Imee doetje goedi t J. P. VAN VELSEN DE NACHTEGAAL DE NIEUWE SCHOOL IN HET FLORAPARK. MAKELAARSKANTOOR GORDIJNEN ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDX'G 6 MEI 1939 HA ARE EM'S DAGBEAD '4 Wordt met September in gebruik genomen. De Floraschool, thans nog gevestigd in het ge bouw in de Wilhelminastraat wordt ongeveer bij het begin van den nieuwen cursus gehuis vest in het nieufe, in aanbouw zijnde school gebouw in het Florapark. Door de totstandko ming van deze nieuwe Openbare School in het Zuiden onzer gemeente, zal een lang gekoester de wensch van velen in vervulling gaan. De school is een 6-jarige opleidingsschool voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Propaganda voor de Nationale Reelasseering. Druk bezochte feestavond met afwisselend programma. Ter voorbereiding van den Nationalen Re- classeeringsdag, die heden wordt gehouden, vond Vrijdagavond in het Concertgebouw een propaganda-feestavond plaats, die o.m. werd bijgewoond door den burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k, de wethouders A. G. Boes en E. v. d. Wall en mr. G. Sluis, president van de Rechtbank. Namens het plaatselijk comité van den Nationalen Reclas- seeringsdag sprak de heer S. Mennes een kort openingswoord. Vervolgens zong het dameskoor van de Ne- derlandsche Vereeniging van Huisvrouwen onder leiding van mej. Oor Igesz twee oud- Nederlandsche liederen en Laudate pueri van Mendelssohn Bartholdy. Mej. Truus Ligthart zorgde aan den vleugel voor een uitstekende begeleiding. Prof. dr. A. M. A. A. Steger zétte vervolgens in een korte redevoering het doel der reelas seering uiteen. In dezen tijd van geestelijke en zedelijke afbraak is het goed eens te kunnen spreken over geestelijken en zedelijken opbouw, zoo begon spreker. Aanvankelijk beperkte het reclasseerings- werk zich tot het bezoeken der gevangenen terwijl na het ontslag hulp werd geboden bij het zoeken naar een betrekking. Thans strekt het reclasseeringswerk zich ver der uit. Op grond van het rapport van den reclasseeringsambtenaar kan de rechter een voorwaardelijke gevangenisstraf opleggen. Ver der kan de minister naar aanleiding van een advies van den reclasseeringsraad een gevan gene voorwaardelijk in vrijheid stellen. In beide gevallen staat de delinquent eenigen tijd onder toezicht van een reclasseerings ambtenaar. Eenzame opsluiting in de gevan genis kan dus plaats maken voor gebonden vrijheid. Het particuliere initiatief is daardoor ingeschakeld in de rechtspraak van den Staat. De rechtspraak kan daardoor in meer Chris- telijken geest worden voltrokken. In de jeugd moet geleerd worden wat goed en kwaad is. Doch niet alleen dat; men moet de kinderen ook reeds vroeg leeren hun wil te staven waardoor ze zich ook later in het leven zullen kunnen handhaven. De gemeen schap van thans is geestelijk en zedelijk ziek. Voor velen is er geen levensvreugde meer omdat de middelen van bestaan ontbreken. Waar zijn de schuldigen? Het woord van Dostojewski: „Allen zijn voor allen schuldig" geeft hierop het antwoord. Men kan dan ook slechts toejuichen, dat de leden der reclas- seeringsvereenigingen trachten goed te ma ken waarin de maatschappij te kort schiet. Reelasseering is een werk van voor- en nazorg tevens. Zij, die zich met dit prachtige werk belasten verdienen zéér zeker onzen dank. Voor het reclasseeringswerk is geld noodig. Alleen met een behoorlijken stoffelijken onder grond is geestelijke opbouw mede te geven. Niet allen kunnen medewerkenwel allen kunnen medegeven. Daarom wekte spreker de aanwezigen op, de collecte van Zaterdag 6 Mei naar vermogen te steunen. Nadat het dameskoor met veel succes nog eenige liederen had gezongen bedankte de heer Mennes prof. Steger en bood hij aan mej. Igesz en mej. Ligthart bloemen aan voor de verleende medewerking. Vervolgens werd de film „Louis Pasteur" vertoond, die een waardig slot van dezen ge slaagden avond vormde. KLEVERLAAN 174 - HAARLEM - TEL. 12840 (Adv. Ingez. Med.) De Stadsschouwburg te Haarlem. 25 jaar geleden werd voor den bouw ƒ250.000 aan de gemeente geschonken. 6 Mei 1914, heden juist 25 jaar geleden, heeft een ingezetene f 250.000 aan de gemeente Haar lem geschonken voor den bouw van een Stads schouwburg. 17 Mei daarop volgend aanvaardde de Raad dit geschenk onder dankbetuiging aan den onbekenden gever. De oorlog heeft den bouw van den schouwburg op het Wilsonsplein ver traagd, zoodat deze pas 30 September 1918 kon worden geopend. KRANSLEGGING BIJ STANDBEELD HERMAN BOERHAAVE. In ons vorig nummer werd gepubliceerd, dat op Maandag 8 Mei, des voormiddags om kwart voor tien bij het standbeeld van Herman Boerhaave te Leiden, een krans zal worden nedergelegd. Dit moet zijn tc kwart over tien. HET ESPERANTO-JUBILEUM. Het 30-jarig bestaan van de Haarlemsche Es- perantistenvereeniging „Komprenado faras Pa- con" zal op Zaterdag 20 Mei herdacht worden. Aan de school zijn Fransche cursussen ver bonden voor de vierde, vijfde en zesde klasse. Een bijzonderheid is dat handenarbeid onder de gewone schooluren wordt onderwezen. De oude school is in het bezit van een lokaal, speciaal ingericht voor verkeersonderwijs. Het ligt in de bedoeling ook in het nieuwe gebouw een dergelijk lokaal in te richten. Vereeniging voor Lucht bescherming. Haarlemsche afdeeling reeds 1800 leden. Het ledental van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor luchtbeschei-- ming neemt snel toe. Thans zijn reeds 1800 stadgenooten als leden ingeschreven. Na tuurlijk wordt nog op meer toeloop gehoopt, want dat is noodig wil de vereeniging haar krachtige actie om leiding te geven aan de lucht bescherming kunnen voortzetten. Dezer dagen is te Haarlem een vergadering gehouden in verband met het plan de actie voor de luchtbescherming in ons land nog beter te regelen. Het is de bedoeling de afdeelingen in verschillende provincie-deelen te vereenigen tot territoriale gebieden. (Haarlem zou dan bijvoor beeld vereenigd worden met het gebied ten Noor den begrensd door Uitgeest (de Zaanstreek in begrepen) ten Oosten door Amsterdam en ten Zuiden door de provinciale grens, met inbegrip van Haarlemmermeer). Die territoriale gebieden zouden dan afgevaardigden kiezen voor het pro vinciaal bestuur, terwijl de provinciale bestuur ders dan op hun beurt weer de hoofdbestuursle den zouden aanwijzen. SMAAKVOLLE JT\ ZON EEN SIERAAD VOOR UW WONING ZIET DE SORTEERING BIT ALTPD IETS APARTS (Adv. Ingez. Med.) Een bazar. Voor het clubhuis der Haarlemsche Meisjesclubs Op 4 en 5 Juli a.s. zal in het Gereformeerd of Burger Weeshuis Olieslagerslaan 5 weder om, evenals verleden jaar een bazar worden gehouden ten bate van het Clubhuis der Haar lemsche Meisjesclubs (onderaf deeling der Union) gelegen aan de Damstraat. De bazar van het vorige jaar was een groot succes en stelde het bestuur van het clubhuis in staat het mooie en nuttige werk voort te zetten. Voor degenen, die nog niet het doel van dit Clubhuis kennen, zij vermeld, dat hier tegen zeer geringen prijs onderdak wordt verschaft aan werkende meisjes, die hier geen tehuis hebben en geen groot bedrag voor logies kun nen besteden.Zij krijgen een eigen slaap kamertje en hebben een gemeenschappelijke zitkamer. Desgewenseht kunnen zij in een keuken ook hun eigen potje koken. Verder komen er geregeld vele meisjes samen in clubs, die in hun vrijen tijd zich toeleggen op handenarbeid, muziek, enz.; wat onder leiding geschiedt en tegelijkertijd ont spanning en ontwikkeling meebrengt in een prettige omgeving. Het Clubhuis is dus het middelpunt van be langrijk jeugdwerk en verdient ten volle ieders belangstelling. Het benoodigde bedrag is hoofdzakelijk voor de huishuur en het bestuur hoopt, dat velen een bijdrage in natura of geld zullen willen geven voor den bazar. Ook hoopt het dat de bazar weer druk bezocht zal worden, waar alle aanleiding toe bestaat, daar er tevens aardige attracties voor kinderen zullen zijn. De penningmeesteresse mevrouw H. W. Duy- vendak, Spruitenboschstraat 20 Haarlem, ont vangt gaarne giften op giro no. 129976, ter wijl men zeer dankbaar zal zijn voor het zenden van goederen aan het adres van het Gereformeerd of Burger Weeshuis. MUSEUM „AMSTELKRING" PLECHTIG HEROPEND. Ter herdenking van zijn vijftigjarig be staan is het museum „Amstelkring" in het voormalige kerkgebouw het „haantje" aan den Oudezij ds Voorburgwal te Amsterdam Vrijdagavond plechtig heropend. Jubileum J. L. Bouwer. Op 14 Juni a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer J. L. Bouwer directeur van den dienst Hout en plantsoenen, in gemeentedienst trad. Hij werd toen aangesteld als opzichter bij dezen dienst! Op 1 Januari 1919 volgde zijn benoeming tot directeur. „De Nederlanden van 184-5". Verzekerd kapitaal tot 388 millioen gestegen. Aan het jaarverslag van de N.V. Levensver zekering-Maatschappij van „De Nederlanden" van 1845, over 1938 ontleenen wij het volgen de: Het jaar 1938 kenmerkte zich door een zeer groote productie van nieuwe verzekeringen. Doordat het ontijdig verval binnen redelijke grenzen bleef, werd een grootere vooruitgang in verzekerd kapitaal dan in eenig vorig jaar verkregen. Nieuwe verzekeringen kwamen tot stand tot een bedrag van f 60.457.600 (f 46.846.100). De vooruitgang in verzekerd kapitaal be droeg f 42.231,700 (f 29.666.900). Het totaal vex-zekerd kapitaal op 31 Decem ber 1938 beliep f 388.211.900 (f 345.980.200). De rentevoet voor de geheele reservebereke ning bleef als steeds gehandhaafd op 31/a pet. Aangezien de gemiddelde rente, van onze beleggingen in het afgeloopen jaar gekweekt, 4.16 pet. (4.39) bedraagt, is nog een ruime veiligheidsmarge aanwezig. De bedrijfswinst bedraagt f 1,220.507.50. Deze winst is als volgt verdeeld: Voor dividend en tantième f 334.251,91; ge reserveerd voor dividend- en tantièmebelas ting en voor vennootschapsbelasting in N.O.- Indië f 40.000; gevoegd bij: a. de „Reserve voor eventueele afschrijving op de waarde der Vas te Eigendommen" f 374.076.82; bij de „Extra- Reserve" f 165.000, bij de „Reserve Geldbe legging" f 307.178.77. Het dividend werd bepaald op f 100 per aan deel. ,<TEL G I ERSTR.27 LEVERT ALLE Z.FQNDSEN. (Adv. ingez. Med.) Copyright P. I, 8. Bo* 6 Copenhagen „Het klinkt alsof er een glazen klokje geluid wordt", zei de kamer heer, „en kijk eens hoe hij zijn keel gebruikt. Jammer, dat wij hem vroeger nooit hoorden. Hij zal stellig succes aan het hof hebben." „Zal ik nog eens voor den keizer zingen?" vroeg de nachtegaal, die dacht, dat de keizer ook naar hem luisterde. „Voortreffelijke kleine nachtegaal", zei de kamerheer nu, „ik heb de onuitspreke lijke eer U voor dezen avond uit te noodigen voor een hoffeest, waar ge Zijne Hooge Keizerlijke Majesteit met Uw bekoorlijken zang zult veriukken." Elegante deux-pièces. Deze elegante deux-pièces kan men ver vaardigen van 3.75 stof van 90 c.M. breedte. De blouse wordt van voren gesloten met een rij piQ-pac knoopjes. Langs de mouwen en onderkant van de blouse wordt een borduursel aangebracht. Het patroon is bestemd voor maat 46, bo venwijdt 107 cm. taillew. 90 cm. heupwijdte 120 cm. Door al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gediurende een week verkrijg baar bij de bureaux van dit blad: Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (Adv. ingez. Med.) i de keizer mq wü hooren zingen, zou het beter zijn, als hij hierheen kwam", meende de nachtegaal, „in 't boseh klinkt bet t mooist. Maar goed, ik zal komen, omdat de keizer het wenscht." .(Wordt vervolgd). Het Bloemendaalsche Huis. Tehuis waar jonge meisjes op het maat schappelijk leven worden voorbereid. Zooals wij reeds meldden zal hedenmiddag te drie uur „Het Bloemendaalsche Huis" Bosch en Duinlaan 2A door Baronesse Röell-Baronesse de Vos van Steenwijk officieel worden geopend. Het doel van dit tehuis heeft Jkvr. J. J. Baro nesse Mackay, de secretaresse van de Ned. Ver. tot Behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes, onder wier auspiciën de stichting het Bloemendaalsche Huis werd opgericht, gister middag in een persconferentie nader uiteengezet. In het „Bloemendaalsche Huis" zullen meisjes worden opgenomen, die in een inrichting werden opgevoed en voor wie de plotselinge overgang naar de maatschappij te groote moeilijkheden zou opleveren. Op advies van jeugdvereenigin- gen, gezinshoofden, sociale werkers kunnen zij tot het Huis worden toegelaten. Het is dus een „glijbaan" zooals baronesse Mackay zeide, naar het maatschappelijke leven. De nieuw aangekomen meisjes zullen eerst eenige tijd geheel intern werkzaam zijn. Na een bepaalden tijd zal door bemiddeling der Union voor de meisjes een betrekking in dagdienst worden gezocht. Zij keeren dan des avonds weer in het Huis terug. Weer eenigen tijd later kun nen ze dan in een werkkring voor dag en nacht worden geplaatst. Het Huis is dus voor de meisjes een soort glijbaan om in de maatschappij te komen. Er is gezorgd voor een practïsche dagindeeling terwijl des avonds lessen zullen worden gegeven en er verder ook practisclie bezigheden zullen worden verricht, die de algemeene ontwikkeling van de meisjes ten goede zullen komen. Verder wordt er ook nog aan gymnastiek gedaan en wordt aansluiting gezocht met bestaande jeugd verenigingen, om de meisjes zoo goed mo gelijk voor het leven in de maatschappij voor te bereiden. Directrice is mej. M. M. A. P. Wil- linge Prins. Voorloopig zijn er drie meisjes in het tehuis. Dit aantal zal uitgebreid worden tot vijf. Als de eerste meisjes gedeeltelijk intern zijn zullen meerdere meisjes kunnen worden aangenomen. Het maximum aantal dat in het Bloemendaalsche Huis zal kunnen verblijven, zal 17 zijn. Wij waren in de gelegenheid de door architect van Asdonk te Bloemendaal verbouwde inwen dige inrichting te zien en de bijzondere, pret tige sfeer van het Huis zal iederen bezoeker dadelijk opvallen. Elk meisje heeft een aparte slaapkamer. De slaapkamers zijn evenals de andere kamers bijzonder aardig ingericht. Frissche lucht en zonlicht kunnen overal onge hinderd binnenkomen. Er zijn bepaalde controle-maatregelen ge nomen, die een goed toezicht waarborgen. Ver der is met eenige wenschen van het Departe ment van Justitie rekening gehouden. Ongetwij feld zal „Het Bloemendaalsche Huis" in een langevoelede behoefte voorzien voor meisjes waarvoor de overgang van het Gesticht naar de maatschappij te groote moeilijkheden dreigde op te leveren. Ook meisjes die op advies van den kinderrechter, jeugdvereenigingen, gezinshoofden of predi kanten naar het Huis worden verwezen kunnen daar een overgangsperiode doormaken. Het doel der stichting is te voorkomen, dat de meisjes door verschillende omstandigheden op verkeerde wegen zouden komen. Een sociaal prophylac- tische werking dus. Het huis is welwillend beschikbaar gesteld door de Stichting „Eben Haëzer" en werd vroe ger gebruikt als vacantiehuis voor verschillende Christelijke vereenigingen. Er zal onder de deskundige leiding veel vrucht baren arbeid verricht worden. LENTE-AVOND VOLKSZANG BLOEMENDAAL Zaterdag. De vele vrienden van Volkszang zullen met genoegen vernemen,, dat ook dit jaar door Volks zang een Lenteavond wordt gehouden en wel op Dinsdag 9 Mei in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. Onder leiding van den heer P. de Nobel zullen gezamenlijk mooie liederen worden gezongen. De bekende minstreel Geert Dils komt met ernstige en luimige liederen, terwijl de heer H. v. d. Wateren met zijn jongelui volksdansen zal uitvoeren om den kwistig versierden Meiboom. Een aantrekkelijk programma dus, dat niet na zal laten veel bezoekers naar het Jeugdhuis t trekken.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6