Haarlem's Dagblad Siaat-ixan-diensir Jboekje linde Spoorweg Pensioen Korting f De Auto. fcugdcegistmtie ovec't heele land Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17145 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 11 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel* Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Ook in dezen tijd blijft de automobiel een ▼eel-omstreden voorwerp. Zij heeft haar plaats in de wereld sinds lang veroverd en het is een belangrijke plaats, maar vastomlijnd is die nog geenszins. Dat blijkt wel nu de auto den spoorweg iri haar bestaanszekerheid is gaan belagen en hevige meeningsverschillen heer- schen over de vraag hoe en of wilde bussen getemd moeten worden. En de verhouding met het spoorwegverkeer is maar één van de dis puten waarin de automobiel betrokken is ge raakt. De verkeersveiligheid op den weg is een tweede. De vraag of men ten dienste van de auto moet doorgaan met enorme wegen te bouwen is een derde. Het probleem der fiscale lasten op het automobilisme, gedeeltelijk nauw verband houdend met dien wegenaanleg, is een vierde. Het is geen wonder dat in het vuur van zoo vele meeningsverschillen ook zeer krasse opinies geuit worden. Tot de verkondigers daarvan behoort de heer A. H. van der Feen, van beroep ontvanger der belastingen maar bovendien (onder het pseudoniem F. de Sin' clair) bekend schrijver van humoristische novellen. Hij is heelemaal niet tot humor ge neigd nu hij in het Haagsch Maandblad over de auto schrijft. Onder den titel „de terreur van het verkeer" rekent hij uit dat er 90.389 personen-auto's in ons land zijn op een be volking van 8.556.849 zielen, hetgeen volgens hem beteekent dat de eene autobezitter op elke groep van 94 menschen de overige 93 tyranniseert. Hij bedreigt hun levens, eischt onevenredige plaatsruimte in het verkeer op, laat te zijnen behoeve natuurschoon vernie tigen, verpest de atmosfeer, maakt hinderlijke geluiden, verblindt 's avonds de menschen die hem tegenkomen enzoovoorts. Van der Feen houdt van statistiek. Eén me neer in een auto in de Kalverstraat te Amster dam terroriseert volgens zijn berekening op een afstand van 400 M. drieduizend mede- menschen. Hij pakt nog veel meer grieven tegen Ide automobiel uit en noemt den open baren weg „een angstwekkende aaneenschake ling van onbewaakte overwegen", hetgeen aardig gevonden is en zoowaar toch even aan F. de Sinclair herinnert. Maar hij vergeet aan dacht te schenken aan het vrachtvervoer per auto, dat toch van zoo overheerschende betee- kenis is. En zijn statistiek van ruim 90.000 personen-autobezitters die maar ruim éen pro cent van het Nederlandsche zielental vormen houdt geen rekening met het feit, dat er in Nederland een half millioen houders van rij bewijzen zijn (met inbegrip van die voor mo torfietsen). Dus is de berekening van een man die 93 anderen bedreigt nogal overdreven. Er zijn meer bezwaren tegen zijn betoog aan te voeren. Het is erg eenzijdig van opzet. Maar. er zit toch ook wel een grond van waarheid in. Het toeval wil dat mij tegelijkertijd een arti kel in het tijdschrift „De Auto-Kampioen" on der oogen komt waarin de heer A. Peppink, bekend expert op automobielgebied, scherp te velde trekt tegen de nieuwe rijbewijs-regeling, die volgens hem de automobilisten als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt. Hij heeft heele reeksen bezwaren: alle uit des automobilisten oogpunt gezien. Er zijn nog steeds geen eisehen gesteld waaraan instruc teurs en instructie-wagens moeten voldoen, de theoretische examen-eischen zijn veel te hoog opgedreven en houden bovendien geen rekening met de eisehen der practijk, en de nieuwe voorschriften voor de geneeskundige keuring vervullen den schrijver met ontzetting. Hij protesteert tegen het feit dat sommige keuringseïschen, o.a. betreffende gezichts scherpte, hooger gesteld zijn voor particuliere rijders dan voor bestuurders van autobussen, taxi's en vrachtwagens. Hij komt op tegen de herkeuring-om-de-vijf-jaar, die vele men schen, die in hun beroep auto's gebruiken en zich geen chauffeur kunnen veroorlooven, plotseling in hun beroepsuitoefening zou stui ten. „Nooit zullen zij van hun bestaan langer zeker zijn dan voor een periode van vijf jaar", roept de heer Peppink uit en hij verklaart dat de gevallen, waarin lichaamsgebreken werke lijk de oorzaak zijn van verkeersongelukken, zeldzaam zijn. Ja. Zeldzaam of niet, men moet ze tegengaan, hoor ik al antwoorden. Maar is dit de juiste methode? Verderop betoogt de schrijver dat het auto mobilisme tientallen millioenen per jaar méér aan belastingen opbrengt dan voor den z.i. zeer langzaam verloopenden wegenbouw noodig is. Hij spreekt ten aanzien van de nieuwe rijbewijs-regeling f waarvan de datum van invoering nog niet is vastgesteld) van een nieuwen aanslag op het automobilisme. Hij roept op tot waakzaamheid. Zoo rolt daar, fe! omstreden, de auto voort. En een openbaar debat Van der FeenPep pink zou inderdaad boeiend kunnen worden Misschien zet men het wel eens op touw. R. P SPEEL AUTOMATEN ZIJN VERBODEN. Op 9 Mei is in werking getreden artikel 152 bis der Algemeene Politieverordening voor de ge meente Haarlem, waarin verboden wordt auto maten aanwezig te hebben, bestemd voor spel, ook ander dan hazardspel, hetzij op of aan den openbaren weg. hetzij op, aan of in voor het publiek toegankelijke plaatsen, winkels daarbij inbegrepen. Met automaten worden gelijkgesteld toestel len. die in werking worden gesteld door, of eerst gebruikt kunnen worden na. het inwer pen van een muntstuk of penning. Door te politie zal op de naleving van deze nieuwe bepaling streng worden toegezien. ZONDER DAT ZAL JONGEMAN ONDER 21 JAAR GEEN WERK KUNNEN KRIJGEN IN een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp doet minister Romme het voorstel voor de mannelijke niet-leerplich tige jeugd een staat-van-dienstboekje in te voeren, waardoor het mogelijk zal blijken drang tot deelneming aan de verschillende vor men van jeugdwerkloozenzorg uit te oefenen, welke volgens den minister voor de practijk zoo zeer gewenscht, ja, zelfs nood zakelijk is. Het staat-van-dienst-boekje zal door iedereen zelf moeten worden aangevraagd, maar een werkgever zal geen jeugdig persoon in dienst mogen hebben beneden 21 jaar, die niet in het bezit is van het staat-van-dienst-boekje, Verwacht wordt ook, dat degene, die het beste staat-van-dienst- boekje heeft, het eerst en het gemakkelijkst in het bedrijfsleven een plaats zal krijgen. De jeugdregistratie zal over het heele land worden uitgebreid. Prins-regent Paul van Joego-Slavië en zijn gemalin prinses Oiga vertoeven op het oogen- blik te Rome. De foto toont het vertrek uit Belgrado. Minister Koht acht Noorwegen niet bedreigd. „Ongegronde geruchten". OSLO 11 Mei (Havas). Sprekende over het standpunt van Noorwegen ten aanzien van den internationalen toestand heeft de minister van buitenlandsche zaken, Koht, gisteravond gezegd: „Ik geloof dat geen enkele mogendheid agressieve bedoelingen heeft jegens Noorwegen". De mi nister noemde de geruchten, volgens welke de Sovjet Unie het voonemen zou hebben zich te vestigen in Finmarken, in het noorden van Noor- vegen, of Finland dit gebied zou willen bezetten, ongegrond. Koht voegde hieraan toe dat hij niets ziet, wat Noorwegen onmiddellijk bedreigt zoo lang de overige mogendheden in vrede zijn. Wat betreft het sluiten van een non-agressie- verdrag zeide Koht, dat voor Noorwegen de vraag is, of de een of andere groote mogendheid Noorwegen verplichtingen op kan leggen of twijfel, inzake de neutraliteit, kan doen ont staan. Deze zaak moet kalm bestudeerd worden dienovereenkomstig moet een besluit worden ge nomen. De minister voegde hieraan toe, dat hij hier alleen sprak over zaken, welke in volledig vrijen wil beslist kunnen worden. In dit geval is het duidelijk dat Noorwegen nooit zijn neu traliteit zal opgeven of vrijwillig een oorlog in zal gaan. Het heeft geen nut om te spreken'over dingen, waartoe men gedwongen zou kunnen worden. Hiervoor heeft men het voorbeeld van den laatsten oorlog voor oogen. Het Duitsclie eskader huiswaarts. Vanmorgen van Lissabon vertrokken. LISSABON 11 Mei (D. N. B.) Het eskader ter Duitsche oorlogsvloot onder commando van ïdmiraal Böhm is vanmorgen uitgevaren om naar Duitschland terug te keeren. Brinkmann gaat heen als directeur der Duitsche Rijksbank. BERLIJN. 11 Mei. (D.N.B.-A.N.P.) Hitier heeft den staatssecretaris in het rijksministerie van Economische Zaken, Brinkmann, die sinds eenigen tijd met ziekteverlof was, op wachtgeld geplaatst, en ontheven van zijn functie als lid van het directorium der Rijksbank, daar zijn gezondheidstoestand uitsluit dat hij binnen af- zienbaren tijd zijn werkzaamheden zou kunnen hervatten. Losbladige schoolboeken. (In Engeland worden tegenwoor dig ook schoolboeken volgens het losbladig systeem gemaakt). Ja, waarom, als het elders wordt geprezen. Als practischer dan 't ouderwetsch model. Zou ook het schoolboek niet losbladig wezen. Het lijkt wat vreemd, maar dat went immers wel. Je kunt dan eens wat paginas vervangen, Wanneer de wetenschap je ertoe noopt, Wat kan een arme vader meer verlangen. Die altijd maar weer nieuwe boeken koopt. In dezen tijd mag het zelfs noodzaak heeten. Neem eens het aardrijkskundige terrein. Als de scholieren 't nieuwste zullen weten. Dan moet een atlas haast losbladig zijn. Neen, ik voel alles voor dit nieuwe streven, Het lijkt mij, dat er geen bezwaar bestaat. Maar twijfel wel, of ik het zal beleven, Omdat zooiets meest niet zoo spoedig gaat. En u hebt zeker zelf toch ondervonden, Of het moet zijn dat ik me sterk vergis. Dat thans het schoolboek, hoe ook hecht gebonden, Al heel gauw practisch toch losbladig is. P. GASUS. Nieuwe Russische ambassadeur te Washington. Constantin Oumansky benoemd. WASHINGTON, 11 Mei. Constantin Oumansky, tot nu toe zaakgelastigde der Sovjet-Unie, is tot ambassadeur alhier be noemd. Zijn geloofsbrieven zijn reeds van Moskou naar Washington onderweg. Oumansky is pas 37 jaar oud en dus de jongste diplomatieke ver tegen woodiegr van een groote mogendheid in Washington. Zijn benoeming heeft hier op het ministerie van buitenlandsche zaken een zeer goeden in druk gemaakt, alhoewel men in de laatste dagen met de mogelijkheid van een andere benoeming gerekend had. De vroegere gezant Trojanofsky zou thans te Moskou op het ministerie van buitenland sche zaken werkzaam zijn en de geschiedenis van het Sovjet regime schrijven .(United Press) De Turksch-Russische toenadering Voldoening te Boekarest. LONDEN 11 Mei (Havas). Dc correspon dent van de „Times" te Boekarest bericht aan zijn blad, dat men zich in Roemeenschc kringen in tsilte verheugt over de Turksch-Sovjet Rus sische vriendschap. Men heeft alle reden om aan te nemen, dat na he tbezoek van Potemkin aan Ankara het defensief verbond, dat tusschen bei de landen in 1920 gesloten is, in 't openbaar zal worden bevestigd. De Roemenen, die een ver bond hebben gesloten met Turkije, zien hierin een versterking van de indirecte vriendschap en een bescherming van Roemenië door de Russen. De geruchten, volgens welke Potemkin bij zijn onderhoud met Gafencoe een eenzijdige garan tie zou hebben aangeboden aan Roemenië, wor den te Boekarest evenwel niet bevestigd. Men heeft in tegendeel alle reden om aan te nemen, dat Potemkin de stelling van Litwinof in zake de tweezijdige verdragen heeft verdedigd. Hier mede kon Gafencoe niet instemmen, zonder de waarschuwingen van Duitschland in den wind te slaan. Voorstel kortingsper centage telken jare met 2 te verminderen Het woord is aan Marmontel Het is allen menschen niet gegeven groot te zijnmaar zij kunnen wel allen goed zijn. Strenge straffen tegen terroristen in Palestina. Verscheidene doodvonnissen JERUZALEM. 11 Mgi (Havas). De Britsche justitie poogt met kracht den opstand te onderdrukken. De moordenaar van een Jood werd ver oordeeld tot geeseling en levenslange gevangenisstraf, drie Arabieren wer den ter dood veroordeeld en een vier de werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Twee ter dood veroordeelden wer den gevonnist, omdat zij in het be zit waren van een revolver. Binnenkort zullen de Joden, die op onwet tige wijze Palestina zijn binnengedrongen en in een kamp bij Sarafand geïnterneerd waren worden vrijgelaten. Hun aantal zal worden afgetrokken van het eerstkomende contingent toegelaten im migranten. Bij de Tweede Kamer is een wetsvoorstel ingediend inzake de korting op de Spoorwegpensioenen, welke korting thans, zooals men weet, 10 procent bedraagt. Voor zoover het thans ingediende wetsontwerp betrekking heeft op de kortingen der pensioenen, komt het, in het kort samen gevat, hierop neer, dat 1. de machtiging tot invoering van verdere korting bij Konink lijk Besluit aanstonds wordt ingetrokken 2. de korting op de pensioenen beneden 500.met ingang van 1 Juli 1939 wordt ingetrokken; 3. voor de overige kortingen, te beginnen met 1 Januari 1940, het maximum van 10 procent telkenjare met 2 wordt verminderd zoodat deze kortingen dus op 1 Januari 1944 geheel zullen zijn afgeloopen. Het raadsel van den Chineescken drakentroon. G-men vonden de oplossing. Sinds eenigen tijd verkeerde men in onzeker heid over het lot van een Chineesehen draken- troon, het eigendom van een Tsjech, die zijn kostbaar bezit tijdelijk in het Stedelijk Museum te Amsterdam had ondergebracht en het daarna met het Nederlandsche schip „Zaandam" naar New York had opgestuurd, waar het op de we reldtentoonstelling geëxposeerd zou worden. Het gerucht ging, dat de troon „ergens tusschen Amsterdam en New York" geroofd was, doch thans blijkt het mysterie te zijn opgelost.. Leden der Amerikaansche geheime politie, de z.g. G-men. hebben den troon n.l., naar United Press meldt, verpakt en onbeschadigd ontdekt in kisten, die sedert Maandag onbewaakt stonden in de douanegebouwen aan de haven van New York. Er werd vastgesteld dat de zending door een verstrooiden Nederlandschen professor bij ver gissing verkeerd geadresseerd was, zoodat de bewuste troon naar Californië inplaats van naar New York gezonden zou worden. Gelukkig was ook dat adres onvolledig, zoodat de kisten, na dat zij door de „Zaandam" gelost waren in het douanegebouw waren opgeslagen, terwijl een onderzoek naar het juiste adres werd ingesteld. Het A. N. P. meldt nader dat het hier betreft den vroegeren drakentroon van het keizerlijke China, welke in 1937 tijdens den opmarsch der Japanners uit Peking was meegenomen. Krach tens een overeenkomst tusschen mevrouw Theo dore Roosevelt Jr. en mevr. Tsjang Kai Sjek zou de troon op de wereldtentoonstelling te New oYrk worden geëxposeerd ten bate van het fonds voor Chineesche oorlogsslachtoffers. Het voorwerp was in Amsterdam voor 30.000 gulden verzekerd. Onze aangekondigde advertentie voor vandaag zal MORGENAVOND geplaatst worden. Groote Hout- str. 34. H'lem (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Er komt slechts een Christelijke U. L. O. school in Haarlem-Noord. 7 BINNENLAND. Er is een wetsvoorstel ingediend om de kor ting op de spoorwegpersioenen geleidelijk te doen afloopen. 1 Zullen er staat-van-dienst-boekjes komen voor jongemannen? l en 3 Een weduwe te Deil wordt van kinder moord verdacht. i De regeering heeft een wetsontwerp inge diend. opdat militairen bü volmacht zullen kunnen stemmen. BUITENLAND. Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis mededeelingen gedaan over de bespre kingen met Rusland. 5 Het Engelsche koningspaar zal in November een bezoek aan Brussel brengen. 5 In het Amerikaansche steenkolenconflict is nog geen oplossing bereikt. 5 SPORT. Schaakrubriek g Onze cricketclubs in 1939. g ARTIKELEN, enz. R. P.: De Auto. 1 J. B. Schuil over „De wrekende God". 2 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika 3 Van onzen Londenschen correspondent: De reis van het Engelsche koningspaar. 5 H. D. Vertelling: Succes Roman 7 Voor de Vrouw q De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1