AANBESTEDING. Hedenmorgen is ten kantore van den dienst van Openbare Werken aanbesteed het ver bouwen van perceel Breestraat 41. Laagste inschrijvers waren Gebr. Schram voor f 4999. Verder werd ingeschreven door J. J. M. Tromp f 5495, firma Minnen en Smit f 5600, Lokhorst en Welagen f 5168, Kalf f 5500, A. Pè de Bats f 5290. J. P. Schelvisch f 5846. De gunning is aangehouden. SANTPOORT AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De motorrijder W. uit Alkmaar, die Donder dagmiddag bij een auto-ongeval ernstig werd gewond, is gisteravond in het St.-Antonius- ziekenhuis aan de gevolgen overleden. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. R. L. BartBernard, d., Da Cos- talaan 43, Driehuis; M. L. G. van der Ham Schilder, z., Melklaan 117, Velsen (N.); A. M. KokBakker, d., Wijkerstraatweg 187, Vel sen (N.); A. SchellevisBot, d., Lagerstraat 22, IJmuiden; K. HoferRoobol, z., Lumeijstraat 16, IJmuiden; C. M. J. HuizingaTesselaar, d., Meeuwenlaan 47, IJmuiden. Overleden; K. N. Isack, 69 jaar echtgen. v. A. C. M. Smit, Casembrootstraat 15, IJmuiden; J. P. M. Verhagen, 81 jaar, echtgen. v. H. J. M. Adriaans, Bruno Klauwersstraat 13, Santpoort; K. Raggers, 78 jaar, wedr. v. P. Ent, Willems plein 20 r., IJmuiden; H. H. Zandvliet, 65 jaar, echtgen. v. A. H. Raspoort, Engelmundusweg 21, IJmuiden. Ondertrouwd: P. Boerman, Den Helder en G. Biel, Beukenstraat 12, IJmuiden. Toek. adres: Beukenstraat 12, IJmuiden; A. P. van Rossen, Amsterdam en C. van der Schroeff, Nw. Schulp weg 235, Velsen N. Toek. adres: Amsterdam, J. Obrechtplein 15 III; L. C. Kerkvliet, Haarlem en J. M. Zonneveld, Kruidbergerweg 59, Sanpoort. Toek. adres: Vinkenstraat 35, Haarlem; H. van Rijn, R. Claeszenstraat 16, IJmuiden en M. M. Klein, R. Claeszenstraat 16, IJmuiden. Toek. adres: Le Mairestraat 10, IJmuiden; A. Krab, Pres. Krugerstraat 5, IJmuiden en H. Vasten- houw, Pres. Krugerstraat 20, IJmuiden. Toek. adres: Keiz, Wilhelmstraat 20, IJmuiden. Gehuwd: II. Ph. Servaas en A. Th. Verschoor, v. Galenstraat 5, IJmuiden; L. Kaan en H. J. van Keulen; Ch. Woestenburg en M. Volger, Nieuw- straat 39, Medemblik; G. A. Hartog en H. Th. Wijngaarden, Kerlcweg 82, Santpoort; D. de Her der en M. D. Messie, Amsterv.weg 1150, Am sterdam; J. I. van Jfelgerhuis en H. Baan, Arends- weg 3, Beverwijk; J. Folkers en M. A. Jansen, Tusschenbeeksweg 27, IJmuiden; G. Storm en F. van Nierop, Planciusstraat 5, IJmuiden; J. A. II. Dedecker en J. Huberts, Hadleystraat 25, IJmuiden. OVERVEEN FANCY FAIR IN DOMI. Vrijdagavond is in hef gebouw Domi een fancy fair geopend, ten bate van de R. K. Sport- vereeniging D. E. K. en de R.K. Tooneelver- eeniging St. Genesius. Een groot aantal belangstellenden was bij deze opening aan wezig, o.a. kap. Th. Drost te Overveen, geestelijk adviseur van St. Genesius, kap B. Henning te Bloemendaal, geestelijk adviseur van D. E. K. De heer G. van Kessel, voorzitter van St. Genesius hield een openingsrede, waax-in hij wees op 't doel der fancy fair, n.l. steun te vei-leenen aan de Roomsche sport en het Roomsche tooneel. Een groot aantal „stands" is in de Domi-zaal aanwezig. En al spoedig na de opening draaiden de motorrijdei-s hun rondjes, lieten de vliegma chines hun pi-ikbommen vallen, ging er een ge juich op, als na een welgemikten gooi Juffrouw Snip haar gave kwam aanbieden, werden de gelukvischjes opgehaald of werd er geschoten op voorbij hollende haasjes. Er zijn zeer veel manieren om op gezellige wijze dubbeltjes kwijt te raken, maar er is ook gelegenheid, om met een aardig prijsje naar huis te gaan, zelfs om een mooien stofzuiger te winnen. Zondagavond volgt tot slot een kinderballet. Algemeen Zandvoort's Belang. Op de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Kiesvereen. Alg. Zandvoort's Belang werd de candidatenlijst als volgt vastgesteld: 1 M. Kemp, 2. Groos, 3. S. Bohemen, 4. A. Paap, 5. H. Schut, 6. P. Keur, 7. v. Hensen, 8. C. Kerkman, 9. W. Hildering, 10. J. Schaap. OUDERCOMMISSIE SCHOOL C. Op de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Oudercommissie van School C werd mevrouw Daems gekozen tot voorzitster, de heer B. Waas tot secretaris, de heer Piers tot penningmeester en mevrouw Hennis en de heer Blom tot bestuursleden. VERBINDING PLAN NOORD- VAN SPEYKSTRAAT. De verbinding Plan NoordVan Speykstraat over het rangeerterrein van de Ned. Spoor wegen is tot stand gekomen. Over het gemetselde viaduct zijn eerst een aantal zware ijzeren balken gelegd, waarna de tusschenruimten met gewapend beton werden aangevuld. Op 't oogenblik is men bezig den dam aan te wellen en de toegangswegen naar beide zijden in orde te maken. Het zal niet lang meer duren voor men aan de asphalteering begint. Plan Noord zal dan eindelijk uit zijn isolement verlost zijn, hetgeen vooral op de toekomst van dit gedeelte van het dorp van zeer grooten invloed zal blijken te zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik, z. van H. v. Duijn en A. Koning, Polgieterstraat 56: Jouke Albert, z. van A. v. Keulen en F. v. d. Werf, Oranjestr. 13 rd.; Anna Oera Linda, d. van N. A. Waaning en E. S. M. Bergman, Jxhianaweg 17. Ondertrouwd: A. L. v. d. Marei en T. v. d. Meer, Bentveldweg 3; E. S. M. Hoyer en J. Tij mann, Brederodestr. 45a; W. J. v. Deursen en D. v. Koningsbruggen, Zandvoortschelaan 140, Gehuwd: P. J. v. Dam en F. Hölzl, Haarlem, Boogstraat 20. L. Paap en F. v. Keulen, Potgie terstraat 46. PERSONALIA. De heer C. Planting, onderwijzer aan de U. L. O. school aan den Hoogeweg, gaat per 1 Juli ons dorp verlaten, daar hij met ingang van den genoemden datum benoemd is als onderwijzer aan een U.L.O. school te Groningen. HAARLEMMERMEER ZANDVOORT DE RAADSVERKIEZINGEN. Candidaten van Gemeente Belang". De vereeniging Gemeente Belang houdt Maandagavond in de Oude Bewaarschool een algemeene vergadering ter vaststelling van de candidatenlijst voor de a.s. verkiezingen. ZIEKENHUISVERPLEGING. De directies der Haarlemsche Ziekenhuizen hebben met ingang van 1 Mei j.l. bepaald, dat de kosten voor klinische specialistenbehande ling niet meer in den verpleegprijs begrepen zijn, zoodat van dien datum af de behandeling en operaties boven den verpleegprijs betaald moeten worden. Om het bezwaar të ondervangen, dat de leden van het Zièkenhuisfonds nu een aparte rekening voor specialistenbehandeling zouden krijgen, is bepaald dat die grootere kosten zullen komen voor rekening van het verple- gingsfonds. Het bestuur heeft met de Haar lemsche specialisten hiervoor een overeen komst gesloten. Dit geldt alleen voor leden, die behalve in •het verplegingsfonds, ook in het ziekenhuis fonds zijn, of voor die leden, wier inkomen be neden de weistandsgrens blijft. Mede door deze regeling zag het bestuur zich genoodzaakt, de maand-contributie te verhoo- gen van 25 op 30 cent per lid boven 14 jaar. De verhooging geldt eveneens van 1 Mei 1939 af. Met ingang van dien datum zal het aan tal verpleegdagen, indien noodig, van 25 op 30 worden gebracht. DE LANDBOUWGEWASSEN GROEIEN NAAR WENSCH. Velen hebben zich in de laatste weken af gevraagd of met het oog op de koude weers gesteldheid in de maand April de verschil lende landbouwgewassen, waarmede in Haar lemmermeer duizenden hektaren werden be- teeld, wel tot de gewenschte ontwikkeling zul len komen. Bij informatie omtrent deze voor velen zoo belangrijke aangelegenheid, werd ons medegedeeld, dat het met de gewassen wel zeer goed terecht kan komen, omdat ondanks de lange kouperiode de groei er goed in zit, waartoe de bij uitstek goede bemesting wel veel zal hebben bijgedragen. De overge- zaaide wintertarwe (eenige honderden hek taren), die nagenoeg geheel verloren ging door de strenge vorst in December 1938, komt over 't algemeen al flink te voorschijn en heeft de vele landerijen reeds weder tot frisch groene tapijten gemaakt. Ook komen hier en daar de jonge bietenplantjes reeds boven den grond uit, terwijl ook bij andere gewassen valt waar te nemen, dat het met den uitgroei wel gaan zal. De landbouwwerkzaamheden, zooals het inbrengen van klaverzaad tusschen andei'e gewassen, het schoffelen van de tarwevelden enz. zijn thans in vollen gang. Het mildere weder der laatste dagen heeft in tusschen zijn ;unstigen invloed op den groei der gewassen dermate doen gelden, dat men in landbouw- krlngen over de verdere ontwikkeling daarvan nogal optimistisch gestemd is. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maartje, d. v. H. Offerman en C. Kooiman; Hotze Komelis, z. v. L. van den Berg en K. van Kalsbeek; Hendrika Margaretha, d. P. Markus en C. M. Goulooze; Adriana Jo hanna Maria, d. v. N. P. J. Olsthoorn en A. A. Stokman; Jan Cornells, z. v. G. G. Peti-ie en A. Groot; Cornell's, Saturninus, z. v. Th. van Egmond en W, M. de Koning; Wilhelmus Josephus Lode- j wijk, z. v. Th. A. Pouw en H. P. C. van Seume- ren; Wilhelmus Johannes, z. v. G. J. Kraak en E. M. van der Peet; Dick, z. v. F. Peters en M. Vermeij; Willem, z. v. W. J. Spaargaren en M. E. Pannekoek; Kees z. v. D. C. Linthout en A. M. Hoogkamp; Johanna I-Iillegonda, d. v. L. G. Lieverse en C. Seijsener; Martijntje Elizabeth, d. v. L. Troost en A. W. E. van der Linden; Ger- rigje, d. v. N. Ouwerkerk en G. Hoogendoorn; Alida Jeanne Maria, d. v. J. B. Visser en C. Priem. Ondertrouwd:Adriaan Arie Willem van der Schilden, 21 j. en Maartje Meijer, 21 j.; Theo- dorus Johannes Burgers, 24 j. en Pietertje Jo hanna van der Linden, 22 j.; Lubertus Rijk van Hulzen, 29 j. en Maria Stoelei-s, 25 j.; Jacob Peter Rood, 30 j. en Wijgertje Marie Stoelers, 24 j,; Klaas Willem de Reus, 22 j. en Teuntje Westbroek, 20 j.; Jan Verburg, 25 i. en Bastiaan- tje Steegman, 22 j. Getrouwd: Simon Gerrit van der Meijden, 31 j. en Joanna Willempje Eickhoff, 25 j.; Willem Betjes, 28 j. en Wilhelmina Zaal, 23 j.; Ernestus Johannes Gi-anneman, 28 j. en Maria Johanna van Woerkom, 20 j.; Willem Jan Offerman, 24 j. en Geertje Johanna Koster, 20 j.; Johannes Jacobus Hei-manus Tux'ien, 24 j. en Cornelia Petronella Koenen, 21 j.; Jacob Kort, 31 j. en Arelia de Koning, 26 j.; Adi-iaan Cornelis van Nieuwenhuijzen, 27 j. en Antje Gijzenberg 25 j.; Cornelis Jan Witziers, 27 j. en Frederika Wilhel mina Groenveld, 24 j. Overleden: Geri'itje van de Pol, 28 j., echtg. v. J. M. Hoksbergen (wonende te Baarn);.Cor Maarschalkerweerd, 7 j., z. v. J. C. Maarschal- kerweerd en A. M. Schaap; Pieter Noordam, 70 j. ongeh. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Van Kampen, Zuider Stationsweg 3, een jongens-pet; Hekker, J. W. Frisolaan 9a, een sleutel; Bisschoff, Lislaan 18,-Santpoort-Sta tion, een paar jongenshandschoenen; Kesseler, Bosch en Duinlaan 26, een bruine ceintuur; De Groot, Ernst Casimirlaan 26, een zakdoekje, Vogel, Ooster Tuindorplaan 4, Haarlem, een heerenhorloge; Kalbfleisch, Coornhertstraat 17 Haarlem, een airedale terriee; Wessel, Lage Duin en Daalscheweg 3, een speelgoedbal; Van Elsland, Kerkplein 5a, een geruit kinder - ceintuurtje; Politie bureau Heemstede, een damesrijwiel; Knijp, Pr. Mauritslaan 122, een kinderportemonnaie met inhoud; Hameka. Zandvoorterweg 27, een Engelsche sleutel; mevr. Maas, Julianalaan 306, Haarlem, een gouden schakelarmband. Politiebureau Over veen (alleen op werkdagen van 1012 uur vrni.)handschoenen, gymnastiekschoen, ceintuurs, map (rietwerk). Post Aerdenhout: een want, een ceintuur, dameshandschoen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. B. van der Meijden-Korsten, z. M. Koopman-Zonneveld, d. M. van Duin van der Ploeg, d. L. M. A. Schaank-Peters, z. Ondertrouwd: C. H. Willemse en J. G. Rol. Geti'ouwd: R. Snel en Ch. A. M. Wilmering. L. Meiland en A. Brouwer. L. de Waal en A. J. Barens. A. J. Does en H. A. M. Peters. Overleden: F. J. A. M. Wierdels, 78 j. L. Clay, 2 mnd. overl. te Haarlem. H. A. Robbé Groskamp, 65 j., overl. te Haai'lem. A. M. C. van der Kallen, 37 j., ovei-leden te Leiden. SPREEKUUR WETHOUDER PRINSENBERG. De wethouder van Publieke Werken, de heer A. J. Prinsenberg, zal zijn spreekuur in plaats van Maandag, a.s. Dinsdag houden. in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Gedenksteen voor ond-minister Lely oiitlmld. Minister-president Colijn verricht de plechtigheid. Donderdagmiddag te kwart over drie is op initiatief van de vereeniging Jubileumfonds der Eerste II.B.S. met vijfjarigen cursus in den gevel van het perceel Leidschegracht 39, te Amsterdam, een gedenksteen onthuld ter na gedachtenis van wijlen den minister van Wa terstaat, dr. C. Lely, wiens naam in Nederland en daarbuiten zal blijven voortleven als van den ontwerper van het grootsche plan tot af sluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee. De verkeerspolitie had voor een afsluiting van het stukje typische oud-Amsterdamsche gracht gezorgd en in een grooten vrachtwagen ilie aan den waterkant stond opgesteld was een tribune voor genoodigden geïmproviseerd, terwijl daarvoor eenige rijen stoelen waren opgesteld tegenover het huis waarin de steen, die nog door een doek was bedekt, was inge metseld. De voorzitter van de vereeniging jubileum fonds, dr. S. Ch. Bokhorst, heette de aanwezi gen welkom. Vervolgens gaf hij het woord aan den secretaris, mr, K. Jansma, die een overzicht gaf van leven en werken van dr. C. Lely, die in dit huis geboren was en daar ver scheidene jaren van zijn leven had doorge bracht. Na mr. Jansma was het woord aan den mi nister-president dr. H. Colijn voor het ont hullen van den gedenksteen. Spr. zeide o.m.: „Gij weet, dat in het mo nument, hetwelk is opgericht op de plaats waar de afsluitdijk in 1932 is gesloten, de woorden zijn gegrift: „Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst". Dat deze overtuiging, die in vroeger eeuwen tot zooveel grootheid heeft geleid, maar die daarna wel eens al te zwak gevoeld werd, thans weer verlevendigde, dan ken wij voor een zeer groot deel aan die enkele uitstekenden onder ons. die in krachtige lijnen het gebouw der toekomst ons voor oogen wis ten te stellen. Lely was onder die bevoorrech ten een der op den voorgrond tredenden, niet het minst omdat hij aan kennis degelijkheid, aan grootheid van visie zorg voor het detail, en aan genialiteit eenvoud paarde. Deze steen getuige dan voor het nageslacht van zijn bijzondere verdiensten voor land en volk, hij getuige tevens van ons vertrouwen in de toekomst van ons volk en van ons geloof, dat de zegen, dien de spreukendichter voor de vlijtigen in uitzicht stelt, ook het deel zal zijn van den koenen arbeid waarvan deze huldiging opnieuw getuigenis begeert af te leggen." Na deze woorden onthulde dr. Colijn den door den beeldhouwer Haberman vervaardig den gedenksteen, die voorstelt het portret in relief van dr. Lely, met ter linkerzijde de om trekken van de Zuiderzee in haar oude ge daante en ter rechterzijde het IJselmeer met de inpolderingen zooals deze eruit zullen zien. als het geheele plan Lely in de toekomst zal zijn uitgevoerd. verlangen zijn predikatie uitspreken op Sab bath a.s. tijdens den ochtenddienst ter Syna goge. De opperrabbijn hoopt dan tevens eenige woorden te spreken naar aanleiding van den Nationalen Reclasseeringsdag. Winst van Ned. Ford gedaald. In het verslag over 1938 van de Nederland- sche Ford Automobiel Febriek te Amsterdam wordt o.m. het volgende medegedeeld: De groote internationale onrust heeft een ongunstigen invloed geoefend op de afzetmo gelijkheid van automobielen in Nederland. Echter heeft de vennootschap haar positie in de markt kunnen handhaven, zij het dan, dat de geringere afzet noodzakelijkerwijs moest leiden tot lagere financieele bedrijfs resultaten, welke niettemin bevredigend zijn te noemen. De krachtige positie, welke de vennootschap inneemt en de verdere uitbreiding in de reeks de>r aan de markt te brengen producten doen, aldus het verslag, het komende jaar met ver trouwen tegemoet zien. De netto winst over 1938 bedroeg 779.402 (846.406). Voorgesteld wordt een slotdividend van 14 pCt. (als v.j.) uit te keeren, hetwelk met het in December betaalde interimdividend ad 6 pOt. (als v. j.) een jaardividend van 20 pCt. zal vormen. Vijf en twintig jaar reclasseerings- arbeid. Herdenkingsbijeenkomst, van het Leger des Heils. Donderdag was het 25 jaar geleden dat het Leger des Heils zijn reclasseeringsarbeid is begonnen. Ter viering van dit jubileum is gistermiddag in Pulchri Studio te 's-Gra- venhage, een herdenkingsbijeenkomst gehou den, in welke vergadering' verschillende korte redevoeringen zijn gehouden. Luitenant-kolonel J. P. Rawie, maatschap pelijk secretaris van het Leger des Heils, sprak woorden van welkom tot de aanwezigen in het bijzonder tot den heer S. L. Veenstra, inspecteur der reclasseering, die den minister van Justitie vertegenwoordigde. Spr. deed eenige mededeelingen over het reclasseerings- werk van het Leger des Heils in andere lan den. waarna hij de ontwikkeling van dit werk in Nederland schetste, in het afgeloopen jaar werden 1840 voorlichtingsrapporten uitge bracht en 14.000 gevangenen bezocht. Spr. dankte voor de groote medewerking van de zijde der psychiaters ontvangen °n ook aan de rapporteurs, wier werk steeds toe neemt. Moge dit werk ook in de toekomst op aller steun kunnen rekenen. De heer S. L. Veenstra, de vertegenwoordi ger van den minister van justitie, zeide, dat het reclasseeringswerk van het Leger des Heils belangrijk is wegens zijn omvang, zijn gehalte en zijn voortreffelijke organisatie. Daarvoor verdient het Leger des Heils grooten lof. Tenslotte deelde de heer Veenstra mede, dat H. M. de Koningin den heer Rawie heeft be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nas sau voor zijn werk als leider van de reclas seering van het Leger des Heils. (Applaus). Nadat luit.-kolonel Rawie voor deze on derscheiding had gedankt voerden nog vele sprekers het woord. De rest van den middag werd gevuld met zang van het reclasseeringszangkoor en met eenige liederen, die door de aanwezigen ge zongen werden. Ook de heer Cor van Does burg, tenor, deed zich hooren. Met gebed werd de bijeenkomst geopend en gesloten. Des avonds is dit jubileum in een tweede bijeenkomst in het gebouw van het Leger des Heils aan de Prinsegracht herdacht. EVANGELISATIE-LANDDAG. Op Tweeden Pinksterdag (Maandag 29 Mei) zal,'evenals verleden jaar, een groote Evan gelisatie-Landdag gehouden worden op het prachtig gelegen buitengoed „Beeckestein" aan den Rijksstraatweg te Velsen. De Landdag zal onder leiding staan van den heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam, verder zullen als sprekers medewerken: Ds. W. Dubbeldam, te Rotterdam; J. C. van Amelrooy, te Den Haag; F. H. v. d. Horst, te Leiden en J. Kits, Leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist. Het muziekkorps van de „Christengemeen schap" uit den Haag zal medewerking ver- leenen, ook zullen verschillende zangkoren den Landdag opluisteren. De Landdag zal om half elf des morgens aanvangen, Des middags om half drie en om vijf uur worden eveneens meetings gehouden. De deelnemers, wier aantal veiieden jaar on geveer 15000 bedroeg, komen uit geheel Noord en Zuid-Holland. Een kantine biedt gelegen heid ververschingen te gebruiken. Bij ongunstig weer worden de bijeenkomsten gehóuden in dc Ned. Herv. Kerk te Velsen. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. Gehoor gevend aan den oproep van H.M. de Koningin tot moreele en geestelijke herbe wapening, heeft de burgemeester van Haar lem de kerkelijke autoriteiten verzocht de kerkgangers daartoe aan te sporen in speciale predikaties te houden op Zondag 7 Mei a.s Voor het Israëlitische deel der bevolking zou deze opwekking kunnen geschieden op 6 Mei e.k. De opperrabbijn zal overeenkomstig dit Raadsverkiezingen te Haarlem. De candidaten van „Gemeenschaps belangen". De voorloopige candidatenlijst voor de a.s. raadsverkiezingen van de partij „Gemeentebe langen" in neutraal vei'band voor middenstand-, arbeiders en kleine zelfstandigen is veranderd. De Hist is nu als volgt samengesteld: 1 D. Plant,ié, 2 H. R. Ter Pelle, 3 L. J. v. d. Wectei-ing, 4 W. J. Loerakker, 5 R. F. Wigchert, 6 F. Huttinga, 7 P. v. d. Pol. HAARLEM, 5 Mat Bevallen 2 Mei: A. C. Bisschop—Droog, z.; 3 Mei: A. M. HeemskerkLubbers, d.; E. H. V ellekoopBa ij er, d.; E. G. J. Libosan—Rijk- borst, d.; A. M. A. M. J. Eliasv. Marselis Hartsinck, d.; J. Warmerdam—van Bakel, d.; 4 Mei: J Post—Rorije, A. de Vries—Hollan der. d.; 5 Mei: J. C Wigersma—de Jong, d.; A M. SoellaartVrugt. d.; 3 Mei S. J Hoema'n— de Kam, d. Overleden 4 Mei: A. M. Ruiter, 37 j„ Zaa- nenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 12