Haarlem's Dagblad J^entaaasteMa^ 9 De Buitenlandsche Gebeurtenissen. Op nieuw ijs. We wandelen door de „Wat doet U in Uw vrijen tijd" HAARLEM 56e Jaargang No. 17141 Uitgave Lonrena Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 6 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f8.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Uit de rede van Hitler is de kwestie-Dantzig als „acuut probleem" overgebleven. Er zijn natuurlijk meer internationale vraagstukken, maar het publiek vergeet die gaarne en bepaalt zich tot de onmiddellijk-dreigende. Het heeft volstrekt geen behoefte aan meer. Zoo zijn de I'taliaansche vorderingen jegens Frankrijk nu al weer heelemaal op den achtergrond geraakt. Over Albanië, een voldongen feit, praat men niet meer. De Duitsche koloniale eischen zijn naar het gebied der vrome wenschen verwezen. Er wordt toegespitste politiek gevoerd, poli tiek van den dag, die telkens wisselt. Het is heelemaal niet ondenkbaar dat binnen enkele dagen een dispuut op den voorgrond treedt, waarmee nu niemand zich bezig houdt. En dat weer een week later ook weer vergeten is. De rede van den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken Beek heeft duidelijker dan ooit gemaakt, dat Polen zich niet van de Oostzee wil laten wegdringen. Dat wisten wij overigens al. Eigenlijk was in dit geval datgene het belangrijkste dat niet in de rede voor kwam. Er waren weer allerlei geruchten en commentaren geweest, die aanduidden dat Beek hoog van den toren zou blazen. Hij zou Poolsche eischen aan Duitschland gaan stellen. Het Poolsche geduld was open zoo meer. Merkwaardig dat er steeds weer menschen zijn, die zich verantwoord achten den toestand door allerlei beweringen te gaan verscherpen. Heel merkwaardig. Onder hen zijn de journalisten van velerlei bladen in velerlei landen. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat de mees ten het niet zoo kwaad bedoelen: hun zwart galligheid, scepticisme en neiging tot het wer ken met sensationeele berichtgeving zijn de voornaamste 'drijfveer en. Velen beseffen, geloof lk, de funeste uitwerking van zulke dingen niet. Zij geven zich geen rekenschap van den in vloed der berichtgeving en vooral van de arti kelen op een geprikkelde, onrustige, zich tel kens weer bedreigd voelende massa. Evenmin doen zij dat als diegenen, die hun critiek in bitteren, ja soms hoonenden en beleedigenden vorm gieten en daarmee slechts bereiken dat de haat ep het wantrouwen in de wereld ver groot worden. Er is een oud Nederlandsch woord dat zegt: „Het puntje van een gauwe pen is 't felste wapen dat ik ken". Dit houdt niet alleen een waarheid maar ook een waarschuwing in. Men kan zijn standpunt, zijn overtuiging en ook zijn critiek in rustige bewoordingen uiten. De helderheid en de algemeene waarde zullen er bij winnen. Maar bovendien is men er feitelijk toe verplicht in een tijd als deze. Zaai geen haat in de menigte! Het is mijn bezwaar tegen de uitlatingen ook van sommige Amerikaan - sche publicisten van iemand als de New-Yox-k- sche burgemeester, die in den vorm van hun critiek herhaaldelijk gebrek aan zelfbeheer- sching toonen. Ieder die in dezen tijd als voor lichter der openbare meening optreedt dient zijn woord te wegen en zijn verantwoordelijk heid te beseffen. Als zuilke geweldige dingen op het spel staan, als er situaties mogelijk zijn waarin éen vonk de explosie zou kunnen ver oorzaken, terwijl toch steeds de mogelijkheid tot het vermijden van die ramp nog open is. geldt dat als plicht. Minister Beek heeft in zeer rustige termen gesproken. Men kan zonder moeite begrijpen dat deze zaak voor de Polen een zeer moeilijke is. Het statuut van Dantzig betreft hun gan- schen overzeeschen handel, geboxiden aan hun eenigen goeden uitweg naar de zee over hun eenige groote rivier. Zij erkennen dat Dantzig een Duitsche stad is, die haar bloei evenwel immer te danken heeft gehad aan den Pool schen handel. Zij willen zich niet laten dic- teeren maar wel onderhandelen. Dat is be grijpelijk. En deze kwestie moet bij goeden wil oplosbaar zijn en kan geen inzet vormen van een Europeeschen oorlog als men beleid blijft toepassen en geen overijling en opzweeperij in het geding brengt. Het is duidelijk dat de Ita- liaansche opvatting Polen hierin steunt; de Engelsche en Fransche doen dat natuurlijk. Dat het EngeLsche koningspaar zijn reis naar Canada heeft doen doorgaan en vandaag is afgereisd zal voor velen een geruststelling zijn. R. P. Gafencoe thans te Belgrado. Uitwisseling van inlichtingen met zijn Joego-Slavïschen collega. Vrijdag is de Roemeensche minister van bui tenlandsche zaken, Gafencoe, te Belgrado aan gekomen, waar hij o.a. door zijn Joego-Slavi- schen collega Markowitsj werd verwelkomd. In den loop van den ochtend hebben de beide ministers van buitenlandsche zaken hun eerste onderhoud gehad. Gafencoe werd daarna door de koning moeder in gehoor ontvangen en vervolgens door prins Paul, bij wien de Roemeensche mi nister het noenmaal gebruikte. Gafencoe heeft Belgrado des- avonds verla ten. Volgens de commentaren van bevoegde krin gen en de pers te Belgrado heeft het bezoek van Gafencoe aan Markowitsj in de eerste plaats ten doel, wederkeerig inlichtingen uit te wisselen, aangezien de beide ministers kort geleden belangrijke reizen naar buitenlandsche hoofdsteden hebben gemaakt. Men voegt hieraan toe dat het doel van het bezoek eveneens is, uiting te geven aan de ge lijkheid der belangen in het Donaugebied en den Balkan en aan de nauwe solidariteit tus- schen beide landen en de volkomen evenwijdig heid van hun politiek van onafhankelijkheid jegens de statenblokken buiten den Balkan. (Sonja Henie heeft in 1938 als filmspeelster ruim anderhalf mïl- lioen gulden verdiend, hetgeen een record is, zelfs voor Amerika). U weet nog wel, toen Sonja ons verrukte, Met haar bijzonder schaatsenr ij talent, Waarin haar alles als in speelschheid lukte, Toen was z' een kind, door de fortuin verwend. De wereld wist dat toen op prijs te stellen, Met hard applaus, maar niet met harde munt, Toen was 't een sprookje dat zij kwam vertellen, Waarvan ons 't stil aanschouwen werd gegund. Maar Sonja, op het ijs nooit overwonnen, Is wel bezweken voor den glans van geld, En een carrière op de film begonnen, Toen die haar een contract had voorgesteld. En ook daarin wist zij fortuin te maken, Zij overtrof zelfs ieder ander ver, Onder haar nieuwe leus; zaken zijn zaken, Werd zij al gauw de best betaalde ster. Ook thans is Sonja dus nog uitverkoren En zij vertelt nog sprookjes als voorheen. Maar toch, wij hebben veel aan haar vexdoren, Misschien is dat de poëzie alleen. De sfeer is niet meer van sportieve orde, De dollarcultus heeft de sport gewraakt, Het jonge meisje, zakenvrouw geworden, Is kunstig tot een schoonheid opgemaakt. Maar 't heeft geen nut, daai'over nog te klagen, Geef liever toe, met anderhalf millioen, Heeft Sonja eens te meer een schaats geslagen, Die haar geen mensch ter wereld na kan doen. P. GASUS. Groentjes in Haarlem's Dag blad wei-ken snel, zeker, eenvoudig, afdoende en goedkoop. Maar zij bren gen U meer dan genezing, zij bren gen U voordeel. Ciano en Von Ribbentrop ontmoeten elkaar vandaag. Besprekingen vinden te Milaan plaats. Von Ribbentrop bij zijn vertrek naar Milaan. MILAAN, 6 Mei (Stefani). De bespre kingen tusschen graaf Ciano en von Ribben trop, welke vanmiddag zullen beginnen, zullen worden gehouden in het regeeringspaleis te Milaan en niet in Villa Deste aan het Como- meer, zooals eerst werd gemeld. De bespre kingen zullen vanmiddag beginnen na de lunch, welke door graaf Ciano in het stad huis van Milaan wordt aangeboden. Vanavond zal Von Ribbentrop een diner aanbieden, waai-na een concert zal worden gegeven in het Scala theater. Morgenochtend zullen de besprekingen be ëindigd worden en morgenmiddag zullen beide ministers naar Villa Deste aan het Com ome er gaan. Gisteravond is graaf Ciano uit Rome ver trokken. De 3de tentoonstelling van in vrijen tijd ver-' vaardigde werkstukken in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad ondervindt weer groote belangstelling. Het succes is weliswaar niet zoo eclatant als dat bij de tweede het geval was toen het 3000-tal bezoekers verre overschreden werd doch op weg naar de 2000 bezoekers zijn we thans zeker wel, en waarschijnlijk staat ons nu nog een drukke Zaterdagmiddag te wachten. We willen ook nu weer een rondwandeling door de expositie maken, en dan valt ons oog bij het betreden der zaal het eerst op het Brand- weermüseum van den heer L. J. Berkhout. In één onzer ai-tikelen in de serie „Wat doet U in uw vrijen tijd" werd uitvoei'ig over dit merk waardige miniatuur museum geschreven, en in de afgeloopenweek zijn velen in staat geweest zich een eigen oordeel te vormen over de constructie der wagentjes en instrumenten. Menigeen zal bij de aanschouwing van het „Jetje" en de politiewagentjes in gedachten terug zijn gegaan naar het Haarlem van vroeger dagen. De fraaie modellen van zeilschepen, die met hun propere zeilen bijna de vleugels der zweefvliegtuigen raken, werden o.m. gecon strueerd door de heeren E. Bastet en H. B. Lammé. Him werk heeft de belangstelling in 't bijzonder van de watersportliefhebbers, die Haarlem telt, doch lang niet van hen alleen. De electrische trein van den heer B. J. van Her werden Jr., dezelfde die het op de 1ste tentoon stelling geëxposeerde circus maakte, mag er ook zijn. De Haarlemsche Jeugdluchtvaai-tclub heeft op de tafel een kleine „stand" gekregen, waarin ze de gelegenheid krijgt haar werk aan te be-' velen. Vooral de jeugd toont interesse voor de zweefvliegtuigen, die ook in de lucht hangen, doch menig oudere bewondert van deze vrije- tijd-producten ook de prachtige sierlijkheid en de bijzondere constructie. Het vliegtuig van den heer A. J. v. d. Horst bezit een benzinnemotor en kan in werkelijkheid vliegen. Het is een mooi slank model dat niet nalaat op onze fantasie, die immers graag uitwiekt, te werken. En tus schen deze getuigenissen van hypermoderne techniek staan in statige i-ust een postkoets en een reiswagen uit den goeden ouden tijd, toen de menschen nog geen haast kenden. Vele menschen hebben bij deze fijne wagentjes stil gestaan en gemijmerd, en de preciese constructie men lette op de deurtjes enz.! bewonderd, die zoozeer in overeenstemming is met den tijd, waarin deze wagens heusch dienst deden, en waarin de menschen tijd en lust hadden alles tot in de kleinste kleinigheden af te werken. De heer G. F. Kohier maakte deze wagentjes, en naar we hoorden gaat hij beginnen aan de constructie van de Gouden Koets; we hopen deze dan ook nog eens op een Vrij-tijd-tentoon- stelling te kunnen exposeer en! De fraaie ploeg van den heer A. Smit toont dat een hoefsmid in vrije uren uiting weet te geven aan de poëtische mogelijkheden van zijn vak. De boot van den heer C. Philippo heeft een plaatsje in het front van den tafel veroverd, een eereplaatsje, dat dit mooie werkstuk zeker ver dient. Over de klok van den heer U. Stinne kunt u in het 23ste artikel in de serie „Wat doet U in Uw vrijen tijd?" in dit nummer meer lezen. Aan de wanden hangen een aardig fleurig schilderij van een havengezicht door den heer A. Koelemeyer, een goed getroffen „herfststem- ming" door den heer P. J. v. d. Linden, een bui tengewoon precies uitgevoerde penteekening van den heer H. J. J. Brave, een kleurig schilderij van een boerdei-ij aan een sloot, van den AVRO- kalender nagemaakt door den heer W. Koot, een duidelijke teekening door den heer J. v. d. Eyk- Na de groote parade in Sevilla bracht generaal Franco met zijn staf een bezoek aan Granada, Cordoba en Malaga. In de laatste plaats werden de bronnen van het Alhambra bezichtigd. hof van de St. Bavo, een oud-Haarlemsch stads gezicht, in waterverf vervaardigd door Chr. v. Westerhoven, een geslaagde- naschildering van Rembrandt's „Joodsche bruidje" door den heer C. de Vries, een Haarlemsch stadsgezicht het Spaarne met Teylermuseum en Waaggebouw aardig in de verf gezet door den heer G. H. Goode Jr., en een intelligente hondenkop door den heer A. Blansert. Twee bijzondere prestaties aan den wand vragen de aandacht van de be zoekers: het houtsnijwei-k van den heer Tames, dat respect afdwingt, en het zeer decoratieve schilderwerk van den heer M. Lohmann op witte borden. Deze 3de tentoonstelling is een bewijs temeer dat in vrije uren veel aardigs gewrocht kan worden. v. H. Engelsche koningspaar vertrekt heden naar Canada. „Repulse" zal de „Empress" een eindweegs begeleiden. LONDEN, 6 Mei. (Reuter) Alle bladen wen schen het Britsche koningspaar, dat vandaag naar Canada vertrekt, goede reis. De Times schrijft dat de reis zonder voorbeeld is. Het feit, dat de wolken boven het internationale tooneel laag hangen, is geen i-eden om deze groote ge beurtenis uit te stellen of op te geven. De reis van het koninklijke paar naar hun ondei-danen in Canada en het bevriende Amerikaansche volk kunnen misschien de wolken doen optrek ken. Het koninklijke gezelschap bestaat uit dertig pei-sonen. De slagkruiser „Repulse" begeleidt de „Empress of Australia" een eindweegs over den Atlantischen Oceaan. Bevolking zal Tsjoengking verlaten. Auto's moeten ter beschikking worden gesteld. TSJOENGKING 6 Mei. Tsjang Kax Sjek heeft ordex-s gegeven dat alle automobielen ter beschikking gesteld moeten wox*den teneinde de burgex-bevolking uit Tsjoengking naar elders te transporteex-en. De situatie van hen, die door de bombarde menten dakloos zijn geworden, is door den he- vigen regenval nog verergerd. De dooden zijn in" lange x-ijen in de straten opgebaard om de bevolking gelegenheid te geven deze te indentificeeren. (United Px-ess). Een nader Reuterbericht meldt uit Tsjoenking: De brand welke is ontstaan door het bombardement van de stad door Japansche vliegtuigen Donderdag 3.1. woedt nog voort. Men raamt het aantal slachtoffers op vijf duizend. Instortingsongeluk eischt vele dooden. LISSABON 5 Mei (Havas-A. N. P.) Te Maxao zijn twee huizen ingestort. Er zijn 29 dooden en 35 gewonden. Hitier pleegde overleg met Von Ribbentrop. Hitier heeft Vrijdagmiddag te München de rede van Beck met Von Ribbentrop bespro ken. Von Ribbentrop vertrok des avonds om tien minuten voor twaalf uit München in de richting van Milaan. Hij was in gezelschap van den ambassadeur van Italië te Berlijn. Attolico. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld dat het bericht als zouden er nationaal socialistische leiders uit Dantzig Greiser en Förster gistermiddag te Berchtes gaden zijn aangekomen voor een onderhoud met Von Ribbentrop onjuist is. Greiser noch Förster bevindt zich te Berchtesgaden. Potemkin uit Istanboel terug geroepen. ANKARA, 6 Mei. (Retuer). De vice-volks- commissaris van Buitenlandsche Zaken der Sovjet Unie, Potemkin, is via Istanboel naar de Sovjet-Unie teruggekeerd. Naar vernomen wordt, is hij teruggeroepen. Totnutoe zijn nog geen mededeelingen verstrekt over de bespre- lingen, welke Potemkin te Ankara heeft gevoerd. Het woord is aan Vauvenargues: Men oordeelt niet zoo ver schillend over de anderen als over zichzelven. De Duitsche militaire maatregelen aan de Oostgrens. BERLIJN, 5 Mei. Wat de militaire voor bereidingen betreft, is Duitschland ongetwij feld volledig gereed om zoo noodig naar Dantzig op te rukken. Men geeft toe. dat Oost- Pruisen vol troepen is, zoodat geen buiten gewone maatregelen noodig zouden zijn. Er is echter geen enkele aanwijzing voor een mili tair optreden op dit oogenblik (Reuter). BESPREKINGEN VAN BELGRADO MET DE KRO ATEN NIET AFGEBROKEN. Naar het persbureau van den Joego-Slavi- schen minister-president mededeelt zijn de onderhandelingen over een regeling van het Kroatische vraagstuk niet afgebroken. Veel eer wox-den de voorstellen, uitgewerkt bij de besprekingen tusschen Tswetkowitsj en Matsjek, verder bestudeerd. Een kijkje in de Camphuysenstraat te Heem stede, waar de bloeiende dubbele Japansche sierkersen een prachtig gezicht opleveren. OPGERICHT 1792 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 20 PAGINA'S BINNENLAND. Pag. De Tweede Kamer neemt de wetten inzake den oorlogstoestand aan. 3 In de moordzaak Lindcngracht is 20 en 12 jaar gevangenisstraf geëischt. 3 BUITENLAND. In het Poolsche memorandum dat gisteren aan Duitschland overhandigd is, wordt geconstateerd dat er geen sprake is van schending van de Duitsch-Poolsche ver klaring van 1934. 5 De rede van Beek is te Berlijn ongunstig ont vangen. De Italiaansche pers poogt Polen te kalmeeren. 5 Te Londen en Parijs heeft de rede van Beek algemeene instemming gevonden. 5 In de Ver. Staten is een groote mijnwerkers staking uitgebroken. 5 SPORT. Sport in 't Kort. n ARTIKELEN, enz. R. P.: De buitenlandsche gebeurtenissen. 1 v. H.: Vrije tijd Klokkcntijd. 7 K. de Jong: Leerlingcnuitvoering Haarlem's Muziekinstituut. 7 Van een bijzonderen correspondent: Duitsche winkelier distribueert. 8 Van onzen correspondent te Genève: Het in ternationale Arbeidsbureau. 8 Van een bijzonderen medewerker: Tunis be wapend tot de tanden. 13 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 13 A. J. D.: Lupine als sierplant 13 Financieel Economisch Weekoverzicht: In ternationale politiek en beurs. 15 Voor de Jeugd. 17 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op i2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1