ECONOMISCHE SAMENWERKING Het Witte Huis verwacht hooge gasten Mevrouw Helm heeft het druk Centrale voor werk- loozenzorg heeft geld noodig. D-tiN TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIE AUTOMOBIEL TENTOONSTELLING DINSDAG 9 MEI 1939 HAAR ITEM'S DAGBCAD 3 \fan onzen correspondent te New-York). Zoo juist is Kroonprins Olaf van Noorwegen hier aangekomen. Hij is gehuwd met een zuster van wijlen Koningin Astrid van België. De aankomst ging met een incidentje gepaard: de boot waarop het prinselijk paar arriveerde ramde in den mist een kleiner vaartuig. Er waren geen persoonlijke ongelukken, maar het was een kolfje naar de hand van een zeker soort Amerikaansche journalisten, die de kleine bladen met hun wonderlijke opvattin gen van „nieuws" opvroolijken. Zoo kwam het volk van New-York te weten dat Z.K.H. Olaf. toen de botsing plaats had in zijn bad zat. En dat zijn gemalin minder goed Engelsch spreekt dan de Prins: dat zij op een huishoud school is geweest, maar dat zij in de jaren van haar huwelijk nooit meer gekookt heeft. Dat het groote publiek dergelijke détails graag leest verwondert mij minder dan dat Ameri kaansche nieuwtjesjagers zulke impertinente en stompzinnige vragen durven stellen. Prins Olaf en zijn gemalin zijn dus hier. Prins Frederik van Denemarken en zijn echt- genoote zijn reeds eerder aangekomen. Maar natuurlijk zal het hoogtepunt van de vorste lijke bezoeken worden gevormd door de visite van het Britsche Koninklijke paar. Ieder volk heeft belangstelling voor alles wat vorstelijke huizen betreft. Doch het Amerikaansche volk bezit die eigenschap wel in heel bijzondere mate. Men is hier trouwens over het algemeen zeer geïnteresseerd in „prominenten". De Hollywoodsche filmkolonie kan daarover mee spreken. En de bijzondere tooneel-, radio-, en sportfiguren kunnen het in niet mindere mate. Voor vorstelijke personen geldt het- in het bij zonder. En voor het Britsche Koninklijke paar heel in het bijzonder. Geen bijzonderheid van deze bijzonderheid wordt ons onthouden. De kranten staan vol van allerlei détails over de particuliere gewoonten en over de karakter eigenschappen van den Koning en de Konin gin van Engeland. Een kapper annonceert dat hij dames, die dit wenschen, hetzelfde kap sel zal geven als dat van de Engelsche Konin gin. En meneer en mevrouw Dionne, die zeer wel varen bij het. feit dat zij een vijfling be zitten, zijn zoo gracieus geweest toe te staan, 'dat die vijf meisjes haar opwachting bii de hooge vorstelijke bezoekers gaan maken. Eigenaardig van meneer en mevrouw, die im mers in eerste instantie hadden beweerd dat de Koning en de Koningin maar naar de vijf ling moesten komen! Ik vind zoo iets, met mijn Hollandsche opvattingen, nogal erg mis. En wanneer ik de vorstelijke bezoeker was had ik meneer en mevrouw Dionne om het op z'n goed-Hollandsch en niet zeer vormelijk uit te drukken laten stikken. Maar hier neemt men zulke dingen blijkbaar niet zoo nauw. Men ziet er Dionysische reclame in en dan is er veel veroorloofd. Het Britsche bezoek heeft natuurlijk voor namelijk politieke beteekenis. Uiterst belang rijke politieke beteekenis. Maar daarover wil ik nu maar eens niet schrijven. Politiek is in teressant, maar niet-politiek is prettiger. Zoo dat ik u dan eerst wil vertellen dat we precies alles weten wat in het niet-politieke met dit politieke bezoek samenhangt. Wij we ten bijvoorbeeld dat de Koning en de Koningin zullen logeeren in een groot rood-baksteenen huis, twee mijlen verwijderd van het Witte Huis. Dat is het huis van de gasten. Maar niet hun „verblijfplaats". Voor officieele personen is dat anders. Als personen wonen zij in hun huis, als officieele personen in het Witte Huis. En dan is er nog een derde mogelijkheid: wanneer de Koningin en de Koning zelf ont vangen zullen zij dat doen in de Britsche am bassade, een groot gebouw met een balzaal, tien slaapkamers en een eet-tafel voor zes-en- dertig aanzittenden. Zooals bij ieder rechtge aard en fatsoenlijk Engelsch huis is er bij die ambassade een prachtig-glad en diep-groen grasveld, geflankeerd door mooie rozenbedden. Daar plegen de Britsche gezant Sir Ronald Lindsay en zijn in Amerika geboren gade hun roemruchte zomer-partijen te geven. Het is een gebouw van twee verdiepingen, in hoef- jjzervorm gebouwd. De eigenlijke ambassade bevat, vijftig vertrekken, die alle in goed- Britschen stijl zijn ingericht en gemeubeld. Dat wil zeggen; erg deftig en erg stijf, met zware ornamenten en ouderwetsche open haarden. Washington is zeer benieuwd wie dit heilig dom als gasten van de hooge bezoekers zullen mogen betreden. Want Washington is een echte diplomaten-stad. Het Amerikaansche den Haag. De eenigen die zich niet uitputten in deftigheid zijn de heer en mevrouw Roose velt. Maar die kunnen zich dat ook veroor loven. Wanneer ge eenmaal op uw kaartje „president der Vereenigde Staten" hebt staan, behoeft ge niet meer deftig te doen om car rière te maken. Niettemin is mevrouw Roose velt, die overigens precies weet wat zij wil en die ongetwijfeld een van de intelligentste en meest-beteekenende vrouwen van de wereld is. zelf ook heel druk en een beetje zenuw achtig in de weer voor het komende bezoek. Het is een vraag geweest waarmee heel Ame rika zich bemoeide: of de gade van den pre sident der Vereenigde Staten volgen de éti quette verplicht is voor hare koninklijke gasten de révérence te maken. Ik moet eerlijk beken nen dat ik niet weet hoe deze vraag ten slotte is opgelost. Op 7 April 1939 heeft Amerika's „first lady" op Fifth Avenue gewinkeld. Niet alleen om dat iedere Amerikaansche vrouw in de buurt van Paschen gaat winkelen, maar vooral om dat zü ..inkoopen moest doen" met het oog op het hooge bezoek. Het gaat er nu voor u om te weten wat zij gewinkeld heeft. En het is mijn plicht, als wei-geïnformeerd corres pondent van een zeer wei-geïnformeerd dag blad. u op deze vraag een antwoord te geven. Ik weet er echter maar heel weinig van. Niet meer dan heel Amerika ervan weet. U ziet: uw correspondent is bescheiden. Ik zou u wat op de mouw kunnen spelden en vertellen dat me vrouw Roosevelt mij in particuliere audiëntie heeft ontvangen, teneinde de zeer speciale me- dedeeling te doen dat zij onder andere een heel dun-wollen azuur-blauwe japon zal dra gen. Maar dat heeft in de heele Amerikaansche pers gestaan. Dan is er een avondtoilet van zware donkerbruine taffetas met schouder banden van rose fluweel waarop kleine kristal len zijn bevestigd. Daar komt dan nog een boléro bij kijken maar ik moet u eerlijk zeg gen dat ik. ais man. geen goed denkbeeld van het geheel zou hebben gehad, wanneer ik het plaatje van die jurk niet ook in de krant had afgebeeld gezien. Naar dat plaatje te oordee- len zal mevrouw Roosevelt er heel keurig uit zien. U begrijpt zelf wel dat het bij één jurk niet blijven kan. Zoo zal er nog een heele serie avondjurken bijkomen. Er is er een van witte zijde met een sleep en een fichu van echte, kostbare oude kam (een huwelijkscadeau dat mevrouw Roosevelt van een oude vriendin heeft gekregen). Die japon is van achteren diep en V-vormig gedécolleteerd en dat de- dosé wordt afgesloten door een clip van kost bare diamant. Ik heb nog vernomen van een hoed gegarneerd met vergeet-mij-nietjes, van een mantelpak in donkerblauw. Ik denk dat de president zich heelemaal niet zal behoeven te schamen voor de garderobe van zijn en ons aller First Lady. Trouwens, dat behoeft hij nooit te doen, want ik geloof niet dat er één vrouw van een staatshoofd is die zoo intens mee-arbeidt met haar echtgenoot, mevrouw Tsjang-Kai-Tsjek misschien uitgezonderd. Overal vervult mevrouw Roosevelt haar repre sentatieve plichten en meer dan dat: zij doet ook zeer belangwekkende dingen, zij houdt re devoeringen die werkelijk niet alleen maar conventioneel zijn; zij verricht journalistieken arbeid en is bovendien een echt huiselijk mid delpunt voor den president en hun kinderen. Er zijn er die den invloed en de beteekenis van deze bijzondere vrouw zelfs te groot achten. Vele anderen bewonderen haar zoozeer, dat men zelfs wel eens gedacht heeft dat Eleanor Roosevelt de eerste vrouwelijke president van de Vereenigde Staten zou worden. Daarvan is geen sprake, maar het uitspreken van dit ver moeden alleen is al beteekenend voor de zeer bijzondere plaats die deze uitmuntende vrouw, echtgenoote en moeder hier inneemt. Maar laat ik nog even blijven bij het Hooge Britsche bezoek. Weet u wie daar heel veel zor gen voor heeft.? Mevrouw James M. Helm. Dat is een bescheiden, rustige dame met een zach te stem. Zij is en dit is onvertaalbaar „premier social secretary of the nation" en haar taak is het, duizenden détails in het Wit te Huis te verzorgen. Alle sociale en „huiselijke" gebeurtenissen in het paleis van het hoofd van den Staat hebben haar aandacht en haar zorgen: van diplomatieke maaltijden tot de kinderpartij, die de kleinkinderen-Roosevelt zoo nu en dan plegen te geven toe. Niemand in de Vereenigde Staten is zoo op de hoogte van de onveranderlijke sociale formules, die zulke gebeurtenissen op het Witte Huis omringen. En dit is de eerste keer dat mevrouw Heim haar zorgen heeft te geven aan Koninklijke bezoe kers U kunt begrijpen hoe zwaar die verantwoor delijkheid is. Zij was reeds met de Roosevelts be vriend lang voordat die op het Witte Huis kwamen. Haar thans overleden echtgenoot was admiraal in den tijd, dat Franklin Delano Roosevelt onderminister van marine was. Al lerlei diners en ontvangsten, die op gezette tij den gehouden plegen te worden, hebben haar zorg en supervisie. De bekende lente-bijeen komst voor journalisten en het groote jaarlijk- sche tuinfeest voor dames, die functies beklee- den aan de verschillende regeeringsbureaux, het diner voor de ministers, de maaltijd met de vertegenwoordigers van vreemde mogend heden, het diner voor den vice-president en dat voor de leden van het' Hooggerechtshof, het leger diner en het marinefeest.die be- hooren allemaal steevast tot de hoogtepunten van de representatieve taak van het Witte Huis en mevrouw Helm heeft er de controle op. Zij zorgt dat de gasten aan de bekende, groote hoefijzervormige tafel zoo geplaatst zijn als met hun rang en stand overeen komt en dat is dikwijls heel moeilijk. Tevoren wordt daar toe altijd een plattegrond met de namen ge maakt om iedereen te eer te geven, die hein of haar toekomt. Wanneer dan, wat nogal eens voorkomt, plotseling bericht komt dat een dei- verwachte gasten op het laatste oogenbük ver hinderd is, moet die heele plattegrond dix- wijls weer veranderd worden en dan is het me vrouw Helm, die de verantwoordelijkheid draagt. Tot de onaangenaamste herinneringen van de premier social secretary of te nation behoort de opwinding, die op een kwaden dag in den winter van 1937 ontstond toen maar eventjes zes gasten niet konden komen. Dat werd om 7 uur bekend, waarna het diner om 8 uur moest beginnen. Het was de eerste keer in de annalen van het protocol van het Witte Huis dat er drie heeren naast elkaar aan tafel moesten zitten. Al straalt ook op het Witte Huis de demo cratische gezindheid van de staatsinrichting en het volk der Vereenigde Staten af, toch is het protocol even ernstig als dat aan de Hoven van Europa. Ongeveer 4300 belangrijke perso nen per jaar dineeren aan den presidenteelen disch en in 1938 waren er bovendien nog 22.353 lieden „op theevisite". Mevrouw Helms Witte- Huis-dag begint 's ochtends om half tien. dan ordent zij de privé-post voor den heer en me vrouw Roosevelt en om lu uur gaat zij naar beneden, naar de tweede verdieping, om alle „huiselijke" zaken met de vrouw des (Witten) huizes te'bespreken. Daarna gaat zij tot 6 uur weer naar haar bureaux. Mevrouw Helm heeft veel gereisd en voor haar huwelijk was zij reeds secretaresse van mevrouw Woodrow Wil son. Zij is een kleine zwartharige vrouw met groote blauwe oogen in een ernstig gelaat. Een gelaat dat nu heel ernstig is. De zorgen voor het bezoek van het Britsche Koningspaar leg gen een groote verantwoordelijkheid op de smalle schouders van deze kleine dame. Mr. E. ELIAS Radio-oproep om steun. Als inzet voor de vijfde collecte actie van de Centrale voor Werkloo- zenzorg (gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche werken voor Practisch Christendom) hebben de minister president, dr. H. Colijn, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de burgemeester van Amster dam. dr. W. de Viugt. en tenslotte de voorzit ter der centrale, de heer W. J. Hemmes, gister avond in een extra-radio-uitzending een be roep op luisterend Nederland gedaan om den belangrijken arbeid van dit lichaam te steu nen. Dr. Colijn wees er o.m. op. dat de maatrege len van de Overheid niet beteekenen, dat al le nieuwe voorzieningen zullen worden be kostigd uit de publieke kassen. Integen deel. De regeering zal wel een zeer belangrijke geldelijke bijdrage verschaffen voor de be kostiging van het werk. dat ten bate van de jeugdige werkloozen wordt ondernomen, maar dit neemt niet weg. dat van het particulier initiatief een zeer krachtige medewerking moet uitgaan, willen de bemoeiingen kunnen slagen. Voorts zeide dr. Colijn o.m.: „Ik hoop den indruk bij u te hebben be vestigd, dat wanneer de Centrale dit jaar uw hulp vraagt, zulks geschiedt onder bijzon dere omstandigheden, want. tengevolge van wat de regeering deed, is er een kans om nog meer dan tot dusver te doen voor onze werk loozen. Die kans wordt werkelijkheid, wanneer van een nog grooter offervaardigheid voor dit doel, wanneer van een nog sterker saam- hoorigheid wordt blijk gegeven. Daardoor beantwoordt ge tevens aan den oproep van Hare Majesteit, die eenigen tijd geleden op beoefening dier saamhoorigheid als één der uitingen van moreele en geestelijke vernieu wing, heeft aangedrongen". Jhr. dr. H. A. van Karnebeek zeide o.m.: „In een tijd als deze van ongekende beroe ring. die de grondslagen der samenleving dreigt aan te tasten, is het een zegen, dat in ons land de gelegenheid ongerept gebleven is om de hoogere waarden van het Christendom tot volle gelding te doen komen en wij mogen ons gelukkig prijzen de kerken te zien grij pen naar de maatschapppelijke actie om in het verband van het geheel den geestelijken en maatschappelijken nood te helpen lenigen op christelijken grondslag en daarbij tegen destructieve gevaren front te maken. In dezen gedachtengang verdient het in 1932 genomen initiatief van den raad der kerken voor prac tisch christendom waardeering en belang stelling." Dr. de Vlugt schetste het werk dat reeds door de Centrale is verricht en wees er op, dat voor dit werk geld noodig is. terwijl de heer Hemmes een krachtig beroep op de me dewerking van allen deed. Het postgironummer der Centrale is 234919. fAAAtt"" va" 9' (Acti Ingez Med.) Jiappott dex Commissie-Xact vecscheaeu- Medio 1938 hebben de ministers van Kolo niën en van Economische Zaken aan de hee ren mr. G. H. C. Hart, hoofd van de 8e af- deeling van het departement van Koloniën, professor H. A. Kaag, hoogleeraar aan de Ka tholieke Economische Hoogeschool te Tilburg en J. de Waard, referendaris bij de afdeeling Handelsaccoorden van de directie van Handel en Nijverheid van het departement van Eco nomische Zaken te 's-Gravenhage, opgedragen zich naar Nederlandsch-Indië te begeven, ten einde daar met de daartoe door den Land voogd aan te wijzen personen besprekingen te voeren nopens de economische samenwerking tusschen Nederlandsch-Indië en het moeder land. Voor het voeren van deze besprekingen wer den door de Indische regeering aangewezen de heeren H. J. van Mook, directeur van Eco nomische Zaken, mr. J. E. van Hoogstraten, hoofd van het kantoor voor den handel van het departement van Economische Zaken en P. H. W. Sitsen, hoofd van de afdeeling Nijver heid var, dat departement. De commissie is niet gekomen tot het ont werpen van een alomvattend en sluitend stel sel van economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië: zij achtte voor zulk een opzet zoo die al ooit uitvoer baar zou zijn den tijd niet rijp en heeft vol staan met voorstellen tot een betere fundee ring van de bestaande vormen van economi sche samenwerking en tot een doelmatige or ganisatie van het daartoe benoodigde overleg. De hieronder samengevatte conclusies en voorstellen geven een overzicht van het door de commissie bereikte resultaat, voorzoover daarmede reeds door de Indische regeering en het opperbestuur in algemeenen zin is inge stemd en daaraan door concrete maatregelen en geleidelijk met inachtneming van de bij zondere eischen van ieder geval, uitwerking zou worden gegeven. Nijverheid. De bevordering van de nijverheid op ge zonden economischen grondslag is voor de volkswelvaart in Nederlandsch-Indië naast exportbevordering, bevordering van de voed selproductie en kolonisatie te erkennen als een belang van de eerste orde. Aangezien de economische structuur van Nederlandsch-Indië de handhaving van een zoo laag mogelijk prijspeil voor de eerste le vensbehoeften der bevolking eischt, dient bij de bevordering van de Indische nijverheid ex cessieve bescherming te worden vermeden. Voor speciale protectionistische tarieven van invoerrechten is in dit kader geen plaats. Het zal kunnen voorkomen, dat de ontwikke ling van de Indische nijverheid onvermijdelijk mede brengt, dat invoer in Indië ook invoer uit Nederland wordt vervangen door Indi sche productie. (Adv. ingez. Med.) BEZOEKT DE GROOTE 1939 FORD V- 8 MERCURY-8 LINCOLN ZEPHYR V-12 VAN 10 TOT EN HET 13 MEI IN Het Concertgebouw, Lange Begijnestr., Haarlem GEOPEND VAN 10-22 UUR TOEGANG VRU N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein 11-13-15 'Adv inoez Buitenlandsch vreemclelingeii- bezoek bracht in 1938 9.8 millioen op. De Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer schrijft ons: De verhoogde propaganda-activiteit, die de A. N. V. V. in het buitenland heeft kunnen ontwikkelen tengevolge van het feit, dai zoo wel van regeeringswege als van particuliere zijde het vreemdelingenverkeer als eminent landsbelang meer belangstelling en steun ten deel viel, weerspiegelt zich op overtuigende wij ze in de cijfers over 1938. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg in het afgeloopen jaar het aantal overnach tingen hier te lande van bezoekers uit het bui tenland 782.695. Naar de landen van herkomst verdeeld komen hiervan o.a.: 217.049 voor rekening van Duitschland; 106.907 van Groot-Brittannië; 69.065 van Bel gië; 64.978 van de Vereenigde Staten van Ame rika: 62.727 van Frankrijk: 33.524 van Zwitser land; 18.099 van Italië; 15.983 van Noorwegen: 13.014 van Zweden; 10.901 van Denemarken. De Nederlandsche overzeesche gebieden vormen met 48.731 overnachtingen een be langrijk contingent. In afwachting van definitieve cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kun nen de totale inkomsten, die Nederland in 1938 uit hoofde van buitenlandsch toeristen bezoek trok. voorloopig geschat worden op 9,8 millioen gulden. Man ging zijn vrouw met een bijl te lijf. Zichzelf daarna in de polsen gesneden. Maandag heeft een 46-jarige petroleum- venter. die sedert eenigen tijd van zijn 48- jarige vrouw gescheiden leeft, zich via een raam toegang verschaft tot een woning in de Boomstraat te Amsterdam, waar zijn echtge noote thans verblijf houdt. Hij had zich daartoe in het bezit gesteld van een ladder, welke hij tegen den gevel van het huis plaatste Nadat de man was binnengekomen, begaf hij zich naar de kamer, waar de vrouw zich ophield. Er ontstond een ernstige twist tus schen den petroleumventer en zijn hevig ge schrokken vrouw, tijdens welke de man eens klaps een bijl te voorschijn haalde en de vrouw te lijf ging. Deze werd slechts even geraakt. Zij zag kans naar buiten, de straat op, te vluchten, waar zij een surveilleerend agent aanhield, die zich met de vrouw naar de woning begaf. De petroleumventer had inmiddels echter het huis verlaten en bevond zich in de Boom straat. toen de agent kwam aanloopen. De man. die zich tijdens de afwezigheid der vrouw in de polsen had gesneden, bloedde ernstig en werd nadat de agent den G. G. en G. D. had laten waarschuwen, naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. Aantal verkeersongevallen blijft toenemen. De K.N.A.C. schrijft: De voorloopige gegevens betreffende het aantal verkeersongevallenslachtoffers. als verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, toonen over de laatste zes maanden het volgende beeld: (tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van het vorige jaar): gedoodernstig gewond October 90 (47) 408 1404) November 68 62) 365 (3291 December 42 (45) 312 (314' Januari 42 (52) 326 (306) Fabruari 46 (39) 314 (287) Maart 43 (42) 361 (331) Een groot aantal ongevallen vond helaas weer plaats door het onverwachts oversteken van rijbanen door wielrijders. Daarom wil do K.N.A.C. er nogmaals dringend op wijzen,, dat de regel „rechts gaat voor" uitsluitend geldt voor het verkeer uit zijwegen (doch ook daar niet voor zooveel deze zijwegen uit komen op voorrangswegen, zij onverhard zijn of zelfs uitritten vormen). Wil men dus buiten de kruispunten van wegen een weg oversteken of van een wee linksaf slaan dan kan men ten opzichte van het inhalend verkeer geenerlei voorrangs- recht laten gelden. De Vrouwen Vredesgang Eén wijle stopt het stadsverkeer! De polsslag van 't moderne leven Staakt één moment z'n snellen slag. Maakt plaats 't is Vrouwen Vredesdag En wilt den Moeders ruimte geven. Eén wijle halt! houdt in uw vaart En ziet als breede golven deinen De Vrouwenrijen zwijgend stil; De Moeders vol van Vredeswil; Een optocht, vullend straten, pleinen. Een stille strijd, een bitt're klacht, Een stomme bede om den Vrede, Deez' plechtig gaande Vrouwenstoet.... Zij vechten voor haar vleesch en bloed En zetten tegen 't zwaardde Rede. Maakt plaats! voor Vrouwen Vredesgang, Want boven 't brullen der motoren En luider dan het stadsgedruisch Klinkt zacht der Vrouwen kleedgeruisch, Haar vaste tred, door niets te storen. Een zwijgend' eindelooze rij: Steeds meer, steeds meer, met witte doeken En vredesspreuken, hoog getorst, De stemme smorend in de borst Om luid den oorlog te vervloeken....! Maakt baan! maakt ruimte dezen dag, Het is de dag der Vredesvrouwen. Daar gaan ze plechtig, vreedzaam, stil; Ontembaar is haar Vredeswil En ongekend haar vast vertrouwen. Ontroert, GIJ ALLEN, bij den blik Van deze rijenen strijdt mede. Voorkomt een zee van Moedersmart; Strijdt mede met uw gansche hart Voor 't reine ideaal.... DE VREDE! JAN VAN ALFEN. De bezwaren, die zich voordoen met. betrek king tot den afzet van enkele Nederlandsche producten, waarvan de invoer in Neder landsch-Indië is onderworpen aan een contin- genteerlng. ingesteld ter bescherming van de Indische nijverheid, doch waarbij tevens een quotum aan Nederland ls verleend, zullen voor ieder geval afzonderlijk moeten worden onder zocht en tot oplossing gebracht. De medewerking van Nederlandsch kapitaal en Nederlandsche werkkracht aan de indu- strieele ontwikkeling van Nederlandsch-Indië is een gix>ot en veelzijdig belang. Bij de Nederlandsche deelneming aan groo- tere Indische bedrijven ls ook een moeder- landsch exportbelang betrokken, zoowel met het oog op een mogelijke toekomstige coördi natie als ter voorziening in de behoeften van de nieuwe Indische nijverheid en ook in de nieuwe invoermogelijkheden, die als gevolg van de door die nijverheid in Indië gebrachte wel vaart zullen ontstaan. Organisatie van de economische samenwerking. Bij de behartiging van de Nederlandsche economische belangen in Nederlandsch-Indië doet zich in tweeërlei opzicht een leemte voor. In de eerste plaats is de Nederlandsche nijver heid nog onvoldoende ingesteld op het benut ten van de ongetwijfeld bestaande mogelijk heden op de Indische importmarkt. In de tweede plaats zijn de Nederlandsche kapitaal- belangen nog niet in voldoend-directe mate geïnteresseerd voor en betrokken bii nieuwe investeeringen in Nederlandsch-Indië, met name voor de ontwikkeling van de industrie. Ter voorziening in bedoelde leemte bleek het gewenscht. dat door de Nederlandsche regee ring in Nederland een niet-ambtelijke orga nisatie in het leven wordt geroepen, in den vorm van een stichting, werkende onder toe zicht der regeering volgens algemeene. door haar te stellen regelen. Voor een stelselmatige behartiging van de belangen der Indische uitvoerproducten wordt het wenschelijk geacht in Nederland een vaste commissie in te stellen. Maatregelen in Nederland. Ten aanzien van de voorzieningen, welke in Nederland zijn getroffen ten behoeve van Ne- derlandsch-Indië. geldt eveneens, dat het aan beveling verdient daaraan grootere stabiliteit te verleenen door erkenning van de getroffen maatregelen als een essentieel deel van de eco nomische politiek van het rijk. De bevordering van den afzet van Indische kapok in Nederland zal stelselmatig dienen te worden ter hand genomen. In het belang van den afzet van Indische bevolkingstabak, ware een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid tot bevordering van het verbniik van Indische tabak in Nederland. De import in Nederland van Indisch hout. waaronder met name die van dwarsliggers, be nevens die van verschillende andere "produc ten. zal door de Nederlandsche regeering nader worden onderzocht. De mogelijkheid van den invoer in Nederland van acasiabast uit Nederlandsch-Indië ware nader te onderzoeken, waarbij goede resultaten kunnen worden verkregen, indien het ruwe looistofextract in Indië zou worden vervaar digd en de verdere bereiding voor het verbruik in Nederland zou geschieden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5