HET OUDE SLOT. BALDADIGHEID OPKLAP- BEDDEN IM (UN/T IN LETTEREN 1 MET MISDAAD Bij onderzoek bleek er niets gebeurd te zijn DINSDAG 9 MEI 1939 HÏAKEEM'S DAGBEAD 5 HEEMSTEDE. De Romeinsche brug wordt steeds meer een bouwval. Het kasteel in zijn glorietijd. Van het Oude Slot ls nu niet veel meer over. Eenige tientallen jaren geleden was de Romeinsche brug nog vrijwel in tact, hoewel verbrokkeling- reeds toen het ergste deed vree zen. Daarna is het steeds erger geworden, zoodat er nu niet meer dan een ruïne over is. Herstelling is misschien nog' mogelijk, maar zou zeer veel geld kosten. Indertijd is door „Monumentenzorg" een schatting daarvoor opgemaakt, die op niet minder dan 20.000 uitkwam. De bogen van de brug zij Tsrzakt en van de fraai-gebeeLdhouwde leuning is niet veel meer over. Wil men zoo verklaarde een deskundige ons de brug herstellen, dan moet die vrijwel geheel worden afgebroken om daarna steentje voor steentje weer in den oorspronkelijken toestand te worden opge bouwd. Van het beeldhouwwerk is veel ver loren gegaan. Misschien ligt er nog wat ver zonken in de aarde van de drooggelegde Slot gracht, maar toch zal veel vernieuwd moeten worden. Er is wel eens over de mogelijkheid ge dacht om de brug te laten restaureeren door- jeugdige werkloozen, maar onze deskundige een uitkomst voor kleine kamers (Adv. ingez. Med.) De zalennood te Haarlem. Vervalt ook „Het Blauwe Kruis" als vergaderlokaal? Naar wij vernemen zal de afdeeling Haarlem van de Nationaal Christen Geheelonthouders Vereeniging a.s. Donderdag een belangrijke be slissing op de dien datum te houden vergadering moeten nemen. Het gaat hier om het Vereeni- gingsgebomv hier ter stede, „Het Blauwe Kruis", gevestigd aan de Oude Groenmarkt 20. Op de bedoelde vergadering zal beslist moeten worden of het gebouw zal worden verkocht. Daar de zalen van „Het Blauwe Kruis" ver huurd worden en hier ter stede de besturen van vereenigingen vaak klachten uiten over zalen- nood, is de te nemen beslissing, behalve voor de vereenigingsleden, ook voor vele anderen van belang. OUD-WEEZENDAG NEERBOSCH. Zooals alle jaren trekken ook dit jaar weer honderden oud-weezen per extra-trein uit alle oorden van ons land op Hemelvaartsdag, naar hun oud-tehuis. Oud en jong worden daar dien dag met vreugde door directie en weezen ontvangen en brengen dien dag op hun jeugdplek gezellig door. Deelnemers uit Haarlem kunnen inlichtingen krijgen Ridderstraat 16 rd. KLEUTERSCHOOL „REHOBOTH". De vereeniging „Rehoboth" hield haar jaar vergadering in de kleuterschool aan de Patri moniumstraat. Uit het openingswoord van den voorzitter en uit de jaarverslagen bleek, dat de algemeene toestand der vereeniging iets gunsti ger afsteekt bij vorige jaren, al Icon de winst- en verliesrekening niet met een batig saldo sluiten, wegens buitengewone uitgaven, die in het afge- loopen jaar moesten worden gedaan. De balans en de winst- en verliesrekening werden goed gekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren W. C. Bakker en G. Smits, werden herkozen. Als nieuwe leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. de Jong en P. Lok. VROUWEN VREDESGANG. Het Plaatselijk Comité afdeeling Haarlem voor den Vrouwen Vredesgang maakt bekend, dat deelnemingsbewijzen zijn te verkrijgen aan de volgende adressen: Raadhuisplein 1 rd.; Begastraat 15; Junoplant- soen 27: Oranjestraat 124; Plein 1 rd.; Spaarn- laan 11; v. Raephorststraat 10. Deze deelnemingsbewijzen kunnen van 14 Mei af aan de stationsloketten worden ingewis seld tegen een retourbiljet waarvan de prijs be draagt f 1,34 De keuze van de trein zoowel heen als terug is ditmaal geheel vrij. De stoet wordt opgesteld op de AcLmiraliteitskade te Rotterdam en vertrekt van daar om half drie precies. Nadere bijzonderheden kan men ook verkrijgen bij bo yenvermelde adressen. zegsman achtte dit iets onmogelijks. Restau raties die onder toezicht van Monumentenzorg worden uitgevoerd, worden toevertrouwd aan deskundige handen, zoodat bij de uitvoering alleen volslagen vakmenschen te werk ge steld kunnen worden. Dit is bijvoorbeeld ook gedaan bij de restauratie van de Vleeschhal te Haarlem. Wel is de financieele medewerking van het Werkfonds voor zulke restauraties te ver krijgen, maar dan moet het inderdaad ook gaan om de bewaring van oude gebouwen die na de restauratie waarde hebben behouden. In Heemstede zou men als die 20.000 ver werkt zijn alleen een mooie oude brug be zitten, maar alleen een brug is die 20.000 niet waard. Van het oude kasteel is zeer weinig over. Er is van het kasteel zelf nog over een poortje dat op de brug staat en dat vroeger de toegang tot. het kasteel heeft gevormd. Verder zijn er eenige oude gebonwen over die op het voorplein hebben gestaan en dus niet tot het hoofdgebouw hebben behoord. Er is, dat zal men begrijpen, onder deze omstandigheden weinig kans, dat de restau ratieplannen ooit uitgevoerd zullen worden. Een der bijkomende bezwaren is nog, dat de ruïne en de grond waarop zij rust particu lier eigendom zijn. Hierboven geven wij een afbeelding van het Oude Slot, zooals dat in zijn laatste glorie dagen is geweest. De brug komt hierop mooi tot haar recht. Ampzing zong destijds van het Slot.' „Alwaer het heren-huys, seer schoon, en hoog verheven; (Waar van de naem haer is van 't Hooge huys gebleven) Ver boven het geboomt, van 't vliegend wild bewoond, Seer prachtig in de locht (lucht) zijn steylen kop vertoont". Het kasteel te Heemstede is in de jaren 1392, 1404 en 1425 verwoest geworden. Van daar dat er verschillende afbeelingen van be staan. In de 17e eeuw is 't weer herbouwd door ridder Adriaan Paauw. In het begin der 19e eeuw was het zoo bouwvallig geworden, dat het gedeeltelijk werd afgebroken, terwijl de resten voor boerderij gebruikt werden". EEN VERDWAALDE PAUW. Maandagmiddag werden de bewoners van de huizen voor ouden van dagen aan de Zomerkade verrast met de komst van een pauw in hun ge- meenschappelijken tuin. Het is te begrijpen, dat deze groote vogel veel bekijks kreeg. De vraag die rees was: wie is de eigenaar? De vogel is in den vooravond weer op eigen gelegenheid vertrokken. DE INBRAAK TE BADHOEVEDORP. Omtrent den diefstal gepleegd in den nacht van Zaterdag op Zondag ten huize van den heer G. G. wonende aan de Pelikaanstraat te Bad hoevedorp, vernemen wij, dat het bedrag aan goud geld en sieraden aanmerkelijk lager is, dan aanvankelijk door den benadeelde aan de politie was opgegeven. De waarde bleef ver beneden de f 5000. G. was tegen inbraak verzekerd. De politie zet haar onderzoek nog ijverig voort. De Ned. Herv. Kerk. Een afbeelding uit vroeger eeuwen HEEMSTEDE Dinsdag. In een oud boekje over de geschiedenis van Heemstede in 1854 geschreven door den on derwijzer H. H. B. Binnewiertz vonden wij een teekening van de Ned. Hervormde Kerk te Heemstede in vroeger eeuwen. Nu verleden jaar dit aardige dorpskerkje be langrijk vergroot is, zullen velen zich nog inte resseeren voor den ouden toestand. In 1345 werd te Heemstede reeds een kapel gesticht, die in 1573 verwoest werd. Toen is de kerk 49 jaren ongebruikt gebleven, pas in 1622 werd in de nieuwe kerk. die op dezelfde plaats yerrees, opnieuw gepredikt. HET TOONEEL HETNEDERLANDSCH TOONEEL DE ONDERGANG VAN „DE VRIJHEID". Een bekroond Nederlandsch stuk. Al is het aan het eind van het seizoen, Cor van der Lugt Melsert heeft dan toch nog een stuk van eigen bodem gegeven en wel „Dc ondergang van ,.Dc Vrijheid", het met den Van dei- Vies-prijs bekroonde tooneelspel van Jan de Hartog. De nog jonge schrijver is van geboorte een Haarlemmer. Weinige menschen zullen op een zoo avontuurlijke jeugd kunnen terugzien als deze zoon van wijlen professor Dr. A. H. de Hartog. Op zeer jongen leeftijd hij was pas 10 jaar heeft hij reeds de vrijheid op zee gezocht en het is de frissche wind van de zee, die ook door dit, zijn be kroonde tooneelspel waait. Een door en door Hollandsch tooneelspel is dit zeemansstuk, zoowel om het milieu, waarin het speelt als om het Hollandsch realisme, waarmee de jonge auteur zijn zeelui schildert. Een veelbelovend debuut mogen wij dit stuk noemen, ondanks de zwakke plekken, welke het vooral in dc laatste twee bedrijven vertoont. Het heeft een voortreffelijk geschre ven eerste bedrijf, een gespierden dialoog en het is in de karakter-teekening van deze ras echte Hollanders ongetwijfeld geslaagd. Zwak is de bouw van dit stuk. waarin het derde be drijf feitelijk geheel gemist had kunnen wor den en dat ook als geheel in een dalende, in- plaats van een stijgende lijn gaat. Het stuk van Jan de Hartog speelt in een ongenoemde kleine havenplaats in het Noorden van ons land, waar een oude, stoere zeerot met inzet van al zijn krachten vecht voor het behoud van de vrijheid in de sleep- vaart tegen de machten, die het op den on dergang van deze vrije sleepvaart hebben ge munt. Dat hij het met zijn kleine, gammele sleepboot moet afleggen tegen zijn sterken kapitaalkrachtigen concurrent zegt niet al leen de titel, maar begrijpen wij ook al in het eerste bedrijf. Hij strijdt met zijn Hol landsche stijfkoppigheid voor een verloren zaak. In den opzet is Jan de Hartog heel gelukkig geweest. Krachtig zet hij al die stoere Hol- landsche zeelui op hun stevige zeebeenen en wij proeven de zilte zeelucht in het eerste be drijf, waarin de getrouwen van kapitein Speelmans hem den „Ouden Jan" be- looven „De Vrijheid" trouw te blijven. Dat eerste bedrijf had een ongewoon groot succes bij het publiek, dat niet minder dan acht keer halen liet. Het tweede bedrijf, hoewel reeds wat zwak ker, 'houdt zich nog goed. Oude Jan moet zien, dat alle andere kapiteins naar den „vijand" overloopen. De vijand laait niets na om hem er onder te krijgen. Zijn café verloopt, en de eenigen, die hem trouw blijven, zijn bootsman Kos, matroos Bukkel, machinist Bout, en stoker Arie, allen oude, doorgewin terde zeerotten, de bemanning van ,De Vrij heid", die door dik en dim met hem mee- gaat.En ook zijn zoon - deJonge Jan - staat aan zijn zijde, al voelt deze dan ook, dat het vechten tegen de bierkaai is. Met het derde bedrijf maakt de Vrijheid in dubbelen zin averij, want niet alleen de sleep boot wordt overvaren,'maar ook het stuk dreigt daar vooral tegen het slot van deze acte te zinken. Er is naar onzen zin te veel rumoer om het huis van „Ouden Jan", zelfs nog en dat leek mij 'n fout van de regie als de kapitein zwaar gewond wordt binnenge dragen. Maar erger is het, wat er zoo al om den gewonden Ouden Jan gebeurt. De Vrij heid nadefrt gevaarlijk dicht de klip van het melodrama, als de vrouw van Jonge Jan met een kussen komt om in haar haat den Ouden te smoren en het schip wordt vrij wel stuur loos, wanneer bootsman Kos, Jongen Jan zonder eenige gegronde reden beschuldigt dat hij zijn vader wilde dooden, een be schuldiging, waarvan wij later niet veel meer hooren. Heel dat overbodige derde be drijf was wel de zwakste stee van dit spel. Met de laatste acte haalt de schrijver zijn stuk niet meer geheel op. Wij zien de be manning van De Vrijheid in een keet bij een zwaren storm wachtend op S.O.S.-seinen, die hulp van hun sleepboot zullen vragen. Dat S.O.S.-sein komt aan het slot, maar het is een boot van den vijand, die het geeft. Zoo halsstarrig vol wrok is de Oude Jan, dat hij eerst weigert om te gaan. maar de anderen weten wat hen te doen staat als er 'n schip in nood is. Zij gaan den donkeren stormnacht in een zekeren dood te gemoet om te helpen, al zijn het dan ook de vijanden van „De Vrij heid". Oude Jan en Jonge Jan staan nog een maal tegenover elkaar. Bij den oude wint ten slotte toch ook het ware zeemanshart. Hij trekt zijn oliejas aan. maar hij dringt zijn zoon terug, omdat, hij niet wil, dat deze met De Vrijheid ten onder zal gaan. Dit laatste bedrijf is wel wat veel theater effect en duurt omdat wij aldoor in de zelfde spanning verkeeren wat te lang. In deze slotacte kan dan ook zeker zonder schade nog wat gekapt worden, al dient erkend, dat het ook zoo bij het publiek succes had. Hollandsche tooneelspelers voelen zich in een realistisch stuk, vooral als dit in een havenplaats speelt, als visschen in het water. Wij hebben Zaterdagavond dan ook van som mige spelers voortreffelijk spel gezien. Aller eerst van Louis van Gasteren, die van boots man Kos een prachtig levenden Hollandschen zeeman maakte. Alles aan dezen zeeman was echt. Het was, of ik een Helderschen jutter zoo op het tooneel zag stappen en de zeewind aldoor om hem heen woei! Met dezen boots man Kos stond de Hollandsche zeeman in al zijn stoerheid voor ons. Een werkelijke creatie van Van Gasteren, met zijn slager in „Men schen van onzen Stand" behoorend tot de mooiste rollen, ooit door hem gespeeld. Dat Johan Elsensohn een bonkigen zeeman kan spelen, hebben wij vroeger herhaaldelijk gezien. Zijn oude Jan stond dan ook stevig op zijn beenen. Theo Frenkel was de jonge Jan en hij speelde hem levendig en krachtig, al is de figuur wat wankel, maar dat is aan den schrijver te wijten. Van de bemanning der Vrijheid onderscheidde zich Louis de Bree als de machinist. Ludzer Eringa. Oscar Tourniaire en A Gryn- ders hadden als de 3 kapiteins van de groote sleepvaart maar één scène te spelen, maar ook zij brachten iets van de zee met zich mee op het tooneel, evenals Anton Roemer, die van een oud-gezagvoerder iets heel aardigs maakte. Mien Duymaer van Twist en Jos van Gaste ren speelden de eenige vrouwenrollen in dit stuk. De eerste had niet bepaald een dankbare rol en dit soort werk ligt Mien Duymaer ook minder goed. Jos van Gasteren gaf al haar bruisend temperament aan de jonge zeemans vrouw. Voor het ensemble zou wat tempering en beheersching vooral in de twee bedrijven vóór de pauze wel gewenscht zijn. Hoe voortreffelijk individueel spel wij ook van velen Zaterdag te zien kregen, In het sa menspel miste ik toch wel eens de eenheid, die Brandweer te Amsterdam GELIJK STAANDE voor vliegtuigongeluk gealarmeerd In het meldingbureau van de hoofdwacht der Amsterdamsche brandweer rinkelde Maandag avond om ruim half acht de telefoon. „Oh, komt u toch gauw naar den Hemweg, er is een vlieg tuig brandend omlaag gestort", zoo hoorde de dienstdoende beambte uit den mond van een opgewonden, zenuwachtigen man aan de andere zijde van den draad, nadat hij de hoorn van de haak genomen had. Wat moet een brandweerman doen in zoo'n geval? Eerst onderzoeken of de mededeeling juist is? Of terstond maatregelen tot hulpverleening ne men en dan pas informeeren, waarvoor assisten tie wordt gevraagd? Natuurlijk eerst maatregelen nemen, vooral wanneer het een zoo ernstige alarmeering betreft als in dit geval en het duurde dan zeker niet langer dan drie minuten, dat twee motorwagens, een materiaalwagen en een personenauto van de brandweer zich in de richting van de Spaarn- dammerbuurt een weg baanden door het drukke, roezemoezige verkeer van een groote en levende stad als Amsterdam nu eenmaal is. Het angstwekkend geloei der sirenes ging de voertuigen ver vooruit en iedereen stoof opzij om de wagens in hun pijlsnelle vaart niet te hin deren. Verschrikt en nieuwsgierig oogde men de auto's na en die schrik en die nieuwsgierig heid werden nog grooter, toen nog geen minuut later wederom een aantal wagens passeerde. En ook deze auto's stoorden zich aan geen ver keerslichten en reden zoo hard als dat maar eenigszins mogelijk was. Dat waren twee ambu lanceauto's van den G. G. D. gevolgd door per sonenwagens met doktoren. En in een daarvan zat ook de directeur, dr. J. H. Tuntler. Al die voertuigen taxi's met journalisten sloten de langgerekte stoet stoven den Hem weg op in de richting van Zaandam. De brand- wachts op de motorwagens, de broeders in de ambulance auto's, de doktoren in hun wagens en de journalisten in hun taxi's.... Zij allen tuurden over de wijde vlakte van den Grooten IJ-polder, waar de rust op dezen mooien voorjaarsavond plotseling wreed was verstoord. Men tuurde en zocht naar het bran dende en rookende wrak van een vliegtuig, dat hier ergens in de buurt zou zijn neergestort en hoe verder men reed hoe benauwder en afmat tender de zenuwachtige spanning werd. Maar nergens vielen de overblijfselen van een veron gelukt vliegtuig te ontdekken. Vele malen stopte de colonne om aan eenzame wandelaars te vra- of zij een vliegtuig hadden zien dalen, maar nie mand had een vliegtuig gezien, laat staan zien dalen of zien neerstorten. Dan kregen de hon derden Spaarndammers, die hijgende en diep over het stuur van hun fietsen gebogen, de co lonne trachtten te volgen, gelegenheid den ach terstand te verkleinen. Nog nooit was het zoo druk op den Hemweg. Toen men hier niets wij zer werd, zwaaiden de brandweerauto's den Vel- zei-weg op, maar ook hier wist niemand van een vliegtuigramp iets af. Bij een boerderij, waar een batterij luchtdoelgeschut is opgesteld en waar een afdeeling soldaten in het gras lag te genieten van dezen zachten voorjaarsavond, werd halt gehouden en werd er met de stad getele foneerd. Maar ook daarmede kwam men niets verder. Toen kon met een gerust geweten wor den vastgesteld, dat een laffe grappenmaker uit misdadige baldadigheid de brandweer had op gebeld en dat hier dus sprake was van een loos alarm. Brandweer, G. G. D. en politie zijn daar op ingerukt. Nog heel lang duurde het, voordat de rust in den IJ-polder en in de Spaarndammerbuurt was teruggekeerd. ons vroeger in de volksstukken van Bouber soms zoo kon treffen. Een ensemble is Het Nederlandsch Tooneel nog niet geworden. Het spel van deze toch zoo knappe acteurs is nog niet zoo op elkaar af gestemd als men zou wenschen. Vandaar dat het op het tooneel wel eens wat onnoodig ru moerig en druk en zelfs rommelig was. De Stadsschouwburg op het Leidsche Plein was op alle rangen Zaterdag stampvol, een ongewoon iets bij een première.Zou deze groote belangstelling voor een oorspronkelijk stuk een aanwijzing zijn voor onze tooneeldirecties, dat ons publiek verlangt naar echt Hollandsch werk? De jonge auteur en Cor van der Lugt Melsert, die de regie had gevoerd, moesten aan het slot ten tooneele verschijnen en een ovatie in ontvangst nemen. Laten wij hopen, dat het succes blijvend zal zijn. J. B. SCHUIL. Stuurrad voor het m.s. „Oranje" geschonken. In de loods „Celebes" aan de Javakade te Amsterdam is Maandagmiddag te vier uur een bijeenkomst gehouden van het vastewalper- soneel der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland", waarbij aanwezig waren de vier directeuren van deze maatschappij, om een geschenk in ontvangst te nemen, dat het vas- tewal-personeel de directie aanbood voor het nieuwste motor-mailschip dezer maatschappij de „Oranje", die in Juli in de vaart zal ko men. Aangeboden werd een fraai, uit coro- mandelhout vervaardigd stuurrad. Het geschenk ging vergezeld van een oor konde, waarop de handteekeningen stonden van de 500 leden van het, vastewal-personeel, die er aan hadden medegedaan. Smakelijke brochures maken propaganda voor ons land. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft eenige uitermate geslaagde brochures en folders het licht doen zien, die gedeeltelijk alleen be stemd zijn voor de wereldtentoonstelling te New York. Rie Cramer teekende vier platen van kleederdrachten uit Marken, Urk, Hierden en Staphorst, die zeker sterk de aandacht zullen trekken van de bezoekers van New York's World Fair. Ook de bekende pakkende Zuiderzeebroehure is nog eens herdrukt. Verder is er nog een lijst van hotels en een aardige brochure „Autofahrten in Hol land" aan de bestaande uitgaven toegevoegd. Ongetwijfeld zullen deze uitgaven aan het ge stelde doel: propaganda maken voor ons moede land, beantwoorden. VIER JUBILEA BIJ HET P. T. T.-BEDRIJF. Op 1 Juni a.s. hoopt de heer W. H. Dalmeijer referendaris bij de P.T.T. te Haarlem den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren in dienst bij de P. T. T. trad. De heer J. Knot, beheerder van het Bij kantoor te Heemstede, hoopt op denzelfden datum ook een 40-jarigen diensttijd te zullen herdenken. Ook de heer C. Vis, kantoorhouder te Ben- nebroek jubileert op den lsten Juni, even eens naar aanleiding van een 40-jarigen dienstperiode. De heer J. B. Fenger, hoofdbesteller P.T.T. te Haarlem, herdenkt op 1 Juni den dag, waar op hij 25 jaren geleden als brievenbesteller in dienst trad. VIJF EN VIJFTIG JAAR GETROUWD. Op 28 Mei a.s. zal het 55 jaar geleden zijn dat het echtpaar H. van RoonM. Heerens, Raamgracht 19 c alhier, in den echt werd verbonden. De bruidsdagen gaan 14 Mei in. Beiden genieten nog een goede gezondheid. De man, die 76 jaar oud is, heeft vele jaren lang het beroep van mandenmaker uitge oefend. De vrouw is 74 jaar oud. Dc Nationale Reclasseeringsdag. Opbrengst bijna ƒ2000. De j.l. Zaterdag gehouden collecte heeft bijna 2000 gulden opgebracht, d.w.z. alleen voor wat betreft de stad Haarlem. Intusschen blijkt dat nog telkens giften nadruppelen, meestal vergezeld van de mede deeling dat men Zaterdag niet thuis was of men geen collectant heeft ontmoet. In verband hiermede wordt in herinnering gebracht, dat het gironummer van den pen ningmeester van den Nat. Reclasseeringsdag te Haardem is 53112 en dat zijn telefoon is 11656. Gaarne blijft hij bereid bijdragen in ont vangst te nemen. Uitbreiding der Haarlemsclie industrie. B. en W. van Haarlem hebben ingevolge de Hinderwet een verzoek ontvangen van J. W. Vermeulen, te Haarlem, om vergunning tot op richting van een carrosseriefabriek met machi nale zagerij en schaverij in een te bouwen ge bouw aan de Parklaan, hoek Claes van Ruijven- straat, waai'in gebezigd zullen worden 3 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 9'A P.K., dienende voor aandrijving van diverse ma chines. De werkloosheid te Haarlem. Het aantal werkloozen te Haarlem is in de afgeloopen week gedaald met 45. Er zijn thans nog 4914 werkloozen. Dit zijn er 350 minder dan in 1938. 602 minder dan in 1937, 1318 minder dan in 1936 en 379 minder dan in 1935. Boven het aantal van 1934 zijn wij nog onge veer 400, maar de mogelijkheid is, dat ook dat nog dit voorjaar wordt ingehaald, omdat in Mei 1934 het aantal niet meer daalde en in Juni zelfs sterk steeg, terwijl wij nu nog elke week een vermindering mogen constateeren. N.V. HAARL. SCHEEPSBOUW MAAT SCHAPPIJ. Van een der hellingen van de N.V. Haar- lemsche Scheepsbouw Maatschappij te Haar lem werd te water gelaten een motorzand zuiger bestemd voor H. van der Kamp's Zand en Grinthandel te Zwolle. De afmetingen van het vaartuig zijn: 51x7.90x2 25 M., het wordt uitgerust met een Deutz Diesel-motorinstalla tie van 150 P.K., een motorzandpomp van 350 m.M., en een geheel complete electrische in stallatie. Op de vrijgekomen helling wordt de kiel ge legd voor een motorhopper van 40x7.80x3.85 M. bestemd voor de N.V. Adri. Volkers Maatschap pij tot het uitvoeren van Openbare Werken te Rotterdam. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE VREDES ACTIE. Op 7 Mei 1.1. werd in Utrecht de jaarlijk- sche, algemeene ledenvergadering van de Al gemeene Nederlandsche Vredes-Actie ge houden. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeester werden goedgekeurd. Door de afdeelingen waren verschillende voorstellen, meerendeels van organisatorischen aard. inge zonden. Tot voorzitter werd wederom gekozen J. A.van Sijn uit Rotterdam, terwijl J. Heymans herbenoemd werd tot redacteur van „Vredes- daad". Daar het 1 Augustus a.s. 25 jaar geleden zal zijn, dat de wereldoorlog uitbrak, werd be sloten een landelijke herdenking te houden. Een speciale commissie hiervoor werd aan gewezen. Tot slot hield Mr. L. Vooys uit Heerlen een inleiding over de voorgestelde wet op bet recht van vereenigen en vergaderen. Het secretariaat van de vereeniging blijft ge-, gevestigd: Kinheimweg 9a. Bloemendaai.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10