Militairen kunnen stemmen hooger? Leeftijdsgrens lil!!!! Moederdag d/Rc z zullen bij volmacht Weduwe van kindermoord vendacfit m ij H.D.-V ertellini DONDERDAG 11 MEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Mits de Staten-Generaal zich met het ingediend wetsvoorstel kan vereenigen Ingediend is een ontwerp van wet houdende voorschriften betreffende het stemmen bij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden gemeenteraads verkiezingen. Volgens dit ontwerp zal de gang van zaken bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen in groote lijnen aldus zijn, dat de kiesgerechtigde militair, die op den dag der stemming in werkelijken dienst is in een andere gemeente dan in die, op welker kiezerslijst hij voorkomt, door tusschen- komst van een door of vanwege den minister van defensie aan te wijzen officier schriftelijk een verzoek indient om bij volmacht te stemmen. Het verzoek moet den burgemeester der ge meente, op welke kiezerslijst de militair voor komt, uiterlijk tien dagen vóór den dag der stem ming bereiken. Vervolgens wordt de in het ver zoekschrift aangewezen gemachtigde opgeroe pen ten einde zich persoonlijk ter secretarie te vervoegen om de volmacht aan te nemen. Ver schijnt de gemachtigde niet op de(n) aangewe zen dag (en), of neemt hij de volmacht niet aan, dan verliest de aanwijzing haar kracht en wordt het bij den burgemeester ingediende verzoek schrift teruggezonden aan den militair, die, in- piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin voor toelating tot ondernemingsarheid 1 Hooge Raad van Arbeid moet adüiseeren Minister Romme heeft aan de I Tweede Kamer meegedeeld, dat I voor-ontwerpen van wet betreffen- de leeftijdsverhoogingen voor de toelating van jongens en meisjes tot den arbeid in ondernemingen (buiten den landbouw, waarvoor een afzonderlijke regeling zal wor den getroffen) aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies zijn I gezonden. Dit advies zal op korten 1 termijn worden uitgebracht. SnflHmiiiiiiffl Afschuwelijk misdrijf te Deil (Celd.) ontdekt Na ruim twee jaren is te Deil een afschuwelijk misdrijf aan het licht ge komen, in verband waarmede de politie te Deil is overgegaan tot de arrestatie van een 38-jarige weduwe uit die ge meente, die inmiddels naar de gevan genis te Utrecht is overgebracht. Dinsdagmorgen vervoegde zich bij den bur gemeester van Deil een zwager van de weduwe W. B. aldaar, die mededeelde in 1936 een pasge boren buitenechtelijk kind van deze vrouw ach ter zijn woning in den grond te hebben begraven en een jaar later een tweede pasgeboren bui tenechtelijk kind van de wed. B., nadat het ge dood was, in zijn schuur in een kist te hebben gestopt. Na deze ontstellende mededeehng waarschuw de de burgemeester terstond het parket te Utrecht en nog denzelfden middag stelde men een onderzoek in de schuur van den man in. Inderdaad vonden zij daar het lijk van het kind, bij het uitgraven van den grond achter de woning van den zwager heeft men niets meer kunnen ontdekken van het kind, dat daar drie jaar geleden moet zijn begraven. Onmiddellijk werd overgegaan tot de arresta tie van de weduwe, die 's avonds nog naar Utrecht werd overgebracht. Het onderzoek inzake dezen afschuwelijken Jrindermoord is nog gaande. dien het hem gelukt op den dag der stemming verlof te krijgen, alsdan immers zelf nog kan stemmen. Bij aanneming van de volmacht wordt het bij den burgemeester ingediende exemplaar van het verzoekschrift door den gemachtigde mede-onderteekend en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ge waarmerkt. Dit exemplaar geldt alsdan als het origineel der volmacht. Voor het overige kunnen de artikelen dei- kieswet nopens het stemmen bij volmacht, be houdens enkele uitzonderingen en afwijkingen, welke voor zich zelve spreken, toepassing vinden. Getracht is in de bepalingen, welke voor dezen uitzonderingstoestand noodig zullen zijn, zooveel mogelijk eenvoud te betrachten zonder de deug delijkheid der stemming in gevaar te brengen. Voorgesteld wordt enkele zuiver formeele voorschriften ter uitvaardiging aan den minister van binnenlandsche zaken over te laten, zulks ter wille van den spoed, welken de zaak eischt. Bij een in voorbereiding zijnde wijziging van de kieswet zal worden overwogen, in hoeverre het mogelijk is een regeling van overeenkomst!- gen aard als thans voorgesteld in de kieswet te ïncorporeeren Vervanging van opgeroepen militairen. Slechts weinig vrijwilligers meldden zich aan. Nu bekend was, dat er voor zoover mo gelijk gelegenheid zou worden geopend, dat werkende dienstplichtigen, die wegens de bui tengewone omstandigheden onder de wapenen zijn geroepen, zouden worden vervangen door vrijwilligers, hebben zeer velen van hen, die thans onder de wapenen verblijven een re quest ingediend om voor deze vervanging ging in aanmerking te komen. Op het moment is de toestand zelfs zoo, dat er ongeveer 3000 van deze aanvragen per dag binnenkomen. Hiertegenover is de animo van dienstplich tigen, die buiten den oproep vielen, om vrij willig onder de wapenen te gaan zeer gering gebleken. Slechts ongeveer 1500 hebben er zich aangemeld. Daar onder deze omstandigheden de selec tie van hen die eerst in aanmerking komen om te worden vervangen, uiteraard zeer veel moeite met zich bracht, is tot dusver geen de zer vrijwilligers opgeroepen. Naar wij echter vernemen, is men thans zoover dat binnen twee of drie dagen een 200 a 250 aanvragen per dag zullen kunnen worden afgedaan. Met de voorbereiding van het oproepen van werkloozen, die zich niet vrijwillig hebben aangemeld, is men nog niet gereed. Deze maatregel eischt zeer veel administra tief werk, doch ook hier maakt men thans flinke vorderingen. Chr. Dem. Unie. Woensdagavond hield de Christ. Dem. Unie afd. Haarlem haar jaarvergadering in het ge bouw van den Chr. Besturenbond aan de Ba- kenessergracht. Na de opening door den voor zitter, den heer W. Windig, wei-den de jaar verslagen uitgebracht door secretaris en pen ningmeester. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heer W. G. van Dalen en mevr. Fatel-Ree. De heer W. G. van Dalen had zich niet meer herkiesbaar gesteld. Gekozen werden mevr. Fatel-Ree en de heer H. W. van der Gies- sen. Hierna vond een uitgebreide bespreking plaats over de candidaatstelling en actie voor de as. gemeenteraadsverkiezing, terwijl een propagandacommissie voor de verkiezing werd samengesteld. VAN HOUTEN SPREEKT IN HAARLEM. Vrijdag 16 Juni as. zal de Christ. Dem. Unie in Haarlem een openbare vergadering houden, waar zal spreken het Tweede Kamerlid, de heer H. van Houten. VERTOONING FORDFILMS. Voor de leden der vereeniging ter beharti ging van de belangen der bewoners van Haar lem Z.W. heeft Woensdagavond de Ned. Ford Mij. de nieuwste Fordfilm vertoond. De groote zaal van Dreefzicht was geheel met belangstellenden gevuld. Ook de heer E. v. d. Wall, wethouder, was aanwezig. De interessante film van het Fordbedrijf werd na de pauze gevolgd door een film van een tocht per Ford V8 door Afrika. Het applaus toonde dat de aanwezigen het gebodene op hoogen prijs hadden gesteld. VIJF JUBILARISSEN AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. Heden zijn er aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen niet minder dan vijf ju bilarissen, n.l. de heeren: H. A. van Os, vuur werker; C. Marchand, kraandrijver; M. van Wanrooy, autogeenlasscher: J. Asma. bank werker en J. Smits, wagenmaker. Al deze jubilarissen herdenken vandaag den dag, waarop zij vóór 25 jaar aan de Centrale Werkplaats werkzaam werden gesteld. Zij had den allen den dag vrij. ontvingen een gratifi catie namens de directie en geschenken van de collega's. RECHTERLIJKE MACHT. Door het Gerechtshof te Arnhem is ter ver vulling van de vacature van raadsheer in zijn college opgemaakt de navolgende alphabetï- sche lijst van aanbeveling; Mr. H. D Feenstra. rechter in de arrondis- sements-Rechtbank te Amsterdam. Mr, G. J. Kronenberg, rechter in de arrondissements rechtbank te Breda. Mr. S. J. Pit, rechter in de arrondissements rechtbank te Haarlem. ARROND RECHTBANK. lJrauidensche rüwieldieven veroordeeld. Twee jeugdige inwoners uit IJmuiden had den zich in den loop van Februari, volgens de tenlaste legging, schuldig gemaakt aan rijwiel diefstallen. De jongste van de twee belastte zich meer speciaal met het stelen der fietsen, terwijl de oudste pogingen deed om de rijwielplaatjes en de rijwiellampen aan den man te brengen. De Officier eischte tegen den jongsten ver dachte een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden cn tegen den oudsten verdachte een jaar gevangenisstraf. De verdediger van den jongsten verdachte, mr. L. S. Römeling, sloot zich bij het requisitoir aan, terwijl de raadsman van den anderen ver dachte, mr. O. H. van Wijk, voor clementie pleitte. Hedenochtend deed de rechtbank uitspraak. De jongste verdachte kreeg een straf van 6 maanden gevangenis, waarvan 3 voorwaardelijk met aftrek van preventief en 3 jaar proeftijd. De oudste verdachte werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Drie maanden geëischt voor baldadige brandstichting. Hedenmorgen stond voor de arrond. rechtbank terecht een jongeman uit Heemskerk, die brand had gesticht in een schuur van de Provinciale Commissie Veilingen Noord-Holland, met het gevolg dat het heele gebouw afbrandde. Een ge tuige kwam verklaren dat hij den verdachte in de schuur een sliert houtwol had zien aanste ken. Een poging om het vuur te blusschen slaag de niet en derhalve vatte een partij op den zol der opgeslagen houtwol vlam met het genoemde gevolg. Pres.; Waarom heb je dat gedaan? Verd.: „Uit speelschheid". Het bleek dat de jongeman de gewoonte had met luicfers te spelen, houtwol aan te steken, en onmiddellijk weer uit te slaan. In dit geval was dat uitslaan niet gelukt. De Officier van Justitie constateerde dat de jongeman zich geheel bewust was van het aan zijn baldadigheid verbonden gevaar. De balda digheid is in casu tot een misdrijf overgeslagen. De eisch luidde: 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De vischdiefstallen in IJmuiden. De Haarlemsche Rechtbank heeft zich Don derdag 14 dagen geleden bijna uitsluitend bezig gehouden met de berechting van eenige IJmui- densche strafzaken. Het betroffen meestal dief stallen van geringeren aard doch er stond ook een autobus-chauffeur uit Amsterdam terecht, die op 14 Januari op den betonweg Amsterdam IJmuiden met zijn bus in botsing was gekomen met een vischauto. De drie inzittenden van dezen laatsten wagen waren allen vrij ernstig ge wond. De Officier eischte een boete van f25. De verdediger mr. Heeg vroeg vrijspraak. De uitspraak luidt f 30 subs. 12 dagen. In de middagzitting stonden twee IJmuiden- sche vischlossers terecht, die drie kisten met haring hadden gestolen. Met het oog op de gun stige reclasseeringsrapporten vroeg de Officier voor beiden zes maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De uitspraak luidde in beide gevallen 4 maan den voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Vervolgens verschenen twee broers in het ver dachtenbankje, die de drie kisten voor f 9 van de.vorige verdachten hadden gekocht. Zij wer den beschuldigd van heling. De oudste broer had de haring met zijn vrachtauto vervoerd. Tegen hem eischte de Offi cier 4 maanden gevangenisstraf en tegen den jongsten broer 8 maanden. Mr. Pot vroeg vrijspraak voor den eersten verdachte; mr. ten Bokkel drong voor den twee den verdachte op clementie aan. De eerste verdachte werd hedenmorgen vrij gesproken. De tweede moet een gevangenisstraf van 4 maanden ondergaan. Hot Christelijk U. L. O. Slechts één school in Haarlem-Noord. B. en W. van Haarlem hebben aan de Ver eeniging voor Christelijk U.L.O., waartoe ook de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel aanvankelijk en voor waardelijk was toegetreden een stuk grond toe gewezen voor den bouw eener U.L.O. school, dat ook naar het genoegen van laatstgenoemde ver eeniging is. zoodat de samenwerking dezer bei de vereenigingen nu definitief geworden is, zoo dat zij dus niet ieder op zichzelf, maar tezamen een school zullen bouwen. De plaats waar deze school zal verrijzen ligt in het verlengde van de Steenbokstraat, tus- schen den Orionweg en de Mr. Jan Gerritszlaan en zal over deze laan en de Jan Gijzenkade en -vaart verbinding krijgen met de benoorden die vaart gelegen bebouwing. Daar het natuurlijk nog geruimen tijd zal du ren eer de school gebouwd is en in gebruik ge nomen kan worden, zal het bestuur pogingen in het werk stellen om de kinderen die ten Noorden van de Zaanenlaan wonen, die van deze school gebruik zullen maken, met September reeds in een hulpgebouw onder te brengen. n JWW rii L\4 f U'iiii Bil J v. J» Het nieuwe kerkgebouw Begijnhofkapel Begijnhof no. 6, van de Geref. Kerk in her steld verband, dat Vrijdagavond a.s. zal wor den ingezegend. Architect is de heer L. H. H. v. d. Kloot Mey- burg, te 's-Gravenhage, wien het uitmuntend gelukt is, een kerkgebouw te scheppen, waar van groote rust uitgaat wat het interieur be treft en uwarvan het uitwetidigc goed aan past bij de omgeving. De kansel wordt gekenmerkt door eenvoud en de avondmaalstafel is er vóór geplaatst. Het gebouw bevat nog o.a. een kamer voor jeugdwerk, de „clubkamer", die ook weer een aparte sfeer heeft. Raadsverkiezing le Haarlem. Over de geldigheid der candidatcnlijsten. De voorzitters van de Hoofdstembureaux in de kieskringen I, n en III maken bekend, dat de openbare zittingen, waarin over de geldigheid der ingeleverde lijsten, en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten zal worden beslist, zullen worden gehouden: Voor de kieskring I, ten Stadhuize, Groote Markt no. 2 op Donderdag 11 Mei as., des voormiddags ten 9.30 uur; Voor kieskring H, in het schoolgebouw, aan de Schoterstraat no. 2. op Donderdag 11 Mei a.s. des voormiddags ten 9.30 uur; Voor kieskring III, in het schoolgebouw, aan de Parklaan no. 108, op Donderdag 11 Mei a.s. des voormiddags ten 10 ure. GEVAARLIJK SPEL! Woensdagmiddag om 10 minuten voor één is op den Spaarndammenveg de 12-jarige N. de G. van een vrachtauto gevallen, waarop hij, zonder dat de chauffeur het bemerkt had, was geklommen. Op den Spaarndammer- weg vond hij dat het tochtje lang genoeg geduurd had en sprong hij van de auto. Hij viel met 't hoofd op de straat en bleef be wusteloos liggen. Nadat leden van O.D. de eerste hulp hadden verleend, werd de knaap per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen.. Hij had een schedelbreuk; direct levensgevaar was er niet. ONDEROFFICIERSVEREENIGING „ONS BELANG De afdeeling Haarlem van de onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" zal Vrijdag, 12 Mei a.s. een ledenvergadering houden, onder meer ter bespreking van den beschrijvings brief voor de in Juni a.s. te houden alge- meene vergadering en ter verkiezing van de afgevaardigden naar die vergadering. JEUGD-KAMPEN. De Vrijzinnig Christelijke Jeugd Gemeen schap, afd. Haarlem, houdt Zaterdagavond 13 Mei in het gebouw van de Ver. v. Vrijzinnig Hervormden. Vestestraat 1, een propaganda- bijeenkomst voor de kampen uitgaande van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale. oos postpap; adres of m Een mooie doos postpapier, bedrukt met Moe- der's naam en adres of monogram vanaf f 1.25 ANEGANG 14 TEL.11965 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Dit is het nieuwste Amerikaansche jacntvliegtuig. Het kan een snelheid van ruim 570 kilometer halen. Succes Roman door J. MENS. VAN BULLEM. de gevreesde uitgever, zat achter z'n massief eiken bureau, toen het factotum binnentrad. ,,Daar is een meneer, die u dringend spreken wil", zei de langjarige getrouwe, een kaartje overhandigend. Van Bullem plantte een kolossalen bril op z'n neus. Jansen, Letterkundige, las hij in moderne lettertjes. „Jansen, Jansenik ken geen Jansen", bromde de uitgever. „Zeg maar. dat ie op een anderen dag terug moet komen". De bediende boog en verdween onhoorbaar. „Dat gezanik iederen morgen", mopperde Van Bullem, een tweepersoons zwarte Vorstenlanden tusschen z'n lippen proppend. „Die hongerlappen van auteurs denken zeker, dat ik niks anders te doen heb, dan hun kletspraatjes aan te hooren...." Het openzwaaien van de glas-i,n-looddeur maakte een einde aan zijn alleenspraak. Ver wonderd staarde Van Bullem het elegant ge- kleede jongmensrh aan, dat glimlachend op hem toe trad. „Pardon, mijnheer heb ik het genoegen met Van Bullem zélf te spreken?" vroeg hij bemin nelijk. De uitgever knikte. „Aha, dat dacht ik wel! Mijn naam is Jansen, P. H. Jansen". De bezoeker legde zijn actetasch voorzichtig op het bureau, trok zijn scheermes-scherpe pan talon elegant in de hoogte en gleed in een club fauteuil. „Meneer Van Bullem", begon hij. een blocnote op z'n knie leggend, „ik wilde u spre ken over „Halt!" bulderde Van Bullem opeens. „Heeft mijn bediende u niet „Jawel, jawel", wuifde Jansen af. „Ik begrijp zoo iets, meneer Van Bullem! Honderd maal wordt u door een of anderen talentloozen schrij ver lastig gevallen, niet waar!" Jansen pakte een Vorstenlanden uit het kistje, sneed behoedzaam de punt er af. „Maar nu ter zake, mijnheer. „Wat wilt u eigenlijk?" vroeg Van Bullem ach terdochtig. „Wacht, geeft u mij eerst een beetje vuur! Zoo dank u! Kijk es, mijnheer Van Bullem, ik wilde met u praten over mijn nieuwen roman. „Meneer, stop alstublieft", weerde de uitge ver af. „Als u ergens over praten wilt. doe dat dan over uw tante, of nog beter: over uw schoon moeder, als u die heeft.Praten over een ro man? Bah, meneer. Van Bullem wees op een torenhooge stapel paperassen. „Ziet u dit, meneer Jansen? Dit zijn manuscripten, honder den manuscripten! En ik ben gedoemd, al die rommel te lezen, meneer! En nu wilt u er nog pak beschreven vellen bijdoen, is 't niet?" De bezoeker lachte meewarig. „Arme meneer Van Bullem, hoe verdoet u uw kostelijken tijd! U behoeft mijn roman niet te lezen, hoor, die kunt u zoo naar den drukker sturen.En op luchtigen toon voegde hij er aan toe: ,,'t Sucecs is toch verzekerd!" „U is nogal zeker van u zelf", meende Van Bullem te moeten opmerken. „Wat is dat eigen lijk voor een wonder-roman?" Jansen bekeek de punten van zijn lakschoe nen, rees uit zijn zetel en ging op het bureau zitten. „Mijn roman, meneer Van Bullem. zal alle andere in de schaduw stellen! Het wordt een best-seller, een knalsucces, meneer! Een boek, waarna alle uitgevers met vinger en duim zullen likken! U kent~„Im Westen nichts neues", niet waar? Dat is nog maar kinderspel, bij 't succes van mijn roman" Op haastigen toon vervolgde Jansen: „We beginnen met een oplaag van vijftig duizend exemplaren, meneer Van Bullem! Drie vijftig gebonden en twee gulden ingenaaid. Die vliegen weg, want de critiek meneer, de critiek zal de kolommen der dagbladen doen trillen! De tweede druk, meneer Van Bullem, dat wordt er een voor de elite, voor de liefhebbers! Een z.g. dikdruk editie!" „Ja maarprobeerde Van Bullem er tus schen te voegen. „Geen gemaar, meneer", gebood Jansen. „De tweede druk wordt dus een dikdruk editie. Hoe we dat doen? Het ei van Columbus, meneer! We treden in overleg met het departement van So ciale Zaken en vragen den minister, of hij eeni ge honderden werklooze kantoorbedienden ter onzer beschikking stelt. Die zetten we aan het schrijven, meneer! Een met de hand geschreven dikdruk editie! Hoe bestaat 't. meneer! Iedereen die 't even missen kan wil natuurlijk zoo'n kost baar boekwerk bezitten, niet waar? ,,'t Idee is niet slecht", kon Van Bullem niet nalaten op te merken. „Het is reusachtig, meneer!" riep Jansen op getogen. „En als de dikdruk editie uitverkocht is, wel, dan „Dan maken we een dundruk editie! viel Van Bullem in. „Meneer Jansen, u is een zakenman! En als we dan zorgen, dat uw roman voor den microfoon besproken wordt, en u trekt het land in tot het houden van lezingenkortom: u lanceert uw roman op de juiste manier, prach tig dan kunnen we zaken doen! Wat denkt u van twintig procent?" „Dertig". „Goed, dertig". „En drieduizend voorschot". „In orde!" zei Van Bullem handen wrijvend. „A propos, Jansen hoe heet die roman van. jou?" „Dat weet ik niet", zei Jansen, naar de deur loopend. „Watweet u dat niet?" „Nee! Om u de waarheid te zeggen, meneer Van Bullem: ik moet hem nog schrijven, ziet uGoedenmorgen!" (Nadruk verboden. Auteursrecht voor behouden). PRIJZEN LOTERIJ „HAARLEM'S BLOEI". Waar de prijzen kunnen gehaald worden De prijzen van de loterij van „Haarlem's Bloei" kunnen tot en met Vrijdagmiddag half vijf ure afgehaald worden aan perceel 11 Groo te Houtstraat tegen inlevering van het lot, waarop de betreffende prijs is gevallen. Te beginnen met Zaterdagmorgen 10 uur a.s. kunnen de prijzen worden afgehaald aan het bureau der Stichting „Haarlem's Bloei", Sta tionsplein 1. Voor de groote en volumineuse prijzen, wel ke niet ten kantore van „Haarlem's Bloei" kun nen worden bewaard, bij gebrek aan ruimte, ontvangen de winners na inlevering van het lot, een recu, waarop deze prijzen bij de leve ranciers kunnen worden afgehaald. Overeenkomstig de voorwaarden, waaronder deze loterij is gehouden, is de loterij-commis sie gerechtigd na een maand de niet afgehaal de prijzen te verkoopen. De bewaarde prijzen of de opbrengst der verkochte prijzen blijven nog gedurende een jaar ter beschikking van de winners. Daarna vervallen echter alle rech ten onherroepelijk aan de Stichting „Haar lem's Bloei". KORPS MOTORDIENST. De vrijwillig nadienende korporaal monteur J. A. M. van Tol heeft zich vrijwillig verbon den als meester monteur met de rang van sergeant.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11