Simplex rijwielen, roestvrij bewerkt, DE NACHTEGAAL SANOSTOL h.CANDEPSÊN H.D.'V ertelliei DINSDAG 9 MET 1939 H A ARDE M'S D A G B E A D 4 Bezoek aan het Gemeente- en Rijksarchief. Zaterdagmiddag, tegen 3 uur. waren de le den van ..Haerlem" door het bestuur uitge noodigd tot een bezoek aan het Gemeente- er aan het Rijksarchief alhier, dat zetelt in de voormalige Sint-Janskerk. de kloosterkerk der Sint-Jansheeren. Het Rijksarchief aan de Jansstraat met ingang in de Caeciliasteeg herbergde 70 jaar geleden de Rijks-Tele~ graaf. Een 70-tal kwam op de binnenplaats ach ter het ijzeren hek bijeen. De eene helft nam de heer R. D. Baart de la Faille onder zijn hoede, de andere volgde mej. Kürtz. Deze ontving in de leeszaal, vroe ger kamer der diakenen. Daar wees zij in haar openingswoord op de portretten der vorige archivarissen, de con ter feitsels uit de nalaten schap van der Burch en vertelde een en an der van het oude klooster, het worden der kloosterkerk tot bedehuis der Nederl. Her vormden en den ombouw tot archief. In deze zaal lag een groote serie platen uit den Ste delijken atlas. Al die staal- en koperdruk gravures en aquarellen werden nauwkeurig bekeken. In de kamer van mej. Kürtz wei-den de uitgestelde archiefstukken nauwkeurig toe gelicht. Er waren acten van 1355, 1245, 14J7, 1419, 1290, 1546, enz. We noemen een Pauselijken brief aan de Sint-Jansheeren met lood gezegeld. Natuur lijk trokken ook de aandacht stukken met de handteekening .van Prins Willem van Oranje Prins Maurits enz. Van heel anderen aard was een Pauselijke brief aan de heeren van Sint Jan, dus voor dit huis zelf. met een be noeming van Petrus van Schooten tot Com mandeur IBroederoverste) van Sint Jan in 1466. Veel aandacht tiok ook een huwelijks contract, opgemaakt door Dirk Volkertsz. Coornhert. Men ziet er o.a. een weegschaal op geteekend. waarvan de balans door een hart steekt met uitstekende korenaren, zinspeling dus op Notaris Coornhert. den auteur van dit stuk. Bijzondere aandacht trok ook een ar chiefstuk met een zegel in rood lak van meer dan 12 c.M. middellijn, ook nog een over den Spaanschen successie-oorlog met een commis sie tot instelling eener nauwkeurige grenslijn. Merkwaardig was ook een boekje van het boekbindersgilde met teekeningen van Jan de Braay. Een ander curiosum was een Exem- pelboeck van 1665 met schrijfvoorbeelden. Ook werd nauwkeurig nota genomen van de oude Haarlemsche gemeente stempels. Tot de oudste behoort wel een met twee engelenfiguren als flanken en dat met de oude Sint-Bavokerk en den dorren boom. Om vier uur werd omgeruild en gingen de gasten van mej. Kürtz naar den heer Baart. Deze had in de leeskamer voor het publiek o.a. een aantal brochures en platen tentoongesteld, betref fende den spoorweg HaarlemAmsterdam. Merkwaardig vond men de platen met den as faltweg, waarover men den omnibus zag snor ren. BRIDGECLUB „HAARLEM N.B.B." Bovengenoemde club hield Zaterdag haar maandelijksehe drive in het gebouw van de Sociëteit Vereeniging. Er werd in twee groe pen van negen tafels gespeeld. Groep Rood N.Z. 1. H. H. de KadtKrouwels 130i/2 pnt. 2. Hr. en mevr. v. Veen 124 pnt. 3. Mevr. Uni en Hr. Ziemer 121 pnt. O. W. 1. H.H. Bosse—Noordhof 142 pnt. 2. Hr. en mevr. v. Ghert 127>/2 pnfc. 3. Hr. en mevr. Koster 117 pnt. Groep Blauw N.Z. 1. H.H. Bakker en partner 1i28V2 pnt. 2. Dames Linck—Kepipler 123 pnt. 3. Dames KuykStevens 119 Vz pnt. O. W. 1. Hr. en mevr. v. d. Worm 126 pnt. 2. HH. NoordhoffPruschen 115 pnt. 3. Dames JolinkFieggen 114 pnt. BRIDGECLUB „HAARLEM-NOORD". Tot besluit dier elubkampioenschapswed- strljden en ter vooi'bereiding der zomercon- petitie heeft Haarlem-Noord een onderlingen wedstrijd gehouden volgens het Key-systeem. De uitslag was: N.Z.-Lijn: le. Hr. Klaseboer—„Dummy" 94V2 pnt. 2e mevr. Bravehr. Wiegmink 86J/2 pnt. 3e hrn. Keurv Es 81V2 pnt. O.W.-Lijn. le hrn. S. GausBrasser 96 V2 pnt. 2e hrn. F. GausSmit 84 pnt. 3e. hrn. PiggeSchreuder 79 pnt. De einduitslag der Clubkampioenschappen is: Hoofdklasse: le hrn. Boddeman—Klaseboer 40 m.p. 2e echfep. Wiegmink 38.8 m.p. 3e hrn. Keurv. Es 38.7 m.p. le klasse: le hrn. Dijkman—Appelboom 39.6 m.p. 2e hrn. ToeseWTabbers 38.3 m.p. 3e hrn. MartinKuil 38.2 m.p. 2e klasse: le mevr. Mulderhr. Meijboom 38.6 m.p. 2e hrn. SteenkistVenings 34 m.p. 3e hrn. SchilpSchreuder 33.3 m.p. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREEN. AFD. HAARLEM. Dit weekeinde had de vereeniging niet te kla gen over het weer by haar excuvsies. Zaterdag middag werd een bezoek gebracht aan de kwee- kerij der firma Zandbergen aan de Zilk te Hil- legom. waar de goede eigenschappen van de Triumphtulpen, een kruising tusschen vroege en Darwintulpen, bewonderd werden. Er waren veel dubbele, waarvan de rose Eros aan een pioenbloem doet denken; Coxa geurt eenigszins. We herinneren ons van de zeer vele verschei denheden o.a. de mooie paarse Hesperos, de witte Mount Tacoma, de vroolijke Rheinland, de glan zend zwartroode Uncle Tom en de zeer mooie zalmrose met iets oranje getinte Johanna. En Zondag een heerlijke ochtend voor de wandeling van Penningsveer naar Spaarndam. Alvorens het moerasgebied te doorzoeken, gaf de heer Van Schaik een korte uiteenzetting over het ontstaan van een dergelijk terrein. We von den er behalve prachtig bloeiend mos, rond- bladige zonnedauw, moeraskoekoeksbloem, en prachtige dotterbloemen, het lekker ruikend Mentha, blad van melkeppe, valeriaan, angelica en een klein paddestoeltje, waarschijnlijk Gal- lera hypnorum. De heer O. Deggellev vroeg aandacht voor de vogels. We hoorden al dadelijk de fitis, voorts winterkoninkje waarvan we in den kap van een hooiberg een nest hadden gezien, zagen de riet gors, karekiet en op de wandeling verder naar Spaarndam de rietzanger, blauwe reiger, visch- diefjes, een paar grutto's tureluurs, een toren valk en een aalscholver. Grappig was ook te zien hoe de zilvermeeuw zich laat verjagen door de zooveel kleinere kievit. Maar wat jammer, dat de kampplaats der kemphaantjes geheel ver dwenen bleek te zijn- Van de waterranonkel bekeken we de zeer fijn verdeelde ondergedoken bladen, zagen op een drassig eiland o.a. een aardige grassoort de ge knikte vossestaart en vonden op een wilg een mooi exemplaar van de groote wilgenhoutrups. LIJST VAN MAIL- EN POSTVERZENDINGEN TOT EN MET 14 MEI 1939. Nederlandsch Indië, zeepost via Rotterdam m.s. Baloeran 10 Mei gewone stukken 2.15; mail via Genua m.s. M. v. St. Aldegonde gew. st. 3.25: luchtpost AmsterdamBandoeng 11. 13 Mei gew. st. 2.15. Suriname, luchtpost DuitschlandZuid Ameri ka 10 Mei gew. st. 10.40; luchtpost Frankrijk Zuid Amerika 13 Mei gew. st. 10.40. Aruba, Curasao Bonaire, zeepost via Amster dam 12 Mei gew. st. 3.25; mail via Rotterdam s.s. Nw Amsterdam 11 Mei gew. st. 2.19; via Amsterdam s.s. Breda 12 Mei gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika, via Le Havre 9 Mei gew. st. 18.via Rotterdam 11 Mei gew. st. 19.via Rotterdam 13 Mei gew. st. 6. Luchtpost vanaf New York. Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, via Le Havre s.s. Normandie 9 Mei gew. st. 16.40; via Rotter dam (Zie Ver. Staten v. Am.), bovendien Canada via Glasgow 12 Mei gew. st. 2.15. Luchtpost van New York, Ecuador als Suri name. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Lis sabon 12 Mei gew. st. 16.40. Luchtpost sis Suriname. China, Hongkong, Japan via Siberië 12 Mei gew. st. 8.30; luchtpost uitgez. Japan, Amster damBangkokHongkong 11, 13 Mei gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via IstanbulAdana Damaskus 11 Mei gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Palestina, via IstanbulAdanaAleppo 11, 13 Mei gew. st. 23.via Genua/Port Said 11 Mei gew. st. 2.15. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië, Birma, via Marseille 11 Mei gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, via Genua 11 Mei gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indië. Siam Malaya (Penang) via Genua 11 Mei gew. st. 2.15. Malaya (Singapore) via Genua 11 Mei gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via IstanbulAdanaAleppo 13 Mei gew. st. 23,via Genua 11 Mei gew. st. 2.15; via Piraeus 12 Mei gew. st. 23. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Oost Afrika, via Marseille/Aden 11 Mei gew. st. 10.luchtpost EngelandZuid Afrika 11, 12 Mei'gew. st. 7. Unie van Zuid Afrika, via Southampton 10 Mei gew. st. 16.40; luchtpost EngelandZuid Afrika 12 Mei gew. st. 7. Australische Statenbond, via Marseille/Aden gew. st. 10.luchtpost A'dam, Bangkok Sydney 11, 13 Mei gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Rotterdam/San Francisco 11 Mei gew. st. 19. Luchtpost als Australië. Slechts half genoeg zon] Zomersche zonnedagen kent Neder land helaas te weinig om het 's winters ontstane vitaminentekort aan te vullen. Verstandige voorzorg eischt derhalve, dit nadeelige tekort op te heffen door het regelmatig gebruik van Sanostol. Voor Jong en Oud! Voor iedereen! Sanostol is een na tuurlijk levertraan-product, rjjk aan vitaminen A, B, C en D, doch met den verrukkelijk frisschen smaak van zonrgpe sinaasappelen! De „familie verpakking" a f. 2.75 is zeer voor- deelig: 2'/z x den inhoud van een gewone flacon f. 1.40. „Hel lékkere levertraan-productl" BROCADES STHEEMAN 8. PHARMACIA (Adv. ingez Med.) NIEUW LEVEN. De geheelonthouderstooneelvereeniging Nieuw Leven heeft de voorstelling van „De Spook trein", welke a.s. Woensdag in den Stads schouwburg zou plaats vinden, wegens om standigheden uitgesteld tot Donderdag 25 Mei. VOOR DEN KANTONRECHTER Tien dagen hechtenis voor dronken bestuurder. De Haarlemsche kantonrechter legde een be stuurder van een auto, die op 30 Maart onder invloed van alcohol op den Aalsmeerderdijk had gereden een straf wan 10 dagen hechtenis op, en ontnam hem voor den tijd van 8 maan den de bevoegdheid tot het besturen van motor rijtuigen. De bestuurder had in 3 cafés in totaal twee glazen bier en zes glazen oude klare gedronken. De rijksveldwacht in Haarlemmermeer werd telefonisch gewaarschuwd dat er een auto, be stuurd door een man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, slingerend over den Aalsmeerderdijk reed. Een rijksveldwachter trok erop uit, doch in weerwil van het feit dat hij midden op den Aals meerderdijk staand het stopteeken gaf reed de auto door. Het linkerportier van den wagen ging open, en aangezien de auto links reed werd den ge- heelen weg versperd. Op den Rijksweg werd nogmaals het stopteeken gegeven, doch pas in Oegstgeest kwam de auto tot stilstand. De ambtenaar van het O. M. noemde deze manier van rijden ontzettend gevaarlijk, en eer lang te rangschikken onder misdrijven. De eisch luidde: f 25 subs 10 d. voor het in gevaar bren gen van het verkeer en 3 weken hechtenis voor het onder invloed besturen van een auto, benevens het ontnemen van het rijbewijs voor den tijd van 8 maanden. De uitspraak luidde resp. f 25 resp. 10 dagen hechtenis, 6 maanden intrekking rij bewijs. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 10 MEI 1939. Programma IH: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.40 Radio P.T.T.-Nord. 11.20 Ned. Brussel. 12.20 Radio P.T.T.-Nord. 1.20 Keulen. 2.20 Droitwich. 250 Keulen, 4,20 Fransch Brussel.5 .20 London Regional. 6.20 Ned. Brus sel. 6.35 Keulen. 7.35 London Regional. 8.35 Keulen. 8.50 Pauze. 8.55 Fr. Brussel. 9.20 Ned. Brussel. 9.30 Pauze 9.35 Motala of diversen. 10.55 Keulen. Prograjnma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Pa rijs Radio. 8.30 Radio PTT-Nord. 8.50 Diver sen. 9.35 London Regional. 10.25 Droitwich. 10.50 Pauze. 10.55 London Regional. 11.10 Droitwich. 12.55 Lonoen Regional. 3.20 Droit wich. 5.35 Parijs Radio 6.00 Droitwich. 7.20 Motala. 8.05 Droitwich. 11.20 Danmarks Radio. Progr. V: 3.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Harlem Hokum Blues. Nat. Gonella. 2. Sha Sha, Andrew Sisters. 3. Cinderella Sweetheart, Victor Sylvester. 4. I got love, Bert Ambrose. 5. Swing from Paris, Quintette de Hot Club de France. 6. Don 't let that moon get away, Jack Hylton. 7. Blue Rhythm, The Ramblers. 8. I gotta see a man about a girl, The Masqueraders 9. Why am I blue, Billy Cotton. 10. Sweet Sue, Joe Daniels. 11. Ride Red Ride, Nat Gonella. 12. When a prince of a fella meets a Cinderella, Andrew Sisters. 13. Is that the way to treat a sweetheart Victor Sylvester 14. Daydreaming, Bert Ambrose. 15. Them there eyes, Quintte de Hot Club de France. 16. Why doesn't somebody tell me these things, Jack Hylton. 17. New Street Swing, The Ramblers. 18. Jump on the wagon, The Masqueraders. 19. The man from Harlem, Billy Cotton. 20. St. Louis Blues, Joe Daniels. (Adv. Ingez. Med.) Toen begon de nachtegaal te zingen. Het klonk zoo prachtig, dat den keizer de tranen in de oogen kwamen. Zij liepen over zijn wangen en vielen dan op den grond. En da nachtegaal zong nog prachtiger, zoodat het recht tot het hart doordrong. De keizer was erg blij en zeide, dat de nachtegaal als belooning voortaan zijn gouden pantoffel cm den hals zou mogen dragen. Maar de nachtegaal bedankte daarvoor, want hij was al genoeg beloond- „Ik heb tranen in Uw oogen gezien", zei de vogel, „en dat is mijn rijkste schat. De tranen van een keizer hebben bijzon dere kracht. Daarmede ben ik voldoende beloond!" En opnieuw liet de nachtegaal zijn prachtig stemmetje hooren. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) „Dat is de liefste vleierij, die ik ooit gezien heb", zei één van de hofdames en de anderen knikten instemmend. En alle hofdames namen een slokje water in den mond om er mede te klokken, als iomand tegen '-«en sprak. Zij hoopten daardoor op nachtegaaltjes te ljjken. De lakeien en de kamermeisjes lieten zeggen, dat zij ook bijzonder tevreden waren over het zingen van den nachtegaal. Dè.t wilde heel wat zeggen, want het was hun over het algemeen moeilijk naar den zin te maken. (Wordt veryolgd). Opslag door PIETER V. d. VALK ALTON draaide zich om in zijn bed, mompelde iets en ging toen rechtop zitten. Er blonk een wild, onheilspel lend vuur in zijn oogen. Zweetdruppels parelden op zijn voorhoofd en zijn handen wa ren koud en klam. Eenige seconden zat hij onbeweeglijk, toen knipte hij het lampje aan op het nachtkastje. Vijf uur. Over vier en een half uur zou het achter den rug zijn. Dan zou hij mijnheer Whitacre's kantoor zijn binnengestapt en heb ben gezegd: „Mijnheer Whitacre, ik werk nu drie jaar voor u. Ik ben ervan overtuigd, dat ik mijn werk uitstekend verricht en voel dat ik meer geld moet verdienen". En mijnheer Whitacre zou antwoorden ja, wat zou mijn heer Whitacre antwoorden? Het angstzweet brak Halton opnieuw uit. Hij haalde een zakdoek uit den zak van zijn pyja- majas en veegde zijn gezicht af. Daarna keek hij naar zijn vrouw. Ze sliep rustig. Een gevoel van wrevel overviel Halton. Het was haar schuld! Een jaar geleden was zij er mee begonnen. Eerst heel vriendelijk. Ze herinnerde hem er aan hoe verdienstelijk hij zich voor mijnheer Whitacre had gemaakt. Hij verdiende opslag! Hij moest de koe bij de ho rens vatten en erom vragen. Doodgewoon niet bang zijn! En gisteravond had ze hem de plechtige belofte afgedwongen, dat hij vandaag den grooten stap zou wagen. Stel je voor, dat mijnheer Whitacre hem ont sloeg! Ontsloeg! Dat zou vreeselijk zijn; het zou maanden duren voor hij een andere betrek king had; en zonder hulp zouden er misschien jaren voorbijgaan. Waarom was Helen niet te vreden? Zeker, ze hacl gelijk. Hij had zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de zaak, maar ja je moest toch niet te brutaal worden. Er waren immers anderen, die minstens even veel konden presteeren als hij en die zouden dan zijn plaats innemen. Nee, mijnheer Whitacre zou hem waarschijnlijk aan het ver stand brengen, dat hij met dergelijke verzoe ken zijn betrekking ernstig in gevaar bracht. Zonder Helen te wekken verliet hij het huis. Voor hij zijn schreden naar kantoor richtte, liep hij een paar uur rond; tallooze sombere gedachten bestormden hem. Helen vertrouwde op hem. Wat zou ze wel van hem denken, als hij den moed miste om zijn patroon om opslag te vragen? Halton trachtte zich mijnheer Whitacre's ge- dachtengang voor te stellen. Wat zou hij doen, als een employé, die drie jaar ijverig -bij hem werkte, om opslag vroeg? Wel hij zou de zaak geheel onpersoonlijk beoordeelen. Hij zou be palen of de employé meer waard was dan hij op dat oogenblik verdiende. Aha! Nu had hij een idee. Als je om opslag vraagt, moet je doen alsof je het verdient. Wek den indruk, dat de mogelijkheid, dat je het niet waard bent, nóóit bij je opgekomen is. Halton's collega's keken hem bij zijn binnen komen nieuwsgierig aan.Hij was niet dezelfde. Hij moest ziek zijn. Zijn handen beefden, toen hij zijn hoed ophing en het zweet parelde op zijn voorhoofd. Om vijf minuten over negen arriveerde mijn heer Whitacre. Hij groette vriendelijk zooals ge woonlijk en knoopte met enkele leden van zijn personeel een praatje aan. Halton opende zijn mond om te antwoorden, maar er kwam geen geluid over zijn lippen. Hij verrichtte enkele bezigheden, die hem de gelegenheid gaven het gevreesde moment een oogenblik uit te stel len. Hij sleep een punt aan zijn potlood, vul de zijn inktpot en sorteerde de papieren. Daarna.staarde hij angstig naar de deur van mijnheer Whitacre's privé-kantoor, waarop hij in verbeelding Helen's gezicht zag verschij nen. Hij bevochtigde zijn lippen, richtte zich half op, doch zonk het volgende moment weer in zijn stoel terug. Eensklaps ging de deur van het heiligdom open en verscheen de baas op den drempel. „Halton!" riep hij, „kom eens even hier". De stem van den baas klonk af gemeten. Het slachtoffer vloog overeind. Wat was er aan de hand? Het leek wel of mijnheer Whit acre hem een uitbrander wilde geven. Mis schien werd hij wel ontslagen. Goed. Ontslag zou op dit oogenblik een verlossing voor hem zijn. De directeur zat reeds achter zijn bureau, toen Halton het fraai gemeubileerde vertrek binnentrad. De baas wees naar een stoel en Halton nam bevende plaats. „Halton, ik heb eens over jou nagedacht. Je hebt bewezen, dat je voor de firma van meer dan gewone waarde bent. Jij blijkt een man, dien wij dringend noodig hebben en ik ben een man. die het principe huldigt: beta len naar de waarde die een employé voor de firma bezit. Ik heb een jongen procuratie houder noodig. Als je wilt kun jij daarvoor in aanmerking komen. Je begint met het dubbele van je tegenwoordige salaris. Over een jaar hé, juffrouw Ryan! Vlug een glas water. Halton valt flauw. Gauw haal een dokter!" (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). INSPECTIE VERLOFGANGERS GAAT NIET DOOR. In verband met de door de regeering getrof fen maatregelen zal de jaarlijksche inspectie over de kleeding en uitrusting van de verlof gangers van de lichtingen 1930 en 1931, welke inspectie in de maanden Mei en Juni zou wor den gehouden, niet doorgaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6